Προς το περιεχόμενο

Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης - Ο φασισμός εξαπλώνεται επικίνδυνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπάμαι που δεν συμμετέχω περισσότερο.

Ωστόσο επιτρέψτε μου να προσθέσω μια μικρή παρατήρηση.

Όταν ένας θάνατος είναι αποτέλεσμα βίαιου συμβάντος τότε είθισται να γίνεται πρωτοσέλιδο.

Μόνο μία εφημερίδα την 06/05/2010 δεν είχε πρωτοσέλιδο τον άδικο χαμό των ανθρώπων στην Μαρφίν.

 

 .......... δεν ισχύει

 

Δείτε και τις πολιτικές και τις τοπικές και τις οικονομικές....

http://www.frontpages.gr/d/20100506

 

.........αλλα δεν σημαίνει και κάτι επί της ουσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιεμαι , πολυ καιρο τωρα ......

 

απεφευγα να το εκφρασω γραπτα και να το εξωτερικευσω....

 

ποτε δεν ημουν της ιστοριας και της θεωρειας γενικοτερα, μπορω να πω την μισουσα κιολας και ηταν η αιτια που καθυστερημενα μπηκα στο πανεπιστημιο.

 

δεν ειμαι απο οικογενεια αριστερη, οπου θα μπορουσα να ακουσω μια αλλη αποψη απο την επικρατουσα γενικως στα σχολεια.

 

Με καποιο τροπο, απο πολυ νωρις , εφοσον δεν ημουν σε θεση να ελεγξω τα ιστορικα γεγονοτα , παρολο που πολλες φορες αργοτερα προσπαθησα να διαβασω ιστορια, αποφασισα οτι στη ζωη προεχουν αλλα πραγματα απο την εννοια της πατριδας, της θρησκειας, του εθνους, των συνορων , των συμφεροντων, της γλωσσας και ολων αυτων που εβλεπα οτι χωριζουν παρα ενωνουν τους ανθρωπους ....

 

.......αναρωτιεμαι λοιπον, μηπως , αν για μια στιγμη ξεχασουμε την ιστορια, την γεωγραφια και σκεφτουμε απλα τι ειμαστε πανω σε αυτη τη γη , πως ερχομαστε και πως φευγουμε, το μεγεθος του τιποτα που αντιπροσωπευουμε μεσα στο συμπαν, το γεγονος οτι απο καθαρη τυχη ή συγκυρια ή δεν ξερω τι αλλο, γεννιομαστε Ελληνες , Γερμανοι, ασπροι, μαυροι, πλουσιοι, φτωχοι. , οτι ολα τα πλασματα εφοσον γεννηθηκαν,  δικαιουνται να εχουν τα απαραιτητα να συντηρηθουν στη ζωη, οτι οι πιο τυχεροι εχουν υποχρεωση να συνδραμουν στους πιο αδυναμους και πιο ατυχους, γιατι τιποτα δεν μας ανηκει και τιποτα δεν φερνουμε , ουτε παιρνουμε μαζι μας, αναρωτιεμαι λεω, μηπως θα μπορουσαμε να φτιαξουμε εναν καλυτερο κοσμο, οταν μας απασχολησουν περισσοτερο οι εννοιες σεβασμος, αξιοπρεπεια , δικαιοσυνη , ισοτητα, ανθρωπισμος, αλληλεγγυη κ.α.

 

Η δικη μου πολη , μου διδαξε οτι μπορουν να ζησουν οι λαοι ενωμενοι , μιας και εδω για αιωνες ζουσαν ανθρωποι διαφορων εθνοτητων και θρησκειων και μπορουσαν να συνεννοηθουν μια χαρα και παρα το οτι μιλουσαν πολλες διαφορετικες γλωσσες, πριν οι πολιτικες και τα συμφεροντα τους χωρισουν.

 

Συγγχωρεστε με, βαριεμαι τα κοπυ πειστ και σας ζαλιζω με ο,τι απλοικο και τετριμενο κατεβασει το κεφαλι μου, γι αυτο ας μην πω αλλα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 .......... δεν ισχύει

 

http://www.frontpages.gr/d/20100506

http://www.frontpages.gr/d/20100506

http://www.frontpages.gr/d/20100506

 

.........αλλα δεν σημαίνει και κάτι επί της ουσίας

 

Ισχύει και σημαίνει πάρα πολλά επί της ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει και σημαίνει πάρα πολλά επί της ουσίας.

