Jump to content

Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης - Ο φασισμός εξαπλώνεται επικίνδυνα.

Recommended Posts

Η βία όπως και το κάθετι έχει διαβαθμίσεις.

Βία είναι να βρίσεις κάποιον ή το να μην τον αφήνεις να πάει στη δουλεία του. Βία είναι όμως είναι και το να χτυπήσεις η να σκοτώσεις κάποιον. Φυσικά και δεν είναι το ίδιο.

Από την άλλη ο αγώνας των εργαζομένων καταλήγει σε φασιστική συμπεριφορά όταν δεν επιτρέπει σε έναν άλλο μεροκαματιάρη να βγάλει το δικό του μεροκάματο. Επίσης δεν βλέπω γιατί η προάσπιση των δικαιωμάτων των εργαζομένων όταν γίνεται με βίαιο τρόπο είναι χειρότερη από τη βίαιη προάσπιση των δικαιωμάτων των νόμιμων μικροπωλητών.

Οι παρωπίδες και τα 2 μέτρα και 2 σταθμά πότε δεν ωφέλησαν τη σωστή κρίση...

Τέλος πάντων για να τελειώνουμε η άνοδος της Χρύσης Αυγής ως εκπροσώπου ενός νέου ολοκληρωτισμού είναι ανησυχητικό φαινόμενο. Είναι υποκρισία όμως να ατοτάσσεται από τους οπαδούς ενός άλλου ολοκληρωτισμού που έχει ήδη κριθεί από την ιστορία.

Κάνεις πλάκα τώρα ε; Πες μου ότι κάνεις πλάκα...

Το εφόσον σημαίνει ότι όταν αποδειχτεί ότι ως πολιτική οργάνωση ασκεί βία και προβαίνει σε έκνομες πράξεις...Αν έχεις αποδείξεις κύριε doctor μπορείς να πας στον εισαγγελέα.

Αυτά είναι δικές σας κουτοπονηράδες για να χωνέψουμε αμάσητη τη Χυρσή Αγυή. Δεν πρόκειται να συμβεί αυτό όμως.

Μου θυμίζει η αντίδραση σου κάτι τυπάκια που είναι ακροβολισμένα στις θύρες  οργανωμένων φιλάθλων μιας μεγάλης ομάδας και κοιτάνε γύρω τους και βλέπουν μόνο αλλόθρησκους και φωνάζουν :  Αλλόθρησκος Αλλόθρησκος  …πιάστον πιάστον…

Κάπως έτσι και συ βλέπεις γύρω σου συνέχεια φασίστες και χρυσαυγίτες.

Αν εμένα λοιπόν με βάζεις κατά τη δική σου κρίση ως κουτοπόνηρο υπέρ της Χ.Α. εγώ τότε σε κατατάσσω συνένοχο στη συγκάλυψη αυτών που κατέστρεψαν τη χώρα, συνεχίζουν να τη καταστρέφουν και στο τέλος θα τους πεις και ευχαριστώ.

Μαζί με τον τίτλο πάει πακέτο και το πρώτο ποστ. Κοντά στο νου κι η γνώση.

Ναι εσύ όρισες το τίτλο του θέματος ξεκινώντας τη σκέψη σου με το πρώτο ποστ, όπου είχε να κάνει με τη διαπαιδαγώγηση των χρυσαυγιτών σε μικρά παιδιά. Όμως έχουν περάσει 31 σελίδες και το θέμα δεν έχει μείνει στην αρχική σου σκέψη. Έχει αλλάξει.

Οπότε δέξου τη παρατήρηση μου

Όσο για τον αποκλεισμό που αναφέρεις, ούτε και πριν πρέπει να είσασταν παραπονεμένοι, αλλά ειδικά μετά τον Σκάι και τον Τράγκα, δεν πρέπει να έχετε κανένα παράπονο.

Για πες μου τώρα εσύ που ξέρεις τι είμαστε όλοι οι υπόλοιποι. Εσύ ως τι αυτοπροσδιορίζεσαι? 

Αντιφασιστικά φιλάκια... :)

:wub:  :wub:  :wub:

Αγαπητέ συνάδελφε, σου απαντώ , επειδή είμαι υπέρ του διαλόγου.

Και εγώ είμαι υπέρ του διαλόγου. 

Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι είναι έξυπνη η τακτική σου για να προβάλεις τα προπαγανδιστικά φιλμάκια της Χ.Α. 

Θεωρείς ότι μια συζήτηση εντός του κοινοβουλίου είναι προπαγανδιστικό φιλμάκι? Ας απαντάνε ποιο σωστά οι υπουργοί τότε στις ερωτήσεις τους να μη τα κάνουν προπαγάνδα. Τους κάνει ότι θέλει η Χ.Α. Κι αυτό είναι ολοφάνερο. 

Και πραγματικά εντυπωσιακό το ότι από όλο το κείμενό μου, προβάλλεις μόνο αυτό που είναι η ουσία της Δημοκρατίας, ενώ παράβλεψες εσκεμμένα όλο το υπόλοιπο, δίνοντας την εντύπωση ότι η Χ.Α. τρέφεται από το "σάπιο" πολιτικό μας πολίτευμα, ακριβώς την αιτία που επικαλέσθηκε ο Παπαδόπουλος για να βάλει την χώρα στην εφτάχρονη κατάψυξη. 

Είναι το ίδιο εντυπωσιακό πως κάνεις και συ το ίδιο αλλά βρίσκομαι μόνο εγώ κατηγορούμενος.  Θα μου πεις εδώ κατηγορούμαι επειδή προβάλλω μόνο την ουσία της Δημοκρατίας…  :)

Εγώ έδωσα τη δική μου απάντηση για κάποιους επιπρόσθετους  λόγους που ανεβαίνει η Χ.Α. σε με το τίτλο που έγραψες και φυσικά στον αποκλεισμό της από τη δημόσια συζήτηση.

SARAKINOS, on 07 Apr 2013 - 11:20, said:

Γιατί «ανεβαίνει» η Χ.Α. Προβολή ιδεών ή η επίκληση του φόβου για το μέλλον ;

Το κείμενο σου για 3 παραγράφους αναφερόταν σε συγκεκριμένα πρόσωπα τα οποία εγώ δε θέλω ούτε να σχολιάσω και ούτε να σταθώ.Οπότε στάθηκα και στέκομαι σε αυτούς που έφεραν τη φτώχεια στην Ελλάδα. Και σε αυτούς που έχουν σκοπό να τη καταστρέψουν.

Καλύτερα έχω να στέκομαι ενάντια σε αυτούς τους πολιτικούς παρά ενάντια σε συμπολίτες μου που ψάχνουν την αλήθεια.

Συμφωνώ μαζί σου ότι η Χ.Α. υπέκλεψε τη ψήφο κάποιων.. Δεν είναι εφεύρεση της Χ.Α. αυτό ούτε και μονοπώλιο. Εσύ πρέπει να το ξέρεις καλύτερα που ψηφίζεις περισσότερα χρόνια από το καθένα μας

Σου συνιστώ να δεις και τα άλλα θέματα στο ίδιο το βίντεο από την Βουλή και θα βρεις πολλές απαντήσεις.

Αυτό το βίντεο είδα,  και μου προξένησε μεγάλη εντύπωση για το πως το χειρίστηκε η Χ.Α. αυτό το βίντεο, προβαίνοντας αργότερα και στη τοποθέτηση της ελληνικής σημαίας ανοιχτά της Ρόδου.   Και βλέπω στο τέλος να σηκώνει τη σημαία στα Ίμια και μετά να δω τι θα γίνει…. 

Όμως τι άλλο μπορώ να δω σαρακινέ που μου προτείνεις?

Οι δημοκρατικά εκλεγμένοι αντιπρόσωποι της Χ.Α. με τις εθνικιστικές κορώνες τους, προσπαθούν να μετατρέψουν τον χαμό των τριών παλικαριών σε σύμβολό τους. Η ιστορία θα γράψει τον πραγματικό λόγο που χάθηκαν αυτά τα παιδιά εκείνη την νύχτα, και θα μάθεις και συ ότι καμιά σχέση δεν είχε με τις αθλιότητες που μας σερβίρουν σήμερα αυτοί για τους οποίους επαναλαμβάνω την τελευταία παράγραφο από το κείμενό μου, στο οποίο αναφέρθηκες και κλείνω εδώ.

Εγώ βλέπω ότι είναι το μοναδικό ισχυρό τους όπλο. Τα Ίμια είναι ο πυρήνας τους. Ο δικός τους χρυσός σταυρός.  Δε προσπαθούν να το μετατρέψουν σε σύμβολο τους. Είναι το σύμβολο τους.

Θα ήθελα να μάθω τι μας έχουν σερβίρει τόσα χρόνια για τα Ίμια. Και τι πραγματικά έγινε. Αν γνωρίζεις πες μου ποια είναι η δική σου αλήθεια. Γιατί εγώ από όσο γνωρίζω την ιστορία τη δημιούργησαν οι ξένοι και την κουμαντάρισαν οι ξένοι. Έλληνες καθαρά ήταν μόνο αυτοί που πέθαναν σε εκείνο το συμβάν.  Αργότερα, πέθαναν και οι τούρκοι στρατιώτες….

