Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι μια βοήθεια. Μπαίνω κανονικά με username και pin στο παλαιό (2012) σύστημα του ΙΚΑ αλλά όχι στο καινούργιο και κατ επέκταση και στο site του υπουργείο εργασίας!. Έκανα και αρχικοποίηση του λογαριασμού αλλά και πάλι τίποτα.Του έχει συμβεί κάποιου κάτι ανάλογο ή έχει καμμιά ιδέα τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ο κωδικός λάθους 141 (ΟΙ ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΓΙΝΟΜΕΝΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΕΠΙ % ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΚΑΛΥΨΗΣ (ΝΕΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ) πως αντιμετωπίζεται; Μου το βγάζει απαγορευτικό. Αφορά 4 πωλήτριες ασφαλισμένες ΙΚΑ-ΜΙΚΤΑ-ΤΕΑΥΕΚ με συνολικές εισφορές 326,46 ευρώ έκαστη. 

 

860 χ 13,5 %  = 116,10     ΙΚΑ

860 χ 24,46% = 210,36     ΙΚΑ

860 χ 7%        =   60,20    ΤΕΑΥΕΚ

860 χ 3%        =   25,80    ΤΕΑΥΕΚ

 

ΣΥΝΟΛΟ ΙΚΑ : 326,46 ΕΥΡΩ

ΤΕΑΥΕΚ         :   86,00 ΕΥΡΩ

 

Πακέτο κάλυψης έβαλα το 101 καθώς το 103 δέν το δεχότανε το σύστημα βγάζοντας το σφάλμα : Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΔ ΙΚΑ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟΥ ΚΑΛΥΨΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ο κωδικός λάθους 141 (ΟΙ ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΓΙΝΟΜΕΝΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΕΠΙ % ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΚΑΛΥΨΗΣ (ΝΕΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ) πως αντιμετωπίζεται; Μου το βγάζει απαγορευτικό. Αφορά 4 πωλήτριες ασφαλισμένες ΙΚΑ-ΜΙΚΤΑ-ΤΕΑΥΕΚ με συνολικές εισφορές 326,46 ευρώ έκαστη. 

 

860 χ 13,5 %  = 116,10     ΙΚΑ

860 χ 24,46% = 210,36     ΙΚΑ

860 χ 7%        =   60,20    ΤΕΑΥΕΚ

860 χ 3%        =   25,80    ΤΕΑΥΕΚ

 

ΣΥΝΟΛΟ ΙΚΑ : 326,46 ΕΥΡΩ

ΤΕΑΥΕΚ         :   86,00 ΕΥΡΩ

 

Πακέτο κάλυψης έβαλα το 101 καθώς το 103 δέν το δεχότανε το σύστημα βγάζοντας το σφάλμα : Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΔ ΙΚΑ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟΥ ΚΑΛΥΨΗΣ

 

Το ποσοστο που βαζεις αντιστοιχει στο ΠΚ 103 και οχι στο ΠΚ 101γι αυτο σου βγαζει το 141 λαθος

Στο 103 που εβαζες ειναι πιθανο να φταιει ο ΚΑΔ ή η ειδικοτητα που δεν δινει ΠΚ 103

Δες στον ΟΣΥΚ ποιο ΠΚ αντιστοιχει στον ΚΑΔ και στην ειδικοτητα που χρησιμοποιεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΕΧΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΠΔ ΤΟΥ ΓΕΝΑΡΗ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδεια ληφθήσα είναι συγνωμη άλλα έχω κουραστεί

 

Και ομως...01 ειναι εκτος και αφορα  π.χ ξενοδοχουπαληλλους ,πλοια και καποια αλλα επαγγελματα εκει εχει αλλους κωδικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε και το αποδεικτικο υποβολης ΑΠΔ, έγινε και καλα πιο επισημο...Στις συνολικές εισφορές στις επιχειρησεις με προγράμματα στο αποδεικτκό δεν τις έχει μειωμενες με το ποσο της επιδοτησής αυτό είναι σωστό, η' θα το αλλάξουν και αυτό στη πορεία!!!!!!!!!!!!!

Είναι σωστό και δεν θα αλλάξει. Στον έλεγχο ΕΔΚ θα αθροιστεί το ποσό της πληρωμής + επιδότηση = συνολικές εισφορές (ποσό αποδεικτικού παραλαβής.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΕΧΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΠΔ ΤΟΥ ΓΕΝΑΡΗ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??

