Προς το περιεχόμενο

Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης - Ο φασισμός εξαπλώνεται επικίνδυνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΙΝ ΔΕΣ ΕΔΩ

 

http://pontosandaristera.wordpress.com/2010/04/13/katyn-poutin-gkikas/

 

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΟΠΟΝΤΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΛΙΝ ΑΝ ΘΕΣ

 

ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣ

ΔΕΣ ΕΔΩ

 

http://greg61.gr/blog/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BC%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BA%CE%B5/

 

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΕ & ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ & ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΨΗ..

 

 

http://clubs.pathfinder.gr/Iapetos_/666476

 

& ΕΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΝ  ΟΙ ΌΨΙΜΟΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΙ ΤΟΥ 40 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ & ΒΙΩΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 80+ ΧΡΟΝΩΝ…..΄

ΑΛΩΣΤΕ ΤΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΝΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 43 ?????

 

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ….ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ….

 

ΔΕΣΤΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ & ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΠΩΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 15% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ) ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΣΤΟ ΣΑΠΙΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ????

 

ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ…

& Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗΝ Χ/Α ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ Ή ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ & ΕΣΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΨΗΦΙΖΑΜΕ

 

 

Είσαι πολύ λίγος για να αρθρώσεις λόγο και να κάνεις το ψέμα να σταθεί όρθιο απέναντι στην ιστορική αλήθεια.

Απαντάς στη δική μου δημοσίευση και δεν λές κουβέντα για το έγκλημα των ταγματαλητών. Δεν λές κουβέντα για τη δράση τους σε όλη τη διάρκεια της κατοχής. Τις διώξεις, την τρομοκρατία στην ύπαιθρο και τις εικόνες ντροπής σαν κι αυτές.

 

tas7.jpg

 

9acd39673b78814c9bb85f14f62c5956_l.jpg

 

 

71923035.jpg

 

αναμασάς τα ίδια και τα ίδια και παραπέμπεις να βρούμε την άλλη άποψη στον οχετό των ψευδών.

 

Ειδικά για το Κατίν μας παραπέμπεις σε ένα σύνδεσμο όπου ένα ανεκδιήγητο φασιστοειδές χαρακτηρίζει γκεμπελίσκους τις πηγές του Ριζοσπάστη την ίδια στιγμή που αποδέχεται ως μοναδική αλήθεια την "αποκάλυψη" του ίδιου του Γκέμπελς χωρίς να αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος της γκάφας σου κι αυτός της δικής του.

Και φυσικά δεν απαντάς αν καταδικάζεις το ίδιο το έγκλημα ακόμη και στην περίπτωση που έγινε από τους Ναζί.

Δεν αντιλαμβάνεσαι πως το κυριότερο επιχείρημα που κάνει την αντίθετη άποψη αποδεκτή είναι το γεγονός ότι "τη δική σου αλήθεια" την είπε πρώτος ο Γκέμπελς.

 

Όλοι εσείς τα χρυσαύγουλα είσαστε πολύ λίγοι για να αντιπαρατεθείτε σε ένα διάλογο. Αμόρφωτοι και ανιστόρητοι παραφράζετε απόψεις και δεδομένα για να στηρίξετε τα ασύστολα ψεύδη σας.

Το μόνο που έχετε καταφέρει είναι να θέσετε σε αμφισβήτηση τη θεωρία του Δαρβίνου για την εξέλιξη των ειδών.

 

Και τρέχετε πίσω από ένα ψυχασθενή που δηλώνει πως θα σώσει τους Έλληνες. Αυτός που το 1978 τοποθετούσε βόμβες στους κινηματογράφους και έθετε σε κίνδυνο τη ζωή των απλών πολιτών και που δικάστηκε όχι για τρομοκρατία αλλά για κατοχή εκρηκτικών, όχι για κακούργημα αλλά για πλημμέλημα και περηφανεύεται που έκανε φυλακή.

 

elli-14_3_1978.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι είναι αυτό που σας πειράζει δεν μπορώ να καταλάβω…

Επιτίθεστε προσωπικά αφήνοντας ασχολίαστα τα όσα θέματα έχουν προκύψει.

Για να σας δώσω τροφή λοιπόν.

Είμαι 45 χρονών ναι δεν τα πήγαινα καλά με την ορθογραφία & πέρασα στο ΑΠΘ στο οικονομικό τμήμα γιατί έγραψα τότε 20 μαθηματικά όταν το 85% ήταν κάτω από την βάση….

Εκπροσωπώ σαν πρόεδρος & σαν μέλος Δ/Σ αρκετές κοινωνικές ομάδες στην περιοχή μου (αθλητικές, δημοτικές, σχολικές) και είχα έντονη πολιτική δράση πριν παντρευτώ & αποκτήσω 3 παιδιά .Δράση στον χώρο της Ν/Δ .

Όταν γραφώ από το ταblet δεν έχω πρόσβαση σε πεζά γράμματα & ούτε ορθογραφικό λεξικό….Ικανοποιημένοι?????

Στο δια ταύτα λοιπόν….γιατί αρχίζει (όπως & για εσάς άλλωστε) η  φορολογική δουλειά .

Εκτός από μερικούς που πραγματικά έθεσαν μερικά ερωτήματα & μερικά κείμενα που μου άρεσαν (ειδικά εκείνο με τον Χίτλερ που δεν θυμάμαι ποιος το ανάρτησε) & που με προβλημάτισαν οι υπόλοιποι έχετε αναλωθεί & στραφεί σε ένα κομουνιστικό κρετσέντο που ωθεί τον μέσο ψηφοφόρο της Χ/Α σε πόλωση…

Τα επιχειρήματα  σας να μην φέρνουν την αριστερά & τον κουμμουνισμό στο προσκήνιο γιατί αυτό μονό καλό κάνει στην Χ/Α.

Σας είπα ότι είμαι αντίθετος στα πιστεύω τους. Σε κομματικό στρατό δεν θέλω επ ουδενη να μετατραπώ ..Ούτε άβουλος ψηφοφόρος υποχείριο του έκαστου αρχηγού θέλω να γίνω. Σας είπα ότι δεν δεχτήκαν (οι χρυσαυγητες) την ενγραφή μου στον πυρήνα τους & ούτε εγώ θέλησα τελικά να συμμετέχω ακούγοντας & απορώντας με τα όσα πίστευαν. Εκεί θέλουν πρόβατα ,να τους υπακούν τυφλά & στο άγονο μυαλό τους να φυτευόσουν ότι θέλουν.

Το ξεκαθαρίσαμε & αυτό????? ΟΧΙ λοιπόν στον Φασισμό ,ΟΧΙ στον ναζισμό,

Αλλά ΟΧΙ στον Κουμμουνισμό, ΌΧΙ στον Σταλινισμό, ΟΧΙ στον ανθεληνισμο, ΟΧΙ στον αντιχριστιανισμο.

ΝΑΙ πρέπει να είναι μέσα στην βουλή & το ΚΚΕ & η Χ/Α σε ποσοστά τέτοια που τα άλλα κόμματα να μην τους αγνοούν & εάν θέλετε να τους φοβούνται.

ΝΑΙ στην παρούσα φάση τους πάω (όπως έλεγε & ο Χριστόδουλος).

Αλλά έως εδώ …ΟΧΙ παραπάνω….

Ελπίζω να έγινα σαφής & κατανοητός….να ξεκαθάρισα μερικά…….

Δυστυχώς πολλοί από εσάς έχετε βιώματα που προέρχονται οικογενειακά γεγονότα (όπως & εγώ) κατάλοιπα του εμφυλίου που μονό κακό κάνουν αν τα ξαναθυμόμαστε.

