Jump to content

Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης - Ο φασισμός εξαπλώνεται επικίνδυνα.

Recommended Posts

Επανέρχομαι στη δημοσίευση #21 και αποχαιρετώ.

http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=11169:stathis-xrisi-augi&catid=104:2010-07-14-16-10-32&Itemid=314

"Συκοφαντείστε, συκοφαντείστε, συκοφαντείστε... Στο τέλος θα μείνει κάτι."

Paul Joseph Goebbels, εγκληματίας.

αυτο το να ψαχνει κανεις  εκγληματα , για να δικαιολογησει τα δικα του εγκληματα, ειναι πραγματικα ιδιον ανωτατου πνευματικα οντος ....

αντε γεια κι απο μενα....

Είναι καιρός πια να φύγω και εγώ. Καταντά κουραστικό να γράφεις για αυτούς τους ανιστόρητους φανατικούς. Αντε γεια και από μένα...Ας συνεχίσουν μόνοι τους...

διαφέρει από αυτόν ?

http://news247.gr/ei...hh.2065904.html

Στο μόνο που διαφέρει είναι στο ότι το ένα το έκανε μέλος της κοινωνίας σου….ενώ το άλλο το έκανε ένας λαθραίος.

Και τα δυο καταδικαστέα αλλά έχει διαφορά…Στον μεν πρώτο έχεις & εσύ σαν κράτος & κοινωνία την οποία ευθύνη σου αναλογεί που άφησες το να αρρωστήσει ένα κύτταρο σου .στην άλλη όμως ?????

Είναι σαν το καρκίνο & το aids…. Για τον καρκίνο τι μπορείς να πεις όταν έρχεται σαν αρρώστια που δεν μπορείς να αποφύγεις για το aids όμως φταις άμεσα εσύ…

Εάν όμως θεωρείς ως μεμονωμένο περιστατικό (όπως θεωρώ εγω το περιστατικό που αναφέρεις) ,την βία των λαθρο θα σου πρότεινα να έρθεις στην Αθήνα μια βόλτα ….

Αγαπητέ Κερμεν ,

Σε προηγούμενο ποστ μου ανέφερες και κάπου την συνθήκη του ΔΟΥΒΛΙΝΟΥ .
Με Λύπη μου αντιλαμβάνομαι ότι απλά διάβασες τι λέει και δεν το έψαξε λίγο πιο βαθιά.
Οπότε πάμε λίγο να το ψάξουμε..........
Ας ξεκινήσουμε λίγο πιο χαμηλά από την Αθήνα αστό πιάσουμε από το κέντρο Αλλοδαπών στην Πειραιώς.
Φτάνουν εκεί οι Μετανάστες που έχουν φύγει από την Χώρα τους είτε για οικονομικούς λόγου είτε για πολιτικούς και είναι αιτούντες ασύλου .
Με βάσει την Συνθήκη του Δουβλίνου ΑΙΤΗΣΗ ΑΣΥΛΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΚΕΙ .
Όπως αντιλαμβάνεσαι για το 70% των μεταναστών η πρώτη χώρα εισόδου είναι η Ελλάδα αρα ΤΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ .ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Και ξεκινά το μαρτύριο τους μένουν με τις μέρες να περιμένουν και αν αποφασίσουν οι αρμόδιοι να τους κάνουν την χαρηνα τους δεχθούν να κάνουν την αίτηση έχει καλώς τους δίνουν μια Κάρτα ημινομιμη μέχρι να αποφασίσουν αν θα πάρουν ασυλία η θα γυρίσουν στην χώρα τους. οι Υπόλοιποι περιμένουν ,αν έχουν κάποια χρήματα μπορεί να φάνε, να κοιμηθούν κάπου ,όσοι τα έχουν δώσει στους Έλληνες να τους βοηθήσουν (καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι εννοώ ) κοιμούνται στους δρόμους ζητιανεύουν ,κλέβουν γιατί το μαρτύριο τους μπορεί να κρατά μήνες ,δηλαδή ΝΑ ΣΤΉΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ .Εκεί έρχεται η απελπισία. Αυτοί λοιπόν οι ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΖΗΤΗΤΑ .
Άκου τώρα λοιπόν πολύ προσεχτικά,
Για όλα τα παραπάνω το ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ κονδύλια για να προσφέρει σε αυτούς τους ΑΝΘΡΏΠΟΥΣ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΑΣΥΛΙΑ Η ΟΧΙ.
1)ΔΙΕΡΜΗΝΕΑ...................(ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΕΡΜΗΝΕΑΣ ΑΠΛΑ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ)
2)ΣΤΕΓΗ...............................(ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΜΕ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΤΕΓΗ ΕΙΝΑΙ Ε?)
2)ΤΡΟΦΗ...............................(ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΝ Ε?)

Η ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ..........................................ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΙΟΣ.ΦΤΑΙΕΙ? ΟΙ ΙΔΙΟΙ?..........................ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΙΑΣΤΗ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ?

Τέλος δεν θα σου πω εγώ τι θα Ψηφίσεις γιατί και εμένα κανένας δεν μου είπε τι να Ψηφίσω .Το μόνο που θα σου πω σαν γνώμη είναι ότι ΨΆΞΤΕ ΨΆΞΤΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΒΡΩΜΑΕΙ και αν θεωρείς ότι οι πρώην ψηφοφόροι φταίμε για την λάθος επιλογή οπότε θα υποστούμε όλοι την λάθος επιλογή την δική σου βάλε μια ζυγαριά και μέτρα την επίπτωση που θα έχει πρώτα σε εσένα και μετά σε όλους τους υπόλοιπους.

ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ 1000 ΛΕΞΕΙΣ

post-30105-0-95058000-1362600572_thumb.j

Ευχαριστώ,
Ελένη

αυτο το να ψαχνει κανεις  εκγληματα , για να δικαιολογησει τα δικα του εγκληματα, ειναι πραγματικα ιδιον ανωτατου πνευματικα οντος ....

αντε γεια κι απο μενα....

Αγαπητέ ΚΕRΜΕΝ, αν προσπαθήσεις λίγο ακόμα και ίσως πιο φιλότιμα θα τους πείσεις όλους να ψηφίσουν Χ.Α. Εγώ σου λέω ησύχαζε και ειρήνευε, εν καιρώ θα κρίνεις τα πράγματα πιο σωστά.

Τώρα, αν σε κατηγόρησαν ( αυτό αφορά και εμένα) ότι εξευτελιζόμεθα με το αναφέρουμε τα περί Ταλίν όπως έγραψαν, διότι προσκόμισαν ατράνταχτες αποδείξεις, που πράγματι έχουν κάποιο ειδικό βάρος – το έχουμε ψιλοψάξει και εμείς το θέμα - συμβαίνει το καταπληκτικότερο όμως να είναι το εξής:

Ο Πούτιν σχετικά πρόσφατα επεσκέφθη το Ταλίν, μάλιστα το Ταλίν, απέθεσε στέφανο όχι εξ ακανθών, είναι προς τιμή του, και εμμέσως πλην σαφώς, απολογήθηκε εκ μέρους του Ρωσικού λαού, επιρρίπτοντας τις ευθύνες όπου κι όπως θεώρησε καλό, (δεν λέμε περισσότερα για να μην οξύνουμε τα πάθη.)

Για φαντάσου, ο Πούτιν έγινε συνεργός των Γερμανών, έτσι ώστε τους απάλλαξε των κατηγοριών, επιρρίπτοντας τις ευθύνες στο λαό του……. (απίστευτη όχι παγκοσμίως αλλά συμπαντικώς λογική). Φαίνεται εξευτελίζει τον εαυτό του…… οπότε εσύ μη στενοχωριέσαι.

Ταλίν...

Κατίν...

Όπως λέμε τι Λοζάνη τι Κοζάνη...

Κλαυσίγελως... τι να απαντήσεις, σε τι να αντιπαρατεθείς όταν έχεις απέναντί σου τέτοιο χαμηλό επίπεδο...

Όσο για τις πολύ σωστές διαπιστώσεις πολλών συναδέλφων, συμφωνώ κι εγώ: ξαφνικά έμαθαν ελληνικά εδώ τα καλόπαιδα. 

Ρε σεις, δεν ξέρω από που ήρθατε, αλλά έχετε πολύ φάση.

Με επιχειρήματα της πλάκας, με πολύ ρηχό και απλοϊκό λόγο μπήκατε εδώ για να αποδείξετε το αναπόδεικτο, ότι ο φασισμός μπορεί να φέρει κάτι καλό στην Ελλάδα (δεν λέω να την σώσει γιατί ξέρω ότι κι εσείς οι ίδιοι θα το θεωρήσετε γελοίο-και είναι γελοίο)...

Οι περισσότεροι συνάδελφοι ήδη αποχώρησαν από τη συζήτηση. Αντελήφθησαν αυτό που είπε ο Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former".

Μπήκατε λοιπόν εδώ μήπως και ψαρέψετε κάποιον αφελή. Μάταιος κόπος.

