Jump to content

Σχετικα με το προγραμμα της Εpsilon Net για την Εκκαθαριση φορου Ε 1 Ε3 -θελω αποψεις σας παρακαλω

Guest Επισκέπτης
 Share

Recommended Posts

Το συγκεκριμενο προγραμμα το εχω εδω και περιπου 4 χρονια.Οταν στελνεις π.χ. μια περιοδικη και σου λεει να γινει η κατασταση του εντυπου ΄΄υποβληθηκε΄΄ μετα για να το δεις μπορεισ να κανεις δεξι κλικ κατασταση εκρεμει και να το δεις.

Οχι, εννοώ κατα τη διάρκεια της αυτόματης υποβολής μέσω τάξις , και όταν είσαι στο λογ/σμο του υπόχρεου αφού κάνεις την υποβολή δεν σε αφήνει να ανοίξεις το έντυπο σε pdf όπως όταν το στέλνεις χωρίς το πρόγραμμα που μετά κάνεις προβολή του εντύπου που έστειλες.

Οχι, εννοώ κατα τη διάρκεια της αυτόματης υποβολής μέσω τάξις , και όταν είσαι στο λογ/σμο του υπόχρεου αφού κάνεις την υποβολή δεν σε αφήνει να ανοίξεις το έντυπο σε pdf όπως όταν το στέλνεις χωρίς το πρόγραμμα που μετά κάνεις προβολή του εντύπου που έστειλες.

εμενα μου το ανοιγει κανονικα.

ego pantos paidia apo to programma tis epsilon eimai euxaristimenos alla h politiki tis etaireias einai aparadekti,module gia to ena,module gia to allo kai ena soro xreoseis.mallon to peirane poly pano toys kai skeftomai sovara na vro allo programma  oste na me antimetopizoune san synergati toys kai oxi san ilithio!!!!!!!!!!ase pou an tous pas synadelfoys sou kanoun kaluteri timi me apotelesma programma poy exo xrysoplirono allos synadelfos na to exei stin misi timi. as xypnisoume ligo!!!!!!!

Εγω παντως το χρησιμοποιω εδω και 6 χρονια και δε θα το αλλαζα με τιποτα. Κι ας ειναι λιγο ακριβο. Στην τελικη δεν μπορει απο τη μια εμεις να απαιτουμε να αμοιβομαστε ακριβα για τις υπηρεσιες που διαθετουμε και απο την αλλη να ψαχνουμε να βρουμε το φτηνοτερο προγραμμα της αγορας για να κανουμε σωστα τη δουλεια μας. Τα προγραμματα ειναι βασικα εργαλεια της δουλειας μας και πρεπει να ξεφυγουμε απο τη λογικη του απλα φτηνοτερου.

Εμενα το προγραμμα της Εψιλον που αρεσει γιατι εκτος ολων των αλλων ειναι και φοβερα ευχρηστο.

Λαθη στις εκκαθαρισεις δεν εχω διαπιστωσει ακομα.

• 2 weeks later...

Εντάξει , μετά την αναβάθμιση στην 5.6.0.1 το TAXSYSTEM απλά δεν παίζεται...κάνει την συμπλήρωση όλων των πινάκων του Ε1 αυτόματα!

Το μόνο θέμα που έχω τώρα είναι πως ακόμη δεν μπορώ κατα την αυτόματη υποβολή να εκτυπώσω μετά σε pdf τις δηλώσεις και μπαίνω απο τον browser στο λογ/σμό του πελάτη και τα κατεβάζω.

Μου είπαν να αναβαθμίσω τον ΙΕ αλλά έχω την τελευταία έκδοσή του...

εμενα μου το ανοιγει κανονικα.

τι έκδοση ΙΕ έχεις;

Χρησιμοποιεί τον ΙΕ για να κάνει τις υποβολές μου είπανε και πως πρέπει να έχω την τελευταία έκδοση.

Πάντως όταν ψάχνω να κάνω αναβάθμιση στον ΙΕ δεν με αφήνει λέγοντας πως έχω την πιο ενημερωμένη έκδοση.

Εντάξει , μετά την αναβάθμιση στην 5.6.0.1 το TAXSYSTEM απλά δεν παίζεται...κάνει την συμπλήρωση όλων των πινάκων του Ε1 αυτόματα!

Το μόνο θέμα που έχω τώρα είναι πως ακόμη δεν μπορώ κατα την αυτόματη υποβολή να εκτυπώσω μετά σε pdf τις δηλώσεις και μπαίνω απο τον browser στο λογ/σμό του πελάτη και τα κατεβάζω.

Μου είπαν να αναβαθμίσω τον ΙΕ αλλά έχω την τελευταία έκδοσή του...

