Προς το περιεχόμενο

τι είδους εταιρεία συμφέρει για ιστοσελίδα ;


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μια ιστοσελίδα που θα ασχοληθεί με διαφήμιση και αγγελίες

τι είδους εταιρεία προτείνεται;

 

Παρακαλώ να απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν

και έχουν κάποια εμπειρία σε κάτι παρόμοιο.

 

Υπόψιν ότι δεν θα είναι μονοπρόσωπη ότι και να είναι

γιατί οι εταίροι θα είναι δύο άτομα

εκ των οποίων ο ένας είναι ιδιωτ. υπάλληλος και ο άλλος άνεργος.

 

Και επ αυτού, υπάρχει περίπτωση να απαλλαχθούν και οι δύο εταίροι

απο τις εισφορές ΟΑΕΕ λόγω της ιδιότητας τους (άνεργος και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ιστοσελίδα που θα ασχοληθεί με διαφήμιση και αγγελίες

τι είδους εταιρεία προτείνεται;

 

Παρακαλώ να απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν

και έχουν κάποια εμπειρία σε κάτι παρόμοιο.

 

Υπόψιν ότι δεν θα είναι μονοπρόσωπη ότι και να είναι

γιατί οι εταίροι θα είναι δύο άτομα

εκ των οποίων ο ένας είναι ιδιωτ. υπάλληλος και ο άλλος άνεργος.

 

Και επ αυτού, υπάρχει περίπτωση να απαλλαχθούν και οι δύο εταίροι

απο τις εισφορές ΟΑΕΕ λόγω της ιδιότητας τους (άνεργος και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ);

 

Παναγιώτη ο λογιστής που συνεργάζεσαι τι σου απάντησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω απασχολήσει κι άλλο λογιστή.

προσπαθω να βγάλω μόνος μου άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επ αυτού, υπάρχει περίπτωση να απαλλαχθούν και οι δύο εταίροι

απο τις εισφορές ΟΑΕΕ λόγω της ιδιότητας τους (άνεργος και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ);

 

 

Στο αρχικό ερώτημα, φορολογικά δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των εταιρειών, η επιλογή θα πρέπει να γίνει με νομικά κριτήρια, πραγματικά κριτήρια (όπως ποιος θα είναι ο διαχειριστής) ή και κόστος τήρησης βιβλίων (Β' ή Γ') κατ' εμέ.

 

 

Στο δεύτερο, ΙΚΕ με διαχειριστή τον ασφαλισμένο στο ΙΚΑ (5ήμερο), έχει εισφορές στον ΟΑΕΕ 0... Αλλά πάλι δεν ξέρω αν συμφέρει - δεν είναι ο μόνος παράγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπει διαχειριστής ο εργαζόμενος ως ιδιωτικός υπαλληλος και ο οποίος έχει πλήρες ωράριο τότε απαλάσσεται απο ΟΑΕΕ λοιπόν.

Αυτό ισχύει σε ΙΚΕ και ΕΠΕ να υποθέσω.

Ποιου είδους εταιρεία θέλει Β κατηγορίας βιβλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιου είδους εταιρεία θέλει Β κατηγορίας βιβλία;

Με συγχωρείτε, αλλά όταν ρωτάτε τέτοια πράγματα, φαίνεται ότι οι γνώσεις σας περί εταιρειών είναι  - τουλάχιστον - ανεπαρκέστατες, και ο τρόπος έρευνας που επιλέξατε, δηλαδή μέσω ενός φόρουμ, θα σας οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια σε λανθασμένες ή αποτυχημένες επιλογές. Ακολουθείστε τη συμβουλή του Κωστα στο #2 και συνεργαστείτε με κάποιον που να ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι ανεπαρκής! Αλλιώς δεν θα ζητούσα βοήθεια.  Από εδώ θέλω μια κατεύθυνση μόνο.  Οχι ότι αν μου πεις κάποιος κάτι θα το ακολουθήσω πιστά.  Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι ανεπαρκής! Αλλιώς δεν θα ζητούσα βοήθεια.  Από εδώ θέλω μια κατεύθυνση μόνο.  Οχι ότι αν μου πεις κάποιος κάτι θα το ακολουθήσω πιστά.  Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Δεκτή

Ξεκινείστε από τον ΚΦΑΣ και την ένταξη σε βιβλία. Μετά συνεχίστε με Εμπορικό Δίκαιο. Κατά πάσα πιθανότητα, αυτό θα σας παρει πολύ καιρό. Μην πτοείσθε όμως. Μπορεί αυτή τη συγκεκριμένη δουλειά να μην καταφέρετε να τη βγάλετε πέρα μόνος σας, όμως για επόμενες - και σε συνδυασμό με την πρακτική πείρα που θα αποκτήσετε από τον συνεργάτη που θα επιλέξετε- θα είστε όλο και πιο έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θα κρατατε εσεις τα βιβλια καντε μια ΟΕ

