Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η μη επιδειξη σε ελεγχο , του ΕΒΝΠ του ΙΚΑ τι κυρωσεις εχει?


FAZEXA

Ερώτηση

Συναδελφοι-φιλοι καλησπερα

Θα ημουν ευγνωμων σε οποιον θα μπορουσε να με βοηθηση στο κατωθι

 Πριν ενα μηνα περιπου πηγε το ΙΚΑ σε Ταβερνα και ο ιδιοκτητης(μακακας)απλα δεν εβρισκε (δεν ειχε αλλους  λογους)να τους δειξη  το πορτοκαλι βιβλιο.το πηγε βεβαια την επομενη μερα και  αυτα τα ζωα,οι αχρηστοι εις απαντηση,πριν 2-3 μερες του εστηλαν 4,000ευρω προστιμο!!!!! 8χ500 το οποιο αντοιστοιχει στους 8 εργαζομενους που βρηκαν εκεινη την ωρα στην Ταβερνα.!!!!!!δηλαδη σαν να μην ειχαν καταχωρηθει καθολου . :angry: 

θα ζητουσα την βοηθεια σας για τα παρακατω

α) για ενσταση εχω 30 μερες ? ποσο πληρωνει προκαταβολη και σε ποσο διαστημα?

β) σε ποσο καιρο περιπου....συζητειται αν σας εχει τυχει  και ποτε αν....δικαιωθης παιρνεις τα λεφτα σου πισω ?

γ) και σημαντηκοτερο ΕΚΤΟΣ την αποφαση του ΣΤΕ 1090/2010 που εχω, εχει καποιος κατι αλλο Νομο,αποφαση ,εγκυκλιο ωστε να  επικαλεστω, μηπως....και ο ανθρωπος παρει πισω τα λεφτα του ,ο οποιος δεν εχει  πληρωσει ουτες τις εισφορες επι μηνες? ;)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συναδελφοι-φιλοι καλησπερα

Θα ημουν ευγνωμων σε οποιον θα μπορουσε να με βοηθηση στο κατωθι

 Πριν ενα μηνα περιπου πηγε το ΙΚΑ σε Ταβερνα και ο ιδιοκτητης(μακακας)απλα δεν εβρισκε (δεν ειχε αλλους  λογους)να τους δειξη  το πορτοκαλι βιβλιο.το πηγε βεβαια την επομενη μερα και  αυτα τα ζωα,οι αχρηστοι εις απαντηση,πριν 2-3 μερες του εστηλαν 4,000ευρω προστιμο!!!!! 8χ500 το οποιο αντοιστοιχει στους 8 εργαζομενους που βρηκαν εκεινη την ωρα στην Ταβερνα.!!!!!!δηλαδη σαν να μην ειχαν καταχωρηθει καθολου . :angry:

θα ζητουσα την βοηθεια σας για τα παρακατω

α) για ενσταση εχω 30 μερες ? ποσο πληρωνει προκαταβολη και σε ποσο διαστημα?

β) σε ποσο καιρο περιπου....συζητειται αν σας εχει τυχει  και ποτε αν....δικαιωθης παιρνεις τα λεφτα σου πισω ?

γ) και σημαντηκοτερο ΕΚΤΟΣ την αποφαση του ΣΤΕ 1090/2010 που εχω, εχει καποιος κατι αλλο Νομο,αποφαση ,εγκυκλιο ωστε να  επικαλεστω, μηπως....και ο ανθρωπος παρει πισω τα λεφτα του ,ο οποιος δεν εχει  πληρωσει ουτες τις εισφορες επι μηνες? ;)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ :)

 

Καλησπέρα.

