Jump to content
  • 0
olga30

πρωτη προσληψη απογραφη εργοδοτη οαεδ σεπε

Question

Καλησπερα ,

 

 

Θα ηθελα παρακαλω να μου απαντησει καποιος στο εξης : κατα την πρωτη προσληψη μπορω να κανω απογραφη εργοδοτη την προηγουμενη ημερα απο την ημερα προσληψης ? αναρωτιεμαι διοτι πως η αναγγελια που θα πρεπει να γινει αυθημερον και πριν την αναληψη εργασιας θα ειναι οκ οταν πχ ο εργαζομενος θα εργαζεται απο τις 8 το πρωι ? ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Καλησπερα ,

 

 

Θα ηθελα παρακαλω να μου απαντησει καποιος στο εξης : κατα την πρωτη προσληψη μπορω να κανω απογραφη εργοδοτη την προηγουμενη ημερα απο την ημερα προσληψης ? αναρωτιεμαι διοτι πως η αναγγελια που θα πρεπει να γινει αυθημερον και πριν την αναληψη εργασιας θα ειναι οκ οταν πχ ο εργαζομενος θα εργαζεται απο τις 8 το πρωι ? ευχαριστω

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

α) Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων του άρθ. 2 της παρούσας, ισχύουν οι καθοριζόμενες από τις κείμενες διατάξεις προθεσμίες, με εξαίρεση το υποστοιχείο α΄ του άρθ. 2 για τις περιπτώσεις της παραγράφου α) του άρθρου 8 του παρόντος.

β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης) και το Ε4 (πίνακας προσωπικού) που υποβάλλεται συμπληρωματικά ως προς τις νέες προσλήψεις, υποβάλλονται ηλεκτρονικά το αργότερο την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 και Ε4, εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από την πρόσληψη, αφού προηγουμένως έχουν απογραφεί στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει καταχωρήσει κάποιος συνάδελφος νέο εργοδότη με πρόσληψη στο σύστημα;

Είναι αλήθεια ότι ζητα και ΑΠρωτοκολλου για τεχνικό ασφαλείας;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

α) Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων του άρθ. 2 της παρούσας, ισχύουν οι καθοριζόμενες από τις κείμενες διατάξεις προθεσμίες, με εξαίρεση το υποστοιχείο α΄ του άρθ. 2 για τις περιπτώσεις της παραγράφου α) του άρθρου 8 του παρόντος.

β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης) και το Ε4 (πίνακας προσωπικού) που υποβάλλεται συμπληρωματικά ως προς τις νέες προσλήψεις, υποβάλλονται ηλεκτρονικά το αργότερο την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 και Ε4, εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από την πρόσληψη, αφού προηγουμένως έχουν απογραφεί στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. :)

Αυτο το τριημερο αναγγελιαας προσληψης , για νεους εργοδοτες ,μηπως καποιος το εχει διευκρινησει αν ξεκιναει απο την επομενη της απογραφης στο ΙΚΑ ,ή  συμπεριλαμβανεται και αυτη?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τεχνικός ασφαλείας, κατά την πρώτη πρόσληψη, δεν μπορεί να μπει ο εργοδότης?

(χωρίς να έχει παρακολουθήσει τα σεμινάρια, αλλά να το κάνει αμέσως μετά την πρόσληψη?)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τεχνικός ασφαλείας, κατά την πρώτη πρόσληψη, δεν μπορεί να μπει ο εργοδότης?

(χωρίς να έχει παρακολουθήσει τα σεμινάρια, αλλά να το κάνει αμέσως μετά την πρόσληψη?)

 

Το  ιδιο προβλημα εχω και εγω ας μας απαντησει  λοιπον καποιος που το γνωριζει καλλιτερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

βάλτε ότι αριθμό και ημερομηνία θέλετε προν το παρόν...ίσα ίσα για να προχωρήσει..δεν υπάρχει άλλος τρόπος..

 

με την προυπόθεση βέβαια να βγάλει άμεσα για να μην έχετε πρόβλημα σε πιθανό έλεγχο..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

βάλτε ότι αριθμό και ημερομηνία θέλετε προν το παρόν...ίσα ίσα για να προχωρήσει..δεν υπάρχει άλλος τρόπος..

 

με την προυπόθεση βέβαια να βγάλει άμεσα για να μην έχετε πρόβλημα σε πιθανό έλεγχο..