 

Άντε να δεχθώ ότι σημαίνει πολλά αλλά το ότι μόνο μια εφημερίδα είχε πρωτοσέλιδο διαψεύδεται από το σύνδεσμο που σας παρέθεσα.

 

Πως μπορείτε να επιμένετε σε κάτι που διαψεύδεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που δεν συμμετέχω περισσότερο.

Ωστόσο επιτρέψτε μου να προσθέσω μια μικρή παρατήρηση.

Όταν ένας θάνατος είναι αποτέλεσμα βίαιου συμβάντος τότε είθισται να γίνεται πρωτοσέλιδο.

Μόνο μία εφημερίδα την 06/05/2010 δεν είχε πρωτοσέλιδο τον άδικο χαμό των ανθρώπων στην Μαρφίν.

 

Άντε να δεχθώ ότι σημαίνει πολλά αλλά το ότι μόνο μια εφημερίδα είχε πρωτοσέλιδο διαψεύδεται από το σύνδεσμο που σας παρέθεσα.

 

Πως μπορείτε να επιμένετε σε κάτι που διαψεύδεται;

 

:D  Είπα και γώ. Αν προσέξεις περισσότερο θα βρείς ένα "δεν" σε αυτά που που γράφω. :)

 

Υ.Γ. Ένας φίλος κομμουνιστής έρχεται που και που και μου εξομολογείται όταν είναι απογοητευμένος από το κόμμα του. Πολλές φορές ασφαλώς έχω εξομολογηθεί και γώ σ΄αυτόν για τον ίδιο λόγο. Προφανώς δεν είμαι κομμουνιστής και προφανώς - πάλι - δεν έχω μετρήσει ποιος έχει εξομολογηθεί περισσότερες φορές στον άλλον. Πάντως πριν από σχεδόν τρία χρόνια αυτός μου είχε υποδείξει το λίνκ με τα πρωτοσέλιδα και την σχετική πρωτοσέλιδη παράλειψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D  Είπα και γώ. Αν προσέξεις περισσότερο θα βρείς ένα "δεν" σε αυτά που που γράφω. :)

 

Υ.Γ. Ένας φίλος κομμουνιστής έρχεται που και που και μου εξομολογείται όταν είναι απογοητευμένος από το κόμμα του. Πολλές φορές ασφαλώς έχω εξομολογηθεί και γώ σ΄αυτόν για τον ίδιο λόγο. Προφανώς δεν είμαι κομμουνιστής και προφανώς - πάλι - δεν έχω μετρήσει ποιος έχει εξομολογηθεί περισσότερες φορές στον άλλον. Πάντως πριν από σχεδόν τρία χρόνια αυτός μου είχε υποδείξει το λίνκ με τα πρωτοσέλιδα και την σχετική πρωτοσέλιδη παράλειψη.

 

 

Εντάξει.........

Απροσεξία μου όσον αφορά το "δεν"........

 

 

Μετά τη διευκρίνισή σας αντιλαμβάνομαι (νομίζω) ακριβώς και τι υπονοείτε.....

Αλλά ούτε κι αυτό ισχύει.

 

Σας προτείνω λοιπόν  να μην πιστεύετε αυτά που σας λέει ο φίλος σας και να του πείτε να διαβάζει πιό προσεκτικά τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων αλλά κυρίως να διαβάζει τα κείμενα και τα ψιλά γράμματα.

Να του πείτε ακόμη πως αν δεν μάθει να διαβάζει, να ψάχνει, να επιμένει και να αναλύει......... κομμουνιστής δεν θα γίνει ποτέ όσα χρόνια κι αν ψηφίζει ΚΚΕ.

 

 

Αν λοιπόν αντιλήφθηκα σωστά......... το καρφί σας.

μπορείτε στο σύνδεσμο που σας έδωσα να πατήσετε πάνω στο πρωτοσέλιδο του Ριζοσπάστη στο οποίο αναφέρονται τίτλοι και να διαβάσετε με τα μάτια σας τι γράφει το πρωτοσέλιδο.

 

στη συνέχεια μπορείτε να διαβάσετε στο ίδιο φύλλο στις εσωτερικές σελίδες

http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5634205&publDate=6/5/2010

http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5634256&publDate=6/5/2010

 

και την επόμενη μέρα......

http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5636238&publDate=7/5/2010

http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5636187&publDate=7/5/2010

 

και την μεθεπόμενη......

http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5638728&publDate=8/5/2010

 

και ακολουθούν πολλές άλλες δημοσιεύσεις ως σήμερα που δεν υπάρχει λόγος να αναφέρουμε.

