Jump to content
Sign in to follow this  
pkosmid

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ?

Recommended Posts

Ισχύει και για τις εισφορές ΟΓΑ?

(για όσους επαγγελματίες έχουν απαλλαγή από ΟΑΕΕ και ασφάλιση σε ΟΓΑ εννοώ)

 

Και κάτι άλλο: καταχωρούμε τις εισφορές που έχουν βεβαιωθεί ή πρέπει να έχουν πληρωθεί κιόλας?

 

Ευχαριστώ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισχύει και για τις εισφορές ΟΓΑ?

(για όσους επαγγελματίες έχουν απαλλαγή από ΟΑΕΕ και ασφάλιση σε ΟΓΑ εννοώ)

 

Και κάτι άλλο: καταχωρούμε τις εισφορές που έχουν βεβαιωθεί ή πρέπει να έχουν πληρωθεί κιόλας?

 

Ευχαριστώ..

Για το ΟΓΑ δεν το γνωρίζω. Αλλά για τον Ο.Α.Ε.Ε. καταχωρούμε τις πληρωμένες εισφορές. Το από πότε ισχύει ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν καταχωρούνται στα βιβλία. Κάποιος που έχει ατομική και 5-6 ο.ε. ε.ε κλπ δλδ πώς θα επιμερήσει τις πληρωμές. Πιστεύω θα πάει όπως το προισχύον καθεστώς με αναγραφή δλδ στον κωδικό του Ε1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι; Τις καταχωρούμε πλέον στο βιβλίο εσόδων-εξόδων; Δεν θα ισχύει το παλιό σύστημα όπου θα αναγράφονται στο εσόδων-εξόδων;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν καταχωρούνται στα βιβλία. Κάποιος που έχει ατομική και 5-6 ο.ε. ε.ε κλπ δλδ πώς θα επιμερήσει τις πληρωμές. Πιστεύω θα πάει όπως το προισχύον καθεστώς με αναγραφή δλδ στον κωδικό του Ε1.

 

Ο Τζίμης παραπάνω έδωσε παραπομπή σε νόμο......

 

Τι πάει να πει ότι "διατηρείς επιφυλάξεις"...????

 

Ψηφίστηκε, έγινε νόμος....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν καταχωρούνται στα βιβλία. Κάποιος που έχει ατομική και 5-6 ο.ε. ε.ε κλπ δλδ πώς θα επιμερήσει τις πληρωμές. Πιστεύω θα πάει όπως το προισχύον καθεστώς με αναγραφή δλδ στον κωδικό του Ε1.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση του συναδέλφου..

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πολύ σωστή παρατήρηση του συναδέλφου..αν ειναι μελος σε πολλές εταιρίες που το καταχωρούμε..

 

 

Έχεις ατομική και έχεις και εταιρία...

 

Βενζίνες, κινητά που τα καταχωρείς..??? Ή τα επιμερίζεις..???

 

Τα περνάς όπου θες, μία φορά....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Ν.4110/2013 άρθ.3 παραγρ.45 έχουμε:

 

45. Στην περίπτωση α’ της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος προστίθεται νέα υποπερίπτωση εε’ ως εξής:
«εε. Του ποσού της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο,
καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.»

 

 

ΆΡΘΡΟ 31 ΚΦΕ:
1. Το καθαρό εισόδημα των επιχειρήσεων που τηρούν βιβλία με την απλογραφική ή διπλογραφική μέθοδο εξευρίσκεται λογιστικώς με έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα,

όπως αυτά ορίζονται στο προηγούμενο άρθρο, των ακόλουθων εξόδων, με την επιφύλαξη των διατάξεων των άρθρων 51Α και 51Β του παρόντος.

 

Επομένως:

1. Πρόκειται για εισφορές που καταβάλλονται.

2. Δεν αναφέρει συγκεκριμένα για ΟΑΕΕ,άρα μάλλον εννοεί και σε περίπτωση που η ασφάλιση είναι ΟΓΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισχύει και για τις εισφορές ΟΓΑ? ΝΑΙ!

(για όσους επαγγελματίες έχουν απαλλαγή από ΟΑΕΕ και ασφάλιση σε ΟΓΑ εννοώ)

 

Και κάτι άλλο: καταχωρούμε τις εισφορές που έχουν βεβαιωθεί ή πρέπει να έχουν πληρωθεί κιόλας?

 

Ευχαριστώ..

εε) Του ποσού της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο, καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις ατομική και έχεις και εταιρία...

 

Βενζίνες, κινητά που τα καταχωρείς..??? Ή τα επιμερίζεις..???

 

Τα περνάς όπου θες, μία φορά....

Βενζίνη/κινητό στην δραστηριότητα για την οποία λειτουργεί και είναι δηλωμένο σε αυτή. Εδώ έχουμε μια εισφορά που ισχύει για όλες μας τις δραστηριότητες. Παλαιότερα ή ακόμη και φέτος δεν εξέπιπταν οι εισφορές με διαφορετικά ποσοστά βέβαια τις καταχωρούσαμε ποτέ στα βιβλία?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις ατομική και έχεις και εταιρία...

