Προς το περιεχόμενο

Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης - Ο φασισμός εξαπλώνεται επικίνδυνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαρακηνοί και Βενετσιάνοι πιάνουν και δένουν στο κατάρτι

ελόγου μου τον καπταν-Γιάννη, το παλικάρι, τον αντάρτη,

τον άντρακλα τον πελαγίσιο ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και άντρακλα Θανάση ! Υπερβολές....

 

Ήθελα απλά να σου επισημάνω ότι ο Kermen σε πέρασε για λαθρομετανάστη.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, δεν χρειαζόταν να κάνεις τόσο αναλυτικές απαντήσεις γιατί θα έχεις την ίδια απάντηση που δίνει σε μένα παραπάνω. 

Η απάντηση που γύρευα στην απορία μου γιατί δεν καταλαβαίνουν τα ανθρωποειδή την γλώσσα μας και γιατί γράφουν και εκφράζονται έτσι . ήλθε από το παρακάτω, που αλίευσα σήμερα. Εχει ενδιαφέρον πράγματι και αξίζει να κάνουμε μια ...μελέτη πάνω σε αυτό, οπότε θα κατανοήσουμε το πρόβλημα των εκφραστών της Χ.Α. (Ακου ο Σαρακινός είναι ... βρισιά, όταν τα μισά κυκλαδονήσια έχουν χωριά με το όνομα Σαρακήνικο !...)

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231243512

 

Και γλωσολόγος....εκτός απο κριτικός, ψυχολόγος,να υποθέσω & λογιστής........

κατι άλλο???????

μου θυμίζει τον βεγγο

 

 

 

αλιευσα & εγώ κατι που έχει ενδιαφέρον....

για τον λόγο σας.....

 

http://www.google.gr/imgres?hl=el&newwindow=1&sa=X&tbm=isch&tbnid=9LlOgDIhr90mxM:&imgrefurl=http://www.storieumane.gr/2012/12/o-gaidaros-ta-koproskyla-kai-o-odhgos-toy-tzip.html&docid=lr6s3t84Xfm5oM&imgurl=http://2.bp.blogspot.com/-KRuzWkRPaY4/UNy9NHMvZqI/AAAAAAAAI8A/V6KZ6Ccoh1g/s640/gaidaros.jpg&w=605&h=384&ei=BnNmUeadKpOa0AXbrYH4DQ&zoom=1&ved=1t:3588,r:28,s:0,i:171&iact=rc&dur=774&page=2&tbnh=174&tbnw=276&start=13&ndsp=16&tx=156&ty=90&biw=1024&bih=605

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KERMEN αγορι μου να σου κανω μια ερωτηση ? τι δουλεια εχεις ακριβως σε αυτο το φορουμ εκτος απο το να γραφεις παπαριες με το συμπαθειο στο συγκεκριμενο τοπικ ?  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γιατί είμαι υπέρ στο να δίνει  η τηλεόραση την "ευκαιρία" να μας αναλύουν οι υποστηρικτές και οι εκπρόσωποι της Χ.Α τις απόψεις τους και τα "επιχειρήματά" τους.Πιο χαμηλά δεν πάει φίλε ΚΕΡΜΕΝ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γλωσολόγος....εκτός απο κριτικός, ψυχολόγος,να υποθέσω & λογιστής........

κατι άλλο???????

μου θυμίζει τον βεγγο

 

 

 

αλιευσα & εγώ κατι που έχει ενδιαφέρον....

για τον λόγο σας.....

 

http://www.google.gr/imgres?hl=el&newwindow=1&sa=X&tbm=isch&tbnid=9LlOgDIhr90mxM:&imgrefurl=http://www.storieumane.gr/2012/12/o-gaidaros-ta-koproskyla-kai-o-odhgos-toy-tzip.html&docid=lr6s3t84Xfm5oM&imgurl=http://2.bp.blogspot.com/-KRuzWkRPaY4/UNy9NHMvZqI/AAAAAAAAI8A/V6KZ6Ccoh1g/s640/gaidaros.jpg&w=605&h=384&ei=BnNmUeadKpOa0AXbrYH4DQ&zoom=1&ved=1t:3588,r:28,s:0,i:171&iact=rc&dur=774&page=2&tbnh=174&tbnw=276&start=13&ndsp=16&tx=156&ty=90&biw=1024&bih=605

 

Πετυχημένη η "αυτοκριτική" σου........

 

Στο βίντεο ταυτίζεσαι με τους πελάτες.........

