Jump to content
  • 0

καταγγελία σύμβασης αμέσώς μετά το εξάμηνο ΟΑΕΔ


Question

υπαλληλος ατομικής επιχείρησης πήρε την άδεια 6 μηνών του ΟΑΕΔ

αμέσως μετά τη λήξη της άδειας τοκετού ,  η οποία (6μηνη άδεια) έληγε τώρα.

 

η υπάλληλος δήλωσε ότι θέλει να φύγει απο την επιχείρηση γιατί

θέλει να φροντίσει τα παιδιά της αλλά δεν θέλει να φύγει με οικειοθελή αποχώρηση

(για να καταφέρει να παρει κάποιο επίδομα προφανώς).

Αν κατατεθεί έντυπο καταγγελίας για τους ανωτέρω λόγους,

υπαρχει περίπτωση η επιχείρηση να μπλέξει ότι την απέλυσε

ενώ δεν επιτρέπεται ;

Τι μπορώ να κάνω για αυτό; Να τη βάλω να υπογραψει κάποια δήλωση;

Και αν το δεχτεί, κατοχυρώνεται η επιχειρηση;

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Δεν επιτρέπεται καταγγελία σε αυτή την περίπτωση γιατί προστατεύεται λόγω μητρότητας πρέπει να περάσει το χρονικό διάστημα που ορίζει ο νόμος. Μόνο με οικειοθελή.Δεν κατοχυρώνεται η επιχείρηση σε τυχόν έλεγχο ούτε με την υπεύθυνη δήλωση της εργαζομένης.Δηλαδή τι θα γράφει την ΥΔ !!!! Δεν γίνονται αυτά .Πως θα πάει στον ΟΑΕΔ να καταθέσει την καταγγελία για να επιδοτηθή προφανώς, αμέσως μετά την λήξη του 6μήνου....

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

υπαλληλος ατομικής επιχείρησης πήρε την άδεια 6 μηνών του ΟΑΕΔ

αμέσως μετά τη λήξη της άδειας τοκετού ,  η οποία (6μηνη άδεια) έληγε τώρα.

 

η υπάλληλος δήλωσε ότι θέλει να φύγει απο την επιχείρηση γιατί

θέλει να φροντίσει τα παιδιά της αλλά δεν θέλει να φύγει με οικειοθελή αποχώρηση

(για να καταφέρει να παρει κάποιο επίδομα προφανώς).

Αν κατατεθεί έντυπο καταγγελίας για τους ανωτέρω λόγους,

υπαρχει περίπτωση η επιχείρηση να μπλέξει ότι την απέλυσε

ενώ δεν επιτρέπεται ;

Τι μπορώ να κάνω για αυτό; Να τη βάλω να υπογραψει κάποια δήλωση;

Και αν το δεχτεί, κατοχυρώνεται η επιχειρηση;

οικειοθελη αποχωρηση

βρισκει μια επιχειρηση την ασφαλιζει 10 ημερες την απολυει και ολα καλα

Link to post
Share on other sites
  • 0

οικειοθελη αποχωρηση

βρισκει μια επιχειρηση την ασφαλιζει 10 ημερες την απολυει και ολα καλα

Οχι. Κανένας εργοδότης, ούτε και ο επόμενος μπορεί να την απολύσει πριν το παιδί γίνει 15 μηνών.*

 

*Σημείωση εκ των υστέρων:

Eγινε 18 μήνες με άρθρο 36 Ν.3996/2011.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Προφανώς ο γιατρός ρωτάει για να πεί κάνα καντή..,τι ιστορίες τρέλας είναι αυτές,

ποιός κατοχυρώνει τον εργοδότη για μελλοντικές τρέλες του οποιουδήποτε?

Η δουλεύει η φεύγει οικειοθελώς δεν υπάρχει άλλη οδός. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή , αλλά είναι αρκετά έτη στην επιχείρηση. εχει σημασία;

 

Έχει!

Αν π.χ. είχε περσινή ημερομηνία θα σου έλεγα να πας στον ΟΑΕΔ μια λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου και έτσι θα έμπαινε στο ταμείο.

Μπορεί να γίνει όμως αποχώρηση και  πρόσληψη σε επόμενο εργοδότη με σύμβαση ορισμένου χρόνου...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατρέ οικειοθελής αποχώρηση 4 μήνες πριν την γέννηση και επαναπρόσληψη ορισμένου χρόνου μετά τη γέννηση στον ίδιο εργοδότη γίνεται? Έχω μια περίπτωση που η κοπέλα είχε προβλήματα με την εγκυμοσύνη και θέλησε να αποχωρήσει (το έχει κάνει ήδη). Αλλά ειναι κρίμα να χάσει το επίδομα μητρότητας. Αν μπορεί η επιχείρηση, θέλει να βοηθήσει.

