Προς το περιεχόμενο

υπολογισμος τεκμηριων κατοικιας 2005-2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως εχετε καποιο προγραμματακι ωστε να υπολογισω τεκμηρια κατοικιας για τα ετη 2005-2009?

 

το taxis και οσο αφορα τα εμασματα που εχει βαλει τρελα ποσα στα αντιστοιχα πεδια.

 

εγω υπολογιζω π.χ περιπου 24000 και το taxis 50000 για μονοκατοικια 180τ.μ με 43 τ.μ βοηθητικους σε  ζωνη ανω των 5000 ευρω.

 

 

 

ευχαριστω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεσε αν θέλεις, τα πλήρη στοιχεία (Τιμή Ζώνης, Παλαιότητα) για να κάνουμε ένα πρόχειρο υπολογισμό, βάσει του άρ.22 του Ν.2238/1994

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

ΚΥΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ 180 Τ.Μ

ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ 43 Τ.Μ

ΤΙΜΗ ΖΩΜΗΣ 5150,00

ΕΤΟΣ 1929

 

ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΕΞΟΧΙΚΗ

 

ΚΥΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ 130

ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ 114

ΕΤΟΣ 2002

ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ ΑΠΟ 1600 ΕΩΣ 2500 ( ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΩΝΥΜΗ ΟΔΟ ΠΟΥ ΔΕ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ) ΕΣΤΩ 2500.

ΣΠΕΤΣΕΣ

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω αύριο, τώρα είμαι εκτός γραφείου και δεν μπορώ να κάνω υπολογισμό σε ένα excelακι που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, άσχημα μαντάτα.

 

Για την πρώτη κατοικία, υπολογίζω τεκμήριο 28.555,93 €. Για την δευτερεύοσα κατοικία (3 μήνες) υπολογίζω τεκμήριο 4.211,55 € (με ΤΖ 2500). Όλα αυτά επι 2 (επειδή υπάρχουν 2 δηλωμένες κατοικίες στον πίνακα 5 του Ε1, άρα στον κωδικό 795 αναγράφεται το 2) μας κάνουν τεκμήριο κατοικιών 65.534,96 €.

 

Το Taxis, αν σου υπολογίζει την πρώτη κατοικία με τεκμήριο 50.000 ευρώ, είναι μερικές χιλιάδες ευρώ πιο ευνοϊκός υπολογισμός από τον δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτω γιατι σε προηγουμενες & μεταγενεστερες χρονιες εχουν βαλει λιγοτερο.

δε τα αλλαζω αυτα....λεω εγω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την κύρια κατοικία, λόγω του οτι είναι άνω των 26 ετών (1929), ο συντελεστής παλαιότητας είναι σταθερός στο 0,60.

 

Για την δευτερεύουσα, μετά την πενταετία, ο συντελεστής μειώνεται στο 0,80 κλπ.

 

Δες το άρθρο 22 του Ν.2238/1994 για περισσότερα όσον αφορά τον υπολογισμό του τεκμηρίου κατοικίας (έχει πίνακες και συντελεστές) και το άρθρο 19 για την ανάλωση κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ χ2?  ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ''Γράψτε αριθμητικά, στο λευκό χώρο αυτής της ένδειξης, τον αριθμό των στοιχείων που έχουν ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό της ετήσιας τεκμαρτής δαπάνης διαβίωσης του φορολογουμένου (π.χ. αν έχουν ληφθεί υπόψη δύο αυτοκίνητα Ι.Χ., ένα σκάφος αναψυχής και μια δεξαμενή κολύμβησης, γράψτε τον αριθμό 4). Σημειώνεται ότι εάν συνιδιοκτήτες του αυτοκινήτου κτλ. είναι οι σύζυγοι, τότε το αυτοκίνητο θεωρείται 1 στοιχείο και συμπεριλαμβάνεται μόνο στον κωδικό 795 και όχι στον κωδικό 796..

 

ΑΝ ΕΙΧΕ 3 ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ χ3? ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. ΚΑΤΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΣΩΣΤΑ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, το επιασα. *3,5% και το αποτελεσμα Χ2

 

απλα τα νουμερα ειναι τεραστια και δε μπορω να το χονεψω τι χρεωνουνε για σπιτι που το εχεις πληρωσει χρυσο σε φορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...