Δεν μίλησα τόσο καιρό και γνωρίζω πολύ καλά τις αντιδράσεις που θα ακολουθήσουν, αλλά είναι καιρός να τους δούμε όπως πραγματικά είναι : ένα συνονθύλευμα ανεγκέφαλων, ανερμάτιστων, και με ζωώδη ένστικτα , διπόδων που φόρεσαν τον μανδύα του κοινοβουλευτισμού. Και αυτήν την εικόνα πρέπει να δείξουμε στα παιδιά μας, για να καταλάβουν με ποιους έχουν να κάνουν. Εκεί, λοιπόν, στην πηγή τους, χτυπήστε τους με τα ίδια τους τα όπλα, την προπαγάνδα τους, αποδείχνοντας το ψεύδος και την συκοφαντία . 

Πάνω κάτω συμφωνούμε ότι η Χ.Α. παίζει τόσο έξυπνα που δεν έχει βρεθεί αντίπαλος εντός συνόρων να τη σταματήσει. Και καλό θα είναι η συζήτηση να ξεφεύγει από τα ιστορικά γεγονότα και να στέκεται στο σήμερα.  Τα παιδιά φυσικά και πρέπει να τα προστατέψουμε από κάθε είδους καφρίλες. Και καφρίλες δεν είναι μόνο η Χ.Α. σε αυτή τη ζωή. Αλλά το θέμα μας εδώ είναι η Χ.Α.

Πλέον θεωρώ ότι η Χ.Α. δε σταματιέται εύκολα. Και κερδίζει όλο και περισσότερους νέους. Και καλώς ή κακώς η συνεχής επίθεση απέναντι σε αυτή τη δυναμώνει κι άλλο. Άρα κάτι δε γίνετε σωστά.  Όμως μη παραβλέπουμε και το γεγονός ότι για να τρώει τέτοια συνολική επίθεση από όλους, κάποιοι κερδίζουν χρόνο.

Ας βάλουμε και αυτό το βίντεο έτσι για να ακούσουμε μια άποψη που μιλάει για το σήμερα. Το έχετε ξαναδεί οι περισσότεροι φαντάζομαι. Αλλά καλό είναι τέτοια βίντεο να τα βλέπουμε ξανά που και που......

Το εφόσον σημαίνει ότι όταν αποδειχτεί ότι ως πολιτική οργάνωση ασκεί βία και προβαίνει σε έκνομες πράξεις...Αν έχεις αποδείξεις κύριε doctor μπορείς να πας στον εισαγγελέα.

Συνεχίζεις την πλάκα βλέπω και μάλιστα με αστείο τρόπο (τα ίδια έλεγε και ο Σημίτης για τη διαφθορά ή ο Τρίτσης για το νέφος):

http://www.unhcr.gr/1againstracism/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1/

http://www.ksm.gr/%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%83-%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83-%CE%B1%CF%86%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CF%80/

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/246893/kataggelia-gia-agrio-xylodarmo-metanaston-apo-tin-hrysi-aygi

http://gr.news.yahoo.com/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-072605209.html

http://www.to-periptero.com/2013/03/blog-post_1439.html

Και άλλα τόσα πολλά και αμέτρητα περιστατικά βίας από αυτή τη φασιστική συμμορία.

Να θυμάσαι φίλε TAG ότι και οι Γερμανοί πάνω στην απελπισία τους και στην πείνα τους έδωσαν στον Χίτλερ την εξουσία το 1933. Δώδεκα χρόνια μετά η Γερμανία ήταν ερείπια και οι ίδιοι θρηνούσαν στους τάφους των παιδιών τους...

Αν νομίζετε ότι μία στρατιωτική χούντα είναι η λύση στην κατάντια της πατρίδας μας, απλώς της δίνετε την χαριστική βολή και υπογράφετε τον διαμελισμό της.

Σκεφτείτε καλά και με καθαρό μυαλό τι ακριβώς κάνετε. Δεν θα υπάρχει γυρισμός...

Συνεχίζεις την πλάκα βλέπω και μάλιστα με αστείο τρόπο (τα ίδια έλεγε και ο Σημίτης για τη διαφθορά ή ο Τρίτσης για το νέφος):

http://www.unhcr.gr/1againstracism/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1/

http://www.ksm.gr/%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%83-%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83-%CE%B1%CF%86%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CF%80/

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/246893/kataggelia-gia-agrio-xylodarmo-metanaston-apo-tin-hrysi-aygi

http://gr.news.yahoo.com/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-072605209.html

http://www.to-periptero.com/2013/03/blog-post_1439.html

Και άλλα τόσα πολλά και αμέτρητα περιστατικά βίας από αυτή τη φασιστική συμμορία.

Να θυμάσαι φίλε TAG ότι και οι Γερμανοί πάνω στην απελπισία τους και στην πείνα τους έδωσαν στον Χίτλερ την εξουσία το 1933. Δώδεκα χρόνια μετά η Γερμανία ήταν ερείπια και οι ίδιοι θρηνούσαν στους τάφους των παιδιών τους...

Αν νομίζετε ότι μία στρατιωτική χούντα είναι η λύση στην κατάντια της πατρίδας μας, απλώς της δίνετε την χαριστική βολή και υπογράφετε τον διαμελισμό της.

Σκεφτείτε καλά και με καθαρό μυαλό τι ακριβώς κάνετε. Δεν θα υπάρχει γυρισμός...

Σε καμία από αυτές τις επιθέσεις δεν αποδεικνύεται η σχέση της Χρυσής Αυγής. Μου κάνει εντύπωση ότι τόσοι ξυλοδαρμοί αλλοδαπών έχουν συμβεί και πότε δεν έπιασαν ένα δράστη που να αποδειχθεί ότι λειτούργησε κάτω από τις οδηγίες κάποιου κεντρικού καθοδηγητή. Πάντα ανώνυμες μαρτυρίες, μαυροντυμένοι νεαροί και άγνωστοι επιτέθηκαν σε άγνωστο σε άγνωστο μέρος. Μην ξεχνάς ότι πέρσυ τον Αύγουστο δολοφονήθηκε ένας μετανάστατης στο κέντρο της Αθήνας και τα μέσα το φόρτωσαν άρον-άρον στη Χρυσή Αυγή. Στη συνέχεια αποδείχτηκε ότι ήταν ξεκαθάρισμα μεταξύ αλλοδαπών. Θέλω να πω ότι σε μια εποχή όπως οι δική μας και η προβοκάτσια είναι μέσα στο παιχνίδι.

Θεωρώ ότι σε αρκετά θέματα (λαθρομετανάστευση, Εθνική κυριαρχία κ.α) η Χρυσή Αυγή έχει δίκιο. Με χαλάει όμως η κουλτούρα μισαλλοδοξίας που είναι αλήθεια ότι καλλιεργεί. Αν  η Χρυσή Αυγή ήθελε ένα ψήφο για να γίνει κυβέρνηση ασφαλώς και δεν θα τον έδινα. Αντίθετα αν ήθελε ένα ψήφο για να μπει στη βουλή θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Πιστεύω ότι σε μια δημοκρατία όλες οι φωνές πρέπει να ακούγονται και να είναι ανεκτές.

Μάνος Χατζιδάκις: Ο νεοναζισμός δεν είναι οι άλλοι

93656-xatzidakisdfphdfhdpfg.jpg

Ο νεοναζισμός, ο φασισμός, ο ρατσισμός και κάθε αντικοινωνικό και αντιανθρώπινο φαινόμενο συμπεριφοράς δεν προέρχεται από ιδεολογία, δεν περιέχει ιδεολογία, δεν συνθέτει ιδεολογία. Είναι η μεγεθυμένη έκφραση-εκδήλωση του κτήνους που περιέχουμε μέσα μας χωρίς εμπόδιο στην ανάπτυξή του, όταν κοινωνικές ή πολιτικές συγκυρίες συντελούν, βοηθούν, ενυσχύουν τη βάρβαρη και αντιανθρώπινη παρουσία του.

Η μόνη αντιβίωση για την καταπολέμηση του κτήνους που περιέχουμε είναι η Παιδεία. Η αληθινή παιδεία και όχι η ανεύθυνη εκπαίδευση και η πληροφορία χωρίς κρίση και χωρίς ανήσυχη αμφισβητούμενη συμπερασματολογία. Αυτή η παιδεία που δεν εφησυχάζει ούτε δημιουργεί αυταρέσκεια στον σπουδάζοντα, αλλά πολλαπλασιάζει τα ερωτήματα και την ανασφάλεια. Όμως μια τέτοια παιδεία δεν ευνοείται από τις πολιτικές παρατάξεις και από όλες τις κυβερνήσεις, διότι κατασκευάζει ελεύθερους και ανυπότακτους πολίτες μη χρήσιμους για το ευτελές παιχνίδι των κομμάτων και της πολιτικής. Κι αποτελεί πολιτική «παράδοση» η πεποίθηση πως τα κτήνη, με κατάλληλη τακτική και αντιμετώπιση, καθοδηγούνται, τιθασεύονται.

