Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

 

Με ιδιωτικό ιατρικό σημείωμα εργαζόμενος θα λείψει 15 ημέρες.Μπορεί αυτό το πράγμα να το αποδεχτεί η επιχείρηση? Δεν πρέπει να προσκομίσει χαρτί από ΙΚΑ? Επίσης επειδή δεν τα πάνε καλά επιχείρηση και εργαζόμενος, μπορεί η εταιρεία να προβεί σε καταγγελία. Ο εργαζόμενος μετά από απουσία 3 ημερών , σήμερα προσκομίζει ιατρικό ιδιωτικό σημείωμα για να απουσιάσει 15 ημέρες.

 

Θα ήθελα την άποψη κάποιου έμπειρου συναδέλφου στα εργατικά.

 

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σας,

 

Με ιδιωτικό ιατρικό σημείωμα εργαζόμενος θα λείψει 15 ημέρες.Μπορεί αυτό το πράγμα να το αποδεχτεί η επιχείρηση? Δεν πρέπει να προσκομίσει χαρτί από ΙΚΑ? Επίσης επειδή δεν τα πάνε καλά επιχείρηση και εργαζόμενος, μπορεί η εταιρεία να προβεί σε καταγγελία. Ο εργαζόμενος μετά από απουσία 3 ημερών , σήμερα προσκομίζει ιατρικό ιδιωτικό σημείωμα για να απουσιάσει 15 ημέρες.

 

Θα ήθελα την άποψη κάποιου έμπειρου συναδέλφου στα εργατικά.

 

Σας ευχαριστώ,

θα πεπει να το αντιμετωπισει προσεκτικα.Εξαρταται  απο τη φυση τησ αναγραφομενης  ασθενειας  καιη επομεμη ενεργεια ειναι  η εγγραφη ειδοποιηση  του εργαζομενου  να προσκομισει  βεβαιωση  απο δημοσιο φορεα  και κατοπιν απο το ικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η καταγγελία σύμβασης δεν έχει σχέση με την ασθένεια. Μπορεί να γίνει είτε η ασθένεια είναι από ιδιώτη γιατρό, είτε από ΙΚΑ ή δημόσιο νοσοκομείο, είτε από τον μάγο της φυλής.

Η προσκόμιση ασθενείας από ιδιώτη γιατρό αποδεικνύει το ανυπαίτιο κώλυμα του μισθωτού.  

Τώρα το αν ο εργοδότης δεν το δέχεται ή όχι είναι άλλη ιστορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ' αυτή τη περίπτωση τι γίνεται με τη μισθοδοσία του?

Του πληρώνει τις 3 πρώτες ημέρες κατά το ήμισυ και μετά τίποτα ?

(Εκτός κι αν φέρει μετά χαρτί από το ΙΚΑ με το ποσό επιδότησης για να του καλύψει την διαφορά).

Είναι καλυμμένος στον έλεγχο του ΙΚΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις αποφασίζει η δικαιοσύνη,λογικά αν δικαιούται 

επίδομα ασθενείας και δεν προσκόμισε χαρτιά στο ικα να το πάρει ,πρέπει να του 

αφαιρέσει η εταιρεία κατά την πληρωμή της ασθένειας.Επίσης δεν συνιστά λόγο

καταγγελίας χωρίς αποζημίωση,γιατί κάτι τέτοιο υπονοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ανακινω παλι το θεμα και θελω την γνωμη σας.

Εργαζοιμενη προσκομισε στην εταιρεια βεβαιωση απο ιδιωτη γιατρο στην οποια υπαρχει και σφραγιδα γιατρου του ΕΟΠΥΥ οπου αναφερεται οτι πρεπει να απουσιασει 1 μηνα.

Επισκεπτομενος το ικα να ρωτησω αν αυτο το χαρτι ειναι αποδεκτο, μου ειπανε οχι οτι χρειαζεται χαρτι και απο το ικα αφου περασειο απο επιτροπη που θα τις αναγνωρισει τοση αδεια.

Επισης μου ειπε οτι βασει αυτου του χαρτιου μπορω να τις πληρωσω 15 μερες αλλα δεν μου διευκρινισε να θα ειναι ασθενειας ή κανονικες

 

Το εχει αντιμετωπισει καποιος και πως?

 

Επισης κανω την ερωτηση στην υπαλληλο : με την ΑΠΔ τι θα κανω αν η επιτροπη γινει μετα απο 30 μερες? 

