Jump to content

Καταχώρηση δαπάνης εισφορών σε ταμεία ασφάλισης


Recommended Posts

Τι θα λέγατε για τον 61.92.0Χ  γαι τα Διπλογραφικά? (Μια πρωτη σκέψη και χωρίς ψάξιμο)

  

 

Ο λογαριασμός  καταχώρησης είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που δημιούργησε η κατάταξη των ασφαλιστικών αυτών  εσιφορών στις δαπάνες του άρθρου 31 ΚΦΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε για τον 61.92.0Χ  γαι τα Διπλογραφικά? (Μια πρωτη σκέψη και χωρίς ψάξιμο)

 

 

Θα έλεγα ότι είναι υποχρεωτικός δευτεροβάθμιος και αφορά σε εισφορές για ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν σχέση αντιμισθίας με την εταιρεία (έτσι το αντιλαμβάνομαι)

 

κι εγώ προς 61... βλέπω αλλά δεν έχω καταλήξει για πιο κάτω.

Όσο αφορά στο "διπλογραφικά" ........ δεν αλλάζει κάτι.

Ότι ισχύσει εδώ θα ισχύσει και στα απλογραφικά. Η λογιστική είναι μία

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός  καταχώρησης είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που δημιούργησε η κατάταξη των ασφαλιστικών αυτών  εσιφορών στις δαπάνες του άρθρου 31 ΚΦΕ.

 

 

προφανώς.........

αλλά πρέπει κι αυτό να αντιμετωπιστεί.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς.........

αλλά πρέπει κι αυτό να αντιμετωπιστεί.

 

Αναμένουμε τη χρησμοδότηση του Μαυραγάνη για τα ...ανοικτά θέματα . Τον λογαριασμό θα τον βρούμε. (Συμφωνώ πάντως με την επισήμανσή σου )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

σε σεμινάριο που παρακολούθησα (με εισηγητή τον κ.Κορομηλά) , είπε ότι η καταχώρηση του εξόδου γίνεται με την ημερομηνία πληρωμής είτε σε απλογραφικά είτε σε διπλογραφικά . Και ότι αναγνωρίζονται όλες οι εισφορές που καταβάλλονται ακόμα και αν περιέχουν ρύθμιση . Είπε ότι θα βγει ερμηνευτική που θα τα αναφέρει όλα αυτά.

.....και φορολογικη αναμορφωση,το ποσο των προσαυξησεων ,που ειναι  μεσα στη ρυθμιση..

Link to comment
Share on other sites

και ένα ολόφρεσκο νέο 

 

οι ασφαλιστικές εισφορές θα αποτελούν δαπάνη μόνο στις ατομικές επιχειρήσεις 

 

έτσι λένε οι παράγοντες του υπουργείου 

 

 

Καλημέρα Γιάννη

 

Το κρατάνε μυστικό οι παράγοντες ? Ας το νομοθετήσουν , ας το εγκυκλιάσουν ,..... να δούμε τι θα πράξουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

και ένα ολόφρεσκο νέο 

 

οι ασφαλιστικές εισφορές θα αποτελούν δαπάνη μόνο στις ατομικές επιχειρήσεις 

 

έτσι λένε οι παράγοντες του υπουργείου 

ΛΑΜΠΡΑ ΜΥΑΛΑ . . . Υπέροχες ιδέες . . .

Link to comment
Share on other sites

και ένα ολόφρεσκο νέο 

 

οι ασφαλιστικές εισφορές θα αποτελούν δαπάνη μόνο στις ατομικές επιχειρήσεις 

 

έτσι λένε οι παράγοντες του υπουργείου 

Καλημέρα. Οι εταίροι σε μια ΟΕ ή ΕΕ ή ΕΠΕ κλπ. δεν είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν ασφαλιστικά ταμεία? Γιατί σε αυτούς δεν θα είναι δαπάνη της εταιρείας? Αδικο...

Link to comment
Share on other sites

και ένα ολόφρεσκο νέο 

 

οι ασφαλιστικές εισφορές θα αποτελούν δαπάνη μόνο στις ατομικές επιχειρήσεις 

 

έτσι λένε οι παράγοντες του υπουργείου 

Από που προκύπτει πάλι αυτό.

Τι ΜΑΛ@ΚΙΕΣ είναι αυτές; Πρέπει να αντιδράσουμε άμεσα.

Δηλαδή στις ΟΕ ΕΕ ΕΠΕ δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ασφαλίζονται;

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει πάλι αυτό.

Τι ΜΑΛ@ΚΙΕΣ είναι αυτές; Πρέπει να αντιδράσουμε άμεσα.

Δηλαδή στις ΟΕ ΕΕ ΕΠΕ δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ασφαλίζονται;

 

Οι συνηθισμένες του ΥΟ

καμιά έκπληξη.