Όχι απλώς συσπειρώσατε όλο τον κόσμο απέναντί σας, όχι μόνο εξευτελιστήκατε με την πενία των επιχειρημάτων σας, με την ένδεια του λόγου σας, με την πλήρη αδυναμία να αντιπαρατεθείτε (και οι αρχικοί αλλά και οι μετέπειτα χρήστες των ψεύτικων προφίλ που δημιουργήσατε), όχι μόνο αποτύχατε παταγωδώς, πήρατε κυρίως ένα γερό μάθημα.

Ίσως διότι δεν περιμένατε ότι σε ένα φόρουμ λογιστών θα βρεθείτε απέναντι σε ανθρώπους (δεν μιλώ για μένα) που έχουν ζήσει χούντα, που γνωρίζουν από κοντά τι σημαίνει φασισμός, δικτατορία και ανελευθερία. Δεν περιμένατε ότι θα βρεθείτε απέναντι σε εξαίρετους και ψαγμένους συναδέλφους που γνωρίζουν ιστορία και με απλό τρόπο και χαρακτηριστική ευκολία αποδόμησαν τον παιδαριώδη λόγο σας, τα αστεία επιχειρήματά σας και το ανελέητο copy-paste από τα χαζο blogs που "ενημερώνεστε".

Με λίγα λόγια πήγατε για μαλλί και βγήκατε κουρεμένοι. Πήγατε για "Blietzkrieg" και πέσατε στην "ligne Maginot" (άντε στο google να δείτε τι είναι).

Σας οικτίρω βαθιά, σας λυπάμαι και σας συμπονώ.

Ποιος ξέρει τι παιδικά χρόνια περάσατε,

ποιος ξέρει σε τι βαθμό πνευματικής εξαθλίωσης έχετε φτάσει ώστε να θαυμάζετε τον Καιάδα και τον ψυχάκια τον Κασιδιάρη.

Ποιος ξέρει πόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση έχετε ώστε να την ψάχνετε σε μαχαιρώματα συνανθρώπων σας,

σε προπηλακισμούς,

σε δολοφονίες,

σε βιαιοπραγίες.

Ποιος ξέρει πόσο άρρωστοι είστε ώστε να ονειρεύεστε μια ανελεύθερη κοινωνία, μία δικτατορία, έναν ωμό φασισμό.

Λυπάμαι αγαπητοί μου, αλλά δεν θέλετε διάλογο. 

Ψυχίατρο θέλετε και μάλιστα όσο το δυνατόν συντομότερα.

Εγώ για κακή σας τύχη θα μείνω εδώ και θα αποδομώ κάθε ηλιθιότητα που θα προσπαθήσετε να γράψετε. 

Παρ'ότι είστε πολύ εύκολος αντίπαλος, γελοίος θα έλεγα, θα απολαμβάνω την συντριβή σας.

Μόνο που επειδή έχω πολλά πράγματα να κάνω, θα μου επιτρέψετε να μπαίνω αργά το βράδυ και να απαντώ στις παπαριές που γράφετε.

Αντί επιλόγου, σας αφιερώνω ένα έξοχο απόσπασμα από τον αείμνηστο Βασίλη Ραφαηλίδη:

"Κακό πράγμα αν μην έχεις ψευδαισθήσεις, να μην πιστεύεις στα παραμύθια, σαν τον Λώρενς της Αραβίας, που έζησε με πάθος χίλια δύο παραμύθια από τις Χίλιες και Μία Νύχτες αλλά και από άλλες νύχτες, ευρωπαϊκές.

Όμως ποτέ δεν έζησε το πιο χυδαίο, το πιο τυπικά ευρωπαϊκό παραμύθι, αυτό που λεν οι μωροί ρατσιστές στους γεννημένους ηλίθιους, προκειμένου να δημιουργούν άλλοθι, τόσο για την ανικανότητά τους όσο και για τη βουλιμία τους, χωρίς να έχουν καν τα «φυσικά», τα ζωώδη άλλοθι των πρωτόγονων φυλών, που, όπως τα ζώα στη ζούγκλα, αγωνίζονται για την επιβίωσή τους χωρίς επιστημονικοφανή προσχήματα και βλακώδη ιδεολογήματα.

Θα αναγνώριζα σαν φίλο μου τον οποιοδήποτε ρατσιστή, αρκεί να δηλώσει καθαρά και ξάστερα πως είναι ζώον.

Θα τον αγαπούσα με την ίδια έννοια που αγαπώ τα ζώα (Βασίλης Ραφαηλίδης, Οι λαοί της Μέσης Ανατολής, σ.284)".

Ταλίν...

Κατίν...

Κλαυσίγελως... τι να απαντήσεις, σε τι να αντιπαρατεθείς όταν έχεις απέναντί σου τέτοιο χαμηλό επίπεδο...

Όσο για τις πολύ σωστές διαπιστώσεις πολλών συναδέλφων, συμφωνώ κι εγώ: ξαφνικά έμαθαν ελληνικά εδώ τα καλόπαιδα. 

Ρε σεις, δεν ξέρω από που ήρθατε, αλλά έχετε πολύ φάση.

Με επιχειρήματα της πλάκας, με πολύ ρηχό και απλοϊκό λόγο μπήκατε εδώ για να αποδείξετε το αναπόδεικτο, ότι ο φασισμός μπορεί να φέρει κάτι καλό στην Ελλάδα (δεν λέω να την σώσει γιατί ξέρω ότι κι εσείς οι ίδιοι θα το θεωρήσετε γελοίο-και είναι γελοίο)...

Οι περισσότεροι συνάδελφοι ήδη αποχώρησαν από τη συζήτηση. Αντελήφθησαν αυτό που είπε ο Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former".

Μπήκατε λοιπόν εδώ μήπως και ψαρέψετε κάποιον αφελή. Μάταιος κόπος.

Όχι απλώς συσπειρώσατε όλο τον κόσμο απέναντί σας, όχι μόνο εξευτελιστήκατε με την πενία των επιχειρημάτων σας, με την ένδεια του λόγου σας, με την πλήρη αδυναμία να αντιπαρατεθείτε (και οι αρχικοί αλλά και οι μετέπειτα χρήστες των ψεύτικων προφίλ που δημιουργήσατε), όχι μόνο αποτύχατε παταγωδώς, πήρατε κυρίως ένα γερό μάθημα.

Ίσως διότι δεν περιμένατε ότι σε ένα φόρουμ λογιστών θα βρεθείτε απέναντι σε ανθρώπους (δεν μιλώ για μένα) που έχουν ζήσει χούντα, που γνωρίζουν από κοντά τι σημαίνει φασισμός, δικτατορία και ανελευθερία. Δεν περιμένατε ότι θα βρεθείτε απέναντι σε εξαίρετους και ψαγμένους συναδέλφους που γνωρίζουν ιστορία και με απλό τρόπο και χαρακτηριστική ευκολία αποδόμησαν τον παιδαριώδη λόγο σας, τα αστεία επιχειρήματά σας και το ανελέητο copy-paste από τα χαζο blogs που "ενημερώνεστε".

Με λίγα λόγια πήγατε για μαλλί και βγήκατε κουρεμένοι. Πήγατε για "Blietzkrieg" και πέσατε στην "ligne Maginot" (άντε στο google να δείτε τι είναι).

Σας οικτίρω βαθιά, σας λυπάμαι και σας συμπονώ.

Ποιος ξέρει τι παιδικά χρόνια περάσατε,

ποιος ξέρει σε τι βαθμό πνευματικής εξαθλίωσης έχετε φτάσει ώστε να θαυμάζετε τον Καιάδα και τον ψυχάκια τον Κασιδιάρη.

Ποιος ξέρει πόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση έχετε ώστε να την ψάχνετε σε μαχαιρώματα συνανθρώπων σας,

σε προπηλακισμούς,

σε δολοφονίες,

σε βιαιοπραγίες.

Ποιος ξέρει πόσο άρρωστοι είστε ώστε να ονειρεύεστε μια ανελεύθερη κοινωνία, μία δικτατορία, έναν ωμό φασισμό.

Λυπάμαι αγαπητοί μου, αλλά δεν θέλετε διάλογο. 

Ψυχίατρο θέλετε και μάλιστα όσο το δυνατόν συντομότερα.

Εγώ για κακή σας τύχη θα μείνω εδώ και θα αποδομώ κάθε ηλιθιότητα που θα προσπαθήσετε να γράψετε. 

Παρ'ότι είστε πολύ εύκολος αντίπαλος, γελοίος θα έλεγα, θα απολαμβάνω την συντριβή σας.

Μόνο που επειδή έχω πολλά πράγματα να κάνω, θα μου επιτρέψετε να μπαίνω αργά το βράδυ και να απαντώ στις παπαριές που γράφετε.

Αντί επιλόγου, σας αφιερώνω ένα έξοχο απόσπασμα από τον αείμνηστο Βασίλη Ραφαηλίδη:

"Κακό πράγμα αν μην έχεις ψευδαισθήσεις, να μην πιστεύεις στα παραμύθια, σαν τον Λώρενς της Αραβίας, που έζησε με πάθος χίλια δύο παραμύθια από τις Χίλιες και Μία Νύχτες αλλά και από άλλες νύχτες, ευρωπαϊκές.