Σε παρακαλώ τη συμβολή σου..

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Eίτε μπορεί ο ΟΑΕΔ να κάνει αυτεπάγγελτη αναζήτηση πιστοποιητικού οικογενειακής κατάσταστης,

είτε να συνδεθεί με το ΙΚΑ ηλεκτρονικά και να διαπιστώσει την ημερομηνία της γέννησης του παιδιού.

 

Ν.3996/11 Άρθρο 36
Προστασία από απόλυση λόγω μητρότητας
1. Η παρ. 1 του άρθρου 15 του ν. 1483/1984 (Α΄ 153)
αντικαθίσταται ως εξής:
«1. Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της όσο και για το χρονικό διάστημα δεκαοκτώ (18) μηνών μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία. Η προστασία από την καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας ισχύει τόσο έναντι του εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται, χωρίς να έχει προηγουμένως απασχοληθεί αλλού, πριν συμπληρώσει δεκαοκτώ (18) μήνες από τον τοκετό ή το μεγαλύτερο χρόνο που προβλέπεται στην παρούσα, όσο και έναντι του νέου εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται και μέχρι τη συμπλήρωση των ανωτέρω χρόνων.

 

Με όλον τον σεβασμό που έχω στις μητέρες, αλλά δεν χρειάζεται να βάζουμε σε προβλήματα έναν νέο εργοδότη που ενδεχομένως, μπορεί να έχει την καλή θέληση, αλλά το πιθανότερο είναι να αγνοεί τη νομοθεσία κι εμείς κανονικά έχουμε υποχρέωση να προστατέψουμε και αυτόν.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Eίτε μπορεί ο ΟΑΕΔ να κάνει αυτεπάγγελτη αναζήτηση πιστοποιητικού οικογενειακής κατάσταστης,

είτε να συνδεθεί με το ΙΚΑ ηλεκτρονικά και να διαπιστώσει την ημερομηνία της γέννησης του παιδιού.

 

Ν.3996/11 Άρθρο 36

Προστασία από απόλυση λόγω μητρότητας

1. Η παρ. 1 του άρθρου 15 του ν. 1483/1984 (Α΄ 153)

αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της όσο και για το χρονικό διάστημα δεκαοκτώ (18) μηνών μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία. Η προστασία από την καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας ισχύει τόσο έναντι του εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται, χωρίς να έχει προηγουμένως απασχοληθεί αλλού, πριν συμπληρώσει δεκαοκτώ (18) μήνες από τον τοκετό ή το μεγαλύτερο χρόνο που προβλέπεται στην παρούσα, όσο και έναντι του νέου εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται και μέχρι τη συμπλήρωση των ανωτέρω χρόνων.

 

Με όλον τον σεβασμό που έχω στις μητέρες, αλλά δεν χρειάζεται να βάζουμε σε προβλήματα έναν νέο εργοδότη που ενδεχομένως, μπορεί να έχει την καλή θέληση, αλλά το πιθανότερο είναι να αγνοεί τη νομοθεσία κι εμείς κανονικά έχουμε υποχρέωση να προστατέψουμε και αυτόν.

 

H προστασία της νέας μητέρας είναι πρόβλημα... 

Αρχίζουμε να μοιάζουμε στο τέρας κι αυτό είναι το χειρότερο απ' όλα...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρχίζουμε να μοιάζουμε στο τέρας κι αυτό είναι το χειρότερο απ' όλα...

 

Συμφωνώ! Συμφωνώ!

Πρέπει να μας ενδιαφέρει η προστασία της μητέρας και γενικά η προστασία των εργασιακών δικαιωμάτων.

Πιστεύω πως οι πολίτες καλά θα κάνουμε να δώσουμε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στους νόμους, στο πως να συμμετέχουμε στον σχηματισμό των νόμοσχεδίων, ακόμα και στην ψήφιση τους και όχι απλά να αρκούμαστε σε βουλευτικές εκλογές μια φορά την τετραετία.

 

Διαφορετικά θα κλάψουν πολλές μανούλες....

Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνώ! Συμφωνώ!

Πρέπει να μας ενδιαφέρει η προστασία της μητέρας και γενικά η προστασία των εργασιακών δικαιωμάτων.

Πιστεύω πως οι πολίτες καλά θα κάνουμε να δώσουμε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στους νόμους, στο πως να συμμετέχουμε στον σχηματισμό των νόμοσχεδίων, ακόμα και στην ψήφιση τους και όχι απλά να αρκούμαστε σε βουλευτικές εκλογές μια φορά την τετραετία.

