Προς το περιεχόμενο

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ Ε3.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην περίπτωση εισαγωγής εμπορευμάτων από τρίτη χώρα,.ποια αξία λαμβάνεται  υπόψη για το Ε3;

Η πλασματική που αναφέρεται στο τελωνείο ή η πραγματική που αναφέρεται στο τιμολόγιο εισαγωγής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση εισαγωγής εμπορευμάτων από τρίτη χώρα,.ποια αξία λαμβάνεται  υπόψη για το Ε3;

Η πλασματική που αναφέρεται στο τελωνείο ή η πραγματική που αναφέρεται στο τιμολόγιο εισαγωγής;

Καλημέρα,

 

Από τα λίγα που ξέρω την πλασματική αξία που βάζει το τελωνείο την περνάω αποκλειστικά για να έχω συμφωνία για το φπα.Απο εκεί και πέρα το τιμολόγιο του προμηθευτή που συνήθως είναι μικρότερο αυτό αποτελεί για εμένα το κόστος της εισαγωγής μου και όχι η αξία που έβαλε το τελωνείο για να εισπράξει τον φπα.Αρα αυτό θα περάσω και στο Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...
Στις 15/2/2013 στις 12:45 ΜΜ, PANAGIOTISTHESS είπε

Καλημέρα,

 

Από τα λίγα που ξέρω την πλασματική αξία που βάζει το τελωνείο την περνάω αποκλειστικά για να έχω συμφωνία για το φπα.Απο εκεί και πέρα το τιμολόγιο του προμηθευτή που συνήθως είναι μικρότερο αυτό αποτελεί για εμένα το κόστος της εισαγωγής μου και όχι η αξία που έβαλε το τελωνείο για να εισπράξει τον φπα.Αρα αυτό θα περάσω και στο Ε3.

άρα στα βιβλία απλά γίνεται η καταχώριση της πλασματικής αξίας χωρίς να επηρεάζει το λογιστικό αποτέλεσμα, σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 3:01 ΜΜ, GKEL61 είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

η πλασματικη αξια καταχωρειται μονον για το φπα

 

εν συνεχεια γινεται αφαιρετικη κινηση γιατα πλασματικα ποσα

σύμφωνοι. Άρα στην περιοδική δήλωση του ΦΠΑ θα περαστεί στον 363(εισαγωγές κλπ) η πλασματική αξία της εισαγωγής με τον αντίστοιχο ΦΠΑ που θα προκύψει στον 383 και στον 402  και 422  βάζουμε τα τυχόν προστιθέμενα ή αφαιρούμενα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

σύμφωνοι. Άρα στην περιοδική δήλωση του ΦΠΑ θα περαστεί στον 363(εισαγωγές κλπ) η πλασματική αξία της εισαγωγής με τον αντίστοιχο ΦΠΑ που θα προκύψει στον 383 και στον 402  και 422  βάζουμε τα τυχόν προστιθέμενα ή αφαιρούμενα.?

Ας πούμε ότι το τιμ του ξένου προμηθευτή ήταν 100€ και στο τελωνείο πλήρωσες ΦΠΑ 240€ (επί πλασματικής 1000€). Έστω ότι δεν έχουμε έξοδα εισαγωγής.

Η περιοδική σου στις εισαγωγές θα λέει 1000 στον 363 και 240 στον 383. Τα βιβλία σου θα λένε 100€ κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ponzi είπε

Ας πούμε ότι το τιμ του ξένου προμηθευτή ήταν 100€ και στο τελωνείο πλήρωσες ΦΠΑ 240€ (επί πλασματικής 1000€). Έστω ότι δεν έχουμε έξοδα εισαγωγής.

Η περιοδική σου στις εισαγωγές θα λέει 1000 στον 363 και 240 στον 383. Τα βιβλία σου θα λένε 100€ κόστος.

ευχαριστώ. Απόλυτα κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ponzi είπε

Ας πούμε ότι το τιμ του ξένου προμηθευτή ήταν 100€ και στο τελωνείο πλήρωσες ΦΠΑ 240€ (επί πλασματικής 1000€). Έστω ότι δεν έχουμε έξοδα εισαγωγής.

Η περιοδική σου στις εισαγωγές θα λέει 1000 στον 363 και 240 στον 383. Τα βιβλία σου θα λένε 100€ κόστος.

η πλασματική αξία είναι η αξία που αναγράφεται στη διασάφηση ως "φορολογική βάση" και όχι ως "στατιστική αξία", σωστά? καθώς η δεύτερη είναι για το ιντραστατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ponzi είπε

Ας πούμε ότι το τιμ του ξένου προμηθευτή ήταν 100€ και στο τελωνείο πλήρωσες ΦΠΑ 240€ (επί πλασματικής 1000€). Έστω ότι δεν έχουμε έξοδα εισαγωγής.

Η περιοδική σου στις εισαγωγές θα λέει 1000 στον 363 και 240 στον 383. Τα βιβλία σου θα λένε 100€ κόστος.

 

Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

ευχαριστώ. Απόλυτα κατανοητό.

Για να το πετύχεις αυτό στα βιβλία είτε καταχωρείς στις εισαγωγές με Φπα το 100ρικο και στον ΦΠΑ το 240 (ώστε να σου φέρει τα ποσά στο έντυπο σωστά) και στη συνέχεια -900 στις εισαγωγές χωρίς ΦΠΑ (ώστε να φτάσεις στο 100€ κόστος), είτε χρησιμοποιείς για την πλασματική ειδικό λογαριασμό (μόνο για σκοπούς ΦΠΑ - σαν "τάξεως" ας πούμε) που δεν επηρεάζει κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

η πλασματική αξία είναι η αξία που αναγράφεται στη διασάφηση ως "φορολογική βάση" και όχι ως "στατιστική αξία", σωστά? καθώς η δεύτερη είναι για το ιντραστατ

Ναι θα βλέπεις πάντα τη διασάφηση. Φαίνεται το ποσό που λαμβάνεται ως βάση υπολογισμού του ΦΠΑ και το ποσό που λαμβάνεται ως βάση υπολογισμού τυχόν δασμών. Λίγο κάτω από τη μέση αριστερά.

Ποιο ιντραστατ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 125883623 είπε

πρεπει να κανω και intrastat οταν εχω εισαγωγη απο τριτη χωρα; ποτε αλλαξε αυτο; και πως το κανω; 

όχι ρε γράψε λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...