Jump to content

Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης - Ο φασισμός εξαπλώνεται επικίνδυνα.

Recommended Posts

Κοίταξε φίλτατε doctor…

σε κάθε τι που γράφω, γράφετε ότι είναι ανιστόρητο ή ψευδές ακόμη & για την σφαγή στο Κατιν,  προσπαθείτε με πηγές τον Ριζοσπάστη & την Αυγή να μου πείτε πως είναι προβοκάτσια….

Εάν την ιστορία την γραφούμε όπως θέλουμε & όπως μας βολεύει, δεν έχω τίποτα να πω….παρά μόνο αυτό ,που πριν πολλά ποστ είπα…..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΕΝΔΟΞΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ……

Όσο για τους υπολοίπους φιλολαθρο εάν δεν βλέπουν την σημερινή κατάσταση της χώρας & ειδικά την κατάσταση που επικρατεί στην Αθήνα με τους λαθρο (& όχι μόνο) τότε όνειρα γλυκά & απονήρευτα….& για τους φιλους της Ιστοριας να τους τονίσω αυτό

«Μπροστά από την καταστροφή ενός κράτους, κατά γενικό κανόνα, προηγείται εκφυλισμός των τρόπων και περιφρόνηση της θρησκείας

Τζόναθαν Σουίφτ

Συνεχίζεται όμως επί της ουσίας τίποτα…..το γιατί & ποιος φταίει πάλι τίποτα…..

Χθες άκουσα ότι η Χ/Α θα κάνει & παιδικούς σταθμούς…..γιατί ????? αναρωτήθηκε κανείς….Έχει κάνει τα χαρτιά του σε κανένα κρατικό σταθμό κάποιος….Δεν μπορεί γιατί τα κριτήρια είναι τέτοια που μόνο αλλοδαποί τα πληρούν ……

Το θέμα είναι φίλε μου πως σε όλα αυτά που αντιγράφεις παίρνεις απαντήσεις με παραπομπές και πηγές και όχι γενικούς αφορισμούς.

Αυτό σημαίνει διάλογος.

Ακόμη και στο θέμα του Κατιν η πηγή δεν είναι ο Ριζοσπάστης. Το άρθρο παραπέμπει το ίδιο σε άλλες πηγές.

Με αυτό το δεδομένο όμως και αν δεχθούμε για χάρη του διαλόγου ότι υπάρχουν δυο εκδοχές για το έγκλημα αυτό, το ερώτημα είναι αν εξακολουθείς να το καταδικάζεις κι ως έγκλημα των ναζί.

Όσο για την Ιστορία.........

αφού δεν σου αρέσει να την "γράφουμε όπως θέλουμε" υποθέτω διαφωνείς με τον Κουκούτση της ΧΑ που δήλωσε στη Βουλή:

«Πάρτε το χαμπάρι μετά από 64 χρόνια, η ΧΑ θα γράψει την πραγματική ιστορία. Είμαστε τα παιδιά και τα εγγόνια των νικητών. Η ιστορία γράφτηκε από τους ηττημένους. Δεν είμαστε η ελαφροδεξιούλα που σας χαρίστηκε τόσο καιρό».

Επί της ουσίας...

Είναι ή δεν είναι η Χρυσή Αυγή Ναζιστική παράταξη;

Θα επιτρέψουμε σε μια ναζιστική παράταξη να ασχολείται με τη "Διάπλαση των Παίδων";

Εμένα τα παιδιά μου είναι μελαχρινά .Τα ξανθά και γαλανομάτικα μάλλον θα είναι πιο "τυχερά" .Θα μεγαλώσουν σωστά ρε αδερφέ .Όπως αρμόζει στους συνεχιστές της "φυλής".Η "Διάπλαση των Παίδων" αυτών θα φανεί σε 15 χρόνια.

Το θέμα είναι φίλε μου πως σε όλα αυτά που αντιγράφεις παίρνεις απαντήσεις με παραπομπές και πηγές και όχι γενικούς αφορισμούς.

Αυτό σημαίνει διάλογος.

Ακόμη και στο θέμα του Κατιν η πηγή δεν είναι ο Ριζοσπάστης. Το άρθρο παραπέμπει το ίδιο σε άλλες πηγές.

Με αυτό το δεδομένο όμως και αν δεχθούμε για χάρη του διαλόγου ότι υπάρχουν δυο εκδοχές για το έγκλημα αυτό, το ερώτημα είναι αν εξακολουθείς να το καταδικάζεις κι ως έγκλημα των ναζί.

Όσο για την Ιστορία.........

αφού δεν σου αρέσει να την "γράφουμε όπως θέλουμε" υποθέτω διαφωνείς με τον Κουκούτση της ΧΑ που δήλωσε στη Βουλή:

«Πάρτε το χαμπάρι μετά από 64 χρόνια, η ΧΑ θα γράψει την πραγματική ιστορία. Είμαστε τα παιδιά και τα εγγόνια των νικητών. Η ιστορία γράφτηκε από τους ηττημένους. Δεν είμαστε η ελαφροδεξιούλα που σας χαρίστηκε τόσο καιρό».

Δεν διαβαζεις τα Post μου????