 

1ος πελάτης..... από εκλεκτό σε  εκλεκτό το πάς...... απο τη ΝΔ στη ΧΑ

2ος πελάτης..... εσείς κάτι μου λέτε τώρα. - Εγώ κάτι σας λέω αλλά εσείς που να ακούσετε.

3ος πελάτης..... άμα δε φας εσύ δε θα φάω ούτε εγώ....... πείσμα και αυτοκαταστροφή

 

και στο τέλος όλοι μαζί ενάντια στο σερβιτόρο.

 

όλοι μαζί ενάντια στον εργαζόμενο γκαρίζοντας σαν το γάιδαρο που μας δείχνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ολοι εσεις οι κομμουνιστες ειστε αγραμματοι θα ηθελα να ρωτησω ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΚΕΡΜΕΝ που ειναι γνωστης των παντων ποιος ειναι στη φωτογραφια του ΣΑΡΑΚΙΝΟΥ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KERMEN αγορι μου να σου κανω μια ερωτηση ? τι δουλεια εχεις ακριβως σε αυτο το φορουμ εκτος απο το να γραφεις παπαριες με το συμπαθειο στο συγκεκριμενο τοπικ ?  ?

 

Να σου πω εγώ Χρίστο. Ο εν λόγω κύριος έχει και άλλο Nick name με το οποίο συμμετέχει στα υπόλοιπα θέματα του Forum. Βέβαια δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό από άνανδρους και θρασύδειλους σαν αυτόν. Αλλά όπως λέει η παροιμία "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά"...

Μου θυμίζει ένα άλλο θρασύδειλο που ξέρω, ο οποίος από Πασόκος έγινε Χρυσαυγίτης, και αυτός από κάποιο νησί είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ Χρίστο. Ο εν λόγω κύριος έχει και άλλο Nick name με το οποίο συμμετέχει στα υπόλοιπα θέματα του Forum. Βέβαια δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό από άνανδρους και θρασύδειλους σαν αυτόν. Αλλά όπως λέει η παροιμία "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά"...

Μου θυμίζει ένα άλλο θρασύδειλο που ξέρω, ο οποίος από Πασόκος έγινε Χρυσαυγίτης, και αυτός από κάποιο νησί είναι...

 

πω πω το βρεικες...

κερδιζεις καραμελα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω το βρεικες...

κερδιζεις καραμελα....

 

 

Κράτα την αγόρι μου.......

το πιπίλισμα τό 'χεις κάνει επιστήμη

Τι θα πιπιλάς μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερμεν σαν υπερασπιστης καθετι ελληνικου θα επρεπε να γνωριζεις πιστευω ορθογραφια.Τελικα ποσα ατομα γραφετε με το ιδιο nickname ?

Απορω ειλικρινα πως καποια μελη εδω μεσα κανουν διαλογο μαζι σου/σας. Βρες τιποτα πιο σοβαρο να ασχοληθεις και ασε το taxheaven.

Θες να σου δωσω αλλα λινκ απο μηχανικους, δικηγορους οτι θελεις να πας να πεις τα παραμυθια σου ?

Ετσι οπως τα λες και δικιο να εχεις σε κατι ( λεμε τωρα....) , το χανεις....σκεψου το ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε και αυτό.

 

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=202462&catid=6

 

Ποιός επιτέθηκε σε ποιόν?

 

 

Καλά λέει ο λαός πως το ψέμα έχει κοντά ποδάρια.......

 

 

Χρυσή Αυγή και ΜΑΤ vs αντιφασίστες

http://www.efsyn.gr/?p=39142

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, (δεν γράφω συνάδελφε, αφού κατά την άποψή σου, δεν είμαι λογιστής), είχα αποφασίσει να μη ασχοληθώ πια μαζί σου, αλλά με συγκίνησε η φωτογραφία σου, που μου έστειλες! Τι χαριτωμένα αυτάκια που έχεις ! Λίγο πεταχτά, αλλά πολύ ωραία, κρίμα που δεν την υπέγραψες, για να την κρατήσω στο άλμπουμ. Ανυπομονώ να την δώ στο προφίλ σου, για να σε απολαμβάνω κάθε φορά που γράφεις. Εκείνη η άχρωμη φωτό που έχεις είναι πολύ κρύα...

