Προς το περιεχόμενο

Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης - Ο φασισμός εξαπλώνεται επικίνδυνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάλλιστα κάποιος μπορέι να σου γράψει ..... Ποία η διαφορά της Χ.Α. που παέι παιδιά οπαδών της με το έντονο χρωματισμένο ......

Η δική μου γνώμη είναι ότι τα παιδιά έχουν βούληση και πρέπει να είναι ελεύθερα και γιατί όχι πολιτικοποιημένα αλλά όχι κομματοποιημένα , γίνονται δογματικά μετά και χάνουν αυτο το αγνό που έχουν ......

 

Τα πράγματα είναι απλά .......

Ο κόσμος και ειδικότερα η νέα γενιά έχει βαρεθεί το κομματικό κατεστημένο και επειδή δεν θέλω να το ανοιξω το θέμα , απλά να σας πω ότι δεν υπάρχει λύση που να προτείνει κάποιος από τους φωστήρες .....

Ακόμη και αν ακούσεις στέλεχος του ΚΚΕ θα τραβάς τα μαλιά σου , προσοχή στέλεχος και όχι ψηφοφόρο .... Πραγματικά ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις ..... (πχ σε προσωπική συνομιλία μου ειπώθηκε , εμ βέβαια νόμιζαν ότι εγίναν αφεντικά ο κάθε ένας που άνοιξε επιχείρηση ......τέλος πάντων αυτό ήταν το νόημα) , αλλά ξεφευγουμε από το θέμα .

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το γεγονός ότι τα παιδιά και όλοι μας πρέπει να έχουμε ελεύθερη βούληση . Έχουμε όμως ;

 

Θα ήθελα πολλά να γράψω αλλά ...φοβάμαι πως θα κουράσω .

 

Δυο λόγια μόνο για τις λέξεις βούληση και ελευθερία ( είναι σημαντικό όταν χρησιμοποιούμε λέξεις να κατανοούμε τις έννοιες τους)

 

Βούληση δηλαδή η ικανότητα του ατόμου να θέτει σκοπούς / στόχους και να αποφασίζει να τους πραγματοποιεί υπερπηδώντας τα εμπόδια που θέτει το περιβάλλον(Δημοσθένης).

Ελευθερία έχουμε όταν ελαχιστοποιείται μέσα μας η επίδραση από τους φόβους μας, τις ανασφάλειες, τα άγχη μας .

Ελευθερία είναι να μην εξαρτάται η σκέψη και ο λόγος μας από την προπαγάνδα, την παραπληροφόρηση, τα επιβαλλόμενα και προβαλλόμενα πρότυπα, από την κατευθυνόμενη πληροφόρηση, από την ημιμάθεια και την άγνοια.

 

Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία… λέει ο Ανδρέας Κάλβος

 

Σήμερα που η ελευθερία μας, τίθεται σε αμφισβήτηση. Σήμερα που η αξιοπρέπεια μας ως άνθρωποι ποδοπατείται. Σήμερα που τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα κοινωνικά κεκτημένα, τα αυτονόητα κάποια άλλη εποχή, θεωρούνται ενοχλητικές «λεπτομέρειες», και βιάζονται ασυστόλως.

Θέλει αρετή και αυτοθυσία να ξεχάσεις την «προσωπική» σου αλήθεια για το συλλογικό καλό. Η εγκατάλειψη της αλαζονείας του «ξέρω» και της αποδοχής ότι το σύνολο είναι πάνω από όλα είναι βαθύς μετασχηματισμός της ανθρώπινης σου υπόσταση από ατομική σε συλλογική.

Θέλει τόλμη να πιστέψεις σε κάτι μεγαλύτερο από σένα, να γίνει υπέρτατη αξία το κοινό καλό και όχι το ατομικό συμφέρον .

 

Τι κοινό έχουν λοιπόν τα φωτισμένα παιδιά της ΚΝΕ, που με αυτοθυσία, με υπερηφάνια και αξιοπρέπεια παλεύουν για ένα καλύτερο αύριο για ολόκληρη την κοινωνία, παραμερίζοντας το ατομικό συμφέρον, με εκείνα τα ανθρωποειδή, τα σκουριασμένα μοιαλά , τους μισάνθρωπους της Χ.Α. που αξιοποιούν τη φασιστική δημαγωγία και θυμίζει αρκετά τις θέσεις αλλά και τις πρακτικές (τάγματα εφόδου κ.ά.) ιδιαίτερα της περιόδου πριν την άνοδο του Χίτλερ στην εξουσία ?

 

Τι κοινό αλήθεια μπορεί να έχει η αγάπη για τη ζωή με την αντίληψη “η κοινωνία στον γύψο” ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το ξαναλέω είμαι αντίθετος σε κάθε τι δογματικό .....

 

Όσο για τους ψήφους που πήρε η Χ.Α. είναι απλά τα πράγματα , πέρα από τους κανονικούς χρυσαυγίτες που ήταν περίπου στο 1% μπορεί και λίγοτέρο όλοι οι υπόλοιποι είναι νέοι κυρίως ψηφοφόροι και μπορώ να σας πω για πολλούς ψηφοφόρους που μέχρι τώρα ψήφιζαν αριστερα κόμματα .... Και αρκετοί δεξιοί βέβαια που βρήκαν διέξοδο προς τα εκεί ...... Αλλά οι περισσότεροι ψηφοφόροι της ΝΔ πήγαν προς Καμένο αλλά και Σύριζα .......

