Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαντηση απο ικα (το ερωτημα μου αφορουσε επιδοτηση αυτασφαλισης κ μειωμενες εισφορες μετα την ληξη της λοχειας, αλλα θεωρω οτι περιλαμβανει καθε ειδους επιδοτηση)

 

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

 

Πράγματι, υπάρχει μία αστοχία της εφαρμογής ως προς τη λεκτική περιγραφή που εμφανίζεται δίπλα στο ποσό των Συνολικών Εισφορών.

 

Το σύστημα επί της ουσίας συμπεριφέρεται σωστά.

 

Η αστοχία στη λεκτική περιγραφή θα διορθωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Σημείωση:

Το ποσό που αναγράφεται αφορά τις συνολικές εισφορές, διότι η ΑΠΔ χρεώνεται με βάση τις συνολικές εισφορές πριν την αφαίρεση τυχόν επιδοτήσεων. Κατά τον έλεγχο που πραγματοποιεί το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για να διαπιστώσει την πληρωμή της ΑΠΔ, η επιδότηση θεωρείται ως πίστωση και συμψηφίζεται.

 

 

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

 

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ

Τελικά τις στέλνουμε με τα μειωμένα(ένσημα) στο αρχείο(ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ) και το αποδεικτικό του ΙΚΑ συμπεριλαμβάνει το σύνολο των εισφορών? Η περιμένουμε την διόρθωση απο το ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω ότι παίζει ρόλο αυτο...

σε όλες τις προηγουμενες απδ εμφανίζονται τα πλήρη στοιχεία στο αποδεικτικό, ενώ σε αυτό μόνο το επώνυμο

σε μια άλλη που έστειλα με καταχώρηση εμφανίζονται σωστά τα πάντα

Μήπως είναι πολύ μεγάλο το όνομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τις στέλνουμε με τα μειωμένα(ένσημα) στο αρχείο(ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ) και το αποδεικτικό του ΙΚΑ συμπεριλαμβάνει το σύνολο των εισφορών? Η περιμένουμε την διόρθωση απο το ΙΚΑ?

καποιος που εχει καποια πληροφορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ  ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ .ΣΤΕΛΝΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΔ ΑΕΡΑ.ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΠΙΑ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ.ΑΕΙ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OLO

 

Γραφει την επωνυμια οπως την εχεις καταχωρησει στο μηχανογραφικο σου συστημα ,- αρχειο

κι οχι οπως την εχουν αυτοι στο δικο τους...

 

αλλη μια πρωτοτυπια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπάει το πλαφόν (5546,80) στην ΑΠΔ γαμώ την πουτάνα μου γαμώ τα υπουργεία μου. Βγάζουν οι μαλάκες εγκύκλιο 1/3/2013 και τα αλλάζουν αναδρομικά (στα 5543,55) από 1/1/2013 ενώ είχαν εκδώσει εγκύκλιο από το Υπουργείο στις 21.11.2012 και είχαν το πλαφόν στα 5.546,80.

Και κάθομαι τώρα σα μαλάκας και τα ξαναλλάζω από την αρχή. 

Είμαστε οι μαλάκες της υπόθεσης και το παιχνίδι του κάθε μαλάκα κηφήνα γραφειοκράτη.

Άντε γαμηθείτε επιτέλους, άχρηστοι, άει στο διάολο παλιομαλάκες [τα είπα και ξεθύμανα ε;]

 

Δώσε δικέ μου:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω βρε παιδια, αλλα ειλικρινα εχω κουραστει

δεν παει αλλο

προθεσμιες αλλαζουν , 

φορολογιες αλλαζουν,

με ρωταει ο πελατης και δεν ξερω τι να του απαντησω

μετα απο 15 χρονια στην δουλεια , καθομαι παλι στα θρανια...

τρεχω να προκανω αλλα δεν....

 

τι στο διαολο πρεπει να γινει ρε γαμωτο????

Αλλα ας οψετε, την εχω την λυση στο τσεπακι μου

 

οπως με γραφουν , θα τους γραψω

βεβαια κι εδω υπαρχει ενα θεματακι..