Λάθη έγιναν & από τους μεν & από τους δε…και σας είπα μην πάτε την συζήτηση εκεί όταν μιλάτε με κάποιον της Χ/Α …..χαμένος χρόνος….

Το θέμα είναι πως θα σωθεί η χώρα & πως θα φύγουν οι προδότες από εδώ & προδότες είναι όλοι οι μέχρι τώρα κυβερνόντες ..

Όμως να μην έρθουν οι ανθεληνιστες άχρηστοι (βλέπε συριζα) γιατί τότε θα είναι χειροτέρα τα πράγματα & αργά….

Ναι μια λύση είναι η ΚΚΕ που δεν μπορώ (λόγω οικογενειακών βιωμάτων) να ψηφίσω & η άλλη είναι το άλλο άκρο……

Να εκφράσω τον θαυμασμό μου για τις επιστημονικές γνώσεις του doctor & του σαρακινου & των υπολοίπων που με βοηθήσαν αρκετές φορές σε αλλά λογιστικά θέματα & που δυστυχώς εδώ σε αυτό το νήμα ήμασταν στην απέναντι μεριά…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...........

Λάθη έγιναν & από τους μεν & από τους δε…και σας είπα μην πάτε την συζήτηση εκεί όταν μιλάτε με κάποιον της Χ/Α …..χαμένος χρόνος….

...........

 

 

Χαμένος χρόνος είναι γενικά να μιλάς με έναν τέτοιο.

 

Αλλά έχε χάρη που εδώ μας παρακολουθούν πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι είναι αυτό που σας πειράζει δεν μπορώ να καταλάβω…

Επιτίθεστε προσωπικά αφήνοντας ασχολίαστα τα όσα θέματα έχουν προκύψει.

Για να σας δώσω τροφή λοιπόν.

Είμαι 45 χρονών ναι δεν τα πήγαινα καλά με την ορθογραφία & πέρασα στο ΑΠΘ στο οικονομικό τμήμα γιατί έγραψα τότε 20 μαθηματικά όταν το 85% ήταν κάτω από την βάση….

Εκπροσωπώ σαν πρόεδρος & σαν μέλος Δ/Σ αρκετές κοινωνικές ομάδες στην περιοχή μου (αθλητικές, δημοτικές, σχολικές) και είχα έντονη πολιτική δράση πριν παντρευτώ & αποκτήσω 3 παιδιά .Δράση στον χώρο της Ν/Δ .

Όταν γραφώ από το ταblet δεν έχω πρόσβαση σε πεζά γράμματα & ούτε ορθογραφικό λεξικό….Ικανοποιημένοι?????

Στο δια ταύτα λοιπόν….γιατί αρχίζει (όπως & για εσάς άλλωστε) η  φορολογική δουλειά .

Εκτός από μερικούς που πραγματικά έθεσαν μερικά ερωτήματα & μερικά κείμενα που μου άρεσαν (ειδικά εκείνο με τον Χίτλερ που δεν θυμάμαι ποιος το ανάρτησε) & που με προβλημάτισαν οι υπόλοιποι έχετε αναλωθεί & στραφεί σε ένα κομουνιστικό κρετσέντο που ωθεί τον μέσο ψηφοφόρο της Χ/Α σε πόλωση…

Τα επιχειρήματα  σας να μην φέρνουν την αριστερά & τον κουμμουνισμό στο προσκήνιο γιατί αυτό μονό καλό κάνει στην Χ/Α.

Σας είπα ότι είμαι αντίθετος στα πιστεύω τους. Σε κομματικό στρατό δεν θέλω επ ουδενη να μετατραπώ ..Ούτε άβουλος ψηφοφόρος υποχείριο του έκαστου αρχηγού θέλω να γίνω. Σας είπα ότι δεν δεχτήκαν (οι χρυσαυγητες) την ενγραφή μου στον πυρήνα τους & ούτε εγώ θέλησα τελικά να συμμετέχω ακούγοντας & απορώντας με τα όσα πίστευαν. Εκεί θέλουν πρόβατα ,να τους υπακούν τυφλά & στο άγονο μυαλό τους να φυτευόσουν ότι θέλουν.

Το ξεκαθαρίσαμε & αυτό????? ΟΧΙ λοιπόν στον Φασισμό ,ΟΧΙ στον ναζισμό,

Αλλά ΟΧΙ στον Κουμμουνισμό, ΌΧΙ στον Σταλινισμό, ΟΧΙ στον ανθεληνισμο, ΟΧΙ στον αντιχριστιανισμο.

ΝΑΙ πρέπει να είναι μέσα στην βουλή & το ΚΚΕ & η Χ/Α σε ποσοστά τέτοια που τα άλλα κόμματα να μην τους αγνοούν & εάν θέλετε να τους φοβούνται.

ΝΑΙ στην παρούσα φάση τους πάω (όπως έλεγε & ο Χριστόδουλος).

Αλλά έως εδώ …ΟΧΙ παραπάνω….

Ελπίζω να έγινα σαφής & κατανοητός….να ξεκαθάρισα μερικά…….

Δυστυχώς πολλοί από εσάς έχετε βιώματα που προέρχονται οικογενειακά γεγονότα (όπως & εγώ) κατάλοιπα του εμφυλίου που μονό κακό κάνουν αν τα ξαναθυμόμαστε.

Λάθη έγιναν & από τους μεν & από τους δε…και σας είπα μην πάτε την συζήτηση εκεί όταν μιλάτε με κάποιον της Χ/Α …..χαμένος χρόνος….

Το θέμα είναι πως θα σωθεί η χώρα & πως θα φύγουν οι προδότες από εδώ & προδότες είναι όλοι οι μέχρι τώρα κυβερνόντες ..

Όμως να μην έρθουν οι ανθεληνιστες άχρηστοι (βλέπε συριζα) γιατί τότε θα είναι χειροτέρα τα πράγματα & αργά….

Ναι μια λύση είναι η ΚΚΕ που δεν μπορώ (λόγω οικογενειακών βιωμάτων) να ψηφίσω & η άλλη είναι το άλλο άκρο……

Να εκφράσω τον θαυμασμό μου για τις επιστημονικές γνώσεις του doctor & του σαρακινου & των υπολοίπων που με βοηθήσαν αρκετές φορές σε αλλά λογιστικά θέματα & που δυστυχώς εδώ σε αυτό το νήμα ήμασταν στην απέναντι μεριά…..

 

Το λάθος σου αγαπητέ είναι ότι προσπαθείς να νομιμοποιήσεις τη Χρυσή Αυγή μέσω της πλαγίας οδού με την παρατακτική της σύνδεση και σύγκριση με τον ...Στάλιν.

Ο σταλινισμός έχει καταδικαστεί και από τα κομμουνιστικά κόμματα και από το ίδιο το ΚΚΣΕ. Οπότε, αυτή η σύνδεση είναι παράδοξη και ατυχής, όπως και οι αναφορές σου στον εμφύλιο, μία μαύρη σελίδα της ιστορίας της πατρίδας μας που όλοι θέλουμε να ξεχάσουμε και να ζήσουμε αγαπημένοι.

Αν ισχύουν αυτά που γράφεις, και έπρεπε να τα γράψεις πιο νωρίς, τότε εύχομαι να βρεις τον δρόμο σου και να σκεφτείς βαθιά μέσα σου αν θέλεις τα παιδιά σου να μεγαλώσουν σε ένα δικτατορικό καθεστώς, σε μία χούντα. Δηλαδή αν θέλεις να γυρίσει η Ελλάδα πενήντα χρόνια πίσω και να πάνε όλοι οι κομμουνιστές στην εξορία και στις φυλακές, να επανέλθουν τα χαρτιά κοινωνικών φρονημάτων και γενικά να ισχύσουν ξανά όλα αυτά τα αναχρονιστικά που υπήρχαν κάποτε. 