Διαφωνω κάθετα με αυτά που λέει ο Κακούτσης ....

Διαφωνω καθετα με τον Ναζισμό....

Διαφωνώ με την "διαπλαση των παιδων" απο αυτούς

Μαλωσα μαζί τους γιατί τόλμησα & άρθρωσα λόγο.......

Θέλουν να μεινουν κίνημα & να εχουν πολιτικό στρατό ,πρόβατα δηλαδή να τους ακολουθούν,

Σασ το ξαναλέω

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΗΣ......

Το γιατί φτάσαμε εώς εδώ παραυτα  ...να στηρίζω εγώ & το υπολοιπο 10% του Ελληνικού λαού αυτούς είναι το θέμα....

Συγνώμη δηλαδή.Διαφωνώ με το ναζισμό αλλά τον στηρίζω, δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν οι φακές αλλά τις τρώω με το ζόρι.Διάλεξε κάτι άλλο ρε φίλε .Πως μπορείς να στηρίζεις τους φασίστες? 

Δεν διαβαζεις τα Post μου????

Διαφωνω κάθετα με αυτά που λέει ο Κακούτσης ....

Διαφωνω καθετα με τον Ναζισμό....

Διαφωνώ με την "διαπλαση των παιδων" απο αυτούς

Μαλωσα μαζί τους γιατί τόλμησα & άρθρωσα λόγο.......

Θέλουν να μεινουν κίνημα & να εχουν πολιτικό στρατό ,πρόβατα δηλαδή να τους ακολουθούν,

Σασ το ξαναλέω

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΗΣ......

Το γιατί φτάσαμε εώς εδώ παραυτα  ...να στηρίζω εγώ & το υπολοιπο 10% του Ελληνικού λαού αυτούς είναι το θέμα....

Σε διαβάζω πολύ προσεκτικά.

Εκτός φυσικά από αυτά που αντιγράφεις από τα φασιστικά blogs που τα προσπερνώ γιατί δεν μπορώ τις αηδίες και τα ψέματα.

Δεν σε χαρακτήρισα πουθενά χρυσαυγίτη.

Χαίρομαι που διαφωνείς με τον Κουκούτση

Χαίρομαι που διαφωνείς με το Ναζισμό και τη διάπλαση των παίδων. Μακάρι να διαφωνούσες και με τις άλλες μεθόδους τους, τα μαχαιρώματα, την οπλοφορία κλπ

Η απορία μου είναι όμως, αφού διαφωνείς κάθετα με το ναζισμό γιατί στηρίζεις τους εκφραστές του;

Αφού διαφωνείς μαζί τους γιατί τους ψηφίζεις; Γιατί δεν στηρίζεις πχ το κκε που επίσης διαφωνείς μαζί του;

Αν με τη στήριξή σου γίνουν καθεστώς τότε πως θα αντιμετωπίσεις το στρατό τους; πως θα αρθρώσεις λόγο;

Τη δεκαετία του 1930 όσοι γερμανοί ψήφιζαν τους Ναζί δεν φανταζόταν τη συνέχεια. Δεν φανταζόταν τα σχεδόν 60 εκατομμύρια των νεκρών του πολέμου, μεταξύ των οποίων ήταν και πάνω από 5 εκατομμύρια γερμανοί.

Δεν φανταζόταν την ευρώπη κατεστραμένη και τη γερμανία ερείπια.

Σήμερα εμείς δεν χρειάζεται να φανταζόμαστε τι θα ακολουθήσει τη νεκρανάσταση του ναζισμού.

ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ.

Έλα μαζί μας κι εσύ

αγαπητέ/αγαπητή KERMEN 

παραπονιέσαι στον YPE ότι δεν διαβάζει τα post σου 

θα σε παρακαλούσα, διάβασε και συ το δικό μου και δώσε μου μια απάντηση 

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 02:23 μμ

KERMEN, on 05 Mar 2013 - 14:06, said:
snapback.png

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΑΝ Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΘΥΜΑ ΕΝΟΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ.....ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΠΟΙΟ ΠΙΣΩ.

[/indent]

.....

διαφέρει από αυτόν ?

http://news247.gr/ei...hh.2065904.html

Όλα αυτά με τα ρητά και τα αποφθέγματα, τα οποία έχουν γίνει της μόδας τελευταία, μου θυμίζουν λίγο τους Ιεχωβάδες που μεταφράζουν κατά το δοκούν αποσπάσματα της Παλαιάς Διαθήκης , ούτως ώστε να στηρίξουν την άποψή τους.

Γιατί θα πρέπει να εκστασιαστώ με κάτι που είπε – αν έχει μεταφραστεί σωστά- κάποιος συγγραφέας, όποιος κι αν είναι αυτός;  Υπάρχουν τόσα αντικρουόμενα «αποφθέγματα», όσοι και οι κάθε λογής συγγραφείς, λόγιοι κ.ο.κ.