 

Στην παρούσα συζήτηση το θέμα είναι η καταδίκη του φασισμού και των μεθόδων και μεθοδεύσεων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................

 

Με καποιο τροπο, απο πολυ νωρις , εφοσον δεν ημουν σε θεση να ελεγξω τα ιστορικα γεγονοτα , παρολο που πολλες φορες αργοτερα προσπαθησα να διαβασω ιστορια, αποφασισα οτι στη ζωη προεχουν αλλα πραγματα απο την εννοια της πατριδας, της θρησκειας, του εθνους, των συνορων , των συμφεροντων, της γλωσσας και ολων αυτων που εβλεπα οτι χωριζουν παρα ενωνουν τους ανθρωπους ....

 

................

 

Συγγχωρεστε με, βαριεμαι τα κοπυ πειστ και σας ζαλιζω με ο,τι απλοικο και τετριμενο κατεβασει το κεφαλι μου, γι αυτο ας μην πω αλλα ....

 

 

Καθόλου απλοϊκό Χρύσα.

Πολύ ουσιαστικό θα έλεγα.

 

Κινδυνεύεις ωστόσο να χαρακτηριστείς......... "εβραιομπολσεβίκα"

 

Γιατί ως γνωστό οι εβραιομπολσεβίκοι είναι διεθνιστές και θεωρούν πως σε ένα κράτος προλεταριακό μπορούν να συνυπάρξουν ισότιμα άνθρωποι με διαφορετικά φυλετικά, εθνικά, πολιτισμικά, θρησκευτικά χαρακτηριστικά και απόψεις.

 

Όμως κατηγορούνται για αντεθνική στάση.

Βολεύουν τα εθνικά κράτη τον καπιταλισμό δεδομένου ότι σε ένα εθνικό κράτος οι εξουσιάζοντες μπορούν να εκμεταλλεύονται και τους διαφορετικούς (με βάση τα παραπάνω χαρακτηριστικά) πληθυσμούς αλλά κατά βάσει τους εργαζόμενους τους οποίους διχάζουν με βάση αυτά τα χαρακτηριστικά.

Στην πραγματικότητα τα εθνικά κράτη είναι απλά......... μοίρασμα οικοπέδων μεταξύ των καπιταλιστών.

Και δεν έχουν και κανένα πρόβλημα να τα πουλήσουν αν η τιμή είναι συμφέρουσα.

Δες τις μαρίνες που πουλάνε τώρα στους ξένους μέσω του ΤΑΙΠΕΔ ή τις Σκουριές που πούλησαν στην eldorado gold

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τη διευκρίνισή σας αντιλαμβάνομαι (νομίζω) ακριβώς και τι υπονοείτε.....

Αλλά ούτε κι αυτό ισχύει.

 

Σας προτείνω λοιπόν  να μην πιστεύετε αυτά που σας λέει ο φίλος σας και να του πείτε να διαβάζει πιό προσεκτικά τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων αλλά κυρίως να διαβάζει τα κείμενα και τα ψιλά γράμματα.

Να του πείτε ακόμη πως αν δεν μάθει να διαβάζει, να ψάχνει, να επιμένει και να αναλύει......... κομμουνιστής δεν θα γίνει ποτέ όσα χρόνια κι αν ψηφίζει ΚΚΕ.

 

 

Αν λοιπόν αντιλήφθηκα σωστά......... το καρφί σας.

μπορείτε στο σύνδεσμο που σας έδωσα να πατήσετε πάνω στο πρωτοσέλιδο του Ριζοσπάστη στο οποίο αναφέρονται τίτλοι και να διαβάσετε με τα μάτια σας τι γράφει το πρωτοσέλιδο.

 

Υπονοώ ακριβώς αυτό που φαντάστηκες ype.

Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να διαμορφώνεις τα πρότυπα και τις προδιαγραφές που σου αρέσουν ή σε βολεύουν. Παρ΄ όλα αυτά οι περίπου 35 τίτλοι ( πολιτικές, οικονομικές και ...αθλητικές ) εφημερίδων έχουν πρωτοσέλιδη ευθεία αναφορά στο τραγικό συμβάν.