Μη ψάχνετε να βρείτε άκρη ...

 

Για να διορθωθεί η κατάσταση θα πρέπει να φύγουμε από το μνημόνιο , αυτή τι στιγμή αν τεθεί εκτός νόμου η Χ.Α. απλά θα φέρει αντίθετα αποτελεσμάτα από τα επιδιωκόμενα ..... Σας το ξαναγράφω η αποβολή της θα γίνει μέσα από την Κοινώνια εφόσον αυτή θα λειτουργεί σ΄ώστα , αυτή τι στιγμή σε συνθήκες εξαθλίωσης και πολέμου απλά θα δυναμώνει γιατί ο κόσμος έχει μίσος προς αυτούς που τους έφεραν εκεί και με το που βλέπουν τα "αντριλίκια" της Χ.Α. στη βουλή λένε να αγιάσει το στόμα τους ... όσοι λοιπόν θα λέμε τώρα για Ιστορικά στοιχεία τόσο οι νέοι θα αδιαφορούν γιατί βλέπουν ότι το μέλλον αλλά κυρίως το παρόν δεν υπάρχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να λεμε,οι φασίστες θα αλωνίζουν γιατί είναι πολιτικό κόμμα.Δυστυχώς το σημερινό σύνταγμα το προβλέπει.

Θα πρέπει στο νέο σύνταγμα να υπάρχουν δικλειδες ασφαλείας και μίνιμουμ κριτηρίων για να ανακηρυχθούν τα πολιτικά κόμματα απο τον Αρειο Πάγο

έτσι ώστε τα φασισταριά να μην είναι πολτικό κόμα και να στηρίζονται στην ψήφο του λαού  και να παίρνει ο κ...λος τους αέρα  αλλά να θεωρούνται μια παρανομη ρατσιστική και φασιστική οργάνωση που δεν θα διαφέρει σε τίποτε απο τις άλλες εγκληματικές οργανώσεις.

Οι περισσότεροι πάνω στην αγανάκτηση τους για το πολτικό σύστημα της χώρας,ψήφισαν την χρυσή αυγή χωρίς να γνωρίζουν τι ψηφίζουν με αποτέλεσμα οι φασίστες να παίρνουν αέρα πιστεύοντας οτι ο κόσμος τους στηρίζει μη πιστεύντας ότι το μεγαλύτερο ποσοστό αυτής της στήριξης ωφέιλεται στην αγανάκτηση και πάνω από όλα στην άγνοια.

 

 

Πολιτικό κόμμα ήταν εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν αλώνιζαν.....

 

Τωρα όμως κάποιοι τους έστρωσαν το δρόμο αφού πρώτα είχαν φροντίσει να τους συντηρούν για να υπάρχουν.

Είναι γνωστή η αναφορά του Κουσουμβρή περί της χρηματοδότησής τους.

 

 

«Ως ταμίας, είχα τη δυνατότητα να γνωρίζω ότι στο ταμείο δεν είχαμε ποτέ περισσότερα από 300-400 ευρώ. Με τα χρήματα αυτά δεν συντηρείται οργάνωση. Ποιος την ενίσχυε, δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Ξέρω όμως ότι το προεκλογικό μας υλικό για τις ευρωεκλογές είχε έρθει με δελτίο αποστολής από τα γραφεία μεγάλου κόμματος...».

 

Η θεσμική παρέμβαση των κυβερνήσεων θα έπρεπε να είχε γίνει στην κατεύθυνση της αποχουντοποίησης των σωμάτων ασφαλείας και του στρατού. Αλλά δεν έγινε ποτέ. Γι αυτό στην αστυνομία παίρνουν τέτοια ποσοστά.

 

Το θέμα λοιπόν είναι καθένας από μας να ανοίγει τα μάτια σε όποιον στον κύκλο του κάνει αναφορές στα χρυσά αυγά που μπορεί να εκφράζουν από αδιάφορία ή ανοχή μέχρι θετική άποψη και βασίζονται σε άγνοια.

 

Για τα ΜΜΕ δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θέλουν να τους αποκαλύψουν.

Κάποιοι τους σπρώχνουν

http://www.inews.gr/181/H--giagioula-pou-zitouse-voitheia-gia-na-kanei-analipsi-apo-atm-einai-mana-chrysavgiti.htm

 

Η λύση είναι η προσωπική μας αφύπνιση.

http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/o-xrysaygitis-o-antifasistas-kai-o-dimosios-xoros-tis-doras-kotsaka-kalaitzidaki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το ξαναλέω είμαι αντίθετος σε κάθε τι δογματικό .....

 

Όσο για τους ψήφους που πήρε η Χ.Α. είναι απλά τα πράγματα , πέρα από τους κανονικούς χρυσαυγίτες που ήταν περίπου στο 1% μπορεί και λίγοτέρο όλοι οι υπόλοιποι είναι νέοι κυρίως ψηφοφόροι και μπορώ να σας πω για πολλούς ψηφοφόρους που μέχρι τώρα ψήφιζαν αριστερα κόμματα .... Και αρκετοί δεξιοί βέβαια που βρήκαν διέξοδο προς τα εκεί ...... Αλλά οι περισσότεροι ψηφοφόροι της ΝΔ πήγαν προς Καμένο αλλά και Σύριζα .......

