Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλήμερα εγω κατέθεσα κανονική απδ για αυτους που ειχαν αμε και για εναν οποιος δεν ειχε πηγα συμπληρωματικη στο ικα και μου ειπαν οτι δεν ξερουν ακομα τι θα γινει και να περιμενω παντος την παρελαβαν και δεν μου εβαλαν προστιμο προς το παρον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έστειλα ΑΠΔ σήμερα με εργαζόμενο που επιδοτείται 100% από τον ΟΑΕΔ.

Ενώ στις αναλυτικές πληροφορίες μου βγάζει στον κωδ. 42 Συνολικές εισφορές 179,69 και στον κωδ. 46 καταβληθείσες εισφορές 0 στο αποδεικτικό ΔΕΝ γράφει καταβληθείσες 0, παρά μόνο Σύνολο εισφορών 179,69. Υπάρει πρόβλημα με αυτό;

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ!

 

Μήπως γνωρίζεις και κάτι λιγότερο διαδικαστικό; Ο εργαζόμενος είναι β. σερβιτόρου σε καφέ και προσλήφθηκε με πρόγραμμα ΟΑΕΔ. Είναι κάτω από 25. 

Το ΙΚΑ ζητάει εισφορές για 34,69 * 25 = 867,25 λόγω τεκμαρτής ασφάλισης και ο ΟΑΕΔ επιδοτεί 100% τις εισφορές αλλά με βάση το 80% της εθνικής συλλογικής σύμβασης για νέους, δηλαδή 510,95 * 80 % = 408,76 λόγω προγράμματος! Ενώ ο ΟΑΕΔ είχε πει στον εργοδότη ότι δεν θα πληρώνει εισφορές το ΙΚΑ έχει άλλη γνώμη. Εγώ έβαλα μισθό αυτόν που θέλει ο ΟΑΕΔ με τη λογική ότι το υπαγορεύει το πρόγραμμα. Έστειλα την ΑΠΔ να μην λήξει η προθεσμία και βλέπουμε πάλι.

Σου έχει τύχει κάτι τέτοιο;

 

ευχαριστώ και πάλι.

 

Υ.Γ. το ωραίο είναι ότι η εγκύκλειος προβλέπει ότι ΙΚΑ και ΟΑΕΔ μπορεί να μην τα βρούνε και κάπου λέει ότι σε περίπτωση τέτοιας διαφοράς θα αποφασίσει ο υπουργός εργασίας!  :)

 

Οχι δεν υπαρχει.

Η καρτελα του εργοδοτη πιστωνεται με το ποσο της επιδοτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΜΑ.. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

ΑΝ ΠΑΩ ΤΗΝ ΑΠΔ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΥΡΙΟ ΣΕ CD Κ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΜΑ ΤΟΥ. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???? ΘΑ ΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ Κ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ Γ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ??/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΠΑΩ ΤΗΝ ΑΠΔ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΥΡΙΟ ΣΕ CD Κ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΜΑ ΤΟΥ. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???? ΘΑ ΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ Κ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ Γ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ??/

 

Στείλε την ΑΠΔ χωρίς τον εργαζόμενο που δεν έχει ΑΜΑ. 

Μετά, υποβάλλεις συμπληρωματική (με πρόστιμο) με τον εργαζόμενο που δεν έχει ΑΜΑ. 

Είναι τρελοί.

Και το πιο τρελό;

Θέλεις να προσλάβεις έναν νέο εργαζόμενο που δεν έχει ΑΜΑ.

Τι σκέφτεσαι;

Να τον στείλεις να βγάλει ΑΜΑ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ΠΡΙΝ αυτός ξεκινήσει.

Πάει λοιπόν στο ΙΚΑ, και τι του λένε; - Πρώτα θα προσληφθείς και μετά  θα βγάλεις ΑΜΑ.

Και κάθεσαι τώρα σαν μαλάκας και αναρωτιέσαι: να γίνει η πρόσληψη; Και αν ο εργαζόμενος εργαστεί μία μέρα και εξαφανιστεί; Πως θα στείλω ΑΠΔ;

Μιλάμε ότι οι τύποι είναι άθλιοι, όργια κανονικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε την ΑΠΔ χωρίς τον εργαζόμενο που δεν έχει ΑΜΑ. 

Μετά, υποβάλλεις συμπληρωματική (με πρόστιμο) με τον εργαζόμενο που δεν έχει ΑΜΑ. 

Είναι τρελοί.

Και το πιο τρελό;

Θέλεις να προσλάβεις έναν νέο εργαζόμενο που δεν έχει ΑΜΑ.