:o:):ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

το πρόγραμμα θα προχωρήσει και θα πάρει τον πίνακα αρχικά άλλα μετά από 'έλεγχο θα τον απορρίψει και θα έχεις πρόβλημα.Σε σεμινάριο στη Θεσσαλονίκη μας είπαν οτι πρέπει να συμπληρωθεί υποχρεωτικά με τα στοιχεία του επιχειρηματία εάν έχει παρακολουθήσει τα σεμινάρια ή με εξωτερικό τεχ.ασφαλείας με τον οποίο έχει συνάψει σύμβαση.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλά τα λένε στα σεμινάρια..

 

και λέω εγώ.. δεν έχει γίνει τίποτα από τα δύο ( που είναι και η πλειοψηφία)  και θέλεις να στείλεις τον πίνακα τι κάνεις? οεο?

 

άρα..

 

στέλνεις και όταν γίνει κάτι από τα δύο ξαναστέλνεις τροποποιητικό...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλά τα λένε στα σεμινάρια..

 

και λέω εγώ.. δεν έχει γίνει τίποτα από τα δύο ( που είναι και η πλειοψηφία)  και θέλεις να στείλεις τον πίνακα τι κάνεις? οεο?

 

άρα..

 

στέλνεις και όταν γίνει κάτι από τα δύο ξαναστέλνεις τροποποιητικό...

 

Νομίζω ότι είναι η λύση που μπορεί να εφαρμοσθεί.

Στον αρ. πρωτ. του Τεχνικού : 0000/0.0.0000

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει καταχωρήσει κάποιος συνάδελφος νέο εργοδότη με πρόσληψη στο σύστημα;

Είναι αλήθεια ότι ζητα και ΑΠρωτοκολλου για τεχνικό ασφαλείας;

 

Aριθ. πρωτ.: 509/11.6.2013

Διευκρινίσεις αναφορικά με την διαδικασία υποχρεωτικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας ΣΕΠΕ

 

....

 

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (TA) -ΙΑΤΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (IE)

Κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του άρθρο 21 παράγραφος 3 εδάφιο γ’, του Ν. 3850/2010 (ΚΝΥΑΕ), στον πίνακα προσωπικού θα πρέπει να περιλαμβάνονται και τα στοιχεία του Τεχνικού Ασφαλείας και του Ιατρού εργασίας καθώς και το ωράριο απασχόλησής τους στην επιχείρηση.

Σε όλες τις επιχειρήσεις ανεξαρτήτως αριθμού εργαζομένων ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες τεχνικού ασφάλειας.

Στις επιχειρήσεις που απασχολούν 50 εργαζόμενους και άνω ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες ιατρού εργασίας.

Εφόσον η επιχείρηση δεν διαθέτει Τεχνικό Ασφαλείας (Τ.Α.) ή/και Ιατρό Εργασίας (Ι.Ε.), και στην περίπτωση που ο εργοδότης δεν δύναται να αναλάβει ο ίδιος της υποχρεώσεις του Τεχνικού Ασφαλείας (Τ.Α.) στην επιχείρησή του (άρθρο 11 και 12 του Ν. 3850/2010 ΚΝΥΑΕ), γεγονός που δεν επιτρέπει την ηλεκτρονική υποβολή του εντύπου Ε4 (πίνακα προσωπικού), τότε πρέπει ο εργοδότης να συμβληθεί με εξωτερικούς συνεργάτες (Τ.Α. ή/και Ι.Ε.) ή εργαζόμενό του, ο οποίος διαθέτει τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα άσκησης καθηκόντων Τ.Α. ή/και Ι.Ε., σύμφωνα με το Ν. 3850/2010 (ΚΝΥΑΕ). Στην παραπάνω περίπτωση συμπληρώνει τα στοιχεία τους στα αντίστοιχα πεδία.

Στα “πεδία, «Αριθμ. πρωτ. & ημερομηνία κατάθεσης δικαιολογητικών (Τ.Α. & Ι.Ε.)»’’, συμπληρώνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία κατάθεσης του ειδικού εντύπου γνωστοποίησης ανάθεσης καθηκόντων Τεχνικού Ασφάλεια ή/και Ιατρού Εργασίας, που έχει κοινοποιηθεί στην αρμόδια Επιθεώρηση Εργασίας (Υπηρεσίες Τεχνικής και Υγειονομικής Επιθεώρησης Εργασίας-ΚΕΠΕΚ & Τ.Τ.Υ.Ε.).