Μη ψάχνετε να βρείτε άκρη ...

 

Για να διορθωθεί η κατάσταση θα πρέπει να φύγουμε από το μνημόνιο , αυτή τι στιγμή αν τεθεί εκτός νόμου η Χ.Α. απλά θα φέρει αντίθετα αποτελεσμάτα από τα επιδιωκόμενα ..... Σας το ξαναγράφω η αποβολή της θα γίνει μέσα από την Κοινώνια εφόσον αυτή θα λειτουργεί σ΄ώστα , αυτή τι στιγμή σε συνθήκες εξαθλίωσης και πολέμου απλά θα δυναμώνει γιατί ο κόσμος έχει μίσος προς αυτούς που τους έφεραν εκεί και με το που βλέπουν τα "αντριλίκια" της Χ.Α. στη βουλή λένε να αγιάσει το στόμα τους ... όσοι λοιπόν θα λέμε τώρα για Ιστορικά στοιχεία τόσο οι νέοι θα αδιαφορούν γιατί βλέπουν ότι το μέλλον αλλά κυρίως το παρόν δεν υπάρχει .

 

 

Εγώ πάλι Αποστόλη δεν είμαι αντίθετος σε κάθε τι δογματικό.

Μου φέρνει στο νού την αντίθεση στη βία "απ΄όπου κι αν προέρχεται".

Νομίζω κι εσύ που το λές ............ δεν είσαι

 

δόγμα το [δóγma] Ο48 : 1. θεμελιώδης αρχή που δεν υπόκειται σε έλεγχο ή σε κριτική και που γίνεται υποχρεωτικά δεκτή.

 

Υπάρχουν αρχές στις οποίες είσαι προφανώς ανυποχώρητος.

Από τα μαθηματικά μέχρι την κοινωνική ζωή.

1+1=2 και δεν το συζητάμε.

 

Η κλοπή είναι ανήθικη και δεν το συζητάμε.

 

κι ανθρώπινη ζωή είναι ιερή και δεν το συζητάμε.

Όποιος  μαχαιρώνει πακιστανούς στο δρόμο είναι  εγκληματίας και κανείς δεν μπορεί να πει ότι είναι δογματικός αυτός που τον καταδικάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπαραβολή των άκρων είναι αποπροσανατολιστική διότι αυτή τη στιγμή το πρόβλημά μας είναι ο εξαπλούμενος φασισμός.

 

Γνώμη μου είναι ο δρόμος για την αντιμετώπισή του έχει δυο παράλληλες λωρίδες κυκλοφορίας.

 

Η πρώτη είναι η ενίσχυση της αξιοπιστίας των δημοκρατικών θεσμών σε όλα τα επίπεδα, όπου μέσα από αυτούς ο κάθε πολίτης θα μπορεί ελεύθερα να συμμετέχει και να αποφασίζει. Έτσι εξαλείφεται η ανάγκη της αποδοχής "προστασίας" από τη Χρυσή Αυγή μαφιόζικου τύπου.

 

Η δεύτερη είναι η οργάνωση της παιδείας με τέτοιον τρόπο, έτσι ώστε και οι δημοκρατικές πρακτικές να αφομοιώνονται, αλλά και να γίνεται η κτήμα η νεώτερη και παλαιότερη ελληνική γραμματεία, η οποία είναι γεμάτη από έννοιες που προωθούν τη δημοκρατία και την ελευθερία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπαραβολή των άκρων είναι αποπροσανατολιστική διότι αυτή τη στιγμή το πρόβλημά μας είναι ο εξαπλούμενος φασισμός.

 

Γνώμη μου είναι ο δρόμος για την αντιμετώπισή του έχει δυο παράλληλες λωρίδες κυκλοφορίας.

 

Η πρώτη είναι η ενίσχυση της αξιοπιστίας των δημοκρατικών θεσμών σε όλα τα επίπεδα, όπου μέσα από αυτούς ο κάθε πολίτης θα μπορεί ελεύθερα να συμμετέχει και να αποφασίζει. Έτσι εξαλείφεται η ανάγκη της αποδοχής "προστασίας" από τη Χρυσή Αυγή μαφιόζικου τύπου.

 

Η δεύτερη είναι η οργάνωση της παιδείας με τέτοιον τρόπο, έτσι ώστε και οι δημοκρατικές πρακτικές να αφομοιώνονται, αλλά και να γίνεται η κτήμα η νεώτερη και παλαιότερη ελληνική γραμματεία, η οποία είναι γεμάτη από έννοιες που προωθούν τη δημοκρατία και την ελευθερία.

 

Καλέ μου συνάδελφε , δεν έχεις άδικα , αλλά σε πως θα γίνει αυτό εν μέσω μνημονίου , όταν η παιδεία έχει διαλυθεί επείδη το λέει ο Τρόικα , όταν οι Δημοκρατικοί θεσμοί έχουν αξιοπιστία όταν συμφέρει και όχι πάντα ....

 

Νομίζω ότι όλοι κοιτάτε αλλού ..... Το ξαναγράφω όταν ξαναλειτουργήσει η κοινωνία σε ανθρώπινο επίπεδο τότε αυτά τα στοιχεία θα εξαφανιστόυν ... Δυστυχώς φαίνεται ότι η συμμετοχή της Χ.Α. βολεύει ΚΑΙ την κυβέρνηση στην οποιά συμμέτουχν 2 κόμματα που αυτοπροσδιορίζονται το ένα ως κεντροαριστερά και το άλλο ως Ευρωπαίκη αριστέρα ........

