Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αντιστοιχο μυνημα λαθους στην απδ ιανουαριου .. ειχα ξεχασει να αλλαξω το πλαφον απο τα 5546,80 στα 5543,55 που ειναι για το ΙΚΑ.

 

Ηταν το γνωστο παραμυθακι.. που αλλο οριο δινει το υπουργειο εργασιας και αλλο εχει ο ικας .. που κατεχει παγκοσμια πρωτοτυπια στην  νομοθετηση μεσω εγκυκλιων..

 

Χαιρετισματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια του 2ου σας την παιρνει? ή ολα συμβαινουν μονο σε μενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια του 2ου σας την παιρνει? ή ολα συμβαινουν μονο σε μενα?

Υπέβαλλα  τις ΑΠΔ 2ου & 3ου κανονικά σήμερα το μεσημέρι, χωρις κανένα ουσιαστικό πρόβλημα. Η μόνη ένστασή μου είναι ότι οι συνολικές εισφορές συμπεριλαμβάνουν την επιδότηση εισφορών των νέων μητέρων. Γιατί οι επιδοτήσεις δεν απεικονίζεται χωριστά?? Πότε θα τακτοποιηθεί?? Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο, το να πληρώνεις είναι απλό το να στέλνεις την ΑΠΔ είναι το δύσκολο. Αμάν πια μου έχει καεί ο εγκέφαλος με όλες αυτές τις ματαβολές, αλλάγές, ΙΚΑ-ΣΕΠΕ και το κακό συναπάντεμα.Εστειλα τώρα την ΑΠΔ φεβρουαρίου όλα καλά και ωραία, στη συνέχεια για να μην έχω εκκρεμότητα πάω να στείλω και του Απριλίου.Αμ δε, μου βγάζει μήνυμα σε εργαζόμενο κωδ.ειδ.882400 πακέτο κάλυψης 106 κωδ. λάθους 140 (ΟΙ ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕς ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΓΙΝΟΜΕΝΟ ΑΠΟΔΟΧΕς ΕΠΊ % ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΚΑΛΥΨΗΣ (ΝΕΟΙ ΑΣΦ/ΝΟΙ,ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ). Μήπως κάποια βοήθεια. Κόλλησα.

προφανως εννοεις Μαρτιου ΑΠΔ, γιατι Απριλη δεν παρνει τωρα,

Μαλλον προβλημα πλαφον που γραφει και ο Doctoras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέβαλλα  τις ΑΠΔ 2ου & 3ου κανονικά σήμερα το μεσημέρι, χωρις κανένα ουσιαστικό πρόβλημα. Η μόνη ένστασή μου είναι ότι οι συνολικές εισφορές συμπεριλαμβάνουν την επιδότηση εισφορών των νέων μητέρων. Γιατί οι επιδοτήσεις δεν απεικονίζεται χωριστά?? Πότε θα τακτοποιηθεί?? Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

 

 εγω υπεβαλα με e-mail το παρακατω ερωτημα προς  ΙΚΑ 

 

Υπέβαλα σημερα Ηλεκτρονικα την ΑΠΔ Ιανουαριου 2013 .Η επιχειρηση ειναι σε προγραμμα επιδοτησης  του ΟΑΕΔ με απαλλαγη 100% των εργοδοτικων εισφορων εως τωρα δεν ειχα προβλημα διοτι στις εγγραφες και στο αποδεικτικο εισπραξης εμφανιζονταν  τα ποσα καταβλ εισφορων μετα την την αφαιρεση της επιδοτησης  για να γινει η πληρωμη στο ΙΚΑ και  να κατατεθουν  τα δικαιολογητικα στον ΟΑΕΔ. Το αποδεικτικο που ελαβα σημερα δεν αναφερει το ποσο των εισφορων που πρεπει να καταβληθουν παρα μονο  το συνολο εισφορων το ιδιο και στις εγγραφες ανα εργαζομενο που εκτυπωσα απ το συστημα  εφ οσον εκανα την υποβολη . Εκανα έλεγχο στο αρχέιο μου CSL01 και ειναι σωστο (αναφερει και αφαιρει την επιδοτηση) πως θα φανει η μειωση απο την επιδοτηση για καταβολη μειωμενων εισφορων  στο ΙΚΑ και πως το ΟΑΕΔ θα δει οτι υπαρχει μειωση?

 

και μου απαντησαν τα εξεις:

 

 

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Το ποσό που αναγράφεται αφορά τις συνολικές εισφορές, διότι η ΑΠΔ χρεώνεται με βάση τις συνολικές εισφορές πριν την αφαίρεση τυχόν επιδοτήσεων. Κατά τον έλεγχο που πραγματοποιεί το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για να διαπιστώσει την πληρωμή της ΑΠΔ, η επιδότηση θεωρείται ως πίστωση και συμψηφίζεται.