Ίσως δεν μπορείς να διαχειριστείς αυτό το σοκ, αυτή την ολομέτωπη επίθεση που δέχεται η ελληνική κοινωνία από τους τοκογλύφους.

Εγώ είμαι αριστερός και νομίζω ότι όσοι δεξιοί έχουν απογοητευθεί με την ΝΔ μπορούν και πρέπει να στηρίξουν τους Ανεξάρτητους Έλληνες με τους οποίους διαφωνώ σε πολλά, όμως ο λόγος τους είναι πολύ πιο σοβαρός, είναι δημοκρατικός και ενωτικός για την κοινωνία. 

Η Χρυσή Αυγή πρέπει να καταλάβεις ότι είναι εκτός του συνταγματικού τόξου της δημοκρατίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............

Η Χρυσή Αυγή πρέπει να καταλάβεις ότι είναι εκτός του συνταγματικού τόξου της δημοκρατίας.

 

 

Γιατρέ....... μην ακούς πολύ Βενιζέλο. :P

Και στις δημοκρατίες υπάρχουν εγκληματικές συμμορίες.

 

Το θέμα είναι να  καταλαβαίνουμε τη φύση της και να την αντιμετωπίζουμε ως τέτοια κι όχι ως κόμμα επειδή την σπρώχνουν τα ΜΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα άλλοθι στο έγκλημα, όσο κι αν το συγκρίνεις με πραγματοποιηθέντα η μη εγκλήματα του παρελθόντος. Ας μην ξεχνάμε ότι στο όνομα του χριστιανισμού, έχουν εκτελεστεί τα χειρότερα εγκλήματα. Και φυσικά δεν ευθύνεται ο Χριστός για αυτό. Εγκληματίες ενάντια στην ανθρωπότητα κύριοι οπαδοί της Χ.Α., υπήρξαν χιλιάδες στην ιστορία του πλανήτη μας, αυτό όμως δεν σας δίνει το άλλοθι για προτροπή σε νέα εγκλήματα. Και βέβαια, όλο αυτό μου θυμίζει τους φαρισαίους που εκδίωξε ο   Χριστός από τον ναό του Σολομώντα, και μετά  φώναζαν «σταύρωσον- σταύρωσον αυτόν».  

Μπορείτε κάλλιστα να επικαλείστε όποια θρησκεία θέλετε, αλλά όχι αυτή του Χριστιανισμού, γιατί δεν συνάδει με τις πρακτικές και τις πεποιθήσεις σας. Ο λόγος είναι συγκεκριμένος, και δεν σηκώνει ξεχείλωμα κατά το πώς βολεύει τον καθένα. Ο πλησίον δεν έχει κριτήρια χρώματος, καταγωγής, μόρφωσης, κοινωνικής προέλευσης. Το αν θέλετε βέβαια να είσαστε καβαλιστές, παγανιστές η δεν ξέρω τι άλλο, είναι δικαίωμα σας , αλλά να μην παραμυθιάζετε τον απλό πολίτη με δήθεν χριστιανικά ιδεώδη. Αυτό εγώ το θεωρώ σκόπιμη παραπληροφόρηση, με σκοπό τον προσηλυτισμό, μία χείριστη μορφή εξαπάτησης και χειραγώγησης.

Η εμφάνιση και η εξάπλωση φασιστικών οργανώσεων τύπου Χ.Α., συντελείται πάντα κάτω από συνθήκες κοινωνικής και ηθικής κρίσης, με πυρήνες  νευρωτικούς και σχιζοειδείς ανθρώπους, οι οποίοι απευθύνονται σε ευάλωτες και ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και πρόσωπα, ακριβώς σαν τις παραθρησκευτικές οργανώσεις, τα ναρκωτικά κ.ο.κ.   Οπαδοί τους είναι συνήθως άτομα με βεβαρυμμένο  συγκινησιακά παρελθόν, εν ολίγοις «ενδοβολικά» άτομα που προσωποποιούν τις κοινωνικές διεργασίες  που λαμβάνουν χώρα γύρω τους. Αυτές οι «κλειστές» οργανώσεις λειτουργούν φοβικά, και προσομοιάζουν με την "πανούκλα" του Βίλχελμ Ράιχ, ακρωτηριάζοντας ψυχικά τους οπαδούς-μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκαθαρίσαμε & αυτό????? ΟΧΙ λοιπόν στον Φασισμό ,ΟΧΙ στον ναζισμό,

Αλλά ΟΧΙ στον Κουμμουνισμό, ΌΧΙ στον Σταλινισμό, ΟΧΙ στον ανθεληνισμο, ΟΧΙ στον αντιχριστιανισμο.

ΝΑΙ πρέπει να είναι μέσα στην βουλή & το ΚΚΕ & η Χ/Α σε ποσοστά τέτοια που τα άλλα κόμματα να μην τους αγνοούν & εάν θέλετε να τους φοβούνται.

Δυστυχώς πολλοί από εσάς έχετε βιώματα που προέρχονται οικογενειακά γεγονότα (όπως & εγώ) κατάλοιπα του εμφυλίου που μονό κακό κάνουν αν τα ξαναθυμόμαστε.

Ναι μια λύση είναι η  το ΚΚΕ που δεν μπορώ (λόγω οικογενειακών βιωμάτων) να ψηφίσω & η άλλη είναι το άλλο άκρο……

 

 

Όταν λες ΟΧΙ στον κομμουνισμό, δεν μπορείς ταυτόχρονα να λες ότι μία λύση είναι το ΚΚΕ, το οποίο είναι κομμουνιστικό κόμμα!!!

 

Όσον αφορά τον δήθεν αντί-Χριστιανισμό της αριστεράς, σου απάντησα για τον κίβδηλο Χριστιανισμό της Χ.Α.

 

Τώρα σχετικά με τα βιώματα, εσύ είσαι αυτός που επέμενες να συζητάς περί Στάλιν και περί εμφυλίου, και να συγκρίνεις τη δράση της Χ.Α. με τα τότε γεγονότα. Προφανώς,  είσαι συναισθηματικά φορτισμένος από  «ενδοοικογενειακά»  βιώματα, τα οποία έχουν «μετατεθεί» σε εσένα. Όμως η ανθρώπινη πορεία στη ζωή είναι και πρέπει να είναι εξελικτική, δηλαδή να αλλάζει, ανάλογα με την ηλικία, τη ψυχική και πνευματική καλλιέργεια, τις σχέσεις, τις επιλογές.

 

Όταν δηλώνεις  «τους πάω» και μιλάς για αυτούς, στην ουσία προωθείς την συγκεκριμένη  ιδεολογία  η  οποία στηρίζεται σε ψευδολογίες και όχι σε γεγονότα και έχει σκοπό να υποκλέψει την κοινή γνώμη, συμμετέχεις δηλαδή στην δική τους οπορτουνιστική προπαγάνδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ....... μην ακούς πολύ Βενιζέλο. :P

Και στις δημοκρατίες υπάρχουν εγκληματικές συμμορίες.

 

Το θέμα είναι να  καταλαβαίνουμε τη φύση της και να την αντιμετωπίζουμε ως τέτοια κι όχι ως κόμμα επειδή την σπρώχνουν τα ΜΜΕ

 

1) Ype με πρόλαβες. Πραγματικά αυτή η φράση με απογοήτευσε!  Heil Βενιζέλος !!  :lol:

2) Δε νομίζω ότι τα ΜΜΕ σπρώχνουν τόσο πολύ τη Χ.Α. Αντιθέτως θα έλεγα τη κρατάνε στο επίπεδο που θέλουν. Από την άλλη δε, η Χ.Α. μπορεί να τα λέει τσοντοκάναλα....είναι ;όμως μέχρι να φτιάξει το δικό της κύκλο ΜΜΕ. Βλ. extra3, contra channel.

