Προς το περιεχόμενο

Διαιτολόγοι ΚΦΑΣ και ΠΑΡΟΧΗ ΑΣΦΑΛΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ


cchristos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε επικοινωνία με το υπουργείο οικονομικών και συγκεκριμένα με τον προιστάμενο του τμήματος στοιχείων οι διατροφολόγοι και διαοτολόγοι ανήκουν στα παραιατρικά επαγγέλματα και θα πρέπει να βάλουν φρολογική ταμειακή μηχανή και ότι το εισοδημάτους είναι από εμπορικές επιχειρήσεις και όχι ελεύθερα επαγγέλματα επίσης και οι ενοικιάσεις αυτοκινήτων θα βάλουν ΦΤΜ.

Περιμένουμε εγκύκλιο,μάλλον έως την Δευτέρα.

Μάκης

Βιβλίο κίνησης Καταργειται Πλέον έχουν την υποχρέωση να εκδίδουν αποδείξεις χειρόγραφες θεωρημενες(μόνο για τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων) ΠΟΛ 1037/92 . Μοτοσυκλετών ΦΤΜ ή ΕΑΦΑΔΣΣ στους ιδιώτης και τιμολόγια αθεώρητα στους επιτηδευματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ πάντως για να  είναι καλυμμένοι οι πελάτες μου (κατά την προσωπική μου άποψη) τους έχω ενημερώσει να θεωρήσουν απυ αλλά και να συνεχίσουν να γράφουν κανονικά το πρόσθετο βιβλίο. Στην τελική να μην φάνε πρόστιμο για αθεώρητα και ας τηρούν εκ' του περισσού το πρόσθετο, μέχρι να πάρει απόφαση η διοίκηση. Πάντως η άποψη του κ. Σταματόπουλου έχει λογική και μας «βολέυει» η χρήση του πρόσθετου στα προβλήματα  που αναφέρει ο συνάδελφος  olikampas

Κι αν σας βάλουν πρόστιμο για μη χρήση της ΦΤΜ, τι θα τους πείτε; Ότι με βόλευε η χρήση του πρόσθετου επειδή έτσι είπε ο Σταματόπουλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ,πήρα σήμερα τηλέφωνο ΔΟΥ και μου απάντησαν ότι θα πρέπει αρχικά να θεωρήσουν ΑΠΥ και περιμένουν εγκύκλιο για το αν θα πρέπει να πάρουν φτμ.(ΔΟΥ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Φυσικα και θα μας βόλευε η διατήρηση του πρόσθετου βιβλίου στους διαιτολόγους σε περίπτωση ελέγχου, αλλά βάση των 1004/2013, 1037/1992 και του ν.2238/1994, καταλήγω στο ότι οι ασκούντες παραιατρικά επαγγέλματα που δεν ανήκουν στα ελεύθερα όπως πχ ψυχολόγοι και φυσιοθεραπευτες, υποχρεούνται σε χρήση ΦΤΜ.

Θα συνφωνήσω και με τον κ. Αρχοντη για την πιθανότητα προστιμου για την μη χρηση της.

Τώρα όσον αφορά τη συνεχόμενη και διαρκή υπηρεσια που παρέχουν και το κάθε πότε θα πρέπει να κόβουν αποδειξη για να διασφαλίζονται σε περίπτωση ελέγχου, για αυτό θα πρέπει σίγουρα να βρέθει κάποια λύση για να προστατευθούν και από ενδεχόμενο έλεχγο αλλά και απο τους πελάτες που έχουν μάθει να πληρώουν κάθε μήνα και όχι κάθε συνεδρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως λέω μέχρι να αποφασίσουν και να βγάλουν τις εγκυκλίους αυτές  να μην ενημερώνουν βιβλίο-να μην εκδίδουν στοιχείο οπότε να μην χρειάζεται να αγοράσουν και ταμειακή και όλοι μια χαρά αφού δεν θα έχουν πελατεία. :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απόφαση που υπογράφει ο κ. Αγκιοναροσταχάκης Προϊστάμενός του τμήματος στοιχείων  του υπουργείου Οικονομικών οι επιχειρήσεις ενοικιαζομένων αυτοκινήτων θα πρέπει να βάλουν ΦΤΜ.

Επείγον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι επειδή βλέπω απαντήσεις από έγκυρους συναδέλφους να εμπεριέχουν δόσεις ειρωνείας, να ξεκαθαρίσω ότι:

Από την αρχή που η διοίκηση δεν έχει λάβει ακόμα επίσημη γνώμη στο θέμα ο καθένας θα πράξει / συμβουλεύσει τους πελάτες του κατά το δοκούν και κατά την προσωπικού του άποψη.

 

Όλα είναι θέμα ερμηνείας , ενός νόμου που πέρασε στο «πόδι» μαζί με το μνημόνιο , γι’αυτό και αντιμετωπίζουμε όλοι μας παραπλήσια θέματα.

