Προς το περιεχόμενο

Τ.Π.Υ. ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΒΑΣΗ 1004/2013 ?


AGGELA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρέπει να αναγράφεται στα αθεωρητα στοιχεία που θα εκδίδονται βαση του Κ.Φ.Α.Σ. η ένδειξη "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1004/2013 " και δεν αναφέρομαι μόνο στις ΑΠΥ για όσους τηρούν βιβλία της παρ. 23 του αρθρ. 4 , αλλα στην   έκδοση ΤΠΥ προς επιχειρήσεις  ( που μέχρι 31/12/12 εκδιδόταν θεωρημένα).

Δεν είδα κάποια σχετική αναφορά στον ΚΦΑΣ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συναδελφισσα 

 

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αναγραφεται . Ο ΚΦΑΣ ειναι σαφης . ΕΠισης δεν λεγεται πια ΤΙμολογιο παροχης υπηρεσιων αλλα απλο τιμολογιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα σημερα "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1004/2013 "  να αναγράφεται σε τιμολόγιο δικηγόρου προς την εταιρεία και προς στιγμή αναρωτήθηκα αν ετσι θα πρέπει να γίνεται. 

Φανταζομαι όμως οτι θα πρέπει να αναγράφεται κανονικά στις ΑΠΥ  για όσους τηρούν βιβλία της παρ. 23 του αρθρ. 4 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι τα ξέρουν όλα. Το ίδιο μου είπε και μένα πελάτης μου δικαστικός επιμελητής και όταν τον ρώτησα ποιος σου το είπε μου απάντησε "ένας δικηγόρος".

Επίσης είναι και οι χειρότεροι πελάτες σε θέματα αμοιβών.

Πρέπει δε να τους ακούσετε πόσο απαξιωτικά μιλάνε για τους λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα σημερα "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1004/2013 "  να αναγράφεται σε τιμολόγιο δικηγόρου προς την εταιρεία και προς στιγμή αναρωτήθηκα αν ετσι θα πρέπει να γίνεται. ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ 1-1-14 ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΑ "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1004/2013 " ??? :rolleyes: :rolleyes:

Φανταζομαι όμως οτι θα πρέπει να αναγράφεται κανονικά στις ΑΠΥ  για όσους τηρούν βιβλία της παρ. 23 του αρθρ. 4 ??? "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1083/2003 "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι τα ξέρουν όλα. Το ίδιο μου είπε και μένα πελάτης μου δικαστικός επιμελητής και όταν τον ρώτησα ποιος σου το είπε μου απάντησε "ένας δικηγόρος".

Επίσης είναι και οι χειρότεροι πελάτες σε θέματα αμοιβών.

Πρέπει δε να τους ακούσετε πόσο απαξιωτικά μιλάνε για τους λογιστές.

Οι δικηγόροι νομίζουν οτι είναι ανώτερη φυλή.Μη τους χαλάτε την ιδέα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φανταζομαι όμως οτι θα πρέπει να αναγράφεται κανονικά στις ΑΠΥ  για όσους τηρούν βιβλία της παρ. 23 του αρθρ. 4 ??? "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1083/2003 "

 

Η ΠΟΛ 1083/2003 αναγράφεται λογικά μέχρι την εξάντληση των παλιών  "πρόσθετων βιβλίων" . Οταν θεωρήσουμε   βιβλία της παρ. 23 του αρθρ. 4 , μηπως θα πρέπει οι εκδιδόμενες απυ να αναφέρουν  "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1004/2013 " ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΛ 1083/2003 αναγράφεται λογικά μέχρι την εξάντληση των παλιών  "πρόσθετων βιβλίων" . Οταν θεωρήσουμε   βιβλία της παρ. 23 του αρθρ. 4 , μηπως θα πρέπει οι εκδιδόμενες απυ να αναφέρουν  "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1004/2013 " ??