3) Doctor δε μου απάντησες για τους δίδυμους πύργους αν συμφωνείς με τη λογική που πέρασε η κυβέρνηση των Η.Π.Α. πως ήταν τρομοκρατικό χτύπημα κτλ κτλ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ype με πρόλαβες. Πραγματικά αυτή η φράση με απογοήτευσε!  Heil Βενιζέλος !!  :lol:

2) Δε νομίζω ότι τα ΜΜΕ σπρώχνουν τόσο πολύ τη Χ.Α. Αντιθέτως θα έλεγα τη κρατάνε στο επίπεδο που θέλουν. Από την άλλη δε, η Χ.Α. μπορεί να τα λέει τσοντοκάναλα....είναι ;όμως μέχρι να φτιάξει το δικό της κύκλο ΜΜΕ. Βλ. extra3, contra channel.

3) Doctor δε μου απάντησες για τους δίδυμους πύργους αν συμφωνείς με τη λογική που πέρασε η κυβέρνηση των Η.Π.Α. πως ήταν τρομοκρατικό χτύπημα κτλ κτλ ....

 

1) Η φράση είναι πολύ εύστοχη και το ότι την είπε ο Βενιζέλος δεν αλλάζει το περιεχόμενό της. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!  :rolleyes:

2) Η Χ.Α. είναι αναλώσιμη για το σύστημα, όπως ήταν ο ΛΑΟΣ και ο Καρατζαφέρης. Θα "παίξουν" μαζί της οι βαρώνοι της διαπλοκής και ίσως να γαντζωθούν πάνω της όταν δουν ότι το πάρτυ τελειώνει. Δεν θα διστάσουν να καταστρέψουν τη χώρα, αρκεί να προωθήσουν τα συμφέροντά τους, αν και στο μεγάλο δίλημμα ΣΥΡΙΖΑ ή Χ.Α. οι Έλληνες θα επιλέξουν ΣΥΡΙΖΑ και μάλιστα δαγκωτό-εκεί η ιδεολογική υπεροχή του ΣΥΡΙΖΑ είναι συντριπτική. 

3) Για τους δίδυμους πύργους (ζητώ συγνώμη αλλά δεν πρόσεξα πότε με ρώτησες) υπάρχει τρομερή παραφιλολογία και υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες εκδοχές. Θυμάμαι ένα εκπληκτικό ντοκυμαντέρ που είχα δει κάποτε στο "Ρεπορτάζ χωρίς σύνορα" του Κούλογλου. Φαντάζομαι πως και ο πιο αφελής θα δεχτεί ότι είναι αδύνατον να δεχτούν οι ΗΠΑ τέτοιο χτύπημα χωρίς είτε να το έχουν προκαλέσει, είτε να το έχουν αφήσει να συμβεί. Η επικοινωνιακή διαχείριση του επιτελείου του Μπους και του Τσέινυ ήταν αστεία, σαν και τους ίδιους και τα ερωτηματικά είναι τεράστια. Όμως μαζί με αυτά, έχουν βγει απίστευτες θεωρίες συνωμοσίας οι περισσότερες εκ των οποίων είναι παιδαριώδεις.

Για την ιστορία, υπήρξαν πολλοί νεκροί Εβραίοι εκείνη την ημέρα:http://www.snopes.com/rumors/israel.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος σου αγαπητέ είναι ότι προσπαθήσεις να νομιμοποιήσεις την Χρυσή Αυγή μέσω της πλαγίας οδού με την παρατακτική της σύνδεση και σύγκριση με τον ...Στάλιν.

Ο σταλινισμός έχει καταδικαστεί και από τα κομμουνιστικά κόμματα και από το ίδιο το ΚΚΣΕ. Οπότε, αυτή η σύνδεση είναι παράδοξη και ατυχής, όπως και οι αναφορές σου στον εμφύλιο, μία μαύρη σελίδα της ιστορίας της πατρίδας μας που όλοι θέλουμε να ξεχάσουμε και να ζήσουμε αγαπημένοι.

Αν ισχύουν αυτά που γράφεις, και έπρεπε να τα γράψεις πιο νωρίς, τότε εύχομαι να βρεις τον δρόμο σου και να σκεφτείς βαθιά μέσα σου αν θέλεις τα παιδιά σου να μεγαλώσουν σε ένα δικτατορικό καθεστώς, σε μία χούντα. Δηλαδή αν θέλεις να γυρίσει η Ελλάδα πενήντα χρόνια πίσω και να πάνε όλοι οι κομμουνιστές στην εξορία και στις φυλακές, να επανέλθουν τα χαρτιά κοινωνικών φρονημάτων και γενικά να ισχύσουν ξανά όλα αυτά τα αναχρονιστικά που υπήρχαν κάποτε. 

Ίσως δεν μπορείς να διαχειριστείς αυτό το σοκ, αυτή την ολομέτωπη επίθεση που δέχεται η ελληνική κοινωνία από τους τοκογλύφους.

Εγώ είμαι αριστερός και νομίζω ότι όσοι δεξιοί έχουν απογοητευθεί με την ΝΔ μπορούν και πρέπει να στηρίξουν τους Ανεξάρτητους Έλληνες με τους οποίους διαφωνώ σε πολλά, όμως ο λόγος τους είναι πολύ πιο σοβαρός, είναι δημοκρατικός και ενωτικός για την κοινωνία. 

Η Χρυσή Αυγή πρέπει να καταλάβεις ότι είναι εκτός του συνταγματικού τόξου της δημοκρατίας.

 

Doctor την σύνδεση με τον εμφύλιο δεν την έκανα εγώ αλλά οι αναρτήσεις περί  δοσηλογων & ταγματασφαλιτών ,ορισμένων συναδέρφων που αυτόματα συνδέονται με τις καταδικαστέες πράξεις των κατσαπλιαδων.

Όπως & οι αναφορές μου στον Στάλιν προηρθαν  από αναρτήσεις συναδέρφων ,που τα εγκλήματα του, τα παρουσίαζαν προβοκάτσια των Γερμανών

Σίγουρα δεν θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν σε δικτατορικό καθεστώς γιαυτό φωνάζω…γιατί πιστεύω πως χούντα έχουμε & τώρα…τι και αν κρύβετε πίσω από τον μανδύα της δημοκρατίας…όλα ελέγχονται & όλα αποφασιζονται από λίγους χωρίς την συνταγματική νομιμοποίηση τους όπως  άλλωστε υποστηρίζει σύσσωμη & η αριστερά….

Εάν η χρυσή αυγή πρέπει να τεθεί εκτός συντάγματος τότε θα πρέπει & το πασοκ να έχει την ίδια τύχη  ως κόμμα που έφερε την Ελλάδα εδώ που την έφερε με τον τρόπο που την έφερε & οι βουλευτές του να πάνε φυλακή για τις μίζες τις απάτες & την προδοσία ενάντια  στον ελληνικό λαό & όχι να κρύβονται πίσω από τον νομό περί ευθηνής υπουργών.

Επίσης & η ΝΔ εξαιτίας των προδοτικών αποφάσεων την κάλυψη στα εγκλήματα του πασοκ  να τεθεί & αυτή εκτός νόμου….

Όμως η δημοκρατία είναι αυτή που αποφασίζει & την στιγμή που την Χ/α την στηρίζει αυτό το ποσοστό των Ελλήνων σίγουρα δεν πρέπει να τεθεί εκτός νόμου..