Τώρα με τη φτώχεια και την εξαθλίωση αλλά κυρίως με το ανελέητο κυνηγητό προς τους μικρούς και μεσαίους από τη Δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση , λυπάμαι που το λέω αλλά η μόνη λύση είναι οι παπαρολογίες της Χ.Α. γιατί ο νέος δεν θα κάτσει να σκεφτεί τι έκαναν οι άνθρωποι αυτοί , αλλά κοιτάνε τι τους κάνουν οι Δημοκράτες(και αυτό είναι και το επιχειρήμα της Χ.Α.).......

 

Είναι απλά τα πράγματα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xrysa2_414x290.jpg

 

Φασίστες με πάνες: ¨Δεν είναι έκπληξη, είναι στρατηγική  

 

Όταν την 1η Οκτωβρίου ο Ηλίας Παναγιώταρος ζητά να μάθει τα ακριβή στοιχεία των «αλλοδαπών βρεφών και νηπίων ανά χώρα προέλευσης που εξυπηρετούνται στους παιδικούς σταθμούς», οι εφημερίδες τον χαρακτηρίζουν «σύγχρονο Ηρώδη»  

Της Ντίνας Δασκαλοπούλου

Ο βουλευτής είναι απλώς συνεπής: προεκλογικά είχε δηλώσει ότι η Χρυσή Αυγή «θα μπει σε νοσοκομεία και βρεφονηπιακούς σταθμούς και θα πετάξει στο δρόμο τους ‘λαθρομετανάστες’ και τα παιδιά τους».

Δεν πρόκειται για παραλήρημα της Χρυσής Αυγής, αλλά για μια ακόμα ένδειξη πως οι τακτικές της είναι μελετημένες κι εμπνέονται από τα «αδελφά» ναζιστικά κόμματα. Η κίνηση αυτή έρχεται λίγους μήνες μετά τη δημόσια ενθάρρυνση των μελών του γερμανικού NPD προς τα μέλη του να «εμπλακούν στη διδασκαλία των βρεφών για να διαχυθεί η «εθνικιστική εκπαίδευση» (εφημερίδα του κόμματος Deutsche Stimme).

Όπως αποκάλυψαν μιλώντας στο SPIEGEL ONLINE γερμανοί ερευνητές, η εκπαίδευση, και μάλιστα των πολύ μικρών, είναι από τους πρωταρχικούς στόχους της γενιάς των νεοναζί του ’90: είτε ως γονείς που προσφέρουν εθελοντική εργασία, είτε ως νηπιαγωγοί, είτε ως κοινωνικοί λειτουργοί προσπαθούν να εμπλακούν στη σχολική ζωή και να μεγαλώσουν μικρούς Άριους. Ο ίδιος ο εκπρόσωπος του κόμματος, Klaus Beier, παραδέχθηκε πως το σχολείο πρέπει να είναι ουδέτερο, αλλά πολύ φυσιολογικά τα μέλη μας θέλουν να αναμειχθούν, εφόσον πλέον τα σχολεία καθοδηγούνται από τους αριστερούς».
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζήτω το παιδομάζωμα 1948-49, ζήτω το ''παιδικό κίνημα'' ΚΝΕ 1976, ζήτω ο Σύριγγα, κάτω οι μαύροι φασίστες, ζήτω οι κόκκινοι και παρδαλοί φασίστες.

 

Το Σύμπαν έχει όρια η βλακεία όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζήτω το παιδομάζωμα 1948-49, ζήτω το ''παιδικό κίνημα'' ΚΝΕ 1976, ζήτω ο Σύριγγα, κάτω οι μαύροι φασίστες, ζήτω οι κόκκινοι και παρδαλοί φασίστες.

 

Το Σύμπαν έχει όρια η βλακεία όχι.

 

ζήτω ο κυριάκος χωρις όρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................................................

 

http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/?aid=260404

 

Ο Αναστασιάδης είναι απλά εμετικός ........

 

 

Επειδή κάποιος συνάδελφος έγραψε ότι τα μέσα προσπαθούν να ξεσκεπάσουν τη ΧΑ.

επαναλαμβάνω τα περισσότερα ΜΜΕ την σπρώχνουν.

 

 

Προφανώς ο Αναστασιάδης (αλήθεια τι έγιναν τα 5,5 εκατομμύρια) θα ήθελε τα παιδιά των αγωνιστών που πολέμησαν τους γερμανούς και τους άγγλους κατακτητές να πάνε στα ξερονήσια και στα αναμορφωτήρια και τις "παιδουπόλεις" υπό την επίβλεψη της Φρειδερίκης κι όχι στο "σιδηρούν παραπέτασμα" όπου μπορούσαν να ζήσουν και να μορφωθούν.

 

Τι καλύτερο άλλωστε μπορούσε να τους διδάξει η Έλλη Αλεξίου (πχ) σε σχέση με τη Φρειδερίκη;

 

Αλλωστε η Μακρόνησος ήταν "ο νέος Παρθενώνας" του σύγχρονου ελληνικού κράτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιος συνάδελφος έγραψε ότι τα μέσα προσπαθούν να ξεσκεπάσουν τη ΧΑ.

