Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ARGIRIOU

δωρεα 35000 € απο πατερα σε γιο υποκεινται σε φορο 10% απο το πρωτο €

Question

Recommended Posts

  • 0

καλησπερα,

 

Θελει φορολογουμενος να αγορασει Α κατοικια με χρηματοδοτηση απο τραπεζα συν δωρεα απο τους γονεις του.Το θεμα ειναι αν η συγκεκριμενη δωρεα θα φορολογηθει με το 10%.

Βρηκα αυτο αλλα μαλλον με μπερδεψε περισσοτερο:

 

Η ΠΟΛ.1165 μεταξύ άλλων αναφέρει :

2. Με την παράγραφο 4 του άρθρου 33 του ν. 3986/2011, προστέθηκε παράγραφος 5 στο

τέλος της ενότητας Α΄ του άρθρου 34 του Κώδικα φορολογίας κληρονομιών, δωρεών και

γονικών παροχών (ο οποίος κυρώθηκε με το ν. 2961/2001), σύμφωνα με την οποία

εξαιρούνται από την επιβολή του φόρου δωρεάς και γονικής παροχής οι δωρεές και οι

γονικές παροχές χρημάτων που συνιστώνται αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση

ακινήτων,
εφόσον πρόκειται για δαπάνη η οποία κατά τις διατάξεις του Κώδικα

Φορολογίας Εισοδήματος, δεν προσαυξάνει την ετήσια δαπάνη του φορολογουμένου.

Πως αντιλαμβανεστε εσεις το υπογραμμισμενο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εκτός εαν αφορά αγορά α΄κατοικίας

αν αφορα δωρεα για καλυψη δαπανων ανεγερσης πρωτης κατοικιας?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πιστεύω ότι επειδή από 1/1/2014 η αγορά ή η ανέγερση πρώτης κατοικίας είναι τεκμήριο, δεν εξαιρείται από την καταβολή φόρου δωρεάς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

λοιπον αυτη ειναι η επιμαχη φραση που με μπερδευει:

 

εφόσον πρόκειται για δαπάνη η οποία κατά τις διατάξεις του Κώδικα

Φορολογίας Εισοδήματος, δεν προσαυξάνει την ετήσια δαπάνη του φορολογουμένου.

καταρχην σε ποιον φορολογουμενο αναφερεται?Σε αυτον που κανει τη δωρεα ή σε αυτον που τη δεχεται?

 Αν υποθεσουμε οτι εννοει αυτον που παραχωρει τα χρηματα,τοτε πως γινεται να μην προσαυξανεται η ετησια δαπανη του?Μηπως πρεπει να αποδειξει οτι τα χρηματα που κανει δωρεα προερχονται απο αναλωση κεφαλαιου και δεν αφορουν την τρεχουσα χρηση?

 

Δεν μπορω να το καταλαβω ρε παιδια!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

λοιπον αυτη ειναι η επιμαχη φραση που με μπερδευει:

καταρχην σε ποιον φορολογουμενο αναφερεται?Σε αυτον που κανει τη δωρεα ή σε αυτον που τη δεχεται?

 Αν υποθεσουμε οτι εννοει αυτον που παραχωρει τα χρηματα,τοτε πως γινεται να μην προσαυξανεται η ετησια δαπανη του?Μηπως πρεπει να αποδειξει οτι τα χρηματα που κανει δωρεα προερχονται απο αναλωση κεφαλαιου και δεν αφορουν την τρεχουσα χρηση?

 

Δεν μπορω να το καταλαβω ρε παιδια!!

 

ο γιος χτιζει σπιτι ,δεν εχει τα χρηματα να καλυψει τις δαπανεΙ που θα βαλει υποχρεωτικα στο ε1 για να παρει ρευμα (το εκο του μηχανικου_)

ΑΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΕΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΠΟ 1/01/2014 ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΜΕ ΦΟΡΟ ΔΩΡΕΑΣ 10% ,ΘΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΓΙΑ

ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ.