 

Όσο αφορά τα ψιλά γράμματα έχω την αίσθηση ότι μοιάζει με ενασχόληση με τον "Μπάμπη" του σκάϊ και όχι ως αναφορά στο συμβάν. Αν σου αρκεί τότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπονοώ ακριβώς αυτό που φαντάστηκες ype.

Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να διαμορφώνεις τα πρότυπα και τις προδιαγραφές που σου αρέσουν ή σε βολεύουν. Παρ΄ όλα αυτά οι περίπου 35 τίτλοι ( πολιτικές, οικονομικές και ...αθλητικές ) εφημερίδων έχουν πρωτοσέλιδη ευθεία αναφορά στο τραγικό συμβάν.

 

Όσο αφορά τα ψιλά γράμματα έχω την αίσθηση ότι μοιάζει με ενασχόληση με τον "Μπάμπη" του σκάϊ και όχι ως αναφορά στο συμβάν. Αν σου αρκεί τότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

 

Ενώ κατά τα δικά σου πρότυπα και προδιαγραφές........

το πρωτοσέλιδο του Ριζοσπάστη με τις δύο αναφορές

 

 

  • Θύματα της προβοκάτσιας είναι οι τρείς νεκροί  εργαζόμενοι
  • Το ΚΚΕ εκφράζει τα συλλυπητήριά του για το θάνατο των τριών εργαζόμενων

 

 

Δεν είναι ούτε ευθεία αναφορά ούτε πρωτοσέλιδη!!!!!!!!!

 

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και βλέπω τον Αποστόλη.........

 

..............

Αυτή τι στιγμή να σας πληροφορήσω ότι πράγματι ένα μεγάλο ποσοστό ψηφοφόρων της Χ.Α. είναι χαμηλού παραδεκτού επιπέδου , ΑΛΛΑ υπάρχει και ένα αρκετά μεγάλο κομμάτα που είναι και μορφωμένοι αλλά και από αυτό που αποκαλούμε νοικοκυραίους , φτάνει μόνο να σας πω ότι από το περιβάλλον μου γνωρίζω ανθρώπους που προέρχονται από βαθύτατη Αριστερή οικογένεια (ΚΚΕ) και ψηφίζουν πλέον Χ.Α. ....... ......................

 

 

Φίλε μου για την μόρφωση των χρυσαύγουλων δες την ανάρτησή μου παραπάνω με τη συνέντευξη του Αντόνιο Σάλας.....

 

Για τους γνωστούς σου που από το ΚΚΕ πήγαν στη ΧΑ........

Πέρασαν και δεν ακούμπησαν......

Δεν θέλω να σε προσβάλω (δεν ξέρω πόσο δικοί σου είναι) αλλα .............

 

Την άποψή μου την έχω γράψει επανειλημμένα .......
Οποιος έπαψε να είναι δεν υπήρξε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη, 

πρωτον την αισθηση αυτου του κινδυνου δεν την εχω , γιατι αυτα που λεω και πιστευω, πηγαζουν απο την δικη μου εμπειρια , το ενστικτο μου και τις αξιες τις οποιες εχω ιεραρχησει εγω η ιδια μεγαλωνοντας και δεν μου μεταφερθηκαν απο οικογενεια, κομματα κ,ο,κ. ως παγιες και αμετακινητες θεσεις και ιδεολογιες.

 

Εξαλλου η καταγωγη μου και η γλωσσα που πρωτοακουσα ειναι  εκτος των σημερινων συνορων της Ελλαδας, οποτε δικαιουμαι λιγο να νιωθω "διεθνης" και οσο και να μην τους βιωσα τους διαφορους χαρακτηρισμους που κατα καιρους καταλογιζαν στους ανθρωπους που αφησαν τα δικα τους "οικοπεδα"-πατριδες  και ηρθαν εδω, να διεκδικησουν μια θεση στον ηλιο, οσο ναναι περασαν στη συνειδηση μου, κατα καποιο τροπο και δεν με ενοχλουν .

 

Αν θελει καποιος να ειναι δικαιος θα αναγνωρισει σε ολες τις φυλες και στα εθνη και τους ανθρωπους και καλες αλλα και μαυρες στιγμες.

 

 

(ενω υπαρχει γυρω τοση θαλασσα , τοσος ουρανος και ο ηλιος που μας χωραει ολους,

ποια αναγκη μας κανει να ψαχνουμε ενα χωμα για να ριζωσουμε ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας προτείνω λοιπόν  να μην πιστεύετε αυτά που σας λέει ο φίλος σας και να του πείτε να διαβάζει πιό προσεκτικά τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων αλλά κυρίως να διαβάζει τα κείμενα και τα ψιλά γράμματα.