Απαντηση : δεν ξερω συνηθως δεν αργουν.......

 

Αληθεια τι κανω?

 

 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ανακινω παλι το θεμα και θελω την γνωμη σας.

Εργαζοιμενη προσκομισε στην εταιρεια βεβαιωση απο ιδιωτη γιατρο στην οποια υπαρχει και σφραγιδα γιατρου του ΕΟΠΥΥ οπου αναφερεται οτι πρεπει να απουσιασει 1 μηνα.

Επισκεπτομενος το ικα να ρωτησω αν αυτο το χαρτι ειναι αποδεκτο, μου ειπανε οχι οτι χρειαζεται χαρτι και απο το ικα αφου περασειο απο επιτροπη που θα τις αναγνωρισει τοση αδεια.

Επισης μου ειπε οτι βασει αυτου του χαρτιου μπορω να τις πληρωσω 15 μερες αλλα δεν μου διευκρινισε να θα ειναι ασθενειας ή κανονικες

 

Το εχει αντιμετωπισει καποιος και πως?

 

Επισης κανω την ερωτηση στην υπαλληλο : με την ΑΠΔ τι θα κανω αν η επιτροπη γινει μετα απο 30 μερες? 

Απαντηση : δεν ξερω συνηθως δεν αργουν.......

 

Αληθεια τι κανω?

 

 

Ευχαριστω 

Σου ειπε να πληρωσης τις 15 μερες απο τις 30 διοτι ο γιατρος του ΕΟΠΥ ΔΕΝ εχει δικαιωμα να δωση μονος του πανω απο 15 μερες αδεια .οι υπολοιπες μετα τις 15 πρεπει να περασουν απο επιτροπη για να εγκριθουν που σιγουρα  θα εγκριθουν εφοσον τις προτεινει γιατρος του ΕΟΠΥ.

Για αυτο  εσυ περνα σαν ΑΣΘΕΝΕΙΑ τις πρωτες 15 αφαιρεσε του και ενα ποσο  για αυτες τις 15 μερες,π.χ σε πληρη απασχοληση ,10 ευρω χ15 =150 ευρω δωστου τα υπολοιπα   και περιμενε τον επομενο μηνα να φερη τις υπολοιπες 15 μαζι με ολη  την πληρωμη και των 30 ημερων και του κρατας τα υπολοιπα αφου αφαιρεσεις τα 150 που του κρατησες αυτο το μηνα.και αυτο για να μην τα κρατησεις ολα μαζι τον επομενο μηνα επειδη το ΙΚΑ πληρωνει και τις Κυριακες μην τυχον  και σου βγη αρνητικη μισθοδοσια και ψαχνεσαι .....εγω παντως ισως .. κατι τετοιο θα εκανα....

Προυποθεση βεβαια οτι ο εργαζομενος εργαζεται τουλαχιστον 10 μερες στην επιχειρηση και δικαιουται πληρωμη ασθενειας εκτος και  ειναι εργατ. ατυχημα που  τοτε την  δικαιουται ετσι και αλλιως, και να  εχει συμπληρωσει 1 ετος στην επιχειρηση ωστε να  δικαιουται ολοκληρο το μηνα πληρωμης και επισης να μην ειχε αλλη ασθενεια μεσα στο ιδιο εργασιακο ετος.αλλιως... αν εχει λιγοτερο απο χρονο και δικαιουται μονο 15 μερες ασθενεια, κανε το παραπανω., και μετα..αν προκυψει διαφορα,.βρεστετα απεξω... αν ειχε αλλη ασθενεια δικαιουται  τις υπολοιπες.τι να σου πω....ολα αυτα ειναι εικασιες διοτι δεν ξερω  ουτε ποσο καιρο δουλευει ουτε αν ειχε παρει αλλη ασθενεια στο ιδιο εργασιακο ετος,ουτε ποσες ωρες-μερες δουλευει να υπολογισουμε περιπου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ανακινω παλι το θεμα και θελω την γνωμη σας.

Εργαζοιμενη προσκομισε στην εταιρεια βεβαιωση απο ιδιωτη γιατρο στην οποια υπαρχει και σφραγιδα γιατρου του ΕΟΠΥΥ οπου αναφερεται οτι πρεπει να απουσιασει 1 μηνα.