 

ο χωρος γραψιματος ειναι λιγακι .....πεπερασμενος,

ενω οι υποψηφιοι γραψιματος απεριοριστοι....

για βρειτε μου εναν καλο μαθηματικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από 1/1/13 το ΙΚΑ άλλαξε την συχνότητα υποβολής των καταστάσεων για την ασφάλιση των εργαζόμενων (τις αποκαλούμενες ΑΠΔ).

Μέχρι τώρα έστελνα στο ΙΚΑ κάθε τρίμηνο τις καταστάσεις (βέβαια η πληρωμή γίνονταν και θα γίνεται κάθε μήνα).

Από φέτος όμως πρέπει να στέλνω τις καταστάσεις κάθε μήνα.

Δηλαδή αυξήθηκε ο όγκος εργασίας 3 φορές (300% το λένε άλλοι) και ενώ αυτή την εργασία την έκανα 4 φορές το χρόνο, πλέον θα την κάνω 12 φορές.

Βέβαια, δεν θα μπορούσα τέτοια εποχή να ζητήσω αύξηση αμοιβής.

Θα αναγκαστώ όμως να διακόψω κάποιες άλλες υπηρεσίες για να μπορέσω να ισορροπήσω το κόστος. (Δεν έχω εντοπίσει ακόμα ποιες θα είναι αυτές, αλλά θα σας ενημερώσω σχετικά. Αν έχετε κάποια πρόταση, είμαι στην διάθεσή σας). Ένα κόστος που αφορά αποκλειστικά την δική μου (προσωπικά) «εργασιοαπασχόληση» και το οποίο δεν μπορώ να μετακυλήσω σε άλλον πχ να την αναθέσω σε υπάλληλο.

Οφείλω, ακόμη να σας ενημερώσω ότι η παραπάνω απόφασή μου δεν θα επηρεάσει την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών μου προς εσάς.

Λυπάμαι για αυτό, αλλά ο όγκος εργασίας στα λογιστήρια πλέον έχει αυξηθεί κατακόρυφα. Για παράδειγμα, μία πρόσληψη που παλιά απαιτούσε 1 ώρα, τώρα με την ηλεκτρονική υποβολή της έφτασε να με απασχολεί έως και 2 ημέρες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα σε φόρμα υποβολής:

 

Άνθρωποι είμαστε, τα μάτια μας παίζουν ενίοτε...Που είναι μωρέ τα σύνολα, μερικά ανά υποκατάστημα και ολικά, για να ελέγχουμε αν τους έχουμε περάσει όλους;

 

Που είναι μια αναλυτική εκτύπωση στο τέλος να βάλουμε στο φάκελο;

Απ οτι γνωριζω θα υπαρξουν οι παρακατω αλλαγες στην υποβολη

Θα προστεθουν συντομα πεδια στην υποβολη με φορμα και θα εμφανιζει τα συνολα και με επιλογη της τρεχουσας καταστασης θα εμφανιζει και ολες τις εγγραφες

Επισης θα υπαρχει η δυνατοτητα να εκτυπωνονται οι υποβληθεισες εγγραφες μεσω φορμας

 

 

Γιατί σε αυτήν την ηλίθια βεβαίωση τεσσάρων γραμμών, και παντού μέσα στο site, εμφανίζει τα ποσά πριν τις μειώσεις;

Δεν θα εκτυπωνονται οι καταβαλλομενες εισφορες παρα μονο οι συνολικες

Οι επιδοτησεις ειναι πιστωσεις και αφαιρουνται απο τις συνολικες χρεωσεις του εργοδοτη μετα την παραλαβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπάει το πλαφόν (5546,80) στην ΑΠΔ γαμώ την πουτάνα μου γαμώ τα υπουργεία μου. Βγάζουν οι μαλάκες εγκύκλιο 1/3/2013 και τα αλλάζουν αναδρομικά (στα 5543,55) από 1/1/2013 ενώ είχαν εκδώσει εγκύκλιο από το Υπουργείο στις 21.11.2012 και είχαν το πλαφόν στα 5.546,80.