Ενώ τα πουλιά… Για τα πουλιά, μόνον οι δολοφόνοι, οι άθλιοι κυνηγοί αρμόζουν, με τις «ευγενικές παντός έθνους παραδόσεις». Κι είναι φορές που το κτήνος πολλαπλασιαζόμενο κάτω από συγκυρίες και με τη μορφή «λαϊκών αιτημάτων και διεκδικήσεων» σχηματίζει φαινόμενα λοιμώδους νόσου που προσβάλλει μεγάλες ανθρώπινες μάζες και επιβάλλει θανατηφόρες επιδημίες.

Πρόσφατη περίπτωση ο Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος. Μόνο που ο πόλεμος αυτός μας δημιούργησε για ένα διάστημα μιαν αρκετά μεγάλη πλάνη, μιαν ψευδαίσθηση. Πιστέψαμε όλοι μας πως σ’ αυτό τον πόλεμο η Δημοκρατία πολέμησε το φασισμό και τον νίκησε. Σκεφθείτε: η «Δημοκρατία», εμείς με τον Μεταξά κυβερνήτη και σύμμαχο τον Στάλιν, πολεμήσαμε το ναζισμό, σαν ιδεολογία άσχετη από μας τους ίδιους. Και τον… νικήσαμε. Τι ουτοπία και τι θράσος. Αγνοώντας πως απαλλασσόμενοι από την ευθύνη του κτηνώδους μέρους του εαυτού μας και τοποθετώντας το σε μια άλλη εθνότητα υποταγμένη ολοκληρωτικά σ’ αυτό, δεν νικούσαμε κανένα φασισμό αλλά απλώς μιαν άλλη εθνότητα επικίνδυνη που επιθυμούσε να μας υποτάξει.

Ένας πόλεμος σαν τόσους άλλους από επικίνδυνους ανόητους σε άλλους ανόητους, περιστασιακά ακίνδυνους. Και φυσικά όλα τα περί «Ελευθερίας», «Δημοκρατίας», και «λίκνων πνευματικών και μη», για τις απαίδευτες στήλες των εφημερίδων και τους αφελείς αναγνώστες. Ποτέ δεν θα νικήσει η Ελευθερία, αφού τη στηρίζουν και τη μεταφέρουν άνθρωποι, που εννοούν να μεταβιβάζουν τις δικές τους ευθύνες στους άλλους.

(Κάτι σαν την ηθική των γερόντων χριστιανών. Το καλό και το κακό έξω από μας. Στον Χριστό και τον διάβολο. Κι ένας Θεός που συγχωρεί τις αδυναμίες μας εφόσον κι όταν τον θυμηθούμε μες στην ανευθυνότητα του βίου μας. Επιδιώκοντας πάντα να εξασφαλίσουμε τη μετά θάνατον εξακολουθητική παρουσία μας. Αδυνατώντας να συλλάβουμε την έννοια της απουσίας μας. Το ότι μπορεί να υπάρχει ο κόσμος δίχως εμάς και δίχως τον Καντιώτη τον Φλωρίνης).

Δεν θέλω να επεκταθώ. Φοβάμαι πως δεν έχω τα εφόδια για μια θεωρητική ανάπτυξη, ούτε την κατάλληλη γλώσσα για τις απαιτήσεις του όλου θέματος. Όμως το θέμα με καίει. Και πριν πολλά χρόνια επιχείρησα να το αποσαφηνίσω μέσα μου. Σήμερα ξέρω πως διέβλεπα με την ευαισθησία μου τις εξελίξεις και την επανεμφάνιση του τέρατος. Και δεν εννοούσα να συνηθίσω την ολοένα αυξανόμενη παρουσία του. Πάντα εννοώ να τρομάζω.

Ο νεοναζισμός δεν είναι οι άλλοι. Οι μισητοί δολοφόνοι, που βρίσκουν όμως κατανόηση από τις διωκτικές αρχές λόγω μιας περίεργης αλλά όχι και ανεξήγητης συγγενικής ομοιότητος. Που τους έχουν συνηθίσει οι αρχές και οι κυβερνήσεις σαν μια πολιτική προέκτασή τους ή σαν μια επιτρεπτή αντίθεση, δίχως ιδιαίτερη σημασία που να προκαλεί ανησυχία. (Τελευταία διάβασα πως στην Πάτρα, απέναντι στο αστυνομικό τμήμα άνοιξε τα γραφεία του ένα νεοναζιστικό κόμμα. Καμιά ανησυχία ούτε για τους φασίστες, ούτε για τους αστυνομικούς. Ούτε φυσικά για τους περιοίκους).

Ο εθνικισμός είναι κι αυτός νεοναζισμός. Τα κουρεμένα κεφάλια των στρατιωτών, έστω και παρά τη θέλησή τους, ευνοούν την έξοδο της σκέψης και της κρίσης, ώστε να υποτάσσονται και να γίνονται κατάλληλοι για την αποδοχή διαταγών και κατευθύνσεων προς κάποιο θάνατο. Δικόν τους ή των άλλων. Η εμπειρία μου διδάσκει πως η αληθινή σκέψη, ο προβληματισμός οφείλει κάπου να σταματά. Δεν συμφέρει. Γι’ αυτό και σταματώ. Ο ερασιτεχνισμός μου στην επικέντρωση κι ανάπτυξη του θέματος κινδυνεύει να γίνει ευάλωτος από τους εχθρούς. Όμως οφείλω να διακηρύξω το πάθος μου για μια πραγματική κι απρόσκοπτη ανθρώπινη ελευθερία.

Ο φασισμός στις μέρες μας φανερώνεται με δυο μορφές. Ή προκλητικός, με το πρόσχημα αντιδράσεως σε πολιτικά ή κοινωνικά γεγονότα που δεν ευνοούν την περίπτωσή τους ή παθητικός μες στον οποίο κυριαρχεί ο φόβος για ό,τι συμβαίνει γύρω μας. Ανοχή και παθητικότητα λοιπόν. Κι έτσι εδραιώνεται η πρόκληση. Με την ανοχή των πολλών. Προτιμότερο αργός και σιωπηλός θάνατος από την αντίδραση του ζωντανού και ευαίσθητου οργανισμού που περιέχουμε.

Το φάντασμα του κτήνους παρουσιάζεται ιδιαιτέρως έντονα στους νέους. Εκεί επιδρά και το marketing. Η επιρροή από τα Μ.Μ.Ε. ενός τρόπου ζωής που ευνοεί το εμπόριο. Κι όπως η εμπορία ναρκωτικών ευνοεί τη διάδοσή τους στους νέους, έτσι και η μουσική, οι ιδέες, ο χορός και όσα σχετίζονται με τον τρόπο ζωής τους έχουν δημιουργήσει βιομηχανία και τεράστια κι αφάνταστα οικονομικά ενδιαφέρονται.

Και μη βρίσκοντας αντίσταση από μια στέρεη παιδεία όλα αυτά δημιουργούν ένα κατάλληλο έδαφος για να ανθίσει ο εγωκεντρισμός η εγωπάθεια, η κενότητα και φυσικά κάθε κτηνώδες ένστιχτο στο εσωτερικό τους. Προσέξτε το χορό τους με τις ομοιόμορφες στρατιωτικές κινήσεις, μακρά από κάθε διάθεση επαφής και επικοινωνίας. Το τραγούδι τους με τις συνθηματικές επαναλαμβανόμενες λέξεις, η απουσία του βιβλίου και της σκέψης από τη συμπεριφορά τους και ο στόχος για μια άνετη σταδιοδρομία κέρδους και εύκολης επιτυχίας.

Βιώνουμε μέρα με τη μέρα περισσότερο το τμήμα του εαυτού μας – που ή φοβάται ή δεν σκέφτεται, επιδιώκοντας όσο γίνεται περισσότερα οφέλη. Ώσπου να βρεθεί ο κατάλληλος «αρχηγός» που θα ηγηθεί αυτό το κατάπτυστο περιεχόμενό μας. Και τότε θα ‘ναι αργά για ν’ αντιδράσουμε. Ο νεοναζισμός είμαστε εσείς κι εμείς – όπως στη γνωστή παράσταση του Πιραντέλο. Είμαστε εσείς, εμείς και τα παιδιά μας. Δεχόμαστε να ‘μαστε απάνθρωποι μπρος στους φορείς του AIDS, από άγνοια αλλά και τόσο «ανθρώπινοι» και συγκαταβατικοί μπροστά στα ανθρωποειδή ερπετά του φασισμού, πάλι από άγνοια, αλλά κι από φόβο κι από συνήθεια.

Και το Κακό ελλοχεύει χωρίς προφύλαξη, χωρίς ντροπή. Ο νεοναζισμός δεν είναι θεωρία, σκέψη και αναρχία. Είναι μια παράσταση. Εσείς κι εμείς. Και πρωταγωνιστεί ο Θάνατος.

Να πω και εγω την αποψη μου...