Να του πείτε ακόμη πως αν δεν μάθει να διαβάζει, να ψάχνει, να επιμένει και να αναλύει......... κομμουνιστής δεν θα γίνει ποτέ όσα χρόνια κι αν ψηφίζει ΚΚΕ.

 

Φίλε είσαι αστείος!!! Τραγικός !!

Καλά λες! Να διαβάζει τα ψιλά γράμματα κανείς πρέπει! Σε όλα τα φύλλα εκείνης της περιόδου, ο Θάνατος Τριών Συνανθρώπων μας και ενός Εμβρύου γράφτηκε από τη σελίδα 10 μέχρι και την 31!

Σωστά το λες!!! Μπορεί στην πρώτη σελίδα να είχατε το θέμα της υγείας του Φιντέλ Κάστρο.....ή αν έκλασε ο Λένιν στην Κόκκινη πλατεία :D Προπαγανδιστή!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω φίλους στο δικό σου χώρο. Πως θα μπορούσα άλλωστε;

 

Η φιλία ως έννοια δεν περνά από φίλτρα οποιασδήποτε καθαρότητας πλήν της καθαρότητας του βλέμματος όταν αντικρίζεις το συνάνθρωπο.

 

Κι οι φασίστες δεν έχουν συνανθρώπους. Μόνο συμμέτοχους στα εγκλήματα και αντιπάλους.

 

Σε κείνη την πρώτη σελίδα πάντως είχε μόνο τίτλους.

 

Μεταξύ αυτών για το ρόλο των προβοκατόρων της ΧΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε είσαι αστείος!!! Τραγικός !!

Καλά λες! Να διαβάζει τα ψιλά γράμματα κανείς πρέπει! Σε όλα τα φύλλα εκείνης της περιόδου, ο Θάνατος Τριών Συνανθρώπων μας και ενός Εμβρύου γράφτηκε από τη σελίδα 10 μέχρι και την 31!

Σωστά το λες!!! Μπορεί στην πρώτη σελίδα να είχατε το θέμα της υγείας του Φιντέλ Κάστρο.....ή αν έκλασε ο Λένιν στην Κόκκινη πλατεία :D Προπαγανδιστή!!!!

 

Αγαπητέ συνάδελφε, συγνώμη, αλλά δεν είναι επίπεδο αυτό. Αν έχετε μπει με σκοπό να διαλύσετε την κουβέντα, δεν θα τα καταφέρετε. Έχουμε επιβιώσει και από χειρότερα. Πιστέψτε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και βλέπω τον Αποστόλη.........

 

 

 

Φίλε μου για την μόρφωση των χρυσαύγουλων δες την ανάρτησή μου παραπάνω με τη συνέντευξη του Αντόνιο Σάλας.....

 

Για τους γνωστούς σου που από το ΚΚΕ πήγαν στη ΧΑ........

Πέρασαν και δεν ακούμπησαν......

Δεν θέλω να σε προσβάλω (δεν ξέρω πόσο δικοί σου είναι) αλλα .............

 

Την άποψή μου την έχω γράψει επανειλημμένα .......

Οποιος έπαψε να είναι δεν υπήρξε ποτέ.

 

 