 

Αφου δεν ακους οταν σου λενε οτι θα τοχεις το προβλημα στην υποβολη. Ηθελες να το διορθωσεις αν χτυπαγε. Ελα ομως που ηταν σιγουρο οτι θα χτυπαγε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά γνωρίζει κανείς τι θα κάνουμε με τις ημερομηνίες γέννησης των ασφαλισμένων,τις οποίες ενώ τις έχουμε

γράψει σωστά,στις ΑΠΔ (σε κάποιους) εμφανίζεται αντι του σωστού 25/4/1981 το λανθασμένο 1/1/1981;;;;

 

Όπως έγραψε και πιό πάνω ο parmenion δεν μας επιτρέπει αλλαγή των στοιχείων των ασφαλισμένων.

 

Πάντως καλού κακού θα κάνω ερώτημα στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν ακους οταν σου λενε οτι θα τοχεις το προβλημα στην υποβολη. Ηθελες να το διορθωσεις αν χτυπαγε. Ελα ομως που ηταν σιγουρο οτι θα χτυπαγε !!!

 

 

Ξέρεις ποιο είναι το πιο εξοργιστικό; Ότι η εγκύκλιος του ΙΚΑ μνημονεύει την εγκύκλιο του Υπ.Εργασίας και την επισυνάπτει κιόλας στο τέλος!!!

Είναι άθλιοι, είναι ελεεινοί και συμφωνώ με τον Αλέκο. Είμαστε τα πειραματόζωα ενός σάπιου συστήματος που καταρρέει.

Για το σύστημα υποβολής των εντύπων εργατικής νομοθεσίας δεν θα εκφραστώ γιατί θα γράψω χειρότερα από όσα έγραψα πριν....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά γνωρίζει κανείς τι θα κάνουμε με τις ημερομηνίες γέννησης των ασφαλισμένων,τις οποίες ενώ τις έχουμε

γράψει σωστά,στις ΑΠΔ (σε κάποιους) εμφανίζεται αντι του σωστού 25/4/1981 το λανθασμένο 1/1/1981;;;;

 

Όπως έγραψε και πιό πάνω ο parmenion δεν μας επιτρέπει αλλαγή των στοιχείων των ασφαλισμένων.

 

Πάντως καλού κακού θα κάνω ερώτημα στο ΙΚΑ.

Λογικά θα πρέπει ο εργαζόμενος να πάει στο Μητρώο του ΙΚΑ να διορθώσει τα στοιχεία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω άλλα δυο προβλήματα στην υποβολή ΑΠΔ Ιανουαρίου. 1). Δεν περνάει η εγγραφή με τύπο αποδοχών (07) - Αποδοχές αδείας εποχιακών ξενοδοχουπαλλήλων.

2). Εχω τον Ιανουάριο αλλαγή στο ποσοστό επιδότησης ΟΑΕΔ (διετές),  κάποιες μέρες με 80% και τις υπόλοιπες με 60%, και αρνείται να δεχθεί  δύο εγγραφές με τύπο αποδοχών 01 στον ίδιο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΑΠΔ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΜΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΨΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΥΣ ΚΑΔ. ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΚΑΝΕΝΑΣ; ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΓΩ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άθλιοι, είναι ελεεινοί και συμφωνώ με τον Αλέκο. Είμαστε τα πειραματόζωα ενός σάπιου συστήματος που καταρρέει.

Για το σύστημα υποβολής των εντύπων εργατικής νομοθεσίας δεν θα εκφραστώ γιατί θα γράψω χειρότερα από όσα έγραψα πριν....!

 

Οτι και αν πεις εχεις δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά γνωρίζει κανείς τι θα κάνουμε με τις ημερομηνίες γέννησης των ασφαλισμένων,τις οποίες ενώ τις έχουμε

γράψει σωστά,στις ΑΠΔ (σε κάποιους) εμφανίζεται αντι του σωστού 25/4/1981 το λανθασμένο 1/1/1981;;;;

 

Όπως έγραψε και πιό πάνω ο parmenion δεν μας επιτρέπει αλλαγή των στοιχείων των ασφαλισμένων.