Οι ταγματασφαλίτες ήταν σίγουρα οτι πιο αισχρό και προδοτικό εχει γεννήσει αυτος ο τόπος τα τελευταία 100 χρόνια. Όμως και το τιμημένο ΚΚΕ παροτι πρωταγωνιστησε στην Εθνικη Αντισταση τελικά έδρασε προδοτικά δεχομενο την ιδρυση Μακεδονικού κράτους. Για αυτό άλλωστε μεγάλο μέρος των στρατιώτων του ΔΣΕ ηταν σλαβόμακεδόνες που αποσκοπούσαν στην δική τους εθνική ολοκλήρωση. Για μενα ο μύθος του ηρωίκου αντάρτη καταριπτεται στο Μελιγαλά, στο Καρπενησι και όπου άλλου ο ΔΣΕ μπόρεσε προσωρινα να επιβάλλει τη "λαική κυριαρχια" με σφαγες και παιδομαζώματα.

Για να έρθουμε στα τωρινά. Θεωρω οτι η λαθρομεταναστευση είναι μείζων πρόβλημα για τη χώρα. Υπαρχουν περιοχές του κέντρου που οι μετανάστες συμπεριφέρονται σχεδόν ως στρατος κατοχής κάνοντας οτι θέλουν. Φυσικα δε συμφωνώ με τη βία ,πόσο μαλλον με δολοφονίες μεταναστών όπως εκείνη του νεαρού με το ποδήλατο. Φασισμός είναι το να φωνάζεις εγέρθητοι και να χερετας ναζιστικά. Φασισμός είναι όμως και το να σε πνίγουν στους φόρους και να σου κόβουν τη σύνταξη , όπως φασισμός ήταν να σε στέλνουν για διακοπές στα γκούλακ όταν σε συμφωνούσες με το Σοβιετικό καθεστώς. Οι κομμουνιστες δε δικαιούνται να διαμαρτύρονται για φασισμό γιατί όπου επικράτησαν μόνο δημοκρατία δεν υπήρχε.

Τελικά δεν ξέρω αν ο Μιχαλολιάκος ζούσε το 1941 αν θα γινόταν συνεργάτης του Χιτλερ. Ο ίδιος το αρνείται.. Ξερω σίγουρα ότι ο συγχρονος θηλυκός Χιτλερ έχει βρει ως πρόθυμους συνεργάτες τον έγγονο της Πηνελόπης Δελτα, τον Βουβουζέλο και τον σύντροφο Κουβέλη.

Εχει απόλυτο δίκιο ο SARAKINOS 

Ανακάτεψες στο μίξερ λίγο από όλα κι έκανες μια σούπα.

Έβαλες στην ίδια ζυγαριά τους ταγματασφαλίτες  και το ΔΣΕ

Τον αντάρτη με το δοσίλογο.

Μερικές σελίδες παραπάνω ο συνάδελφος ype αναφέρθηκε αναλυτικά στη περίπτωση του Μελιγαλά #290. Μάλλον δεν τη διάβασες.

Διάβασέ τη και μετά πές μας την άποψή σου  για το Μελιγαλά. 

Όλοι όσοι μιλάτε για το Μελιγαλά θα πρέπει να τοποθετηθείτε.

Με τον ΕΛΑΣ ή με τους Ταγματασφαλίτες και τους δοσίλογους;

Και τελικά αν επιμένετε να μιλάτε για το 1940 θα πρέπει πρώτα να απαντήσετε στο ερώτημα:

Γιατί οι πολιτικοί σας ηγέτες την έκαναν για την Αίγυπτο και γιατί οι πρόγονοί σας πολέμησαν μαζί με τους γερμανούς ενάντια στους Ελληνες. Και μετά την αποχώρηση των γερμανών υπηρέτησαν πιστά τους Αγγλους στον εμφύλιο που έστησαν. Και ύστερα τους Αμερικανούς. Αλλά καλύτερα αφήστε το 1940  για το οποίο η ιστορία έχει γράψει και ο λαός ξέρει πως η λέξη "Ράλλης" είναι συνώνυμο του προδότη όπως άλλος συνάδελφος έγραψε στην αρχή της συζήτησης.

Και να μας πείτε για ποιόν λόγο ο Μιχαλολιάκος έβαζε βόμβες στα σινεμά το 1978. Ποιο "πατριωτικό καθήκον" υπηρετούσε κλέβοντας όπλα από τη μονάδα του. (Γι αυτά υπάρχουν και  καταδίκες)

Και κάτι τελευταίο.

Δικαίως ανησυχούν κάποιοι για την έκταση του φαινομένου. Δικαίως ανησυχούν για την κάλυψή τους από την αστυνομία και τη διείσδυσή τους στα Σώματα ασφαλείας. Ας μας πουν όμως πως γίνεται από τη μιά να ανησυχούν κι από την άλλη να διορίζουν χουντικούς σε κυβερνητικές θέσεις όπως πχ του ΓΓ δημόσιας τάξης.

http://www.antinews.gr/2012/07/25/172214/

Μάλλον η ανησυχία τους είναι για την διαρροή των ψηφοφόρων κι όχι για την φασιστικοποίηση της κοινωνίας.

Τουλάχιστον για τους ΝΔκράτες.

Οι άλλοι κυβερνητικοί ας μας πουν πως το ανέχονται.

Noname εγώ καταδίκασα απερίφραστα του ταγματασφαλίτες, τους Ράλληδες, τους Μπουραντάδες και τους λοιπούς δοσίλογους εγκληματίες. Θέλω όμως και εσύ από την πλευρά σου να καταδικάσεις το παιδομάζωμα που αν έχεις παιδιά καταλαβαίνεις τι σημαίνει, τα κονσερβοκούτια, τις δολοφονίες των "αντιδραστικών" στοιχείων και το μαζικό έγκλημα του Μελιγαλά". Εκτός και αν πιστεύεις ότι όλοι αυτοί που είναι γραμμένοι στο μνημείο της πηγάδας είναι ταγματασφαλίτες. Τέτοια σφαγή Ελλήνων από Έλληνες είχε να συμβεί από την αρχαιότητα..

Επίσης θεωρώ υβριστικό να λές ότι οι πρόγονοι μου πολέμησαν μαζί με τους Γερμάνους ενάντια στους Έλληνες και σε παρακαλώ να το αποσύρεις.

Ο παππούς μου πολέμησε στον Ελληνικό Στρατό εναντίον του ΔΣΕ διότι ήταν η ηλικία του να στρατευτεί και όχι γιατί ήθελε να σηκώσει τα όπλα εναντίον των αδελφών του. Αυτή ήταν επιλογή του ΔΣΕ το 1946 και η ιστορία νομίζω ότι τους έχει κρίνει.

Α! Στην ωραία εικόνα με τους θεωρητικούς του σοσιαλισμού που παραθέτεις σου λείπει ο τέταρτος που τον εφάρμοσε σε όλο του το μεγαλείο...Σου προτείνω να βάλεις αυτή

RUL09658.jpg

Για δείτε και αυτό.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=202462&catid=6

Ποιός επιτέθηκε σε ποιόν?

Συνάδελφε τι λες για αυτό ; Είναι φρέσκο ...

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231243345#ref=latestarticles

Συνάδελφε τι λες για αυτό ; Είναι φρέσκο ...

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231243345#ref=latestarticles

Λέω ότι δυστυχώς φτάσαμε ένα κόμμα, μια οργάνωση ή μια συμμορία ή όπως αλλιώς θέλετε να επιχειρεί να κάνει τι δουλειά που έπρεπε να κάνει το οργανωμένο κράτος.

Όσον αφορά τους Ρομά δε θα ήθελα να σχολιάσω...

Η μισή Χρυσή Αυγή καλεσμένη στην εκπομπή του Τράγκα

124965-untitled.jpg

Ένα ολόκληρο πάνελ με καλεσμένους μόνο εκπροσώπους της Χρυσής Αυγής έστησε ο Γιώργος Τράγκας. Σίγουρα πρόκειται για μια παγκόσμια πρωτοτυπία του Σκάι...

Οι τέσσερις βουλευτές της Χρυσής Αυγής είχαν όλο το χρόνο να αναλύσουν τις απόψεις τους, χωρίς κανέναν αντίλογο. Μάλιστα, ο Χρήστος Παππάς εξαπέλυσε επίθεση κατά του Mega και αιτιολόγησε το γεγονός ότι ούρησε έξω από το κανάλι κατά τη διάρκεια διαμαρτυρίας, ως πράξη εξίσου καταδικαστέα με το παίξιμο ξένων τηλεοπτικών σειρών τη μέρα εθνικής μας επετείου.

Το στήσιμο της εκπομπής προκάλεσε – όπως ήταν αναμενόμενο – πλήθος αντιδράσεων στα social media. Και ο δημοσιογράφος Νίκος Χατζηνικολάου σχολίασε στο Twitter: «Τέσσερα στελέχη της Χρυσής Αυγής, χωρίς πολιτικό αντίλογο, για να αποδειχθεί η απόλυτη απουσία απαντήσεων... Θλίψη».

Ο αποκλεισμός των αποβρασμάτων της Χρυσής Αυγής από τα ΜΜΕ και  η προσπάθεια φίμωσης ενός ιδεολογικά διάτρητου πολιτικού λόγου, απλώς δημιουργεί έναν μύθο του διωκόμενου σε αυτούς τους γερμανοτσολιάδες.

Μέσα από τον αλληλοαναιρούμενο, αλληλοσυγκρουόμενο και πολιτικά αλλοπρόσαλλο και τραγικά φτωχό λόγο της Χ.Α. έρχεται η πλήρης απομυθοποίηση αυτής της συμμορίας.