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σημερα δοθηκε παραταση για τις ΑΠΔ 1/2013 και υποβολη χωρις ΑΜΑ

 

 

 

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Ε40/235/12.4.2013
α) Συμπλήρωση του πεδίου "Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου" (Α.Μ.Α.) των Α.Π.Δ. εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων, Οικοδομοτεχνικών Έργων, Δημοσίου, ΝΠΔΔ και Ο.Τ.Α. β) Παράταση προθεσμίας υποβολής Α.Π.Δ. μηνός Ιανουαρίου 2013

Αθήνα 12 / 4 / 2013
Αριθμ. Πρωτ. Ε40 / 235

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ
Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η
ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ – ΕΣΟΔΩΝ
ΤΜΉΜΑTA: ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ
: ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΙΚΟΔ/ΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8
10241 ΑΘΗΝΑ
Αριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 242-244-246
: 210 52 15 256-258
FAX : 210 52 23 228
E – mail : [email protected]

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΘΕΜΑ: α) Συμπλήρωση του πεδίου ¨Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου¨ (Α.Μ.Α.) των Α.Π.Δ. εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων, Οικοδομοτεχνικών Έργων, Δημοσίου, ΝΠΔΔ και Ο.Τ.Α. β) Παράταση προθεσμίας υποβολής Α.Π.Δ. μηνός ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2013.

ΣΧΕΤ : Το με αριθ. Γ99/1/48/19.3.2013 Γενικό Έγγραφο.

Προκειμένου να αντιμετωπιστούν προβλήματα κατά τη διαδικασία παραλαβής των Α.Π.Δ. μισθολογικών περιόδων από 1/1/2013 και μετά, όσον αφορά την καταχώρηση του Αριθμού Μητρώου Ασφαλισμένου (Α.Μ.Α.) στο αντίστοιχο πεδίο των Α.Π.Δ., όταν για οποιονδήποτε λόγο ο εργοδότης δεν διαθέτει τη σχετική πληροφορία για συγκεκριμένο εργαζόμενό του, θέτουμε υπόψη σας τα εξής:

Για όλες αυτές τις περιπτώσεις θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο επταψήφιος μοναδικός αριθμός «0000000» (ο ίδιος αριθμός επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί για όλους τους εργαζόμενους) , ώστε να παραληφθούν οριστικά οι Α.Π.Δ. μισθολογικών περιόδων Ιανουαρίου 2013, Φεβρουαρίου 2013, Μαρτίου 2013 και Απριλίου 2013 και μόνο αυτές, όταν δεν υφίστανται άλλες λανθασμένες εγγραφές τους.

Κατά την υποβολή Α.Π.Δ. περιόδων Μαΐου 2013 και μετέπειτα, θα πρέπει να καταχωρείται ο ορθός ΑΜΑ κάθε εργαζόμενου, στο αντίστοιχο πεδίο της Α.Π.Δ. άλλως δεν θα είναι δυνατή η παραλαβή τους.

Κατόπιν των προαναφερομένων και προς διευκόλυνση των εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων, Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και ΟΤΑ κρίνεται απαραίτητο να δοθεί νέα παράταση προθεσμίας υποβολής της Α.Π.Δ. μηνός «ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2013» έως 30-4-2013 αποκλειστικά μέσω διαδικτύου, χωρίς την επιβολή κυρώσεων.

Η καταβολή των εισφορών θα πρέπει να πραγματοποιείται εντός των κατά νόμο προβλεπομένων προθεσμιών.


ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
& ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ
ΡΟΒΕΡΤΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τυχει σε καποιον να εχει 2 εγγραφες στον ιδιο εργαζομενο στον ιδιο μηνα ?

Πχ εχω εργαζομενο σε 2ετες ΟΑΕΔ και γινεται αναπροσαρμογη επιδοτησης, 12 μερες με επιδοτηση 80% και 13 μερες με 60%.

Δοκιμασα να βαλω ημερομηνιες και τιποτα. Αν τα προσθεσω σε μια εγγραφη τι θα βαλω ως ποσοστο επιδοτησης ?

 

Καμμια λυση ??

Εγώ σε αυτήν την περίπτωση φτιάχνω 2 περιόδους πχ Φεβρουάριος με επιδότηση 10 ένσημα ο μισθωτός και δεύτερη περίοδος Φεβρουάριος χωρίς επιδότηση 15 ένσημα για τον ίδιο μισθωτό και στην ΑΠΔ τον βγάζει σαν έναν εργαζόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε αυτήν την περίπτωση φτιάχνω 2 περιόδους πχ Φεβρουάριος με επιδότηση 10 ένσημα ο μισθωτός και δεύτερη περίοδος Φεβρουάριος χωρίς επιδότηση 15 ένσημα για τον ίδιο μισθωτό και στην ΑΠΔ τον βγάζει σαν έναν εργαζόμενο.

