Προς το περιεχόμενο

Εγγραφες στο λογιστικο σχεδιο για διαφορα θεματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδελφοι θα ηθελα τη βοηθεια σας και τα φωτα σας.

Εχω γραφτει σε ενα προγραμμα e-learning του πανεπιστημιου Αθηνων και παρακολουθω μαθηματα μεσω διαδικτυου με αντικειμενο "ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΓΛΣ".

 

Μεχρι στιγμης τα εχω καταφερει αρκετα καλα θα ελεγα και εχω συγκεντρωσει αρκετα υψηλη βαθμολογια στο τεστ ομως που δινω τη Δευτερα στις 4/2 θα ηθελα τη βοηθεια των γεροντοτερων και σοφοτερων για καποια ερωτηματα που εχω βρει την απαντηση αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Δυστυχως διαπιστωνω οτι η υλη που μας εχει δοθει ειναι αρκετα ελλιπης και δε βοηθα για αυτο απευθυνομαι σε σας.

 

Τα ερωτηματα εχουν ως εξης:

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 7/10. [25 Βαθμοί]

Να καταχωρηθεί η εγγραφή στο Ημερολόγιο για το παρακάτω λογιστικό γεγονός:

15/06/2010: Η εταιρία «ΠΑΝΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΧΑΪΑΣ ΑΕ» κατέβαλε καθυστερημένα, την δόση του μήνα Μαΐου, του φόρου περαίωσης χρήσης 2006. Από την Δ.Ο.Υ. εκδόθηκε το διπλότυπο Νο 7552 ποσού 3.160,00 €, πλέον προσαύξηση 47,40 €. Η πληρωμή αυτή έγινε με επιταγή ημέρας ΕΤΕ.

 

 

Στην ερωτηση δε γινεται αναφορα για το αρχικο ποσο της περαιωσης που βεβαιωνεται και ως εκ τουτου δεν ξερω τι ποσο να χρεωσω στον 42.04 με αντιστοιχη πιστωση του 54.99

Αυτο βεβαια σημαινει οτι δε γνωριζω και τι ποσα θα μεταφερω εν τελει στον 88.06 στο τελος της χρησης αρα αρκουμαι στο να καταχωρησω μονο την πληρωμη της συγκεκριμενης δοσης και τιποτα παραπανω αν και θεωρω οτι η ερωτηση ειναι ελλιπης.

 

Αρα εχουμε και λεμε: 82.00      47,40           Χ

                                  54.99      3160,00       Χ

                                  38.03      3207,40       Π

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 8/10. [25 Βαθμοί]

Να καταχωρηθούν οι εγγραφές στο Ημερολόγιο για το παρακάτω λογιστικό γεγονός:

31/07/2010: Η εταιρία «ΠΑΝΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΧΑΪΑΣ ΑΕ» εξοφλεί τον προμηθευτή εξωτερικού «ALPHA SPA» αξίας 30.000,00 $, από τον όψεως ΕΤΕ. Την ημέρα της πληρωμής η ισοτιμία του $ είναι 0,94 €. Η τράπεζα αναλαμβάνει τα χρήματα για την πληρωμή, από τον λογαριασμό όψεως, εισπράττει για έξοδα της 315,00 € και εκδίδει το παραστατικό Νο 625.

 

Και αυτη η ερωτηση θεωρω οτι ειναι ελλιπης γιατι δεν αναφερεται η αντιστοιχη ισοτιμια ευρω-δολλαριου την ημερα της αγορας των εμπορευματων απο τον προμηθευτη για να μπορω να βγαλω θετικες ή αρνητικες συνναλλαγματικες διαφορες. Ως εκ τουτου υποθετω οτι δεν υπαρχουν τετοιες και κανω την εξης εγγραφη:

 

50.01.00.02                           28200,00 (30000*0,94)       Χ

65.98.00.99                           315,00                                 Χ

38.03.00.00                           28515,00                             Π

 

