Προς το περιεχόμενο
  • 0

πρωτη προσληψη απογραφη εργοδοτη οαεδ σεπε


olga30

Ερώτηση

Καλησπερα ,

 

 

Θα ηθελα παρακαλω να μου απαντησει καποιος στο εξης : κατα την πρωτη προσληψη μπορω να κανω απογραφη εργοδοτη την προηγουμενη ημερα απο την ημερα προσληψης ? αναρωτιεμαι διοτι πως η αναγγελια που θα πρεπει να γινει αυθημερον και πριν την αναληψη εργασιας θα ειναι οκ οταν πχ ο εργαζομενος θα εργαζεται απο τις 8 το πρωι ? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συγγνώμη που σας ξαναενοχλώ με το θέμα αυτό. Οι κωδικοί τελικά ήρθαν σήμερα. Προσπαθώ να υποβάλλω την πρόσληψη έστω και εκπρόθεσμα και δεν την δέχεται μου βγάζει μνμ. ότι η δήλωση σας είναι εκπρόθεσμα και την κρατά ως προσωρινή. Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό γιατί εγώ πρώτη φορά το κάνω και δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανώς επειδή έχει παρέλθει η τριήμερη προθεσμία απο την ημερομηνία πρόσληψης που συμπληρώνετε στην αναγγελία. Η αναγγελία πρέπει να πάει στον ΟΑΕΔ με τον παλιό τρόπο και να καταλογιστεί το ανάλογο πρόστιμο. Παρόλα αυτά μπορείτε να στείλετε το πίνακα προσωπικού και την σύμβαση ηλεκτρονικά χωρίς πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και κάτι τελευταίο  , αν η πρόσληψη δηλωθεί στις 22/07/2014 γιατί πάλι δεν μου δέχεται την πρόσληψη και μου την θεωρεί εκπρόθεσμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανώς επειδή έχει παρέλθει η τριήμερη προθεσμία απο την ημερομηνία πρόσληψης που συμπληρώνετε στην αναγγελία. Η αναγγελία πρέπει να πάει στον ΟΑΕΔ με τον παλιό τρόπο και να καταλογιστεί το ανάλογο πρόστιμο. Παρόλα αυτά μπορείτε να στείλετε το πίνακα προσωπικού και την σύμβαση ηλεκτρονικά χωρίς πρόστιμο.

Συνάδελφε μήπως γνωρίζεις εφόσον είναι νέος εργοδότης γιατί τη θεωρεί εκπρόθεσμη εφόσον η αναγγελία γίνει στις 22 και εγώ έχω 3 εργάσιμες ημέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε μήπως γνωρίζεις εφόσον είναι νέος εργοδότης γιατί τη θεωρεί εκπρόθεσμη εφόσον η αναγγελία γίνει στις 22 και εγώ έχω 3 εργάσιμες ημέρες?

όπως είπε και ο Jim1970 βλέπει ημερομηνία απογραφής δηλαδή 22,23,24 και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγιναν οι ενέργειες στο ικα για πρόσληψη εργαζόμενου,όλα οκ αλλά ο εργαζόμενος δεν πήγε καθόλου στην δουλειά παρ οτι 

είχαν συμφωνήσει,τι γίνεται που σε τρείς μέρες απο απογραφή στο ικα πρέπει να γίνει η πρόσληψή,αφου το ονομά του υπάρχει στην

απογραφή?

Ετυχε σε κανέναν,γιατί απ οτι φαίνεται κανείς δεν το κατέχει,ουτε βρήκα κάτι σχετικό.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγιναν οι ενέργειες στο ικα για πρόσληψη εργαζόμενου,όλα οκ αλλά ο εργαζόμενος δεν πήγε καθόλου στην δουλειά παρ οτι 

είχαν συμφωνήσει,τι γίνεται που σε τρείς μέρες απο απογραφή στο ικα πρέπει να γίνει η πρόσληψή,αφου το ονομά του υπάρχει στην

απογραφή?

Ετυχε σε κανέναν,γιατί απ οτι φαίνεται κανείς δεν το κατέχει,ουτε βρήκα κάτι σχετικό.................

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/16971

 

εννοειται προσληψη κανονικα, αποχωρηση και μετα βγαζεις ΑΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγιναν οι ενέργειες στο ικα για πρόσληψη εργαζόμενου,όλα οκ αλλά ο εργαζόμενος δεν πήγε καθόλου στην δουλειά παρ οτι 

είχαν συμφωνήσει,τι γίνεται που σε τρείς μέρες απο απογραφή στο ικα πρέπει να γίνει η πρόσληψή,αφου το ονομά του υπάρχει στην

απογραφή?

Ετυχε σε κανέναν,γιατί απ οτι φαίνεται κανείς δεν το κατέχει,ουτε βρήκα κάτι σχετικό.................

