Προς το περιεχόμενο

Διευκρινίσεις του Υπ.Οικ. για την καταβολή του Φ.Π.Α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ;

"Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι πως οι επιχειρήσεις υποβάλλουν κάθε μήνα ΦΠΑ. Συνεπώς μετά από 3 μήνες λειτουργίας μιας επιχείρησης ο ΦΠΑ που καταβάλλεται είναι ολόκληρος ενός μηνός."

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12609'>Πατήστε εδώ για να δείτε την είδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω την εντύπωση -και πιστεύω πως δεν είμαι η μόνη - ότι εκεί, στο Υ.Ο., μάλλον δεν ξέρουν που παν΄ τα 4 !!!!!!!

Άν όχι τότε η επικυνδυνότητα όσο πάει και μεγαλώνει και "τι μελει γενέσθαι " κανείς δεν ξέρει.

Δεν δικαιολογούνται τέτοια δημοσιεύματα απο αυτούς που ξέρουν έστω και λίγο ποιές επιχειρήσεις υποβάλλουν μηνιαία τον Φ.Π.Α .

Έχω άδικο??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ήξερα όλοι αυτοί που ανακοινώνουν γνωρίζουν τι γράφουν και τι εννοούν.Γιατί τελικά θα μας στείλουν στο τρελοκομείο.Βγάζουν νόμους,πολ,εγκυκλίους χωρίς σαφές νόημα αφού δεν γνωρίζουν να διακρίνουν το μηνιαίο φπα από το τριμηνιαίο και απο ποιά επιχείρηση .Εδώ ένα ΚΦΑΣ ανακοινώσανε και αρχισανε τις διευκρινιστικές ΠΟΛ λες και δεν μπορούσαν με απλά ελληνικά να τον ανακοινώσουν, και καθόμαστε να αναρωτιόμαστε μεταξύ μας τι τελικά θέλει να πεί ο ποιητής.Και μη χειρότερα συνάδελφοι, τι να πω τρελόχορτο παίρνουν όλοι αυτοί. Και όχι Kristin,ΑΛΕΚΟΣ, δεν έχεις άδικο και δεν ξέρουν τι θέλει να πει ο ποιητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε να αντιγράψω ένα σχόλιο που με εκφράζει απόλυτα απο τη σχετική ανακοίνωση στην αρχική σελίδα :

Nasos_Athens | March 6, 2013 3:46 PM | Reply

Που τους βρίσκουν ρε'σεις τους βλαμμένους που γράφουν αυτές τις ανακοινώσεις; Και από πότε υποβάλλουν κάθε μήνα ΦΠΑ οι επιχειρήσεις αν δεν έχουν Γ' κατηγορίας βιβλία;
 
 
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πρόκειται για καρεκλοκένταυρους.Κάνουν ένα βήμα εμπρός και δύο πίσω.Υπομονή μέχρι να καταλάβουν την βλακεία τους και να ξεχαστεί και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον κίνδυνο να προκαλέσω αντιδράσεις, παραθέτω εδώ το σχόλιο που έκανα κάτω από την ανακοίνωση για τον ΦΠΑ. Πριν βάλετε τις φωνές, σκεφθείτε λίγο...

 

Να κάνω τον δικηγόρο του Διαβόλου; Ισως, για τις μικρές επιχειρήσεις η μηνιαία υποβολή της δήλωσης είναι καλύτερα. Αντί για 3 δόσεις με προσαύξηση 2%, καταβολή κάθε μήνα. Αν μάλιστα την 20 του μήνα καταβάλουμε 10 (γιατί όχι 50;) ευρώ και δώσουν περιθώριο όχι 10 ημερών , αλλά 20 ή παραπάνω (έως 25) πιθανόν είναι καλύτερα. Για τις μεγάλες (μηνιαίες δηλώσεις) είναι σαφώς καλύτερα, αφού τους πέφτουν οι δόσεις μαζί με την μηνιαία οφειλή συν την προσαύξηση. Αλλά μη μας προτάσσουν τον πέλεκυ της κατάσχεσης των χρημάτων στην τράπεζα. Αν υπάρχουν χρήματα στην τράπεζα , θα πληρωθεί και ο ΦΠΑ. Αν δεν υπάρχουν "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος". Και κυρίως θα καταλάβουν οι πελάτες μας τι σημαίνει να μη μας πληρώνουν τουλάχιστον τον ΦΠΑ. Και μη μου πείτε για κόστος υποβολής μηνιαίων δηλώσεων. Ετσι και αλλιώς δεν πληρωνόμαστε και για τις τριμηνιαίες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την είδατε τη φάκα.με τον τρόπο αυτό θα σε έχουν δεμένο και θα σε πάνε μέσα

