Προς το περιεχόμενο

Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης - Ο φασισμός εξαπλώνεται επικίνδυνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδή επιχειρούνται βλακώδεις και άσχετες ταυτίσεις της μισάνθρωπης και άρρωστης ιδεολογίας του φασισμού με τον χριστιανισμό, και μέρες που είναι...:

 

Προς Γαλάτας επιστολή του Απ.Παύλου, κεφ.3:

"27 ὅσοι γὰρ εἰς Χριστὸν ἐβαπτίσθητε, Χριστὸν ἐνεδύσασθε. 28 οὐκ ἔνι Ἰουδαῖος οὐδὲ Ἕλλην, οὐκ ἔνι δοῦλος οὐδὲ ἐλεύθερος, οὐκ ἔνι ἄρσεν καὶ θῆλυ· πάντες γὰρ ὑμεῖς εἷς ἐστε ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ".

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAI NA MHN ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ....

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΡΟΦΙΜΑ....

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΔΙΑΘΕΣΗΣ...

ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ.....

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΤΡΟΦΙΜΑ (μαλλον για ψηφους) ,ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ

ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΤΡΟΦΙΜΑ (θα ηθελα σε οσους εχουν αναγκη ανεξαρτητα του χρωματος & της εθνικοτητας)

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΜΗ....

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ....

ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ & ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥΣ ,ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΤΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ

ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ .......ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΑ....ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΓΑΠΗΣ

ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ....

 

DOCTOR,SARAKINE,ELENH & ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΙΚΡΑΝΑ Ή ΑΝΤΑΛΑΞΑ ΕΚ ΤΟΥ PC ΒΑΡΙΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ....ΑΣ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΟΥΝ....

ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

 

Ο ΘΕΟΣ ΜΕΘ ΗΜΩΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακινητοποίηση του ένοπλου Καιάδα: «Άσε κάτω το όπλο»

 

Αποκαλυπτικό βίντεο έρχεται στη δημοσιότητα στο οποίο δυο άντρες που προσπαθούν να απομακρύνουν τον Γιώργο Γερμενή, ο οποίος επιτέθηκε στο Γιώργο Καμίνη και σύμφωνα με τις καταγγελίες στην προσπάθειά του χτύπησε ένα 12χρονο κοριτσάκι, απαιτούν από τον βουλευτή της Χρυσής Αυγής να αφήσει κάτω το όπλο. «Άσε κάτω το όπλο» είναι η φράση που ακούγεται να του λένε ενώ ο χρυσαυγίτης βουλευτής απαντά «στη θέση του είναι».

 

http://tvxs.gr/node/127504

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.lifo.gr/mag/columns/5642

 

"Από πού είστε;" –"Έχετε χαρτιά;" – "Πού είναι;" – "Δείξε μού τα", λένε στον ένα (ποιον υποκαθιστούσαν εκείνη τη στιγμή;) – "Έχεις λεφτά;" –"Πόσα έχεις;" – "Άνοιξε το πορτοφόλι σου να δω".   Γύρισα πίσω κατατρομαγμένη και εκείνη τη στιγμή ο ένας άστραψε ένα ηχηρότατο χαστούκι στον ένα Πακιστανό και του πήρε 100 ευρώ που είχε μαζί του. Ο ξένος δεν έβγαλε κιχ όλο αυτό το διάστημα, παρέμεινε σκυφτός και ταπεινωμένος.   Σε μια ενστικτώδη κίνηση να τηλεφωνήσω, μου έκαναν νοήματα οι συνταξιδιώτες μου να σταματήσω γιατί "θα μας σπάσουν στο ξύλο". "Δεν τους είδατε;" μου είπαν. Ναι, είδα τη βία και τον φόβο ζωντανό μπροστά μου. Με συντριβή, ομολογώ, ζήτησα συγγνώμη από τους αλλοδαπούς και τους είπα πόσο λυπήθηκα, μόνο αυτό. Πηγή: www.lifo.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ

 

Εσύ δυστυχώς όχι. 

Άντε μέρες που είναι, πήγαινε στην ευχή του Θεού και εύχομαι να έρθεις στα συγκαλά σου. 

Να ξέρεις ότι με το μίσος δεν έχει στηθεί ποτέ δημοκρατία. Μόνο φασισμός, πείνα, θάνατος και πόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΛΟΓΩ  ΠΑΡΑΤΑΣΕΩΝ

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ....ΑΓΡΑΜΑΤΟΙ, ΑΣΤΟΙΧΕΙΩΤΟΙ,ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΙ ,ΑΦΕΛΕΙΣ Η ΜΗ.

 

"Οὐαὶ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, ὅτι καθαρίζετε τὸ ἔξωθεν τοῦ ποτηρίου καὶ τῆς παροψίδος, ἔσωθεν δὲ γέμουσιν ἐξ ἁρπαγῆς καὶ ἀδικία,Φαρισαῖε τυφλέ, καθάρισον πρῶτον τὸ ἐντὸς τοῦ ποτηρίου καὶ τῆς παροψίδος, ἵνα γένηται καὶ τὸ ἐκτὸς αὐτῶν καθαρόν. Οὐαὶ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, ὅτι παρομοιάζετε τάφοις κεκονιαμένοις, οἵτινες ἔξωθεν μὲν φαίνονται ὡραῖοι, ἔσωθεν δὲ γέμουσιν ὀστέων νεκρῶν καὶ πάσης ἀκαθαρσίας."

 

 

KAI NA MHN ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ....

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΡΟΦΙΜΑ....

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΔΙΑΘΕΣΗΣ...

ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ.....

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΤΡΟΦΙΜΑ (μαλλον για ψηφους) ,ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ

ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΤΡΟΦΙΜΑ (θα ηθελα σε οσους εχουν αναγκη ανεξαρτητα του χρωματος & της εθνικοτητας)

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΜΗ....

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ....

ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ & ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥΣ ,ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΤΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ

ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ .......ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΑ....ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΓΑΠΗΣ

ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ....

 

DOCTOR,SARAKINE,ELENH & ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΙΚΡΑΝΑ Ή ΑΝΤΑΛΑΞΑ ΕΚ ΤΟΥ PC ΒΑΡΙΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ....ΑΣ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΟΥΝ....

ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

 

Ο ΘΕΟΣ ΜΕΘ ΗΜΩΝ...

Με συγχωρείς, αλλά πασχαλιάτικα πας να μας τρελάνεις; Από την μια μας  ξεφτιλίζεις , δείχνοντας το I.Q πετεινού που διαθέτεις και από την άλλη μας ζητάς συγνώμη , αφού παραθέτεις τα ονόματά μας. Παρέλειψα όλο το άλλο κείμενο γιατί ασφαλώς δεν είναι δικό σου, ούτε καν τα σχόλια. Η καθ΄υπαγόρευση παράθεση απόψεων είναι συνήθης σε σένα.

Και αφού σου ευχηθώ : Ο θεός μαζί σου, να σου θυμίσω ότι στο χωριό μου λένε: "Αλλα των αλλώ, μπάρμπα Νικολό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«κατ’ εικόνα Θεού εποίησε τον άνθρωπον» (Γεν. 5:1)

Ο άνθρωπος  αποτελεί“κοινωνία αγάπης” κατά το πρότυπο της Αγίας Τριάδος, σε αρμονία με την κτίση ολόκληρη και την πηγή της αγάπης, τον Θεό.Έτσι, όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως φυλής, χρώματος, γλώσσας, μορφώσεως, χρημάτων ή κοινωνικής θέσης, είμαστε όλοι ίσοι διότι όλοι φέρουμε τη θεία εικόνα, νου δηλαδή, ελεύθερη θέληση και αγάπη.