Όμως ποτέ δεν έζησε το πιο χυδαίο, το πιο τυπικά ευρωπαϊκό παραμύθι, αυτό που λεν οι μωροί ρατσιστές στους γεννημένους ηλίθιους, προκειμένου να δημιουργούν άλλοθι, τόσο για την ανικανότητά τους όσο και για τη βουλιμία τους, χωρίς να έχουν καν τα «φυσικά», τα ζωώδη άλλοθι των πρωτόγονων φυλών, που, όπως τα ζώα στη ζούγκλα, αγωνίζονται για την επιβίωσή τους χωρίς επιστημονικοφανή προσχήματα και βλακώδη ιδεολογήματα.

Θα αναγνώριζα σαν φίλο μου τον οποιοδήποτε ρατσιστή, αρκεί να δηλώσει καθαρά και ξάστερα πως είναι ζώον.

Θα τον αγαπούσα με την ίδια έννοια που αγαπώ τα ζώα (Βασίλης Ραφαηλίδης, Οι λαοί της Μέσης Ανατολής, σ.284)".

Να ΄γιάσει το στόμα σου γιατρέ μου!

Πες τα ρε φίλε! Πες τα εσύ, γιατί εγώ από πέρυσι δήλωσα πως θα κάνω κοινωνικό αποκλεισμό σε όσους δηλώνουν πως υποστηρίζουν τη Χρυσή Αυγή και δεν τους απευθύνομαι ούτε καν με γραπτό λόγο!
Φασιστική συμπεριφορά, θα μου πεις? Ίσως! Αλλά δεν νομίζω να τους ενοχλεί και τόσο η ρατσιστική μου αντιμετώπιση, αφού ούτως ή άλλως αυτό πρεσβεύουν....
Είμαι πολιτικά ανιστόρητη το ομολογώ και δεν προτίθεμαι να κάνω copy-paste οτιδήποτε μου σερβίρει το διαδίκτυο. Η ψυχή μου όμως απεχθάνεται τη νοοτροπία αυτών των ανδρείκελων, που προσβάλουν το ανθρώπινο είδος. 
Τους συναντώ μπροστά μου σε καθημερινή βάση, μιας κι έχω την ατυχία στο δρομολόγιο σπίτι-γραφείο να περνάω κάτω από τα γραφεία τους στη Θεσσαλονίκη. Κι ομολογώ πως και μόνο στο βλέμμα τους φοβάμαι! Αλήθεια! Φοβάμαι πραγματικά! Φοβάμαι για μένα... φοβάμαι για τον 18χρονο γιο του άντρα μου... φοβάμαι για το έμβρυο που κυοφορώ... φοβάμαι για το αύριο....
Ένα τους βλέμμα και μόνο με τρομάζει! Τόσο απλά....

Κι όσο για τον κοινωνικό αποκλεισμό που αποφάσισα...., αφού δεν νιώθω ικανή να τους αντικρούσω με επιχειρήματα του τι πέρασε ο παππούς μου στην κατοχή, του τι πέρασε ο πατέρας μου επί χούντας και του τι πέρασε ο SARAKINOS(καλέ μου κ.Γιάννη να με συγχωρείς που χρησιμοποιώ το όνομά σου, αλλά εσύ μου ήρθες τώρα πρόχειρα).... Ε, αυτός είναι ο δικός μου μικρός κι ανόητος τρόπος να τους παραγκωνίσω.

Με φιλικούς χαιρετισμούς και φυσικά μια καλημέρα, 
Νατάσσα  

Η γνώση είναι δύναμη.  Όλοι μας λίγο ή πολύ έχουμε πέσει θύματα παραπληροφόρησης, ελλιπούς ενημέρωσης,  επιλεκτικής παρουσίασης γεγονότων και υιοθέτησης απόψεων και γραπτών κειμένων ώς θέσφατα.  Έγκειται στην κριτική ικανότητα και στη γενικότερη παιδεία του καθενός  να απαγκιστρωθεί από τέτοιου είδους «μονόπλευρη» ενημέρωση.

Με όλο το θάρρος, να τονίσω ότι και ο γράφων έχει πέσει κάποιες φορές στο παρελθόν στην παγίδα της μη σωστής αξιοποιήσης των πηγών και έχει οδηγηθεί σε λανθασένα συμπεράσματα. Ευτυχώς για μένα, το σαράκι της συνεχούς αναζήτησης με οδήγησε στην αναζήτηση της αλήθειας η οποία με ράπισε συχνά, επεναφέροντάς με στο σωστό δρόμο, αυτόν δηλαδή της έρευνας και της διύλισης των πηγών από κάθε πλευρά. Προσπαθώντας να εξαντλήσω ένα θέμα δεν αρέσκομαι πλέον μόνο στην αλίευση δημοσιευμάτων, αναφορών στο διαδίκτυο κ.λπ., αλλά χρησιμοποιώντας ορθά τη δύναμη που έχει ο παγκόσμιος ιστός φτάνω στις πηγές και στην παγκόσμια βιβλιογραφία.

Λυπάμαι πολύ για την νοοτροπία πολλών (δυστυχώς) ανθρώπων, που ώς ανδρείκελα  χορεύουν στους ρυθμούς του εκάστοτε ανιστόρητου πολιτικάντη, που στο όνομα δήθεν του πατριωτισμού προσπαθεί να ευνουχίσει κάθε κριτική σκέψη. Οι «ταγοί» των ακραίων αυτών απόψεων επιθυμούν τη δημιουργία τέτοιων άβουλων ατόμων που είναι εύπλαστα και εύκολα παρασύρονται μέσω των εθνικιστικών «κορώνων».

Ευτυχώς, υπάρχουν ακόμη φωνές εδώ μέσα (αλλά και εκτός της κοινότητας) που ψέγουν τέτοια φαινόμενα και αποτελούν τη φωνή  του ορθολογισμού. Με βρίσκουν αντίθετο όλες αυτές οι προσπάθειες γαλούχησης σε εθνικιστικά ιδεώση. Είναι το λιγότερο επικίνδυνα και καταστερπτικά για τον άνθρωπο.

Η δική μου άποψη είναι λίγο διαφορετική από των υπολοίπων συναδέλφων που αποφάσισαν να φύγουν. Ξαναέβαλα την μοναδική τοποθέτησή μου στο θέμα, για να τονίσω ένα γεγονός. Θεωρώ πως μέσα από έναν σωστό διάλογο κάποιοι θα βγούν κερδισμένοι. Στην προκειμένη περίπτωση οι κερδισμένοι θα είναι οι οπαδοί των ακραίων καθεστώτων οι οποίοι θα καταλάβουν οτι έχουν πέσει εύκολα θύματα των ανιστόρητων ταγών τους. Πιστεύω πως είναι σημαντικό για την κοινωνία και για τη μείωση των οπαδών του φασισμού, να κατανοήσουν οι ψηφοφόροι αυτού του κόμματος ότι έχουν πέσει θύματα, ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τους τα παρουσιάζουν οι ακραίοι εθνικιστές, ναζιστές κ.λπ.. Αν έστω και ένας ψηφοφόρος της Χ.Α., πειστεί ότι κάνει μέγα λάθος και αποχωρήσει απο εκεί, τότε θα είμαστε καλύτερα. 

Ας κρατήσουμε ήρεμους τόνους, χωρίς χαρακτηρισμούς εκατέρωθεν, ας παραθέσει ο καθένας τις απόψεις του, τα επιχειρήματά του. Στο τέλος θα πρυτανεύσει η λογική και θα δείτε ότι η φούσκα της Χ.Α. θα σπάσει. Μη φεύγετε λοιπόν καλοί μου φίλοι, μείνετε εδώ στις επάλξεις και προσπαθήστε να αποδείξετε την αλήθεια με όσα μέσα διαθέτετε. Αν αποχωρήσετε θα "αλωνίζουν" οι υπόλοιποι. Και να σας πω κάτι τελευταίο; Επειδή πολλοί άνθρωποι όταν έχουν κάνει κτήμα τους κάτι (π.χ. μια λανθασμένη άποψη ή έναν αστικό μύθο) και έρχεται κάποιος και τους ανατρέπει όλο αυτό, τότε αρχικά αντιδρούν και υπερασπίζονται με σθένος την λανθασμένη αυτή άποψη, από εγωισμό ή απο οτιδήποτε άλλο. Δεν παραδέχονται εύκολα ότι κάποιος τους κοροιδεψε.   Στην πορεία όμως όσοι διαθέτουν τη στοιχειώδη λογική, αντιλαμβάνονται το λάθος τους και προχωρούν στο σωστό δρόμο.

Aγαπητή louka9 κι εγώ αρχικά νόμιζα πως φοβόμουν.Δεν είναι φόβος .Είναι απέχθεια και αποστροφή. Είναι εμετικά και τα πρόσωπά τους και η συμπεριφορά τους. Το τι πέρασαν οι παππούδες μας το γνωρίζουμε όλοι.Το γνωρίζει και ο τραγόπαπας στα Καλάβρυτα (απ΄όπου κατάγομαι) και παρ΄όλα αυτά τους υποστηρίζει. Το νέο σύνθημα λοιπόν που έγραψα και παραπάνω είναι το "sigamifovitho"  .Απ΄ότι είδαμε όλοι δεν υπάρχουν περιθώρια συζήτησης μ΄αυτά τα άτομα αλλά επειδή πάντα είμαι αισιόδοξη πιστεύω ότι μπορεί ο/η kermen και οι "υπόλοιποι" της παρέας του/της, ίσως,  λέω ίσως,  όταν μόνοι τους δουν τις συζητήσεις να σκεφτούν λίγο διαφορετικά.