 

Διαφορετικά θα κλάψουν πολλές μανούλες....

Εγώ νόμιζα οτι έκλαιγε μόνο του Κίτσου.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχει!

Αν π.χ. είχε περσινή ημερομηνία θα σου έλεγα να πας στον ΟΑΕΔ μια λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου και έτσι θα έμπαινε στο ταμείο.

Μπορεί να γίνει όμως αποχώρηση και  πρόσληψη σε επόμενο εργοδότη με σύμβαση ορισμένου χρόνου...

 

Για πες μου ένα λόγο για τον οποίο δεν μπορεί μια σύμβαση αορίστου χρόνου να μετατραπεί με τη σύμφωνη γνώμη και των δύο μερών - εργοδότη κ εργαζόμενου - σε ορισμένου............  :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Για πες μου ένα λόγο για τον οποίο δεν μπορεί μια σύμβαση αορίστου χρόνου να μετατραπεί με τη σύμφωνη γνώμη και των δύο μερών - εργοδότη κ εργαζόμενου - σε ορισμένου............  :)

 

E...π.χ. σύμβαση αορίστου 10 ετών ξαφνικά γίνεται να λήγει σε ένα μήνα αζημίως για τον εργοδότη... λες να το φάει ο ΟΑΕΔ;

 

Γενικά σύμβαση αορίστου χρόνου να μετατραπεί σε ορισμένου δεν νομίζω ότι γίνεται.

Link to post
Share on other sites
  • 0

E...π.χ. σύμβαση αορίστου 10 ετών ξαφνικά γίνεται να λήγει σε ένα μήνα αζημίως για τον εργοδότη... λες να το φάει ο ΟΑΕΔ;

 

Σα θέλει η νύφη κι ο γαμπρός, τύφλα να 'χει ο ΟΑΕΔ..... Κι όμως, ενημερωτικά και μόνο, το έχει φάει..... και μια χαρά μάλιστα, χωρίς κανένα πρόβλημα....

 

Γενικά σύμβαση αορίστου χρόνου να μετατραπεί σε ορισμένου δεν νομίζω ότι γίνεται.

 

Γενικά όσο το έχω ψάξει, δεν έχω βρει κάτι διαφορετικό......

 

Όρος είναι, άμα συμφωνούνε και οι δύο ποιο το πρόβλημα..??

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν βλέπω πρόβλημα στην πρακτική λύση του Στέφανου.

 

Δηλαδή αν κάποιος εργάζεται 35 χρόνια, μπορεί να συμφωνήσει ένα μήνα πριν συνταξιοδοτηθεί ότι η σύμβασή του θα ....λήξει τον επόμενο μήνα αυτοδίκαια και αζημίως για τον εργοδότη;

Δεν στέκει παιδιά. Η σύμβαση ορισμένου χρόνου υφίσταται κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν θέλετε την  άποψή μου, για την εγκυρότητα μιας σύμβαση ορισμένου χρόνου, θα πρέπει να ισχύουν ορισμένες προϋποθέσεις όπως γράφει και ο συνάδελφος Δημήτρης. Π.χ. η ανάγκη απασχόλησης από την πλευρά του εργοδότη, να είναι έκτακτη ή παροδική και όχι με βάση μακροχρόνια ανάγκη ή διαρκής.

 

Ίσως μπορεί να τεκμηριωθεί η άποψη αυτή, μεταξύ άλλων και από το άρθρο 41 του ν.3986/2011, ασχέτως κατά την άποψή μου, αν αναφέρεται σε ανανεώσεις συμβάσεων ορισμένου χρόνου:

 