 

 

Tα αθεώρητα αυτά στοιχεία δεν τα καθιερώνει η ΠΟΛ 1004/2013 , αλλά ο ΚΦΑΣ. Η συγκεκριμένη ΠΟΛ εξειδικεύει και ερμηνεύει , όσο μπορεί, τις επιμέρους διατάξεις του νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι τα ξέρουν όλα. Το ίδιο μου είπε και μένα πελάτης μου δικαστικός επιμελητής και όταν τον ρώτησα ποιος σου το είπε μου απάντησε "ένας δικηγόρος".

Επίσης είναι και οι χειρότεροι πελάτες σε θέματα αμοιβών.

Πρέπει δε να τους ακούσετε πόσο απαξιωτικά μιλάνε για τους λογιστές.

 

Καλησπέρα,

 

Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ε

 

Καλησπέρα εγώ λέω να πούμε στους δικηγόρους να γράφουν '' ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΚΦΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΚΒΣ''.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι τα ξέρουν όλα. Το ίδιο μου είπε και μένα πελάτης μου δικαστικός επιμελητής και όταν τον ρώτησα ποιος σου το είπε μου απάντησε "ένας δικηγόρος".

Επίσης είναι και οι χειρότεροι πελάτες σε θέματα αμοιβών.

Πρέπει δε να τους ακούσετε πόσο απαξιωτικά μιλάνε για τους λογιστές.

εγώ έχω δικηγόρους πελάτες και για αυτό λέω με σιγουριά,δεν είναι έτσι συνάδελφε, ο δικηγόρος που θα δώσει τα βιβλία του σε λογιστή ξέρει και την αξία του, οι υπόλοιποι... ποιος τους ρωτάει αλήθεια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω δικηγόρους πελάτες και για αυτό λέω με σιγουριά,δεν είναι έτσι συνάδελφε, ο δικηγόρος που θα δώσει τα βιβλία του σε λογιστή ξέρει και την αξία του, οι υπόλοιποι... ποιος τους ρωτάει αλήθεια;;

 

σωστη η συναδελφισσα !!!!!! (ΑΝΝΙΚΑ)

 

Πάλι είχε γίνει μεγάλος ντόρος σε άλλο θέμα.!!!!

 

Στο τέλος κάνουμε ταμείο . :rolleyes:

 

καλό βράδυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εγώ λέω να πούμε στους δικηγόρους να γράφουν '' ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΚΦΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΚΒΣ.......ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΦΣ (1977)" :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εγώ λέω να πούμε στους δικηγόρους να γράφουν '' ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΚΦΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΚΒΣ''.......

 

 

.....που ο ΚΦΣ είχε αντικαταστήσει τον ΑΝ 4/1968 που και αυτός με τη σειρά του αντικατέστησε κάποιο βασιλικό διάταγμα του 1952 (παραπίσω δε νομίζω ότι μπορούμε να πάμε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα σημερα "ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ. 1004/2013 "  να αναγράφεται σε τιμολόγιο δικηγόρου προς την εταιρεία 

 

Kαι ακόμη είναι χειμώνας,Οταν αρχίσουν οι ζέστες να δείς τι έχει να γίνει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι τα ξέρουν όλα. Το ίδιο μου είπε και μένα πελάτης μου δικαστικός επιμελητής και όταν τον ρώτησα ποιος σου το είπε μου απάντησε "ένας δικηγόρος".

Επίσης είναι και οι χειρότεροι πελάτες σε θέματα αμοιβών.

Πρέπει δε να τους ακούσετε πόσο απαξιωτικά μιλάνε για τους λογιστές.

Δεν νομίζω ότι το κάνουν αυτό, γιατί στις φοροτεχνικού αντικειμένου υποθέσεις των, έχουν απόλυτη ανάγκη των συμβουλών από τους Λ/Φ. Οτι μερικοί από αυτούς θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα, δεν είναι κανόνας. Αλλωστε, μη ξεχνάμε ότι και εμείς τους έχουμε ανάγκη, ειδικά τώρα με τα ανεξόφλητα χρέη στην Εφορία, είτε δικά μας είτε πελατών μας. Ας μη γενικεύουμε ένα κακοχαρακτηρισμό, λόγω μερικών ειδικών περιπτώσεων κακότροπων δικηγόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι τα ξέρουν όλα. Το ίδιο μου είπε και μένα πελάτης μου δικαστικός επιμελητής και όταν τον ρώτησα ποιος σου το είπε μου απάντησε "ένας δικηγόρος".