κ.Γιάννη μου πάλι κάνεις το ίδιο λάθος ...... Και η ψήφος από μόνη της δεν σε κάνει κομμουνιστή ή να το θέσω και αλλιώς και οι κομμουνιστές δεν είναι άγιοι άνθρωποι .... Γνωρίζω πολλούς ΝΔτες που αν τους δείς στη ζωή τους νομίζεις ότι είναι περισσότερο κομμουνιστές από κάποιους που έχουν και σημαίες με το σφυροδρέπανο .... Τέλος πάντων το θέμα ΔΕΝ είναι ο κομμουνισμός(αν και θα με ενδιέφερε να μου στείλεις ένα πμ για να μη ταλαιπωρούμε και το θέμα με το ποιά τα χαρακτηριστικά κάποιου για να θεωρηθεί κομμουνιστής) αλλά το τι σπρώχνει το κόσμο να ψηφίζει Χ.Α. ή να το πάρουμε διαφορετικά γιατί δεν πάνε στην Αριστέρα αυτοί οι ψήφοι , αλλά μάλλον αυτοί φταίνε ........ Και δυστυχώς η ιστορική αναδρόμη και τα εγκλήματα που έχουν διαπράξει δεν αποτέλει ανάχωμα αλλά μάλλον αφήνουν αδιάφορο το πολύ κόσμο (μιλάμε για τη παρούσα φάση όπου πολλές οικογένειες έχουν ξεπεράσει και τα όρια της φτώχειας) .... Μη σου πω ότι και από αντίδραση τους κάνεις να ψηφίσουν προς τα εκεί .... Άλλωστε η ψήφος στη Χ.Α. ήταν απλά μια ψήφος αντίδρασης (λανθασμένης δε το συζητάμε) αλλά όλη η διαχείριση και από τα κόμματα εξούσιας και από αυτούς που κινούν τα νήματα αλλά δυστύχως και από τα κόμματα αντιπολίτευσης απλά είναι προβλέψιμες και δεν δίνουν στο κόσμο να καταλάβει απλά πράγματα, προσωπικά είμαι απολύτως σίγουρος ότι τα ποσοστά της Χ.Α. θα πέσουν σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα , δυστυχώς αυτό θα γίνει μόλις η Κοινωνία επανάλθει σε ανθρώπινες συνθήκες και όχι σε κατάσταση πολέμου που βρίσκεται τώρα (και πολέμου από το Κράτος προς το πολίτη ...) .

Ας πούμε σε όλα τα χωριά της επαρχίας γίνεται πλιάτσικο και κλοπές , οι περισσότερες από αυτές διαπράτονται από αλλοδαπούς , πες μου εσύ Γιάννη τι θα πεις στο πολίτη .... Για το Δουβλίνο 2 ???   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε, συγνώμη, αλλά δεν είναι επίπεδο αυτό. Αν έχετε μπει με σκοπό να διαλύσετε την κουβέντα, δεν θα τα καταφέρετε. Έχουμε επιβιώσει και από χειρότερα. Πιστέψτε με...

 

Το επίπεδό μου το ξέρουν οι δικοί μου άνθρωποι και οι φίλοι και ευτυχώς έχω τόσους που δεν θα σας χρειαζόμουν , ακόμα και μόνος να έμενα! Τι να διαλύσω την κουβέντα! Παραθέτει τις εφημερίδες της εποχής εκείνης ο "συντροφός" σου και εγώ κάνω μια παρατήρηση! Δες το και μόνος σου!!!!

Για το Ριζοσπάστη έχει περισσότερο αξία ο λαικός ξεσηκωμός και το ΠΑΜΕ από την ανθρώπινη ζωή? Ρωτάω εγώ γιατί έτσι δείχνει το πρωτοσέλιδο!

Γεια σου γιατρέ!!!

 

Οσο για τον άλλον τον yke ... ορεξη είχα να σε κάνω φίλο.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφασισα οτι στη ζωη προεχουν αλλα πραγματα απο την εννοια της πατριδας, της θρησκειας, του εθνους, των συνορων , των συμφεροντων, της γλωσσας και ολων αυτων που εβλεπα οτι χωριζουν παρα ενωνουν τους ανθρωπους ....

 

.......αναρωτιεμαι λοιπον, μηπως , αν για μια στιγμη ξεχασουμε την ιστορια, την γεωγραφια και σκεφτουμε απλα τι ειμαστε πανω σε αυτη τη γη , πως ερχομαστε και πως φευγουμε, το μεγεθος του τιποτα που αντιπροσωπευουμε μεσα στο συμπαν, το γεγονος οτι απο καθαρη τυχη ή συγκυρια ή δεν ξερω τι αλλο, γεννιομαστε Ελληνες , Γερμανοι, ασπροι, μαυροι, πλουσιοι, φτωχοι. , οτι ολα τα πλασματα εφοσον γεννηθηκαν,  δικαιουνται να εχουν τα απαραιτητα να συντηρηθουν στη ζωη, οτι οι πιο τυχεροι εχουν υποχρεωση να συνδραμουν στους πιο αδυναμους και πιο ατυχους, γιατι τιποτα δεν μας ανηκει και τιποτα δεν φερνουμε , ουτε παιρνουμε μαζι μας, αναρωτιεμαι λεω, μηπως θα μπορουσαμε να φτιαξουμε εναν καλυτερο κοσμο, οταν μας απασχολησουν περισσοτερο οι εννοιες σεβασμος, αξιοπρεπεια , δικαιοσυνη , ισοτητα, ανθρωπισμος, αλληλεγγυη κ.α.