Αλήθεια, τι κάνεις παραδίπλα με την θηλυκιά, έτσι δημόσια; Ντροπή! Και τι φωνάζεις στην φωτογραφία; Δεν λέω γκαρίζεις, γιατί νομίζω ότι αυτή θα είναι η γλώσσα σου και όχι των μπαμπουϊνων, που βρήκα, τελείως τυχαία , πίστεψέ με. Ζητώ συγνώμη για την αστοχία μου και από ότι διάβασα είχες τελικά επικοινωνία με τον Οσιο Μαλαχία, απόδειξη το  «.Μη καυχάσθω ο σοφός εν τη σοφία αυτού και μη καυχάσθω ο ισχυρός εν τη ισχύι αυτού και μη καυχάσθω ο πλούσιος εν τω πλούτω αυτού, αλλ’ ή εν τούτω καυχάσθω ο καυχώμενος συνίειν και γινώσκειν ότι εγώ ειμί Κύριος ο ποιών έλεος και κρίμα και δικαιοσύνην επί της γης, ότι εν τούτοις το θέλημά μου, λέγει Κύριος [Παλαιά Διαθήκη – Ιερεμίας θ’23-24]»

Καλό ύπνο, αν και κοιμάσαι ήδη....Ονειρα γλυκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ Χρίστο. Ο εν λόγω κύριος έχει και άλλο Nick name με το οποίο συμμετέχει στα υπόλοιπα θέματα του Forum. Βέβαια δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό από άνανδρους και θρασύδειλους σαν αυτόν. Αλλά όπως λέει η παροιμία "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά"...

Μου θυμίζει ένα άλλο θρασύδειλο που ξέρω, ο οποίος από Πασόκος έγινε Χρυσαυγίτης, και αυτός από κάποιο νησί είναι...

 

Έλα ρε Ειρήνη. Γαμώτο!!! Εμείς τόσο καιρό κάνουμε πως δεν ξέρουμε ποιος είναι και τον δουλεύουμε όλοι μαζί κι εσύ γράφεις τέτοια πράγματα;

Αφού νομίζει ότι αλλάζοντας ένα nick name μπορεί να κρυφτεί.

 

Α, και μια που παίζουμε, ας παραθέσω κι εγώ κάτι: "πεσοῦνται ἐν ἀμφιβλήστρῳ αὐτῶν οἱ ἁμαρτωλοί· κατὰ μόνας εἰμὶ ἐγὼ ἕως ἂν παρέλθω" (Ψαλμοί, 140).

 

Και αφού μιλάμε με ειλικρίνεια πια: εντάξει Μήτσο, έκανες τον χαβαλέ σου, δεν νομίζεις πως ήρθε η ώρα να σταματήσεις; Εντάξει, διασκεδάσαμε ω μα τον Άγιο Σπυρίδωνα, αλλά αρχίζω και πλήττω και ξέρεις, είσαι πάρα πολύ βαρετός ρε φίλε. Επαναλαμβανόμενος και ηλιθίως κρυπτόμενος εδώ και χρόνια. Τώρα πως την βρίσκεις με αυτά τα ανώριμα που κάνεις, ή τι ευχαρίστηση βρίσκεις από το να σπας τα αρχίδια των άλλων μόνο ένας καλός ψυχίατρος μπορεί να στο απαντήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού μιλάμε με ειλικρίνεια πια: εντάξει Μήτσο, έκανες τον χαβαλέ σου, δεν νομίζεις πως ήρθε η ώρα να σταματήσεις; Εντάξει, διασκεδάσαμε ω μα τον Άγιο Σπυρίδωνα, αλλά αρχίζω και πλήττω και ξέρεις, είσαι πάρα πολύ βαρετός ρε φίλε. Επαναλαμβανόμενος και ηλιθίως κρυπτόμενος εδώ και χρόνια. Τώρα πως την βρίσκεις με αυτά τα ανώριμα που κάνεις, ή τι ευχαρίστηση βρίσκεις από το να σπας τα αρχίδια των άλλων μόνο ένας καλός ψυχίατρος μπορεί να στο απαντήσει. 

Μήτσο ;; Γιατρέ "μολόγα το" όπως έλεγε κάποια ψυχή στο παλιό ελληνικό σινεμά, για να δούμε επιτέλους ποιος είναι ποιος και να πάψουμε να ασχολούμαστε μαζί του. Κάνε όμως γρήγορα, γιατί τώρα "μου την σπας" εμένα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές Λονδίνου,

μισθοί Πεκίνου,

μυαλά Πιγκουίνου !!!

 

Συγγνώμη να σας κάνω μια άσχετη ερώτηση ;

 

Η Κέρκυρα ... ανήκει στα Επτάνησα ή στα Δωδεκάνησα ; <_<

Αμαρτία ... να μην ξέρω κι εγώ ;;; !!! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές Λονδίνου,

μισθοί Πεκίνου,

μυαλά Πιγκουίνου !!!

