Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά θα την παίρνει, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά δε βλέπω το λόγο να υπάρχει πρόβλημα.

 

Το να στείλεις ΑΠΔ είναι απλό. Το δύσκολο είναι να πληρώσεις τις εισφορές που αναγράφονται σε αυτήν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κανείς το  μήνυμα "υπάρχει ασυμφωνία Α.Μ. εργαζόμενου και λοιπών στοιχείων του"

 

πρόκειται για παλιό εργαζόμενο που μέχρι και τις ΑΠΔ 01/2013  έχει συμπεριληφθεί κανονικά.

 

στο πρόγραμμα δεν πείραξα τίποτα ,στο ΙΚΑ δεν έχει πάει ο εργαζόμενος να αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κανείς το  μήνυμα "υπάρχει ασυμφωνία Α.Μ. εργαζόμενου και λοιπών στοιχείων του"

 

πρόκειται για παλιό εργαζόμενο που μέχρι και τις ΑΠΔ 01/2013  έχει συμπεριληφθεί κανονικά.

 

στο πρόγραμμα δεν πείραξα τίποτα ,στο ΙΚΑ δεν έχει πάει ο εργαζόμενος να αλλάξει κάτι.

 

μήπως είναι αλλοδαπός και τον έχεις περάσει με ελληνικά ενώ στον ικα τον έχουν με λατινικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κανείς το  μήνυμα "υπάρχει ασυμφωνία Α.Μ. εργαζόμενου και λοιπών στοιχείων του"

 

πρόκειται για παλιό εργαζόμενο που μέχρι και τις ΑΠΔ 01/2013  έχει συμπεριληφθεί κανονικά.

 

στο πρόγραμμα δεν πείραξα τίποτα ,στο ΙΚΑ δεν έχει πάει ο εργαζόμενος να αλλάξει κάτι.

 

Πρέπει να δεις με το ΙΚΑ πώς επακριβώς εμφανίζονται τα στοιχεία του εργαζομένου (Επίθετο-Όνομα-Πατρώνυμο-Μητρώνυμο-ΑΦΜ) στο σύστημά τους. Αρχικά δοκίμασε μέσω της Υπηρεσίας της "Ηλεκτρονικής Έκδοσης Αποσπάσματος Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης" μέσω του Εργοδότη ( https://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/logariasmos.cfm ) και στη συνέχεια στο αρμόδιο ΙΚΑ (οπότε μπορεί να χρειαστεί να γίνει και διόρθωση των υποβληθεισών ΑΠΔ).

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Δημήτρη.

 

... ή και το αντίθετο.

Κάτι τέτοιο μπορεί να εντοπιστεί και από την εφαρμογή του ΙΚΑ "Ηλεκτρονική Έκδοση Αποσπάσματος Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης" από εδώ.

 

Καλό μεσημέρι σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργείς φίλε..δε γυμνάζεσαι τελευταία.. :P

 

καλησπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, μετά από ένα μήνα περίπου ανάρτησης της νέας εφαρμογής το πρόγραμμα συνεχίζει να είναι για παλαμάκια! Δεν μπορείς να κάνεις καμία διόρθωση σε εγγραφές που δεν έχουν οριστικοποιηθεί αλλά πρέπει να γίνει διαγραφή και επανεισαγωγή των δεδομένων... Η προηγούμενη εφαρμογή σαφέστατα καλύτερη!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από 'μένα.. Μία απορία έχω και επειδή είναι αδύνατον να επικοινωνήσω με τον αρμόδιο ΟΑΕΔ, (δεν σηκώνει κανείς αυτά τα ρημάδια τα τηλέφωνα) αν μπορούσατε για μία απάντηση... Τώρα που οι ημερομηνίες κατάθεσης των ΑΠΔ άλλαξαν, πλέον σε κάθε μήνα από τρίμηνο που ήταν, οι επιχειρήσεις που έχουν ενταχθεί σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, το διετές ας πούμε, κάθε πότε πρέπει να καταθέτουμε τα σχετικά έντυπα για την επιδότηση??? Πριν ήταν κάθε τρίμηνο, ένα μήνα δηλαδή περιθώριο από την κατάθεση της ΑΠΔ... Τώρα?? Και δεδομένου ότι η απδ του Φεβρουαρίου εκρεμμεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από 'μένα.. Μία απορία έχω και επειδή είναι αδύνατον να επικοινωνήσω με τον αρμόδιο ΟΑΕΔ, (δεν σηκώνει κανείς αυτά τα ρημάδια τα τηλέφωνα) αν μπορούσατε για μία απάντηση... Τώρα που οι ημερομηνίες κατάθεσης των ΑΠΔ άλλαξαν, πλέον σε κάθε μήνα από τρίμηνο που ήταν, οι επιχειρήσεις που έχουν ενταχθεί σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, το διετές ας πούμε, κάθε πότε πρέπει να καταθέτουμε τα σχετικά έντυπα για την επιδότηση??? Πριν ήταν κάθε τρίμηνο, ένα μήνα δηλαδή περιθώριο από την κατάθεση της ΑΠΔ... Τώρα?? Και δεδομένου ότι η απδ του Φεβρουαρίου εκρεμμεί??

 

Σε ερώτησή μου προ μηνός στον τοπικό ΟΑΕΔ μου είπαν κάθε τρίμηνο ανεξάρτητα από τις ΑΠΔ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Με γλιτώσατε από την ταλαιπωρία να πηγαίνω στον ΟΑΕΔ του Πειραιά για να ρωτήσω.. Τα τηλέφωνά τους είναι διαρκώς κατεβασμένα και δεν μπορεί κανένας να επικοινωνήσει ακόμα και για το πιο απλό.. Ευχαριστώ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ηλεκτρονική έκδοση αποσπάσματος λογαριασμού μου γράφει ο ΑΜΑ είναι ανύπαρκτος.

 

ο εργαζόμενος έχει λάβει όμως ένσημα μηχανογραφημένα με τον ίδιο ΑΜΑ.

 

Το περίεργο είναι ότι την Α.Π.Δ. 01 2013 και προηγούμενες τις έστειλα κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα μπορούσατε να γίνεται πιο συγκεκριμένος για το λάθος?? 

Γιατί νομίζω ότι μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι και σε μένα κάνει λάθος και τόσο καιρό δυστυχώς δεν είχα δώσει σημασία.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη: Το πρόγραμμα μου βγάζει 39:€1.494,55  40:€298,16  41:€457,48    42:€755,64   43:0,00   44:80,00   45:€303,92

Είναι σωστός ο υπολογισμός της επιδότησης (διετές) αλλά μήπως η σωστή εμφάνιση της ΑΠΔ είναι: 43:€119,92   45:€184,00???

 

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τυχει σε καποιον να εχει 2 εγγραφες στον ιδιο εργαζομενο στον ιδιο μηνα ?

Πχ εχω εργαζομενο σε 2ετες ΟΑΕΔ και γινεται αναπροσαρμογη επιδοτησης, 12 μερες με επιδοτηση 80% και 13 μερες με 60%.

Δοκιμασα να βαλω ημερομηνιες και τιποτα. Αν τα προσθεσω σε μια εγγραφη τι θα βαλω ως ποσοστο επιδοτησης ?

 

Καμμια λυση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΔ ΠΕΡΙΟΔΩΝ 1/2013-4/2013

 

Για τις ΑΠΔ των παραπανω περιοδων, θα δοθει συντομα η δυνατοτητα υποβολης και για τους ασφ/νους που

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΜΑ.

Απο την ΑΠΔ 5/2013 και μετα θα ειναι υποχρεωτικη η υπαρξη ΑΜΑ.

Ειδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΔ ΠΕΡΙΟΔΩΝ 1/2013-4/2013

 

Για τις ΑΠΔ των παραπανω περιοδων, θα δοθει συντομα η δυνατοτητα υποβολης και για τους ασφ/νους που

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΜΑ.

Απο την ΑΠΔ 5/2013 και μετα θα ειναι υποχρεωτικη η υπαρξη ΑΜΑ.

Ειδωμεν

 

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΔ ΠΕΡΙΟΔΩΝ 1/2013-4/2013

 

Για τις ΑΠΔ των παραπανω περιοδων, θα δοθει συντομα η δυνατοτητα υποβολης και για τους ασφ/νους που

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΜΑ.

Απο την ΑΠΔ 5/2013 και μετα θα ειναι υποχρεωτικη η υπαρξη ΑΜΑ.

Ειδωμεν

 

Και που θα τον βρούμε τον Μάιο; Ό,τι δεν έχουμε τώρα, δεν θα το έχουμε ποτέ...

Τι δουλειά έχει ένα στοιχείο που είναι μεταξύ ασφαλισμένου και ΙΚΑ να μπλοκάρει μία υποχρέωση του εργοδότη προς το ΙΚΑ;

Πάλι βάζουν τα σκουπίδια κάτω από το χαλί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που θα τον βρούμε τον Μάιο; Ό,τι δεν έχουμε τώρα, δεν θα το έχουμε ποτέ...

Τι δουλειά έχει ένα στοιχείο που είναι μεταξύ ασφαλισμένου και ΙΚΑ να μπλοκάρει μία υποχρέωση του εργοδότη προς το ΙΚΑ;

Πάλι βάζουν τα σκουπίδια κάτω από το χαλί...

Ποιος ειπε οτι δεν ειναι στις υποχρεωσεις του εργοδοτη η υπαρξη ΑΜΑ του εργαζομενου του

 

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΣ ΙΚΑ      

 ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α'

  'Αρθρον 1. παρ

3. Προ της ενάρξεως της εφαρμογής της ασφαλίσεως ενεργείται απογραφή

    των  εις  την υποχρεωτικήν ασφάλισιν υπαγομένων μισθωτών. Οι εργοδόται

    υποχρεούνται να συγκεντρώσουν και  να  παραδώσουν  εις  τους  επί  της

    απογραφής  υπαλλήλους τα δελτία απογραφής των παρ' αυτοίς ασχολουμένων

    μισθωτών, εν αρνήσει δε ή  δυστροπία  τούτων,  οι  επί  της  απογραφής

    υπάλληλοι δέον να συντάξουν και να παραδώσουν τας περί ων η παρ. 2 του

    άρθρου 5 δηλώσεις, επεχούσας θέσιν δελτίων απογραφής.

   ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Β'

    'Αρθρον 5. παρ

     2.   Εργοδότης   απασχολών   πρόσωπον   στερούμενον    ασφαλιστικού

   βιβλιαρίου,  υποχρεούται  να  προκαλέση  εντός  τριών  ημερών  από της

   ενάρξεως  της  απασχολήσεως  την  έκδοσιν  τούτου  υπό  του   αρμοδίου

   υποκαστήματος, υποβάλλων εις αυτό το σχετικόν δελτίον απογραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣΙΔΟΡΑ σωστα ολα αυτα που λες.. υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που ειναι πραγματικα ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρεθει ο ΑΜΑ. Προσλαμβανεις καποιον φευγει μετα απο 1-2 μερες αντε τρεχα να τον βρεις. Εγω εχω περιπτωση ομαδας μπασκετ που 2 αλλοδαποι οι οποιοι ηρθαν για 2-3 μερες και εφυγαν με αποτελεσμα να μην υπαρχει δυνατοτητα να εκδοθει ΑΜΑ. Εκτος και αν παει το ΙΚΑ στο Αμερικα η στην γιουγκοσλαβια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...