Η παραβολή του Καλού Σαμαρείτη

Πολύ πριν από τη Διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου η χριστιανική θρησκεία είχε διακηρύξει το ανεκτίμητο της αξίας του ανθρώπινου προσώπου, το απαραβίαστο της αξιοπρέπειάς του, την πολυτιμότητα της ψυχής, προς την οποίαν δεν μπορούν να αντιπαραβληθούν όλοι οι θησαυροί του κόσμου. Και στην παραβολή του Καλού Σαμαρείτη ο Κύριος προδιέγραψε τις συνθήκες υπό τις οποίες οι χριστιανοί οφείλουμε να επιδεικνύουμε την προς τον πλησίον αγάπη μας, ανεξαρτήτως αν εκείνος ανήκει σε άλλη φυλή ή θρησκεία ή φύλο. 

 

Παραβολή της Τελικής Κρίσης (Ματθ. 25,31-46)

 ἐπείνασα γάρ, καὶ ἐδώκατέ μοι φαγεῖν, ἐδίψησα, καὶ ἐποτίσατέ με, ξένος ἤμην, καὶ συνηγάγετέ με, γυμνός, καὶ περιεβάλετέ με, ἠσθένησα, καὶ ἐπεσκέψασθέ με, ἐν φυλακῇ ἤμην, καὶ ἤλθετε πρός με. ............................καὶ ἀποκριθεὶς ὁ βασιλεὺς ἐρεῖ αὐτοῖς· ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐφ᾽ ὅσον ἐποιήσατε ἑνὶ τούτων τῶν ἀδελφῶν μου τῶν ἐλαχίστων, ἐμοὶ ἐποιήσατε.

 Ο ίδιος ο Κύριος μας εβεβαίωσε ότι πίσω από κάθε μικρό και ασήμαντο άνθρωπο σ' αυτόν εδώ τον κόσμο, που έχει ανάγκη βοηθείας, θα κρύβεται ο ίδιος, εις τρόπον ώστε ό,τι πρόκειται κανείς να προσφέρει για την ανακούφιση ενός τέτοιου ανθρώπου να θεωρείται ότι το προσφέρει στον ίδιο τον Θεάνθρωπο . Ειδικά δε σε ό,τι αφορά τους ξένους μάς εβεβαίωσε ότι το «ξένος ήμην και συνηγάγετέ με» (Ματθ. κε, 35)

 
Προς Γαλάτας 3 , 25-29

 25 ἐλθούσης δὲ τῆς πίστεως οὐκέτι ὑπὸ παιδαγωγόν ἐσμεν. 26 πάντες γὰρ υἱοὶ Θεοῦ ἐστε διὰ τῆς πίστεως ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ· 27 ὅσοι γὰρ εἰς Χριστὸν ἐβαπτίσθητε, Χριστὸν ἐνεδύσασθε.28 οὐκ ἔνι Ἰουδαῖος οὐδὲ Ἕλλην, οὐκ ἔνι δοῦλος οὐδὲ ἐλεύθερος, οὐκ ἔνι ἄρσεν καὶ θῆλυ· πάντες γὰρ ὑμεῖς εἷς ἐστε ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ.

απορρίπτεται κάθε δυσμενής διάκριση με κριτήρια τις φυσικές διαφορότητες καταφάσκοντας την ενότητα του γένους .

 

Προς Κολοσσαείς , 3, 11

 « .όπου δεν είναι Έλλην και Ιουδαίος, περιτομή και ακροβυστία, βάρβαρος, Σκύθης, δούλος, ελεύθερος αλλά τα πάντα και εν πάσι είναι ο Χριστός.» 

 

 

 Πράξ. 17, 25 

«εποίησεν εξ ενός αίματος πάν έθνος ανθρώπων κατοικείν επί παντός προσώπου της γης, ορίσας... τας οροθεσίας της κατοικίας αυτών» θεωρώντας κάθε άνθρωπο παιδί του ίδιου Θεού και εικόνα Του επί της γης

 

 

Πράξ.

.......Πάρθοι καὶ Μῆδοι καὶ ᾽Ελαμῖται, καὶ οἱ κατοικοῦντες τὴν Μεσοποταμίαν, ᾽Ιουδαίαν τε καὶ Καππαδοκίαν, Πόντον καὶ τὴν ᾽Ασίαν, Φρυγίαν τε καὶ Παμφυλίαν, Αἴγυπτον καὶ τὰ μέρη τῆς Λιβύης τῆς κατὰ Κυρήνην, καὶ οἱ ἐπιδημοῦντες ῾Ρωμαῖοι, ᾽Ιουδαῖοί τε καὶ προσήλυτοι, Κρῆτες καὶ ῎Αραβες, ἀκούομεν λαλούν των αὐτῶν ταῖς ἡμετέραις γλώσσαις τὰ μεγαλεῖα τοῦ Θεοῦ; ....

 

.pentecost1.jpg

 

........Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾽ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. καὶ μεγάλῃ δυνάμει ἀπεδίδουν τὸ μαρτύριον οἱ ἀπόστολοι τῆς ἀναστάσεως τοῦ Κυρίου ᾽Ιησοῦ, χάρις τε μεγάλη ἦν ἐπὶ πάντας αὐτούς. οὐδὲ γὰρ ἐνδεής τις ὑπῆρχεν ἐν αὐτοῖς·

 

Επί του όρους ομιλία

Ματθ. 6,32

 «πάντα γαρ ταύτα τα έθνη επιζητεί»

 

Ματθ. 28, 19

 «πορευθέντες, μαθητεύσατε (=κάμετε μαθητές - χριστιανούς) πάντα τα έθνη» (=λαούς)

 

Πράξ. 10,34

«εν παντί έθνει ο φοβούμενος αυτόν και εργαζόμενος δικαιοσύνην δεκτός αυτώ εστίν» 

 

Α΄ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ, ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ ΙΓ΄ Ο ύμνος της αγάπης (Απ. Παύλος )

Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω,γέγονα χάλκος ήχων ή κύμβαλον αλαλάζον.

2. και εάν έχω προφητείαν και είδω τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν είμι.

3. και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι.

4. Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται,

5. ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν,

6. ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία

7. πάντα στέγει πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει.

8. η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει. Είτε δε προφητείαι καταργηθησόνται,

είτε γλώσσαι παύσονται, είτε γνώσις καταργηθήσεται.

9. εκ μέρους δε γιγνώσκομεν και εκ μέρους προφητεύομεν

10. όταν δε έλθη το τέλειον, τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται

11. ότε ήμην νήπιος, ως νήπιος εφρόνουν, ως νήπιος ελογιζόμην

ότε δε γέγονα ανήρ, κατήργηκα τα του νηπίου

12. βλέπομεν γαρ άρτι δι’ εσόπτρου εν αινίγματι, τότε δε πρόσωπον

άρτι γιγνώσκω εκ μέρους, τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επεγνώσθην.

13. νυνί δε μένει πίστις, ελπίς, αγάπη, τα τρία ταύτα

μείζων δε τούτων η αγάπη.

 

 

 Προς Διόγνητο Επιστολή 

 «πατρίδας οικούσιν ιδίας, αλλ' ως πάροικοι· μετέχουσι πάντων ως πολίται, και πάνθ' υπομένουσιν ως ξένοι- πάσα ξένη πατρίς εστίν αυτών και πάσα πατρίς ξένη». Δεν παύουν, δηλαδή, να είναι «πολίτες» (και πατριώτες), αλλά δεν δένονται με την προσωρινότητα του κόσμου.