 

Συγγνώμη να σας κάνω μια άσχετη ερώτηση ;

 

Η Κέρκυρα ... ανήκει στα Επτάνησα ή στα Δωδεκάνησα ; <_<

Αμαρτία ... να μην ξέρω κι εγώ !!! :(

Λάθος , Μπάμπη μου, στις Βόρειες Σποράδες (νομίζω) αλλά μπορεί να κάνω και εγώ λάθος... Η Κέρκυρα είναι νησί;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nέα άνοδος του Λαϊκού Συνδέσμου - Ανέβηκε σε δημοτικότητα και ο Ν.Μιχαλολιάκος

04/11/2013 - 22:07

30

Δέκα τοις εκατό αύξησαν την ισχύ τους οι "σκληροί της δεξιάς" μέσα σε ένα μήνα μόλις, όπως καταγράφει το Βαρόμετρο Απριλίου της εταιρίας Public Issue.

Συγκεκριμένα αύξησαν την δύναμή τους από το 10 στο 11% σε μία χρονική στιγμή που οι πάντες τους επιτίθενται με σφοδρότητα και έχουν καταντήσει "ο σάκκος του μποξ" για τα συστημικά ΜΜΕ.

Σημειώνεται ότι η συγκεκριμένη εταιρεία ήταν η μόνη που δεν έδινε τον Λαϊκό Σύνδεσμο πάνω από 10% όπως άλλες εταιρείες.

Κατά τα λοιπά η ίδια εικόμα με τη Νέα Δημοκρατία να προηγείται του ΣΥΡΙΖΑ κατά μία μονάδα (28,5%) έναντι (27,5%) στην πρόθεση ψήφου.

Ακολουθεί αρκετά πίσω από την Χρυσή Αυγή το ΠΑΣΟΚ με 8%. ενώ ΑΝΕΛ και ΔΗΜΑΡ ισοβαθμούν με 6,5% και το ΚΚΕ παίρνει 5,5%.

Σε σχέση με την αντίστοιχη έρευνα του Μαρτίου η ΝΔ διατηρεί τα ποσοστά της, ο ΣΥΡΙΖΑ καταγράφει πτώση 2%, το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ αυξάνουν τα ποσοστά τους κατά 0,5%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες πέφτουν κατά 1,5%, η Χρυσή Αυγή όπως προναφέραμε αυξάνει τη δύναμή της κατά 1% και το ΚΚΕ διατηρεί τα ποσοστά του.

Αν προσπαθήσουμε να αποκωδικοποιήσουμε τα αποτελέσματα η Χρυσή Αυγή κατά κύριο λόγο και η ΝΔ κατά δεύτερο λόγο εισπράττουν από την φθορά των Ανεξάρτητων Ελλήνων.

Η ΝΔ προηγείται και στην παράσταση νίκης με 45% (41% το Μάρτιο) έναντι του ΣΥΡΙΖΑ που λαμβάνει 43% (44% το Μάρτιο).

Στη δημοτικότητα των πολιτικών αρχηγών, πρώτος είναι ο Φώτης Κουβέλης με 43%, δεύτερος ο Αντώνης Σαμαράς με 39%, τρίτος ο Αλέξης Τσίπρας με 36%, στην τέταρτη θέση ισοβαθμούν Πάνος Καμμένος και Αλέκα Παπαρήγα με 27%, πέμπτος ο Ευάγγελος Βενιζέλος με 24% και έκτος ο Νίκος Μιχαλολιάκος με 15%.

Σημειώνεται ότι όλοι οι πολιτικοί αρχηγοί, πλην του Νίκου Μιχαλολιάκου, εμφανίζουν απώλειες σε σχέση με την έρευνα του Μαρτίου. Και αν σκεφθεί κανείς την πολεμική που δέχεται ο ηγέτης του Λαϊκού Συνδέσμου, το 15% είναι ένα πολύ σημαντικό ποσοστό.

Στο ερώτημα για τον καταλληλότερο πρωθυπουργό, ο Αντώνης Σαμαράς συγκεντρώνει 41%, ο Αλέξης Τσίπρας 26% και ο... κανένας 31%.

Όσο για το ποιο χαρακτηρίζουν οι πολίτες ως το σημαντικότερο πρόβλημα, την πρώτη θέση καταλαμβάνουν ανεργία και οικονομία με 50% και ακολουθούν κατά σειρά η λειτουργία κυβέρνησης –πολιτικού - κομματικού συστήματος, τα εισοδήματα και η υγεία – ασφάλιση - κοινωνικό κράτος.

Defencenet.gr

Γιατι αραγε αυτή η άνοδο?

Προσπαθήστε εστω και μια φορά να απαντήσετε ειλικρινά και χωρίς παροπίδες και προσωπικές επιθέσεις

Αν πραγματικά σας ενδιαφέρει....

