Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗ-ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ(ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ!)


igas

Ερώτηση

Συνάδερφοι καλημέρα.Ειναι από τις ελάχιστες φορές που γράφω στο forum και σας ευχαριστω πολυ για τον ανεξαντλητο πλουτο γνωσεων που μπορει να βρει καποιος εδω μεσα.Πηγα στον αξιότιμο ΟΑΕΕ για να θεωρήσω το ατομικο μου βιβλιάριο υγειας γνωριζοντας οτι τους χρωσταω το 4ο διμηνο του 2012,εχοντας πληρωμενα ολα τα προηγουμενα ετη κανονικοτατα χωρις ουτε μια μερα καθυστερηση καθως και τα επομενα διμηνα του 2012(5ο κ 6ο) χωρις καθυστερηση.Αυτα τα χρηματα φυσικα οπως οι περισοτεροι τα εχω στερησει απο αλλες αναγκες της οικογενειας μου.Εννοειται επισης οτι δεν υπαρχουν χρηματα για να πληρωθει το διμηνο που λειπει. Στα 25 χρονια ασφαλισης μου εχω χρησιμοποιησει το βιβλιαριο ασθενειας μολις 7 φορες!!Ε, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑΝΕ!Θελω τη  γνωμη σας αν μπορει να γινει κατι γι' αυτο.Αφορα πιστευω και αλλους συναδερφους εκτος απο εμενα.Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δυστυχώς έτσι είναι, αλλά για να μας ευχαριστήσουν αν κάνεις ρύθμιση θα το θεωρήσουν για ένα τρίμηνο! Α! και επίσης αν πληρώσεις σήμερα το τρίμηνο που οφείλεις,δεν το θεωρούν.Περίμενε καμιά εβδομάδα να εμφανιστεί στο σύστημα τους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να σου θεωρήσουν το βιβλιάριο για όλο το έτος,

θα πρέπει να έχει εξοφλήσει τις εισφορές σου έως και το Αύγουστο του 2012.

Θα μπορούσες να μην έχεις πληρωμένο το τελευταίο δίμηνο του "12...θα ήταν αδιάφορο,

και θα σου θεωρούσαν κανονικά για όλο το έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.Τα γνωριζω αυτα.Θα ηθελα καποια γνωμη αν μπορει να αντιμετωπιστει αυτη η παρανοια με οποιοδηποτε τροπο.Αλλα τι ζηταω τωρα θα μου πειτε.Ας συνεχισουμε  με καμμια εκκαθαριστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΟΑΕΕ συνάδελφε, έχει ξεφύγει εντελώς....

 

Ξέρατε ότι από 1/1/2013 θα μας ανεβάσουν μια κλάση στις εισφορές?

Δηλαδή η περιβόητη μείωση εισφορών, μέ κατάταξη εως δύο ασφαλιστικές κατηγορίες πιο κάτω,

τελικά από 1/1/2013,θα καταλήξει να είναι μία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αφού δεν σου θεωρήσουν το βιβλιάριο και μείνεις χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τις εισφορές που σου έχουν παρακρατήσει γι' αυτό το σκοπό-και πίστεψέ με αν το ελέγξεις είναι πολλά τα λεφτά-θα τις καρπωθεί ο οργανισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ...ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ....

ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ...??...ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ...ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ...ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΑ

ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ.....

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΑΙΣΧΟΣ....

ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφοι καλημέρα.Ειναι από τις ελάχιστες φορές που γράφω στο forum και σας ευχαριστω πολυ για τον ανεξαντλητο πλουτο γνωσεων που μπορει να βρει καποιος εδω μεσα.Πηγα στον αξιότιμο ΟΑΕΕ για να θεωρήσω το ατομικο μου βιβλιάριο υγειας γνωριζοντας οτι τους χρωσταω το 4ο διμηνο του 2012,εχοντας πληρωμενα ολα τα προηγουμενα ετη κανονικοτατα χωρις ουτε μια μερα καθυστερηση καθως και τα επομενα διμηνα του 2012(5ο κ 6ο) χωρις καθυστερηση.Αυτα τα χρηματα φυσικα οπως οι περισοτεροι τα εχω στερησει απο αλλες αναγκες της οικογενειας μου.Εννοειται επισης οτι δεν υπαρχουν χρηματα για να πληρωθει το διμηνο που λειπει. Στα 25 χρονια ασφαλισης μου εχω χρησιμοποιησει το βιβλιαριο ασθενειας μολις 7 φορες!!Ε, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑΝΕ!Θελω τη  γνωμη σας αν μπορει να γινει κατι γι' αυτο.Αφορα πιστευω και αλλους συναδερφους εκτος απο εμενα.Σας ευχαριστω πολυ.