Προσωπική μου άποψη σε ένα διοικητικό δικαστήριο είναι να μπορώ να αποδείξω ότι α)ο πελάτης δεν είχε πρόθεση φοροδιαφυγής/ φοροαποφυγής  και β)ότι εκδόθηκαν παραστατικά για τις εν λόγω συναλλαγές έστω και εάν θα έπρεπε να εκδοθούν με διαφορετικό τρόπο πχ ΦΤΜ.

 

Για παράδειγμα εάν μετά της 1/3 εκδώσω απυ θεωρημένη σε επιτηδευματία ….. συγνώμη λάθος σε υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών, θα μου βεβαιωθεί παράβασή? Η άποψη μου είναι πως όχι καθώς στην ΑΠΥ είναι α) θεωρημένη β)εμπεριέχει όλα τα στοιχεία που θα είχε το Τ.Π.Υ. και γ) εάν επιμένει ο ελεγκτής υπάρχουν και άλλοι νόμιμοι οδοί να κινηθούμε…..

 

Ας μην ξεχνάμε ότι πολλές αποφάσεις της διοίκησης έχουν ακυρωθεί σε δικαστήρια. Το θέμα είναι εάν αξίζει τον κόπο χρηματικά και ψυχικά να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία.

 

Συνοψίζω λοιπόν για να μην ξεφύγω από το θέμα που έχω ανοίξει ότι εάν δεν ληφθεί απόφαση από την διοίκηση για το θέμα, ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ δεν θα είναι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσημη απάντηση από τηλ. επικοινωνία που είχα με το υπουργείο. Κατάργηση πρόσθετου και υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων μέσω

ΦΤΜ. Μάλλον θα βγει και ερμηνευτική αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19/2/2013:
Υπουργείο Οικονομικών - Ταμειακές μηχανές
Επικοινωνία με Υπουργείο οικονομικών για τον τρόπο απεικόνισης συναλλαγών...

 

>> Υπουργείο Οικονομικών - Ταμειακές μηχανές

 

Ύστερα από επικοινωνία μας με τις υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών σας ανακοινώνουμε τα παρακάτω:

ΔΕΝ έχουμε πρόσθετο βιβλίο. Το βιβλίο πελατών το οποίο χρησιμοποιούσαμε καταργείται από 1/3/2013.

  • Επειδή πλέον δεν τηρούμε βιβλίο πελατών και 
  • επειδή δεν ανήκουμε στις εξαιρέσεις της ΠΟΛ 1037/1992 (άρα υπαγόμαστε στις γενικές διατάξεις και ακολουθούμε κάθε ΠΟΛ σε αυτό το πλαίσιο)

θα πρέπει να έχουμε είτε ταμειακή μηχανή είτε φορολογικό μηχανισμό (μηχανή που να βάζει την ειδική σήμανση στο όποιο έντυπο εκδίδουμε ηλεκτρονικά)

Ταυτόχρονα ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ Η ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΤΑΜΕΙΑΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ θα εκδίδουμε θεωρημένο παραστατικό μέσα στα γραφεία μας ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ.

Συνοψίζοντας λοιπόν

  1. Όχι πρόσθετο βιβλίο (πελατών) 
  2. Υποχρεωτικά ταμειακή μηχανή ή φορολογικό μηχανισμό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το Υπουργείο Οικονομικών πρέπει να μπει ταμειακή μηχανή. Στην ΔΟΥ σήμερα επέμεναν ότι πρέπει να εκδίδονται ΑΠΥ θεωρημένες και όχι ταμειακή μηχανή. Μου έδωσαν και το εξής:

http://www.sas-eforiakon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=323:prostheta-vivlia-kai-kfas&catid=34&Itemid=226

Ακολουθώ την γνώμη τους,εφόσον ανήκω στην συγκεκριμένη ΔΟΥ , ή  ότι μου είπαν από το Υπουργείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πρώτη απάντηση την πήραμε..... http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15822

 

Αντιθέτως ο διαιτολόγος- διατροφολόγος που παρέχει μόνο υπηρεσίες συμβουλών διαίτης, δεν χαρακτηρίζεται ως κέντρο αισθητικής αλλά θεωρείται ότι ασκεί παραϊατρικό επάγγελμα, ανεξάρτητα του λόγου παροχής των υπηρεσιών αυτών και δεν υποχρεούται να εφαρμόζει τις διατάξεις της παραγράφου 23 του άρθρου 4 του ΚΦΑΣ

 

τώρα αυτό που απομένει είναι και γραπτά ΟΧΙ ΠΡΟΦΩΡΙΚΆ να μας απαντήσουν εάν θα τηρούν ΦΤΜ ή θεωρημένες ΑΠΥ....