 

Γρηγορίου Νύσσης

 

«ήρθαν έτσι τα πράγματα, ώστε γύρω μας να αφθονούν οι γυμνοί και οι άστεγοι. Είναι πάμπολλοι οι πρόσφυγες που χτυπούν τις πόρτες μας. Πάμπολλοι είναι οι ξένοι και οι μετανάστες. όπου κι αν κοιτάξεις, θα δεις χέρια απλωμένα σε ζητιανιά. Για σπίτι έχουν το ύπαιθρο. Κατάλυμα βρίσκουν στις στοές, τις παρόδους και τα ερημικότερα σημεία της αγοράς. Φωλιάζουν σε τρύπες όπως οι νυχτοκόρακες και οι κουκουβάγιες. Το ρούχο τους είναι διάτρητα κουρέλια. Για χωράφι έχουν τη διάθεση όσων δίνουν ελεημοσύνη. Για τροφή, ό,τι τύχει. Πίνουν νερό από τις κρήνες όπως τα ζώα, και για ποτήρια έχουν τις χούφτες τους. Για αποθήκη έχουν την κοιλιά τους, όσο μπορεί αυτή να συγκρατήσει ό,τι μπαίνει μέσα. Τραπέζι τους είναι τα γόνατά τους διπλωμένα. Κρεβάτι, το έδαφος. Μπάνιο, κάποιος ποταμός ή λίμνη, όπως τα έχει προσφέρει ακατέργαστα και κοινά σε όλους ο Θεός. Η ζωή τους είναι πλέον γεμάτη μετακινήσεις και αγριάδα, όμως δεν ήταν έτσι εξαρχής. Ας όψονται η συμφορά και η ανάγκη»

 

Το εγκώμιο της ξενίας

 

Συντεθειμένο από τον Βυζαντινό Γεώργιο Ακροπολίτη τον 13ο αιώνα, που το ακούμε μάλιστα Μεγάλη Παρασκευή, όταν η ψυχή μας υποτίθεται συγκινημένη και ανοιχτή και δοτική. Το θυμίζω, με την αίσθηση ότι δεν μιλάει για τον Θεό-ξένο αλλά για τον άνθρωπο-ξένο: «Δος μοι τούτον τον ξένον, τον εκ βρέφους ως ξένον ξενωθέντα εν κόσμω· [...] δος μοι τούτον τον ξένον, όστις είδε ξενίζειν τους πτωχούς τε και ξένους».

 

Διδαχές του αγίου Κοσμά του Αιτωλού (ιη' αι.)

«η πατρίδα μου η ψεύτικη, η γήινη και ματαία, είναι από του Αγίου Άρτης και από την επαρχίαν Αποκούρου... Ημείς, Χριστιανοί μου, δεν έχομεν εδώ πατρίδα. Δια τούτο και ο θεός μας έβαλεν τον νουν εις το επάνω μέρος, δια να στοχαζώμεθα πάντοτε την ουράνιον βασιλείαν, την αληθινήν πατρίδα μας»

 

Θ. Καϊρης

 

   «Ένα σημείο μαθηματικόν  μέσα στο σύμπαν είναι η γη  και εδόθη όλη προς  κατοικίαν  του ανθρώπου γι’ αυτό, όπου κι αν κατοικεί κανείς, δεν μπορεί να θεωρηθεί ξένος».

      Θ. Καϊρης,σοφός και αγωνιστής παπάς του 1821     

  Η Σύνοδος του 1872

Έχει,, ιδιαίτερη σημασία το γεγονός, ότι ο «φυλετισμός» (ρατσιστικός εθνικισμός) καταδικάσθηκε συνοδικά στην Κωνσταντινούπολη το 1872, όπου  αντιμετωπίστηκε ο εθνοφυλετισμός (εθνικισμός) ως αίρεση, ως «καινή δόξα», «ξένος» προς την ορθόδοξη παράδοση και «νεωτερική λύμη»

 

Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας Αναστάσιος

«…χρέος των Ορθοδόξων είναι, αντλώντας από τον πλούτο της παραδόσεως, των βιωμάτων και των αρχών της Ορθοδοξίας, να συμμετέχουν στην οικουμενική προσπάθεια αναζήτησης των ενδεδειγμένων λύσεων προς μια παγκόσμια κοινωνία αγάπης….»

 

 Μελετώντας την Καινή Διαθήκη, και συγκεκριμένα τόσο τα τέσσερα Ευαγγέλια όσο και τις Πράξεις των Αποστόλων αλλά και τις επιστολές, βλέπουμε την πρωτοπορία των ιδεών που αποπνέει και τη διαχρονικότητα των αντιλήψεων που υποστηρίζει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα προαναφερόμενα εδάφια . Μέσα σε μια εποχή έντονων φυλετικών, πολιτιστικών, κοινωνικών και οικονομικών διακρίσεων (1ος μ.Χ. αιώνας ) η Καινή Διαθήκη υποστηρίζει απόψεις έντονα ανατρεπτικές και ρηξικέλευθες για την εποχή της συγγραφής της.

 

Ο Χριστός μέσα από την προφορική του διδασκαλία και το κείμενο της Καινής Διαθήκης άλλαξε τα δεδομένα, τις προτεραιότητες και τις παγιωμένες αντιλήψεις και διακήρυξε ότι :

1. όλοι είναι ίσοι απέναντι στο Θεό

2. όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες για γνώση του Θεού

3. όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις σαν χριστιανοί

Κατάργησε, δηλαδή, τις διαχωριστικές γραμμές που υπήρχαν ανάμεσα σε διαφορετικούς πολιτισμούς, πληθυσμιακές και κοινωνικές ομάδες και που αφορούσαν διαφορετικές γλώσσες, θρησκείες, ηθικές αρχές, ήθη και έθιμα, πολιτικά συστήματα και κοινωνικές προκαταλήψεις. Όλα αυτά βρήκαν πεδίο εφαρμογής μέσα στις πρώτες κοινότητες των χριστιανών, στις μετονομαζόμενες αργότερα «εκκλησίες».

 Προσπαθώντας να συνδέσουμε το παρελθόν με το παρόν θα διαπιστώσουμε ότι :

 Ο σεβασμός,  και η αποδοχή κάθε διαφορετικότητας είναι οι απαραίτητες προϋποθέσεις για να μπορέσει το κάθε άτομο να φτάσει στην αυτοπραγμάτωσή του, να καταφέρει δηλαδή να ικανοποιεί τις ανάγκες του και να είναι ευχαριστημένο με τον εαυτό του, αλλά παράλληλα να συμμετέχει δημιουργικά και γόνιμα στην προσπάθεια για αναβάθμισης της κοινωνίας συνεισφέροντας με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του και αλληλεπιδρώντας με τους σημαντικούς «άλλους».

 

Συνοψίζοντας
  • Ως  Χριστιανοί δεχόμαστε τον ξένο και το μετανάστη σαν ευλογία και σαν δώρο Θεού, που μας δίνει ευκαιρία υπηρεσίας και αγάπης Xριστού.
  • Aναγνωρίζουμε ότι όλοι έχουμε πλαστεί σαν εικόνα του Θεού και έχουμε τα ίδια ανθρώπινα δικαιώματα για ζωή, εργασία, ελευθερία, σκέψη και έκφραση.
  •  Πιστεύουμε ότι το Eυαγγέλιο, που εμπνέει τη λατρεία  και διαμορφώνει την ζωή καταδικάζει το ρατσισμό και τις φυλετικές διακρίσεις και απαιτεί τη δικαιοσύνη για τα θύματα του ρατσισμού και των διακρίσεων.
  •  Συμπαραστεκόμαστε στον πόνο και στη θλίψη των θυμάτων των διακρίσεων και στεκόμαστε ο καθένας με τον τρόπο του μαζί τους και κοντά τους.
  • Yποστηρίζουμε τη δημιουργία διορθωτικών αντιρατσιστικών θεσμών όπου είναι αναγκαίο στην κοινωνία μας και υποστηρίζουμε όσους εργάζονται για την αλλαγή της νοοτροπίας μας προς την κατεύθυνση της ισότητας και της αποδοχής του ξένου.
  •  Tέλος, προσευχόμαστε οι εκκλησίες να καλωσορίζουν ανθρώπους από κάθε φυλή, χρώμα και εθνικότητα, οι οποίοι θα συμμετέχουν πλήρως χωρίς καμιά διάκριση στη ζωή των κοινωνιών και θα αξιοποιούνται για τη δόξα του Θεού και το καλό των ανθρώπων.

http://edu09.pbworks.com/w/page/8712360/%CE%98%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BC%CE%B7%CF%81%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδωδιμοπωλείον η Χρυσή Αυγή.

 
c1d34d880ff15382d89ea477f632c5a7_XL.jpg
 
 
- Καλημέρα. Έχετε τρόφιμα;
- Ναι. Είσαι Έλληνας;
- Δεν υπάρχει Ιουδαίος και Έλληνας, δεν υπάρχει δούλος και ελεύθερος, δεν υπάρχει άντρας και γυναίκα... (Προς Γαλάτας Επιστολή Απ.Παύλου, 3,28) .
 