Ο ΦΟΡΟΣ ΔΩΡΕΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΔΑΠΑΝΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.(ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΚΛΕΚΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΗ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ POST ΔΙΚΟ ΜΟΥ _)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφε ευχαριστω για την απαντηση σου,

 

Το θεμα ειναι πως με την αναλωση δεν προσαυξανεται η ετησια δαπανη του γονεα,αρα μηπως βαση της ανωτερω ΠΟΛ θα πρεπει να εξαιρεθει απο το φορο η δωρεα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφε ευχαριστω για την απαντηση σου,

 

Το θεμα ειναι πως με την αναλωση δεν προσαυξανεται η ετησια δαπανη του γονεα,αρα μηπως βαση της ανωτερω ΠΟΛ θα πρεπει να εξαιρεθει απο το φορο η δωρεα?

απ οσο ξερω οχι

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

...και ξέρεις πολλά  ;)

...και καταλαβαίνεις ακόμη περισσότερα  ^_^

 

Καλησπέρα Θοδωρή  :)

καλήσπερα να σαι καλα ,εχω φρεσκα ερωτηματα και ανυπομονω για την σεβαστη παντα γνωμη σου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1165 / 29.7.2011

ΘΕΜΑ: Εφαρμογή των διατάξεων των παρ. 4 και 5 του άρθρου 33 του ν. 3986/2011 (ΦΕΚ 152 Α΄/1-7-2011) «Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012-2015».

 

Ειδικότερα, για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων των παρ. 4 και 5 του άρθρου 33 του κοινοποιηθέντος νόμου, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

 

1. Με τις διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 8 του ν. 3899/2010, θεσπίστηκε απαλλαγή από το φόρο για τις δωρεές ή γονικές παροχές χρηματικών ποσών, που καταρτίζονταν αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση πρώτης κατοικίας από ενήλικο για τις οποίες (αγορά/ ανέγερση) η δαπάνη που πραγματοποιείτο (από 17/12/2010 μέχρι και 31/12/2012) δεν λαμβανόταν υπόψη για τον υπολογισμό του φορολογητέου εισοδήματος (απαλλαγή από το «πόθεν έσχες»), σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' του άρθρου 17 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.

Με τις διατάξεις του άρθρου 28 παρ. 6 του ν. 3986/2011, οι διατάξεις της περίπτωσης γ του άρθρου 17 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος αναστέλλονται από 17/12/2010 μέχρι και 31/12/2013 και κατά συνέπεια αναστέλλεται η εφαρμογή του «πόθεν έσχες» για το χρονικό αυτό διάστημα για την απόκτηση (αγορά ή ανέγερση ή χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση) όλων των ακινήτων.

 

2. Με την παράγραφο 4 του άρθρου 33 του ν. 3986/2011, προστέθηκε παράγραφος 5 στο τέλος της ενότητας Α' του άρθρου 34 του Κώδικα φορολογίας κληρονομιών, δωρεών και γονικών παροχών (ο οποίος κυρώθηκε με τον ν. 2961/2001), σύμφωνα με την οποία εξαιρούνται από την επιβολή του φόρου δωρεάς και γονικής παροχής οι δωρεές και οι γονικές παροχές χρημάτων που συνιστώνται αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση ακινήτων, εφόσον πρόκειται για δαπάνη η οποία κατά τις διατάξεις του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, δεν προσαυξάνει την ετήσια δαπάνη του φορολογουμένου.

 

*************************************************************************************************************

 

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ'ΑΡΙΘ. 2238 Κύρωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.