Εσύ μη ταράζεσαι με τους "χαμένους".Κοίτα με το καλό να γεννήσεις και το μωράκι σου θα σου δώσει τόση δύναμη που δεν φαντάζεσαι. Θα σου δώσει δύναμη  να παλεύεις για να ζήσει ελεύθερο σε μια κοινωνία δημοκρατική.Γι΄αυτό το μέλλον γίνονται και αυτές οι συζητήσεις και άλλα πολλά.

Δεν φοβόμαστε λοιπόν.

Έλενα Κυριακοπούλου            

η βλακεια δεν παλευεται ...

και αντε και την αντεξες , λες ειναι παροδικη ισως...

τον ηλιθιο πως να τον αντεξεις ????

εδω δειτε :

«Σταματήστε τους αλλοδαπούς εργάτες! Δουλειά μόνο στους Γερμανούς!» δίπλα σε αυτό το πανό, που επιτίθεται εμμέσως στους Έλληνες μετανάστες της Γερμανίας, εκφώνησε το χαιρετισμό του ο εκπρόσωπος εξωτερικών επαφών της Χρυσής Αυγής Γιώργος Δημητρούλιας, σε εκδήλωση του ναζιστικού γερμανικού κόμματος NPD, στο Rostock της Γερμανίας.

η βλακεια δεν παλευεται ...

και αντε και την αντεξες , λες ειναι παροδικη ισως...

τον ηλιθιο πως να τον αντεξεις ????

εδω δειτε :

«Σταματήστε τους αλλοδαπούς εργάτες! Δουλειά μόνο στους Γερμανούς!» δίπλα σε αυτό το πανό, που επιτίθεται εμμέσως στους Έλληνες μετανάστες της Γερμανίας, εκφώνησε το χαιρετισμό του ο εκπρόσωπος εξωτερικών επαφών της Χρυσής Αυγής Γιώργος Δημητρούλιας, σε εκδήλωση του ναζιστικού γερμανικού κόμματος NPD, στο Rostock της Γερμανίας.

Πως να συνεχίσω Χρύσα μου, με αυτούς τους ηλίθιους και ανεγκέφαλους; Λυπάμαι ειλικρινά αυτούς που τους έφεραν στην βουλή. Είναι άξιοι της μοίρας των. Δεν πρόκειται να επανέλθω.

Ποιος τάπωσε ποιον φαίνεται ξεκάθαρα..

Ίσως για εσάς να είναι δύσκολο να πιστέψετε πως ένας ο οποίος τελείωσε το ΑΠΘ πριν 18 χρόνια με άριστα μπορεί να ψηφίσει Χ/Α.

Ίσως να σα φαίνεται παράξενο πως ένας μέσος ψηφοφόρος της Χ/Α μπορεί να αντιπαραθέσει λογο απέναντι στην δική σας ελίτ του αμπελοσοφισμου.

Συγνώμη doctor που δεν είμαι του επίπεδο σου ,,,του επιπέδου του να βρίζω ότι είναι αντίθετο μου…του να μην μπορώ να κάνω διάλογο όταν ο άλλος μου δείχνει & την άλλη πλευρά…

Όλοι σας έχετε λέτε βιώματα χωρίς όμως να αναφέρεστε στα βιώματα των άλλων.

Όλοι σας οι σύγχρονοι κομμουνιστές του καναπέ είστε έτοιμοι να κάνετε τον αγώνα σας ……από πού ρε????? από τον καναπέ??????

Αυτούς τους οποίους υμνείτε τουλάχιστον θυσιάστηκαν ή εξοριστήκαν για κάτι που πίστεψαν πως ήταν σωστό…Εσείς τι κάνετε εκτός από το να υπηρετείτε πιστά το σύστημα που κατηγορείτε……??????

Σας αφήνω στον ύπνο σας …εύχομαι όταν ξυπνήσετε να σας επιτρέπουν να κάνετε τον σταυρό σας ,να μιλάτε & να γράφετε ακόμα ελληνικά ελεύθερα στο ιντερνετ.

Για μια & μονό φορά που έβγαλα το καπέλο στον Τζίμερο είναι για την φράση του που εκφράζει το 15% του ελληνικού λαού που στηρίζει την Χ/Α

«……………..Ο Σύριζα είναι ποιο επικίνδυνος για τον τόπο και την Ευρώπη ολόκληρη. Τις κορδελίτσες περί ναζιστών και φασιστών, τυλίξτε τις στα κενά κουτάκια της σκέψης σας. Πιο φασίστες, πιο παρανοϊκοί, πιο ολοκληρωτικοί από τον ΣΥΡΙΖΑ με τις συνιστώσες του, δεν υπάρχουν. Οι Χρυσαυγίτες, έχουν έστω μια ιδεολογία. Οι Συριζαίοι δεν έχουν τίποτα, δεν αγαπούν ούτε τον Έλληνα, ούτε τη χώρα, όπως έστω εντελώς λάθος, αγαπάει η Χρυσή Αυγή. Αν η Χρυσή Αυγή είναι το αυγό του φιδιού, ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το φίδι.»

Η Χρυσή Αυγή δεν είναι αρρωστεια αλλά το φάρμακο

Όλα τα δυνατά φάρμακα όμως έχουν και δυνατές παρενέργειες.

Ταλίν...

Κατίν...

Απαντάς αυτό:

Σφαγή του Κατύν (γερμανικά: Massaker von Katyn, πολωνικά: zbrodnia katyńska, ρωσικά: Катынский расстрел)  ΑΝ θέλεις να απαντήσεις κάνοντας επιλεκτικά μαθήματα ορθογραφίας χάριν εντυπώσεων, και όχι επι της ουσίας.
Επι της ουσίας απαντάς  διαψεύδοντας αυτό. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%AE_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%9A%CE%B1%CF%84%CF%8D%CE%BD
Για περισσότερες πληροφορίες στο Βλαδίμηρο όπως σας έγραψα ....
Για τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται απάντηση.
Απο το 80 είχα να μιλήσω πολιτικά μα αριστερούς εκτενώς ( στα τελευταία ποστ γράφονται απίθανα πράγματα) υπόσχομαι ότι θα ξαναπροσπαθήσω...στο  μέλλον.
Γειά σας και απο εμένα.

Έχω γνωρίσει "στουρνάρια" που αρίστευσαν. Το "άριστα" στο Πανεπιστήμιο δηλαδή γιατί να με πείσει ότι έχω απέναντί μου έναν καλλιεργημένο και λογικό άνθρωπο;

Και οι 300 στη βουλή με πτυχία και αριστεία είναι.Και λοιπόν αυτό τι λέει, ότι έχουν σωστή κρίση?

Άσε με την έμφαση που δίνεις μόνος σου υποτιμάς αυτό που στηρίζεις.Άκου αν μας κάνει εντύπωση που ένας άριστος σαν εσένα ψηφίζει Χ.Α. Κι όσο λέω να μην απαντώ, πάλι εδώ είμαι.

Άστο όσο το συνεχίζεις το πας και πιο κάτω.       

Ελεύθερο το "παιδί του λαού" !!! http://www.skai.gr/news/greece/article/225575/athoos-o-ilias-kasidiaris/?utm_source=rss_news_greece&utm_campaign=skai200905190000&utm_medium=rss

Δεν πιστεύω να αμφισβητεί κανείς σας την απόφαση του δικαστηρίου... :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Ελεύθερο το "παιδί του λαού" !!! http://www.skai.gr/news/greece/article/225575/athoos-o-ilias-kasidiaris/?utm_source=rss_news_greece&utm_campaign=skai200905190000&utm_medium=rss

Δεν πιστεύω να αμφισβητεί κανείς σας την απόφαση του δικαστηρίου... :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Είπαμε... η δικαιοσύνη είναι τυφλή. Να δώ πότε θ' ανοίξει τα μάτια της.

Εν πάσει περιπτώσει καλύτερα να αθωωθεί ένας ένοχος παρά να καταδικαστεί ένας αθώος

Μετά την εξέλιξη που έχει πάρει η συζήτηση  σκεφτόμουνα ότι δεν έχει αξία να συνεχίσω να συμμετέχω γιατί όπως σωστά επισημάνθηκε «η βλακεία είναι ανίκητη»

Επιπλέον ταυτίζομαι απόλυτα με την τοποθέτηση του Αχιλλέα στο σχόλιο 21 και στο 271 όπως επαναλαμβάνεται.

Με επηρρέασε όμως ο KAROLOS (#.281) και το γεγονός πως ως αυτή τη στιγμή το παρόν θέμα έχει πάνω από 6300 επισκέψεις που σημαίνει ότι εκτός από τους λίγους καλούς συναδέλφους  που γράφουν και τα φασιστοειδή που τρολάρουν άλλοτε ως KYRIAKOS κι άλλοτε ως KERMEN υπάρχουν κι αρκετοί επισκέπτες που έδειξαν ενδιαφέρον και ενδεχομένως συνεχίζουν να το παρακολουθούν.