 

Αυτά τα λόγια είναι ύβρεις στους προγόνους μας….Σε όλους αυτούς που πέθαναν για να ζούμε εμείς ελευθέρα.

Για να μπορείς εσύ να γραφείς ότι χαζομάρα θες & να μιλάς ελληνικά….Εύχομαι γρήγορα να ξυπνήσεις από τον όνειρο που ζεις & να προσγειωθείς στην πραγματικότητα….

Και εγώ το παθαίνω αυτό όταν το χόρτο είναι μπαγιάτικο….Δεν κατεβαίνει καλά η τζούρα…….

Όταν λοιπόν βρεις αυτή την τέλια κοικωνία πες μου & εμένα να έρθω να ζήσω εκεί.....

Μεχρι τοτε αστο σε πειράζει

 

Όσο για τους υπολοίπους δεν διαφέρετε σε τίποτα μα σε τίποτα από

τους φασιστές που κατηγορείτε…..

Είστε τόσο απόλυτοι & ακραίοι ,δεν δέχεστε τίποτα διαφορετικό από αυτό που σας έχουν σερβίρει μέσα από την προπαγάνδα & την πλύση

εγκεφάλου που τόσα χρόνια έχετε φάει..

Ευτυχώς δεν πλέχτηκα ούτε στα δίχτυα της φασιστικής Χ/Α, αλλά ούτε & στα δίχτυα του σταλινικού σας ΚΚΕ.

Είστε εσείς που πετάτε την μπάλα στη κερκίδα & δεν έχετε κάτι να αντιπροτείνετε

στο πρόβλημα της ανόδου των ακρών……γιατί σας το ξαναείπα είστε το άλλο άκρο….

Δεν μπορείτε να πείσετε έναν  νέο ψηφοφόρο με αυτήν την επιχειρηματολογία να μην ψηφίσει Χ/Α γιατί πολύ απλά στα ματιά του είστε μια από τα ιδία απλά με κόκκινο φόντο…

Τα περί λαθρομεταναστών να έρθετε να πείτε εδώ σε εμάς που καταντήσαμε μειονότητα μέσα στη ίδια μας την πόλη…..Δεν έχω τίποτα με τον νόμιμο μετανάστη οικογενειάρχη ,που παλεύει & αυτός, όπως εγώ ,νόμιμα να ζήσει την οικογένεια του….

Αλλά είμαι κάθετα αντίθετος με τον κλέφτη & τον παιδεραστή & τον κάθε απατεώνα που ήρθε στην χώρα μου σαν αυτόν που προσπάθησε να παρασύρει την ανήλικη βαφτισιμιά  μου περιμένοντας την έξω από το σχολείο ….Αλλά για κακή του τύχη είχαν γνώση οι φυλακές….& δεν νομίζω καν,  να ξαναπεράσει από το μυαλό του να κάνει κάτι παρόμοιο ……όχι δεν είναι φυλακή…δεν χρειαζόταν άλλωστε …….εκεί θα πάμε εμείς που χρωστάμε την εφορία να μας ποτίζουν & να μας ταΐζουν τσάμπα……και μην με πείτε ρατσιστή….γιατί για κάποιον  σαν εκείνον ναι είμαι & εάν δεν είμαι θα γίνω…….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......αναρωτιεμαι λοιπον, μηπως , αν για μια στιγμη ξεχασουμε την ιστορια, την γεωγραφια και σκεφτουμε απλα τι ειμαστε πανω σε αυτη τη γη , πως ερχομαστε και πως φευγουμε, το μεγεθος του τιποτα που αντιπροσωπευουμε μεσα στο συμπαν, το γεγονος οτι απο καθαρη τυχη ή συγκυρια ή δεν ξερω τι αλλο, γεννιομαστε Ελληνες , Γερμανοι, ασπροι, μαυροι, πλουσιοι, φτωχοι. , οτι ολα τα πλασματα εφοσον γεννηθηκαν,  δικαιουνται να εχουν τα απαραιτητα να συντηρηθουν στη ζωη, οτι οι πιο τυχεροι εχουν υποχρεωση να συνδραμουν στους πιο αδυναμους και πιο ατυχους, γιατι τιποτα δεν μας ανηκει και τιποτα δεν φερνουμε , ουτε παιρνουμε μαζι μας, αναρωτιεμαι λεω, μηπως θα μπορουσαμε να φτιαξουμε εναν καλυτερο κοσμο, οταν μας απασχολησουν περισσοτερο οι εννοιες σεβασμος, αξιοπρεπεια , δικαιοσυνη , ισοτητα, ανθρωπισμος, αλληλεγγυη κ.α.