Χαίρομαι, που οι διαχειριστές προέβησαν σε διαγραφή των ανάρμοστων και χυδαίων σχολιασμών, κάτι που έχουν ξανακάνει και σε άλλες περιπτώσεις. Ελπίζω κάποιοι να κατάλαβαν, ότι εδώ είναι forum λογιστών, οι οποίοι ακριβώς επειδή είναι και ενεργά μέλη μιας κοινωνίας, μεταξύ των επαγγελματικών θεμάτων που συζητάνε ασχολούνται και με τα κοινωνικά δρώμενα και τις συνέπειές τους. Δεν είναι βήμα για να αρθρογραφούν μη λογιστές, και φυσικά δεν προσφέρεται για δημαγωγία και χυδαιότητες.

Το βήμα αυτό μπορεί και υφίσταται και λειτουργεί με πολύ προσωπική εργασία από ανθρώπους με μεράκι, και ήθος. Σε όποιον δεν αρέσει, μπορεί να πάει αλλού να απειλεί και να χυδαιολογεί άμεσα η έμμεσα.

Κώστα, Κώστα  και Δημήτρη ευχαριστούμε…

αγαπητέ/αγαπητή KERMEN 

παραπονιέσαι στον YPE ότι δεν διαβάζει τα post σου 

θα σε παρακαλούσα, διάβασε και συ το δικό μου και δώσε μου μια απάντησ�

.....

διαφέρει από αυτόν ?

Στο μόνο που διαφέρει είναι στο ότι το ένα το έκανε μέλος της κοινωνίας σου….ενώ το άλλο το έκανε ένας λαθραίος.

Και τα δυο καταδικαστέα αλλά έχει διαφορά…Στον μεν πρώτο έχεις & εσύ σαν κράτος & κοινωνία την οποία ευθύνη σου αναλογεί που άφησες το να αρρωστήσει ένα κύτταρο σου .στην άλλη όμως ?????

Είναι σαν το καρκίνο & το aids…. Για τον καρκίνο τι μπορείς να πεις όταν έρχεται σαν αρρώστια που δεν μπορείς να αποφύγεις για το aids όμως φταις άμεσα εσύ…

Εάν όμως θεωρείς ως μεμονωμένο περιστατικό (όπως θεωρώ εγω το περιστατικό που αναφέρεις) ,την βία των λαθρο θα σου πρότεινα να έρθεις στην Αθήνα μια βόλτα ….

Όλα αυτά με τα ρητά και τα αποφθέγματα, τα οποία έχουν γίνει της μόδας τελευταία, μου θυμίζουν λίγο τους Ιεχωβάδες που μεταφράζουν κατά το δοκούν αποσπάσματα της Παλαιάς Διαθήκης , ούτως ώστε να στηρίξουν την άποψή τους.

Γιατί θα πρέπει να εκστασιαστώ με κάτι που είπε – αν έχει μεταφραστεί σωστά- κάποιος συγγραφέας, όποιος κι αν είναι αυτός;  Υπάρχουν τόσα αντικρουόμενα «αποφθέγματα», όσοι και οι κάθε λογής συγγραφείς, λόγιοι κ.ο.κ.

Χαίρομαι, που οι διαχειριστές προέβησαν σε διαγραφή των ανάρμοστων και χυδαίων σχολιασμών, κάτι που έχουν ξανακάνει και σε άλλες περιπτώσεις. Ελπίζω κάποιοι να κατάλαβαν, ότι εδώ είναι forum λογιστών, οι οποίοι ακριβώς επειδή είναι και ενεργά μέλη μιας κοινωνίας, μεταξύ των επαγγελματικών θεμάτων που συζητάνε ασχολούνται και με τα κοινωνικά δρώμενα και τις συνέπειές τους. Δεν είναι βήμα για να αρθρογραφούν μη λογιστές, και φυσικά δεν προσφέρεται για δημαγωγία και χυδαιότητες.

Το βήμα αυτό μπορεί και υφίσταται και λειτουργεί με πολύ προσωπική εργασία από ανθρώπους με μεράκι, και ήθος. Σε όποιον δεν αρέσει, μπορεί να πάει αλλού να απειλεί και να χυδαιολογεί άμεσα η έμμεσα.

Δεν σε πρόσβαλα πουθενά εάν αναφέρεσαι σε εμένα…

Ακόμα & οι αντίθετες απόψεις πρέπει να ακούγονται στην κοινωνία., εκτός & εάν εσύ θέλεις μια αποστειρωμένη κοινωνία από ότι μιαρό θεωρείς εσύ….

Εάν το φόρουμ ήθελε μονό σύμφωνες γνώμες ας κλειδωνόταν….

Ναι είναι πράγματι μόδα τα αποφθέγματα εάν κρίνω & από τα πολλά που έχετε ως υπογραφή στο προφίλ σας & εσύ το ίδιο έχεις μάλιστα του Δημοσθένη που μιλά για το ευκαιριακό του ψέματος…θα σου απαντήσω με Δημοσθένη «Το να βρίσκει και να λέει κανείς τα σφάλματα των άλλων είναι ίσως εύκολο και δυνατό στον καθένα, το να υποδείξει όμως τη σωστή σε κάθε περίσταση λύση, τούτο είναι έργο μόνο σοφού συμβούλου.»

.............