- Ποιος είσαι ρε;
- Ονομάζομαι Ιησούς. Είμαι εβραίος.
-  Χάσου από δω ρε. Είναι μόνο για Έλληνες λέμε.
 
....
 
- Καλημέρα. Πεινάω. Έχετε κάτι;
- Ναι, μοιράζουμε τρόφιμα. Είσαι Έλληνας;
- Όχι. Ονομάζομαι Λόρδος Βύρων, είμαι Άγγλος αλλά λατρεύω τη χώρα σας. Πέθανα γι'αυτήν πριν χρόνια.
- Ουστ από δω μωρή αδερφάρα Εγγλέζε.
 
...
 
- Γεια σας. Είμαστε ρακένδυτοι, πεινάμε πολύ, είμαστε αποκαμωμένοι.
- Τι θέλετε όλοι εσείς εδώ ρε; Είστε Έλληνες;
- Όχι κύριε. Είμαστε ξένοι. Γάλλοι, Γερμανοί, Ιταλοί, Πολωνοί, Σουηδοί. Είμαστε το τάγμα των Φιλελλήνων. Πολεμήσαμε για την Ελλάδα το 21, στη μάχη του Πέτα, στο Κομπότι. Σκοτωθήκαμε για την Ελλάδα.  Υπάρχει μνημείο για μας στην πλατεία του Ναυπλίου. Να κι εδώ δίπλα στο Σύνταγμα υπάρχει οδός αφιερωμένη σε μας. Φιλελλήνων λέγεται.
-  Να πάτε στο διάολο ρε.  Εδώ είναι μόνο για Έλληνες. Στα τσακίδια  ρε.
-          Μας συγχωρείτε . Είμαστε λαβωμένοι, γεμάτοι αίματα και χώματα ελληνικά πάνω μας.  Πεινάμε και διψάμε.
-          Τι είστε εσείς ρε αράπηδες και ξένοι!
-          Είμαστε  Άγγλοι, Νεοζηλανδοί, Αυστραλοί, Ινδοί και Πακιστανοί. Πολεμήσαμε εδώ τους ναζί,  βοηθήσαμε την Ελλάδα στον αγώνα κατά των Γερμανών. Μας έκρυβαν οι Έλληνες, μας έδιναν φαγητό και νερό. Εσείς τι είστε με ξυρισμένα κεφάλια και μαύρες μπλούζες;
-          Εμείς δίνουμε φαγητά μόνο για Έλληνες. Φύγετε από δω γαμημένοι αράπηδες. Έξω οι  ξένοι λέμε.
 
….
 
-          Μιρμενγκιές (καλημέρα).
-          Τι θες ρε βλάκα;
-          Μπούκ, ούγι (ψωμί, νερό).
-          Φύγε από δω ρε καργιόλη ξένε.
-          Είμαι ο Μάρκος Μπότσαρης κύριε. Μιλώ αρβανίτικα, τη γλώσσα των ηρώων της Επανάστασης. Τη γλώσσα της Μπουμπουλίνας, του Κριεζιώτη, του Ανδρέα Μιαούλη.
-          Εξαφανίσου από δω ρε ηλίθιε. Οι Έλληνες μόνο ελληνικά μιλάνε. Κωλοαλβανέ γαμώ το σπίτι σου.
 
-          Χαίρετε. Έχετε λίγο φαγητό για έναν γέροντα;
-          Είσαι  Έλληνας;
-       Σωκράτης ονομάζομαι κύριε. Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου (Πλούταρχος, Ηθικά, τόμ.15).
-          Άει στο διάολο ρε κωλόγερε συριζαίε. Χάσου από δω. Εδώ είναι μόνο για Έλληνες.
 
 
-          Συγγνώμη…
-          Πάλι εδώ ρε αδερφάρα Εβραίε; Δεν σου είπα να φύγεις από δω;
-          Φύγετε  από μένα εσείς οι καταραμένοι, στη φωτιά την αιώνια, που έχει ετοιμαστεί για το  διάβολο και τους αγγέλους του. Γιατί πείνασα, και δε μου δώσατε να φάω, δίψασα, και δε μου  δώσατε να πιω,   ξένος ήμουν,  και  δε με περιμαζέψατε, γυμνός ήμουν, και  δε με ντύσατε, άρρωστος  και  στη  φυλακή,  και  δε  με  επισκεφτήκατε [Κατά Ματθαίον, 25.31 (41-43)].
-          Άντε ρε βλάκα φύγε από δω. Άντε μπράβο.
 
-          Καλημέρα.  Πεινάμε. Έχετε κάτι να μας δώσετε;
-          Είστε Έλληνες ρε;
-          Ναι κύριε. Όλοι είμαστε Έλληνες. Εγώ ονομάζομαι Εφιάλτης.  Ο κύριος δίπλα μου είναι ο Νενέκος. Πιο δίπλα ο Τσολάκογλου, ο Ράλλης, ο Λογοθετόπουλος.  Παραδίπλα ο Πήλιος Γούσης.
-          Κι εσείς εκεί τι είστε ρε;
-          Κι εμείς Έλληνες.  Συνεργάτες των Γερμανών στην Κατοχή, ταγματασφαλίτες και χίτες. Εκτελέσαμε πολλούς Έλληνες αγωνιστές, κάψαμε χωριά και υπηρετήσαμε τις δυνάμεις Κατοχής.
-          Άντε επιτέλους ρε πούστη. Επιτέλους Έλληνες! Ηλία έλα δω ρε. Επιτέλους ήρθαν Έλληνες γαμώ το. Άντε και πήξαμε με τον κάθε βλάκα ξένο που ερχόταν εδώ και ζήταγε να φάει. Κοπιάστε συμπατριώτες να φάμε. Κοπιάστε. Αίμα τιμή ρε…

 

http://leftmovementgreece.blogspot.gr/2013/05/blog-post.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδέλφισες-συνάδελφοι, φίλες και φίλοι, διαβάστε όταν έχετε χρόνο, τα παρακάτω:

 

Αντιγράφω από το κεντρικό σχόλιο που δημοσίευσαν σήμερα «ΤΑ ΝΕΑ» θέλοντας να εκφράσω με νηφαλιότητα, λόγω της ημέρας, τον προβληματισμό μου για το φαινόμενο της ανόδου του φασισμού στην χώρα μας.

Οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου , όπως και τα σχόλια του τέλους.

Θα ήθελα να γίνει μια σωστή συζήτηση, χωρίς εξάρσεις και πατριωτικές κορώνες, ακόμη και με συμμετοχή των δεδηλωμένων οπαδών της Χ.Α., γιατί βασική αρχή της δημοκρατίας είναι ο διάλογος και ο αντίλογος στον λόγο, αλλά όχι με ουρλιαχτά και ύβρεις….