Συνάδελφε ,

 

Καλησπερα  τα ίδια εχω πάθει και εγώ προ 2ετιας.

Χρωστούσα 3 δίμηνα μετα απο 21 ετη συνεχούς ασφάλισης.

Κείνη την εποχή ζήτησα βεβαίωση οτι εχω γραφείο ώστε να πάει το 4 παιδί μου

σε παιδικό σταθμό λόγω εργασίας της συζήγου μου,

 

Ελαβα αρνητική απάντηση λόγω μη πληρωμής,

Τι σχέση εχει η μη δική μου πληρωμή με το σχολείο του παιδιού ??????

ας απαντήση ο ΒΟΥΔΑΣ.

 

Τα ευτράπελα πολλά.

Στό δικό σου θέμα,,,,,  και αν το θεωρήσεις τι θα κερδίσεις????

 

ΟΛΑ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ.......

για γιατρούς η φάρμακα όπου πας τώρα πληρώνεις  ,,,,,,,

 

και πληρώνεις....

και ξαναπληρώνεις....

και μεταξαναπληρώνεις,,,,

 

άλλες λύσεις πρέπει να βρούμε

ΣΥΝΤΑΞΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ      ΚΑΙ   ΑΝ      ΠΟΟΟΟΟΟΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ???????

 

ελπίζω σε σένα να πάνε τα πράγματα καλύτερα!

Μην ξεχνάς και τον συνήγορο του πολίτη !!

Βοηθαει.

 

φιλικά

ΓΙΑΝ + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφοι καλημέρα.Ειναι από τις ελάχιστες φορές που γράφω στο forum και σας ευχαριστω πολυ για τον ανεξαντλητο πλουτο γνωσεων που μπορει να βρει καποιος εδω μεσα.Πηγα στον αξιότιμο ΟΑΕΕ για να θεωρήσω το ατομικο μου βιβλιάριο υγειας γνωριζοντας οτι τους χρωσταω το 4ο διμηνο του 2012,εχοντας πληρωμενα ολα τα προηγουμενα ετη κανονικοτατα χωρις ουτε μια μερα καθυστερηση καθως και τα επομενα διμηνα του 2012(5ο κ 6ο) χωρις καθυστερηση.Αυτα τα χρηματα φυσικα οπως οι περισοτεροι τα εχω στερησει απο αλλες αναγκες της οικογενειας μου.Εννοειται επισης οτι δεν υπαρχουν χρηματα για να πληρωθει το διμηνο που λειπει. Στα 25 χρονια ασφαλισης μου εχω χρησιμοποιησει το βιβλιαριο ασθενειας μολις 7 φορες!!Ε, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑΝΕ!Θελω τη  γνωμη σας αν μπορει να γινει κατι γι' αυτο.Αφορα πιστευω και αλλους συναδερφους εκτος απο εμενα.Σας ευχαριστω πολυ.

απο την εγκυκλιο τους Νο 50/1-11-12 η οποια μεταξυ αλλων λεει

....

ΘΕΜΑ
:
 
«Θεώρηση - έκδοση βιβλιαρίων ασθενείας»
Σας γνωρίζουμε ότι η θεώρηση των βιβλιαρίων ασθενείας για το έτος 2013 θα αρχίσει την
 
1/12/2012
, με τις παρακάτω προϋποθέσεις:
1.
Για τη θεώρηση
του βιβλιαρίου ασθενείας των υποχρεωτικά ασφαλισμένων απαραίτητη
 
προϋπόθεση είναι η εξόφληση των πάσης φύσεως απαιτητών μηνιαίων εισφορών της τελευταίας εν
 
ασφαλίσει
τριετίας
μέχρι και τον Αύγουστο του 2012.
2.
Για την έκδοση
των βιβλιαρίων ασθενείας, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η καταβολή όλων
 
των απαιτητών υποχρεώσεων της τελευταίας εν ασφαλίσει
τριετίας
, προ της υποβολής της αίτησης
 
για χορήγηση βιβλιαρίου ασθενείας.
Αναλυτικά για την ασφαλιστική ικανότητα (επί εγγραφής, επανεγγραφής, διακοπής της
 
ασφάλισης, προαιρετικής, κλπ) ισχύουν όσα αναφέρονται στο άρθρο 6 του Κανονισμού Περίθαλψης,
 
Υ.Α. 1385/99.
 