Δεν είναι βέβαια τόσο άξιον απορίας πως κάποιος άνθρωπος που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο (κατά δήλωσή του) γράφει αρχικά τόσο ανορθόγραφα (το έχουμε ξαναδεί εδώ μέσα) όσο το ότι «μαθαίνει» και βελτιώνεται τόσο άμεσα, αλλά αυτό μάλλον έγινε εμφανές σε όλους.

Θέλω να επισημάνω, αν και πιθανόν το έχετε διαπιστώσει, ότι τα φασιστοειδή κάθε φορά που τους τίθεται μια ερώτηση αντί να απαντήσουν, «ποιούν την νήσσαν» και τοποθετούνται με νέες δικές τους ερωτήσεις  και μετα κομπάζουν ότι μας «τάπωσαν».

Σ΄ αυτές τις ερωτήσεις τους, θεωρώ ότι έχουν πάρει επαρκείς απαντήσεις από τους συναδέλφους. Ιδιαίτερα στο θέμα του Κατίν οι ίδιοι δεν τοποθετήθηκαν. Δεν τους ενδιαφέρει η καταδίκη του εγκλήματος αλλά η καταδίκη των «εβραιομπολσεβίκων» και γι αυτό δεν τοποθετούνται για την περίπτωση της ναζιστικής πράξης. Αποδέχονται δε ως μοναδική αλήθεια την εκδοχή του Γκέμπελς του οποίου το όνομα σε όλο τον κόσμο είναι ταυτόσημο και συνώνυμο με το ψέμα.

Υπάρχει όμως ένα ερώτημα που θέτουν το οποίο θα  σχολιάσω και ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές για την έκταση του σχολίου μου.

Είναι αυτό της «καταδίκης του Μελιγαλά» το οποίο επαναφέρουν πότε ως ο ένας και πότε ως ο άλλος.

Στο σχετικό «αφιέρωμα» της ΧΑ στη σελίδα της, διαβάζουμε ότι πρόκειται για την μάχη μεταξύ των ανδρών των «ταγμάτων ασφαλείας», της χωροφυλακής  και «των ορδών του Άρη Βελουχιώτη»

Προ ημερών έγραφαν «των ελλήνων εθνικιστών των ταγμάτων ασφαλείας». Τώρα το άλλαξαν αλλά δεν πειράζει.

Είναι μια καλή αρχή για να δούμε τα γεγονότα αφού συμφωνούμε στο ποιες ήταν οι αντιμαχόμενες δυνάμεις.

Οι «ορδές του Αρη» είναι ο ΕΛΑΣ. το στρατιωτικό σκέλος του ΕΑΜ, που πολέμησε τους κατακτητές την ίδια στιγμή που οι αστοί πολιτικοί και οι μοναρχικοί μετακόμισαν στο Κάιρο για να σώσουν το τομάρι τους, παίρνοντας μαζί τους και το χρυσό από την τράπεζα της Ελλάδας, μιας και ήταν κληρονομιά από τον μπαμπά τους

Στρατιωτικός ηγέτης του ΕΛΑΣ να θυμίσω ήταν ο Στέφανος Σαράφης, βενιζελικός αρχικά, με συμμετοχή στους βαλκανικούς πολέμους. Με υπόδειξη του Σ.Μ.Α. ο Σαράφης είχε ιδρύσει αρχικά ένοπλη αντιστασιακή αντιεαμική ομάδα,  όμως επειδή πίστευε στην ιδέα της ενιαίας αντίστασης απέναντι στους γερμανούς επεδίωξε την συνεργασία όλων των ομάδων.

Αρχικά επεδίωξε συνεργασία με τον ΕΔΕΣ και την ΕΚΚΑ όμως μετά τη σύγκρουσή του με τον ΕΛΑΣ και τη σύλληψη του άλλαξε στάση.

Παρά την αρχική αντιεαμική του δράση, με την ίδρυση του Γενικού Στρατηγείου του ΕΛΑΣ τοποθετήθηκε  στρατιωτικός αρχηγός, σε ένδειξη αναγνώρισης των στρατιωτικών του προσόντων.

Σημειώνω ξανά για τους κακοπροαίρετους ότι δεν ήταν κομμουνιστής. Στο ΚΚΕ εντάχθηκε πολύ αργότερα, διαπιστώνοντας ποιοί πραγματικά αγωνίζονται για την ελευθερία της χώρας και τη δημοκρατία. Υπό την ηγεσία του ο ΕΛΑΣ κατέστη μαζικός, ισχυρός και αποτελεσματικός αντάρτικος στρατός, ο μεγαλύτερος της υπόδουλης ευρώπης μετά τους παρτιζάνους του Τίτο. Ενας στρατός που καθήλωσε στην Ελλάδα 10 γερμανικές μεραρχίες και συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη των συμμάχων εμποδίζοντας την προέλαση των ναζί.

Από την άλλη τα τάγματα ασφαλείας, (οι «ταγματαλήτες» ή «γερμανοτσολιάδες»  ή «ράλληδες» όπως τους έλεγε ο κόσμος και που όπως έγραψε ο Αχιλλέας ο χαρακτηρισμός «ραλληδες» αποτελεί ακόμη και σήμερα βρισιά), ιδρύθηκαν από τον 3ο κατοχικό πρωθυπουργό (μετά τον Τσολάκογλου και τον Λογοθετόπουλο) τον Ι.Ράλλη (πατέρα του μετέπειτα υπουργού -και παιδείας- του "εθνάρχη" και πρωθυπουργού το 1980-1981, γνωστού και για τη δασμοφοροδιαφυγή με την εισαγωγή των "εσωρούχων" Lacoste και αναφερόμενου ως "Νέστωρα" της ΝΔ λίγο πριν το θάνατό του)  μετά από έγκριση της Βερμαχτ.

Η ιδέα ανήκε στον παππού Πάγκαλο (το δικτάτορα) και τον Γονατά και η ίδρυσή τους υπήρξε όρος (ο Ράλλης έβαζε όρους :lol:  )  προς τους Γερμανούς από το Ράλλη προκειμένου να αναλάβει την πρωθυπουργία.

Οι γερμανοί βέβαια δεν το πολυσκέφτηκαν καθώς, εκτός από την «εξοικονόμηση γερμανικού αίματος» και την δυνατότητα να διοχετεύουν σε άλλα μέτωπα το δικό τους στρατό, τους βόλευε ο αντικομμουνισμός τους όπως δεχόταν ο στρατιωτικός διοικητής της Ελλάδας, Αλεξάντερ Λέερ.

Γενικός προϊστάμενος των Τ.Α. ήταν ο ο αντιστράτηγος των Waffen SS, Walter Schimana.

Ο αρχηγός των SS ο γνωστός μας Heinrich Luitpold Himmler τηλεγραφεί στις 10/11/1944 στο Σιμάνα:

"Σας εκφράζω τα συγχαρητήριά μου, επειδή κατορθώσατε να οργανώσετε τα υγιή και νομοταγή στοιχεία του Ελληνικού λαού στα τμήματα των Ελλήνων εθελοντών καθώς και των Ευζώνων, και να τα οδηγήσετε σε άψογη συνεργασία με τα δικά μας γερμανικά τμήματα στον αγώνα κατά των μπολσεβίκων συνωμοτών μέχρι την τελευταία μέρα"

Παράλληλα με τα Τ.Α. δρούσαν και τα τάγματα χωροφυλακής υπό την ηγεσία του Δ.Παπαδόγκωνα (του οποίου ο γιός χρημάτισε υπουργός στις κυβερνήσεις της ΝΔ του "εθνάρχη") τα οποία υπάγονταν τυπικά στο Υπουργείο Εσωτερικών αλλά σιτίζονταν και εξοπλίζονταν από τους γερμανούς. Ετσι κι αλλιώς και το υπουργείο εσωτερικών στους γερμανούς υπαγόταν.

Αυτές τις δυνάμεις η ΧΑ τις χαρακτηρίζει «εθνικούς αγωνιστές» και τους τιμά με τα μνημόσυνα στο Μελιγαλά.

Το πόσο «εθνικοί αγωνιστές» ήταν το καταλαβαίνει κανείς μεταξύ άλλων από το τηλεγράφημα του Παπαδόγκωνα στο Χίτλερ μετά την απόπειρα εναντίον του και την απάντηση του Χίτλερ και του Χιμλερ.

«Οι 5.000 αξιωματικοί και άνδρες των ελληνικών εθελοντικών τμημάτων της Πελοποννήσου, με το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού της όπισθεν αυτών, εκφράζουν την βαθυτάτην αγανάκτησίν των δια την εναντίον απόπειραν, σχεδιασθείσαν και επιχειρηθείσαν υπό υποκειμένων, τα οποία δεν ήθελαν να αναγνωρίσουν την αναγκαιότητα του αγώνος κατά του κομουνισμού και των πλουτοκρατών συνεργατών του.

