Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
TIFOZI

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΜΗ ΑΠΟ Ε.Β.Ε.Α.

Question

KΑΛΗΜΕΡΑ

 

 

Ζήτησα πιστοποιητικό απογραφής από το Ε.Β.Ε.Α.για μια Ε.Π.Ε.και με έβαλαν να υπογράψω ένα χαρτί  ότι δεν έχει δημοσιευτεί ισολογισμός για το 2011 και ότι

 

γωωρίζω τις συνέπειες.Πραγματικά δεν είχα δημοσιεύσει ισολογισμό όπως κάνουν σχεδόν όλοι (για Ε.Π.Ε.).

 

Θέλω να ρωτήσω το κάνουν  και σε άλλους ?Από εδώ και πέρα τι κάνουμε θα δημοσιεύουμε? Στον 4072 λέει ότι αν έχεις site και τον αναρτήσεις δεν χρειάζετει δημοσίευση

ενώ αν δεν έχεις κάνεις  δημοσιεύση. 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

KΑΛΗΜΕΡΑ

 

 

Ζήτησα πιστοποιητικό απογραφής από το Ε.Β.Ε.Α.για μια Ε.Π.Ε.και με έβαλαν να υπογράψω ένα χαρτί  ότι δεν έχει δημοσιευτεί ισολογισμός για το 2011 και ότι

 

γωωρίζω τις συνέπειες.Πραγματικά δεν είχα δημοσιεύσει ισολογισμό όπως κάνουν σχεδόν όλοι (για Ε.Π.Ε.).

 

Θέλω να ρωτήσω το κάνουν  και σε άλλους ?Από εδώ και πέρα τι κάνουμε θα δημοσιεύουμε? Στον 4072 λέει ότι αν έχεις site και τον αναρτήσεις δεν χρειάζετει δημοσίευση

ενώ αν δεν έχεις κάνεις  δημοσιεύση. 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Ξαναδείτε τους όρους, τις προϋποθέσεις και το χρόνο έναρξη της ανάρτησης σε site ισολογισμών.

Καλημέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά οτι στέλναμε στις Νομαρχίες (Πρακτικα Γ.Σ,Τροποποιησεις καταστατικου,Δημοσιεύσεις ΦΕΚ κτλ)τα στέλνουμε τώρα όλα στο ΓΕΜΗ.Και οτι βεβαιώσεις πέρναμε απο Νομαρχίες,τώρα απο το ΓΕΜΗ ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα

 

Τελικά θα δημοσιεύσουμε σε φεκ και εφημερίδα ή site εσείς τή στάση θα κρατήσετε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πλέον θα "παίξει" χαλαρά "...του Ντάπλγιου, του Ντάμπλγιου τελεία κομ."...

 

Και όλα τα "εταιρικά" site με κατάληξη Blogspot.

 

Οι ΑΕ (όσες έμειναν) την γλιτώνουν πλέον και θα έχουν το ίδιο κόστος δημοσίευσης με τις ΕΠΕ. Οι ΕΠΕ πλέον θα "ξηλώνονται" και για το ΤΑΕ-ΕΠΕ.

 

Ας είμαστε έτοιμοι για μεταβολές στο Μητρώο (δήλωση εταιρικού site).

 

Νόμος 4072/11-04-2012

 

Άρθρο 232 Περιορισμός υποχρεώσεων Α.Ε. και Ε.Π.Ε. για δημοσίευση πράξεων και στοιχείων

1. Όπου στον κ.ν. 2190/1920 και στο ν. 3190/1955 προβλέπεται δημοσίευση σε άλλα έντυπα μέσα, εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ., αυτή μπορεί να αντικαθίσταται με ανάρτηση των δημοσιευτέων πράξεων και στοιχείων στην ιστοσελίδα της εταιρείας, εφόσον η διεύθυνση αυτής έχει καταχωρισθεί στην Μερίδα της εταιρείας. Για την ανάρτηση των παραπάνω πράξεων και στοιχείων στην ιστοσελίδα της εταιρείας ενημερώνεται αμελλητί το οικείο Μητρώο. Προθεσμίες που συνδέονται με δημοσίευση σε άλλα έντυπα μέσα εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ. λογίζεται ότι εκκινούν ή λήγουν από την ημέρα που η εταιρεία ανακοίνωσε στο οικείο μητρώο την ανάρτηση στην ιστοσελίδα.

2. Αν η εταιρεία δε διατηρεί ιστοσελίδα ή δεν έχει καταχωρήσει αυτήν στην Μερίδα της, οι δημοσιεύσεις της προηγούμενης παραγράφου πραγματοποιούνται, εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ., και σε μία ημερήσια οικονομική εφημερίδα πανελλαδικής κυκλοφορίας.

 

Άρθρο 330

Κωδικοποίηση ρυθμίσεων - έναρξη ισχύος

2. Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, πλην των Κεφαλαίων Δ', Η', Θ' και ΙΑ' του ΜΕΡΟΥΣ ΤΡΙΤΟΥ του παρόντος νόμου που αρχίζει έξι (6) μήνες μετά την ημερομηνία αυτή του άρθρου 232 που αρχίζει από 1.7.2012 και όπου ορίζεται διαφορετικά από τις επί μέρους διατάξεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×