όποια στιγμή γουστάρουν ,αν δεν πληρώσεις,γιατί θα ξέρουν τι χρωστάς, ενώ τώρα αν δεν

υποβάλλεις , ποιος ξέρει τι χρωστάς?Ξέρουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την είδατε τη φάκα.με τον τρόπο αυτό θα σε έχουν δεμένο και θα σε πάνε μέσα

όποια στιγμή γουστάρουν ,αν δεν πληρώσεις,γιατί θα ξέρουν τι χρωστάς, ενώ τώρα αν δεν

υποβάλλεις , ποιος ξέρει τι χρωστάς?Ξέρουν αυτοί.

 

Γιατί συνάδελφε το λέτε αυτό ;

Και πάλι δεν θα μπορούν κάποιοι αν το επιλέγουν, να μην στέλνουν περιοδική ;;;

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ποιητής εδώ,

 

 Αξιοποιεί το μύθο, τη φαντασία, το όνειρο (παραμυθικό στοιχείο).

με,

γλωσσική απλότητα και σαφήνεια (κύριες προτάσεις, λιτός λόγος,  καθημερινό λεξιλόγιο,)

και

συμβολιστική ποιητική γραφή (αλληγορική αφήγηση που στηρίζεται στην τεχνική των αντιθέσεων ή αντιφάσεων).

και με

στίχους  ανισοσύλλαβους, ανομοιοκατάληκτους, με χασμωδίες, αλλά με προσεγμένη στίξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μιλαμε παιδια αυτος - αυτη που το εγραψε αυτο το ΠΟΝΗΜΑ γιατι περι τετοιου προκειτε θα ειναι πολυ μεγαλο τζινι

δαιμονιο σωστο  ξερει τι ΜΕΓΑΑΑΛΗ  διαφορα εχει το  2 % το 1%  .

Το ρεζουμε για μενα ειναι το αλλο , οτι ΔΕΝ θελουν και δεν θα κανουν πλεον καταλογισμους (δηλ αυτο που ελεγε ο Θεοχαρης )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<_< Επίσης να προσθέσω ότι πρέπει να υπολογίζεται προκαταβολή στο ΦΠΑ 80%-100% επόμενης περιόδου… (κάτι σαν το φόρο εισοδήματος…)

Πως και δεν το σκεφτήκαν.. :ph34r:  :ph34r:  :ph34r: μυαλό δεν έχνει μπιτ...

 

...και γιατί όχι και στο ΙΚΑ... -_- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<_< Επίσης να προσθέσω ότι πρέπει να υπολογίζεται προκαταβολή στο ΦΠΑ 80%-100% επόμενης περιόδου… (κάτι σαν το φόρο εισοδήματος…)

Πως και δεν το σκεφτήκαν.. :ph34r:  :ph34r:  :ph34r: μυαλό δεν έχνει μπιτ...

 

...και γιατί όχι και στο ΙΚΑ... -_- 

Συνάδελφε, τι κάνεις; Πολλή ώρα θέλουν να εφαρμόσουν κάτι τέτοιο; Οι άνθρωποι δεν παίζονται πια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί συνάδελφε το λέτε αυτό ;

Και πάλι δεν θα μπορούν κάποιοι αν το επιλέγουν, να μην στέλνουν περιοδική ;;;

 

Καλησπέρα

Συναδελφέ μου Μπάμπτη καλησπέρα ,αλλά το τυρί είναι τα 10 ευρώ,αυτ'ο μου θυμίζει

οταν έρχονται οι λεβέντες του σδοε σε καφε και δεν έχει κόψει 5 αλπ του λένε οτι του κάνουν 

χάρη να τον γράψουν για  3 ,λές και οι συνέπειες στο μέλλον δεν θα είναι σχεδόν οι ίδιες,αν θέλεις 

να κάνεις το καλό-κακό μην τον γράψεις καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ποιητής εδώ,

 

 Αξιοποιεί το μύθο, τη φαντασία, το όνειρο (παραμυθικό στοιχείο).

με,

γλωσσική απλότητα και σαφήνεια (κύριες προτάσεις, λιτός λόγος,  καθημερινό λεξιλόγιο,)

και

συμβολιστική ποιητική γραφή (αλληγορική αφήγηση που στηρίζεται στην τεχνική των αντιθέσεων ή αντιφάσεων).

και με

στίχους  ανισοσύλλαβους, ανομοιοκατάληκτους, με χασμωδίες, αλλά με προσεγμένη στίξη).

Ο Ποιητής είμαι εγώ και το δηλώνω ξεκάθαρα. Δεν θέλω να πω τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...