 

ΥΣ κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα καταργήσουν τις ΠΟΛ? Το πότε θα αρχίσουμε να γελάμε δεν μας έχουν πει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cchristos γνωμη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που θεωρουμε τον διαiτολογο-διατροφολογο  παραιατρικο και δεν υποχρεουται στις διαταξεις της παρ.23 του αρθρου 4 του ΚΦΑΣ,

αιρεται η εξαιρεση της ΠΟΛ1037/92.Συνεπως πρεπει να βαλουνε ταμειακη μηχανη...πιο ξεκαθαρο δεν γινεται πιστευω ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ Η ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ Η ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ..ΤΗΝ ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΤΕ?..ΠΑΡΑΙΑΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΛΕΝΕ?ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ,Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ  ΠΑΡΑΙΑΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧOYN?ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ Η ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ Η ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ..ΤΗΝ ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΤΕ?..ΠΑΡΑΙΑΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΛΕΝΕ?ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ,Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ  ΠΑΡΑΙΑΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧOYN?ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραιατρικό είναι. Δεν είναι όμως ελευθερο επάγγελμα όπως ο ψυχολόγος και ο φυσιοθεραπευτής. Άρα  ΦΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος Ρόκκας

Η μη ρητή αναφορα στα ελευθέρια επαγγελματα δεν αποτελεί διασφάλιση διοτι δυστυχως υπάρχει απόφαση του νομικού συμβουλίου του κράτους που χαρακτηριζει τους διαιτολογους ελευθεριο επαγγελμα, πραγμα που σημαίνει θεωρημένες ΑΠΥ ή μηχανισμό, και όχι ταμειακή μηχανή. Ακόμα η φράση οτι "ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΕΝΤΥΠΟ" δεν είναι όσο ξεκάθαρη θα έπρεπε. Δηλαδή καταργείται ρητά ή μπορεί να υπάρχει προαιρετική εφαρμογή ;

 

Παντως η εφαρμογη του ΚΦΑΣ παρατείνεται εως 29/3/12. Oι διαιτολόγοι έχουν υποβάλλει ερώτημα επιδιώκοντας να θεωρηθούν παραιατρικό ΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ και να μπορούν να εκδίδουν με ΦΤΜ.. Σας συνιστώ να περιμένετε την σχετική απάντηση πριν κάνετε οτιδήποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Πάντως βάσει Αρ. Πρωτ.: Δ15Β 1047046 ΕΞ 2013 (φυσιοθεραπευτες και παραιατρικα επαγγελματα) , θεωρω οτι οι διαιτολογοι με επαγγελματικη εδρα πανε σε ΦΤΜ ή ΕΑΦΔΣΣ ως παραιατρικο επαγγελμα μη κατονομαζομενο στην παρ.1 αρθ.48, Ν2238/1994.

 

Αρα:

1) Δεν ισχυει αυτο που λεει ο Σταματοπουλος για διατηρηση του προσθετου βιβλιου.

2) Δεν μπορουν να πανε βασει ΠΟΛ.1037/1192, ωστε να κοβουν θεωρημενες ΑΠΥ.

 

Τελικα ειναι ξεκαθαρο οτι πανε σε ΦΤΜ;;;;

 

Ειναι μπερδεμα τελικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπρο πιστευω εχει ξεκαθαρισει το θεμα, ταμειακη και καταργηση βιβλιου πελατων.Προσωπικα το εχω εφαρμοσει ηδη !

Καλημερα σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Αρ. πρωτ.: Δ12Α 1054369 ΕΞ 28.3.2013

 

Και τωρα;;;

Μηπως απαλλασσονται απο ΦΤΜ και πανε με χειρογραφο μπλοκακι (ειτε Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. του ν.1809/1988) επειδη τους κατεταξε στην παραγραφο 1 του αρθ.48;;;

 

Θα μας τρελανουν..., οσοι εχουν απομεινει δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, ΟΛΑ τα παραιατρικά επαγγέλματα πάνε με χειρόγραφο όπως τα κατονομαζόμενα ή μόνο αυτά που αναφέρει η απόφαση Αρ. πρωτ.: Δ12Α 1054369 ΕΞ 28.3.2013 ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ-ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.

 

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΤΕ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ ΑΠΥ Ή ΑΠΥ ΜΕ ΣΗΜΑΝΣΗ.ΣΩΣΤΑ?

 

ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΑΘΕΩΡΗΤΕΣ ΑΠΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΣΩΣΤΑ?

 

ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΣΦΑΛΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ-ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.

 

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΤΕ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ ΑΠΥ Ή ΑΠΥ ΜΕ ΣΗΜΑΝΣΗ.ΣΩΣΤΑ?  Όχι χειρόγραφες θεωρημένες, μόνο ταμειακή ή ΕΑΦΔΣΣ

 

ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΑΘΕΩΡΗΤΕΣ ΑΠΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΣΩΣΤΑ? Σωστά

 

ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΣΦΑΛΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ? Σωστά

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

καλημερα, διαιτολογοι διατροφολγοι με μηχανηματα στο γραφειο τους για παρακολουθηση των ποελατων, εχουν ταμειακη μηχανη υποχρεωτικα ή και με μπλοκ αποδειξης παροχης υπηρεσιων λιανικων γινεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...