Αρθρο 17. Δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων

 

Ως ετήσια τεκμαρτή δαπάνη του φορολογουμένου, της συζύγου του και των προσώπων που τους βαρύνουν λογίζονται και τα χρηματικά ποσά που πραγματικά καταβάλλονται για:

 

γ) Αγορά ή χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση ακινήτων ή ανέγερση οικοδομών ή κατασκευή δεξαμενής κολύμβησης. Ως τίμημα αγοράς λαμβάνεται η αξία που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 41 του ν.1249/1982. Αν το τίμημα που καθορίζεται στα οικεία πωλητήρια συμβόλαια είναι μεγαλύτερο από την πιο πάνω αξία, ως καταβαλλόμενη δαπάνη λαμβάνεται το καθοριζόμενο σε αυτά τα συμβόλαια τίμημα. Ειδικά, για τις περιοχές που δεν ισχύει το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων, ως καταβαλλόμενη δαπάνη λαμβάνεται:
αα) Το τίμημα που καθορίζεται στα οικεία πωλητήρια συμβόλαια.
ββ) Η διαφορά μεταξύ του τιμήματος ή της αξίας κατά περίπτωση, που φορολογήθηκε και της πραγματικής αξίας του ακινήτου, η οποία εξευρίσκεται σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν στη φορολογία μεταβίβασης ακινήτων.

 

*************************************************************************************************************

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ'ΑΡΙΘ. 2961 Κύρωση του Κώδικα Διατάξεων Φορολογίας Κληρονομιών, Δωρεών, Γονικών Παροχών Προικών και Κερδών από Τυχερά Παίγνια

 

5. Δεν θεωρούνται δωρεές ή γονικές παροχές, για την επιβολή του φόρου, οι δωρεές ή γονικές παροχές χρηματικών ποσών που συνιστώνται αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση ακινήτων, η οποία εξαιρείται και δεν υπάγεται στις ρυθμίσεις της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 17 του Κ.Φ.Ε., μέχρι του ποσού το οποίο εξαιρείται από αυτές.

 

*************************************************************************************************************

 

Αυτό λοιπόν ίσχυε έως 31/12/2013 που υπήρχε αναστολή εφαρμογής του «πόθεν έσχες» για την απόκτηση όλων των ακινήτων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1165 / 29.7.2011

ΘΕΜΑ: Εφαρμογή των διατάξεων των παρ. 4 και 5 του άρθρου 33 του ν. 3986/2011 (ΦΕΚ 152 Α΄/1-7-2011) «Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012-2015».

 

Ειδικότερα, για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων των παρ. 4 και 5 του άρθρου 33 του κοινοποιηθέντος νόμου, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

 

1. Με τις διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 8 του ν. 3899/2010, θεσπίστηκε απαλλαγή από το φόρο για τις δωρεές ή γονικές παροχές χρηματικών ποσών, που καταρτίζονταν αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση πρώτης κατοικίας από ενήλικο για τις οποίες (αγορά/ ανέγερση) η δαπάνη που πραγματοποιείτο (από 17/12/2010 μέχρι και 31/12/2012) δεν λαμβανόταν υπόψη για τον υπολογισμό του φορολογητέου εισοδήματος (απαλλαγή από το «πόθεν έσχες»), σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' του άρθρου 17 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.

Με τις διατάξεις του άρθρου 28 παρ. 6 του ν. 3986/2011, οι διατάξεις της περίπτωσης γ του άρθρου 17 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος αναστέλλονται από 17/12/2010 μέχρι και 31/12/2013 και κατά συνέπεια αναστέλλεται η εφαρμογή του «πόθεν έσχες» για το χρονικό αυτό διάστημα για την απόκτηση (αγορά ή ανέγερση ή χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση) όλων των ακινήτων.

 

2. Με την παράγραφο 4 του άρθρου 33 του ν. 3986/2011, προστέθηκε παράγραφος 5 στο τέλος της ενότητας Α' του άρθρου 34 του Κώδικα φορολογίας κληρονομιών, δωρεών και γονικών παροχών (ο οποίος κυρώθηκε με τον ν. 2961/2001), σύμφωνα με την οποία εξαιρούνται από την επιβολή του φόρου δωρεάς και γονικής παροχής οι δωρεές και οι γονικές παροχές χρημάτων που συνιστώνται αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση ακινήτων, εφόσον πρόκειται για δαπάνη η οποία κατά τις διατάξεις του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, δεν προσαυξάνει την ετήσια δαπάνη του φορολογουμένου.