επαναλαμβάνω τα περισσότερα ΜΜΕ την σπρώχνουν.

Και με την ανοχή (μη σου πω την επιθυμία για περισσότερη προβολη) της τρικομματικής ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"...Ζούσαμε τότε παράνομα σ' ένα σπίτι προς το Βαρδάρη. Απέναντι από το σπίτι μας, βλέπαμε το εργοστάσιο μακαρονοποιίας ΑΒΕΖ και τα καπνομάγαζα, που μέσα στοιβάζονταν οι συλληφθέντες και γέμιζαν και άδειαζαν αστραπή. Λύση για μας, ήταν μόνο μία. Το βουνό.

Έτσι, βρέθηκα με ένα παιδί στην αγκαλιά και ένα στην κοιλιά στο Δημοκρατικό Στρατό και από κει στη συνέχεια στο Μπούλκες, όπου γέννησα το δεύτερο παιδί μου. Πριν γίνει 40 ημερών, έφυγα για τη Λαϊκή Δημοκρατία της Βουλγαρίας στον Παιδικό Σταθμό Καρλόβου. 689 παιδιά ηλικίας από 6, 7 μέχρι 17 χρονών από το "παιδομάζωμα", τα παιδιά μας ψωριασμένα από τις δυσκολίες που πέρασαν στις ακριτικές περιοχές, ακούρευτα, όπως μου έλεγαν οι συναγωνιστές που βρίσκονταν ήδη εκεί, ντύθηκαν, πλύθηκαν, έγιναν σαν όλα τα παιδιά του κόσμου.

Είχαν εξασφαλιστεί οι δάσκαλοι, το προσωπικό που ανέλαβε τη φροντίδα τους, Έλληνες και Βούλγαροι. Είναι ακόμη δύσκολη η πρώτη περίοδος για τον ίδιο το βουλγάρικο λαό, μα από τα παιδιά δε λείπει τίποτα για τη σωστή διατροφή τους. Για τους ντόπιους, είναι η περίοδος των δελτίων τροφίμων. Οι εργάτες του Καρλόβου, σε συνέλευσή τους, αποφασίζουν να μην πάρουν για κάποιο διάστημα το κασέρι του δελτίου, για να χορηγηθεί στα παιδιά του παιδικού σταθμού.

Στο Σταθμό λειτουργεί το σχολείο από την 1η μέχρι την 6η τάξη με Ελληνες δασκάλους, που, αν θυμάμαι καλά, ξεπερνούν τους 20. Επίσης νοσοκομείο με γιατρό και νοσηλευτικό προσωπικό για τις πρώτες βοήθειες.

Στο Κάρλοβο, με τη βοήθεια της ΕΒΟΠ οργανώνεται τρίμηνη σχολή δασκάλων και διοχετεύονται σε όλες τις Λαϊκές Δημοκρατίες.

Είναι το πρώτο στάδιο των παιδιών του "παιδομαζώματος". Αλήθεια, τι τραγική αντίθεση με τα παιδιά, που έζησαν το πραγματικό παιδομάζωμα της βασίλισσας Φρειδερίκης στη σχολή της Λέρου, όπου τα παιδιά υποχρεώνονταν να πηδούν τους μαντρότοιχους της Σχολής για να καταγγείλουν στον κόσμο τις τραγικές συνθήκες που ζούσαν, με ξυλοδαρμούς, βιασμούς και όλα τα φοβερά εγκλήματα που έγιναν σε βάρος τους..!

Ύστερα από μακρόχρονη απουσία μου στις φυλακές Αβέρωφ, στη Γυάρο, στην Αλικαρνασσό, ξαναπήγα στη ΛΔ της Βουλγαρίας, για να δω τα παιδιά μου παλικάρια και την κόρη μου φοιτήτρια.

Οι δυσκολίες που είχαν ξεπεράστηκαν και ο βουλγάρικος λαός έχτιζε σπίτια, σχολειά, πανεπιστήμια, τεχνικές σχολές.

Σε μια συγκέντρωση που οργανώθηκε για να ξανασυναντηθούμε με τα παιδιά αυτά είχα τόσο συγκινηθεί, που δεν πίστευα σ' αυτά που έβλεπα και άκουγα. Ο σταθμός του Καρλόβου είχε 17 επιστήμονες και επιστημόνισσες. Τα άλλα κορίτσια και αγόρια είχαν τελειώσει μέσες σχολές ή τεχνικές, δούλευαν στην παραγωγή, κάνανε οικογένειες.

Αυτό ήταν το "παιδομάζωμα", που μας κατηγορούν ότι κάναμε.

 

Ελλη ΕΡΥΘΡΙΑΔΟΥ"

 

 

 

 

 

........