Η απορία μου είναι όμως, αφού διαφωνείς κάθετα με το ναζισμό γιατί στηρίζεις τους εκφραστές του;

Αφού διαφωνείς μαζί τους γιατί τους ψηφίζεις; Γιατί δεν στηρίζεις πχ το κκε που επίσης διαφωνείς μαζί του;

Αν με τη στήριξή σου γίνουν καθεστώς τότε πως θα αντιμετωπίσεις το στρατό τους; πως θα αρθρώσεις λόγο;

......................

ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ.

Έλα μαζί μας κι εσύ

Τη απαντηση στα παραπανω ουσιώδη ερωτηματα σου θα τα δωσω λίγο αργότερα.....

Πριν από ολα η δουλειά....

http://www.enikos.gr/politics/126230,ntokimanter_sok_gia_th_Xrysh_Aygh.html

ντοκιμαντέρ σοκ για τη Χρυσή Αυγή

να δηλωνει κανεις χρυσαυγιτης, ενταξει μπορουμε να του αναγνωρισουμε το ακαταλογιστο

(Ο ποινικός μας Κώδικας ορίζει ότι δεν καταλογίζεται η πράξη στο δράστη ενός εγκλήματος, όταν αυτός δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί το άδικο της συμπεριφοράς του, εξ αιτίας μόνιμης νοσηρής διατάραξης των πνευματικών λειτουργιών ή και λόγω παροδικής διατάραξης της συνείδησης.)

ομως, να υποστηριζει κανεις με οποιο τροπο, αυτη την ανομια και την παραλογια , γιατι δεν βρισκει τιποτα αλλο , πραγματικα 'η μας δουλευει 'η δεν εχει ιδεα τι συμβαινει μεσα στο κεφαλι του ......

ότι την ημέρα της επίθεσης στους δίδυμους πύργους όλοι οι εβραίοι που εργάζονταν εκεί δεν πήγαν για δουλειά γιατί τους ενημέρωσαν οι μασόνοι από την προηγούμενη, 

doc για τους δίδυμους πύργους και το πεντάγωνο συμφωνείς με την άποψη που πήγε να περάσει η κυβέρνηση των Η.Π.Α. ότι ήταν πραγματικό γεγονός αεροπειρατείας και ότι κατέρρευσαν λόγω αυτού???

διαφέρει από αυτόν ?

Στο μόνο που διαφέρει είναι στο ότι το ένα το έκανε μέλος της κοινωνίας σου….ενώ το άλλο το έκανε ένας λαθραίος.

Και τα δυο καταδικαστέα αλλά έχει διαφορά…Στον μεν πρώτο έχεις & εσύ σαν κράτος & κοινωνία την οποία ευθύνη σου αναλογεί που άφησες το να αρρωστήσει ένα κύτταρο σου .στην άλλη όμως ?????

Είναι σαν το καρκίνο & το aids…. Για τον καρκίνο τι μπορείς να πεις όταν έρχεται σαν αρρώστια που δεν μπορείς να αποφύγεις για το aids όμως φταις άμεσα εσύ…

Εάν όμως θεωρείς ως μεμονωμένο περιστατικό (όπως θεωρώ εγω το περιστατικό που αναφέρεις) ,την βία των λαθρο θα σου πρότεινα να έρθεις στην Αθήνα μια βόλτα ….

Δεν σε πρόσβαλα πουθενά εάν αναφέρεσαι σε εμένα…

Ακόμα & οι αντίθετες απόψεις πρέπει να ακούγονται στην κοινωνία., εκτός & εάν εσύ θέλεις μια αποστειρωμένη κοινωνία από ότι μιαρό θεωρείς εσύ….

Εάν το φόρουμ ήθελε μονό σύμφωνες γνώμες ας κλειδωνόταν….

Ναι είναι πράγματι μόδα τα αποφθέγματα εάν κρίνω & από τα πολλά που έχετε ως υπογραφή στο προφίλ σας & εσύ το ίδιο έχεις μάλιστα του Δημοσθένη που μιλά για το ευκαιριακό του ψέματος…θα σου απαντήσω με Δημοσθένη «Το να βρίσκει και να λέει κανείς τα σφάλματα των άλλων είναι ίσως εύκολο και δυνατό στον καθένα, το να υποδείξει όμως τη σωστή σε κάθε περίσταση λύση, τούτο είναι έργο μόνο σοφού συμβούλου.»

Τη απαντηση στα παραπανω ουσιώδη ερωτηματα σου θα τα δωσω λίγο αργότερα.....

Πριν από ολα η δουλειά....

Εγώ δεν μίλησα για αντίθετες απόψεις, αναφέρθηκα σε χυδαιότητες και εμμεσες απειλές, μην παραφράζεις τα λόγια μου. Όσο για την υπογραφή, αν πρόσεξες το κείμενο είναι στα αρχαία ελληνικά. Και δεν είναι τυχαίο. Δεν θα έβαζα ποτέ κάτι μεταφρασμένο στη νέα ελληνική γλώσσα, χωρίς το πρωτότυπο κείμενο. Και αυτό για να μπορεί ο καθένας να κρίνει αν η μετάφραση είναι πιστή η όπως βολεύει εμένα.

Τώρα όσον αφορά τον παραλληρισμό με τον καρκίνο και το aids, το βρίσκω πολύ... ατυχές.