 

ΑΝΟΧΗ ΤΕΛΟΣ!

Τα χθεσινά έκτροπα από τα στελέχη της Χρυσής Αυγής θα πρέπει να προβληματίσουν τους πάντες: όχι μόνον τις πολιτικές δυνάμεις, αλλά και την ίδια την ελληνική κοινωνία.

Το θλιβερό θέαμα ενός οπλοφόρου εκλεγμένου βουλευτή, ο οποίος επιτίθεται στον δήμαρχο Αθηναίων και καταλήγει να χτυπήσει με γροθιά ένα παιδάκι, αναμφίβολα σοκάρει.

Οπως σοκάρουν και οι εικόνες του «στρατού» αυτής της οργάνωσης, που διοργανώνει – άγνωστο με ποια χρηματοδότηση – «συσσίτια μίσους», διαχωρίζοντας τους ανθρώπους με βάση τις ναζιστικές θεωρίες περί φυλής και αίματος.

Ωστόσο, η αντίδραση – μέχρι στιγμής – δεν είναι αυτή που θα άρμοζε στο μέγεθος της πρόκλησης που επιχειρεί η Χρυσή Αυγή: τα κόμματα, εγκλωβισμένα στη λογική της μικροκομματικής αντιπαράθεσης και της ψηφοθηρίας, αποφεύγουν να υιοθετήσουν κοινή πολιτική στάση απέναντι στους νοσταλγούς του μαύρου παρελθόντος.

Οι διαφορετικές τακτικές των κομμάτων – τα οποία καταλήγουν ενίοτε να ανταλλάσσουν αιχμές αντί να καταδικάζουν ομόφωνα τέτοιες πρακτικές – είναι εκείνες που αφήνουν χώρο για κοινωνική ανοχή απέναντι στη Χρυσή Αυγή.

Είναι προφανές ότι η ανοχή πρέπει να σταματήσει – από όλες τις πλευρές. Ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί με κάθε αυστηρότητα και σε όλες τις περιπτώσεις.

Ο δήμαρχος Αθηναίων έκανε χθες την αρχή: δήλωσε ότι θα καταθέσει μήνυση εναντίον του βουλευτή της Χρυσής Αυγής για την επίθεση εναντίον του.

Αυτή είναι η ενδεδειγμένη στάση σε κάθε ανάλογη περίπτωση: η δημοκρατία δεν εκδικείται, αλλά επίσης δεν επαναπαύεται.

Η Χρυσή Αυγή πρέπει να αντιμετωπιστεί πολιτικά – και αυτό είναι κοινή ευθύνη των κομμάτων του συνταγματικού τόξου – αλλά κατ' αρχάς πρέπει να αντιμετωπιστεί με βάση τη νομιμότητα: αλλιώς κάποια στιγμή οι γροθιές και τα όπλα του κάθε χρυσαυγίτη βουλευτή θα γίνουν μέρος της καθημερινότητας – και η Χρυσή Αυγή θα έχει νικήσει...

 

Πρέπει λοιπόν να προβληματισθεί η ελληνική κοινωνία για την ποιότητα και το ήθος αυτών των ανθρώπων, που με την προστασία και την ασυλία του κοινοβουλευτικού μανδύα, προβαίνουν σε εγκληματικές ενέργειες και σε έκνομες δραστηριότητες. Ο προπηλακισμός ενός εκλεγμένου δημοτικού άρχοντα, όχι για πολιτικούς λόγους, αλλά γιατί δεν συγκατατέθηκε σε μια ρατσιστική δημόσια εκδήλωση, θα πρέπει να σημάνει το καμπανάκι του κινδύνου :

  Του εκφασισμού της ελληνικής κοινωνίας με εκδηλώσεις μίσους, όπως η σημερινή.

Και να επισημάνω και τον κίνδυνο να παρασυρθεί η πολιτεία με την επιβολή οριζόντιων μέτρων καταστολής αυτών των εκδηλώσεων, εξισώνοντάς τις με κοινωνικές διαμαρτυρίες και διαδηλώσεις , ενάντια στην πολιτικοοικονομική κρίση που διέρχεται η χώρα μας .

  Η μήπως , αυτός ακριβώς είναι ο στόχος της Χ.Α. και των υποκινητών της που την χρηματοδοτούν, ακριβώς για αυτόν τον λόγο;  Και εδώ είναι ο κίνδυνος, που τα πολιτικά κόμματα εθελοτυφλούν, κάνοντας ότι δεν συντρέχει κάτι τέτοιο.

   Να επαναλάβω, τελικά ότι η Χρυσή Αυγή πρέπει να αντιμετωπιστεί πολιτικά, από εμάς όλους, ανεξάρτητα από χρώματα, πολιτικά, φυλετικά και θρησκευτικά. Ολοι μαζί να διαφωτίσουμε τον λαό, να τους εξηγήσουμε με επιχειρήματα ποιοι είναι αυτοί, ποια είναι τα κίνητρά τους, από πού έλκουν την καταγωγή τους. Χωρίς τον δικό τους τρόπο δράσης, χωρίς γροθιές, χωρίς ρόπαλα, με μοναδικό όπλο, το έχω ξαναγράψει, την Γνώση, αυτή που πρέπει να μεταλαμπαδεύσουμε στον κόσμο, στην νεολαία, που δεν γνωρίζει τι συνέβη τότε, στους γονείς τους , που αγνοούν τον κίνδυνο και στους μεγαλύτερους, που δεν θέλουν να πιστέψουν ότι το κακό ξαναγεννήθηκε μέσα από τις στάχτες του. Και οι πολίτες αυτής της χώρας, θα τους στείλουν πίσω, από εκεί που ήλθαν, θα βάλουν τους σκελετούς στα ντουλάπια της Ιστορίας, εκεί που είναι η θέση τους, για πάντα…

   Ας μην είμαι μόνος μου, γράψτε τις απόψεις σας, τις δικές σας απόψεις μόνο, και  ας ενώσουμε τις προσπάθειές μας για να προλάβουμε αυτό που έρχεται, που δεν το είχαν δει πριν τον πόλεμο και αμέριμνοι πορεύονταν προς την καταστροφή….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαράντα χρόνια πέρασαν όπου το πρότυπο ζωής ήταν η κατανάλωση.

 

Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι συνειδήσεις των ανθρώπων χάθηκαν.

 

Συνείδηση με απλά λόγια σημαίνει πως ότι κάνω γνωρίζω το γιατί.

 

Όταν οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν παθαίνουν αλαλία!!!

 

Τότε οι άνθρωποι δεν μπορούν πιά να επικοινωνήσουν αληθινά κι έτσι η αδιαφορία κυριαρχεί.

 

Η αδιαφορία είναι το πρώτο σκαλοπάτι του εκφασισμού!

 

Όπως είπε και ο Μπρέχτ "όταν σαπίζει το σύστημα, σαπίζουν όλα!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας και καλή ανάσταση!

 

Είμαι εκτός και είπα να μπω στο διαδίκτυο να δω τι γίνεται στην Ελλάδα και στο επάγγελμα μας!

 

Και φυσικά...όλα καταλήγουν που αλλού? Στη Χ.Α. ... τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Για να μη πολυλογώ....από τα 5 βίντεο που είδα...διαλέγω αυτό για αναπαραγωγή. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=igGcB-bdF1U

 

Ένα μικρό σχόλιο για τα γεγονότα.:

Από όλα αυτά που ακούγονται εγώ το μόνο που βλέπω είναι ότι ο Βουλευτής της Χ.Α. είχε όπλο απάνω του. Μέχρι εκεί. τα υπόλοιπα είναι προς αμφισβήτηση. Είτε από αυτά που λένε οι μεν είτε από αυτά που λένε οι δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας και καλή ανάσταση!