Η Φρειδερίκη περιγράφει στα απομνημονεύματά της τη συμμετοχή 72 γυναικών, τις "κυρίες της βασιλίσσης", σε καμπάνια για τη συγκέντρωση των παιδιών. Η πρακτική συγκέντρωσης των παιδιών στις παιδουπόλεις έχει χαρακτηριστεί ως απαγωγή. Επίσημα αρχεία για την τύχη των παιδιών ή δεν υπάρχουν, ιδιαίτερα μετά την πυρκαγιά του 1982 που κατέστρεψε μεγάλο μέρος τους, ή αποδεικνύονται αναξιόπιστα, ακόμη και χαλκευμένα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η υπόθεση «Άγιος Στυλιανός» Θεσσαλονίκης. Από το 1950 και μετά έγιναν αποκαλύψεις για πώληση χιλιάδων παιδιών από κυκλώματα υιοθεσίας, τα οποία βρέθηκαν υιοθετημένα κυρίως στις ΗΠΑ. Η πολιτική κρατούμενη Στάσα Κεφαλίδου περιγράφει την αρπαγή παιδιών που γινόταν στο στρατόπεδο της Χίου από τις εξόριστες και τον εγκλεισμό τους σε ορφανοτροφεία της Φρειδερίκης στο τετράδιό της. Χαρακτηριστική περίπτωση είναι αυτή της Έφης Αργυριάδη, της οποίας οι αδερφές χάθηκαν όταν υιοθετήθηκαν κρυφά και παράνομα από έναν Ελληνοαμερικανό. Η ίδια πιστεύει ότι η υιοθεσία ήταν εσκεμμένη καθώς πατέρας της ήταν ο Ηλίας Αργυριάδης, ο οποίος εκτελέστηκε μαζί με το Νίκο Μπελογιάννη.

........

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A6%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθετείσαι λάθος στα λεγόμενα μου. Και δημιουργείς λάθος εικόνα. Γι'αυτό θα σου επισημάνω το σκεπτικό μου. 

 

Εγώ στέκομαι στη πράξη και στην εικόνα. Για μένα είναι το ίδιο η ομάδα νέων που πάει να δείρει αλλοδαπούς με την ομάδα νέων που πάει να δείρει ακροδεξιούς-μπάτσους και να σπάσει βιτρίνες μαγαζιών. Όπως στην ίδια κατηγορία εντάσσονται και οι χούλιγκανς του ποδοσφαίρου που πάνε να πλακωθούν με κίνδυνο τη ζωή τους.

 

Συσχετισμός : Καμία διαφορά για μένα αυτός που θα σκοτώσει 3 με αυτόν που σκότωσε 5. Και οι 2 αφαίρεσαν ζωή. Καμιά διαφορά επίσης αυτός που θα σηκώσει μαχαίρι με αυτόν που θα σηκώσει πιστόλι. Και οι 2 από τη στιγμή που το σηκώνουν παίζουν με τις πιθανότητες να αφαιρέσουν ζωή.

 

Εγώ δεν αναφέρθηκα ούτε στο ναζισμό ούτε στο κομμουνισμό και σε καμία σύγκρισή τους. Εσύ το έκανες αυτό και προφανώς με κάποιου το μέρος είσαι. 

 

Φιλικά πάντα.

 

Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι.

Δεν είναι το ίδιο να σηκώσεις πιστόλι για να ληστέψεις, με το να σηκώσεις πιστόλι για να υπερασπιστείς τη ζωή σου.

Δεν είναι το ίδιο να κυνηγάς αλλοδαπούς γιατί σου χαλάν την αισθητική, με το να τα βάζεις με αυτούς που προστατεύουν τους εφοπλιστές καί τους τραπεζίτες(χωρίς να συμφωνώ με τη μέθοδο πάλης τους, έτσι?!). Κάποιος είχε πεί ότι τα σώματα ασφαλείας εξυπηρετούν τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης, διαφωνείς?

Δεν είναι το ίδιο είναι να κοπανάς τον κακομοίρη τον αλλοδαπό γιατί-καί καλά-σου τρώει τη δουλειά {ποιά δουλειά κιόλας?αυτή που δεν υπάρχει ή αυτή των 200€ της μαύρης εργασίας (εργοδοσίας λέω εγώ)-παρεπιμπτόντως εγώ δεν έχω δεί κανέναν αλλοδαπό λογιστή], λές κι αυτός ηρθέ εδώ γιατί ήθελε να δεί τα μούτρα μου, όχι γιατί ρημάξαν τις χώρες τους καί τους λαούς τους-

με το να φοβάσαι να διαδηλώσεις γιατί αύριο ίσως να μην έχεις δουλειά καί όταν μπορέσεις να ξεπεράσεις αυτόν το φόβο να τρώς το ξύλο της αρκούδας απ' τα ΜΑΤ γιατί έκανες το λάθος να φωνάξεις "δεν έχω να φάω".

Όχι φίλε μου δεν είναι έτσι...

Υπάρχει η άδικη βία καί υπάρχει καί η δίκαια. Όπως αντίστοιχα υπάρχει ο δίκαιος πόλεμος όπως καί ο άδικος.

Καί είναι αυτονόητο ότι είμαι με "με το μέρος κάποιου" ωστόσο δε σε κατηγόρησα ότι εσύ είσαι με κανενός το μέρος απλά η επιχειρηματολογία σου είναι φρασεολογία άλλων, την οποία εσύ υιοθετείς χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ταυτίζεσαι απαραίτητα με αυτούς.

