Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιδοτούμενος στο 4ετές πρόγραμμα του ΟΑΕΔ μπορεί να κάνει παράλληλα και έναρξη?


stavr

Ερώτηση

Επιδοτούμενος στο 4ετές πρόγραμμα του ΟΑΕΔ που διανύει το 2ο έτος του προγράμματος αν κάνει παράλληλα έναρξη ως ασφ. σύμβουλος θα υπάρχει πρόβλημα με το πρόγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα;

 

Η προυπόθεση πρόσληψής του ήταν να είναι άνεργος (πριν προσληφθεί).

Από την πρόσληψη και μετά ποιος του απαγορεύει να κάνει παράλληλα έναρξη (με εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ επίσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα;

 

Η προυπόθεση πρόσληψής του ήταν να είναι άνεργος (πριν προσληφθεί).

Από την πρόσληψη και μετά ποιος του απαγορεύει να κάνει παράλληλα έναρξη (με εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ επίσης).

Και εγώ ετσι ξέρω αλλά κάπου είδα μια τροποποίηση για το πρόγραμμα νέων πτυχιούχων ΑΕΙ –ΤΕΙ εως 35 ετών ότι εκεί απαγορεύεται και λέω μπας και…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνε μια ερώτηση στον ΟΑΕΔ καλού κακού να δεις τι θα σου πουν αλλά κι εγώ δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω πως απαγορεύεται, επανέρχομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραιος ο lammergeier.

Σε ευχαριστώ zeus,

μετρίασε όμως τους επαίνους σου, γιατί εδώ μέσα "κυκλοφορούν" πολύ μεγαλύτερα πνεύματα από εμένα, μα τον Δία...

Ένα από αυτά μόλις σήμερα γύρισε... :) :)

 

Να είσαι καλά.

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, anastasia για το 2εττές και το 4ετές σε ερώτηση που έκανα στον οαεδ μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, anastasia για το 2εττές και το 4ετές σε ερώτηση που έκανα στον οαεδ μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός.

Λογικό, γιατί σε αυτα επιδοτούνται οι εισφορές ενώ στο άλλο που απαγορεύεται επιδοτείτε ο μισθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, εγώ δεν το βρίσκω και τόσο λογικό, γιατί υποτίθεται πως σε επιδοτεί επειδή είσαι άνεργος, εάν κάνεις έναρξη μετά δεν θα είσαι άνεργος (στα χαρτιά τουλάχιστον) πλέον !! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως ..  και εμενα ,αν με ρωτουσε καποιος, θα ελεγα οτι δεν συμφωνω..η λογικη του προγραμματος ειναι να .επιδοτηση (βοηθηση) την επιχειρηση για να προσλαβη  και να  διατηρηση ΑΝΕΡΓΟΥΣ

οταν εσυ  κανεις εναρξη, ενοειται οτι  παυεις να εισαι  ανεργος .αντιθετα, εισαι ενεργος και...μαλιστα..διπλοθεσιτης... βγες λοιπον  εξω να  παρη την θεση σου και να πληρωθη  καποιος αλλος που ειναι πραγματι ανεργος. θα μου πητε και να μεινη, αραγε... θα το βρουν...? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γραφικός

ας δούμε το εξής σκεπτικό : έχω μία επιχείρηση και δικαιούμαι ως επιχείρηση επιδότηση 1 ο άνεργος δεν πέρνει βοήθεια όλη η βοήθεια πηγαίνει στον εργοδότη 2 ούτε ο άνεργος ούτε η επιχείρηση δεσμεύτηκε να μην κάνει ο εργαζόμενος άλλη εργασία 3 με δύο δουλειές το κράτος έχει φορολογικό όφελος 4 δεν είναι υποχρεωμένος ο εργαζόμενος να αναγγείλει στον εργοδότη τι άλλο κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι μισοί λένε στον ΟΑΕΔ, οπως και εδώ, το ένα και οι άλλοι μισοί το άλλο. 1ον ) δεν μπορούν να τον βρουν  με τα χαρτιά του ελέγχουν 2ον) δεν ειναι στους απαγορευτικούς και δεσμευτικούς όρους.3)  Γιατί να την πληρωσει η επιχ/ση? Οπότε εάν καταλάβουν κάτι τοτε παει δικαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατα κυριο λογο η επιχειρηση ωφελειται λογω μειωσης των ασφ εισφορων και κατα δευτερον λογο ο ανεργος που ευρισκει δουλεια...με την κοινη λογικη αν το παρουμε οταν μετα απο πχ 7 μηνες ο πρωην ανεργος και νυν υπαλληλος  θελει να κανει εναρξη δεν τον εμποδιζει σε τιποτα αυτο....οι περιορισμοι και οι δεσμευσεις αφορουν την επιχειρηση σε περαιτερω προσληψεις , σε υπαρχον και δεσμευομενο προσωπικο κλπ...αλλο που πολλοι εκμεταλλευονται τετοια προγραμματα και κανουν και μετα εναρξη για να παρουν απαλλαγη απο την μια αυτοι και η επιχειρηση επωφελειται των μειωμενων εισφορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...