Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω και εγω αρκετες περιπτωσεις που δεν εχουν Α.Μ λογω πρωτης εργασιας + αποχωρησης εντος ολιγων ημερων. 

 

Θα παρακαλαω πως θα "σηκωθει" ο νεαρος .. αμα εχει ορεξη να παει να βγαλει Α.Μ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το μήνυμα που έστειλε σε κάποιον συνάδελφο IKA (εδω στο taxheaven) το έστειλε και σε εμένα μετά από ηλεκτρονική ερώτησή μου. Ύπνος βαθύς στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των άλλων : ξέρει κάποιος τι γίνεται με τις ΑΠΔ που υποβάλλουμε χωρίς να έχουν καταβληθεί οι αντίστοιχες εισφορές με τα νέα δεδομένα του 4075???? Ισχύει το ότι δεν θα γίνεται αποδεκτή  η Α.Π.Δ μετα τον έλεγχο των μη καταβληθεισών  εισφορών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς PETROMANOF .....Αν σου έρθει εσένα πρόσληψη σήμερα για άνθρωπο που ΔΕΝ έχει ξαναεργαστεί , τι θα κάνεις , δε θα τον προσλάβεις ?

Εγώ τον προσλαμβάνω και τον στέλνω με την πρόσληψη να βγάλει ΑΜ ΙΚΑ

Αν λοιπόν αυτός αποχωρήσει μετά από 2 μέρες και εξαφανιστεί , έχω πρόβλημα - που μεχρι τώρα λυνόταν με τα γνωστά 696969 στο ΑΜ ΙΚΑ στην ΑΠΔ , κάτι που δεν ισχύει πλεόν .. Δεν καταλαβαίνω το ύφος της απάντησης σου ...

 

Καλό θα ήταν να διαβάζουμε ολόκληρη την δημοσίευση πριν απαντήσουμε ... Μίλησα για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜ ΙΚΑ - εκτός αν εσύ λες στους πελάτες σου ότι δεν κάνεις προσλήψεις σε  κόσμο που δεν έχει ξαναεργαστεί!!

 

Εγώ προσωπικά δεν τον προσλαμβάνω. Αν δεν έχει ΟΛΑ τα απαιτούμενα για τα οποία έχω ενημερώσει από πριν και εργοδότη και εργαζόμενο να κόψει το λαιμό του, εγώ δε σκοπεύω να μπλέξω για κανέναν, εξάλλου πελάτης μου είναι η επιχείρηση, όχι ο εργαζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν τον προσλαμβάνω. Αν δεν έχει ΟΛΑ τα απαιτούμενα για τα οποία έχω ενημερώσει από πριν και εργοδότη και εργαζόμενο να κόψει το λαιμό του, εγώ δε σκοπεύω να μπλέξω για κανέναν, εξάλλου πελάτης μου είναι η επιχείρηση, όχι ο εργαζόμενος.

Μισό λεπτό ... Θέλεις να μου πεις ότι αν ο πελάτης σου πει ότι θέλει να προσλάβει έναν νέο άνθρωπο που δεν έχει ξαναεργαστεί , εσύ θα του πεις να μην τον προσλάβει επειδή δεν έχει ο άνθρωπος ακόμα ΑΜ ΙΚΑ ?

Μα η πρώτη πρόσληψη είναι προαπαιτούμενο για να αποκτήσει κάποιος ΑΜ ΙΚΑ !

Αν λοιπόν όλοι οι λογιστές σκεφτόμαστε με αυτό τον τρόπο , παιδιά 18 ετών που θέλουν να εργαστούν για πρώτη φορά , δε θα πιάσουν ποτέ δουλειά !

Και φυσικά πελάτης μας είναι η επιχείρηση, αλλά από που κι ως που εμείς ως λογιστές θα κάνουμε διακρίσεις για το ποιον θα προσλάβει η επιχείρηση - πελάτης μας και ποιον όχι με βάση τέτοια κριτήρια ?? Και στην τελική , την απόφαση για την πρόσληψη την κάνει ο πελάτης μας , και όχι εμείς - ο πελάτης μας προσλαμβάνει και όχι εμείς - εμείς απλά φροντίζουμε να γίνουν οι προσλήψεις σύμφωνα με το όσα ορίζονται από το νόμο. Δεν είμαι ιδιαίτερα παλιά στο επάγγελμα, μόλις 7 έτη, αλλά τόσο λάθος τα έχω μάθει πια ??