Αγαπητή Ειρήνη, γνωρίζεις πολύ καλά, όπως όλοι μας, ότι η ιστορία γράφεται και ξαναγράφεται, ανάλογα με αυτόν που θα καταπιαστεί μαζί της, φορώντας την τήβενο του "Ιστορικού". Οπως συνέβη μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ, μετά τα Δεκεμβριανά και τον εμφύλιο στην χώρα μας, και που αλλάζει , ακόμα και με μια ανακάλυψη κάποιων ευρημάτων, πολλών χιλιάδων ετών. Αλλαξε ακόμα και στην Ε.Ε. όπου ισχυρίζονται ότι ο πολιτισμός της Ευρώπης δεν έχει τις απαρχές του στην Αρχαία Ελλάδα, αλλά στην ύστερη ευρωπαϊκή περίοδο, φωτογραφίζοντας τον Καρλομάγνο. Αλλά και παραχαράσσεται από αυτούς που εμφανίζονται σαν ζόμπι σήμερα και ιδιαίτερα σε αυτό το forum, που πολύ σωστά και εύγλωττα περιγράφεις. Ομως εγώ, εμείς που μεγαλώσαμε την δεκαετία 40-50, ζήσαμε την ιστορία , βιώσαμε στο πετσί μας την θηριωδία των σκυλιών του Χίτλερ και του Μουσολίνι, που αιματοκύλισαν την Ελλάδα, την Ευρώπη, τον κόσμο όλο και αφάνισαν εκατομμύρια αθώους άμαχους με την ρατσιστική ιδεολογία τους. Και σε καμιά περίπτωση δεν θα δεχθώ να κουβεντιάσω μαζί τους , για να τους αποδείξω πόσο ηλίθιοι είναι, για να μας σερβίρουν τις ρατσιστικές θεωρίες τους.

Και τελειώνω εδώ, με την εύστοχη παρατήρηση του Αχιλλέα ότι γράφουν ξαφνικά πολύ σωστά τα ελληνικά. Πραγματικά, αυτοί οι δυο-τρεις, που εμφανίσθηκαν πρόσφατα και που δεν μπορούσαν να αρθρώσουν ούτε μια λέξη σωστά, αιφνίδια μεταλλάχτηκαν σε καθηγητές της Ελληνικής γλώσσας και γραφής!  Ταχύρρυθμη εκπαίδευση ή , απλούστερα, αυτοί που κινούν τα νήματα είδαν ότι το IQ αυτών των μαριονετών ήταν κάτω και από αυτό του πετεινού, και ανέλαβαν οι ίδιοι τα ηνία : Αναλογισθήκατε ποιοί μπορεί να είναι πίσω από αυτούς τους ανώνυμους λάτρεις της Χ.Α. και των ναζί, που δεν είναι - λέμε τώρα - ούτε χρυσαυγήτες , ούτε ναζί...;

Συγνώμη δηλαδή.Διαφωνώ με το ναζισμό αλλά τον στηρίζω, δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν οι φακές αλλά τις τρώω με το ζόρι.Διάλεξε κάτι άλλο ρε φίλε .Πως μπορείς να στηρίζεις τους φασίστες? 

Τη δεκαετία του 1930 όσοι γερμανοί ψήφιζαν τους Ναζί δεν φανταζόταν τη συνέχεια. Δεν φανταζόταν τα σχεδόν 60 εκατομμύρια των νεκρών του πολέμου, μεταξύ των οποίων ήταν και πάνω από 5 εκατομμύρια γερμανοί.

Δεν φανταζόταν την ευρώπη κατεστραμένη και τη γερμανία ερείπια.

Έλα μαζί μας κι εσύ

ομως, να υποστηριζει κανεις με οποιο τροπο, αυτη την ανομια και την παραλογια , γιατι δεν βρισκει τιποτα αλλο , πραγματικα 'η μας δουλευει 'η δεν εχει ιδεα τι συμβαινει μεσα στο κεφαλι του ......

. Ομως εγώ, εμείς που μεγαλώσαμε την δεκαετία 40-50, ζήσαμε την ιστορία , βιώσαμε στο πετσί μας την θηριωδία των σκυλιών του Χίτλερ και του Μουσολίνι, που αιματοκύλισαν την Ελλάδα, την Ευρώπη, τον κόσμο όλο και αφάνισαν εκατομμύρια αθώους άμαχους με την ρατσιστική ιδεολογία τους. Και σε καμιά περίπτωση δεν θα δεχθώ να κουβεντιάσω μαζί τους , για να τους αποδείξω πόσο ηλίθιοι είναι, για να μας σερβίρουν τις ρατσιστικές θεωρίες τους.

