Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω καινούριο θέμα γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο πολύ άσχημα!

 

Οι τύποι είναι άσχετοι, άθλιοι, ανίκανοι και άχρηστοι!

 

Πάντα σε φόρμα υποβολής:

 

Άνθρωποι είμαστε, τα μάτια μας παίζουν ενίοτε...Που είναι μωρέ τα σύνολα, μερικά ανά υποκατάστημα και ολικά, για να ελέγχουμε αν τους έχουμε περάσει όλους;

 

Που είναι μια αναλυτική εκτύπωση στο τέλος να βάλουμε στο φάκελο;

 

 

Γιατί σε αυτήν την ηλίθια βεβαίωση τεσσάρων γραμμών, και παντού μέσα στο site, εμφανίζει τα ποσά πριν τις μειώσεις; Επίτηδες το κάνετε μπας και ξεγελαστεί κανείς και πληρώσει παραπάνω; Κι όταν σε πέντε χρόνια γίνει έλεγχος πως θα μπορέσω να αποδείξω ότι υπήρχαν και οι μειώσεις;

 

Α στο διάολο, πρωί πρωί μεσημεριάτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τις μειωσεις λογω επιδοτησεων αποτελει πρόβλημα που παει και τα προσθέτει στο συνολικό ποσό των εισφορων........

 

εστειλα Mail στο ΙΚΑ...αλλα υποψιάζομαι οτι δεν.........................

 

θα μπορούσαν τουλαχιστον πριν φύγει η ΑΠΔ (με upload αρχείου) να εμφανιζει τις εισφορές πριν γίνει η οριστική υποβολή!!!!

 

αλλο ποσό λέει το αρχειο που ανεβασα...αλλο υπολογισε ο ΙΚΑΣ και μου εμφανιζει στο αποδεικτικό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ? από που ? φορτώνουμε αρχείο ? 

 

 

Από την Προσωρινή Φύλαξη

 

Δε ρίχνεις μια ματιά εδώ;

 

http://www.ika.gr/gr/secure/helpfiles/apd/Manual_APD.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Με τη μέθοδο Αποστολή Αρχείου, έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε ένα αρχείο σύμφωνο με τις τεχνικές προδιαγραφές ηλεκτρονικής υποβολής ΑΠΔ και να το φορτώσετε προς έλεγχο και υποβολή." 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Με τη μέθοδο Αποστολή Αρχείου, έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε ένα αρχείο σύμφωνο με τις τεχνικές προδιαγραφές ηλεκτρονικής υποβολής ΑΠΔ και να το φορτώσετε προς έλεγχο και υποβολή." 

 

Αυτο ειναι απαραίτητο να το κάνουμε ή είναι προαιρετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι απαραίτητο να το κάνουμε ή είναι προαιρετικό?

 

η ανεβαζεις αρχειο

ή συμπληρωνεις φορμα

 

αναλογα με το τι θα επιλεξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην  υποβολή μέω φόρτωσης αρχείου δεν υπολογίζει τις επιδοτήσεις-μειώσεις ΟΑΕΔ????????

Και τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση ??????

Δεν πανε στο  @@#@#@#@ και παραπέρα ακόμη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην  υποβολή μέω φόρτωσης αρχείου δεν υπολογίζει τις επιδοτήσεις-μειώσεις ΟΑΕΔ????????

Και τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση ??????

Δεν πανε στο  @@#@#@#@ και παραπέρα ακόμη.....

 

Απαντηση απο ικα (το ερωτημα μου αφορουσε επιδοτηση αυτασφαλισης κ μειωμενες εισφορες μετα την ληξη της λοχειας, αλλα θεωρω οτι περιλαμβανει καθε ειδους επιδοτηση)

 

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

 

Πράγματι, υπάρχει μία αστοχία της εφαρμογής ως προς τη λεκτική περιγραφή που εμφανίζεται δίπλα στο ποσό των Συνολικών Εισφορών.

 

Το σύστημα επί της ουσίας συμπεριφέρεται σωστά.

 

Η αστοχία στη λεκτική περιγραφή θα διορθωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Σημείωση:

Το ποσό που αναγράφεται αφορά τις συνολικές εισφορές, διότι η ΑΠΔ χρεώνεται με βάση τις συνολικές εισφορές πριν την αφαίρεση τυχόν επιδοτήσεων. Κατά τον έλεγχο που πραγματοποιεί το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για να διαπιστώσει την πληρωμή της ΑΠΔ, η επιδότηση θεωρείται ως πίστωση και συμψηφίζεται.