Συγνώμη για το εκτός θέματος ... αλλά πραγματικά νιώθω ότι ζω σε άλλο πλανήτη όταν διαβάζω τέτοιες δημοσιεύσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με epsilon φεύγει κανονικά με τη νέα έκδοση με όλους τους explorer

ποια έκδοση της epsilon χρησιμοποιείς και ποιον explorer έχεις;

εγώ έχω την Μισθοδοσία 6.0.1 (δεν μου βγάζει νέα αναβάθμιση) 

και με XP δεν μου τις στέλνει αλλά βγάζει μήνυμα να αναβαθμίσω τον browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό ... Θέλεις να μου πεις ότι αν ο πελάτης σου πει ότι θέλει να προσλάβει έναν νέο άνθρωπο που δεν έχει ξαναεργαστεί , εσύ θα του πεις να μην τον προσλάβει επειδή δεν έχει ο άνθρωπος ακόμα ΑΜ ΙΚΑ ?

Μα η πρώτη πρόσληψη είναι προαπαιτούμενο για να αποκτήσει κάποιος ΑΜ ΙΚΑ !

Αν λοιπόν όλοι οι λογιστές σκεφτόμαστε με αυτό τον τρόπο , παιδιά 18 ετών που θέλουν να εργαστούν για πρώτη φορά , δε θα πιάσουν ποτέ δουλειά !

Και φυσικά πελάτης μας είναι η επιχείρηση, αλλά από που κι ως που εμείς ως λογιστές θα κάνουμε διακρίσεις για το ποιον θα προσλάβει η επιχείρηση - πελάτης μας και ποιον όχι με βάση τέτοια κριτήρια ?? Και στην τελική , την απόφαση για την πρόσληψη την κάνει ο πελάτης μας , και όχι εμείς - ο πελάτης μας προσλαμβάνει και όχι εμείς - εμείς απλά φροντίζουμε να γίνουν οι προσλήψεις σύμφωνα με το όσα ορίζονται από το νόμο. Δεν είμαι ιδιαίτερα παλιά στο επάγγελμα, μόλις 7 έτη, αλλά τόσο λάθος τα έχω μάθει πια ??

Συγνώμη για το εκτός θέματος ... αλλά πραγματικά νιώθω ότι ζω σε άλλο πλανήτη όταν διαβάζω τέτοιες δημοσιεύσεις ...

 

Καλησπέρα

Δεν είναι προαπαιτούμενο για την απόκτηση ΑΜΑ η πρόσληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την 6.0.2. που έβγαλαν. φεύγει αυτόματα και μάλιστα χωρίς να υποχρεωθώ να εγκαταστήσω άλλο browser όπως κάνουν άλλοι συνάδελφοι με άλλα προγράμματα

ποια έκδοση της epsilon χρησιμοποιείς και ποιον explorer έχεις;

εγώ έχω την Μισθοδοσία 6.0.1 (δεν μου βγάζει νέα αναβάθμιση) 

και με XP δεν μου τις στέλνει αλλά βγάζει μήνυμα να αναβαθμίσω τον browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΑΠΔ, που υποβάλλεται με φόρμα, μητέρας της οποίας επιδοτούνται οι εργατικές εισφορές με 3,335% ζητάει να συμπληρωθεί  το πεδίο 45 (επιδότηση εργοδότη) και το πεδίο 43 (επιδότηση ασφαλισμένου) ενώ στις οδηγίες του ΙΚΑ (Εγκύκλιος 48/02-07-10) αναφέρει ότι συμπληρώνεται μόνο ο κωδικός 45.Γνωρίζει κάποιος κάτι;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των άλλων : ξέρει κάποιος τι γίνεται με τις ΑΠΔ που υποβάλλουμε χωρίς να έχουν καταβληθεί οι αντίστοιχες εισφορές με τα νέα δεδομένα του 4075???? Ισχύει το ότι δεν θα γίνεται αποδεκτή  η Α.Π.Δ μετα τον έλεγχο των μη καταβληθεισών  εισφορών ?

Προς το παρον για τους επομενους 2-3 μηνες δεν θα ενεργοποιηθει

Αργοτερα πολυ πιθανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νταμακι ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ πότε κλικαρουμε,όταν έχουμε πλήρες ή οταν δέν έχουμε????.

Στο νταμακι ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ  ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ετσι για να ζηλεψουν...μερικοι μερικοι... εγω του Ιανουαριου ,ευκολα, της εστηλα ολες!!! και ειμαι ετοιμος και για του Φεβρουαριου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η εικονα σας αφου εκτυπωσετε το αποδεικτικο στην κατασταση και στις ενεργειες  . Εαν ανεβαζεται αρχειο.Σε εμένα εχει κατασταση->Υποβολη και ενεργειες -.> τρεχουσα κατασταση Επανεκδοση αποδεικτικου. Προβληματιζομαι διοτι με βαση το εγχειριδιο οδηγιων θα πρεπει στις ενεργειεσ να μου εμφανιζει μονο Επανεκδοση αποδεικτικου και επιπλεον οταν επιλεγω την τρεχουσα κατασταση δεν μου εμφανιζει καμια ΑΠΔ! Αναρωτιεμαι αν εχω κανει πατατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα του ονόματος στην έκδοση αποδεικτικού λύθηκε σήμερα.