Εγω ειχα 2 περιοδους στον ιδιο μηνα και οι 2 ομως με επιδοτηση. Τελικα εστειλα email στο helpdesk του ΙΚΑ και η απαντηση ειναι οτι με υποβολη μεσω συμπληρωσης φορμας, λογω των ελεγχων που κανει το συστημα, δεν ειναι δυνατο να γινουν 2 εγγραφες.

Αρα αποστολή ΑΠΔ μέσω του προγραμματος μισθοδοσιας (αρχειου) ή να κανω μια αρχικη ΑΠΔ με την μια εγγραφη και μετα συμπληρωματικη ΑΠΔ με την 2η εγγραφη (περιοδο).

Προσωπικα η δευτερη λυση ειναι μια χαζομαρα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή Με αρχείο έχει πάρει την περίπτωση μου αλλά τον απρίλιο έχω αλλαγή ποσοστού οπότε δεν ξέρω ακόμη σε αυτην την περίπτωση ναι ειναι χαζομάρα η δευτερη περίπτωση, ρωτα το σαπορτ του προγραμματος μισθοδοσίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε κανεις να στειλει με Α.Μ "0000000" ?

 

Προσπαθω απο την παρασκευη και μετα που βγηκε η ανακοινωση και βγαζει μυνημα λαθους οτι ο Α.Μ ειναι κενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε κανεις να στειλει με Α.Μ "0000000" ?

 

Προσπαθω απο την παρασκευη και μετα που βγηκε η ανακοινωση και βγαζει μυνημα λαθους οτι ο Α.Μ ειναι κενος..

Δεν ειναι ετοιμο ακομα, μαλλον αργοτερα σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και χαρά σε όλους !

Να ρωτήσω -δεν βρήκα κάτι σχετικό- άν μπορούμε να διαγράψουμε  τρέχουσα ΑΠΔ και να  στείλουμε νέα???? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν την έχετε οριστικοποιήσει, μπορείτε να την επιλέξετε κάνοντας κλικ στον αριθμό (θα γίνει μπλε) και στη συνέχεια να επιλέξετε "Ακύρωση περιόδου υποβολής". Δεν ξέρω αν γίνεται σε υποβληθείσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγραφή προηγούμενης περιόδου δε γίνεται;

 

Υ.Γ. Μη με κράξετε. Δεν κάθισα να διαβάσω και τις 24 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται τελικα αντιγραφη γιατι το εψαχνα και εγω.

Πατωντας Δημιουργια περιοδου υποβολης τικαρετε το κουτακι ¨Αντιγραφη ΑΠΔ προηγουμενης περιοδου¨ και επιλεγετε τη περιοδο που θελετε να αντιγραψετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά γνωρίζει κανείς τι θα κάνουμε με τις ημερομηνίες γέννησης των ασφαλισμένων,τις οποίες ενώ τις έχουμε

γράψει σωστά,στις ΑΠΔ (σε κάποιους) εμφανίζεται αντι του σωστού 25/4/1981 το λανθασμένο 1/1/1981;;;;

 

Όπως έγραψε και πιό πάνω ο parmenion δεν μας επιτρέπει αλλαγή των στοιχείων των ασφαλισμένων.

 

Πάντως καλού κακού θα κάνω ερώτημα στο ΙΚΑ.

Πρέπει να πάει ο ασφαλισμένος στο ΙΚΑ να φτιάξει την καρτέλα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατωντας Δημιουργια περιοδου υποβολης τικαρετε το κουτακι ¨Αντιγραφη ΑΠΔ προηγουμενης περιοδου¨ και επιλεγετε τη περιοδο που θελετε να αντιγραψετε.

Αφού κάνουμε αντιγραφή, μπορούμε να μεταβάλλουμε τα στοιχεία κάποιας εγγραφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει προβλημα πια εστειλα κανονικα με 0000000

 

Πως έστειλες?

 

Εμένα δε με αφήνει να συμπληρώσω προσωπικά στοιχεία και μου βγάζει το μήνυμα:

 

  • O A.M.K.A. είναι κενός
  • Το ΑΦΜ Ασφαλισμένου είναι κενό
  • To Επώνυμο Ασφαλισμένου είναι κενό
  • To Όνομα Ασφαλισμένου είναι κενό
  • To Όνομα Πατρός Ασφαλισμένου είναι κενό
  • To Όνομα Μητρός Ασφαλισμένου είναι κενό
  • H Ημ/νια Γέννησης Ασφαλισμένου είναι κενή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...