Στην περίπτωση που ο ίδιος ο εργοδότης, σύμφωνα με τις παραγράφους 5 και 6 του άρθρου 12 του ΚΝΥΑΕ, ασκεί ή προτίθεται να ασκήσει καθήκοντα τεχνικού ασφάλειας στην επιχείρησή του (όσον αφορά την ενασχόληση αυτή), - μεταβατικά έως την πλήρη ανάπτυξη και λειτουργία του Πληροφοριακού Συστήματος - θα εφαρμόζεται η ακόλουθη διαδικασία:

1. Απαιτείται μόνο η συμπλήρωση της δήλωσης ηλεκτρονικά των απαραίτητων πληροφοριών, χωρίς την προσκόμιση στις Επιθεωρήσεις Εργασίας Τεχνικής και Υγειονομικής Επιθεώρησης άλλου εγγράφου ή στοιχείου, εκτός βέβαια αν από την Επιθεώρηση Εργασίας ζητηθεί.

2. Στη φόρμα συμπλήρωσης στοιχείων του Πληροφοριακού Συστήματος και συγκεκριμένα στα πεδία «αριθμός πρωτοκόλλου» και «ωράριο», (ανάλογα με την περίπτωση που ανήκει ο εργοδότης σύμφωνα με τις παραγράφους 5 και 6 του άρθρου 12 του ΚΝΥΑΕ), συμπληρώνονται κατά περίπτωση οι ενδείξεις:

Περιπτώσεις, υπό

προϋποθέσεις, στις οποίες ο

εργοδότης δύναται να

εκτελεί καθήκοντα Πεδίο

«αριθμός πρωτοκόλλου» πεδίο

«ωράριο» i. Για εργοδότη που δεν

απαιτείται επιμόρφωση Εργοδότης//δεν απαιτείται

επιμόρφωση αριθμ.

πτυχίου/ημερομηνία:"xxx/xxxxxxxx",

ανώτατου

εκπαιδευτικού ιδρύματος: "Y",

Σχολή - Τμήμα: "A-Β" ii. Για εργοδότη που έχει

εκπαιδευθεί Εργοδότης // αύξων αριθμός

βεβαίωσης επιμόρφωσης: "xx/xxxxxxxx",

αριθμός και ημερομηνία

εγκριτικής απόφασης Υπουργείου:

"xx/xx-xx-xxxx ονομασία φορέα

επιμόρφωσης:"B" iii. Για εργοδότη που δεν έχει

εκπαιδευθεί αλλά έχει υποβάλει

σχετική αίτηση σε φορέα

επιμόρφωσης Εργοδότης // αριθμός πρωτ. και

ημερομηνία αίτησης:"xx/xx-xx-xxxx"

σε φορέα επιμόρφωσης Εργοδότης // αριθμός πρωτ. και

ημερομηνία αίτησης:"xx/xx-xx-xxxx" σε

φορέα επιμόρφωσης Σημείωση: Η συγκεκριμένη περίπτωση (iii) θα ισχύσει για το 4μηνο που ακολουθεί μετά την έκδοση της παρούσας εγκυκλίου (στο οποίο διάστημα θα έχει ολοκληρωθεί η επιμόρφωση του).

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ:

Περιπτώσεις, υπό

προϋποθέσεις, στις οποίες

ο εργοδότης δύναται να

εκτελεί καθήκοντα Πεδίο

«αριθμός πρωτοκόλλου» πεδίο

«ωράριο» i. Για εργοδότη που δεν

απαιτείται επιμόρφωση ΕΡΓ // ΔΑΕ αριθμ. πτυχίου:πχ

97/1125/10-07-2001, Εθνικό

Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Σχολή

Μηχανολόγων - Μηχανικών ii. Για εργοδότη που έχει

εκπαιδευθεί ΕΡΓ // α/α βεβαίωσης:18/20-04-2011,

Εγκριτική απόφαση Υπουργείου

ΥΕΚΑΠ:12968/128/10-3-2011 ΚΕΚ….

ή Επιμελητήριο ….. iii. Για εργοδότη που δεν έχει

εκπαιδευθεί αλλά έχει

υποβάλει σχετική αίτηση

σε φορέα επιμόρφωσης ΕΡΓ // αριθμός πρωτ. και ημερομηνία

αίτησης σε φορέα

επιμόρφωσης:10142/254/19-03-2012 ΚΕΚ….

ή Επιμελητήριο …..

Πέραν των παραπάνω αναφερθέντων επισημαίνεται ότι σε κάθε περίπτωση οι ευθύνες του εργοδότη για την προστασία των εργαζομένων παραμένουν στο ακέραιο, όπως ορίζεται στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ζ΄ «ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ − ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ» του Κώδικα Νόμων για την Υγεία και την Ασφάλεια των Εργαζομένων ΚΝΥΑΕ (ν. 3850/2010). Στο πλαίσιο αυτό ο εργοδότης πρέπει να ανταποκρίνεται στις προβλέψεις για την ασφάλεια και υγεία των εργαζομένων λαμβάνοντας όλα τα κατά περίπτωση απαιτούμενα μέτρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα!