Ο βρυκόλακας έρχεται στο φως και λιώνει, ένας μύθος καταρρέει και ένας λογικός άνθρωπος μειδιά όταν ακούει τον Παππά να ομιλεί αφ'ενός για δοσιλογικές εφημερίδες της Κατοχής (1941-1944) και αφ'ετέρου η συμμορία που ανήκει να θεωρεί τους χίτες και τους ταγματασφαλίτες εθνικούς αγωνιστές.

Η Χρυσή Αυγή εκτέθηκε σε αυτή την εκπομπή και ηττήθηκε, για την ακρίβεια συνετρίβη διότι χωρίς αντίλογο εκτέθηκε πλήρως και κάηκε.

Και επιμένω πως είναι ΛΑΘΟΣ να προσπαθούμε να τους φιμώσουμε.

Δεν έχουμε να φοβηθούμε απολύτως τίποτα από αυτούς τους καραγκιόζηδες, από αυτούς τους αγράμματους κάφρους.

Μπορούμε να αντιπαρατεθούμε μαζί τους.

Και πολιτικά (με επιχειρήματα) και επιχειρησιακά (με καδρόνι στο κλούβιο τους κεφάλι).

Η Αριστερά δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από αυτά τα αποβράσματα.

Δείτε την εκπομπή και θα καταλάβετε.http://www.youtube.com/watch?v=5eT0NUGaPVc

Noname εγώ καταδίκασα απερίφραστα του ταγματασφαλίτες, τους Ράλληδες, τους Μπουραντάδες και τους λοιπούς δοσίλογους εγκληματίες. Θέλω όμως και εσύ από την πλευρά σου να καταδικάσεις το παιδομάζωμα που αν έχεις παιδιά καταλαβαίνεις τι σημαίνει, τα κονσερβοκούτια, τις δολοφονίες των "αντιδραστικών" στοιχείων και το μαζικό έγκλημα του Μελιγαλά". Εκτός και αν πιστεύεις ότι όλοι αυτοί που είναι γραμμένοι στο μνημείο της πηγάδας είναι ταγματασφαλίτες. Τέτοια σφαγή Ελλήνων από Έλληνες είχε να συμβεί από την αρχαιότητα..

Επίσης θεωρώ υβριστικό να λές ότι οι πρόγονοι μου πολέμησαν μαζί με τους Γερμάνους ενάντια στους Έλληνες και σε παρακαλώ να το αποσύρεις.

Ο παππούς μου πολέμησε στον Ελληνικό Στρατό εναντίον του ΔΣΕ διότι ήταν η ηλικία του να στρατευτεί και όχι γιατί ήθελε να σηκώσει τα όπλα εναντίον των αδελφών του. Αυτή ήταν επιλογή του ΔΣΕ το 1946 και η ιστορία νομίζω ότι τους έχει κρίνει.

Α! Στην ωραία εικόνα με τους θεωρητικούς του σοσιαλισμού που παραθέτεις σου λείπει ο τέταρτος που τον εφάρμοσε σε όλο του το μεγαλείο...Σου προτείνω να βάλεις αυτή

RUL09658.jpg

Θα απαντήσω λίγο ανάποδα ξεκινώντας από το τέλος.

Προσέχω πολύ με τις απόψεις τίνος συντάσσομαι. Το γεγονός όμως πως εσύ πιστεύεις ότι ο Στάλιν συμπληρώνει την εικόνα δείχνει τελικά πόσο ξεκάθαρη άποψη έχεις για το τί είναι  σοσιαλισμός

Η απάντησή μου σε σένα στην προηγούμενη παράθεση σταματά στο σημείο που σου προτείνω να γυρίσεις πίσω και να διαβάσεις τη σχετική παράθεση που αφορά στο μελιγαλά.

Γι αυτό σε εκείνο το σημείο αφήνω κενο και συνεχίζω αναφερόμενος σε όλους όσους αναφέρονται σ' αυτό

Φαίνεται ότι δεν το έκανες και γι αυτό εξακολουθείς να αναφέρεσαι σε αυτό.

Στη συγκεκριμένη μάχη πολέμησαν από τη μιά πλευρά ο ΕΛΑΣ κι από την άλλη οι γερμανοτσολιάδες.

Εγώ συντάσσομαι με τον ΕΛΑΣ. Εσύ;

Για το παιδομάζωμα εννοείς προφανώς το παιδομάζωμα της Φρειδερίκης και τον εγκλεισμό των παιδιών στις παιδουπόλεις από τις οποίες τα πουλαγαν σε πλούσιους αλλοδαπούς για να μην παρασυρθούν από τους αντάρτες.

Το καταδικάζω απερίφραστα. Εσύ;

Σου προτείνω ωστόσο να πάρεις το θέμα από την αρχή γιατί κι αυτά γράφτηκαν από τους συναδέλφους να μην επανερχόμαστε

Καμιά αναφορά δεν είναι προσωπική και φυσικά δεν αναφερόμουν ονομαστικά στον δικό σου παππού που ήταν προφανώς (άθελά του) απλά ένας αναλώσιμος στρατιώτης στην υπηρεσία των άγγλων. Αφού δεν ήταν επιλογή του του αναγνωρίζω την δυσάρεστη θέση και  τραγικότητα στην οποία βρέθηκε.

Οι άλλοι όμως που επαίρονται ότι είναι τα παιδιά των νικητών θα πρέπει να απαντήσουν στο ερώτημα που έθεσα.

Στην κατοχή με τους γερμανούς, στον εμφύλιο με τους άγγλους, μετά τον εμφύλιο με τους αμερικάνους.

Για ποιά πατριωτική δράση επαίρονται;

Στη συγκεκριμένη μάχη πολέμησαν από τη μιά πλευρά ο ΕΛΑΣ κι από την άλλη οι γερμανοτσολιάδες.

Εγώ συντάσσομαι με τον ΕΛΑΣ. Εσύ;

'Όσον αφορά τη μάχη αν πρέπει να πάρω θέση σε μια εμφύλια σύρραξη συντάσσομαι και εγώ με τον ΕΛΑΣ. Την τραγική  σφαγή που ακολούθησε τη μάχη καταδικάζω...

Για το παιδομάζωμα εννοείς προφανώς το παιδομάζωμα της Φρειδερίκης και τον εγκλεισμό των παιδιών στις παιδουπόλεις από τις οποίες τα πουλαγαν σε πλούσιους αλλοδαπούς για να μην παρασυρθούν από τους αντάρτες.

Το καταδικάζω απερίφραστα. Εσύ;

Δεν εννοώ το παιδομάζωμα της Φρειδερίκης. Εννόω το παιδομάζωμα των κομμουνιστών που στέλνανε τα παιδίια στις ανατολικές Χώρες δήθεν για να τα "προστατεύσουν". Όσον αφορά τις παιδουπόλεις της Φρειδερίκης δεν γνωρίζω τη διάσταση που αναφέρεις . Θα το ψάξω όμως...

Στο πλευρό της Eldorado και του Μπόμπολα και η Χρυσή Αυγή;

10eb1ed114166166c6d8bf43103d0900_XL.jpg

Απόλυτα συνεπής προς τις υποχρεώσεις της απέναντι στο οικονομικό, πολιτικό και μιντιακό κατεστημένο που την εξέθρεψε και την προώθησε στη βουλή εμφανίζεται τα τελευταία 24ωρα η Χρυσή Αυγή.

Αφού υπερψήφισε την τοποθέτηση Σταυρίδη στο ΤΑΙΠΕΔ – δηλαδή του ανθρώπου του Μητσοτάκη, ο οποίος ξεπούλησε την ΑΓΕΤ – ΗΡΑΚΛΗΣ στην ιταλική… μαφία, τώρα αποφάσισε να ασχοληθεί και την Χαλκιδική.

Λίγες εβδομάδες λοιπόν ύστερα από την παράσταση που έδωσε, για λογαριασμό της καναδικής πολυεθνικής Eldorado και του Μπόμπολα, ο Ά. Γεωργιάδης αλλά και ο ίδιος ο πρωθυπουργός, ήρθε και η σειρά των ανθρώπων της Χρυσής Αυγής να μπουν στο παιχνίδι.

Θυμίζουμε ότι η Χρυσή Αυγή μαζί με την κυβέρνηση Σαμαρά-Βενιζέλου-Κουβέλη είχε ψηφίσει για να μην φορολογούνται οι έλληνες εφοπλιστές ενώ συμφώνησε με την κυβέρνηση και στην υπόθεση της Αγροτικής Τράπεζας.

Παλαιότερα είχαν στηρίξει τον Μάνεση απέναντι στους απεργούς της Χαλυβουργίας στο Βόλο.

Το παρακάτω κείμενο δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα της Χρυσής Αυγής:

“Συνάντηση πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της κοινοβουλευτικής ομάδας της Χρυσής Αυγής με αντιπροσώπους του Σωματείου Εργαζομένων Υπογειτών των Μεταλλείων Κασσάνδρας. Οι βουλευτές της Χρυσής Αυγής, Ηλίας Κασιδιάρης, Πολύβιος Ζησιμόπουλος και Αντώνης Γρέγος υποδέχτηκαν με θέρμη τον Πρόεδρο του Σωματείου, Άγγελο Δεληγιόβα και τον Γραμματέα Γεώργιο Αρβανίτη.