Επισκεπτομενος το ικα να ρωτησω αν αυτο το χαρτι ειναι αποδεκτο, μου ειπανε οχι οτι χρειαζεται χαρτι και απο το ικα αφου περασειο απο επιτροπη που θα τις αναγνωρισει τοση αδεια.

Επισης μου ειπε οτι βασει αυτου του χαρτιου μπορω να τις πληρωσω 15 μερες αλλα δεν μου διευκρινισε να θα ειναι ασθενειας ή κανονικες

 

Το εχει αντιμετωπισει καποιος και πως?

 

Επισης κανω την ερωτηση στην υπαλληλο : με την ΑΠΔ τι θα κανω αν η επιτροπη γινει μετα απο 30 μερες? 

Απαντηση : δεν ξερω συνηθως δεν αργουν.......

 

Αληθεια τι κανω?

 

 

Ευχαριστω 

 

 

ΔΕΝ 2013, σσ.362-4

ΔΕΝ 2009, σ.607 και σσ.745-6

ΔΕΝ 2006, σ.55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω πολυ και τους 2 , τωρα δεν εχω ΔΕΝ καρδια μου αλλα καποιος καλος φιλος θα μου τα βρει , και για αυτο ειναι οι φιλοι αλλωστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να φρεσκάρω με ερώτηση παραπλήσια και στο ίδιο θέμα ?

Εργαζόμενος (ορισμένου χρόνου 27/5-5/8) , λείπει 4 ημέρες και αφού γίνεται θέμα ότι δεν θα τις πληρωθεί

φέρνει χαρτί ιδιώτη γιατρού (συνταγολόγιο με μια απλή σφραγίδα του γιατρού μόνο με το ΑΦΜ του), στο οποίο του συνιστά  άδεια 3 ημερών.

Το δεχόμαστε κανονικά ? (είμαι σίγουρη ότι έχει γίνει εκ των υστέρων και υστερόβουλα αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω)

Πρέπει να πληρώσω το μισό΄κλπ ή ζητάω χαρτί ΙΚΑ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, ElenaS said:

Να φρεσκάρω με ερώτηση παραπλήσια και στο ίδιο θέμα ?

Εργαζόμενος (ορισμένου χρόνου 27/5-5/8) , λείπει 4 ημέρες και αφού γίνεται θέμα ότι δεν θα τις πληρωθεί

φέρνει χαρτί ιδιώτη γιατρού (συνταγολόγιο με μια απλή σφραγίδα του γιατρού μόνο με το ΑΦΜ του), στο οποίο του συνιστά  άδεια 3 ημερών.

Το δεχόμαστε κανονικά ? (είμαι σίγουρη ότι έχει γίνει εκ των υστέρων και υστερόβουλα αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω)

Πρέπει να πληρώσω το μισό΄κλπ ή ζητάω χαρτί ΙΚΑ ?

 

Κλασσική περίπτωση εργαζομένου-κουφαλίτσας. Όσο κι αν είναι για φάπες, πρέπει να του πληρώσετε 3 μισά ημερομίσθια και πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν , doctor said:

Κλασσική περίπτωση εργαζομένου-κουφαλίτσας. Όσο κι αν είναι για φάπες, πρέπει να του πληρώσετε 3 μισά ημερομίσθια και πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...

Εν τω μεταξύ, πήγα μέχρι το ΙΚΑ της περιοχής μας, οι οποίοι μου είπαν (χωρίς να είναι σίγουροι όμως!!) ότι θα έπρεπε η σφραγίδα του γιατρού να αναφέρει κάποιον αριθμό μητρώου του ΕΟΠΥΥ , δηλαδή κάπως να φαίνεται ότι είναι συμβεβλημένος με το ταμείο.

Σαφή απάντηση όμως δεν μου δίνει κανείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εσυ δεν εχεις καμια δουλεια να πας στο ΙΚΑ, ο εργαζομενος να σου φερει στο χαρτι του γιατρου σφραγιδα απο τις παροχες στο ΙΚΑ για να λειψει το τριημερο. και θα του δωσεις τα 3 μισα οπως λεει ο κ.doctor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω παντως μεχρι 3 μερες μου αρκει το χαρτι απο ιδιωτη γιατρο (ξερω οτι ειναι μουφα το 80%) και τον πληρωνω τα μισα.Πανω απο εκει ομως τον στελνω στο ικα να φερει χαρτι, του το σφραγιζω και περιμενω να δω τι θα παρει απο το ικα οπου του τα αφαιρω απο την μισθοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...