 

*************************************************************************************************************

 

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ'ΑΡΙΘ. 2238 Κύρωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.

Αρθρο 17. Δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων

 

Ως ετήσια τεκμαρτή δαπάνη του φορολογουμένου, της συζύγου του και των προσώπων που τους βαρύνουν λογίζονται και τα χρηματικά ποσά που πραγματικά καταβάλλονται για:

 

γ) Αγορά ή χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση ακινήτων ή ανέγερση οικοδομών ή κατασκευή δεξαμενής κολύμβησης. Ως τίμημα αγοράς λαμβάνεται η αξία που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 41 του ν.1249/1982. Αν το τίμημα που καθορίζεται στα οικεία πωλητήρια συμβόλαια είναι μεγαλύτερο από την πιο πάνω αξία, ως καταβαλλόμενη δαπάνη λαμβάνεται το καθοριζόμενο σε αυτά τα συμβόλαια τίμημα. Ειδικά, για τις περιοχές που δεν ισχύει το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων, ως καταβαλλόμενη δαπάνη λαμβάνεται:

αα) Το τίμημα που καθορίζεται στα οικεία πωλητήρια συμβόλαια.

ββ) Η διαφορά μεταξύ του τιμήματος ή της αξίας κατά περίπτωση, που φορολογήθηκε και της πραγματικής αξίας του ακινήτου, η οποία εξευρίσκεται σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν στη φορολογία μεταβίβασης ακινήτων.

 

*************************************************************************************************************

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ'ΑΡΙΘ. 2961 Κύρωση του Κώδικα Διατάξεων Φορολογίας Κληρονομιών, Δωρεών, Γονικών Παροχών Προικών και Κερδών από Τυχερά Παίγνια

 

5. Δεν θεωρούνται δωρεές ή γονικές παροχές, για την επιβολή του φόρου, οι δωρεές ή γονικές παροχές χρηματικών ποσών που συνιστώνται αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση ακινήτων, η οποία εξαιρείται και δεν υπάγεται στις ρυθμίσεις της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 17 του Κ.Φ.Ε., μέχρι του ποσού το οποίο εξαιρείται από αυτές.

 

*************************************************************************************************************

 

Αυτό λοιπόν ίσχυε έως 31/12/2013 που υπήρχε αναστολή εφαρμογής του «πόθεν έσχες» για την απόκτηση όλων των ακινήτων.

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν η δωρεα ειναι 7.000€, τα οποια ειναι αποζημιωση απο δικαστηριο (με ασφαλιστική τροχαιο)  (7000 ο πατερας και 7000 ο γιος),

φορολογειται ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πελάτες αποζημιώθηκαν από ασφαλιστική για τον θάνατο του αδερφού τους από τροχαίο και έλαβαν

 

Αδερφός Α 5000€

Αδερφός Β 5000€

Μητέρα των Α και Β 4000€

 

Οι παραπάνω τα χρήματα τα έβαλαν στον λογαριασμό του παιδιού του αδερφού Α.

 

Πρέπει να γίνουν τώρα κάποιες ενέργειες ή απλά θα δηλωθούν του χρόνου στην φορολογική δήλωση

 

- η αποζημίωση που έλαβαν από την ασφαλιστική

- και η δωρεά χρημάτων στο συγγενικό πρόσωπο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πελάτες αποζημιώθηκαν από ασφαλιστική για τον θάνατο του αδερφού τους από τροχαίο και έλαβαν

 

Αδερφός Α 5000€

Αδερφός Β 5000€

Μητέρα των Α και Β 4000€

 

Οι παραπάνω τα χρήματα τα έβαλαν στον λογαριασμό του παιδιού του αδερφού Α.

 

Πρέπει να γίνουν τώρα κάποιες ενέργειες ή απλά θα δηλωθούν του χρόνου στην φορολογική δήλωση

 

- η αποζημίωση που έλαβαν από την ασφαλιστική

- και η δωρεά χρημάτων στο συγγενικό πρόσωπο?