 

Και τελος εχουμε το εξης ερωτημα:

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 10/10. [25 Βαθμοί]

Να καταχωρηθεί η εγγραφή στο Ημερολόγιο για το παρακάτω λογιστικό γεγονός:

03/07/2010: Η εταιρία «ΠΑΝΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΧΑΙΑΣ ΑΕ» αναλαμβάνει με σύμβαση την προμήθεια για ένα έτος, με διάφορα υλικά του νοσοκομείου «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ». Από το λογιστήριο του «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ» για την καλή εκτέλεση της παραπάνω σύμβασης ζητείται από την εταιρία Εγγυητική Επιστολή ύψους 20.000,00 €. Η εταιρία ακολούθως εκδίδει μέσω της τράπεζας ΕΤΕ την εγγυητική επιστολή Νο 1517272 προς τον «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ».

 

Επισης στη συγκεκριμενη ερωτηση δε γινεται σαφες αν η εγγυητικη επιστολη γινεται μεσω του τραπεζικου λογαριασμου που διατηρει η εταιρεια στην ΕΤΕ ή αν γινεται με καταθεση μετρητων στην ΕΤΕ. Εγω υπεθεσα το πρωτο αν και δεν ειναι ξεκαθαρο.

 

Ετσι κανω τις εξης εγγραφες:

 

02.04.00.01                         20000,00             Χ

06.04.00.01                         20000,00             Π

 

και

 

33.17                                  20000,00             Χ

38.03.                                 20000,00             Π

 

 

Θελω να μου πειτε κι εσεις τη γνωμη σας σας παλαιοτεροι που ειστε.

Τα εχω κανει καλα?

Συμφωνειτε?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι θα ηθελα τη βοηθεια σας και τα φωτα σας.

Εχω γραφτει σε ενα προγραμμα e-learning του πανεπιστημιου Αθηνων και παρακολουθω μαθηματα μεσω διαδικτυου με αντικειμενο "ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΓΛΣ".

 

Μεχρι στιγμης τα εχω καταφερει αρκετα καλα θα ελεγα και εχω συγκεντρωσει αρκετα υψηλη βαθμολογια στο τεστ ομως που δινω τη Δευτερα στις 4/2 θα ηθελα τη βοηθεια των γεροντοτερων και σοφοτερων για καποια ερωτηματα που εχω βρει την απαντηση αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Δυστυχως διαπιστωνω οτι η υλη που μας εχει δοθει ειναι αρκετα ελλιπης και δε βοηθα για αυτο απευθυνομαι σε σας.

 

Τα ερωτηματα εχουν ως εξης:

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 7/10. [25 Βαθμοί]

Να καταχωρηθεί η εγγραφή στο Ημερολόγιο για το παρακάτω λογιστικό γεγονός:

15/06/2010: Η εταιρία «ΠΑΝΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΧΑΪΑΣ ΑΕ» κατέβαλε καθυστερημένα, την δόση του μήνα Μαΐου, του φόρου περαίωσης χρήσης 2006. Από την Δ.Ο.Υ. εκδόθηκε το διπλότυπο Νο 7552 ποσού 3.160,00 €, πλέον προσαύξηση 47,40 €. Η πληρωμή αυτή έγινε με επιταγή ημέρας ΕΤΕ.

 

 

Στην ερωτηση δε γινεται αναφορα για το αρχικο ποσο της περαιωσης που βεβαιωνεται και ως εκ τουτου δεν ξερω τι ποσο να χρεωσω στον 42.04 με αντιστοιχη πιστωση του 54.99

Αυτο βεβαια σημαινει οτι δε γνωριζω και τι ποσα θα μεταφερω εν τελει στον 88.06 στο τελος της χρησης αρα αρκουμαι στο να καταχωρησω μονο την πληρωμη της συγκεκριμενης δοσης και τιποτα παραπανω αν και θεωρω οτι η ερωτηση ειναι ελλιπης.