Εγώ παροτι τους ψηφισα αναρωτιεμαι γιατι εφτασα εδω ,να εμπιστευτώ την ψήφο μου σε αυτούς.

Εσείς εχετε να προτεινετε επι της ουσίας κάτι?

Μια εναλακτική ψήφο? μια απάντηση στο γιατί?

Σημερα πάσχω απο μια ιωση που με κρατά στο κρεβάτι(ελπίζω να μην ειναι κατάρα από καποιον)

Γιαυτο θα σας αφήσω λίγο ήρεμους

Μόλις μπορέσω θα επανέλθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ένα από τα ρητά των Ναζί ξεκινούσε με τη φράση: «Είσαι ένα τίποτα». 


Θέλαμε να βρούμε τουλάχιστον κάποιο υλικό με καθημερινούς ανθρώπους. Ήμασταν περίεργοι για την καθημερινή ζωή των ανθρώπων τότε.


Προφανώς έκαναν κάτι διαφορετικό εκτός από το να φωνάζουν “Zieg Heil”.


Ωστόσο, σε δύο εκατομμύρια μέτρα φιλμ ντοκιμαντέρ των ναζί καταφέραμε να βρούμε αυτές τις σπάνιες σκηνές. Γιατί να ασχοληθείς με αυτούς τους ανθρώπους αν είναι ένα τίποτα.


Η φράση συνέχιζε: «Είσαι ένα τίποτα, ο λαός σου είναι το παν».


Ωστόσο, πώς μπορεί να πιστέψει κανείς πως ένας λαός είναι το παν αν κάθε ξεχωριστός εκπρόσωπός του είναι ένα τίποτα; Το ρολόι χτυπά. Ο Χίτλερ αρέσκονταν να αναφέρεται στον λαό σαν μάζες: 


"στις μάζες", έλεγε, "πρέπει να συμπεριφέρεσαι όπως στις γυναίκες. Και οι γυναίκες", έλεγε συχνά ο Χίτλερ, "υποκύπτουν στην εξουσία. Δεν έχει σημασία να απευθύνεσαι στη διάνοια των μαζών.


Είναι αναγκαίο να απευθύνεσαι στα πιο ζωώδη ένστικτά τους.


Ας συνεχίσουμε να ασκούμε επιρροή στα πιο πρωτόγονα συναισθήματα των μαζών.


«Οι μάζες είναι οκνηρές και υπερβολικά υπερήφανες», έλεγε κι έγραφε ο Χίτλερ.


«Δεν τους αρέσει να διαβάζουν και να σκέφτονται.


Πρέπει να αντικρίζουν έναν εχθρό και να αναγνωρίζουν έναν θεό».


Εδώ είναι ο θεός τους.


Κι έπειτα θα σε ακολουθήσουν, γιατί ο καθένας τους ξεχωριστά είναι ένα τίποτα.


«Οι μάζες πρέπει να διακατέχονται από φόβο», έλεγε ο Χίτλερ"


(Μιχαήλ Ρομ, «Αληθινός φασισμός» (ντοκιμαντέρ, 1965)). Πηγή: http://www.inprecor.gr/index.php/archives/223594


 


XA_132.JPG


 


547858_499480950118749_1124770698_n.png


 


http://en.wikipedia.org/wiki/Sturmabteilung


 


 


5723_1_0.jpg


 


http://en.wikipedia.org/wiki/3rd_SS_Division_Totenkopf


 


 


kasidiaris-t-shirt.jpg


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ, να προσθέσω κάτι σε αυτά που αναφέρεις παραπάνω: Είχα ακούσει από Χρυσαυγήτη να αναφέρεται στον κωδικό 22. Ομολογώ ότι δεν ήξερα τι σήμαινε, μέχρι χθές που έμαθα ότι είναι το 22ο γράμμα του γερμανικού αλφάβητου και σημαίνει “Zieg Heil” !

Κατά τα άλλα ποιος λέει ότι δεν έχουν σχέση με τους ναζί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας διηγηθώ ένα γεγονός που μου συνέβη πρόσφατα.