Προσωπικά, επιλέγω να ΜΗΝ χαρακτηριστεί αυτόματα ως "Υποβληθέν" το έντυπο και απλώς ξαναπατάω "Αυτόματη υποβολή", οπότε σταματάει στη σελίδα με τα pdf (αφού έχει υποβληθεί, προφανώς και δεν είναι ενεργοποιημένη η "Υποβολή Ε1/Ε2/Ε3" κ.λπ. στο Taxis και το Taxsystem δεν μπορεί να προχωρήσει ;) )

Εναλλακτικά, και αν το έντυπο έχει χαρακτηριστεί ως Υποβληθέν, δοκίμασε μέσω του "e-Υπηρεσίες => Υποβολή => Ε1/Ε2/Ε3, Ε5/Φ01-010/Φ01-012 κ.λπ."

παιδια, εχω βαλει τους τοκους των καταθεσεων στον 659 κ πατω να βγει η εκκαθαριση μου βγαινει χρεωστικη, βαζω το ποσο απο τους τοκους παρακτατηθηκε στο 433 κ μου βγαινει η εκκαθαριση χρεωστικη  χ+50 ευρω, στο βιβλιο του μελα λεει οτι ο κωδικος αυτος ειναι καθαρα για στατιστικους λογους κ δεν επηρεαζεται η εκκαθαριση τι φταιει; το προγραμμα το βιβλιο η εγω;

τι έκδοση ΙΕ έχεις;

Χρησιμοποιεί τον ΙΕ για να κάνει τις υποβολές μου είπανε και πως πρέπει να έχω την τελευταία έκδοση.

Πάντως όταν ψάχνω να κάνω αναβάθμιση στον ΙΕ δεν με αφήνει λέγοντας πως έχω την πιο ενημερωμένη έκδοση.

ie 8 , windows XP

Υπαρχει πιθανοτητα να αποκλειειε το αναδυομενο παραθυρο

Αν ειναι αυτο, πρεπει να εξαιρεσεις την gsis απο τον αποκλεισμο, εχει οδηγιες νομιζω μεσα στο support

παιδια, εχω βαλει τους τοκους των καταθεσεων στον 659 κ πατω να βγει η εκκαθαριση μου βγαινει χρεωστικη, βαζω το ποσο απο τους τοκους παρακτατηθηκε στο 433 κ μου βγαινει η εκκαθαριση χρεωστικη  χ+50 ευρω, στο βιβλιο του μελα λεει οτι ο κωδικος αυτος ειναι καθαρα για στατιστικους λογους κ δεν επηρεαζεται η εκκαθαριση τι φταιει; το προγραμμα το βιβλιο η εγω;

ΡΗΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ : Το προγραμμα ειναι σωστο , ο Υπολογιστης ειναι λαθος :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Η αυξηση ειναι απο αυξηση στην εισφορα αλληλεγγυης ?

δεν εχω ακομα ασχοληθει με δηλωσεις αλλα ... τοκοι ( μετα την παρακρατηση) στο 659 , παρακρατηση στον 433 , τα 2 μαζι αθροιστικα για αλληλεγγυη

Αν η αυξηση σου προερχεται απο κει σωστα ειναι ( υπολογισε το)

Δες και εδω  http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16674

2. Υπενθυμίζεται ότι, από τον πίνακα 6 της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2013, οι κωδικοί που λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό του εισοδήματος επί του οποίου θα υπολογίζεται η ειδική εισφορά, είναι αυτοί που διευκρινίστηκαν με την ΠΟΛ.1223/13.10.2011, δηλαδή 659-660,661-662,431-432,433-434,305-306.

Αν έχεις explorer 10, ίσως είναι αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασε αντί να ανοίξεις τα pdf να τα αποθηκεύσεις τοπικα και μετά να τα ανοίξεις.

Και ένα άλλο θέμα που έχω με το Επσιλον είναι πως κατα την υποβολή μετά δεν μπορεί να ανοίξει υποβληθέντα έντυπα (και γενικάδεν κάνει προβολή κανενός εντύπου σε pdf) σε νέο παράθυρο καθόλου και μου πετάει διάφορα μηνύματα , με αποτέλεσμα να μπαίνω απο τον browser στον λογ/σμο του υπόχρεου και να το κατεβάζω.

Είναι θέμα παραμετροποίησης του προγράμματος;

Γνωρίζει κάποιος;

Αν και γελοίο δυστυχώς στην εισφορά αλληλεγγύης προσμετρούνται και οι τόκοι και ο φόρος τους.

Στον 659 βάζεις το καθαρό ποσό (τόκοι μείον φόρος), το πρόγραμμα κατά την εκκαθάριση προσθέτει και τους τόκους (κωδ 433) και έτσι υπολογίζει εισφορά αλληλεγγύης στο μικτό ποσό. Αν στον 659 βάλεις το μικτό ποσό των τόκων τότε υπολογίζει στο ποσό των τόκων δύο φορές την εισφορά.