 

τι γίνεται στην περίπτωση που απογραφή εργοδότη γίνεται 01/10/2013 και οι πρώτες προσλήψεις έγιναν 2/10/2013 μαζί με ετήσιο πίνακα και σήμερα υπάρχει αποχώρηση ( εργαζόμενου εκ περιτροπής) και πρόσληψη νέου? 

 

1)υποβάλλω σύμβαση για τον εργαζόμενο που αποχώρησε ή οχι?

2) ο πινακας θα είναι ετήσιος συμπληρωματικός ή προσληψης? και πρέπει να τους αναγράψω πάλι απο την αρχή ?(αυτό το τελευταίο δεν το νομίζω αλλα το ρωτάω για σιγουριά)

 

με πιέζει και ο χρόνος .... στις 8 το βράδυ πιάνει δουλεια και τα τηλέφωνα απο το πρωι δεν τα σηκώνει κανεις.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

S.O.S

 

Έστειλα πελάτη μου να κάνει απογραφή εργοδότη σε υποκ/μα στο ΙΚΑ τη Δευτέρα. Του έδωσαν την επόμενη ημέρα αριθμό μητρώου τον οποίο και μου έδωσε σήμερα. Άρα του έχουν κάνει απογραφή και δήλωση πρόσληψης τη Δευτέρα 21/07/14. Έκανα ενέργειες αμέσως για έκδοση κωδικών στο ΙΚΑ αλλά από ότι βλέπω ακόμα δεν μου έχουν στείλει mail για τους κωδικούς. Πείτε μου τι να κάνω??? Δεν ξέρω έχω πελαγώσει. Η εκπρόθεσμη υποβολή σημαίνει πρόστιμο 10.500€????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

του είπες να στο φέρει αμέσως και στο έφερε σήμερα?

 

τι ημερομηνία έχει το χαρτί της απογραφής?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν θα έχεις το πρόστιμο των 10.500,αλλά το πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής από 200ευρώ και άνω.

Δεν έχω ειλικρινά την ψυχραιμία να το ψάξω. Αν είναι για 200ευρώ αντιμετωπίζεται. Το παραπάνω καήκαμε. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να ρωτήσω και κάτι άλλο . Επιβάλλεται ένα πρόστιμο για εκπρόθεσμη αναγγελία πρόσληψης και ένα για εκπρόθεσμο πίνακα προσωπικού? Το γεγονός ότι στο ΙΚΑ έχουν δηλώσει ημερομηνία πρόσληψης 21/07/2014 δεν μας γλυτώνει τίποτα? πχ. έλλειψη δόλου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν πιστευω οτι το 10500 ισχύει στην περίπτωση σας.

α) Είδατε αν ήρθε κάποιο μεηλ που να αναφέρει οτι κάνατε λάθος στα στοιχεία που στείλατε την πρώτη φορά? Τσεκάρετε λίγο και το spam folder

β) Έχετε την εκτύπωση της πρώτης αίτησης εγγραφής? (για να αποδείξετε οτι την κάνατε εγκαίρως)

γ) Αν μπορείτε βρείτε τα τηλέφωνα της τεχνικής υπηρεσίας του ΙΚΑ και επικοινωνήστε μαζί τους

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σκέψου κανά δυο καλές δικαιολογίες και πήγαινέ τα χειρόγραφα στην επιθεώρηση..

 

πιστεύω θα τα πάρουν χωρίς πρόστιμο..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το θέμα είναι ότι έκανα την αίτηση για κωδικούς τώρα το απόγευμα. Μάλλον  δεν θα τους έχω σήμερα. Αύριο θεωρείται εκπρόθεσμο ούτως ή άλλως. Τέλος πάντων θα το αντιμετωπίσουμε και αυτό. Τι να πώ.?  Υπάρχει έλλειψη επικοινωνίας με τη γυναίκα . Τώρα θα αρχίσει η γκρίνια για το ποιος φταίει και ούτω το κάθε εξής. Ενώ της είπα να με πάρει αμέσως τηλέφωνο μου τα έστειλε με mail χθες, εγώ τα είδα σήμερα το απόγευμα και άστα να πάνε.

 

Χίλια ευχαριστώ σε όλους σας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×