 

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε, αλλά μας έπιασε πάλι το ενοχικό και συναισθηματικό αριστερό σύνδρομο; Απολογούμαστε και εξηγούμε εμείς για μακρονήσια και παιδομαζώματα; Μήπως να ζητήσουμε και συγγνώμην από πάνω για τις γενοκτονίες, τα κρεματόρια και τις μαζικές εκτελέσεις αθώων παιδιών του τότε ή για τις δολοφονίες και τα κηρύγματα μίσους και διχασμού του σήμερα; Είμαστε σοβαροί; Όποιος ρίξει μια στοιχειώδη ματιά στην Ιστορία, θα δει ότι αυτό το έκτρωμα είναι αποκύημα της εξαθλίωσης που επέφερε ο καπιταλισμός (κραχ, Συνθήκη Βερσαλλιών, Βαϊμάρη, κ.ο.κ) .Είτε το θέλουν είτε όχι, οι Παπαγεωργόπουλοι και οι Τσοχατζόπουλοι που γέννησαν αυτή την δίκαια λαϊκή οργή - πάνω στην οποία σπεκουλάρουν ασύδοτα, με μπόλικες δόσεις εθνικισμού, ποιοί; οι προδότες της πατρίδας! Τι ειρωνία! - ΔΕΝ ανήκουν στην Αριστερά. Πώς να το κάνουμε, δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ενοχικό σύνδρομο δεν έχω Αχιλλέα.

 

Απλά έχω την αίσθηση ότι δεν πρέπει να αφήνουμε τους αναγνώστες βορά στα ψεύδη.

 

Γιατί όπως επισημαίνεις

 

 

Όποιος ρίξει μια στοιχειώδη ματιά στην Ιστορία, θα δει......

 

 

αλλά θεωρώ ότι λίγοι είναι αυτοί που ρίχνουν ματιές στην ιστορία.

Πολλοί είναι αυτοί που ρίχνουν ματιές στα blogs και διαβάζουν Αναστασιάδηδες.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε, αλλά μας έπιασε πάλι το ενοχικό και συναισθηματικό αριστερό σύνδρομο; Απολογούμαστε και εξηγούμε εμείς για μακρονήσια και παιδομαζώματα; Μήπως να ζητήσουμε και συγγνώμην από πάνω για τις γενοκτονίες, τα κρεματόρια και τις μαζικές εκτελέσεις αθώων παιδιών του τότε ή για τις δολοφονίες και τα κηρύγματα μίσους και διχασμού του σήμερα; Είμαστε σοβαροί; Όποιος ρίξει μια στοιχειώδη ματιά στην Ιστορία, θα δει ότι αυτό το έκτρωμα είναι αποκύημα της εξαθλίωσης που επέφερε ο καπιταλισμός (κραχ, Συνθήκη Βερσαλλιών, Βαϊμάρη, κ.ο.κ) .Είτε το θέλουν είτε όχι, οι Παπαγεωργόπουλοι και οι Τσοχατζόπουλοι που γέννησαν αυτή την δίκαια λαϊκή οργή - πάνω στην οποία σπεκουλάρουν ασύδοτα, με μπόλικες δόσεις εθνικισμού, ποιοί; οι προδότες της πατρίδας! Τι ειρωνία! - ΔΕΝ ανήκουν στην Αριστερά. Πώς να το κάνουμε, δηλαδή...

 

Ενοχλεί η καθαρότητα της Αριστεράς και προσπαθούν όλοι οι βρώμικοι να την βάλουν στο κάδρο που είναι κι αυτοί. Όσο για τον κομιστή, είναι ο τελευταίος που δικαιούται να ομιλεί...

Προσπαθουν  να ρίξουν την Αριστερά  στο βόθρο της διαπλοκής και της διαφθοράς όλοι αυτοί που επί δεκαετίες λυμαίνονται τη χώρα και ο μέσος βλάκας νοέλληνας συνεχίζει να τους αναθέτει την εξουσία (θυμίζω ότι είμαστε η μοναδική χώρα που μπήκε στο ΔΝΤ όπου κυβερνώντες παραμένουν αυτοί που μας οδήγησαν στην εθνική καταστροφή).

Άδικος κόπος. Η θεωρία των δύο άκρων (που δυστυχώς ακόμη και κάτι απίστευτοι τύποι στυλ Ψαριανού ασπάζονται) δεν θα περάσει. 

Η μαύρη νύχτα των φασιστών ΔΕΝ πρόκειται να συγκριθεί με τίποτα παρά μόνο με τους μυτερώνυχους δαίμονες της Κόλασης του Δάντη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το προγραμμα <Διαπλασης...!!!! των παιδων> μεταξυ των τοποθετησεων των  υπολοιπων κομματων , ελεχθη απο τον ΣΥΡΙΖΑ

 

Αναλυτικά, ο ΣΥΡΙΖΑ τονίζει, μεταξύ άλλων, ότι «η Χρυσή Αυγή, βέβαια, κάνει τη δουλειά της. Με αυτούς που είναι πραγματικά να απορεί κανείς είναι οι αστυνομικές(κυριως) και δικαστικές αρχές που την περιβάλλουν με σκανδαλώδη ασυλία,(αυτο το εξηγει κανεις?) η κυβέρνηση που υιοθετεί την ατζέντα της ενισχύοντας την περαιτέρω, καθώς και μέρος των ΜΜΕ που της κάνουν συστηματικά δωρεάν διαφήμιση.

» Είναι καιρός πια να ενεργοποιηθεί μαζικά η ελληνική κοινωνία για να σταματήσουν οι χιτλερικοί την υπονόμευση της ελευθερίας όλων μας» καταλήγει.