Εκφράζουν την χαράν των δια την θαυμαστήν διάσωσίν σας, και κλίνουν με ευγνωμοσύνην το γόνυ ενώπιον του παντοδυνάμου Θεού, όστις ήπλωσε προστατευτικήν χείρα επάνω εις την ζωήν σας, δια να σας διαφυλάξει εις το Γερμανικόν Έθνος και εις την εν τω αγώνι κατά της κομουνιστικής πανώλης ηνωμένην Ευρώπην.

Δια τους έλληνας εθελοντάς της Πελοποννήσου, η ένδειξις αυτή είναι μία παρόρμησις όπως συνεχίσουν δι όλων των δυνάμεων μέχρις εσχάτων τον αγώνα κατά των ξένων προς την χώρα μπολσεβικικών ορδών εν Ελλάδι.

Από της ιεράς γης της αρχαίας Σπάρτης, εκ της οποίας προήλθεν η δραξ των ηρώων του Λεωνίδου η οποία έσωσε τον ευρωπαϊκόν πολιτισμόν υψούται η προσευχή μας: «Κύριε, διαφύλασσε τον Φύρερ».

Και η απάντηση:

«Αγαπητέ Συνταγματάρχη Παπαδόγκωνα.

Ο Φύρερ έλαβε γνώσιν των εκδηλώσεων Υμών των 5.000 αξιωματικών και οπλιτών των εθελοντικών τμημάτων Πελοποννήσου και ευχαριστείται επί τούτοις εγκαρδίως. Ο Φύρερ διαβιβάζει Υμίν την πλήρη ευγνωμοσύνην του, ως και τους χαιρετισμούς του.

Ζήτω ο Φύρερ.

Υπογραφή

Χίμλερ (Υπουργός του Ράιχ και αρχηγός των S-S).

Ο τύπος της εποχής:

euxaristiesveyvfe.jpg

xitler-eyxaristhsies-se-ellhnes.jpg

Η θέσις όλων των Ελλήνων είναι παρά το πλευρόν της Γερμανίας και τα Συγχαρητήρια των ελλήνων αρχηγών προς τον Φύρερ επί τη διασώσει του

img063customiq3.jpg

μιά σύσταση προς τον πληθυσμόν (οι γερμανοί είναι φίλοι μας)

dosileasad.jpg

και μια αναφορά της χωροφυλακής προς την Γερμανικήν Μυστικήν Αστυνομίαν

synergasia-tagmatisfalitwn-me-germanikh-

Για την μάχη του Μελιγαλά δεν χρειάζονται πολλα λόγια.

Αρκεί φαντάζομαι να πουμε ότι ο ΕΛΑΣ λειτουργούσε υπό την πολιτική κάλυψη και της κυβέρνησης η οποία μετά την συμφωνία της Καζέρτας είχε δεσμευτεί ότι μετά την αποχώρηση των γερμανών θα τιμωρηθούν οι συνεργάτες τους και είχε δώσει την εντολή της σύλληψής τους.

Οι ταγματασφαλίτες της Μεσσηνίας που πολέμησαν ως οπισθοφυλακή των γερμανών, πιστεύοντας πως οι φίλοι τους στο Κάιρο τους πούλησαν, και θα τιμωρηθούν,  σε αντίθεση με τους άλλους ταγματαλήτες που παραδόθηκαν αποφάσισαν να πολεμήσουν και μετά την αποχώρησή τους. Μετά την κατάληψη της Καλαμάτας από τον ΕΛΑΣ,  οχυρώθηκαν στο Μελιγαλά και απέρριψαν το κάλεσμα του ΕΑΜ να καταθέσουν τα όπλα και να τεθούν στη διάθεση της κυβέρνησης εθνικής ενότητας.

Φυσικά η μάχη έληξε υπέρ του ΕΛΑΣ ο οποίος είχε σαφώς την υποστήριξη του κόσμου που είχε δεινοπαθήσει από την τρομοκρατία των «ράλληδων» καθώς όπως έλεγε ο υποδιοικητής του τάγματος, ταγματάρχης Καζάκος για τις εκκαθαριστικές επιχειρήσεις των Γερμανών και των συνεργατών τους το καλοκαίρι του 1944 στον Ταΰγετο:

«Η επιχείρησις αύτη απέβη άκαρπος καθ’ όσον ο ΕΛΑΣ είχεν οργανώσει σχεδόν ολόκληρον την ύπαιθρον (Μεσσηνίας και Λακωνίας) από του εργάτου μέχρι του ανωτάτου τιτλούχου, ώστε επληροφορήθη εγκαίρως φαίνεται την όλην προπαρασκευήν»

Επιπλέον ο ίδιος έλεγε αρκετά χρόνια μετά:

Οι Γερμανοί εγκατέλειψαν το Μελιγαλά στις 4.9.1944 και την Καλαμάτα την επομένη. Ο ΕΛΑΣ μπήκε στην μεσσηνιακή πρωτεύουσα στις 9 Σεπτεμβρίου, μετά ολοήμερη μάχη με τον εκεί «λόχο ασφαλείας» και τη χωροφυλακή. Στις 13 Σεπτεμβρίου ήρθε η σειρά του Μελιγαλά, όπου είχαν οχυρωθεί οι εναπομείναντες ταγματασφαλίτες. Οταν η ηγεσία τους απέρριψε το κάλεσμα του ΕΑΜ να καταθέσουν τα όπλα και να τεθούν στη διάθεση της κυβέρνησης εθνικής ενότητας, το λόγο είχαν τα όπλα. Οι αντίπαλες δυνάμεις ήταν ισοδύναμες αριθμητικά (1.000-1.200 ένοπλοι εκατέρωθεν), ενώ οι αντάρτες διέθεταν την υποστήριξη χιλιάδων χωρικών του εφεδρικού ΕΛΑΣ, που συνέρρεαν από τα πέριξ με αυτοσχέδιο οπλισμό.

Στο τελικό ανακοινωθέν του ΕΛΑΣ ο Σαράφης αναφέρει ότι σκοτώθηκαν 60 αντάρτες και 800 «ράλληδες».

Από την άλλη πλευρά ακούγονται διάφορα νούμερα.

Ο Σύλλογος θυμάτων, μιλά για 1144 άτομα από τους οποίους 108 ήταν από το Μελιγαλά. Συμπεριλαμβάνονται 18 γυναίκες, 18 ηλικιωμένοι, ένας έφηβος και κανένα παιδί. Όλοι οι υπόλοιποι άνδρες μάχιμης ηλικίας (ο σύλλογος θυμάτων το λέει)

Ο ιατροδικαστής Καψάσκης ξέθαψε 708 πτώματα και στο μνημείο αναφέρνται 787 ονόματα.

Όσοι και να ήταν, αθροίστε τους στις απώλειες των γερμανών όπως άλλωστε έκανε και η Βέρμαχτ καθ΄όλη τη διάρκεια της ύπαρξης των "ράλληδων" και όπως έκανε για όλους τους δωσίλογους και τους συνεργάτες της σε όλες τις χώρες που πέρασαν οι Ναζί.

Μετά την μακροσκελή αυτή δημοσίευση που πιστεύω κάνει καθαρή την υπόθεση αυτή, οφείλω να πάρω θέση στο ερώτημα που θέτουν τα φασιστοειδή της ΧΑ, αν δηλαδή καταδικάζω τον Μελιγαλά.

Καταδικάζω λοιπόν απερίφραστα την δράση των ταγματαλητών και των ράλληδων και στο Μελιγαλά και σε όλη την Ελλάδα. Καταδικάζω την αντεθνική τους δράση ως δύναμη υποστηρικτική της γερμανικής Βερμαχτ και την συνεργασία τους με τους καταχτητές.

Καταδικάζω τους δωσίλογους και το γεγονός πως εξακολουθούν να βρίσκονται οι απόγονοί τους στον κρατικό μηχανισμό με το μανδύα του εθνικόφρονα ζητώνταν τα ρέστα από τους πραγματικούς πατριώτες, αγωνιστές της εθνικής αντίστασης.

Για όσους έχουν διαφορετική άποψη για τα γεγονότα έχω να πω πως όποια κι αν είναι η άποψή σας.......

και αυτή η μάχη είναι μια από της μάχες του 2ου παγκοσμίου πολέμου για τον οποίο ακέραιη την ευθύνη φέρουν οι Ναζί.

Κι επειδή δεν θέλουμε να υπάρξει άλλος παγκόσμιος πόλεμος ........

θα είμαστε πάντα ενάντια στο Ναζισμό και τον φασισμό,

ενάντια σε σας τα φαντάσματα του 2ου παγκοσμίου πολέμου.

Μετά την εξέλιξη που έχει πάρει η συζήτηση  σκεφτόμουνα ότι δεν έχει αξία να συνεχίσω να συμμετέχω γιατί όπως σωστά επισημάνθηκε «η βλακεία είναι ανίκητη»

.......ια όσους έχουν διαφορετική άποψη για τα γεγονότα έχω να πω πως όποια κι αν είναι η άποψή σας.......

και αυτή η μάχη είναι μια από της μάχες του 2ου παγκοσμίου πολέμου για τον οποίο ακέραιη την ευθύνη φέρουν οι Ναζί.

Κι επειδή δεν θέλουμε να υπάρξει άλλος παγκόσμιος πόλεμος ........

θα είμαστε πάντα ενάντια στο Ναζισμό και τον φασισμό,

ενάντια σε σας τα φαντάσματα του 2ου παγκοσμίου πολέμου.