Αυτό είναι το ερώτημα..........τι γίνεται αν δεν γίνει η πρόσληψη στο σεπε ,απο την στιγμή που το όνομα δόθηκε στο ικα για

απογραφή και ο εργαζόμενος ,παρ οτι είχε συμφωνήσει δεν εμφανίστηκε.Οπότε τι πρόσληψη να γίνει εντός 3 ημερών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα ιωάννη.. :)

 

το ότι υπάρχει το όνομα στο έντυπο της απογραφής δε νομίζω ότι είναι και τόσο τραγικό..

 

θα ενημέρωνα το ικα..ίσως και μια υπεύθυνη δήλωση για το συμβάν..

 

στη χειρότερη  θα του κολλούσα ένα ένσημο και οικειοθελή..

 

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό είναι το ερώτημα..........τι γίνεται αν δεν γίνει η πρόσληψη στο σεπε ,απο την στιγμή που το όνομα δόθηκε στο ικα για

απογραφή και ο εργαζόμενος ,παρ οτι είχε συμφωνήσει δεν εμφανίστηκε.Οπότε τι πρόσληψη να γίνει εντός 3 ημερών?

ναί όπως σου είπε ο xristof παραπάνω. Πρόσληψη και αποχώρηση την ίδια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό θα έκανα και εγώ πρόσληψη και αποχώρηση την ίδια μέρα...και μια απλή γνωστοποίηση στο ικα με υ.δ και νομίζω είσαι καλυμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα ιωάννη.. :)

 

το ότι υπάρχει το όνομα στο έντυπο της απογραφής δε νομίζω ότι είναι και τόσο τραγικό..

 

θα ενημέρωνα το ικα..ίσως και μια υπεύθυνη δήλωση για το συμβάν..

 

στη χειρότερη  θα του κολλούσα ένα ένσημο και οικειοθελή..

 

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..

Δημήτρη γειά σου,το να του βα΄λεις έστω και ένα ένσημο δεν υπάρχει πρόβλημα,το να υπογράψει

ενώ δουλεύει και σε άλλη εταιρεία που πρέπει να απολυθεί,είναι πρόβλημα.

Εκεί κολλάω,βέβαια και εγώ στο να πάω στο ικα υπ.δήλωση και να λέω τα πραγματικά γεγονότα καταλήγω,

εκτός αν κάποιος έχει άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως είπε και ο Jim1970 βλέπει ημερομηνία απογραφής δηλαδή 22,23,24 και τέλος.

Στην περίπτωση που σας είχα ενοχλήσει τελικά τα πρόστιμα τα γλυτώσαμε. Πρώτον το ΙΚΑ έγραφε ναι μεν ημερομηνία πρόσληψης 21/07/2014 αλλά κοινοποίηση και αριθμό πρωτοκόλλου είχε στις 22/7. Ο εργαζόμενος ούτως ή άλλως είχε δηλωθεί ότι θα δουλεύει Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο, τον έβαλα και έκανε και μία υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής τόσο για ΟΑΕΔ όσο και για ΣΕΠΕ , τους τα πήγαμε χειρόγραφα και έληξε εκεί το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι  όλους όσους ασχολήθηκαν για τη συμπαράσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορώ να κάνω πρόσληψη χωρίς τεχνικό ασφαλείας ??

 

κι αν ναι τι βάζω στον αριθμό μητρώου και ημερομηνία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορώ να κάνω πρόσληψη χωρίς τεχνικό ασφαλείας ??

 

κι αν ναι τι βάζω στον αριθμό μητρώου και ημερομηνία ?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16174

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ξέρεις κανένας,αν έχω κάνει απογραφή στο ΙΚΑ 30/04/2015 ( ημέρα Πέμπτη) μέχρι πότε πρέπει να υποβάλω Ε3 και πίνακα προσωπικού στο Εργάνη?Σημειωτέον Παρασκευή ήταν Πρωτομαγιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άρα για να προσλάβει κάποιος προσωπικό για πρώτη φορά θα πρέπει πρώτα να έχει προηγηθεί η αίτηση του εργοδότη σε κάποιο φορέα(ΚΕΚ) για να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου,ειδάλλως δεν μπορεί να στείλει Ε4, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ξέρεις κανένας,αν έχω κάνει απογραφή στο ΙΚΑ 30/04/2015 ( ημέρα Πέμπτη) μέχρι πότε πρέπει να υποβάλω Ε3 και πίνακα προσωπικού στο Εργάνη?Σημειωτέον Παρασκευή ήταν Πρωτομαγιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ξέρεις κανένας,αν έχω κάνει απογραφή στο ΙΚΑ 30/04/2015 ( ημέρα Πέμπτη) μέχρι πότε πρέπει να υποβάλω Ε3 και πίνακα προσωπικού στο Εργάνη?Σημειωτέον Παρασκευή ήταν Πρωτομαγιά!!

 

3 εργάσιμες μετά...

Αρα μεχρι 6.

Με κάθε επιφύλαξη βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...