Οι αντιπρόσωποι των εργαζομένων εξέθεσαν στους συναγωνιστές τις δύσκολες συνθήκες στις οποίες εργάζονται και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν καθημερινά. Εξέφρασαν την πεποίθηση πως η εξόρυξη χρυσού στην Χαλκιδική είναι μια πολύ σημαντική δραστηριότητα, η οποία δίνει εργασία σε χιλιάδες οικογένειες του νομού, δραστηριότητα που δεν πρέπει να παύσει. Επίσης, κατήγγειλαν πως έχουν γίνει δέκτες απειλών και κατατρομοκράτησης από γνωστούς αριστερούς κύκλους, γιατί επιμένουν να στηρίζουν την εργασία των μεταλλωρύχων στο νομό, κύκλοι που έχουν δαιμονοποιήσει τους εργαζομένους στην εξόρυξη χρυσού και τους αντιπροσώπους τους.

Οι συναγωνιστές δήλωσαν απερίφραστα την απόλυτη στήριξή τους στους εργαζόμενους και στα δίκαιά τους, καθώς και ότι θα στηρίξουν τα δίκαια αιτήματά τους εντός και εκτός Βουλής. Παράλληλα, εξέφρασαν την πάγια θέση της Χρυσής Αυγής πως η εκμετάλλευση του χρυσού στην Χαλκιδική γίνεται με όρους που δεν εξυπηρετούν το δημόσιο συμφέρον. Η δραστηριότητα δεν πρέπει να παύσει μεν αλλά, η εξόρυξη του χρυσού πρέπει να γίνει από εταιρία που θα ελέγχεται κατά πλειοψηφία από το δημόσιο, στην οποία θα έχουν μερίδιο και λόγο οι εργαζόμενοι”.

Ακολουθεί μια πρόχειρη "σούμα" της "αντισυστημικής" χρυσής αυγής στη μικρή περιπλάνησή της στο πολιτικό προσκήνιο.

α) Στήριξη της εταιρίας Ελληνικός Χρυσός, του Μπόμπολα και της Eldorado Gold (αυτοί είνα καλοί ξένοι), στις Σκουριές Χαλκιδικής

β) Στήριξη μαζί με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ της υποψηφιότητας Σταυρίδη για τον ΤΑΙΠΕΔ (τον οργανισμό που ξεπουλάει τη δημόσια περιουσία στους επίσης καλούς ξένους)

γ) Καταψήφισε την συνέχιση της έρευνας για τη Λίστα Λαγκάρντ, πάλι σε ταύτιση με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ

δ) Τάχθηκε ενάντια στη φορολόγηση του μεγάλου κεφαλαίου και των εφοπλιστών

ε) Εναντιώθηκε στην απεργία των εργαζόμενων στο ΜΕΤΡΟ

στ) Εναντιώθηκε στην μεγάλη απεργία των Χαλυβουργών

ζ) Υπερψήφισε το ξεπούλημα της Αγροτικής Τράπεζας στον Σάλλα έχοντας πλήρη ταύτιση απόψεων με αυτούς που αποκαλεί ξεπουλημένους.

η) Χέρι (κ μαχαίρι) έχουν σηκώσει μόνο απέναντι σε μια γυναίκα αριστερού κόμματος και σε ανυπεράσπιστους μετανάστες.

Κατά τα άλλα, "θα μπούνε στη Βουλή και θα κάνουν στους προδότες πολιτικούς τη μούρη κρέας".

http://thesspress.gr/index.php/politics/item/14644.html

Y.Γ. Η ..."αντισυστημική" Χρυσή Αυγή. Να'ναι καλά οι αφελείς και οι ανιστόρητοι που τη στηρίζουν...

Mεσα σε μια ημέρα γραφτήκαν τόσα ποστ με ουσία & απαντήσεις, από τους φερομένους ως υποστηρικτές της Χ.Α ( εγώ θα τους έλεγα αυτούς που δεν έχουν κόκκινες παρωπίδες.)

Και όμως εσείς που μιλάτε για αχταρμά, για πλεντερ & για βούρτσες ,εντέχνως προσπαθείτε να αποφύγετε να απαντήσετε σε ερωτήματα που τέθηκαν & να πάρετε θέση, σε τοποθετήσεις που έγιναν για τους λόγους ανόδου της Χ.Α.

Εσείς που καταδικάζετε την αναφορά στον εμφύλιο μας έχετε φλομώσει με τους γερμανοτσολιαδες & τους χήτες που επανελλημενα, τουλάχιστον εγώ, διατύπωσα την καταδίκη μου & τους καταταζω στους προδότες….

Ομως εσείς δεν έχετε πει κουβέντα για τον χαρακτηρισμό από το ΚΚΕ, του ένοπλου αγώνα στην Αλβανία ως πόλεμο ιμπεριαλιστικό ,για την δράση των  ληστοσυμμοριών των κατσαπλιάδων που έσφαζαν κοσμάκη στα χωριά μας, για τους προδότες που σημμαχισαν με τους βουλγαροαλβανόσλαβους & τους οπαδούς της ανεξάρτητης Μακεδονίας .Για τους αγωνιστές του κατά τα άλλα ένδοξου ΕΑΜ που πίστευαν ότι τα σύνορα της Ελλάδος είναι μέχρι το Λιτόχωρο. Αντίθετα υμνείτε την σφαγή αθώων στο Μελιγαλα γιατί προφανώς δεν είχατε θύματα ανάμεσα στους αθώους και δεν ξέρετε ότι της σφαγής προηγήθηκε σφάξιμο συναγωνιστών αξιωματικών του ΕΛΑΣ που αρνηθηκαν να συμπλέξουν στο όργιο αίματος.

Για όλα αυτά μούργα ….

Βλέπετε το ξανάπα τα δικά μας είναι σύκα & των άλλων καρύδια & βροντάν.

Για να έρθουμε & στο τώρα….

Άξιοι απόγονοι λοιπών εκείνων ,εσείς σήμερα, που ονομάζετε τους σκοπιανούς Μακεδόνες, πιστεύετε ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια, τα Ίμια ανήκουν στην Τουρκία και η 25η Μαρτίου είναι ταξική γιορτή και όχι εθνική.

Σήμερα που κάθε διαδήλωση του ΠΑΜΕ είναι αγώνας  των εργατών ,το κάψιμο της Αθήνας αντίδραση του λαού, ενώ αντίθετα οι πορείες της Χ/Α για εθνικά θέματα βλέπε ΊΜΙΑ είναι καταδικαστεες.

Σήμερα που οι φασιστές δέρνουν ενώ οι του ΠΑΜΕ με τα καδρόνια στις πορείες απλά χαϊδεύουν.

Σήμερα που η μουγκαμάρα του ΚΚΕ & η ανυπαρξία του έφτασαν – και εδώ είναι η ουσία  – να είναι η Χ/Α 3Ο κόμμα στην βουλή……

Και εσείς ψάχνετε ακόμα τις αιτίες…..

Η βασική αιτία είστε εσείς…

Εσείς που με την ανυπαρξία σας ωθήσατε τον κόσμο στο εθνικιστικό καταφύγιο…

Εσείς που με την εμμονή στο παρελθόν ξυπνάτε μνήμες άσβεστου μίσους ς & πόλωσης …

Εσείς που με την πολυδιάσπαση απόψεων δεν μπορείτε να χαράξετε κοινή γραμμή σε βασικά εθνικά θέματα…………..

Ναι λοιπόν με αυτά & με αυτά ωθήσατε τους νέους να ψηφίσουν Χ/Α γιατί  θεώρησαν (προφανώς λαθασμένα) ότι ίσως,θα κάνει αυτό που εσείς δεν μπορέσατε να κάνετε…..

ΝΑ ΔΡΑΣΕΤΕ.

Εσείς που με την εμμονή στο παρελθόν ξυπνάτε μνήμες άσβεστου μίσους ς & πόλωσης …

Εσείς που με την πολυδιάσπαση απόψεων δεν μπορείτε να χαράξετε κοινή γραμμή σε βασικά εθνικά θέματα…………..

Ναι λοιπόν με αυτά & με αυτά ωθήσατε τους νέους να ψηφίσουν Χ/Α γιατί  θεώρησαν (προφανώς λαθασμένα) ότι ίσως,θα κάνει αυτό που εσείς δεν μπορέσατε να κάνετε…..

ΝΑ ΔΡΑΣΕΤΕ.

Από καιρό , αγαπητέ KERMEN (αυτό θα είναι κάποιο από τα πολλά ονόματα που εμφανίζεις) σε παρακολουθώ από μέρες με αυτά τα ωραία που γράφεις. Μένω στα παραπάνω, γιατί τα υπόλοιπα είναι ανεπίδεκτα συζήτησης.