 

Έχω πάρει το τρόλεϊ από Καλλιθέα για Χαλάνδρι. Όπως συνηθίζω έχω ένα βιβλίο και διαβάζω. Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι το τρόλεϊ έχει σταματήσει. Είμαστε στου Φιξ, και ήδη έχει περάσει ½ ώρα από την ώρα που επιβιβάστηκα (Συγγρού…) Γίνεται αλλαγή βάρδιας, οι 2 οδηγοί συζητάνε πως περάσανε τη χθεσινή ημέρα και η ώρα περνάει. Μία γυναίκα κάνει παράπονα και ζητάει από τον οδηγό να ξεκινήσει, γιατί θα χάσει το ραντεβού με το γιατρό (ο οδηγός που σχόλαγε είχε επίτηδες οδηγήσει πολύ αργά για να αλλάξει σε εκείνη τη στάση). Η απάντηση του οδηγού ήταν «θα ξεκινήσω όταν θέλω εγώ, και αν δεν σου αρέσει κατέβα να πάρεις άλλο». Σε αυτό το σημείο, του απεύθυνα τον λόγο και του είπα να μιλάει καλύτερα, και καλό θα ήταν να ξεκινήσει για να πάμε όλοι στη δουλειά μας. Δεν θα μεταφέρω εδώ όλο τον διάλογο με τα όμορφα κοσμητικά επίθετα που ακολούθησε , καθώς και το ανεπανάληπτο «ποια είσαι εσύ που διαβάζεις μέσα στο λεωφορείο», αλλά αυτό που με προβλημάτισε πάρα πολύ και με έβαλε σε σκέψεις. Όταν ο εν λόγω οδηγός απαίτησε να κατέβουμε εγώ και η άλλη κυρία από το λεωφορείο, διαφορετικά δεν θα ξεκινούσε, οι υπόλοιποι επιβάτες όχι μόνο συναίνεσαν αλλά εκδήλωσαν τη διάθεση τους με εκφράσεις όπως «άστες αυτές είναι τρελές», «ξεκίνα, και εμείς θα τις αναλάβουμε» κ.ο.κ.

 

Εννοείται ότι δεν κατέβηκα ούτε επέτρεψα να κατεβάσουν την άλλη γυναίκα, αλλά σοκαρίστηκα από αυτή την όχι μόνο ρατσιστική επίθεση (απευθυνόταν σε γυναίκες), αλλά και από αυτήν την εκδήλωση των χαμηλών ενστίκτων. Η επόμενη σκέψη που μου πέρασε από το νου, είναι τι θα έκανε αυτός ο όχλος, γιατί πλέον έχει αρχίσει ο κόσμος και λειτουργεί οχλοκρατικά, αν κάποιος τους έθετε το δίλλημα ανάμεσα στην δική τους επιβίωση και τροφή, και στη ζωή κάποιων άλλων ανθρώπων η και ομάδων. Ένοιωσα φρίκη, με την απάντηση. Εντέχνως οδηγούν τις κοινωνικές ομάδες σε αντιπαράθεση και αλληλοσφαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Ειρήνη. Γαμώτο!!! Εμείς τόσο καιρό κάνουμε πως δεν ξέρουμε ποιος είναι και τον δουλεύουμε όλοι μαζί κι εσύ γράφεις τέτοια πράγματα;

Αφού νομίζει ότι αλλάζοντας ένα nick name μπορεί να κρυφτεί.

 

Α, και μια που παίζουμε, ας παραθέσω κι εγώ κάτι: "πεσοῦνται ἐν ἀμφιβλήστρῳ αὐτῶν οἱ ἁμαρτωλοί· κατὰ μόνας εἰμὶ ἐγὼ ἕως ἂν παρέλθω" (Ψαλμοί, 140).

 

Και αφού μιλάμε με ειλικρίνεια πια: εντάξει Μήτσο, έκανες τον χαβαλέ σου, δεν νομίζεις πως ήρθε η ώρα να σταματήσεις; Εντάξει, διασκεδάσαμε ω μα τον Άγιο Σπυρίδωνα, αλλά αρχίζω και πλήττω και ξέρεις, είσαι πάρα πολύ βαρετός ρε φίλε. Επαναλαμβανόμενος και ηλιθίως κρυπτόμενος εδώ και χρόνια. Τώρα πως την βρίσκεις με αυτά τα ανώριμα που κάνεις, ή τι ευχαρίστηση βρίσκεις από το να σπας τα αρχίδια των άλλων μόνο ένας καλός ψυχίατρος μπορεί να στο απαντήσει. 

 

 

Τελικά μια μικρή λεπτομέρεια είναι αρκετή για να λύσεις το γρίφο.....

 

Τρικυμία εν κρανίω............

 

 

.................

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΗΣ …ΜΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ, & ΑΥΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ….& ΤΟΥ ΑΚΡΑΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ......

ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΩ ΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΣΑΠΙΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ,ΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ-ΠΤΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ & ΕΑΝ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ….

...........

 

 

....................