 

Ασε που εμενα αυτες οι εικονες ,με τους σκοτεινους διαδρομους ,μου θυμιζουν πολεμο και κρυφο σχολειο :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Μια φωτογραφία, χίλιες δυσλεξίες
xae-thumb-large--2-thumb-large.jpg

Photo: tanea.gr

Είδα τη φωτογραφία με τη ναζιστική, χρυσαυγίτικη κατήχηση των μικρών Ελλήνων. Ανατρίχιασα κι εγώ όπως ανατρίχιασαν πολλοί, φαντάζομαι. Σκέφτηκα ότι εάν οι ναζί, ω μη γένοιτο, πάρουν κάποτε και τυπικά την εξουσία στην Ελλάδα, αυτή η φωτό θα υπάρξει στο βιβλίο της ιστορίας, για παιδιά δημοτικού, στο μάθημα «Το κρυφό Σχολειό».

Αν ήμασταν ειλικρινείς, όμως, δεν θα μας σόκαρε μόνο το γεγονός ότι η Χρυσή Αυγή κάνει κατήχηση σε δεκάχρονα παιδιά. Θα πηγαίναμε λίγο παραπέρα. Θα αναρωτιόμασταν «μήπως αυτά που ακούνε τα παιδιά εκεί από τους ναζί δεν είναι, στην ουσία, και τόσο διαφορετικά από αυτά που μαθαίνουν για το ελληνικό έθνος, την «ελληνική ψυχή», το «ελληνικό αίμα» και την ένδοξη ελληνική φυλή στο νηπιαγωγείο και έπειτα στα θρανία των δημοσίων σχολείων;». Δηλαδή, τι διαφορετικό μαθαίνουν τα παιδιά μας στα θρανία ως αντίδοτο στη ναζιστική αφήγηση της Χρυσής Αυγής; Διδάσκονται, μήπως, κάτι ουσιαστικό για το Ολοκαύτωμα;  Διδάσκονται κάτι ουσιαστικό για τα ανθρώπινα δικαιώματα; Διδάσκονται, μήπως, ότι τα παιδιά μεταναστών - που κάθονται στα ίδια θρανία μαζί τους - δεν είναι «ξενάκια», αλλά οι αυριανοί τους συμπολίτες; Διδάσκονται κάτι για τους άλλους λαούς γύρω μας εκτός από το γεγονός ότι «εμείς είμαστε οι καλύτεροι όλων των λαών;». Διδάσκονται την ιστορία της μετανάστευσης των Ελλήνων στο εξωτερικό, τους τελευταίους δυο αιώνες; Και όταν τη διδάσκονται, τη διδάσκονται με τέτοιον τρόπο που να συμπεράνουν ότι «εμείς είμαστε αλλιώς σε σχέση με τους άλλους μετανάστες».

Την ίδια μέρα που τραβήχτηκε αυτή η φωτογραφία, δεν ζήτησαν - 84 βουλευτές της Ν.Δ. - να μπουν μόνο «Έλληνες το γένος» στις Στρατιωτικές Σχολές και πήραν και την «έγκριση» του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ; Κάποιες εβδομάδες προτού τραβηχτεί αυτή η φωτογραφία, δεν ακύρωσε το ΣτΕ τον νόμο για την ιθαγένεια, με το ουσιαστικό σκεπτικό ότι οι Έλληνες δεν είναι σύγχρονο έθνος, αλλά αρχέγονη φυλή; Η φυλετική ταυτότητα δεν μοιάζει με έναν σύγχρονο οργανισμό που αλλάζει, εξελίσσεται και εμπλουτίζεται, αλλά με ένδοξο νεκροταφείο περικυκλωμένο με ψηλά τείχη, όπου εκείνοι που βρίσκονται μέσα δεν μπορούν να αποδράσουν και εκείνοι που βρίσκονται απέξω δεν επιτρέπεται να μπούν.

Απο εκεί και πέρα, για να γυρίσουμε στις ναζιστικές κατηχήσεις: οι λέξεις «αυτοχθονία» και «αυτοκτονία» ηχούν, συνήθως, το ίδιο όταν προφέρονται από χείλη μικρών παιδιών...

- See more at: http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.ellada&id=22443#sthash.qEhnSItX.nsyIkxqz.dpuf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοχλεί η καθαρότητα της Αριστεράς και προσπαθούν όλοι οι βρώμικοι να την βάλουν στο κάδρο που είναι κι αυτοί. Όσο για τον κομιστή, είναι ο τελευταίος που δικαιούται να ομιλεί...

Προσπαθουν  να ρίξουν την Αριστερά  στο βόθρο της διαπλοκής και της διαφθοράς όλοι αυτοί που επί δεκαετίες λυμαίνονται τη χώρα και ο μέσος βλάκας  Κυριάκος νοέλληνας συνεχίζει να τους αναθέτει την εξουσία (θυμίζω ότι είμαστε η μοναδική χώρα που μπήκε στο ΔΝΤ όπου κυβερνώντες παραμένουν αυτοί που μας οδήγησαν στην εθνική καταστροφή).

Άδικος κόπος. Η θεωρία των δύο άκρων (που δυστυχώς ακόμη και κάτι απίστευτοι τύποι στυλ Ψαριανού ασπάζονται) δεν θα περάσει. 

Η μαύρη νύχτα των φασιστών ΔΕΝ πρόκειται να συγκριθεί με τίποτα παρά μόνο με τους μυτερώνυχους δαίμονες της Κόλασης του Δάντη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...