Λοιπόν ας δεχθούμε ότι (δεν) είσαι Χρυσαυγίτης, όπως είχες γράψει, ότι δεν είσαι ναζί, ούτε φασίστας και , φυσικά , ούτε αριστερός (θεός φυλάξει !). Εμείς οι απόγονοι αυτών που κατάφεραν να επιζήσουν από τα στρατόπεδα των ναζί, από τα κάτεργα των δικών σας θαυμαστών του Χίτλερ, από τα ξερονήσια , που κατά τον Κανελλόπουλο η Μακρόνησος ήταν ο σύγχρονος Παρθενώνας  (φράση βέβαια, για την οποία έγραψε μετά ότι ήταν "ατυχής"), και από τα βασανιστήρια των εγκάθετων του Παπαδόπουλου και της εγκληματικής παρέας του, εμείς, λοιπόν, με την εμμονή στο παρελθόν ξυπνάμε μνήμες άσβεστου μίσους ς & πόλωσης …που για σένα θα ήταν καλό να σωπαίναμε για να ξεχασθούν αυτά. Για να περιπέσουμε στην ανυπαρξία που πολύ θα ήθελες να γίνει, για να μην υπάρχει κανένας που να λέει στα παιδιά ποιοί πραγματικά είσαστε. εσύ και οι όμοιοί σου.

Η πολυδιάσταση απόψεων που μας καταλογίζεις, είναι το γνώρισμα της Δημοκρατίας, που εσείς δεν αναγνωρίζετε. Ο ναζιστικός χαιρετισμός και τα σύμβολά σας το δείχνουν περίτρανα, όπως και τα ουρλιαχτά σας στην Βουλή.....

Και ας έλθουμε στα παιδιά, που λέτε  ότι θεώρησαν (προφανώς λαθασμένα) ότι ίσως,θα κάνει αυτό που εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουμε…..ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ !

Δηλαδή, να σαπίζουμε στο ξύλο τον κοσμάκη, είτε αλλοδαποί είναι, είτε Ρομά, είτε άστεγοι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, να κάνουμε ντου στα νοσοκομεία , στα νηπιαγωγεία, στα σχολεία, να ρίχνουμε μπουνιές on camera σε γυναίκες (ανδρισμός, ε; ;) να ουρούμε μπροστά στους αυνανιζόμενους θαυμαστές μας και να περιφέρουμε τους  ανθρωποειδείς μελανοχίτωνες, για προστασία μας , μπας και μας την ρίξει κάποιος με κότσια...

Αν θέλεις αυτή την δράση , στην χαρίζουμε. Εμείς θα ανοίξουμε τα μάτια των παιδιών , που εσείς τραβάτε στα "κατηχητικά" σας, θα τους πούμε την αλήθεια για σένα και τους ομοίους σου, θα τους δείξουμε τι πραγματικά έγινε, τι εκπροσωπείτε εσείς και τι εμείς. Και να είσαι σίγουρος KERMEN ή όπως αλλιώς λέγεσαι, ότι τα παιδιά θα καταλάβουν και θα τα βρείτε μπροστά σας, όχι με ρόπαλα και σιδερογροθιές, αλλά με ένα μοναδικό όπλο, την Γνώση ....

Η άνοδος του Χίτλερ στην εξουσία και η υποκρισία της Χρυσής Αυγής

Στην συνέντευξη που πήρε ο Τράγκας από τους 4 χρυσαυγίτες βουλευτές στην εκπομπή του στον Σκάι την Κυριακή 7.4.2013 υπήρξαν πολλές στιγμές που η Χρυσή Αυγή ξεσκεπάστηκε αλλά και εκτέθηκε ιδεολογικά.  
Ένα χαρακτηριστικό σημείο ήταν η ερώτηση του Τράγκα προς τον Παππά σχετικά με το αν η Χρυσή Αυγή σέβεται το Σύνταγμα και δεν θα καταλύσει το κοινοβούλιο σε περίπτωση που αναλάβει την διακυβέρνηση της χώρας (12:58-13:47): 

Τράγκας: "Θέλω να σας ρωτήσω κάτι: σας κατηγορούνε ότι ήσαστε εκτός συνταγματικού τόξου, ότι είσαστε φασίστες και ότι πρόκειται με τη δράση σας, θέλετε την κατάλυση του ελληνικού κοινοβουλίου, της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Κύριε Παππά, πέστε μου κάτι: το θέλετε αυτό το πράγμα; Τι γνώμη έχετε δηλαδή για το κοινοβούλιο και την κοινοβουλευτική δημοκρατία στην Ελλάδα; Μη ξεχνάτε ότι εκλεγήκατε κι εσείς με την ψήφο Ελλήνων που ψήφισαν Χρυσή Αυγή".

Παππάς: "Μας τίμησαν οι Έλληνες και θέλουμε να τους τιμήσουμε. Βεβαίως και είμαστε μέσα στα συνταγματικά πλαίσια, κινούμεθα μέσα στα συνταγματικά πλαίσια, έχουμε κάνει τη δήλωσή μας στον Άρειο Πάγο ότι δεν προσβλέπουμε στην ανατροπή του πολιτεύματος […] από το 1983 [....]".

51826-15.png

Ο "σεβασμός" της Χρυσής Αυγής στο Σύνταγμα και στην Δημοκρατία

Οι ψεύτικες αυτές δηλώσεις συνταγματικής νομιμοφροσύνης και δήθεν σεβασμού της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας από τους χρυσαυγίτες, θυμίζουν πολλά από την ανάλογη φρασεολογία του Χίτλερ και έχουν ως σκοπό να εξαπατήσουν τον αφελή και ανιστόρητο μέσο Έλληνα, ο οποίος αγνοεί βασικά πράγματα για τον φασισμό. Ανάλογη εξαπάτηση του γερμανικού λαού επεχείρησε και πέτυχε το κόμμα του Χίτλερ στην Γερμανία. Γράφει ο Ούβε Τιμ:

"Οι λόγοι που κατά προτίμηση λανσάριζε το NSDAP [1] με την προπαγάνδα του μέχρι το 1933 δεν ήταν η εξολόθρευση των Εβραίων, η τρομοκρατία των στρατοπέδων συγκέντρωσης και ο πόλεμος, αλλά ότι πριν και πάνω απ'όλα πολύ περισσότερο διακήρυσσε ένα κρατιστικό-σοσιαλιστικό οικονομικό και κοινωνικό πρόγραμμα για το ξεπέρασμα της ανεργίας, τον παραμερισμό της φτώχειας, με τα οποία οι εθνικοσοσιαλιστές έκαναν αμέσως πάταγο και έτσι μπόρεσαν να πάρουν με το μέρος τους μεγάλα κομμάτια του πληθυσμού (και επίσης βέβαια, αυτό το οποίο δεν πρέπει να υποτιμηθεί είναι ο από ψυχολογική άποψη συμψηφισμός των πραγματικών ή υποτιθέμενων ταπεινώσεων, τις οποίες είχε προξενήσει στους Γερμανούς η "ειρηνευτική συνθήκη των Βερσαλλιών", μιας που ακόμα δεν μπορούσε να γίνει λόγος για μία μέσω πολέμου "τακτοποίηση").

Ο Ρούντολφ Ρόκερ, ο οποίος μαζί με τον Έριχ Μύζαμ αναμείχθηκε ακόμα και σε δημόσιες συζητήσεις με τους εθνικοσοσιαλιστές, θεωρούσε ορθά, ότι πράγματι το 90% των ψηφοφόρων τoυ NSDAP δεν είχαν ιδέα ούτε για το "Τρίτο Ράιχ" ούτε για την αποκαλούμενη "αποστολή της βόρειας φυλής", και ότι ουσιαστικά αυτοί ήταν απλά και μόνο δυσαρεστημένοι ή απελπισμένοι, οι οποίοι είχαν αποθέσει την τελευταία τους ελπίδα στον Χίτλερ. 

nsdap.jpg

Οι Γερμανοί δεν είχαν επίγνωση του ρατσισμού και του ιμπεριαλισμού των Ναζί, τους οποίους και ψήφισαν, διότι το NSDAP δικαιολογημένα δεν έθεσε αυτούς τους στόχους στο κέντρο της αγκιτάτσιάς του- αλλά αναμφίβολα την οικονομική κρίση που ήταν φανερή σε όλους. Αυτή μπόρεσε ο Χίτλερ να εκμεταλλευτεί, μιας και αυτός δεν ήταν υπεύθυνος γι'αυτή.

Διότι όλα όσα οι Ναζί στηλίτευαν τα χρόνια 1928-1933, ανταποκρίνονταν φυσικά στην κοινωνική και πολιτική πραγματικότητα. Υπήρχε η μαζική εξαθλίωση, υπήρχαν εκατομμύρια άνθρωποι άνεργοι - και τα δημοκρατικά κόμματα, οι αξιωματούχοι πολιτικοί, είτε αυτοί είχαν αστικό, είτε εθνικό είτε σοσιαλδημοκρατικό χρώμα, δεν ήξεραν να μεταδώσουν στον λαό καμιά ελπίδα, καμιά προοπτική. Σε αυτή την περίπτωση το NSDAP αναπλήρωσε το κενό: αυτό παρουσιάστηκε απέναντι στα μέχρι τότε κυβερνώντα κόμματα ως "κοινωνική δύναμη τάξης" με μια ικανότητα για λύση των κοινωνικών προβλημάτων, για την οποία ούτε η αστική κυβέρνηση ούτε το SPD φαίνονταν να είναι ικανά"[2]. 