 

Είμαι εκτός και είπα να μπω στο διαδίκτυο να δω τι γίνεται στην Ελλάδα και στο επάγγελμα μας!

 

Και φυσικά...όλα καταλήγουν που αλλού? Στη Χ.Α. ... τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Για να μη πολυλογώ....από τα 5 βίντεο που είδα...διαλέγω αυτό για αναπαραγωγή. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=igGcB-bdF1U

 

Ένα μικρό σχόλιο για τα γεγονότα.:

Από όλα αυτά που ακούγονται εγώ το μόνο που βλέπω είναι ότι ο Βουλευτής της Χ.Α. είχε όπλο απάνω του. Μέχρι εκεί. τα υπόλοιπα είναι προς αμφισβήτηση. Είτε από αυτά που λένε οι μεν είτε από αυτά που λένε οι δε.

Διάλογο με προσωπικές απόψεις ζητώ, αγαπητέ. Το να κατεβάζεις βίντεο με απόψεις σχολιαστών της Χ.Α. δεν είναι διάλογος, είναι προπαγάνδα...Εσύ προσωπικά, τι λες για αυτά που σχολιάζεις; Πρέπει  να έχεις το θάρρος της γνώμης σου και να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει σεβαστή, όχι απαραίτητα αποδεκτή. Αυτός είναι ο διάλογος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΗ ΝΔ ΠΡΙΜΟΔΟΤΟΥΝ ΤΗΝ Χ.Α.!
05/02/2013 - 18:57
  43
 
 

MIXALOLIAKOSAMARASL.jpg

Σε μετωπική επίθεση με σκληρές εκφράσεις κατά του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, προχωρά ο αρχηγός του Λαϊκού Συνδέσμου Χρυσή Αυγή Νίκος Μιχαλολιάκος, με αποκλειστική δήλωσή του στο defencenet.gr με αφορμή την κυβερνητικη στήριξη με ... ΜΑΤ της απαγόρευσης διανομής τροφίμων στους άπορους πολίτες της Αθήνας από τον δήμαρχο της Αθήνας Γ.Καμίνη.

Στην δήλωσή του ο Ν.Μιχαλολιάκος αναφέρει συγκεκριμένα: "Τα γεγονότα στο Σύνταγμα απέδειξαν ότι ο Α.Σαμαράς και η ΝΔ είναι τσιράκια της παγκοσμιοποίησης που γνήσια εκπροσωπεί ο δήμαρχος των λαθρομεταναστών και των τζαμιών, Γ.Καμίνης".

Γι αυτό τον λογο και οι Έλληνες πατριώτες εγκαταλείπουν το ψευτοδεξιό κόμμα της ΝΔ.

Πάντως, ο Α.Σαμαράς είναι άξιος συγχαρητηρίων γιατί πέτυχε τον τελικό του σκοπό: Ότι δεν κατάφερε ως πρόεδρος της ΠΟΛΑΝ, να διαλύσει δηλαδή τη Νέα Δημοκρατία, το πετυχαίνει τώρα ως πρωθυπουργός και αρχηγός της".

Πάντως το πολιτικό σκηνικό, χωρίς καμία ουσιαστική αφορμή οξύνθηκε απότομα μετά την απαγόρευση ττης διανομής τροφίμων στους απόρους, ενέργεια που δημιουργεί ερωτήματα για τους εμπνευστές της, αφού πριμοδοτεί "τρελά" τον Λαϊκό Σύνδεσμο.

Κάνουν σε όλη την Ελλάδα γνωστό ότι διαθέτει την κρατική επιδότηση για να μοιράζει δωρεάν τρόφιμα, ενέργεια στην οποία κανένα άλλο κόμμα δεν έχει προβεί και "φωτίζουν" την κόντρα του Λαϊκού Συνδέσμου" με τα κατάλοιπα του παπανδρεϊσμού, όπως είναι ο Γ.Καμίνης.

Μήπως κάποιοι στην κυβέρνηση και στη ΝΔ εργάζονται για να ανεβάζει τα ποσοστά του το κόμμα του Λαϊκού Συνδέσμου και δεν το έχουν καταλάβει; Άλλωστε στη ΝΔ ουδέποτε φημίζονταν για το πολιτικό τους κριτήριο...

Τμήμα ειδήσεων defencenet

 

OΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΑΣ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ...

ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

 

ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ & ΤΗΣ ΝΔ ΗΤΑΝ........

ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ....

 

ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΠΕΡΑ & ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΡΥΒΕΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ....

ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ (ειδικα απο τους κυβερνουντεσ) ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΠΟΙΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΔΕΙΤΕ & ΑΥΤΟ

 



 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
05/04/2013 - 16:38
   
 
 
sunostismos.jpg

Nομοσχέδιο ενάντια στο "ρατσισμό" και την "ξενοφοβία" φέρνει η κυβέρνηση κατόπιν πιέσεων από ξένα κέντρα εξουσίας.

Καταρχήν σε καμμία πολιτισμένη χώρα δεν μπορούν να υπάρχουν φαινόμενα ρατσισμού, ξενοφοβίας και αλλοίωσης ιστορικών γεγονότων.

Τι να πρωτοθυμηθούμε από στελέχη της Αριστεράς όπως η κυρία Ρεπούση που μετέτρεψε την γενοκτονία των Ελλήνων της Σμύρνης σε συνωστισμό, ενώ κατά την διάρκεια της τήρησης ενός λεπτού σιγή για την Γενοκτονία των Ποντίων στη Βουλή, η κυρία Ρεπούση επέλεξε να βγει έξω, ή τον κύριο Τατσόπουλο με τον gay Κολοκοτρώνη κ.α

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αμφισβητήσει την ιστορική αλήθεια των διωγμών των Ελλήνων της Σμύρνης από τους Τούρκους,και των Ελλήνων Εβραίων από τους Γερμανούς, σαφώς και πρέπει να υπάρξει ποινική δίωξη όσων αρνουνται  την Ελληνική Ιστορία.Όμως ίσως ο σκοπός να είναι παλαιότερες απόψεις από την ευρύτερη "σκληρή" Δεξιά που απλώνεται από "περιοχή" της ΝΔ (Μάκης Βορίδης, Γ.Γιακουμάτος) μέχρι τον Λαϊκό Σύνδεσμο Χρυσή Αυγή.

 

Το νομοσχέδιο όμως έχει τις ίδιες ποινές και για όσους αρνούνται ή εκμηδενίζουν τη σημασία των εγκλημάτων γενοκτονίας, των εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας, των εγκλημάτων πολέμου αλλά και του φασισμού - ναζισμού, και υποθέτουμε και των εγκλημάτων του κομμουνισμού, δηλαδή γενικώς των εγκλημάτων του ολοκληρωτισμού, ή αυτών που επιχείρησαν να επιβάλλουν τον ολοκληρωτισμΌ στην Ελλάδα όπως το ΚΚΕ ΤΗΝ ΠΕΡIΟΔΟ 46-49.

 

Κατά αυτόν τον τρόπο φαίνεται πως ανοίγει και πάλι ο δρόμος για να τεθεί εκτός νόμου το ΚΚΕ στην Ελλάδα.Το οποίο όχι απλώς υπεραμύνεται και έχει αποκαταστήσει την εγκληματική πολιτική ηγεσία του 46-49, αλλά έχει αποκαταστήσει σε επίσημη τελετή του, και το μεγαλύτερο σφαγέα όλων των εποχών τον Ιωσήφ Στάλιν. Κάτι που κανένα κομμουνιστικό κόμμα σε όλον τον πλανήτη δεν έχει διαπράξει. Πλην ισως αυτού της Β.Κορέας.