Θα σας παραπέμψω σε ένα ωραίο άρθρο του Αχιλλέα Πατσουκα στην καθημερινή & θα κρατήσω μερικές σειρές  για εσάς που κοιτάτε μόνο την μια πλευρά

«Από την άλλη πλευρά, ο ρόλος και η συμβολή του Ιωσήφ Στάλιν στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο στον αγώνα εναντίον του Χίτλερ δεν αμφισβητείται, αν και σε τελική ανάλυση, δεν ήταν αυτός που θυσιάστηκε αλλά περίπου 27 εκατομμύρια Σοβιετικών πολιτών. Η σύγκρισή του με τον Χίτλερ, όσο σκληρή και φαίνεται, δεν είναι  τυχαία. Μπορεί ο αριθμός των θυμάτων του -αν και τεράστιος- να μην έφτασε τον αντίστοιχο θυμάτων των ναζί, μια σειρά όμως γεγονότων μας οδηγούν αναπόφευκτα στη σύγκριση.

Σε αντίθεση με τον Χίτλερ, που ξεκίνησε έναν σφοδρό πόλεμο εναντίον όλων σχεδόν των λαών, στην περίπτωση του Στάλιν ο εχθρός δεν βρισκόταν εκτός συνόρων, αλλά εντός. Έτσι, η δική του γενοκτονία έλαβε χώρα κυρίως εναντίον των συμπατριωτών του, τους οποίους οι αρχές ασφαλείας του εκτελούσαν με συνοπτικές διαδικασίες ως «Εχθρούς του Λαού». Ουδείς μάλιστα μπορεί να αμφισβητήσει πως χιλιάδες από τις εκτελέσεις διαπράττονταν χωρίς κανένα στοιχείο, με μοναδική δικαιολογία πως ενδέχεται στο μέλλον να μετατραπούν σε «Εχθρούς του Λαού». Εκτός από τις θηριωδίες αυτές, ο Στάλιν κατόρθωσε να εμποτίσει τους συμπατριώτες του με τη μανία καταδίωξης, με αποτέλεσμα ο φίλος να υποπτεύεται τον φίλο, ο γείτονας τον γείτονα και ενίοτε ο γιος τον πατέρα, ή και το αντίστροφο…..»

http://www.istorikathemata.com/2010/05/blog-post_6403.html

κατά τα άλλα εγώ σας είπα τι θα ψηφίσω & τι αποτάσωμε εσείς από την πλευρά σας,

συμφωνείτε με της δηλώσεις συνιστώσας τους Συριζα για δικαίωμα αυτοκαθορισμού της ΠΓΔΜ & τις λοιπές ανθελληνικές δηλώσεις στα εθνικά θέμματα???????

συμφωνείτε με δήλωση του Ν. Θεοδωρίδης πολιτικό γραμματέα του Συριζα ότι¨-- το επεισόδιο στα Ίμια αποτέλεσε «την πιο ευφυή επινόηση του ελληνικού καπιταλισμού για την απόσπαση της συναίνεσης των καταπιεζόμενων μαζών, που είναι η επίσημη κρατική προπαγάνδα περί δήθεν ύπαρξης εθνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων & ότι μια ριζοσπαστική αντιεθνικιστική κομμουνιστική Αριστερά θα απαιτούσε να σταματήσουν εδώ και τώρα οι αναχαιτίσεις αεροπλάνων, που κοστίζουν ζωές και χρήμα, αλλά και να απεμποληθεί η παράλογη αξίωση της επέκτασης της αιγιαλίτιδας ζώνης στα 12 μίλια--?

Συμφωνείτε με τις θηριωδίες των αριστερών κατσαπλιαδων του 44-49 στο Μελιγαλα ,στο Φενεό, στην Στιμαλαγκα, στον Γράμμο άλλωστε μερικοί από εσάς μεγαλωμένοι το 40 τις ζήσατε όπως λέτε ….η μήπως όχι ???

Ανάμεσα σε μια αριστερά που μου προκαλεί εμετό έχοντας χάσει από αυτούς τους κατσαπλιαδες παππού (με μετάλλιο ανδρείας)  & θειο ,την ανύπαρκτη προδοτική μετά τον Καραμανλη ΝΔ ,στο παμφάγο ΠΑ-ΣΟΚ & τον κωλοτούμπα Καρατζαφερη προτιμώ αυτούς που τους πολεμάνε όλοι…..την Χ/Α....

Μετά στις άλλες εκλογές βλέπουμε…..Τόσα χρόνια λουστηκα την λάθος επιλογή σας , αν έχω λάθος επιλογή να την λούστητε & εσείς…πρέπει όμως να αποδειχθεί λάθος…άλλωστε δημοκρατία έχουμε …η μήπως όχι.

Όσο αφορά την γραφή στα ελληνικά διαλέξτε ανορθόγραφος σας ενοχλεί ή σωστή γραφή….Η μήπως σας ενοχλεί η αντίθετη αποψη….

http://www.enikos.gr/politics/126230,ntokimanter_sok_gia_th_Xrysh_Aygh.html

ντοκιμαντέρ σοκ για τη Χρυσή Αυγή

MIΛΑΝΕ ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΝΕ & ΟΙ ΒΡΕΤΑΝΟΙ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ

...Επειδή ειδικά οι Βρετανοί έχουν στοχοποιήσει τον χώρο των εθνικών κομμάτων στην Ελλάδα ας θυμηθούμε τα έργα και τις ημέρες των Βρετανών στην Κύπρο κατά τον απελευθερωτικό αγώνα των Κυπρίων. Να θυμίσουμε ακόμα και ότι ο ίδιος ο Ούίνστον Τσόρτσιλ είχε υποσχεθεί την ένωση της Ελλάδας με την Κύπρο κατά τον Β'Π.Π. γοα να πάρει πίσσω την υπόσχεσή του αμέσως μετά.