 

Χρύσα (αν δε το έχεις κάνει ήδη) θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με τα εξής ντοκιμαντέρ  Δες τη θεωρία των πάντων. Δες για τη κβαντική επιστήμη. Επίσης δες για την αποστολή στον κοντινό μας πλανήτη Άρη που μέσα στα επόμενα 20-30 χρόνια θα έχουμε στείλει επανδρωμένη αποστολή επιστημόνων. Και γενικά στείλε μου prvt msg να σου δώσω ένα λινκ με ντοκιμαντέρ με ελληνικούς υπότιτλους για τα παραπάνω και για πάρα πάρα πολλά άλλα!!!

 

Και ύστερα θα έχεις μια ποιο ολοκληρωμένη εικόνα για το τι γίνεται σήμερα,χτες και αύριο για το μέλλον της ανθρωπότητας σε σχέση με τη παγκοσμιοποίηση και το υπάρχον χρηματοπιστωτικό σύστημα.

 

Το καλύτερο κόσμο πάντως ξέχασε τον. Η τελευταία πρόταση σου θα ίσχυε ίσως & εφόσον έχουμε απομείνει μερικά εκατομμύρια άνθρωποι ανά τον πλανήτη. Δηλαδή φαντάσου τι θα έχει γίνει ωστόσο......

 

Υ.Γ.

Βλέπω με δυσκολία κρατήθηκε το επίπεδο του θέματος. Εμείς δώσαμε το παράδειγμα ενότητας στους κύπριους!!!!  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί οι διαχειριστές δεν σβήνουν τελείως τους φασίστες απ΄τη συζήτηση

Ωπα ροπή προς φασισμό διακρίνω….

Ή προς ρατσισμό ????

 

"Από δέκατη βράδυνην απαγορεύεται σε όσους έχουν αντίθετη άποψη με εμάς να δημοσιεύουν κείμενα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα (αν δε το έχεις κάνει ήδη) θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με τα εξής ντοκιμαντέρ  Δες τη θεωρία των πάντων. Δες για τη κβαντική επιστήμη. Επίσης δες για την αποστολή στον κοντινό μας πλανήτη Άρη που μέσα στα επόμενα 20-30 χρόνια θα έχουμε στείλει επανδρωμένη αποστολή επιστημόνων. Και γενικά στείλε μου prvt msg να σου δώσω ένα λινκ με ντοκιμαντέρ με ελληνικούς υπότιτλους για τα παραπάνω και για πάρα πάρα πολλά άλλα!!!

 

Και ύστερα θα έχεις μια ποιο ολοκληρωμένη εικόνα για το τι γίνεται σήμερα,χτες και αύριο για το μέλλον της ανθρωπότητας σε σχέση με τη παγκοσμιοποίηση και το υπάρχον χρηματοπιστωτικό σύστημα.

 

Το καλύτερο κόσμο πάντως ξέχασε τον. Η τελευταία πρόταση σου θα ίσχυε ίσως & εφόσον έχουμε απομείνει μερικά εκατομμύρια άνθρωποι ανά τον πλανήτη. Δηλαδή φαντάσου τι θα έχει γίνει ωστόσο......

 

Υ.Γ.

Βλέπω με δυσκολία κρατήθηκε το επίπεδο του θέματος. Εμείς δώσαμε το παράδειγμα ενότητας στους κύπριους!!!!  :lol:

 

και ποιος σου ειπε οτι δεν εχω διαβασει και δεν εχω δει και οτι δεν καταλαβαινω περα απο τα ελληνικα ?

 

τι καταλαβαινω ομως εγω απο ολα αυτα και τι εσυ μαλλον απεχει ετη φωτος ....

 

και το τι θα ονειρευομαι εγω για τον κοσμο και το μελλον δεν θα μου το υπαγορευσει κανεις .

κι αν δεν μπορω να αλλαξω τον κοσμο εξω, μπορω τουλαχιστον να αλλαξω τον κοσμο μεσα μου και γυρω μου και αυτος ειναι καλυτερος και ομορφοτερος για μενα οταν εχει ποικιλια , ασπρους , μαυρους και ολους ντυμενους και χορτασμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...