 

Βενζίνες, κινητά που τα καταχωρείς..??? Ή τα επιμερίζεις..???

 

Τα περνάς όπου θες, μία φορά....

 

Στεφ, σωστό το μια φορά που λες. :)

Αλλά το "όπου θες", προσωπικά θα περιμένω να το δω και γραμμένο ... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρα το μυστικό είναι η καταβολή ,επομένως όποτε καταβάλλονται και του 6ου διμήνου του 2012

πρέπει να περαστεί όποτε καταβληθεί,δεν μιλάει για έξοδο ,αλλά καταβολή.Και δεν μιλάει για εξαιρέσεις άρα όλα τα ταμεία.

 

«εε. Του ποσού της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο,
καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.»

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΑΕΕ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΔΙΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ 6 ΔΙΜΗΝΟ 2012 ΜΕ ΗΜ ΠΛΗΡΩΜΗΣ 31/01/2013 ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΑ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ  ΟΧΙ ΟΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ (ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΗΒΑΣ /ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΡΟΜΗΛΑΣ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα τρίτης κατηγορίας ή διπλογραφικά  έστω ότι χρεώνουμε εναν υπολογ/σμό του 63 ποιόν λογ/σμο θα πιστώνουμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα τρίτης κατηγορίας ή διπλογραφικά  έστω ότι χρεώνουμε εναν υπολογ/σμό του 63 ποιόν λογ/σμο θα πιστώνουμε?

 

Ένας μπορεί να είναι και αυτός του, ταμείου.

Καλησπέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένας μπορεί να είναι και αυτός του, ταμείου.

Καλησπέρα

Καλησπέρα Σωστό αλλά έλα ντε που δεν τα πληρώνει η εταιρεία Μήπως πρέπει να χρεώνουμε λογ/σμους εταίρων???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βενζίνη/κινητό στην δραστηριότητα για την οποία λειτουργεί και είναι δηλωμένο σε αυτή. Εδώ έχουμε μια εισφορά που ισχύει για όλες μας τις δραστηριότητες. Παλαιότερα ή ακόμη και φέτος δεν εξέπιπταν οι εισφορές με διαφορετικά ποσοστά βέβαια τις καταχωρούσαμε ποτέ στα βιβλία?

 

Οι δαπάνες που αναφέρω έχουν ακριβώς την ίδια ιδιότητα με αυτή των εισφορών του οαεε...

 

Σκέψου το λίγο...

 

Στεφ, σωστό το μια φορά που λες. :)

Αλλά το "όπου θες", προσωπικά θα περιμένω να το δω και γραμμένο ... :(

 

Προσπερνάω το ότι θες να το δεις γραμμένο.... Να στο γράψω κάπου να το έχεις...

 

Το θέμα φίλε είναι αν μπορεί ο έλεγχος άμα τη δει καταχωρημένη τη δαπάνη να στην απορίψει. Μπορεί..??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα Σωστό αλλά έλα ντε που δεν τα πληρώνει η εταιρεία Μήπως πρέπει να χρεώνουμε λογ/σμους εταίρων???

 

 

Ο Μπάμπης επί λέξει έγραψε : ενας μπορεί να είναι και αυτός του ταμείου. Δηλαδή υπάρχουν και άλλοι ...........(ανάλογα με την εκάστοτε περίπτωση )

Share this post


Link to post
Share on other sites
... Προσπερνάω το ότι θες να το δεις γραμμένο.... Να στο γράψω κάπου να το έχεις...  

 

Θα το ήθελα ... γιατί ...

 

445px-Arkas3_%CE%A7%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE

 

... Το θέμα φίλε είναι αν μπορεί ο έλεγχος άμα τη δει καταχωρημένη τη δαπάνη να στην απορίψει. Μπορεί..??

 

Κανένας έλεγχος δεν μπορεί να μου απορρίψει κανένα, νόμιμο έξοδο !!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανένας έλεγχος δεν μπορεί να μου απορρίψει κανένα, νόμιμο έξοδο !!! :)

Τι εγινε, το καλο σου πατησα????? θα το εχω στα υποψη...... :)

Στα δικα μας, α γεια σου....

Το μονο δλδ προβλημα ειναι να μη χρησιμοποιειται το ιδιο εξοδο σε 2 επιχειρησεις....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα 

 

Ας πουμε οτι σε ΑΕ , εκπιπτουμε τον ΟΑΕΕ των μετοχων . Ελα ομως που το συγκεκριμενο εξοδο το αφαιρουσαμε απο τις αμοιβες ΔΣ , και μετα υπολογιζαμε τον παρακρατουμενο φορο . Τωρα τι κανουμε , και το εκπιπτουμε απο τα εξοδα και το αφαιρουμε απο τις αμοιβες ΔΣ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή αδέρφια αν δεν πληρώσω ΟΑΕΕ το 2013 δεν θα κάνω και εγγραφή εξόδων....μάλιστα!!!! Αν τα πληρώσω το 2014 (εκπρόθεσμα) θα τα κάνω εγγραφή?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...