 

Μπορείς να την στείλεις κανονικά, το δέχεται εφόσον υπάρχει το ΑΜΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της eps.net αλλά έχει να ενημερωθεί από το 2009!!!!Περικοπές..(είπαμε θα τις καρπωθώ εγώ από βδομάδα) και όλα τα αλλάζω χεράτα. Δεν άλλαξε τίποτα στα ποσά σε σχέση με την τελευταία απδ. Πόσο δύσκολο είναι να υπολογίσω 13,5%+24,46% και 80% επί αυτών.Άρα κάτι άλλο παίζει.Θα το σκεφτώ το τριήμερο όταν θα πίνω τις γράπες μου (που χω και καιρό).Προσοχή στους δρόμους όσοι την κάνουν.Και βάλτε μια τελεία όσοι συνεχίζετε να το παλεύετε.Δεν τελειώνει και το ξέρουμε.

Κι εγώ της epsilon net χρησιμοποιώ, ενημερωμένο, αλλά το λάθος το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01 KANONIKH
1/2013 - 1/2013
ΕΛΕΓΧΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

 

Με upload αρχείο ΑΠΔ....

πατάμε συνεχώς το κουμπάκι (button massing λέγεται....) Ενημέρωση Προόδου Ελέγχου Υποβολής μέχρι να μας βγάλει αποτέλεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ.... ΜΕΓΑΛΗ  ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ!

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΕΡΩΤ.1 (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ)ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΓΕΝΑΡΗ ΣΤΗΝ Α.Π.Δ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΛΟΓΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ. ΣΩΣΤΑ?

ΕΡΩΤ.2 (ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ - ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ) ΤΟΤΕ  ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ  ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 8 (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ Α ΚΑΙ Β ΒΑΘΜΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πια λίστα ? στην νεα του ΙΚΑ απο 1/5/2012 πάντως όχι .

 

Συνάδελφοι SOS τι βάζουμε σε περίπτωση που ΔΕΝ ΕΧΩ Α.Μ. για τον εργαζόμενο ?

Το 6969696 η το 9999999 δεν δουλεύει πια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως saga οσοι δεν εχουν πρεπει να πανε να βγαλουν..

 

Τωρα εμενα μου κανει κατι αλλα κολπακια.. Εργαζομενο με 25 μερες ασφαλισης μου λεει οτι οι ημερες ασφαλισης ειναι περισσοτερες απο τις ημερες του μηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πια λίστα ? στην νεα του ΙΚΑ απο 1/5/2012 πάντως όχι .

 

Συνάδελφοι SOS τι βάζουμε σε περίπτωση που ΔΕΝ ΕΧΩ Α.Μ. για τον εργαζόμενο ?

Το 6969696 η το 9999999 δεν δουλεύει πια !!

 

Χωρίς ΑΜ δεν φεύγει. Το 6969696 και το  9999999 δεν ισχύουν πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ.... ΜΕΓΑΛΗ  ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ!

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΕΡΩΤ.1 (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ)ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΓΕΝΑΡΗ ΣΤΗΝ Α.Π.Δ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΛΟΓΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ. ΣΩΣΤΑ?

ΕΡΩΤ.2 (ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ - ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ) ΤΟΤΕ  ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ  ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 8 (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ Α ΚΑΙ Β ΒΑΘΜΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)?

Απο 01/2013 μη βαζεις ειδικη περιπτωση 8, καταργηθηκε και ειναι οριστικο.

Αναδρομικα απο 05/2012 εως 12/2012 θα υπολογισει το ικα τις διαφορες για αυτες τις περιπτωσεις και θα πρεπει να πληρωθουν εως 30/9.

Καλό ειναι  καποια στιγμη πας στο ικα και ενημερώνεις έναν ελεγκτη σε ποιες επιχειρησεις εχεις ειδικη περιπτωση 8 για να σου υπολογισει τις διαφορες πριν ληξει η προθεσμια.

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_11_2013.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία (όχι η δική μου) λέει ναι... άντε να βγει να ηρεμήσουμε και να φτιάξουμε τις εκκρεμότητές μας με τους ΑΜΑ... Παρόλαυτά ετοιμάζομαι να στείλω χωρίς, οπότε και με το χέρι μετά συμπληρωματική... στην έσχατη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ?

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΕΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ???? ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΔ ΠΟΥ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΪ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ -ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ !!!!!) ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΜΑ - ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ  "Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΕ΄ΛΕΙΞΗ!!!" ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ  ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΟΝΤΑΙ >

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΕΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ???? ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΔ ΠΟΥ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΪ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ -ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ !!!!!) ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΜΑ - ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ  "Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΕ΄ΛΕΙΞΗ!!!" ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ  ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΟΝΤΑΙ >

ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΠΑΤΑ ΑΝΑ 5ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΤΗΝ ΔΕΧΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα ανακοινωθεί επίσημα η παράταση;

 

 

Μετα την καθαρη δευτερα και μαλλον θα ειναι αρκετη

 

 

Κάτι νεώτερο;

 

..... να προλάβουμε δηλαδή να προσαρμόσουμε τα μηχανογραφικά μας συστήματα...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...