Η τακτική που ακολουθεί η Χρυσή Αυγή είναι πανομοιότυπη με αυτή του Χίτλερ. Η λύση απέναντι σε αυτή τη διείσδυση της νεοναζιστικής συμμορίας στον αφελή μέσο νεοέλληνα, δεν είναι οι αντιφασιστικές συγκεντρώσεις, ο αποκλεισμός της Χρυσής Αυγής από τα ΜΜΕ και η βία ως απάντηση στη βία της, αλλά η ενημέρωση των όσων έχουν πέσει στα νύχια της Χρυσής Αυγής, η αποδόμηση του φασιστικού λόγου και η προσπάθεια ανάδειξης του μαύρου σκοταδιού και της ανελευθερίας που φέρνει στην πραγματικότητα αυτή η συμμορία[3]. 

[1] Το Εθνικοσοσιαλιστικό Γερμανικό Εργατικό Κόμμα (γερμ. Nationalsozialistische Deutsche Arbeit-erpartei), γνωστότερο ως NSDAP, Ναζιστικό Κόμμα, Εθνικοσοσιαλιστικό Κόμμα των Γερμανών Εργατών ή απλά Εθνικοσοσιαλιστικό Κόμμα, είναι το πολιτικό κόμμα που οδηγήθηκε στην εξουσία της Γερμανίας με την καθοδήγηση του Αδόλφου Χίτλερ το 1933. Ο όρος Ναζί είναι μια συντόμευση των γερμανικών λέξεων (NA)tionalso(ZI)alismus (Εθνικοσοσιαλισμός)- η ιδεολογία του NSDAP (wikipedia).
[2] Ούβε Τιμ, Τι είναι πραγματικά φασισμός; εκδ.τροπή 2003, μετάφραση Γιάννης Καραπαπάς, σσ.44-5.
[3] "Η απαγόρευση του Mein Kampf στη Γερμανία δεν εμπόδισε τις ομάδες των νεοναζί να αυξάνουνε ολοένα, ένα συντεταγμένο κόμμα να αρνηθεί το Άουσβιτς και ολόκληρους πολιτικούς σχηματισμούς εξουσίας (Χριστιανοδημοκράτες του Στόιμπερ) να στοιχίζονται σχεδόν απροκάλυπτα πίσω από ξενοφοβικές και ρατσιστικές επιλογές. Και συμφωνώ απόλυτα με τη θέση που από χρόνια έχει διατυπώσει ο Γκίντερ Γκρας: το Mein Kampf πρέπει να κυκλοφορεί ελεύθερα και στη Γερμανία, καθώς η επόμενη Νύχτα των Κρυστάλλων και το επόμενο Άουσβιτς θα αποτραπούν εγκαιρότερα εάν γνωρίζουμε μέσα από ποια επιχειρηματολογία γεννήθηκαν, και όχι αν την εξορίσουμε σε μια μακρινή περιφραγμένη no mans land που κανένας δεν πλησιάζει. Η προληπτική απαγόρευση του φασιστικού λόγου όχι μόνο δεν τον ακυρώνει, αλλά τον δικαιώνει στα μάτια των εκφραστών του, καθώς τον καθιστά «διωκόμενο» άρα και προνομιακό πόλο ενός ιδεολογικού πολέμου και μοιραία του προσδίδει την ηρωική νομιμοποίηση της «αντίστασης». Αν διαβάσει κανείς προσεκτικά τον Ίαν Κέρσοου, θα δει πως η δεκάμηνη φυλάκιση του Χίτλερ στο Λάντσμπεργκερ όχι μόνο δεν ανέκοψε την πορεία του προς την καγγελαρία, αλλά τον μετέβαλε από έναν γραφικό εξτρεμιστή σε πόλο επανασύστασης της «χαμένης γερμανικής ισχύος». Είναι τουλάχιστον ανορθολογικό να πιστεύουμε πως ο φασισμός, ο ρατσισμός και το μίσος του άλλου αντιμετωπίζεται στον πυρήνα τους με απαγορεύσεις, όταν εκτρέφονται από ηθικά συστήματα που δομούνται πάνω στην έννοια της απαγόρευσης" (Θανάσης Τριαρίδης,  το δικαίωμα του να είσαι φασίστας).  

Mεσα σε μια ημέρα γραφτήκαν τόσα ποστ με ουσία & απαντήσεις, από τους φερομένους ως υποστηρικτές της Χ.Α ( εγώ θα τους έλεγα αυτούς που δεν έχουν κόκκινες παρωπίδες.)

Και όμως εσείς που μιλάτε για αχταρμά, για πλεντερ & για βούρτσες ,εντέχνως προσπαθείτε να αποφύγετε να απαντήσετε σε ερωτήματα που τέθηκαν & να πάρετε θέση, σε τοποθετήσεις που έγιναν για τους λόγους ανόδου της Χ.Α.

Εσείς που καταδικάζετε την αναφορά στον εμφύλιο μας έχετε φλομώσει με τους γερμανοτσολιαδες & τους χήτες που επανελλημενα, τουλάχιστον εγώ, διατύπωσα την καταδίκη μου & τους καταταζω στους προδότες….

Ομως εσείς δεν έχετε πει κουβέντα για τον χαρακτηρισμό από το ΚΚΕ, του ένοπλου αγώνα στην Αλβανία ως πόλεμο ιμπεριαλιστικό ,για την δράση των  ληστοσυμμοριών των κατσαπλιάδων που έσφαζαν κοσμάκη στα χωριά μας, για τους προδότες που σημμαχισαν με τους βουλγαροαλβανόσλαβους & τους οπαδούς της ανεξάρτητης Μακεδονίας .Για τους αγωνιστές του κατά τα άλλα ένδοξου ΕΑΜ που πίστευαν ότι τα σύνορα της Ελλάδος είναι μέχρι το Λιτόχωρο. Αντίθετα υμνείτε την σφαγή αθώων στο Μελιγαλα γιατί προφανώς δεν είχατε θύματα ανάμεσα στους αθώους και δεν ξέρετε ότι της σφαγής προηγήθηκε σφάξιμο συναγωνιστών αξιωματικών του ΕΛΑΣ που αρνηθηκαν να συμπλέξουν στο όργιο αίματος.

Για όλα αυτά μούργα ….

Βλέπετε το ξανάπα τα δικά μας είναι σύκα & των άλλων καρύδια & βροντάν.

Για να έρθουμε & στο τώρα….

Άξιοι απόγονοι λοιπών εκείνων ,εσείς σήμερα, που ονομάζετε τους σκοπιανούς Μακεδόνες, πιστεύετε ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια, τα Ίμια ανήκουν στην Τουρκία και η 25η Μαρτίου είναι ταξική γιορτή και όχι εθνική.

Σήμερα που κάθε διαδήλωση του ΠΑΜΕ είναι αγώνας  των εργατών ,το κάψιμο της Αθήνας αντίδραση του λαού, ενώ αντίθετα οι πορείες της Χ/Α για εθνικά θέματα βλέπε ΊΜΙΑ είναι καταδικαστεες.

Σήμερα που οι φασιστές δέρνουν ενώ οι του ΠΑΜΕ με τα καδρόνια στις πορείες απλά χαϊδεύουν.

Σήμερα που η μουγκαμάρα του ΚΚΕ & η ανυπαρξία του έφτασαν – και εδώ είναι η ουσία  – να είναι η Χ/Α 3Ο κόμμα στην βουλή……

Και εσείς ψάχνετε ακόμα τις αιτίες…..

ΝΑ ΔΡΑΣΕΤΕ.

Αγαπητε Κερμεν ανοιξε το μυαλο σου

http://skandaloblog.blogspot.gr/2012/06/blog-post_14.html

Ελενη

Elezia εσυ ανοιξε το μυαλό σου και διαβασε της αποφασεις της 5ης ολομέλειας του ΚΚΕ για το Μακεδονικό θέμα και ελα να μας πεις για προδοσιές. Και θέλω συγκεκριμένη απάντηση για το ρολο του ΚΚΕ στο Μακεδονικό και όχι αφορισμούς.

'Όσον αφορά τη μάχη αν πρέπει να πάρω θέση σε μια εμφύλια σύρραξη συντάσσομαι και εγώ με τον ΕΛΑΣ. Την τραγική  σφαγή που ακολούθησε τη μάχη καταδικάζω...

Δεν εννοώ το παιδομάζωμα της Φρειδερίκης. Εννόω το παιδομάζωμα των κομμουνιστών που στέλνανε τα παιδίια στις ανατολικές Χώρες δήθεν για να τα "προστατεύσουν". Όσον αφορά τις παιδουπόλεις της Φρειδερίκης δεν γνωρίζω τη διάσταση που αναφέρεις . Θα το ψάξω όμως...

Ξεκινα αγαπητε εσυ απο εδω ........και τα ξαναλεμε

Ελενη

Ξεχασες να παραθεσεις και τις επιστολές του Ζαχαριάδη. Για την ταμπακιέρα δηλαδη το ξεπουλημα της Μακεδονιας τίποτα?