Η συζήτηση & μόνο για αντισυνταγματικότητας της τη βοηθά & ανεβάζει τα ποσοστά της.

Θεωρώ ανέκδοτο τους ανεξάρτητους Έλληνες που είναι πατερίτσα της Ν/Δ & πίστεψε με μέσα από την σύνδεση που είχα με αυτό το κόμμα το ξέρω πολύ καλά….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ΟΧΙ στον κομμουνισμό, δεν μπορείς ταυτόχρονα να λες ότι μία λύση είναι το ΚΚΕ, το οποίο είναι κομμουνιστικό κόμμα!!!

 

Όσον αφορά τον δήθεν αντί-Χριστιανισμό της αριστεράς, σου απάντησα για τον κίβδηλο Χριστιανισμό της Χ.Α.

 

Τώρα σχετικά με τα βιώματα, εσύ είσαι αυτός που επέμενες να συζητάς περί Στάλιν και περί εμφυλίου, και να συγκρίνεις τη δράση της Χ.Α. με τα τότε γεγονότα. Προφανώς,  είσαι συναισθηματικά φορτισμένος από  «ενδοοικογενειακά»  βιώματα, τα οποία έχουν «μετατεθεί» σε εσένα. Όμως η ανθρώπινη πορεία στη ζωή είναι και πρέπει να είναι εξελικτική, δηλαδή να αλλάζει, ανάλογα με την ηλικία, τη ψυχική και πνευματική καλλιέργεια, τις σχέσεις, τις επιλογές.

 

Όταν δηλώνεις  «τους πάω» και μιλάς για αυτούς, στην ουσία προωθείς την συγκεκριμένη  ιδεολογία  η  οποία στηρίζεται σε ψευδολογίες και όχι σε γεγονότα και έχει σκοπό να υποκλέψει την κοινή γνώμη, συμμετέχεις δηλαδή στην δική τους οπορτουνιστική προπαγάνδα.

 

Ειρήνη όταν θελήσω να κάνω ψυχανάλυση θα σε έχω υπόψη μου..

Σου είπα & θα το ξαναπώ δεν είμαι χρυσαυγητης…όμως στην παρούσα φάση θα τους ψηφίσω γιατί πιστεύω (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ) ότι έτσι πολεμώ το σημερινό σύστημα & κατεστημένο….(μπορεί να κάνω λάθος)

Ο doctor ήταν σαφής « Η Χ.Α. είναι αναλώσιμη για το σύστημα, όπως ήταν ο ΛΑΟΣ και ο Καρατζαφέρης. Θα "παίξουν" μαζί της οι βαρώνοι της διαπλοκής και ίσως να γαντζωθούν πάνω της όταν δουν ότι το πάρτυ τελειώνει»

 Δεν ξερώ τι θα κάνω τότε….

Τα περί χριστιανισμού δεν τα σχολιάζω τα προσπερνώ είναι μεγάλο κεφάλαιο & εκεί θα μπλέξουμε πάλι με αριστερά παρατράγουδα….

Θα ήθελα να μου δηλώσεις τι θα ψηφήσεις στις εκλογές όπως έκανα εγώ & όχι να λες για προπαγάνδα & λοιπά που όπως σου εξήγησα δεν υπάρχει…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εκφράσω τον θαυμασμό μου για τις επιστημονικές γνώσεις του doctor & του σαρακινου & των υπολοίπων που με βοηθήσαν αρκετές φορές σε αλλά λογιστικά θέματα & που δυστυχώς εδώ σε αυτό το νήμα ήμασταν στην απέναντι μεριά…..

 

 

Επανέρχομαι μόνο για σε ρωτήσω γιατί δεν μπήκες με τον συνήθη τρόπο που μπαίνεις στο φόρουμ αυτό, και έφτιαξες νέο προφίλ, αφού λες ότι είχες και επαγγελματικής φύσεως συζητήσεις.  Να αναλαμβάνεις ευθέως και με παρρησία την ευθύνη των λόγων σου. Περιμένω απάντηση.

 

.............................................................................................................................................................................................................................................

 

 

Και κάτι τελευταίο. Δεν μου έκαναν τόσο εντύπωση οι συνεχείς ύβρεις, και η αδυναμία υγιούς συζήτησης, ότι έχει ο μανάβης πουλάει…..

 

Για εμένα η πιο σημαντική ΄΄ατάκα΄΄ ήταν αυτή που ισχυριζόταν ότι :

΄΄Τι μας λές τώρα, πόλεμος ήταν, και στους πολέμους γίνονται και ανομολόγητα εγκλήματα.΄΄

Ναι αλλά τα εγκλήματα παραμένουν εγκλήματα, είτε είναι ανομολόγητα είτε όχι, υπό συνθήκες πιέσεως δείχνει κανείς τι λογής είναι, αν είναι άνθρωπος ή κτήνος, αν και κανένα κτήνος δεν είναι τόσο θηρίο όσο ο άνθρωπος. Κι αν δεν τα τιμωρεί η ανθρώπινη δικαιοσύνη, τιμωρούνται την ώρα που αρχίζει το μεγάλο ταξίδι….

 

Doctor αυτά που έγραψες στο τελευταίο ποστ τα υπογράφω και εγώ, εκτός από τη τελευταία σειρά, όχι έτσι μας βολεύει, έτσι είναι το σωστό, διαφωνώ λοιπόν.

 

Και για τους ταγματασφαλίτες θα σου έλεγα  αν προλάβαινα, ότι οι περισσότεροι ήταν στυγνοί προδότες, και αν δεν ήταν αυτοί οι κατ εξοχήν συνεργάτες του κατακτητή τότε ποιοί ήταν;  Και ακόμα ότι  έσπρωξαν ένα από καλύτερα κομμάτια του ελληνισμού στην αγκαλιά της αριστεράς,  προδότες με τα όλα τους….

Και ακόμα για αυτούς που ήταν στο βουνό, ότι υπήρχαν πολλοί και τίμιοι  πατριώτες αναμεσά τους, όπως υπήρχαν και  πολλές  λέρες, κι ακόμα θεωρώ ότι η ανέκαθεν προδοτική ηγεσία τους, ήταν προδοτική τόσο για την πατρίδα, όσο και για τους ίδιους.

 

 

Ο λόγος που μπήκα στη συζήτηση ήταν ακριβώς για να μην γίνουν τα ίδια λάθη, τα ίδια εγκλήματα, η  ίδια μήτρα που γέννησε τον τότε εμφύλιο, η ίδια εγκυμονεί και τώρα, και ο Θεός βοηθός. Για να γίνει το κακό από διχόνοια, πρέπει να υπάρχουν δύο, αλλιώς δεν κάθεται η δουλειά.

Μόνο αυτή τη φορά θέλουν να μας εξοντώσουν τελείως, και να σκυλεύσουν το πτώμα, προοδευτικές και μη προοδευτικές δυνάμεις εργάζονται εντατικά, και όχι από μόλις χθές,  προοδευτικές και μη προοδευτικές δήθεν είναι, δίκαιες δεν είναι και τίμιες δεν είναι, μόνο που τώρα οι μάσκες δεν βοηθούν, έρχεται η ανάγκη, και έρχονται και άλλα  που δεν είναι για εδώ να γραφούν, και ίσως φανερωθούν, ίσως όχι μόνο τα κρυμμένα πίσω από μάσκες πρόσωπα αλλά και οι ψυχές.  

 

 

Βέβαια καλό είναι να υπάρχει και πέμπτη φάλαγγα από λάθρο, φυσικός σύμμαχος την κρίσιμη ώρα, ή μήπως δεν είναι έτσι;

 

Και μην γίνουν πάλι η ίδιες ερωτήσεις, αν είναι άνθρωποι με λιγότερα ανθρώπινα δικαιώματα, και ποιος είναι πιο εγκληματίας για το ίδιο έγκλημα,  λες και η απάντηση δεν είναι προφανής.