 

Και βέβαια αρνείται την κοινοβουλευτική δημοκρατία και κηρύσσει την δικτατορία του προλεταριατου, κανονικά με την ψηφιση του νόμου το ΚΚΕ πρέπει να κηρυχθεί εκτός νόμου και να δημευθεί η περιουσία του...

 

Tμήμα ειδήσεων defencenet.gr

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινήσω με το σημερινό δημοσίευμα που αφορά διανομή τροφίμων , όχι με τα ρατσιστικά κριτήρια των μελανοχιτώνων της Χ.Α., αλλά με ανθρώπινα κριτήρια :

«Πρόγραμμα σίτισης αργά το βράδυ στους αστέγους στους δρόμους της Αθήνας ξεκίνησε η αρχιεπισκοπή Αθηνών, με εντολή του αρχιεπισκόπου κ. Ιερωνύμου. 
Η «αποστολή αγάπης» τέθηκε σε εφαρμογή τη Μεγάλη Εβδομάδα και προσφέρει φαγητό από αργά το βράδυ μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Τα στελέχη του φιλανθρωπικού οργανισμού της αρχιεπισκοπής Αποστολή προσφέρουν φαγητό, χυμούς φρούτων και νερό. Συνοδεύονται και από γιατρούς, που προσφέρουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη.
Ο κ. Δήμτσας στην παρουσίαση του νέου προγράμματος ανέφερε: «Οι εργαζόμενοι και οι εθελοντές μας δεν έχουν ωράριο, δεν δουλεύουμε μόνο την ημέρα αλλά ασταμάτητα αν χρειαστεί και την νύχτα, δεν γίνεται αλλιώς, όταν οι περιστάσεις το απαιτούν». 
«Θέλουμε με την ευλογία του Αρχιεπισκόπου μας να μοιραστούμε δύσκολες καταστάσεις των συνανθρώπων μας να δώσουμε ελπίδα, αγάπη και ανακούφιση, η Αθήνα χρειάζεται ένα δίχτυ προστασίας καθώς οι άνθρωποι που κοιμούνται στους δρόμους όχι μόνο πληθαίνουν αλλά είναι ανήμποροι. Η Εκκλησία είναι δίπλα τους» κατέληξε.»

Newsroom ΔΟΛ

 

Να λοιπόν, ποια είναι η έννοια της βοήθειας στους συνανθρώπους, όπως και με το ίδιο τρόπο, αν θέλετε εσείς οι θρησκόληπτοι της Χ.Α., τάϊσε σύμφωνα με το Ευαγγέλιο ο Χριστός τους «πεινώντες και διψώντες», χωρίς να ζητά πιστοποιητικά εθνικοφροσύνης! Θα έπρεπε να παραδειγματισθείτε από την παραπάνω ανακοίνωση και να μην χειροκροτείτε αποχαυνωμένοι ότι σας σερβίρει η ιδεολογία του αρχηγού της Χ.Α. Είναι για λύπη και ντροπή όλων μας, όλοι αυτοί οι απελπισμένοι άστεγοι και άποροι άνθρωποι, που ξεπούλαγαν την αξιοπρέπειά τους, για να πάρουν το φαγητό μιας-δυο ημερών, επιδείχνοντας την ταυτότητά τους στους μαυροφόρους μπράβους της Χ.Α., που ανάλγητοι έσπρωχναν όσους δεν είχαν τα «χαρτιά». Είναι αίσχος για την ελληνική κοινωνία, σκηνές σαν αυτές που βλέπουμε στα ρατσιστικά συσσίτια και θα έπρεπε να τρέξουμε όλοι να βοηθήσουμε στο αυτονόητο : Να συμμετάσχουμε, χωρίς τυμπανοκρουσίες, στην χορήγηση και παρασκευή των τροφίμων, με οποιοδήποτε τρόπο, μέσω των «καλαθιών» που κάποιες εταιρείες διαθέτουν στα Σ.Μάρκετ, μέσω των εκκλησιαστικών ιδρυμάτων, με προσωπική εργασία των γυναικών, όπως εδώ στο νησί μας, μέσω λαϊκών επιτροπών στις γειτονιές. Θυμάμαι, στα χρόνια της πείνας, που πάντα οι γείτονες έδιναν στις φτωχότερες οικογένειες ότι περίσσευε (όχι αποφάγια) και έτσι πολλοί επιβίωσαν και ανταπέδωσαν μακροπρόθεσμα αυτή την αφανή βοήθεια…

  Δεν θα συνεχίσω, λόγω της ημέρας, αλλά δεν πρέπει να ρίχνουμε νερό στ΄αυλάκι της Χ.Α. με την σιωπή μας. Ποιος είναι ο φόβος σας, αγαπητοί συνάδελφοι; Οτι θα στοχοποιηθείτε;  Μα και η σιωπή είναι αποδοχή των πράξεων της Χ.Α. Για τον λόγο αυτό θριαμβολογούν λέγοντας ότι έχουν μαζί τους εκατοντάδες χιλιάδες συμπατριωτών μας.

Μετά το Πάσχα θα συνεχίσουμε, μέχρι τότε : Καλή Ανάσταση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαράντα χρόνια πέρασαν όπου το πρότυπο ζωής ήταν η κατανάλωση.

 

Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι συνειδήσεις των ανθρώπων χάθηκαν.

 

Συνείδηση με απλά λόγια σημαίνει πως ότι κάνω γνωρίζω το γιατί.

 

Όταν οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν παθαίνουν αλαλία!!!

 

Τότε οι άνθρωποι δεν μπορούν πιά να επικοινωνήσουν αληθινά κι έτσι η αδιαφορία κυριαρχεί.

 

Η αδιαφορία είναι το πρώτο σκαλοπάτι του εκφασισμού!

 

Όπως είπε και ο Μπρέχτ "όταν σαπίζει το σύστημα, σαπίζουν όλα!"

 

Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. Η κατανάλωση δεν ήταν πρότυπο της δεκαετίας του '70. Ξεκίνησε μετά το '81, όταν ο Τσοβόλας "τα έδωσε όλα"... Η μανία της κατανάλωσης είναι το χαρακτηριστικό της δεκαετίας του '90, και απετέλεσε το πρότυπο για όλες τις γενιές από τότε μέχρι σήμερα.

Μπορεί η γενιά μας να απέτυχε, και στην διαδρομή πολλοί να χάθηκαν στο δρόμο, αλλά δεν είχαμε για πρότυπο την κατανάλωση. Πολλοί από εμάς δεν ενδώσαμε, και είμασταν "οι γραφικοί", το ανέκδοτο για τους γιάπηδες...

Και η συνείδηση δεν αποκτιέται ως δια μαγείας ξάφνου μόλις ενηλικιωνόμαστε. Καλλιεργείται, όπως και η επικοινωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλογο με προσωπικές απόψεις ζητώ, αγαπητέ. Το να κατεβάζεις βίντεο με απόψεις σχολιαστών της Χ.Α. δεν είναι διάλογος, είναι προπαγάνδα...Εσύ προσωπικά, τι λες για αυτά που σχολιάζεις; Πρέπει  να έχεις το θάρρος της γνώμης σου και να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει σεβαστή, όχι απαραίτητα αποδεκτή. Αυτός είναι ο διάλογος...

 

 

Ότι να'ναι σαρακινέ, 

 

Ξαναδιάβασε το ποστ μου και βρες μέσα στις χιλιάδες λέξεις το σχόλιο μου για το γεγονός. Δε νομίζω να κουραστείς να το βρεις. Είναι εύκολο. Κάπου προς το τέλος το λέω....Τώρα για το διάλογο που αναζητάς, συγνώμη αλλά δεν έχω τη πολυτέλεια από εδώ που είμαι και ούτε και τη διάθεση τέτοια μέρα να κάθομαι να ασχολούμαι με θεωρίες κατά ή υπέρ της Χ.Α. 