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΙΝ ΔΕΣ ΕΔΩ

http://pontosandaristera.wordpress.com/2010/04/13/katyn-poutin-gkikas/

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΟΠΟΝΤΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΛΙΝ ΑΝ ΘΕΣ

ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣ

ΔΕΣ ΕΔΩ

http://greg61.gr/blog/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BC%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BA%CE%B5/

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΕ & ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ & ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΨΗ..

http://clubs.pathfinder.gr/Iapetos_/666476

& ΕΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΝ  ΟΙ ΌΨΙΜΟΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΙ ΤΟΥ 40 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ & ΒΙΩΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 80+ ΧΡΟΝΩΝ…..΄

ΑΛΩΣΤΕ ΤΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΝΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 43 ?????

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ….ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ….

ΔΕΣΤΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ & ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΠΩΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 15% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ) ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΣΤΟ ΣΑΠΙΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ????

ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ…

& Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗΝ Χ/Α ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ Ή ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ & ΕΣΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΨΗΦΙΖΑΜΕ

ΔΕΣΤΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ & ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΠΩΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 15% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ) ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΣΤΟ ΣΑΠΙΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ????

Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Τόσα χρόνια το 80% (μέσα σε αυτό το 80% συμπεριλαμβάνεται και το 15% της Χ.Α.) θεωρούσε το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ ως λύση και δες πού καταλήξαμε.

Τι θες να πεις ότι ξαφνικά το 15% των ψηφοφόρων απέκτησαν σωστό πολιτικό κριτήριο και εμπιστεύονται τα SS ως τη λύση των προβλημάτων;

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΙΝ ΔΕΣ ΕΔΩ

http://pontosandaristera.wordpress.com/2010/04/13/katyn-poutin-gkikas/

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΟΠΟΝΤΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΛΙΝ ΑΝ ΘΕΣ

ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣ

ΔΕΣ ΕΔΩ

http://greg61.gr/blog/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BC%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BA%CE%B5/

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΕ & ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ & ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΨΗ..

& ΕΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΝ  ΟΙ ΌΨΙΜΟΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΙ ΤΟΥ 40 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ & ΒΙΩΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 80+ ΧΡΟΝΩΝ…..΄

ΑΛΩΣΤΕ ΤΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΝΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 43 ?????

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ….ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ….

& Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗΝ Χ/Α ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ Ή ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ & ΕΣΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΨΗΦΙΖΑΜΕ

Θυμήθηκες τα κεφαλαία, ξέχασες την ανορθογραφία. Τα υπόλοιπα ασχολίαστα. Δεν μπορείς να πείσεις κανέναν πια ότι η γη είναι τετράγωνη.

Αγαπητοί συνάδελφοι,

ασχολούμαστε και γράφουμε (για την ακρίβεια: γράφετε), τόσο καιρό για τον φασισμό και τους, αντικειμενικά, συνεπίκουρους αυτού. Ηθελημένα απείχα από την συζήτηση αυτή και παρακάτω θα προσπαθήσω να εξηγήσω τη στάση μου.

Δεν μπορώ παρά να εκφράσω τον ειλικρινή θαυμασμό μου για την ορμή και το σθένος των περισσότερων απο εσάς. Ορμή και σθένος απέναντι σε ότι πιο απάνθρωπο γνώρισε η ανθρωπότητα: Τον φασισμό. Χαίρομαι που τυγχάνω συνάδελφος του "ype", του "doctor", της "ΕΙΡΗΝΗΣ", του "KAROLOS", του "ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ", του "Lucky Luke", του "Αρχοντή", του "Soulis", της "ΧΡΥΣΑΣ", της "Elezia", του ..., της ..., του ..., της ..., της συντριπτικής πλειοψηφίας όσων συμμετείχαν στο θέμα (ζητάω συγγνώμη απο όσους δεν αναφέρθηκαν "ονομαστικά", αλλά είναι τόσο πολλοί...).

Θεωρώ πως απέναντι στον φασισμό μια και μοναδική στάση πρέπει να έχουμε: ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ. Δεν πρέπει να αναδείξουμε ως συνομιλητές τους θιασώτες των κρεματορίων. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ. ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ των οπαδών του φασισμού και των, αντικειμενικά, ενεργούντων υπερ αυτού. Δεν γίνεται να συμβάλλουμε στο αναδειχθούν, μέσω διαλόγου, οι αρνητές και εχθροί του διαλόγου και της Δημοκρατίας. ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ. Χρέος μας είναι μόνο η ανυποχώρητη στάση απέναντι στον φασισμό. Χρέος μας ακόμα η συμμετοχή μας στους χώρους εργασίας, παιδείας, επιστήμης και σε κάθε χώρο κοινωνικού γίγνεσθαι με σκοπό την ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ κάθε φασιστοειδούς, μέσω αντιπαράθεσης επιχειρημάτων και ιστορικών γεγονότων, από  τον απλό κόσμο, που αποκαμωμένος από την πολυμέτωπη επίθεση που δέχεται, δείχνει να γίνεται ευάλωτος στη μαύρη προπαγάνδα του φασισμού. Δεν μπορεί να κάνεις διάλογο με τον αρνητή του διαλόγου και που, διάολε, στην κατάργηση του διαλόγου σκοπεύει. Δεν μπορεί να κάνεις διάλογο με τον νεόκοπο οπαδό του φασισμού που μπερδεύει το Ταλίν με το Κατίν! Για την ακρίβεια όχι μόνο δεν μπορεί, αλλά τους οφείλουμε την πλήρη απαξίωση και απομόνωση. Δεν πρέπει να τους δώσουμε εμείς οι ίδιοι το βήμα για να αναδείξουν τις κατάπτυστες ιδέες τους και όπου αυτές εισέρχονται (χώροι εργασίας κλπ) εκεί χρειάζεται η ανυποχώρητη στάση μας. Σε τελευταία ανάλυση ανάλυση δεν γίνεται να κάνεις διάλογο με φασίστες. Εκ των πραγμάτων σε οδηγούν στο "γήπεδό" τους, στο "πεδίο" τους (βλέπε μαύρη προπαγάνδα, ψεύδη, μεγαλοστομίες, ιστορικές παραποιήσεις κλπ) και εκεί σε "κερδίζουν" εκ πείρας.

Αυτή λοιπόν είναι η γνώμη μου και ενδεχομένως εξηγεί την μέχρι τώρα απουσία μου από το θέμα: ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ. ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΔΕΙΞΗΣ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΤΟΥΣ. ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΧΗ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΑΓΩΝΙΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΘΟΥΝ. ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΟΥΜΕ (από αυτό ζουν και αναπνέουν). ΑΣ ΠΑΙΞΟΥΝ ΕΝ ΟΥ ΠΑΙΚΤΟΙΣ.

ΥΓ. Κάποιος εκ των όσων συμμετείχαν στο συγκεκριμένο θέμα θέλησε να αναφερθεί και να οικειοποιηθεί (υπερ του φασισμού) τον αγώνα και την θυσία του Γρηγόρη Αυξεντίου. Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά την ιστορία της Κύπρου, ας λάβει υπόψη τα εξής:

α) Ο Γρηγόρης Αυξεντίου δεν αποκαλείται "ο ήρωας του Μάχαιρα'. Είναι βέβαια λογικό να ακολουθεί τη λογική και το συνειρμό του μυαλού του που δεν έχει τίποτε άλλο να σκεφθεί, αποκαλύπτοντας τις μύχιες επιθυμίες του, παρά την "μάχαιρα". Ο Γρηγόρης Αυξεντίου ήταν "ο ήρωας του Μαχαιρά" και έτσι αποκαλείται και σήμερα. Αποτυπώνοντας το λεκτικά, τα αδέλφια μας οι Κύπριοι το προφέρουν ¨Μασ(χ)ερά".

β) Και τι σχέση έχει, παλληκάρι ή λεβέντισσα, ο Γρηγόρης Αυξεντίου με τον φασισμό? Γνωρίζεις καλά την ιστορία ή βασίσθηκες σε προπαγανδιστικό υλικό που σκοπό έχει την οικειοποίηση του?

γ) Η μαύρη προπαγάνδα σας και η προσπάθεια για μονοπώληση της έννοιας "πατρίδα" τελείωσε. Είναι πολύ μεγάλη ιδέα για να σας την χαρίσουμε. Άλλωστε επιβάλλατε (με τους γνωστούς τρόπους) την νομιμοποίηση να την χειρίζεστε μόνο εσείς. Και το εκφράσατε με τον καλύτερο τρόπο: "Στρατηγέ μου, ιδού ο στρατός σας" ανακράξατε. Και αν δεν θυμάσθαι πότε και πού έγινε, ας ανατρέξετε... Ως ιστορική μνήμη βέβαια... Γιατί η εκ μέρους σας μονοπώληση ιδεών και αξιών τελείωσε. Όπως τελείωσαν και τα εφεδρικά όπλα, αυτό ακριβώς δηλαδή που αποτελείτε...

ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΔΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΕΑΙ & ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ & ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΨΗ..ΑΠΟΨΗ, ΔΕΣ ΕΔΩ

ΚΑΙ & ΕΑΣ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΝ  ΟΙ ΌΨΙΜΟΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΙ ΤΟΥ 40 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ & ΒΙΩΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 80+ ΧΡΟΝΩΝ…..΄

ΑΛΩΣΤΕ ΑΛΛΩΣΤΕ, ΤΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΝΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 43 ?????

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ  ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ….ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ….

ΔΕΣΤΕ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ & ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΠΩΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 15% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ) ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΣΤΟ ΣΑΠΙΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ????

ΚΑΙ ΤΗΝ & Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗΝ Χ/Α,  ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ Ή ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ & ΕΣΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΨΗΦΙΖΑΜΕ

Εγώ πάντως δεν είχα πάρει άριστα, εκπαιδευόμουνα στις "μολότωφ"...

Ειρήνη, αν δεν κάνω λάθος έχουμε να κάνουμε με μετάλλαξη που πάει για Νομπέλ. Το ίδιο άτομο του οποίου τα λάθη επισημαίνεις, λίγο πριν ανέβασε κείμενο, που θα ζήλευε και ο Μπαμπινιώτης την ορθογραφία του!! Προφανώς ξεχάστηκε ο "καθοδηγητής" του και άρχισε πάλι τις ασυναρτησίες. Γνώμη μου είναι , όπως το δήλωσα ήδη, να πάψουμε να ασχολούμαστε με αυτούς...

ΕΙΡΗΝΗ....... πλάκα έχεις. :)

προσπαθείς να διδάξεις ορθογραφία σε ανεπίδεκτους;

Γίνεται το τσακάλι να μάθει να κελαηδά;

Ότι και να κάνει πάντα από το στόμα του θα βγαίνουν γρυλίσματα.

Εισαγγελική παρέμβαση για βίντεο με ρατσιστικά σχόλια υποψήφιου βουλευτή της Χρυσής Αυγής
Προκαταρκτική για τα σχόλια του μίσους
130306b.limghandler.jpg?i=aT1maWxlcyUyZj
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/03/2013 08:00 |
Αντιμέτωπος με ενδεχόμενες ποινικές ευθύνες βάσει του νόμου περί φυλετικών διακρίσεων είναι υποψήφιος βουλευτής και μέλος της Χρυσής Αυγής έπειτα από εισαγγελική παρέμβαση για σχόλιά του σε βίντεο βρετανικού τηλεοπτικού σταθμού.   
«Είμαστε έτοιμοι να ανοίξουμε τους φούρνους», λέει για τους μετανάστες στο βίντεο του σταθμού Channel 4 ο υποψήφιος με τη Χρυσή Αυγή Αλέξανδρος Πλωμαρίτης. «Είναι πρωτόγονοι. Είναι μιάσματα. Υπάνθρωποι. Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η ύπαρξή τους», προσθέτει. Ενώ βρίσκεται με την παρέα του σε καφενείο του Αγίου Παντελεήμονα, τονίζει ότι οι μετανάστες πρέπει να γίνουν «σαπούνια, αλλά όχι για ανθρώπους παρά μόνο για αμάξια ή πεζοδρόμια, επειδή αυτοί είναι χημικοί και μπορεί να βγάλουμε καμιά καντήλα».

Δημιουργός τού βίντεο είναι ο Κωνσταντίνος Γεωργούσης. Τον περασμένο Μάιο ακολούθησε μέλη της Χρυσής Αυγής σε προεκλογικές εξορμήσεις τους στο πλαίσιο της πτυχιακής του εργασίας για την Εθνική Σχολή Κινηματογράφου και Τηλεόρασης του Λονδίνου. Υλικό από τη δουλειά του προβλήθηκε προχθές στο Channel 4. Το τμήμα Αντιμετώπισης Ρατσιστικής Βίας της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής υπέβαλε το ντοκιμαντέρ στις εισαγγελικές Αρχές και η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών Παναγιώτα Φάκου διέταξε να εξεταστεί εάν διαπράττονται αδικήματα. Στο επόμενο διάστημα η Ασφάλεια θα ζητήσει τα αμοντάριστα πλάνα και οι πρωταγωνιστές του βίντεο θα κληθούν να δώσουν ανωμοτί καταθέσεις.

Η Χρυσή Αυγή σε ανακοίνωσή της αποφεύγει να τοποθετηθεί στην ουσία των λεγομένων από τον υποψήφιό της και τα αποδίδει σε... πλάκα που σπάνε οι θαμώνες ενός καφενείου (και ο υποψήφιός της). Μάλιστα, επιχειρεί να περάσει στην επίθεση με τον ισχυρισμό ότι «καταγράφονται από κρυφή κάμερα χωρίς να έχουν ενημερωθεί». Παράλληλα απειλεί με μηνύσεις παραπέμποντας στο άρθρο του ποινικού κώδικα για τις αθέμιτες μαγνητοσκοπήσεις. Ο κ. Γεωργούσης δήλωσε στο Channel 4 ότι οι πρωταγωνιστές γνώριζαν πως βιντεοσκοπούνται. «Ηταν περήφανοι που εξέθεταν στην Ευρώπη τις ιδέες τους», είπε. Στο βίντεο, άλλωστε, ένας από τους θαμώνες του καφενείου προτρέπει μια διερχόμενη οικογένεια μεταναστών να κοιτάξει προς τον φακό και λέει: «Για πάρε μας εδώ. Φωτογραφία οικογενειακή...». Τα σχόλια των χρυσαυγιτών καταδίκασε το ΠΑΣΟΚ σε ανακοίνωσή του τονίζοντας ότι «η Χρυσή Αυγή δεν μπαίνει ούτε στον κόπο να κρύψει τις ναζιστικές της καταβολές και εγκληματικές πρακτικές».
Ο Αλέξανδρος Πλωμαρίτης είναι μέλος της Κεντρικής Επιτροπής της Χρυσής Αυγής. Υπήρξε υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος στην Αθήνα το 2010 με τον συνδυασμό του Νίκου Μιχαλολιάκου. Η οργάνωση τότε τον εκθείαζε σε ανακοίνωσή της για τις «μεγάλες μάχες για τη διάσωση της Αθήνας» που είχε δώσει ως μέλος επιτροπής κατοίκων στον Αγιο Παντελεήμονα. Στις ίδιες γειτονιές εικονίζεται στο βίντεο βρίζοντας μετανάστες και λέγοντας προεκλογικά: «Με τα στειλιάρια και με τις κλωτσιές θα πάρουμε 13%». Ηταν υποψήφιος με τη Χρυσή Αυγή στην Α' Αθήνας και δήλωνε άνεργος.

Σημειώνεται ότι ο αντιρατσιστικός νόμος επικυρώθηκε στην Ελλάδα το 1979 (Ν. 927/79). Προβλέπει τιμωρία με ποινή φυλάκισης μέχρι δύο ετών ή χρηματική ποινή ή και τα δύο.

Και να μην ξεχνιόμαστε:

Ο Κασιδιάρης δεν αθωώθηκε. Απαλλάχθηκε λόγω αμφιβολιών.

Την επόμενη εβδομάδα κρίνει η Βουλή την ασυλία του

Απαλλαγή λόγω αμφιβολιών για Κασιδιάρη
7/3/2013

Απαλλάχθηκε λόγω αμφιβολιών από το Εφετείο, ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής, Ηλίας Κασιδιάρης, ο οποίος δικάστηκε σήμερα για συνέργεια σε επίθεση και ληστεία σε βάρος φοιτητή το 2007.

Το δικαστήριο έκρινε ότι δεν ήταν ισχυρή η κατάθεση της αυτόπτη μάρτυρα του περιστατικού.

Ο κ. Κασιδιάρης που κατηγορείται για συνέργεια - καθώς μάρτυρες κατέθεσαν ότι είδαν να βγαίνουν από το αυτοκίνητό του οι άνδρες που ξυλοκόπησαν τον φοιτητή – δήλωσε αθώος και μάλιστα υποστήριξε πως εκείνη την ημέρα εργαζόταν, και ως ιατρικός επισκέπτης βρισκόταν σε γνωστό ιδιωτικό νοσοκομείο για ραντεβού.

Μάλιστα ένας εκ των γιατρών κατέθεσε ότι το μεσημέρι εκείνης της ημέρας, ήταν μαζί με τον κατηγορούμενο. Ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής ισχυρίστηκε επίσης ότι είχε πάει στο ραντεβού του με το αυτοκίνητο, που είχε ενοικιάσει και πως είχε τα κλειδιά μαζί του.

Επιχειρώντας να ανατρέψει την κατάθεση της καθηγήτριας – μέλους της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου, η οποία κατέγραψε τον αριθμό της πινακίδας, είπε πως η εν λόγω μάρτυρας είναι μέλος του ΣΥΡΙΖΑ, λέει ψέμματα και ότι έδωσε την πινακίδα στην αστυνομία 13 ημέρες μετά το συμβάν.

"Συμπάσχω με το θύμα", είπε ο Ηλ. Κασιδιάρης και πρόσθεσε ότι αυτό που προσπαθεί εκείνος να κτίσει με τη Χρυσή Αυγή κάποιοι θέλουν να το γκρεμίσουν.