 Όταν όμως δεν παραδέχεσαι ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τη λαθρομετανάστευση, και δεν αναζητείς πραγματικές και ουσιαστικές λύσεις παίζεις το παιχνίδι των ανωτέρω δύο, και κυρίως του ενός, που λέει ότι δεν υπάρχει καν το πρόβλημα. Όχι πως και οι τρίτοι και τέταρτοι δεν χορεύουν στον ίδιο χορό....... α ρε Ελλάδα, α ρε  κόσμε, περίμενε να σε σώσουν οι σωτήρες που είναι και επίδοξοι δολοφόνοι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μόνο για σε ρωτήσω γιατί δεν μπήκες με τον συνήθη τρόπο που μπαίνεις στο φόρουμ αυτό, και έφτιαξες νέο προφίλ, αφού λες ότι είχες και επαγγελματικής φύσεως συζητήσεις.  Να αναλαμβάνεις ευθέως και με παρρησία την ευθύνη των λόγων σου. Περιμένω απάντηση.

 

.............................................................................................................................................................................................................................................

 

 

Μα Κυριάκο ποτέ δεν γράφτηκα με άλλο προφίλ...διάβαζα ως επισκέπτης τα όσα έλεγαν οι συνάδερφοι & ερώτηση πάλι ως ΚΕRΜΕΝ έκανα....

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές  μαζί σου

Ειδικα εδώ "Μόνο αυτή τη φορά θέλουν να μας εξοντώσουν τελείως, και να σκυλεύσουν το πτώμα, προοδευτικές και μη προοδευτικές δυνάμεις εργάζονται εντατικά, και όχι από μόλις χθές,  προοδευτικές και μη προοδευτικές δήθεν είναι, δίκαιες δεν είναι και τίμιες δεν είναι, μόνο που τώρα οι μάσκες δεν βοηθούν, έρχεται η ανάγκη, και έρχονται και άλλα  που δεν είναι για εδώ να γραφούν, και ίσως φανερωθούν, ίσως όχι μόνο τα κρυμμένα πίσω από μάσκες πρόσωπα αλλά και οι ψυχές."

Και νομίζω καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη όταν θελήσω να κάνω ψυχανάλυση θα σε έχω υπόψη μου..

Σου είπα & θα το ξαναπώ δεν είμαι χρυσαυγητης…όμως στην παρούσα φάση θα τους ψηφίσω γιατί πιστεύω (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ) ότι έτσι πολεμώ το σημερινό σύστημα & κατεστημένο….(μπορεί να κάνω λάθος)

Ο doctor ήταν σαφής « Η Χ.Α. είναι αναλώσιμη για το σύστημα, όπως ήταν ο ΛΑΟΣ και ο Καρατζαφέρης. Θα "παίξουν" μαζί της οι βαρώνοι της διαπλοκής και ίσως να γαντζωθούν πάνω της όταν δουν ότι το πάρτυ τελειώνει»

 Δεν ξερώ τι θα κάνω τότε….

Τα περί χριστιανισμού δεν τα σχολιάζω τα προσπερνώ είναι μεγάλο κεφάλαιο & εκεί θα μπλέξουμε πάλι με αριστερά παρατράγουδα….

Θα ήθελα να μου δηλώσεις τι θα ψηφήσεις στις εκλογές όπως έκανα εγώ & όχι να λες για προπαγάνδα & λοιπά που όπως σου εξήγησα δεν υπάρχει…..

 

Εσύ μπορεί να λες ότι δεν υπάρχει προπαγάνδα, εγώ και πολλοί άλλοι λέμε το αντίθετο....

Και όσον αφορά τον Χριστιανισμό, εγώ δεν μίλησα για το τι κάνει η όχι η αριστερά, εξάλλου αυτοί δεν μιλάνε για "χριστιανικά ιδεώδη" . Αναφέρθηκα ξεκάθαρα στην σκόπιμη παραπληροφόρηση από μεριάς της Χ.Α. με σκοπό τον προσηλυτισμό. Όπως έγραψα  και πιο πάνω, ο πλησίον δεν έχει κριτήρια χρώματος, καταγωγής, μόρφωσης, κοινωνικής προέλευσης.

 

Τώρα όσον αφορά την ψήφο μου, όταν θα γίνουν εκλογές - που δεν το βλέπω- θα αποφασίσω.

Αλλά αν σε ενδιαφέρει γενικά τι ψηφίζω, δεν έχω πρόβλημα να πω.

Δεν έχω ψηφίσει ποτέ Ν.Δ.,ΠΑΣΟΚ, οπότε μάλλον δεν είμαι βολεμένη...

Αυτοί που συνήθως ψηφίζω (π.χ. ΑΝΤΑΡΣΥΑ) παραμένουν εκτός κοινοβουλίου, και τον Ιούνιο ψήφισα τον Σ.Υ.Ρ.Ι.Ζ.Α.

 

Α, και πριν βιαστείς πάλι να προβείς σε συμπεράσματα, είμαι χριστιανή ορθόδοξη, αλλά χωρίς φανφάρες και όλες αυτές τις χυδαίες φαρισαϊκές φωνές. Δεν παραφράζω το «αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν», και φυσικά δεν θα σκοτώσω ούτε θα ξυλοκοπήσω κάποιον ο οποίος δεν πιστεύει ότι εγώ. Και αυτά τα περί «πατρίς, θρησκεία, οικογένεια» τα ακούω βερεσέ, γιατί γνωρίζω πολύ καλά ότι η ηθική απέχει μακράν της κραυγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλό και σεβαστό.

Ιδιαίτερα σοφό και τίμιο:Μεγάλωσαν τα γένια μας η ψυχή μας αλλιώτεψε , αγριεμένο το σκυλί γαυγίζει την φωνή του βοήθα καλέ μου μη φαγωθούμε μεταξύ μας .

  

...........................................................................................................................................................................................................................................

Kαι  απο μένα λοιπόν το ακόλουθο.

Απο τη δική μου άποψη ότι η μόνη δικαιοσύνη που υπάρχει είναι ο Ιησούς Χριστός. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ ΗΜΕΡΑΣ: Για Όσους Δεν Είπαν Λέξη

Απόγευμα, ώρα 8:00 μ.μ. Περιοχή Χορτιάτη Θεσσαλονίκης. Κάθομαι στη στάση και περιμένω το λεωφορείο. Έρχεται ένας κύριος, με καλησπερίζει (πράγμα παράξενο στην εποχή που ζούμε) και κάθεται δίπλα μου περιμένοντας και αυτός να επιβιβαστεί στο λεωφορείο. Του χαμογελώ. Αφηρημένοι και οι δυο κοιτάμε το τοπίο.

«Σήκω πάνω ρε! Τι κάνεις εκεί; Γιατί κάθεσαι δίπλα στη κοπέλα; Φύγε θα σε σπάσω στο ξύλο». Αυτό ήταν. Εμφανίστηκαν δυο άντρες, ένας μεγαλόσωμος και ένας κανονικός. Άρπαξαν τον άνθρωπο και τον έδιωξαν κυριολεκτικά με τις κλωτσιές. «Να πας σπίτι σου ρε, να πας από κει που ήρθες. Να ψοφήσεις».

Με πλησίασαν και με ρώτησαν αν είμαι καλά, αν με είχε πειράξει. «Γιατί αν σε πείραξε θα τον κυνηγήσω και μετά …» Απάντησα αρνητικά. «Πάντως εμείς είμαστε εδώ για να σας προστατεύουμε. Μην μας ξεχάσεις». Φύγανε.