Τι σκέφτεσαι;

Να τον στείλεις να βγάλει ΑΜΑ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ΠΡΙΝ αυτός ξεκινήσει.

Πάει λοιπόν στο ΙΚΑ, και τι του λένε; - Πρώτα θα προσληφθείς και μετά  θα βγάλεις ΑΜΑ.

Και κάθεσαι τώρα σαν μαλάκας και αναρωτιέσαι: να γίνει η πρόσληψη; Και αν ο εργαζόμενος εργαστεί μία μέρα και εξαφανιστεί; Πως θα στείλω ΑΠΔ;

Μιλάμε ότι οι τύποι είναι άθλιοι, όργια κανονικά... 

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΤΕ...!! ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΤΕ...!! ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

Αν δεν κάνω λάθος 3%. Αν δεν την δεχτούν, ή την τυλίγετε σε κύλινδρο, την βάζετε σε τούβλο και την πετάτε από έξω στη τζαμαρία του διευθυντή, είτε την αποστέλλετε με εξώδικη δήλωση. Αν η τζαμαρία έχει παραπάνω από 45 ευρώ, στείλτε καλύτερα εξώδικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος 3%. Αν δεν την δεχτούν, ή την τυλίγετε σε κύλινδρο, την βάζετε σε τούβλο και την πετάτε από έξω στη τζαμαρία του διευθυντή, είτε την αποστέλλετε με εξώδικη δήλωση. Αν η τζαμαρία έχει παραπάνω από 45 ευρώ, στείλτε καλύτερα εξώδικο...

 

Αυτό λέγετε .... πρόσκληση σε βία.

ΣΥΡΙΖΑίος; :P

 

 

Γιατρέ μου 3% είναι η προσαύξηση για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης της πληρωμής (και +1% για κάθε επι πλέον μήνα)

Για  εκπρόθεσμη ΑΠΔ είνα 10% μέχρι την προθεσμία της επόμενης, 30% μετά την λήξη της προθεσμίας της επόμενης περιόδου

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/synepeis.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΤΕ...!! ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

 

Αν δεν κάνω λάθος 3%. Αν δεν την δεχτούν, ή την τυλίγετε σε κύλινδρο, την βάζετε σε τούβλο και την πετάτε από έξω στη τζαμαρία του διευθυντή, είτε την αποστέλλετε με εξώδικη δήλωση. Αν η τζαμαρία έχει παραπάνω από 45 ευρώ, στείλτε καλύτερα εξώδικο... 

 

Καλησπέρα , σήμερα υπέβαλα συμπληρωματική ΑΠΔ λόγω "απουσίας ΑΜΑ" και το πρόστιμο είναι 3%.

Ο ελεγκτής που την παρέλαβε μου ζήτησε επιπλέον : πρόσληψη,αποχώρηση, σύμβαση και πρόγραμμα εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στην θέση σας δεν θα δήλωνα τπτ στην ΑΠΔ και απλά θα απέδιδα τις εισφορές . Με το ζόρι πρόστιμο, θέλετε στο ΙΚΑ έχουν μείνει τρεις κ ο κούκος και ακόμα φοβάστε τον έλεγχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιβαρυνση για εκπροθεσμη υποβολη ΑΠΔ ειναι 3% μεχρι τη παρελευση προθεσμιας της επομενης ΑΠΔ και επι πλεον 1% μετα τη παρελευση προθεσμιας της επομενης υποβολης

GEN_E41_190_15-5-2012.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ

ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΕΙΩΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΕ ΤΗΝ Εγκ Α23/2-7-10 για την μείωση εισφορών επί 12μηνο μετά τον τοκετό

ΚΑΙ Εγκύκλιος ΙΚΑ: 56/27.7.2000 (Επιδότηση Εργατικής Εισφοράς (Ε.Ε.Ε.) εργαζομένων που αμείβονται με την ΕΓΣΣΕ)

 

ΚΑΙ Η ΑΠΔ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ

ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΟΡΘΩΣΗ

(ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ 1ο ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΎΝΗ)

 

 

 

ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ: 01
ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ: 19
ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ: 0,00
ΑΠΟΔΟΧΕΣ: 534,50
ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜ.: 88,19
ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ: 146,77
ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ: 234,96
ΕΠΙΔΟΤ.ΑΣΦΑΛ.(ΠΟΣΟ): 29,71
ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΡΓΟΔ.(%): 0,00
ΕΠΙΔΟΤ.ΕΡΓΟΔ.(ΠΟΣΟ): 17,83
ΚΑΤΑΒΛ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ: 187,42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ

ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΕΙΩΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΕ ΤΗΝ Εγκ Α23/2-7-10 για την μείωση εισφορών επί 12μηνο μετά τον τοκετό