Ας δούμε το δραματοποιημενο ντοκιμαντέρ "Ο σταυραετός του Μάχαιρα" με τον τραγικό θάνατο του αξιωματικού του Ελληνικού Στρατού Γρηγόρη Αυξεντίου, περικυκλωμένου από Βρετανούς σε μια τρύπα και την μάχη που έδωσε παίρνοντας μαζί του πολλούς αποικιοκράτες. Έτσι για να θυμούνται οι νέοι και να μην ξεχνούν οι παλαιότεροι ότι ένα κομμάτι ελληνικού χώματος ήταν απικία των Βρετανών και πως συμπεριφερόντουσαν οι Βρετανοί στους "εθνικιστές" Έλληνες της Κύπρου.

Το πρώτο βίντεο είναι παραγωγή του 7ου Επιτελικού Γραφείου του ΓΕΣ. To δεύτερο είναι η αφήγηση όλης της μάχης και του αγώνα με σπάνιο οπτικοακουστικό υλικό από τα βρετανικά αρχεία.

http://www.youtube.com/watch?v=cGs_JTuNN30&feature=player_embedded

ΠΗΓΗ :defencenet.gr

Και τελειώνω εδώ, με την εύστοχη παρατήρηση του Αχιλλέα ότι γράφουν ξαφνικά πολύ σωστά τα ελληνικά. Πραγματικά, αυτοί οι δυο-τρεις, που εμφανίσθηκαν πρόσφατα και που δεν μπορούσαν να αρθρώσουν ούτε μια λέξη σωστά, αιφνίδια μεταλλάχτηκαν σε καθηγητές της Ελληνικής γλώσσας και γραφής!  Ταχύρρυθμη εκπαίδευση ή , απλούστερα, αυτοί που κινούν τα νήματα είδαν ότι το IQ αυτών των μαριονετών ήταν κάτω και από αυτό του πετεινού, και ανέλαβαν οι ίδιοι τα ηνία : Αναλογισθήκατε ποιοί μπορεί να είναι πίσω από αυτούς τους ανώνυμους λάτρεις της Χ.Α. και των ναζί, που δεν είναι - λέμε τώρα - ούτε χρυσαυγήτες , ούτε ναζί...;
................

..... ή άρχισαν επιτέλους να χρησιμοποιούν το ελληνικό λεξικό της google!!!!!  :lol:  :lol:  :lol:

Το παρατήρησα κι εγώ -απο ένα σημείο και μετά  τα ορθογραφικά λάθη εξαφανίστηκαν.!!!!!!!!!!

Αγαπητέ ΚΕRΜΕΝ, αν προσπαθήσεις λίγο ακόμα και ίσως πιο φιλότιμα θα τους πείσεις όλους να ψηφίσουν Χ.Α. Εγώ σου λέω ησύχαζε και ειρήνευε, εν καιρώ θα κρίνεις τα πράγματα πιο σωστά.

Τώρα, αν σε κατηγόρησαν ( αυτό αφορά και εμένα) ότι εξευτελιζόμεθα με το αναφέρουμε τα περί Ταλίν όπως έγραψαν, διότι προσκόμισαν ατράνταχτες αποδείξεις, που πράγματι έχουν κάποιο ειδικό βάρος – το έχουμε ψιλοψάξει και εμείς το θέμα - συμβαίνει το καταπληκτικότερο όμως να είναι το εξής:

Ο Πούτιν σχετικά πρόσφατα επεσκέφθη το Ταλίν, μάλιστα το Ταλίν, απέθεσε στέφανο όχι εξ ακανθών, είναι προς τιμή του, και εμμέσως πλην σαφώς, απολογήθηκε εκ μέρους του Ρωσικού λαού, επιρρίπτοντας τις ευθύνες όπου κι όπως θεώρησε καλό, (δεν λέμε περισσότερα για να μην οξύνουμε τα πάθη.)

Για φαντάσου, ο Πούτιν έγινε συνεργός των Γερμανών, έτσι ώστε τους απάλλαξε των κατηγοριών, επιρρίπτοντας τις ευθύνες στο λαό του……. (απίστευτη όχι παγκοσμίως αλλά συμπαντικώς λογική). Φαίνεται εξευτελίζει τον εαυτό του…… οπότε εσύ μη στενοχωριέσαι.

Επανέρχομαι στη δημοσίευση #21 και αποχαιρετώ.

http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=11169:stathis-xrisi-augi&catid=104:2010-07-14-16-10-32&Itemid=314

"Συκοφαντείστε, συκοφαντείστε, συκοφαντείστε... Στο τέλος θα μείνει κάτι."

Paul Joseph Goebbels, εγκληματίας.

αυτο το να ψαχνει κανεις  εκγληματα , για να δικαιολογησει τα δικα του εγκληματα, ειναι πραγματικα ιδιον ανωτατου πνευματικα οντος ....

αντε γεια κι απο μενα....