 

Πάντως καλού κακού θα κάνω ερώτημα στο ΙΚΑ.

 

Αυτες οι αλλαγες γινονται μονο στο Μητρωο απο τον ασφαλισμενο.

Παντως δεν ειναι κρισιμο πεδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να στείλω ΑΠΔ Ιανουαρίου και τα βασικά μου προβλήματα είναι τα ακόλουθα:

 

1) Σε υπάλληλο γραφείου συγγενή Α' Βαθμού σε Ατομική μου εμφανίζει το λάθος 45  "Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΔ ΙΚΑ,ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ"

ενώ έχω βάλει ΚΠΚ 154 και ειδική περίπτωση 8. Τί γίνεται?? Έχει κανείς άλλος τέτοια περίπτωση??

 

2) Το πρόγραμμα μισθοδοσίας μου ACCOUNTANT της SINGULAR λειτουργεί μόνο με Microsoft Internet Explorer (web εφαρμογή).

Η νέα εφαρμογή της ΑΠΔ λειτουργεί μόνο με Microsoft Internet Explorer 9 και πάνω (!!!).

Στα Windows XP (που έχω εγκατεστημένα) δεν υπάρχει μεγαλύτερος Internet Explorer από τον 8 άρα το πρόγραμμα μου δεν μπορεί πλέον να περάσει αυτόματα την ΑΠΔ στο ΙΚΑ.

Αναρωτιέμαι όλοι στην Ελλάδα έχουν από Windows 7 πάνω??

Γι' αυτό το ΙΚΑ θεώρησε φυσιολογικό η νέα εφαρμογή να έχει ως ελάχιστη (!!!) προϋπόθεση τον Internet Explorer 9??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγγενείς Α βαθμού ασφάλιση όπως οι άλλοι πλέον με αναδρομική ισχύ απο το ΙΚΑ απο τον ΜΑΪΟ 2012 και εξόφληση των μη  καταβεβλημένων μέχρι 30/9/2013. (Εγγ.11/13.2.2013) (ν.4075/2012 αρ.1 παρ.1 &2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να στείλω ΑΠΔ Ιανουαρίου και τα βασικά μου προβλήματα είναι τα ακόλουθα:

 

1) Σε υπάλληλο γραφείου συγγενή Α' Βαθμού σε Ατομική μου εμφανίζει το λάθος 45  "Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΔ ΙΚΑ,ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ"

ενώ έχω βάλει ΚΠΚ 154 και ειδική περίπτωση 8. Τί γίνεται?? Έχει κανείς άλλος τέτοια περίπτωση??

 

2) Το πρόγραμμα μισθοδοσίας μου ACCOUNTANT της SINGULAR λειτουργεί μόνο με Microsoft Internet Explorer (web εφαρμογή).

Η νέα εφαρμογή της ΑΠΔ λειτουργεί μόνο με Microsoft Internet Explorer 9 και πάνω (!!!).

Στα Windows XP (που έχω εγκατεστημένα) δεν υπάρχει μεγαλύτερος Internet Explorer από τον 8 άρα το πρόγραμμα μου δεν μπορεί πλέον να περάσει αυτόματα την ΑΠΔ στο ΙΚΑ.

Αναρωτιέμαι όλοι στην Ελλάδα έχουν από Windows 7 πάνω??

Γι' αυτό το ΙΚΑ θεώρησε φυσιολογικό η νέα εφαρμογή να έχει ως ελάχιστη (!!!) προϋπόθεση τον Internet Explorer 9??

δοκιμασε με firefox ή chrome

xp εχω και εστειλα ΑΠΔ με firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΔΙΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΟΙ ΚΑΤΑΒΛΗΤΕΕΣ  ΕΙΣΦΟΡΕΣ, ΣΤΗΝ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΚΕΡΑΙΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ (ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΟΑΕΔ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...