 

 

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

 

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΕΙ "ΣΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ" ΤΗΝ ΕΧΩ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ;;;;; ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ... ΠΑΤΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ....ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΝΤΕ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΣΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

δουλευει κανονικα

εχω εκδωσει ασφαλιστικη πριν 5 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΕΙ "ΣΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ" ΤΗΝ ΕΧΩ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ;;;;; NAI

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ... ΠΑΤΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ....ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;;; Αν πατήσεις  τρέχουσα κατάσταση  και μετά το εικονίδιο πάνω αριστερά της αναζήτησης θα σου εμφανίσει τις εγραφές σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΕΙ "ΣΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ" ΤΗΝ ΕΧΩ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ;;;;; NAI

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ... ΠΑΤΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ....ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;;; Αν πατήσεις  τρέχουσα κατάσταση  και μετά το εικονίδιο πάνω αριστερά της αναζήτησης θα σου εμφανίσει τις εγραφές σου

 

αχ!σ'ευχαριστώ πολύ!! επειδή φοβήθηκα ότι δεν είχα οριστικοποιήσει το πάτησα ξανά... Έκανα βλακεία;;; Ή μια φορά το παίρνει;; Μία εγγραφή μου δείχνει. Επίσης δεν εκτυπώνεται όπως το κάναμε παλιά ε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ!σ'ευχαριστώ πολύ!! επειδή φοβήθηκα ότι δεν είχα οριστικοποιήσει το πάτησα ξανά... Έκανα βλακεία;;; Ή μια φορά το παίρνει;; Μία εγγραφή μου δείχνει. Επίσης δεν εκτυπώνεται όπως το κάναμε παλιά ε;;

Αυτό είναι το νέο αποδεικτικό το επιβαβαίωσα κ με το ΙΚΑ τώρα από εβδομάδα που θα έχουν οριστικοποιηθεί φαντάζομαι  :)  θα μπω να δω μήπως τυπώνει κ κάτι άλλο.

ΑΠΔ με ασφαλισμένο χωρίς ΑΜΑ δεν την δέχεται σε εμένα και Πρακτική Άσκηση από ΟΑΕΔ μου βγάζει μήνυμα ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ευτυχώς

ΤΟ ΗΜ/ΣΘΙΟ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΑΚΤΙΚΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΗΜ/ΣΘΙΟ

Από εβδομάδα που θα βγάλει ΑΜΑ ο ένας ασφαλισμένος φαντάζομαι ότι θα την δεχτεί χωρίς πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχει ταράξει αυτό το ΙΚΑ (και το ΙΚΕΑ).Έχει καταλάβει κανείς πως εκτυπώνω ΑΠΔ που υποβλήθηκε;

Εκτύπωσα αποδεικτικό υποβολής αλλά την ΑΠΔ την εκτύπωσα μέσω mozilla και όχι όπως συνέβαινε πριν με δυνατότητα εκτύπωσης μέσω παραθύρου που άνοιγε από το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Πλέον βάζοντας τον Αριθμό Μητρώου του ασφαλισμένου σου βγάζει τα υπόλοιπα στοιχεία του.Όμως ενώ το ΑΜΚΑ είναι σωστό βγάζει την ημερομηνία γέννησης λάθος!Και βέβαια δεν διορθώνεται από μένα γιατί βγαίνει αυτόματα.Τι πρέπει να γίνει τώρα?Να αλλάξει ο ασφαλισμένος στο ΙΚΑ την ημερομηνία γέννησης ή γίνεται και ηλεκτρονικά?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως.... όταν κάνετε υποβολή απδ με upload αρχειου, στο αποδεικτικό παραλαβής στην επωνυμία σας βγάζει όλο το ονοματεπώνυμο ή μόνο το επίθετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες έχω γράψει περισσότερες φορές το username του ΙΚΑ-ΟΑΕΔ-ΣΕΠΕ απότι το όνομα μου μια ζωή! έλεοοοοοος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως.... όταν κάνετε υποβολή απδ με upload αρχειου, στο αποδεικτικό παραλαβής στην επωνυμία σας βγάζει όλο το ονοματεπώνυμο ή μόνο το επίθετο;

OLO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον.... εμένα γιατι βγάζει μόνο το επιθετο; οεο;

 

Εμένα σε μία μου έβγαλε μόνο το επίθετο σε άλλη ολόκληρο... Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτό, είναι αναλόγως πώς έχουν περαστεί τα στοιχεία στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω ότι παίζει ρόλο αυτο...
σε όλες τις προηγουμενες απδ εμφανίζονται τα πλήρη στοιχεία στο αποδεικτικό, ενώ σε αυτό μόνο το επώνυμο

σε μια άλλη που έστειλα με καταχώρηση εμφανίζονται σωστά τα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...