 

Ασχολήθηκαν για τα καλά σύσσωμος ο πολιτικός κόσμος με πρωταγωνιστή το δήμαρχο Αθηναίων. 

 

Και ξανά...ότι να' ναι! 

 

Καλή ανάσταση να έχουμε μαζί κι όλος ο κόσμος!

 

Καλή ανάσταση να έχετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να'ναι σαρακινέ, 

 

Ξαναδιάβασε το ποστ μου και βρες μέσα στις χιλιάδες λέξεις το σχόλιο μου για το γεγονός. Δε νομίζω να κουραστείς να το βρεις. Είναι εύκολο. Κάπου προς το τέλος το λέω....Τώρα για το διάλογο που αναζητάς, συγνώμη αλλά δεν έχω τη πολυτέλεια από εδώ που είμαι και ούτε και τη διάθεση τέτοια μέρα να κάθομαι να ασχολούμαι με θεωρίες κατά ή υπέρ της Χ.Α. 

 

Ασχολήθηκαν για τα καλά τα media & σύσσωμος ο πολιτικός κόσμος με πρωταγωνιστή το δήμαρχο Αθηναίων. Κι από ότι φαίνεται με τη δική τους λανθασμένη προπαγάνδα πάλι έκαναν μια τρύπα στο νερό,

 

Και ξανά...ότι να' ναι! 

 

Καλή ανάσταση να έχουμε μαζί κι όλος ο κόσμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται πολλά πράγματα για την αληθινή επικοινωνία! (Άλλο πράγμα η κοινωνικότητα) 

 

Χρειάζεται όμως η αυτεπίγνωση! Που πιστεύω ότι είναι η αρχή της δράσης

 

Κι αν υπάρχει και η γνώση τότε ακόμα καλύτερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

934685_10201037752123322_1256673620_n.jp

 

 

"-Ιντα'ναι, Μανώλη;
- Θες να έρθω στο σπίτι, μάνα? Θέλεις?
- Πώς θα 'ρθεις?
- Ε... θα υπογράψω και θα 'ρθω.
- Ιντα θα υπογράψεις?
- Δήλωση.
- Ιντα'ναι η δήλωση?
- Ότι δεν είμαι αυτό που είμαι.
-Και δεν είσαι?
- Είμαι...
- Μην υπογράψεις, κερατά... μην υπογράψεις!.."

Ο διάλογος είναι δραματικός αλλά ενδεικτικός του μεγαλείου της κρητικής ψυχής. Ο Μάνος Κατράκης που πέρα από κορυφαίος ηθοποιός ήταν και ένας αυθεντικός λαϊκός αγωνιστής, έχοντας υποστεί διώξεις, συλλήψεις, εξορίες σε Μακρόνησο, Ικαρία, Αη-Στράτη, κλπ, απευθύνεται στην μητέρα του για τις πιέσεις να υπογράψει τη γνωστή ''δήλωση μετανοίας''...

 

Y.Γ. Ένα στιγμιότυπο από την εποχή που εξουσίαζαν οι ιδεολογικοί πρόγονοι των χρυσαυγιτών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟ
05/09/2013 - 09:11
  5
 

sunostismos.jpg

Εκτός νόμου τίθεται το ΚΚΕ με το νομοσχέδιο που προωθεί η κυβέρνηση ενάντια στο «ρατσισμό» και την «ξενοφοβία». Με ανακοίνωση του το κόμμα καταγγέλλει την κυβέρνηση και καταδεικνύει έξωθεν επιβαλλόμενη πολιτική. Πρόκειται για ακόμη μία επιβεβαίωση του defencenet.gr που από την πρώτη στιγμή τόνισε πώς ο απώτερος στόχος της ανάσχεσης του ρεύματος που αναπτύσσεται στην δεξιά πλευρά του πολιτικού φάσματος της χώρας θα γυρίσει μπούμερανγκ στην κυβέρνηση, αφού θέτει εκτός νόμου το ΚΚΕ και τη μισή Αριστερά.

Οι αντιδράσεις ξεκίνησαν με το ΚΚΕ να εκδίδει ανακοίνωση σύμφωνα με την οποία το νομοσχέδιο αποτελεί «προπομπό για επικίνδυνες διατάξεις που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ενάντια στους λαϊκούς αγώνες, τη δράση ριζοσπαστικών οργανώσεων και των κομμουνιστών». Κι αυτό γιατί το νομοσχέδιο επιβάλλει ποινές για όσους αρνούνται ή εκμηδενίζουν τη σημασία των εγκλημάτων γενοκτονίας, των εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας, των εγκλημάτων πολέμου, των εγκλημάτων του φασισμού-ναζισμού, αλλά και των εγκλημάτων του κομμουνισμού.

Δηλαδή, γενικώς των εγκλημάτων του ολοκληρωτισμού, ή αυτών που επιχείρησαν να επιβάλλουν τον ολοκληρωτισμό στην Ελλάδας, όπως το ΚΚΕ την περίοδο 46-49. «Ανοίγει» λοιπόν έτσι ο δρόμος να τεθεί εκτός νόμου το ΚΚΕ στην Ελλάδα, το οποίο όχι μόνο απεκατέστησε την εγκληματική πολιτική ηγεσία της τότε περιόδου, αλλά απεκατέστησε σε επίσημη τελετή και το μεγαλύτερο σφαγέα, τον Ιωσήφ Στάλιν.

Στον Περισσό φαίνεται πώς τώρα αντιλήφθηκαν πώς στόχος των ξένων κέντρων εξουσίας, της Ε.Ε. όπως καταγγέλλουν με την ανακοίνωση τους, δεν είναι μόνο η Χρυσή Αυγή (που πολύ θα ήθελαν) και η λεγόμενη «σκληρή» δεξιά, αλλά και το ίδιο το ΚΚΕ που αρνείται την κοινοβουλευτική δημοκρατία και κηρύσσει την δικτατορία του προλεταριάτου. Τώρα όμως κατάλαβαν πώς αν ψηφιστεί ο νόμος που προωθείται θα τεθεί εκτός νόμου το ΚΚΕ.

Θα πρέπει δε να ανησυχήσει και ένα άλλο μεγάλο μέρος της Αριστεράς που κατά καιρούς έχει εκφράσει απόψεις αλλοίωσης ιστορικών γεγονότων, όπως η κυρία Ρεπούση που μετέτρεψε τη γενοκτονία των Ελλήνων της Σμύρνης σε συνωστισμό, ενώ κατά τη διάρκεια τήρησης ενός λεπτού σιγής για τη Γενοκτονία των Ποντίων στη Βουλή επέλεξε να βγει έξω. Το ίδιο ισχύει και για τον κύριο Τατσόπουλο που αποκάλεσε «gay» το Θεόδωρο Κολοκοτρώνη.

Φαίνεται πώς οι εμπνευστές αυτού του νομοσχεδίου πέφτουν στο λάκκο που οι ίδιοι άνοιξαν. Αλλού στόχευαν, αλλά διαφορετικά εξελίσσεται η κατάσταση…

 

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

getImage.jpg

 

Σήμερα, συμπληρώνονται 68 χρόνια, όταν ενώπιον του στρατάρχη Γκιόργκι Κονσταντίνοβιτς Ζούκοφ,

η ναζιστική Γερμανία υπέγραφε την άνευ όρων συνθηκολόγησή της.
Η νίκη του Ανθρώπου εναντίον του φασισμού, η Αντιφασιστική Νίκη ήταν γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...