Σας είπα ότι είμαι αντίθετος στα πιστεύω τους. Σε κομματικό στρατό δεν θέλω επ ουδενη να μετατραπώ ..Ούτε άβουλος ψηφοφόρος υποχείριο του έκαστου αρχηγού θέλω να γίνω. Σας είπα ότι δεν δεχτήκαν (οι χρυσαυγητες) την ενγραφή μου στον πυρήνα τους & ούτε εγώ θέλησα τελικά να συμμετέχω ακούγοντας & απορώντας με τα όσα πίστευαν. Εκεί θέλουν πρόβατα ,να τους υπακούν τυφλά & στο άγονο μυαλό τους να φυτευόσουν ότι θέλουν.

...................

 

 

 

.....

Δεν δήλωσα ποτέ ΝΑΖΙ & αντίθετα μάλιστα δήλωσα ότι  είμαι ενάντια σε ότι έκαναν οι χιτλερικές δυνάμεις & στην χώρα μου & στα άλλα κράτη. Πως θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά & αλίμονο σε όποιον λέει το αντίθετο δεν αξίζει να λέγετε Έλληνας

Και αν τώρα γινόταν αντίσταση εγώ στα βουνά θα ήμουν.

.....................

Και μου αρέσει όπως αντιδρά & η ANTAΡΣΥΑ & είναι προς τιμή της ειρήνης αν δεν κάνω λάθος που είπε πως τους στηρίζει…

 

...........

Ο πολιτικός χώρος μου, όπως προείπα είναι αυτός της δεξιάς. Από τα κόμματα που είναι τώρα στην βουλή, ιδεολογικά θα έλεγα ότι ταυτίζονται οι απόψεις μου με τις θέσεις των Ανεξάρτητων Ελλήνων.

...............

Θεωρούσα την Χ/Α ως την αντίδραση στο κατεστημένο.

.........................

 

.....................

..................

Εγώ παροτι τους ψηφισα αναρωτιεμαι γιατι εφτασα εδω ,να εμπιστευτώ την ψήφο μου σε αυτούς.

...............

 

 

Μην αναρωτιέσαι. Όλοι εσείς απλά κρυβόσασταν μέσα σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ όσο είχε μάσα αλλά πάντα ίδιοι είσασταν. Τώρα που άλλαξε το σκηνικό φτύνετε με εκδικητική μανία εκεί που τόσα χρόνια γλείφατε.

Εσύ ο ίδιος στις εκλογές του 2007 και 2009 ήσουν φανατικός υποστηριχτής του ΠΑΣΟΚ και μας ανέφερες τα καλά του δικομματισμού και τη λογική της "χαμένης ψήφου". (μην αναζητήσω τις τότε δημοσιεύσεις σου)

 

 

Σημερα πάσχω απο μια ιωση που με κρατά στο κρεβάτι(ελπίζω να μην ειναι κατάρα από καποιον)

.............

 

Περαστικά σου κι από την ίωση  κι από την σύγχυση αν και το δεύτερο το βρίσκω απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 1/7/2013 το Ασφαλιστικό πιστοποιητικό (Πιστοποιητικό Ασφαλιστικής Συμμόρφωσης) από τους ορκωτούς ελεγκτές
[12.04.2013]
 

 

Σύμφωνα με το άρθρο 17  του ψηφισθέντος  νομοσχεδίου "Αντιμετώπιση της παραβατικότητας στην Κοινωνική Ασφάλιση και στην αγορά εργασίας και λοιπές διατάξεις αρμοδιότητας του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας"

Άρθρο 17
Πιστοποιητικό Ασφαλιστικής Συμμόρφωσης

1. Νόμιμοι ελεγκτές και ελεγκτικά γραφεία, εγγεγραμμένοι στο δημόσιο μητρώο του ν. 3693/2008 που διενεργούν υποχρεωτικούς ελέγχους σε ανώνυμες εταιρείες και εταιρείες περιορισμένης ευθύνης, καθώς και σε υποκαταστήματα αλλοδαπών επιχειρήσεων, υποχρεούνται, πέραν της έκδοσης του ετήσιου πιστοποιητικού, σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 82 του ν. 2238/1994 όπως ισχύει, και στην έκδοση ασφαλιστικού πιστοποιητικού (Πιστοποιητικό Ασφαλιστικής Συμμόρφωσης).

2. Το ασφαλιστικό πιστοποιητικό εκδίδεται μετά από έλεγχο που διενεργείται παράλληλα με τον έλεγχο της οικονομικής διαχείρισης. Τυχόν παραβάσεις της ασφαλιστικής νομοθεσίας που διαπιστώνονται από νόμιμους ελεγκτές και ελεγκτικά γραφεία, αναφέρονται αναλυτικά στο ασφαλιστικό πιστοποιητικό.