Δεν είπα τίποτα. Δεν είπα τίποτα. Δεν έκανα τίποτα. Ούτε κουνήθηκα από τη θέση μου. Ούτε ανάσα πήρα. Δεν τον υπερασπίστηκα. Δεν πήρα θέση. Δεν μίλησα. Τίποτα δεν έκανα. Καθόμουν και κοιτούσα. Τίποτα δεν έκανα. Φοβήθηκα.

Πώς να τα βάλω μαζί τους; Ζυγίζω λιγότερο από πενήντα κιλά αλλά το μίσος μου για τους φασίστες είναι τόσο μεγάλο που νόμιζα ότι φτάνει για να τους αντιμετωπίσω.

Ήρθαν αυτοί που μου προκαλούν φόβο και αηδία να με «σώσουν» από έναν άνθρωπο ευγενικό και φιλήσυχο που έτυχε να μην είναι Έλληνας. Κανείς δεν θέλει τέτοια προστασία. Κανείς δεν θα με κάνει να φοβηθώ τους αλλοδαπούς. Αυτούς φοβάμαι, τους «μη μας ξεχάσεις». Ξεχνιέστε εσείς; Ξεχνιέται ο φόβος; Ξεχνιέται η παράλυση που προκαλεί η παρουσία σας;

Δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω. Δεν έκανα τίποτα. Τους έβλεπα να τον χτυπούν χωρίς να πω λέξη.

Είπα το περιστατικό στους γονείς μου, αγωνιστές από παιδιά κατά του φασισμού. Αγωνιστές πραγματικοί. Η απάντηση τους για τις τύψεις μου ήταν παρήγορη: «Δεν χρειάζεται να παλέψεις σώμα με σώμα με τους φασίστες. Χτύπα τους στο ευαίσθητο σημείο τους. Αυτοί είναι αγράμματοι. Εσύ συνέχισε αυτό που κάνεις, συνέχισε στο δρόμο της γνώσης. Διάβαζε, γράφε, συζήτα. Όσο η γνώση μεγαλώνει τόσο αυτοί αφανίζονται. Όσο υπάρχει φως, αυτοί κρύβονται».

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

98ADDD26E6A7BEF6C42699FC4007A38B.jpg

VIDEO-i-xrysi-avgi-katharise-tin-plateia

ff1348070a3aa5974a1591c70ede1745_L.jpg

xrusi_augi_swthrhs_develekas.jpg

 

 

Οι φωτογραφίες αυτές δόθηκαν για μελέτη στον γνωστό σε όλους καθηγητή ψυχολογίας/επικοινωνιολογίας   Dr. Tiska Tatrw Neoix Rysaugites του πανεπιστημίου Fas Istesko Ufal  Eser Xontek Remales.
Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
 
  • Τα σταυρωμένα τα χέρια στο στήθος αποδεικνύουν  ότι  δεν είναι διατεθειμένοι για μεγαλύτερη οικειότητα. Είναι πολύ επιβλητικοί χαρακτήρες και θέλουν πάντα να περνάει το δικό τους ακόμα και αν αυτό δεν το εγκρίνει η πλειοψηφία.  
  • Τα σταυρωμένα χέρια με σφιγμένες τις γροθιές δείχνουν ιδιαίτερα εχθρική διάθεση και σε συνδυασμό με τις εκφράσεις του προσώπου, πρόκειται για ανθρώπους που μπορούν να χρησιμοποιήσουν ακόμα και την βία.
  • Τα σταυρωμένα χέρια με διπλό σφίξιμο των βραχιόνων δείχνουν αρνητική στάση και εκνευρισμό ή φόβο. Συχνά η συγκεκριμένη στάση χρησιμοποιείται από γυναίκες. Είναι όμως πασιφανές ότι τα συγκεκριμένα άτομα χάνουν εύκολα τον ελέγχο του εαυτού τους με αποτέλεσμα να έχουν σοβαρές "εκρήξεις" προς τον συνομιλητή τους.
Σε γενικές γραμμές δηλαδή οι εικονιζόμενοι είναι άνθρωποι με πολλά κόμπλεξ κατωτερότητας που προσπαθούν να επιβάλουν τα θέλω τους ασχέτως αν αυτά συμπίπτουν ή όχι με την πραγματικότητα. Έχουν ζωώδη ένστικτα που εξ αιτίας αυτών παρασύρονται σε πρωτόγονες συμπεριφορές και μπορούν να γίνουν πολύ επικίνδυνοι.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο μεγαλο αλλα αξιζει τον κοπο μια αναγνωση.

 

 

http://www.intellectum.org/2012/12/23/human-rights-as-the-basis-of-a-multicultural-society/

 

Μεγαλο ενδιαφερον παρουσιαζει η παραπομπη 20

 

[20] Η ελάχιστη αυτή συναίνεση συχνά αναφέρεται στον επονομαζόμενο χρυσό κανόνα που διατυπώθηκε από τον Κομφούκιο «Ό,τι δεν θέλεις να σου κάνουν, μην το κάνεις στους άλλους». Η αρχή αυτή συναντάται επίσης και στον Ιουδαϊσμό: «Μην κάνεις αυτό που μισείς στο διπλανό σου», στο Χριστιανισμό: «Ο συ μισείς ετέρω μη ποιήσης» ή «Καθώς θέλετε ίνα ποιώσιν υμίν οι άνθρωποι, και υμείς ποιείτε αυτοίς ομοίως»(κατά Λουκά Ευαγγέλιον, 6:31), στα αποφθέγματα της Αφρικής: «Όπως εσένα δεν σου αρέσει ο πόνος, το ίδιο ισχύει και για τους άλλους». Η αρχή αυτή σχετίζεται με την κατηγορηματική προστακτική του Καντ, σύμφωνα με την οποία «Δεν πρέπει να δρω διαφορετικά από το να στοχεύω στη μετατροπή του γνωμικού μου σε παγκόσμιο δίκαιο». I. Kant, The Metaphysics of Morals, Κέμπριτζ 1996, σελ.190.

 

 

 

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ekswf-prd-XA_Mai-Ioun2007_Ioul2006.jpg
 
xrisi_augi1.jpg
 
 
 
Ο Χάρης Κουσουμβρής υπήρξε στο παρελθόν ένα από τα ηγετικά στελέχη και ταμίας της Χρυσής Αυγής. Μέλος για 12 χρόνια, από το 1990, ο ίδιος αποκαλεί τον εαυτό του «στρατιώτη» της οργάνωσης παρά την υψηλή του θέση στην ιεραρχία. Το όνομά του εμφανίζεται σε υποθέσεις, όπως αυτή του Περίανδρου, αλλά και σε άλλες δολοφονικές επιθέσεις και δράσεις της Χρυσής Αυγής. Μετά από 12 χρόνια ο Χάρης Κουσουμβρής αποχωρεί από τη Χρυσή Αυγή και το 2004 γράφει το βιβλίο «Γκρεμίζοντας το μύθο της Χρυσής Αυγής» αποκαλύπτοντας στοιχεία για τις δράσεις της ναζιστικής οργάνωσης, και παρουσιάζοντας τον εαυτό του ως μεταμελημένο και απογοητευμένο.
 
[...] 

 

 

Ο απολογισμός ενός Χρυσαυγίτη

 

«Ναι υπήρξα μέλος μιας οργάνωσης με ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα. Δεν τον ονομάζω ιδεολογικό χαρακτήρα διότι δεν μπορείς να προσάψεις στην Χρυσή Αυγή συγκεκριμένο ιδεολογικό χαρακτήρα. Βρέθηκα στην ηλικία των 17 χρόνων ανάμεσα σε μια νεανική παρέα που νόμιζα ότι θα μπορούσε να αποτελέσει για μένα το λίκνο αναπτύξεως των εφηβικών μου οραμάτων, άμεσα συνδεδεμένων με τον συναισθηματισμό αυτής της ηλικίας.
 