να σας ειναι και ποιο ευκολη η τηρηση

 

τα λεφτα που πιθανον γλιτωνετε απο τα προστιμα ειναι περισσοτερα απο τον ΟΑΕΕ του ανεργου

 

ασε που ισως γλιτωσουν την φυλακη οι ανθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΕ θελει Β κατηγοριας;

ναι αμε  μεχρι  εναμιση μυριο τζιρο  εχουν Β

 

 

Παρακαλώ να απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν

και έχουν κάποια εμπειρία σε κάτι παρόμοιο.     ειπατε..

 

ε λοιπον γνωριζω και εχω και εμπειρια.. αλλιως δεν θα το ελεγα

 

 

ενω ο κυριος Αρχοντης και ο κυριος Γριβας που στερουνται  , λενε κατι ακαταλαβιστικα για να πεταξουν σταχτη στα ματια του κοσμου.. 

οι εγκαθετοι ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περίπτωση αυτή όμως πρεπει να γραφτούν αμφότεροι οι 2 εταίροι στον ΟΑΕΕ

ή τουλάχιστον ένας ως διαχειριστής και να καταβάλλονται κανονικά οι εισφορές;

δεν παίζει απαλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περίπτωση αυτή όμως πρεπει να γραφτούν αμφότεροι οι 2 εταίροι στον ΟΑΕΕ

ή τουλάχιστον ένας ως διαχειριστής και να καταβάλλονται κανονικά οι εισφορές;

δεν παίζει απαλλαγή;

 

 

Εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ (για τον μισθωτό) βάσει ν.2084/92 αν είναι "νέος" ασφαλισμένος.

Οπότε πιθανότατα 1 ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάσει του ανωτέρω νόμου απαλλασσεται καταβολής εισφορών ΟΑΕΕ ο υπάλληλος που ασφαλίζεται στο ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όταν κάνουμε μια ΟΕ, δεν κοιτάμε μόνο αν μας βολεύει η τήρηση των λογιστικών βιβλίων. Έχει κι άλλες παραμέτρους, πολύ πιο σημαντικές, ειδικά στους χαλεπούς καιρούς μας... (βλ. λέξη: προσωπική ευθύνη εις ολόκληρον των ομορρύθμων εταίρων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω αγαπητέ Αρχοντή και έχει απόλυτο δίκιο αλλά τουλάχιστον στη παρούσα φάση τα έξοδα της σύστασης και της συντήρησης μιας εταιρείας ειναι το πιο σημαντικό από όλα.  Στη πορεία βλέπουμε για μετατροπή ΟΕ πιθανόν σε κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όποιος και να έρχεται για έναρξη του προτείνω ατομική.... Προφανώς θα προτιμούσα να είχα πολλές ΙΚΕ γιατί χρεώνω πολύ μεγαλύτερα νούμερα, αλλά με ενδιαφέρει να επιβιώσει η κάθε νέα επιχείρηση.

 

Και αν πάει καλά να κάνει εταιρεία αμέσως μετά...

 

Από καθαρά πρακτική οικονομική άποψη συμφέρει.

Αν σκεφτεί κανείς και μόνο ότι η ατομική με ένδειξη πρώτη έναρξη έχει απαλλαγή από το 650άρι για 5 χρόνια και η ΟΕ έχει χιλιάρικο με το καλημέρα, εκεί είναι που τους πείθω όλους... 

Ξαναλέω κάνω αυτή την κουβέντα πολύ συχνά με πολλούς που είναι στη διαδικασία της σύστασης νέας επιχείρησης, σε μικρές επιχειρήσεις κάθε ευρώ έχει σημασία....

 

 

 

Από νομική άποψη τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει σημασία και κοιτάς άλλα πράγματα. Αλλά αφορά καλύτερες δουλειές ως επί το πλείστον (που έχουν λίγο πολύ εκλείψει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν συστήσεις νέα επιχείρηση σαν ατομική έχει απαλλαγή ΟΑΕΕ και ισχύει και τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν συστήσεις νέα επιχείρηση σαν ατομική έχει απαλλαγή ΟΑΕΕ και ισχύει και τώρα;

 

βρε αστονα τωρα τον ακαταλαβιστικο το Γριβα τι λεει...  νομιζει μιλαει σε επιστημονες..

