Προς το περιεχόμενο
  • 0

τελικα θα εξαντλησουμε τα θεωρημενα βιβλια εσοδων εξοδων


ARGIRIOU

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφε, στις εφορίες που έχουν προέλθει από συνένωση, στο Τμήμα Μητρώου, ούτε καν θέλουν να ακούσουν για μεταβολή από χειρόγραφα σε μηχανογραφικά.

 

Ισχυρίζονται μάλιστα οτι το νέο Taxisnet που τους έχουν εγκαταστήσει, δεν τους δίνει την δυνατότητα να κάνουν τέτοια δήλωση μεταβολής. Υποπτεύομαι οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο, καθώς από την ημέρα που μπήκε το καινούργιο shell του Taxisnet στο Internet, δεν είναι διαθέσιμα τα έντυπα μητρώου για "κατέβασμα". Έχουν αλλάξει άραγε; Ποιός ξέρει...

 

Απαντούν δε, οτι σε άλλες εφορίες με το παλιό σύστημα, μπορεί να είναι ακόμη ενεργή η επιλογή αυτή (τοιχοheadbanging εδώ).

 

Στην Α Αθηνών πάντως ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ την δυνατότητα να κάνουμε τέτοια μεταβολή (που είναι και απολύτως περιττή, κατά την άποψή μου-εδώ εκδίδουμε τα αθεώρητα ΤΠΥ μας όπως θέλουμε, γιατί να δηλώσουμε πως θα τηρούμε τα αθεώρητα βιβλία μας; Στα Γ κατηγορίας, ποιός μας επέβαλε πως να τηρούμε το βιβλίο παγίων από το 2002 και μετά (χειρόγραφα ή μηχανογραφικά) και να το δηλώνουμε ή όχι στην εφορία; ).

Χορήγηση εντύπων του Υπ. Οικονομικών

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/e_entipa.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χορήγηση εντύπων του Υπ. Οικονομικών

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/e_entipa.html

 

Προχθές το απόγευμα που προσπάθησα να δω τα έντυπα, δεν είχαν "ανεβάσει" από την ΓΓΠΣ τους συνδέσμους των εντύπων. Πριν από λίγο, από περιέργεια, μπήκα και είδα οτι είναι διαθέσιμα.

Δεν το έγραψα τυχαία, πολλές φορές στο παρελθόν είχα ανατρέξει εκεί για έντυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε και λέμε:

Βάσει ΚΦΑΣ, από 01/01/13 η ενημέρωση γίνεται ανά τρίμηνο και μέχρι τη προθεσμία υποβολής του ΦΠΑ.

Εαν κάποιος πελάτης μας είναι χειρόγραφος, και του κάνουμε πχ σήμερα τη μεταβολή στο μητρώο για τήρηση μηχανογραφημένων βιβλίων, θα μπορούμε να ενημερώσουμε το πρώτο τρίμηνο στο μηχανογραφημένο, ή θα πρέπει να ενημερώσουμε το χειρόγραφο για τις εως τώρα συναλλαγές;

Η ΔΟΥ υποστηρίζει ότι εφόσον η αλλαγή έγινε πχ σήμερα ή μέσα στον Απρίλιο, το πρώτο τρίμηνο θα πρέπει να ενημερωθεί στο χειρόγραφο. Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο δε βγάζει και πολύ νόημα για τον εξής απλό λόγο:

Εφόσον από σήμερα πχ τηρεί μηχανογραφημένα, μπορεί να ενημερώσει σε αυτά το πρώτο τρίμηνο και να είναι εμπρόθεσμο βάσει ΚΦΑΣ.

Η άποψη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Επειδή όσο διαβάζω το θέμα μπερδεύομαι.Έχω πολύ λίγους με 2  3 χειρόγραφα βιβλία.Εάν συνεχίζω και γράφω εκεί κάνω κάποια παράβαση? Νομίζω πως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να συνεχίσετε να ενημερώνετε τα χειρόγραφα. Δεν χρειάζετε να κάνετε μεταβολή στο μητρώο για να τα "γυρίσετε" σε μηχανογραφημένα.

Τελεία πάυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ ,

 

Οπότε ποια είναι τώρα η σωστή διαδικασία? Πηγαίνουμε έως 26/4/2013 στην ΔΟΥ υποβάλλουμε μεταβολή , και ενημερώνουμε μηχανογραφικά από 01/01/2013?Και εάν πάμε από 01/5/2013 ενημερώνουμε χειρόγραφα έως 30/4 και μετά μηχανογραφικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να συνεχίσετε να ενημερώνετε τα χειρόγραφα. Δεν χρειάζετε να κάνετε μεταβολή στο μητρώο για να τα "γυρίσετε" σε μηχανογραφημένα.

Τελεία πάυλα

 

 

Συνάδελφε ευχαριστώ,

 

Δεν πρόλαβα την δημοσίευση είχε φύγει το δικό μου σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι καινούργιος στο επάγγελμα και θα ήθελα να σας ρωτήσω, πως μπορώ να εκτυπώσω έντυπα από το τμήμα Μητρώου. Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι καινούργιος στο επάγγελμα και θα ήθελα να σας ρωτήσω, πως μπορώ να εκτυπώσω έντυπα από το τμήμα Μητρώου. Σας ευχαριστώ πολύ!

www.gsis.gr - υπηρεσίες προς πολίτες - e-έντυπα.... έχει όλα τα έντυπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΗ?

 

 

Συντακτικό ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΗ?

ναι συνάδελφε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.. αν και δεν βρίσκω το λόγο εγώ προσωπικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι συνάδελφε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.. αν και δεν βρίσκω το λόγο εγώ προσωπικά..

 

 

Ούτε εγώ... ;)  

Άγχος, πίεση, δέσμευση...

Αρκετά έχουμε... ας απαλλαχτούμε από κάτι...

 

 

 

Υ/Γ: Γεια σου Σοφάκι !!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συντακτικό ???

ΠΟΛ υπάρχει?? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...