3. Οι νόμιμοι ελεγκτές και τα ελεγκτικά γραφεία διώκονται και τιμωρούνται για κάθε παράλειψη των υποχρεώσεών τους, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις που διέπουν το έργο των νόμιμων ελεγκτών.

4. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας που εκδίδεται εντός τριών μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, κατόπιν σχετικής εισήγησης της Επιτροπής Λογιστικής Τυποποίησης και Ελέγχων (ΕΛΤΕ) και του ΙΚΑ ΕΤΑΜ, καθορίζονται το αντικείμενο του ελέγχου αυτού, το περιεχόμενο του ασφαλιστικού πιστοποιητικού, ο τρόπος, ο χρόνος και η διαδικασία υποβολής του, οι κυρώσεις που επιβάλλονται στους υπόχρεους που δεν αναθέτουν την έκδοση του πιστοποιητικού ασφαλιστικής συμμόρφωσης, οι τυχόν εξαιρέσεις από την υποχρέωση έκδοσης του ασφαλιστικού πιστοποιητικού, ο τρόπος και το ύψος της αμοιβής, η οποία δεν μπορεί να είναι δυσανάλογη του παρεχόμενου έργου και κάθε άλλο σχετικό θέμα.

5. Η ισχύς του παρόντος άρθρου αρχίζει από 1.7.2013.



Αιτιολογική έκθεση
Στην κατεύθυνση αυτή με το άρθρο 17, προτείνεται η θεσμοθέτηση του πιστοποιητικού ασφαλιστικής συμμόρφωσης ως μέτρου διαρθρωτικού χαρακτήρα για την αντιμετώπιση του προβλήματος της εισφοροδιαφυγής. Το ασφαλιστικό πιστοποιητικό συνδέεται με το ήδη θεσπισμένο φορολογικό. Νόμιμοι ελεγκτές και ελεγκτικά γραφεία, εγγεγραμμένοι στο δημόσιο μητρώο του ν.3698/2008 που διενεργούν υποχρεωτικούς ελέγχους σε ανώνυμες εταιρείες, και εταιρείες περιορισμένης ευθύνης και στις οποίες χορηγείται, σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 82 του ν. 2238/1994 όπως ισχύει, φορολογικό πιστοποιητικό, υποχρεούνται και στην έκδοση ασφαλιστικού πιστοποιητικού (Πιστοποιητικό Ασφαλιστικής Συμμόρφωσης). Το ασφαλιστικό πιστοποιητικό χορηγείται μετά από ειδικό έλεγχο που πραγματοποιείται σύμφωνα με πρόγραμμα ελέγχου / ερωτηματολογίου που εκδίδεται εντός τριών μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, με απόφαση του Υπουργού Εργασίας Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας μετά από γνώμη της Επιτροπής Λογιστικής Τυποποίησης και Ελέγχων και του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Στην περίπτωση που οι Νόμιμοι Ελεγκτές και τα ελεγκτικά γραφεία διαπιστώνουν παραβάσεις, χορηγούν πιστοποιητικό με παρατηρήσεις ή επιφυλάξεις. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, που εκδίδεται εντός τριών μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, ύστερα από εισήγηση της ΕΛΤΕ, καθορίζονται το αντικείμενο του ελέγχου αυτού, το περιεχόμενο του ασφαλιστικού πιστοποιητικού, ο τρόπος, ο χρόνος και η διαδικασία υποβολής του, οι κυρώσεις που επιβάλλονται στους υπόχρεους που δεν αναθέτουν την έκδοση του πιστοποιητικού ασφαλιστικής συμμόρφωσης, οι τυχόν εξαιρέσεις από την υποχρέωση έκδοσης του πιστοποιητικού, ο τρόπος και το ύψος της αμοιβής, η οποία δεν μπορεί να είναι δυσανάλογη του παρεχόμενου έργου και κάθε άλλο σχετικό θέμα. Οι ελεγκτές και τα ελεγκτικά γραφεία διώκονται και τιμωρούνται για κάθε παράλειψη των υποχρεώσεών τους, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις που διέπουν το έργο των νομίμων ελεγκτών.
Επισημαίνεται τέλος ότι με τη ρύθμιση αυτή ουσιαστικά ενισχύεται σημαντικά ο ελεγκτικός μηχανισμός του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και επιτυγχάνεται η διασφάλιση και η είσπραξη των ασφαλιστικών εισφορών.

Υ/Γ.......Στην Υγεια μας βρε παιδια........!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...