Αρχικά παραθέτω την σχετική διάταξη προς διευκόλυνση της συζήτησης

ΑΝ 1846/1951: ΘΕΣΜΙΚΟΣ ΠΕΡΙ ΙΚΑ ΝΟΜΟΣ

Υπόχρεως προς εισφοράν και τρόπος καταβολής Αρθρο 26.
9. Προς εξακρίβωσιν των εκάστοτε υπαγομένων εις την ασφάλισιν προσώπων, του αριθμού τούτων και των καταβλητέων εισφορών, οι εργοδόται υποχρεούνται:
στ. αα. Να καταχωρίζουν στο Ειδικό Βιβλίο Καταχώρισης Νεοπροσλαμβανόμενου Προσωπικού τους μισθωτούς που απασχολούνται σε αυτούς και υπάγονται στην ασφάλιση του Ι. Κ.Α. Ε. Τ .Α. Μ., αμέσως μετά την πρόσληψηκαι πριν αυτοί αναλάβουν εργασία.Δεν απαιτείται καταχώριση στο παραπάνω βιβλίο των απασχολούμενων που είχαν καταχωρισθεί στα μισθολόγια μέχρι 31.3.1998 και εξακολούθησαν να απασχολούνται μετά την παραπάνω ημερομηνία. ββ. Οι καταχωρίσεις στο Ειδικό Βιβλίο γίνονται χειρογράφως χωρίς κενά διαστήματα, παραπομπές ή ξέσματα.Λανθασμένη εγγραφή διαγράφεται χωρίς να χρησιμοποιείται χημικό διορθωτικό ή άλλο υλικό διαγραφής. Η εκ νέου εγγραφή με τα πλήρη και ορθά στοιχεία γίνεται στην αμέσως επόμενη οριζόντια γραμμή.γγ. Αν δεν επιδεικνύεται στα αρμόδια ελεγκτικά  όργανα του Ι.Κ.Α. Ε.Τ.Α.Μ. και του Σ.Ε.Π.Ε. το Ειδικό Βιβλίο, ως μη καταχωρισμένα θεωρούνται όλα τα πρόσωπα που βρίσκονται απασχολούμενα κατά τον έλεγχο.δδ. Αν κατά τον έλεγχο διαπιστωθεί ή δηλωθεί απώλεια του Ειδικού Βιβλίου, η οποία δεν οφείλεται σε λόγους ανωτέρας βίας, ως μη καταχωρισμένοι θεωρούνται όλοι οι απασχολούμενοι που περιλαμβάνονται στην τελευταία Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβλήθηκε.Σε περίπτωση απώλειας φύλλου του ειδικού βιβλίου ως μη καταχωρισμένοι θεωρούνται όλοι οι απασχολούμενοικατά τη στιγμή της διαπίστωσης,εκτός εκείνων οι οποίοι είναι καταχωρισμένοι σε επόμενο ή προηγούμενοφύλλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νικολή καλοφάγωτη......

 

Συναδελφοι-φιλοι καλησπερα

Θα ημουν ευγνωμων σε οποιον θα μπορουσε να με βοηθηση στο κατωθι

 Πριν ενα μηνα περιπου πηγε το ΙΚΑ σε Ταβερνα και ο ιδιοκτητης(μακακας)απλα δεν εβρισκε (δεν ειχε αλλους  λογους)να τους δειξη  το πορτοκαλι βιβλιο.το πηγε βεβαια την επομενη μερα και  αυτα τα ζωα,οι αχρηστοι εις απαντηση,πριν 2-3 μερες του εστηλαν 4,000ευρω προστιμο!!!!! 8χ500 το οποιο αντοιστοιχει στους 8 εργαζομενους που βρηκαν εκεινη την ωρα στην Ταβερνα.!!!!!!δηλαδη σαν να μην ειχαν καταχωρηθει καθολου . :angry:

θα ζητουσα την βοηθεια σας για τα παρακατω

α) για ενσταση εχω 30 μερες ?

 

Εντός 30 ημερολογιακών ημερών από την κοινοποίηση.

 

ποσο πληρωνει προκαταβολη και σε ποσο διαστημα?

 

Αν θυμάμαι καλά, δίνει τα μισά μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από τη σύνταξη της πράξης.... χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.....

 

β) σε ποσο καιρο περιπου....συζητειται αν σας εχει τυχει 

 

Ηράκλειο η περίοδος παίζει πάνω από 1-2 χρόνια.....

 

και ποτε αν....δικαιωθης παιρνεις τα λεφτα σου πισω ?

 

Να ξέρεις ότι θα ακολουθήσει τακτικός, και αν δουν οφειλές, θα τα συμψηφίσουνε. Οπότε, όταν τελειώσει ο τακτικός...

 

Στα υπόψη ότι ο διευθυντής μπορεί να ασκήσει προσφυγή στο πρωτοδικείο και δεν θα πάρεις φράγκο πίσω....

 

γ) και σημαντηκοτερο ΕΚΤΟΣ την αποφαση του ΣΤΕ 1090/2010 που εχω, εχει καποιος κατι αλλο Νομο,αποφαση ,εγκυκλιο ωστε να  επικαλεστω, μηπως....και ο ανθρωπος παρει πισω τα λεφτα του ,ο οποιος δεν εχει  πληρωσει ουτες τις εισφορες επι μηνες? ;)

 

Ψάχνω να βρω αυτή τη ρημάδα την απόφαση και δεν τη βρίσκω..... Μήπως εννοείς τη 1050/2008...???