[...] 

Δυστυχώς  οι περιρρέουσες πολιτικές ισορροπίες σε τούτη την παραπαίουσα Κοινωνία είναι τόσο συγκεχυμένες που ώστε δεν κατάφεραν να διαφωτίσουν κατά πως έπρεπε έναν ανυποψίαστο έφηβο, προστατεύοντάς τον από τις «εξολισθήσεις»... Έτσι ο νέος που μικρός έπαιζε στις γειτονιές της Κυψέλης θέλησε να διασκεδάσει τις αγωνίες του εντασσόμενος σε μια αγέλη, η οποία απ’ ό,τι φάνηκε εμφανιζόταν μασκαρεμένη
 
Σαφώς και δεν αποζητώ συγχωροχάρτια! Σαφώς και θεωρώ ότι η εφηβική αφέλεια δεν συνιστά και λόγο αφέσεως αμαρτιών την στιγμή που η ίδια η ηλεκτρονική εποχή μας εφόσον σου παρέχει όλες τις δυνατότητες ενημερώσεως δεν συγχωρεί άγνοια... Αλλά ο αναμάρτητος....
 
[...]
 
Ήμουν πολύ μικρός για να καταλάβω πόσο ύπουλα το διεφθαρμένο Σύστημα, προκειμένου να κυριαρχήσει πάνω στις ανόητες μάζες κατασκεύαζε αντιπαλότητες... Πόσο στυγνά μετέτρεπε τους ανθρώπους σε πεζοδρομιακές φατρίες προκειμένου να κυριαρχεί πάνω στα συντρίμμια τους κι έτσι ελάχιστες μεγαλοαστικές συμμορίες να σκυλεύουν πτώματα και πατώντας επί πτωμάτων να ευημερούν πάνω στη δυστυχία των ηλίθιων. Σπούδασα τη μικρότητα αυτού του Συστήματος κι ευτυχώς κάλιο αργά παρά ποτέ κατάλαβα ότι το Σύστημα αυτό δεν είναι απρόσωπο αλλά καθρεφτίζεται με το είδωλο όλων όσων ηθελημένα ή αθέλητα συμμετέχουν στην τεχνητή «αντιπαλότητα» των δήθεν ιδεολογικών ‘Παρατάξεων’ των οποίων οι συγκρούσεις καταλήγουν στην εδραίωση της κυριαρχίας των ολίγων...

[...]
 
Οι πεινασμένοι να αλληλοσπαράσσονται για να κυριαρχούν οι πλουτοκράτες και οι προστάτες τους τα καλοφαγωμένα μαντρόσκυλα του σάπιου αστικού Συστήματος! Καλός μαλάκας θα μου πει κανείς ήμουνα... Ίσως ναι ίσως όχι!
 
Εκείνο που θυμάμαι είναι κάποιες αξίες να με ωθούν ανεξέλεγκτα μέσα σε ένα ρεύμα ανάξιας καθημερινότητας που άλλοι διαμόρφωναν για μένα. Κάποιοι επιτήδειοι με έσπρωχναν σε τεχνητές και ανάξιες αντιπαλότητες κι ένας από αυτούς σίγουρα ήταν και ένας κομπλεξικός που ήθελε να καλύψει τις απελπιστικές υπαρξιακές του ανασφάλειες στήνοντάς γύρω του μιαν αυλή μαριονετών η οποία θα του προσέδιδε λόγο υπάρξεως. Κι αυτός δεν ήταν παρά ένα πιόνι του Συστήματος το οποίο παράγει αβαντάρει και διαθέτει κάμποσα τέτοια πιόνια.
 
[...]
 
Ε λοιπόν έχω το θάρρος να πω ότι είχα πέσει κι εγώ στη παγίδα του κατασκευασμένου φανατικού οπαδού (σ.σ. εννοεί τον Μιχαλολιάκο) ενός αστείου ‘φυρερίσκου’ ενός πλάσματος που αν η Κοινωνία είχε στοιχειώδη ευθιξία θα τον είχε κλείσει σε κλουβί και τα τον περιέφερε στις γειτονιές να διασκεδάζουν οι θλιμμένοι δανειολήπτες! Ναι σε μια κοινωνία που το Σύστημα υποχρεώνει τους ηλίθιους υπηκόους του σε ισόβια τοκογλυφική αφαίμαξη, εγώ ο μεροκαματιάρης κατευθυνόμουν από έναν μισότρελλο ‘γκουρού’ εναντίον άλλων μεροκαματιάρηδων γιατί έτσι το ήθελε η ‘ιδεολογία’ η μάλλον τα ανομολόγητα βιοποριστικά συμφέροντα του ‘γκουρού’ ο οποίο βέβαια ποτέ δεν έμαθε τι θα πει μεροκάματο.
 
[...]
 
Τι αντιπροσώπευε για μένα αυτή η θλιβερή προσωπικότητα; Στην αρχή τα πάντα, όχι γιατί με έπεισε έστω και μια στιγμή για την αξία που ποτέ δεν είχε αλλά διότι έβλεπα πολλούς σαν και μένα να την πλαισιώνουν πιστεύοντας όπως κι εγώ ότι αντιπροσώπευε κάποιες αξιες. Έλεγα ‘δεν είναι δυνατόν για να είναι όλοι αυτοί γύρω του αξίζει!’ και έτσι υπάκουα στις προβοκατόρικες διαταγές του χωρίς να τις κρίνω. Ήμουν στρατιώτης τους κι ήξερα πως ο στρατιώτης δεν κρίνει αλλά υπακούει!».

 

http://tvxs.gr/news/ellada/gkremizontas-mytho-tis-xrysis-aygis-i-eksomologisi-enos-xrysaygiti

 

 

Το βιβλίο του Κουσουμβρή βρίσκεται εδώ (κατεβάστε το και διαβάστε το, είναι αποκαλυπτικό): http://www.mousaios.gr/%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα και πολλά άλλα για τους υποτιθεμενους πατριώτες που θα έμπαιναν και θα "καθάριζαν" την βουλή.

 

Διαβαστε λοιπόν καλά πριν αποφασισετε να τους ψηφίσετε ,

όσοι ελπίζετε ότι η καθαρση σε αυτον τον τόπο θα έρθει απο τα χρυσα αυγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χούντα είναι ήδη εδώ. Κοιτάξτε τι γίνεται στην Ιερισσό. Όλη η κυβέρνηση των δοσιλόγων στην υπηρεσία των χρυσοθήρων και του Μπόμπολα. Κοιτάξτε τι αίσχη γίνονται (θα μπορούσαν να είναι τα δικά μας παιδιά): http://www.dailymotion.com/video/xy1kmf_yyyyyyyy_news#.UTpfY9YvmRc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στς 11:30 το πρωί συλλαλητήριο στη Θεσσαλονίκη η μισή Χαλκιδική και ο μισός Έβρος για τις "επενδύσεις" εξαφάνισης του φυσικού πλούτου της χώρας και της εκχώρησής του στους ξένους χωρίς κανένα απολύτως όφελος για την χώρα, εκτός από την προμήθεια στους εγχώριους βαρώνους. 

 

Εννοείται ότι τέτοιες πρακτικές που ξεσηκώνουν ακόμα και τις πέτρες να διαμαρτυρηθούν, δεν έχουν καμιά απολύτως τύχη. 

 

Αυτό το χώμα δεν είναι καν δικό τους και δικό μας.. Είναι μόνο δικό μας και έτσι θα παραμείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...