Jump to content
  • 0
ARMAGEDON

ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ 0,02% - ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ?

Question

Το  ειδικό  τέλος  διαφήμισης  0,02%  που  εφαρμόσθηκε  με  το  Άρθρο  48  του  Ν. 3801/2009  εξακολουθεί  να  ισχύει  ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

22 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Το  ειδικό  τέλος  διαφήμισης  0,02%  που  εφαρμόσθηκε  με  το  Άρθρο  48  του  Ν. 3801/2009  εξακολουθεί  να  ισχύει  ?

 

Έριξα μια ματιά στο βάση των κωδικοποιημένων που χρησιμοποιώ και φαίνεται να ισχύει.

Καλησπέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

?????

 

Που το ξέθαψες πάλι αυτό και γιατί...???

 

Ανοίγεις διαφημιστική....???

 

Γιατί το λέτε αυτό κύριε συνάδελφε ; <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί το λέτε αυτό κύριε συνάδελφε ; <_<

Γιατί το εισπράτουν και το αποδίδουν οι διαφημιστικές και μόνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί το εισπράτουν και το αποδίδουν οι διαφημιστικές και μόνο.

 

Ναι αλλά το επιβαρύνονται οι διαφημιζόμενοι !!!

Δηλαδή δεν μπορεί ο συνάδελφος να ενδιαφέρεται για διαφημιζόμενο ;;; <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο διαφημιζόμενος θα το δει να του χρεώνεται στο τιμολόγιο της διαφημιστικής. Μάλλον ο συνάδελφος χαριτολογούσε για το άνοιγμα της διαφημιστικής. Καλό υπόλοιπο Σαββατοκύριακου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο διαφημιζόμενος θα το δει να του χρεώνεται στο τιμολόγιο της διαφημιστικής. Μάλλον ο συνάδελφος χαριτολογούσε για το άνοιγμα της διαφημιστικής. Καλό υπόλοιπο Σαββατοκύριακου.

 

ΧΑΡΙΤΟΛΟΓΟΥΣΕ ;;; :o :o :o

 

Ανακαλέστε παρακαλώ ... !!! :angry:

 

Ο συγκεκριμένος συνάδελφος δεν χαριτολογεί ΠΟΤΕ !!! :angry:

 

ΜΑ ΠΟΤΕ !!!  :angry: 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εξακολουθεί να ισχύει και πρέπει να αποδοθεί πριν την υποβολή της καταστασης αναμόρφωσης για να εκπέσει το έξοδο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εξακολουθεί να ισχύει και πρέπει να αποδοθεί πριν την υποβολή της καταστασης αναμόρφωσης για να εκπέσει το έξοδο

συνφωνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το Τέλος 0,02% υπόκειται σε ΦΠΑ.

Ως Πάροχος Διαφημιστικών Υπηρεσιών θεωρείται η Διαφημιστική Εταιρία που μεσολαβεί μεταξύ Μέσου και Διαφημιζόμενου.

Στις περιπτώσεις που μεσολαβούν περισσότερες από μια Διαφημιστικές Εταιρείες μεταξύ Μέσου και Διαφημιζόμενου, υπόχρεος για χρέωση, είσπραξη και απόδοση του Τέλους υπέρ ΣΕΕ είναι η Διαφημιστική Εταιρεία που τιμολογεί τον Διαφημιζόμενο.
Σε ορισμένες περιπτώσεις που δεν μεσολαβεί Διαφημιστική Εταιρία και η πληρωμή της διαφήμισης πραγματοποιείται προς το Μέσο απΆ ευθείας από τον Διαφημιζόμενο, αυτός υποχρεούται να υπολογίσει και να καταθέσει το αναλογούν Τέλος στον τηρούμενο από το ΣΕΕ τραπεζικό λογαριασμό, κατΆ αναλογία των όσων ισχύουν για την καταβολή του αγγελιοσήμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
  Στις 11/3/2013 στις 6:09 ΜΜ, silvi είπε

Εξακολουθεί να ισχύει και πρέπει να αποδοθεί πριν την υποβολή της καταστασης αναμόρφωσης για να εκπέσει το έξοδο

Μα καλά χάνω κάτι πάλι?!?!?!?

 

Ο νόμος  αναφέρει: (άρθρο 48)

"το ανωτέρω ειδικό τέλος θα υπολογίζεται επί της καθαρής αξίας του κόστους για την αγορά χρόνου ή χώρου και θα βαρύνει τον διαφημιζόμενο. Το ποσό που αναλογεί στο ειδικό αυτό τέλος αναγράφεται υποχρεωτικά στο σχετικό τιμολόγιο που εκδίδει ο πάροχος των διαφημιστικών υπηρεσιών, ο οποίος το εισπράττει αμέσως από τον διαφημιζόμενο με την προσκόμιση του τιμολογίου και το καταθέτει "

 

Από ποια διάταξη νόμου προκύπτει η υποχρέωση του διαφημιζόμενου να προβεί  αυτός στην πληρωμή του???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

... και ένα φρέσκο κουλούρι...