συνηθίσαμε τόσα χρόνια σε αλλοπρόσαλλες αποφάσεις και (μη) λύσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι

 

Σχετικά με το θέμα αυτό, μιας και έφτασε η ώρα που ''πέφτουν'' τα λεφτά στον ΟΑΕΕ και ολοκληρώνονται σιγά σιγά οι καταχωρήσεις του Α τριμήνου 2013.

 

Τα δικά μου ερωτήματα (όπως και των υπολοίπων), αναπάντητα φυσικά απ'το υπουργείο (έχει βγει καμιά ΠΟΛ?) είναι τα εξής:

 

α) εισφορές ρυθμισμένες και μη προηγούμενων ετών που καταβάλλονται εντός του 2013 θα καταχωρηθούν φέτος στα βιβλία των επιχειρήσεων?

β) τι γίνεται με τους φορολογούμενους που έχουν ατομική αλλά είναι ταυτόχρονα μέλη σε εταιρείες (και το ανάποδο)? Που θα επιλέξουν να καταχωρηθούν οι εισφορές των ταμείων ασφάλισης οεο???

 

Από σεμινάριο και εγώ έχω λάβει τα εξής:

 

Υπάρχει στα άδυτα της ελληνικής γραφειοκρατίας η  ΠΟΛ 1042/8.2.1993 όπου έχει γίνει δεκτό ότι οι εισφορές του φορολογούμενου σε ταμεία ασφάλισης, κατά την εφαρμογή της διάταξης της περ β' της παρ.1 του άρθρου 8 του ΚΦΕ, εκπίπτουν από το εισόδημα του έτους εντός του οποίου καταβάλλονται, χωρίς να ενδιαφέρει αν οι εισφορές ανάγονται σε αυτό το έτος ή σε άλλα έτη.

 

Κατά συνέπεια, το ίδιο ισχύει και στις ρυθμισμένες οφειλές προηγούμενων ετών οι οποίες θα καταβάλλονται από 1/1/2013 και μετά.

 

Το ερώτημα σε ποιας εταιρείας τα βιβλία θα μπαίνουν οι εισφορές παραμένει αναπάντητο.....? ? ? ?

 

Επισημαίνω ότι αυτά πέρα της πολ του 93 δε έχω βρει ακόμα κάτι σχετικό σε κάποια ερμηνευτική πρόσφατη εγκύκλιο του υπουργείου.

 

P.S.

Για τις Α.Ε., οι ασφαλιστικές εισφορές μετόχων που είναι και μέλη του Δ.Σ. επιβαρύνουν τους ίδιους και όχι τις Α.Ε.

 

Α και κάτι άλλο...τελικά σε ποιο λογαριασμό λογιστικής θα τις καταχωρούσατε τις ασφαλιστικές εισφορές του Ο.Α.Ε.Ε.? Κάπου στον 61.94.08.....?????

Link to comment
Share on other sites

 Λογιστικά δεν υπάρχει κανένα θέμα ισχύει ότι ίσχυε . Απο κει και πέρα μετά την λογιστική καταχώρηση ακολουθεί η φορολογική αναμόρφωση και έως τότε σίγουρα θα γνωρίζουμε αν και ποτε και ποιο ποσό εκπίπτει .

Link to comment
Share on other sites

 Λογιστικά δεν υπάρχει κανένα θέμα ισχύει ότι ίσχυε . Απο κει και πέρα μετά την λογιστική καταχώρηση ακολουθεί η φορολογική αναμόρφωση και έως τότε σίγουρα θα γνωρίζουμε αν και ποτε και ποιο ποσό εκπίπτει .

Πολύ σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Απο το φορομπηχτικο κράτος ... το σωστό για αυτούς θα είναι φαντάζομαι να γινεται κάθε δίμηνο η εγγραφη και τελος του ετους η αναμορφωση για αυτά που δεν εχουν πληρωθεί!!! Γιατί με αυτο τον τρόπο επιρεάζεται ο αυτοέλεγχος.... Τώρα οσο αναφορα ταμεία δικηγόρων και ΤΣΑΥ τι στο καλό θα κάνουμε, οπου αυτοί πληρώνουν συνηθως το επόμενο έτος ?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Το κόστος εγγραφής στον ΟΑΕΕ σε ατομική επιχείρηση (β κατηγορίας βιβλία) το καταχωρούμε σαν έξοδο????

 

Απάντηση: ? Άγνωστο!

 

Καλησπέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Το κόστος εγγραφής στον ΟΑΕΕ σε ατομική επιχείρηση (β κατηγορίας βιβλία) το καταχωρούμε σαν έξοδο????

 

Απάντηση: ? Άγνωστο!

 

Καλησπέρα!!

 

Γιατί άγνωστο;

 

Γνωστότατο: Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...