Βγάζει αποδεικτικό με πλήρες το ονοματεπώνυμο του εργοδότη.

 

Μήπως ξέρετε αν έγινε κάτι και με τις επιδοτούμενες εισφορές?

Να προχωρήσω σ'αυτούς που έχουν επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νταμακι ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ πότε κλικαρουμε,όταν έχουμε πλήρες ή οταν δέν έχουμε????.

Στο νταμακι ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ  ?????

ΠΛΗΡΕΣ κλίκ

ΟΛΕΣ κλίκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό ... Θέλεις να μου πεις ότι αν ο πελάτης σου πει ότι θέλει να προσλάβει έναν νέο άνθρωπο που δεν έχει ξαναεργαστεί , εσύ θα του πεις να μην τον προσλάβει επειδή δεν έχει ο άνθρωπος ακόμα ΑΜ ΙΚΑ ?

Μα η πρώτη πρόσληψη είναι προαπαιτούμενο για να αποκτήσει κάποιος ΑΜ ΙΚΑ !

Αν λοιπόν όλοι οι λογιστές σκεφτόμαστε με αυτό τον τρόπο , παιδιά 18 ετών που θέλουν να εργαστούν για πρώτη φορά , δε θα πιάσουν ποτέ δουλειά !

Και φυσικά πελάτης μας είναι η επιχείρηση, αλλά από που κι ως που εμείς ως λογιστές θα κάνουμε διακρίσεις για το ποιον θα προσλάβει η επιχείρηση - πελάτης μας και ποιον όχι με βάση τέτοια κριτήρια ?? Και στην τελική , την απόφαση για την πρόσληψη την κάνει ο πελάτης μας , και όχι εμείς - ο πελάτης μας προσλαμβάνει και όχι εμείς - εμείς απλά φροντίζουμε να γίνουν οι προσλήψεις σύμφωνα με το όσα ορίζονται από το νόμο. Δεν είμαι ιδιαίτερα παλιά στο επάγγελμα, μόλις 7 έτη, αλλά τόσο λάθος τα έχω μάθει πια ??

Συγνώμη για το εκτός θέματος ... αλλά πραγματικά νιώθω ότι ζω σε άλλο πλανήτη όταν διαβάζω τέτοιες δημοσιεύσεις ...

 

Εκτός του ότι πολύ σωστά είπε ο HARYK δεν είναι προαπαιτούμενο η πρόσληψη για έκδοση ΑΜΑ, δεν κατάλαβες τι έγραψα. ή μάλλον είσαι πεπεισμένη ότι αυτό που λες εσύ είναι το σωστό.

Δεν αποφασίζω εγώ ποιόν θα προσλάβει και ποιόν όχι η επιχείρηση, προς θεού, εγώ ενημερώνω τον πελάτη μου ότι για να γίνει η πρόσληψη χρειάζεται ο εργαζόμενος να έχει κάποια προαπαιτούμενα για μένα στοιχεία όπως ΑΦΜ,ΑΜΑ,ΑΜΚΑ κτλ. Όσα από αυτά δεν τα έχουν δεν του λέω να μην τους προσλάβει αλλά του λέω να μου τους στείλει για να τους καθοδηγήσω και να τους δώσω τα απαραίτητα έντυπα ώστε να τα βγάλουν ΟΛΑ αυτά ΠΡΙΝ γίνει η πρόσληψη ώστε να μην τρέχω ούτε εγώ ούτε αυτοί ΜΕΤΑ. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνομα αρχείου πρεπει να είναι 'CSL01.ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ.ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

 

 

συνονώματε καλά τα λέει. το πρόβλημά σου ποιο είναι; δεν κατάλαβα. Όταν δημιουργείς μέσω φόρμας δεν θέλει αυτό το αρχείο, όταν δημιουργείς μέσω προγράμματος θέλει αρχείο με αυτό το όνομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση αλλοδαπου ομαδας μπασκετ που ηρθε για κανα μηνα και τωρα ειναι εκτος .. και φυσικα δεν εβγαλε ΑΜ.ΙΚΑ τι κανουμε?  :D  :D  :D

 

Αυτο με τον Α.Μ καλο ειναι να αλλαξει και να τις "δεχετε" οπως και πριν απλα να δινουν ενα ευλογο διαστημα για να πανε να βγαλουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΣΥΝΟΝΩΜΑΤΕ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΙΕΛΩ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...