Μην ανοίγεις ποτέ διάλογο με ναζί. Υποβιβάζεις το ανθρώπινο είδος και μόνο που τους βλέπεις. Και κακώς τους λένε ακροδεξιούς.  Οι ακροδεξιοί έχουν μια ιδεολογική κατεύθυνση - τον υπερεθνικισμό, έστω - που  μπορείς να τον αντικρούσεις σε διάλογο. Αυτοί όχι. Είναι απέναντι σε ο,τιδήποτε ανθρώπινο. Η μόνη θέση που τους αξίζει είναι μέσα στον ασβέστη. Ούτε καν κάτω από το χώμα, θα το μαγαρίσουν. Και δεν είναι φασίστες. Οι φασίστες είναι απλώς ηλίθιοι. Οι ναζί είναι συνειδητοί εγκληματίες. Το Δίστομο, τα Καλάβρυτα, η Κάνδανος, τα θύματα της πείνας - αθώα παιδιά και ανήμποροι γέροι - είναι οι γεννήτορες των Χρυσαβγιτών (δεν είναι ορθογραφικό λάθος, είναι από το αβγό) που κανένας Έλληνας δεν πρέπει ποτέ να ξεχάσει.

Η αντιπαράθεση που διαβάζω αυτές τις ημέρες σε αυτό στο θέμα, κυρίως από τους..... κυρίους.... (συνάδελφοι μάλλον δεν είναι κι εγώ τώρα περνάω στιγμιαία κρίση καλοσύνης) μου θυμίζει έντονα τις απαντήσεις των περισσοτέρων πολιτικών του έρμου αυτού τόπου.

Η συζήτηση ξεκίνησε πριν από μια εβδομάδα με ξεκάθαρη αναφορά στον φασισμό.

Κι αντί διαβάσω από τους υποστηρικτές της Χρυσής Αυγής τους λόγους για τους οποίους θεωρούν πως τους αδικεί ο τίτλος του θέματος, βλέπω μια συνεχή ανάλυση με τα κακώς κείμενα που γράφονται κατά καιρούς για την αριστερά.

Γιατί θα πρέπει η ερώτηση για το τι καλό θα προσφέρει ο φασισμός στην ανθρωπότητα (για την ανθρωπότητα μιλάω, όχι για την πάρτη μας), να απαντάται μονίμως από το τι κακό έκανε η αριστερά?

Λυπάμαι, αλλά αυτά δεν είναι επιχειρήματα. Όχι για μένα τουλάχιστον!

Η αντιπαράθεση που διαβάζω αυτές τις ημέρες σε αυτό στο θέμα, κυρίως από τους..... κυρίους.... (συνάδελφοι μάλλον δεν είναι κι εγώ τώρα περνάω στιγμιαία κρίση καλοσύνης) μου θυμίζει έντονα τις απαντήσεις των περισσοτέρων πολιτικών του έρμου αυτού τόπου.

Η συζήτηση ξεκίνησε πριν από μια εβδομάδα με ξεκάθαρη αναφορά στον φασισμό.

Κι αντί διαβάσω από τους υποστηρικτές της Χρυσής Αυγής τους λόγους για τους οποίους θεωρούν πως τους αδικεί ο τίτλος του θέματος, βλέπω μια συνεχή ανάλυση με τα κακώς κείμενα που γράφονται κατά καιρούς για την αριστερά.

Γιατί θα πρέπει η ερώτηση για το τι καλό θα προσφέρει ο φασισμός στην ανθρωπότητα (για την ανθρωπότητα μιλάω, όχι για την πάρτη μας), να απαντάται μονίμως από το τι κακό έκανε η αριστερά?  

Λυπάμαι, αλλά αυτά δεν είναι επιχειρήματα. Όχι για μένα τουλάχιστον!

Αν μου επιτρέπεις...δεν βάλλονται κατά της αριστεράς γενικά και αόριστα .  Μεθοδικά και στοχευμένα ρίχνουν τα βέλη τους ενάντια  στον κομμουνισμό, ενάντια στο ΚΚΕ και το ΚΚΣΕ.

Δεν θα πρέπει να απορείς αγαπητή louka9 και ο λόγος είναι γιατί ένα απο τα κυρια χαρακτηριστικά του ναζισμού/φασισμού (που υπηρετούν πιστά οι Χρυσαυγίτες) είναι η αντίθεσή τους  με τον Μαρξισμό, κομμουνισμό, δηλαδή τους εχθρούς του κεφαλαίου.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82#.CE.9A.CF.8D.CF.81.CE.B9.CE.B1_.CF.87.CE.B1.CF.81.CE.B1.CE.BA.CF.84.CE.B7.CF.81.CE.B9.CF.83.CF.84.CE.B9.CE.BA.CE.AC_.CF.84.CE.BF.CF.85_.CE.93.CE.B5.CF.81.CE.BC.CE.B1.CE.BD.CE.B9.CE.BA.CE.BF.CF.8D_.CE.B5.CE.B8.CE.BD.CE.B9.CE.BA.CE.BF.CF.83.CE.BF.CF.83.CE.B9.CE.B1.CE.BB.CE.B9.CF.83.CE.BC.CE.BF.CF.8D