Το ενημερωτικό σημείωμα βάσει του οποίου "υποχρεούνται" οι διαφημιζόμενοι (έστω κάποιοι) να πληρώνουν.

 

Βέβαια από πότε τα ενημερωτικά σημειώματα επέχουν ισχύ νόμου?!?!?! Αυτό είναι ένα άλλο ερώτημα....

ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

το τέλος διαφήμισης το πληρώνει ο διαφημιζόμενος ή το εισπράτει και το αποδίδει η διαφημιστική (που έχει έδρα στην Ελλάδα);

Βασικά, από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ, το τέλος διαφήμισης 2% ισχύει κανονικά και το αποδίδει ο διαφημιζόμενος στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων (Τ.Π.Δ) που λειτουργεί σε Δ.Ο.Υ. Σωστά;

Τώρα, αυτό που έχει προκύψει με το τέλος διαδικτύου αφορά διαφήμιση στο ίντερνετ όπου ο πάροχος έχει έδρα στο εξωτερικό οπότε ο διαφημιζόμενος είναι υποχρεωμένος να το καταβάλλει στο Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π.. Σωστά;

Όπως και να έχει δηλαδή ο διαφημιζόμενος αποδίδει τα τέλη διαφήμισης;  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
43 λεπτά πριν, edi είπε

Καλησπέρα,

το τέλος διαφήμισης το πληρώνει ο διαφημιζόμενος ή το εισπράτει και το αποδίδει η διαφημιστική (που έχει έδρα στην Ελλάδα);

Βασικά, από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ, το τέλος διαφήμισης 2% ισχύει κανονικά και το αποδίδει ο διαφημιζόμενος στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων (Τ.Π.Δ) που λειτουργεί σε Δ.Ο.Υ. Σωστά; γενικα ναι μερικα τα κανουν τα καναλια 

Τώρα, αυτό που έχει προκύψει με το τέλος διαδικτύου αφορά διαφήμιση στο ίντερνετ όπου ο πάροχος έχει έδρα στο εξωτερικό οπότε ο διαφημιζόμενος είναι υποχρεωμένος να το καταβάλλει στο Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π.. Σωστά; σωστα 

Όπως και να έχει δηλαδή ο διαφημιζόμενος αποδίδει τα τέλη διαφήμισης;  τα πληρωνει δεν τα αποδισει αυτος παντα 

πάρε και δεύτερη γνώμη 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42751#

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνοπτικά

2% Δημοτικός Φόρος <- Παρακαταθηκών

2% ΕΔΟΕΑΠ <- Περί διαδικτυακής διαφήμισης και τρέχα βρες... μέσω της πλατφόρμας

0,02% υπερ ΣΕΕ <- Έτσι λέει ο νόμος.... Άρθρο  48  του  Ν. 3801/2009. Το πληρώνει ο διαφημιζόμενος ΜΕΣΩ του διαφημιστή.... βέβαια ο ΜΕΓΑΣ νομοθέτης ΣΕΕ άλλα φρονεί και αποφασίζει κ διατάζει λίγο διαφορετικά (βλέπε παραπάνω)

έχει κ κάτι τις η τηλεοπτική διαφήμιση....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, 235711 είπε

Συνοπτικά

2% Δημοτικός Φόρος <- Παρακαταθηκών

2% ΕΔΟΕΑΠ <- Περί διαδικτυακής διαφήμισης και τρέχα βρες... μέσω της πλατφόρμας

0,02% υπερ ΣΕΕ <- Έτσι λέει ο νόμος.... Άρθρο  48  του  Ν. 3801/2009. Το πληρώνει ο διαφημιζόμενος ΜΕΣΩ του διαφημιστή.... βέβαια ο ΜΕΓΑΣ νομοθέτης ΣΕΕ άλλα φρονεί και αποφασίζει κ διατάζει λίγο διαφορετικά (βλέπε παραπάνω)

έχει κ κάτι τις η τηλεοπτική διαφήμιση....

 

 

Καλα τα γράφεις απλα ξέχασες το 2% επι του τζίρου των τιμολόγιων που αφορούν λογιστικές υπηρεσίες και αποδίδονται απο τους επιχειρήματιες υπέρ του ταμείου των λογιστων-φοροτεχνικων ...πλάκα κάνω αυτα συμβαίνουν μονο σε σοβαρές συντεχνίες. 

Μαζεύουμε τα χρήματα όλων. .ακομα και του επιμελητήριου μας..με μια πολλή ωραία αύξηση κιόλας  φετος.

Edited by 125883623

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×