3.
Θεώρηση με την αυτοκόλλητη ετικέτα.

Με την ετικέτα που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΙΚΑ ζήλεψε μάλλον. Δε θεωρούν βιβλιάρια υγείας σε εργαζόμενους επιχείρησης με ρυθμισμένες οφειλές. 

Χθες έγινε αυτό. Δλδ, πρέπει πρώτα να εξοφληθούν όλες οι ληξιπρόθεσμες, άσχετα αν είναι ρυθμισμένες και μετά θα θεωρήσουν τα βιβλιάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΙΚΑ ζήλεψε μάλλον. Δε θεωρούν βιβλιάρια υγείας σε εργαζόμενους επιχείρησης με ρυθμισμένες οφειλές. 

Χθες έγινε αυτό. Δλδ, πρέπει πρώτα να εξοφληθούν όλες οι ληξιπρόθεσμες, άσχετα αν είναι ρυθμισμένες και μετά θα θεωρήσουν τα βιβλιάρια.

Μηπως ηταν συγγενης Α' βαθμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα που θα δεσμευουν τα ακίνητα και τις καταθέσεις των οικομομικων εγκληματιων

θα γεμίσουν τα ταμεία χρήμα και οι αδικίες θα αποκατασταθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι , θα χυθει απλετο φως, θα φτασει το μαχαιρι στο κοκολο τους καταχραστες τους στελνουν φυλακη , τα λεφτα που είναι οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΙΚΑ ζήλεψε μάλλον. Δε θεωρούν βιβλιάρια υγείας σε εργαζόμενους επιχείρησης με ρυθμισμένες οφειλές. 

Χθες έγινε αυτό. Δλδ, πρέπει πρώτα να εξοφληθούν όλες οι ληξιπρόθεσμες, άσχετα αν είναι ρυθμισμένες και μετά θα θεωρήσουν τα βιβλιάρια.

 

Μαλλον... θα υποθεσω  ,οτι μπερδευουν την θεωρηση με την εκδοση. τωρα αυτο εσκεμμενα? απο αγνοια λογω μη ενημερωσης ? και ο  χρυσοχοϊδης   το μνημονιο το υπεγραψε ,και το υποστηριζε  αλλα, δεν το διαβασε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι , θα χυθει απλετο φως, θα φτασει το μαχαιρι στο κοκολο τους καταχραστες τους στελνουν φυλακη , τα λεφτα που είναι οεο?

 

Τα ερωτήματά σας, στον Δήμαρχο... Παπαγεωργόπουλο. :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ερωτήματά σας, στον Δήμαρχο... Παπαγεωργόπουλο. :D :D :D

 

Ελα...βρε και συ...ο Σαξωνης τα πηρε ο Δημαρχος ειναι αθωος!!!!!!!!!!!!! εξ αλλου το ειπε και η Κα Δημαρχου!!!! :P :P :P:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την αντιμετώπιση της κρίσιμης αυτής κατάστασης:

Υπενθυμίζει καταρχήν τις οδηγίες που έχουν δοθεί επανειλημμένα για τη θεώρηση οικογενειακών βιβλιαρίων υγείας σύμφωνα με τις οποίες δεν απαιτείται θεώρηση του οικογενειακού βιβλιαρίου για τα προστατευόμενα μέλη οικογενείας, εφόσον αυτά είναι σύζυγοι των άμεσα ασφαλισμένων ή τέκνα κάτω των 18 ετών και προσκομίζουν στις υπηρεσίες υγείας και τα δύο βιβλιάρια. (Εγκ. ΙΚΑ 78/2002, Γ.Ε Α11/45/103-2006)

Αποφασίζει την παράταση της ισχύος των βιβλιαρίων που λήγουν 28/02/2013 μέχρι 31/03/2013 για επίσκεψη σε γιατρούς και χορήγηση φαρμάκων, χωρίς θεώρηση από τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Τέλος, σας γνωρίζουμε ότι προωθείται διάταξη σύμφωνα με την οποία μειώνεται από 100 σε 50 ο αριθμός ημερών ασφάλισης που απαιτείται για θεώρηση βιβλιαρίων από 01/03/2013 έως 28/02/2014.



ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχειρηματίας ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ που έκανε διακοπή 31/12/2014 με οφειλές πως μπορεί να εχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...