θα δηλωθούν αφορολόγητα στο ε1 το αν θα τα κανουν αλλου δωρεα αυτο ειναι αλλο θεμα 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν θέλω να δώσω 10.000 € στο παιδί μου πρέπει να πληρώσω 10%=1.000€ φόρο.

 τι με εμποδίζει να αγοράσω το 15ετίας  αυτοκίνητό του 12.000€ τώρα,

 πληρώνοντας περίπου 150€ φόρο μεταβίβασης

και το επόμενο έτος να του το πουλήσω πίσω με 2.000€

με περίπου 150€ φόρο μεταβίβασης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν θέλω να δώσω 10.000 € στο παιδί μου πρέπει να πληρώσω 10%=1.000€ φόρο.

 τι με εμποδίζει να αγοράσω το 15ετίας  αυτοκίνητό του 12.000€ τώρα,

 πληρώνοντας περίπου 150€ φόρο μεταβίβασης

και το επόμενο έτος να του το πουλήσω πίσω με 2.000€

με περίπου 150€ φόρο μεταβίβασης

 

Τίποτα. Λίγο εικονική η μεταβίβαση θα είναι μόνο, τίποτε άλλο. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.

 

ο Σπύρος εννοεί αυτό:

 

Σε περίπτωση εικονικής μεταβίβασης Ε.Ι.Χ. αυτοκινήτου με σκοπό την απόκτηση αυτού από περισσότερα πρόσωπα, η αντικειμενική δαπάνη με βάση το αυτοκίνητο αυτό ισχύει αυτοτελώς στο σύνολό της για κάθε ένα από τους συμβαλλομένους. Ως εικονική θεωρείται η μεταβίβαση ή η απόκτηση όταν πραγματοποιείται ιδίως μεταξύ συγγενών εξ' αίματος ή εξ' αγχιστείας κατευθείαν γραμμή ή εκ πλαγίου μέχρι και τον τρίτο βαθμό , δηλαδή μεταξύ γονέων και παιδιών, μεταξύ πάππων και εγγονών, μεταξύ προπάππων και δισέγγονων, μεταξύ αδελφών, μεταξύ πρώτων ανιψιών και πρώτων θείων (τα ανίψια θα είναι τα παιδιά των αδελφών του φορολογουμένου και οι θείοι ή οι θείες τα αδέλφια των γονέων του φορολογουμένου). Σημειώνεται ότι οι συγγενείς εξ' αίματος του ενός από τους συζύγους είναι συγγενείς εξ' αγχιστείας του άλλου συζύγου στην ίδια γραμμή και τον ίδιο βαθμό (Α.Κ. 1464). Αντίθετα οι σύζυγοι δεν θεωρούνται μεταξύ τους συγγενείς εξ' αίματος ή εξ' αγχιστείας. Πάντως σε κάθε περίπτωση οι φορολογούμενοι έχουν δικαίωμα ανταπόδειξης, δηλαδή μπορούν να προσκομίσουν στοιχεία από τα οποία να προκύπτει ότι δεν είναι εικονική η μεταβίβαση του αυτοκινήτου ή η απόκτηση του ή η συγκυριότητα τους σε αυτό. Στην περίπτωση που η συγκυριότητα είναι πραγματική η αντικειμενική δαπάνη μερίζεται κατά το λόγο των ιδανικών μεριδίων κάθε ενός συγκυρίου. Διευκρινίζεται ότι η μεταβίβαση του Ε.Ι.Χ. αυτοκινήτου λόγω κληρονομιάς δεν θεωρείται εικονική και κατά συνέπεια η αντικειμενική δαπάνη θα υπολογιστεί με βάση το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του αυτοκινήτου που ανήκει στον φορολογούμενο.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20640
© Taxheaven

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αναρωτιέμαι  κατά πόσο είναι εύκολο

να αποδειχθεί εικονική μεταβίβαση  του  ...   καρρρρ  

όταν  υπάρχουν υπεύθυνες  δηλώσεις,  υπάρχουν πληρωμές μεταβίβασης,  υπάρχουν μάρτυρες κλπ.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...