ΟΑΕΕ απαλλαγη εχει (υπο προυποθεσεις) μονο (κι αυτο ΑΝ) ο μισθωτος του ΙΚΑ

τα υπολοιπα.. οπως στα ειπα εγω ειναι

ΟΕ ..  και πασης Ελλαδος    για την περιπτωση σας

 

τι να μπερδευουμε τωρα τελη επιτηδευματος και νομικα και παρανομικα...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με νοιάζει ουσιαστικά, τουλάχιστον προς το παρόν, χαμηλά έξοδα μηνιαίως (οπότε στην ουσία να γλυτώνω ΟΑΕΕ) και τήρηση Β κατηγορίας βιβλίων

Αν αυτό επιτυγχανεται με ΙΚΕ, με ΕΠΕ, με ατομική δεν με ενοχλεί.

Εννοείται φυσικά ότι θα θέλω να επιλέξω την πιο "ακίνδυνη".

Εσοδα δεν θα υπάρχουν τρελά έτσι κι αλλιώς για να φοβάμαι την τρελή φορολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε αστονα τωρα τον ακαταλαβιστικο το Γριβα τι λεει...  νομιζει μιλαει σε επιστημονες..

ΟΑΕΕ απαλλαγη εχει (υπο προυποθεσεις) μονο (κι αυτο ΑΝ) ο μισθωτος του ΙΚΑ

τα υπολοιπα.. οπως στα ειπα εγω ειναι

ΟΕ ..  και πασης Ελλαδος    για την περιπτωση σας

 

τι να μπερδευουμε τωρα τελη επιτηδευματος και νομικα και παρανομικα...   

 

 

Όταν πληρώσει πάντως το πρώτο χιλιάρικο θα με θυμηθεί...  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ατομικη επιχειρηση στο ονομα του εργαζομενου στο Ικα. Θα απασχολει τον ανεργο με αποδειξη επαγγελματικης δαπανης, με συγκεκριμενη αμοιβη. Γλιτωνεις τελος επιτηδευματος για καμποσα χρονια, και μιση φορολογια εως 10.000 για τα πρωτα 3 χρονια. Συν του οτι μπορεις να μπεις σε διαφορα προγραμματα του ΕΣΠΑ (ενα απο αυτα ειναι και η προσληψη ανεργου πτυχιουχου εως 35). Η πιο φθηνη λυση

Εαν επιμενεις να φαινονται ντε και καλα 2 εταιροι, θα σου κοστισει παραπανω σε καθε περιπτωση. (οαεε, φοροι, λογιστης).

 

Προτεινω να αρχισεις ετσι και στην πορεια βλεποντας και κανοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όποιος και να έρχεται για έναρξη του προτείνω ατομική.... Προφανώς θα προτιμούσα να είχα πολλές ΙΚΕ γιατί χρεώνω πολύ μεγαλύτερα νούμερα, αλλά με ενδιαφέρει να επιβιώσει η κάθε νέα επιχείρηση.

 

Και αν πάει καλά να κάνει εταιρεία αμέσως μετά...

 

Από καθαρά πρακτική οικονομική άποψη συμφέρει.

Αν σκεφτεί κανείς και μόνο ότι η ατομική με ένδειξη πρώτη έναρξη έχει απαλλαγή από το 650άρι για 5 χρόνια και η ΟΕ έχει χιλιάρικο με το καλημέρα, εκεί είναι που τους πείθω όλους... 

Ξαναλέω κάνω αυτή την κουβέντα πολύ συχνά με πολλούς που είναι στη διαδικασία της σύστασης νέας επιχείρησης, σε μικρές επιχειρήσεις κάθε ευρώ έχει σημασία....

 

 

 

Από νομική άποψη τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει σημασία και κοιτάς άλλα πράγματα. Αλλά αφορά καλύτερες δουλειές ως επί το πλείστον (που έχουν λίγο πολύ εκλείψει).

αγαπητέ Γρίβα μάλλον εσύ θα κερδίσεις μου φαίνεται.  προς την ατομική επιχείρηση το βλέπω.  αλλά γιατί είπες απαλλαγή απο το 650άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ατομικη επιχειρηση στο ονομα του εργαζομενου στο Ικα. Θα απασχολει τον ανεργο με αποδειξη επαγγελματικης δαπανης, με συγκεκριμενη αμοιβη. Γλιτωνεις τελος επιτηδευματος για καμποσα χρονια, και μιση φορολογια εως 10.000 για τα πρωτα 3 χρονια. Συν του οτι μπορεις να μπεις σε διαφορα προγραμματα του ΕΣΠΑ (ενα απο αυτα ειναι και η προσληψη ανεργου πτυχιουχου εως 35). Η πιο φθηνη λυση

Εαν επιμενεις να φαινονται ντε και καλα 2 εταιροι, θα σου κοστισει παραπανω σε καθε περιπτωση. (οαεε, φοροι, λογιστης).

 

Προτεινω να αρχισεις ετσι και στην πορεια βλεποντας και κανοντας.

γλυτώνεις τέλος επιτηδεύματος; από που προκύπτει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...