Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΕΠΕ ΣΕ ΔΟΥ


KOYLA

Ερώτηση

Καλημέρα σας, αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω μεταβολή σε ΕΠΕ για αύξηση κεφαλαίου και το καταστατικό θεωρημένο απο το ΓΕΜΗ στις 25/1/2013 ενώ το ΤΑΠΕΤ είναι στις 20/2/2013. Πηγαίνοντας σήμερα λοιπόν στη ΔΟΥ για τη μεταβολή, μου λένε οτι θέλουν να βάλουν πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση, διότι δε λαμβάνουν υπ' όψη την ημ/νια του ΤΑΠΕΤ αλλά της θεώρησης του ΓΕΜΗ. Σε όσες ΔΟΥ έχω πάρει τηλ. μου λένε ότι λαμβάνουν υπ'όψη την ημ/νια του ΤΑΠΕΤ, ενώ η συγκεκριμένη ΔΟΥ επιμένει για την ημ/νια του ΓΕΜΗ. Στο υπουργείο μου είπαν ότι το εξετάζει η ΔΟΥ ποια απο τις δύο ημ/νιες λαμβάνουν υπ'όψη. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό?

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σας, αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω μεταβολή σε ΕΠΕ για αύξηση κεφαλαίου και το καταστατικό θεωρημένο απο το ΓΕΜΗ στις 25/1/2013 ενώ το ΤΑΠΕΤ είναι στις 20/2/2013. Πηγαίνοντας σήμερα λοιπόν στη ΔΟΥ για τη μεταβολή, μου λένε οτι θέλουν να βάλουν πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση, διότι δε λαμβάνουν υπ' όψη την ημ/νια του ΤΑΠΕΤ αλλά της θεώρησης του ΓΕΜΗ. Σε όσες ΔΟΥ έχω πάρει τηλ. μου λένε ότι λαμβάνουν υπ'όψη την ημ/νια του ΤΑΠΕΤ, ενώ η συγκεκριμένη ΔΟΥ επιμένει για την ημ/νια του ΓΕΜΗ. Στο υπουργείο μου είπαν ότι το εξετάζει η ΔΟΥ ποια απο τις δύο ημ/νιες λαμβάνουν υπ'όψη. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό?

 

ευχαριστώ.

Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΙΝΑΙ 30 ΜΕΡΕΣ. ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΙΝΑΙ 30 ΜΕΡΕΣ. ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΓΕΜΗ.

ΔΟΥ Ε ΠΕΙΡΑΙΑ: 30 ημέρες από το ΤΑΠΕΤ

ΔΟΥ Δ ΠΕΙΡΑΙΑ: 30 ημέρες από το ΤΑΠΕΤ

 

και στη ΔΟΥ Γ ΠΕΙΡΑΙΑ: 30 ημέρες απο το ΓΕΜΗ. Είναι δυνατόν η κάθε εφορία να λειτουργεί διαφορετικά? Βασικά θα παρακαλούσα αν υπάρχει κάτι γραπτό σε κάποια ΠΟΛ ή νόμο ενδεχομένως. Το μόνο που βρήκα είναι η ΠΟΛ.1145/2000 η οποία αναφέρει:

 

Ως ημερομηνία πραγματοποίησης της μεταβολής θεωρείται η ημερομηνία δημοσίευσης της τροποποίησης του καταστατικού στο ΦΕΚ. Στην περίπτωση που δεν έχει τυπωθεί το ΦΕΚ, υποβάλλεται το αποδεικτικό είσπραξης του Ταμείου Ασφάλισης Προσωπικού του Εθνικού Τυπογραφείου (ΤΑΠΕΤ) και υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86, υπογεγραμμένη από τον εκπρόσωπο της εταιρίας, στην οποία δηλώνεται ότι θα προσκομισθεί σε δύο (2) αντίτυπα το σχετικό ΦΕΚ, αμέσως μετά την κυκλοφορία του και ειδικά για τις Α.Ε., η εγκριτική απόφαση της οικείας Νομαρχίας και η ανακοίνωση αυτής.

 

Βέβαια είναι παλιά και σίγουρα προ ΓΕΜΗ, οπότε ρωτάω αν έχει βγει κάποια άλλη που να αναιρεί την 1145.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

 

Έχω παρόμοιο θέμα. Την προσεχή Δευτέρα θα πάω στο ΓΕΜΗ τα δικαιολογητικά για μεταφορά έδρας επιχείρησης ΕΠΕ. Σε πόσες ημέρες μετά θα πρέπει να καταθέσω στην ΔΟΥ έντυπα? (μου έχουν ήδη σφραγίσει το καταστατικό ατελώς για ΔΟΥ)

 

Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

 

Έχω παρόμοιο θέμα. Την προσεχή Δευτέρα θα πάω στο ΓΕΜΗ τα δικαιολογητικά για μεταφορά έδρας επιχείρησης ΕΠΕ. Σε πόσες ημέρες μετά θα πρέπει να καταθέσω στην ΔΟΥ έντυπα? (μου έχουν ήδη σφραγίσει το καταστατικό ατελώς για ΔΟΥ)

 

Σας ευχαριστώ. 

10 ημερες απο την ημερομηνια καταχωρησης στο ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ,

 

Ημερομηνία καταχώρησης εννοούμε την Δευτέρα π.χ. 23/06/2014 που εγώ πηγαίνω τα έγγραφα ή θα περιμένω και κάποιες ημέρες το ΓΕΜΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...