Επίσης είναι και οι χειρότεροι πελάτες σε θέματα αμοιβών.

Πρέπει δε να τους ακούσετε πόσο απαξιωτικά μιλάνε για τους λογιστές.

Κρατώ το υπογραμμισμένο για να συμφωνήσω με το φίλο παραπάνω...εννοείται ότι υπάρχουν εξαιρέσεις...ο κανόνας είναι αυτός πάντως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με ενοχλεί το τι μπορεί να πεί ένας δικηγόρος, μηχανικός, γιατρός κλπ. Δεν είναι η δουλειά τους να ξέρουν. Με ενοχλεί όταν βλέπεω συναδέλφους να αναρωτιούνται επειδή το είπε ο δικηγόρος, ο Παπαδάκης και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με ενοχλεί το τι μπορεί να πεί ένας δικηγόρος, μηχανικός, γιατρός κλπ. Δεν είναι η δουλειά τους να ξέρουν. Με ενοχλεί όταν βλέπεω συναδέλφους να αναρωτιούνται επειδή το είπε ο δικηγόρος, ο Παπαδάκης και...

Συναδέλφισα διαβασα πολυ προσεκτικά τον ΚΦΑΣ και δεν ειδα κατι σχετικό μεσα.

Ετσι όμως που σε καθημερινή βαση μας βομβαρδιζουν με διαφορες πληροφορίες και δεν ξερουμε απο που θα μας βρει (ανθρωποι είμαστε μπορεί να μας ξεφυγει και κατι) αναρωτήθηκα μηπως βγήκε κατι νέο που δεν επεσε στην αντιληψη μου .

Εξάλου θεωρώ, όσο ψαγμένοι και αν είμαστε σαν επαγγελματίες , ότι πάντα θα πρέπει να διασταυρώνουμε απόψεις και ίσως καμμια φόρα και φήμες που κυκλοφορούν , για να μην βρεθούμε ποτέ στην δυσάρεστη θέση ,σαν επαγγελματίες, να χρειαστεί να δώσουμε λόγο για κάτι που μας προσπέρασε και δεν αντιληφθήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Όσο αφορά τα τιμολόγια... τα ήδη θεωρημένα μπλόκ τιμολογίων παροχής μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι εξαντλήσεως ή πρέπει απαραίτητα να αγοράσουμε νέο μπλοκ για να κόβουμε αθεώρητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο είναι ότι τώρα με πήρε τηλέφωνο πελάτης και μου είπε ότι η τράπεζα του ζητάει πάνω στο τιμολόγιο να γράφει αθεώρητο βάσει ΠΟΛ 1004/2013.

Άρχισαν τα όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο είναι ότι τώρα με πήρε τηλέφωνο πελάτης και μου είπε ότι η τράπεζα του ζητάει πάνω στο τιμολόγιο να γράφει αθεώρητο βάσει ΠΟΛ 1004/2013.

Άρχισαν τα όργανα.

Να πεις στην τραπεζα να παει να κουρευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Όσο αφορά τα τιμολόγια... τα ήδη θεωρημένα μπλόκ τιμολογίων παροχής μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι εξαντλήσεως ή πρέπει απαραίτητα να αγοράσουμε νέο μπλοκ για να κόβουμε αθεώρητα?

 

 

Να τελειώσεις με το θεωρημένο στέλεχος (εκτός και αν προβλέπεις επαναφορά της θεώρησης και θέλεις να το κρατήσεις στοκ για την περίπτωση πουν δεν θα μπορείς να θεωρήσεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...