 

Αρα εχουμε και λεμε: 82.00      47,40           Χ    81.00 αφού η προσαύξηση αφορά καθυστέρηση πληρωμής στην τρέχουσα χρήση και όχι στην προηγούμενη.

                                  54.99      3160,00       Χ

                                  38.03      3207,40       Π     

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 8/10. [25 Βαθμοί]

Να καταχωρηθούν οι εγγραφές στο Ημερολόγιο για το παρακάτω λογιστικό γεγονός:

31/07/2010: Η εταιρία «ΠΑΝΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΧΑΪΑΣ ΑΕ» εξοφλεί τον προμηθευτή εξωτερικού «ALPHA SPA» αξίας 30.000,00 $, από τον όψεως ΕΤΕ. Την ημέρα της πληρωμής η ισοτιμία του $ είναι 0,94 €. Η τράπεζα αναλαμβάνει τα χρήματα για την πληρωμή, από τον λογαριασμό όψεως, εισπράττει για έξοδα της 315,00 € και εκδίδει το παραστατικό Νο 625.

 

Και αυτη η ερωτηση θεωρω οτι ειναι ελλιπης γιατι δεν αναφερεται η αντιστοιχη ισοτιμια ευρω-δολλαριου την ημερα της αγορας των εμπορευματων απο τον προμηθευτη για να μπορω να βγαλω θετικες ή αρνητικες συνναλλαγματικες διαφορες. Ως εκ τουτου υποθετω οτι δεν υπαρχουν τετοιες και κανω την εξης εγγραφη:

 

50.01.00.02                           28200,00 (30000*0,94)       Χ

65.98.00.99                           315,00                                 Χ

38.03.00.00                           28515,00                             Π

 

 

Και τελος εχουμε το εξης ερωτημα:

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 10/10. [25 Βαθμοί]

Να καταχωρηθεί η εγγραφή στο Ημερολόγιο για το παρακάτω λογιστικό γεγονός:

03/07/2010: Η εταιρία «ΠΑΝΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΧΑΙΑΣ ΑΕ» αναλαμβάνει με σύμβαση την προμήθεια για ένα έτος, με διάφορα υλικά του νοσοκομείου «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ». Από το λογιστήριο του «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ» για την καλή εκτέλεση της παραπάνω σύμβασης ζητείται από την εταιρία Εγγυητική Επιστολή ύψους 20.000,00 €. Η εταιρία ακολούθως εκδίδει μέσω της τράπεζας ΕΤΕ την εγγυητική επιστολή Νο 1517272 προς τον «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ».

 

Επισης στη συγκεκριμενη ερωτηση δε γινεται σαφες αν η εγγυητικη επιστολη γινεται μεσω του τραπεζικου λογαριασμου που διατηρει η εταιρεια στην ΕΤΕ ή αν γινεται με καταθεση μετρητων στην ΕΤΕ. Εγω υπεθεσα το πρωτο αν και δεν ειναι ξεκαθαρο.

 

Ετσι κανω τις εξης εγγραφες:

 

02.04.00.01                         20000,00             Χ

06.04.00.01                         20000,00             Π

 

και

 

33.17                                  20000,00             Χ           Δεν χρειάζεται η συγκεκριμένη εγγραφή αφού δεν αναφέρεται ότι έγινε κάτι τέτοιο.

38.03.                                 20000,00             Π         

 

Θελω να μου πειτε κι εσεις τη γνωμη σας σας παλαιοτεροι που ειστε.

Τα εχω κανει καλα?

Συμφωνειτε?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια σας

 

Εκτός των ανωτέρω παρατηρήσεων τα υπόλοιπα είναι σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε τακαρ, σε ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σου.

Χαιρομαι τουλαχιστον που τα λαθη που εκανα δεν ηταν τραγικα.

 

Να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...