ΚΑΙ Εγκύκλιος ΙΚΑ: 56/27.7.2000 (Επιδότηση Εργατικής Εισφοράς (Ε.Ε.Ε.) εργαζομένων που αμείβονται με την ΕΓΣΣΕ)

 

ΚΑΙ Η ΑΠΔ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ

ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΟΡΘΩΣΗ

(ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ 1ο ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΎΝΗ)

 

 

 

ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ: 01
ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ: 19
ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ: 0,00
ΑΠΟΔΟΧΕΣ: 534,50
ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜ.: 88,19
ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ: 146,77
ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ: 234,96
ΕΠΙΔΟΤ.ΑΣΦΑΛ.(ΠΟΣΟ): 29,71
ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΡΓΟΔ.(%): 0,00
ΕΠΙΔΟΤ.ΕΡΓΟΔ.(ΠΟΣΟ): 17,83
ΚΑΤΑΒΛ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ: 187,42

 

Σιγά μην τα συνδυάζει και τα δύο το σύστημα του ΙΚΑ ρε Αλέκο. Τι ψάχνεις τώρα...

Στείλε την υπόλοιπη ΑΠΔ και αυτήν πήγαινέ την χειρόγραφα με επισυναπτόμενη περιγραφή του θέματος (και κοινοποίηση στα κεντρικά του ΙΚΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα μπορούσαμε να έχουμε δύο επιδοτήσεις στην ΑΠΔ

αρκεί η μία να είναι του εργαζόμενου και η άλλη του εργοδότη

 

Κάποια στιγμή έρχεται του υπ. εργασίας και με νόμο αφαιρεί αυτή την δυνατότητα

αλλά η ημερομηνία έναρξης ισχύος της ήταν από ΦΕΚ

 

ΘΥΜΆΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα μπορούσαμε να έχουμε δύο επιδοτήσεις στην ΑΠΔ

αρκεί η μία να είναι του εργαζόμενου και η άλλη του εργοδότη

 

Κάποια στιγμή έρχεται του υπ. εργασίας και με νόμο αφαιρεί αυτή την δυνατότητα

αλλά η ημερομηνία έναρξης ισχύος της ήταν από ΦΕΚ

 

ΘΥΜΆΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ;

Αυτη τη δυνατοτητα δεν τη θυμαμαι ουτε και εγω

Παντως σε καθε περιπτωση δε μπορεις να εχεις δυο διαφορετικες επιδοτησεις

Ειδικα στη περιπτωση που περιγραφεις δεν εχεις δυο επιδοτησεις αλλα μια αφου το 3,335 ειναι το μισο του 6,67

Συνεπως δεν μπορεις να εχεις επιδοτηση των ιδιων εισφορων απο δυο πηγες

Θα διαλεξεις την ευνοικοτερη που ειναι το 6,67

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος 3%. Αν δεν την δεχτούν, ή την τυλίγετε σε κύλινδρο, την βάζετε σε τούβλο και την πετάτε από έξω στη τζαμαρία του διευθυντή, είτε την αποστέλλετε με εξώδικη δήλωση. Αν η τζαμαρία έχει παραπάνω από 45 ευρώ, στείλτε καλύτερα εξώδικο...

Πρόσθεσε στα 45 και το κόστος του τούβλου

Τί διάολο Λογιστές είμαστε ?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσε στα 45 και το κόστος του τούβλου

Τί διάολο Λογιστές είμαστε ?  :D

 

Όχι τούβλο καλέ, μία παρακείμενη μεγάλη πέτρα αρκεί, χα χα.

 

Αυτη τη δυνατοτητα δεν τη θυμαμαι ουτε και εγω

Παντως σε καθε περιπτωση δε μπορεις να εχεις δυο διαφορετικες επιδοτησεις

Ειδικα στη περιπτωση που περιγραφεις δεν εχεις δυο επιδοτησεις αλλα μια αφου το 3,335 ειναι το μισο του 6,67

Συνεπως δεν μπορεις να εχεις επιδοτηση των ιδιων εισφορων απο δυο πηγες

Θα διαλεξεις την ευνοικοτερη που ειναι το 6,67

 

 

Ο Αλέκος στο τέλος θα κάνει και αρνητικές εγγραφές στην ΑΠΔ και θα ζητάει και λεφτά από το ΙΚΑ...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα. Να ρωτήσω:

Μπορώ να στείλω τώρα την ΑΠΔ Μαρτίου χωρίς να έχουν πληρωθεί ακόμα οι εισφορές του Μαρτίου (θα πληρωθούν μέχρι 30/4/2013 που λήγει η προθεσμία)???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...