1. Η χωρίς περιορισμό ανανέωση συμβάσεων εργασίας ορισμένου χρόνου είναι επιτρεπτή, αν δικαιολογείται από έναν αντικειμενικό λόγο. Αντικειμενικός λόγος υφίσταται ιδίως:
Αν δικαιολογείται από τη μορφή ή το είδος ή τη δραστηριότητα του εργοδότη ή της επιχείρησης, ή από ειδικούς λόγους ή ανάγκες, εφόσον τα στοιχεία αυτά προκύπτουν αμέσως ή εμμέσως από την οικεία σύμβαση, όπως η προσωρινή αναπλήρωση μισθωτού, η εκτέλεση εργασιών παροδικού χαρακτήρα, η προσωρινή σώρευση εργασίας, ή η ορισμένη διάρκεια βρίσκεται σε συνάρτηση με εκπαίδευση ή κατάρτιση, ή γίνεται με σκοπό τη διευκόλυνση μετάβασης του εργαζομένου σε συναφή απασχόληση ή γίνεται για την πραγματοποίηση συγκεκριμένου έργου ή προγράμματος ή συνδέεται με συγκεκριμένο γεγονός ή αναφέρεται στον τομέα των επιχειρήσεων αεροπορικών μεταφορών και των επιχειρήσεων που ασκούν δραστηριότητες παροχής υπηρεσιών αεροδρομίου εδάφους και πτήσης.
2. Σε κάθε περίπτωση, οι λόγοι οι οποίοι δικαιολογούν την ανανέωση της σύμβασης ή σχέσης εργασίας ορισμένης χρονικής διάρκειας πρέπει να αναφέρονται στη σχετική συμφωνία των μερών, η οποία συνάπτεται εγγράφως, ή να προκύπτουν ευθέως από αυτήν.
Αντίγραφο της συμφωνίας αυτής πρέπει να παραδίδεται στον εργαζόμενο αμελλητί μετά την έναρξη της προσφοράς της εργασίας του. Ο έγγραφος τύπος της ανωτέρω συμφωνίας δεν είναι απαραίτητος, όταν η ανανέωση της σύμβασης ή σχέσης εργασίας έχει εντελώς ευκαιριακό χαρακτήρα και δεν έχει διάρκεια μεγαλύτερη των δέκα (10) εργάσιμων ημερών.
3. Σε περίπτωση μη συνδρομής αντικειμενικού λόγου, όπως αυτός ορίζεται στην παράγραφο 1 του παρόντος και εφόσον η χρονική διάρκεια των διαδοχικών συμβάσεων ή σχέσεων εργασίας ορισμένου χρόνου υπερβαίνει συνολικά τα τρία (3) έτη, τεκμαίρεται ότι με αυτές επιδιώκεται η κάλυψη πάγιων και διαρκών αναγκών της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης με συνέπεια τη μετατροπή αυτών σε συμβάσεις ή σχέσεις εργασίας αορίστου χρόνου. Αν στο χρονικό διάστημα των τριών (3) ετών ο αριθμός των ανανεώσεων, σύμφωνα με την παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, διαδοχικών συμβάσεων ή σχέσεων εργασίας υπερβαίνει τις τρεις (3), τεκμαίρεται ότι με αυτές επιδιώκεται η κάλυψη πάγιων και διαρκών αναγκών της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης με συνέπεια τη μετατροπή των συμβάσεων αυτών σε συμβάσεις ή σχέσεις εργασίας αορίστου χρόνου.
Το βάρος της ανταπόδειξης σε κάθε περίπτωση φέρει ο εργοδότης.

4. «Διαδοχικές» θεωρούνται οι συμβάσεις ή σχέσεις εργασίας ορισμένου χρόνου που καταρτίζονται μεταξύ του ίδιου εργοδότη και του ίδιου εργαζόμενου, με τους ίδιους ή παρεμφερείς όρους εργασίας και δεν μεσολαβεί μεταξύ τους χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των σαράντα πέντε (45) ημερών, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και οι μη εργάσιμες ημέρες. Προκειμένου περί ομίλου επιχειρήσεων για την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου στην έννοια του όρου «ίδιου εργοδότη» περιλαμβάνονται και οι επιχειρήσεις του ομίλου. ...

 

Καλή συνέχεια.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν θέλετε την  άποψή μου, για την εγκυρότητα μιας σύμβαση ορισμένου χρόνου, θα πρέπει να ισχύουν ορισμένες προϋποθέσεις όπως γράφει και ο συνάδελφος Δημήτρης. Π.χ. η ανάγκη απασχόλησης από την πλευρά του εργοδότη, να είναι έκτακτη ή παροδική και όχι με βάση μακροχρόνια ανάγκη ή διαρκής.

 

Ίσως μπορεί να τεκμηριωθεί η άποψη αυτή, μεταξύ άλλων και από το άρθρο 41 του ν.3986/2011, ασχέτως κατά την άποψή μου, αν αναφέρεται σε ανανεώσεις συμβάσεων ορισμένου χρόνου:

 

 

Καλή συνέχεια.

 

Η θεωρία είναι αυτή:

"Η σύμβαση εξαρτημένης εργασίας μπορεί να συμφωνηθεί για ορισμένο ή αόριστο χρόνο. Σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου υπάρχει όταν δεν καθορίζεται η διάρκειά της. Σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου υπάρχει όταν η λύση της είναι ημερολογιακά καθορισμένη ή όταν συνδέεται με την εκτέλεση ορισμένου έργου ή την επέλευση ορισμένου γεγονότος".

 

Άρα, όταν κάποιος προσλαμβάνεται για αόριστο χρόνο, τότε η σχέση εργασίας είναι αυτό ακριβώς: αορίστου χρόνου. 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...