 

 

Στο ρεζουμέ:

 

παίρνεις vaseline.jpgκαι τη πας του εργοδότη........

 

Διότι, με την Φ21/762/30-3-1998 απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων (Φ.Ε.Κ. Β` 313), προστέθηκε παράγραφος 5 στο τέλος του άρθρου 26 του Κανονισμού Ασφάλισης Ι.Κ.Α. και ορίστηκε ότι "Για την μη επίδειξη του Ειδικού Εντύπου στα αρμόδια όργανα ουδεμία αιτιολογία μπορεί να αντιτάξει ο εργοδότης."

 

Έχει βγει και η ΣτΕ 1050/2008 που μιλάει για τυπικές παραβάσεις, άσχετα αν αποδεικνύεται από άλλα έγγραφα η ακριβής ημερομηνία πρόσληψης, οπότε γμστ..........

 

Η μόνη περίπτωση να τη γλίτωνε, αν είχε περάσει παλιότερα έλεγχος και είχε πάρει αντίγραφα των κρίσιμων σελίδων για τους εργαζόμενους που βρήκε μέσα.... Από ότι καταλαβαίνω όμως, μάλλον όχι.....

 

Εσύ πάντως μπορείς να το παλέψεις...... Αν έχεις Νιάρχο, σελίδες 95-96-97 της 7ης έκδοσης 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιδια περίπτωση έχω και γώ ,η προκαταβολή είναι το 50%,το πότε θα πληρωθεί?

έχω μπλέξει με τις συνενώσεις ικα και κανένας δεν ξέρει,για να πώ την αλήθεια 

ο δικηγόρος που έκανε την προσφυγή,ούτε ήξερε οτι πρέπει να πληρωθεί κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιδια περίπτωση έχω και γώ ,η προκαταβολή είναι το 50%,το πότε θα πληρωθεί?

έχω μπλέξει με τις συνενώσεις ικα και κανένας δεν ξέρει,για να πώ την αλήθεια 

ο δικηγόρος που έκανε την προσφυγή,ούτε ήξερε οτι πρέπει να πληρωθεί κάτι. 

Γιατί να πληρώσουν προκαταβολή; Σε παρόμοιες περιπτώσεις πάντα περίμενα να εκδικαστεί η προσφυγή πρώτα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Και για να απαντήσω και στο Νίκο (αν και μάλλον το ξέρει) δυστυχώς δεν κερδίζει με τίποτα. Έχουν απορίψει ένσταση ενώ για τα άτομα που είχαν γράψει (με απουσία του εργοδότη και ενώ ο έλεγχος δεν περίμενε καν να του τηλεφωνήσουν να τους πει πού είναι το βιβλίο) προσκομίσαμε προσλήψεις με αναγγελία στον ΟΑΕΔ προγενέστερη του ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νικολή καλοφάγωτη......

 

 

Εντός 30 ημερολογιακών ημερών από την κοινοποίηση.

 

 

Αν θυμάμαι καλά, δίνει τα μισά μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από τη σύνταξη της πράξης.... χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.....

 

 

Ηράκλειο η περίοδος παίζει πάνω από 1-2 χρόνια.....

 

 

Να ξέρεις ότι θα ακολουθήσει τακτικός, και αν δουν οφειλές, θα τα συμψηφίσουνε. Οπότε, όταν τελειώσει ο τακτικός...

 

Στα υπόψη ότι ο διευθυντής μπορεί να ασκήσει προσφυγή στο πρωτοδικείο και δεν θα πάρεις φράγκο πίσω....

 

 

Ψάχνω να βρω αυτή τη ρημάδα την απόφαση και δεν τη βρίσκω..... Μήπως εννοείς τη 1050/2008...???

 

 

Στο ρεζουμέ:

 

παίρνεις :) 

 

Διότι, με την Φ21/762/30-3-1998 απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων (Φ.Ε.Κ. Β` 313), προστέθηκε παράγραφος 5 στο τέλος του άρθρου 26 του Κανονισμού Ασφάλισης Ι.Κ.Α. και ορίστηκε ότι "Για την μη επίδειξη του Ειδικού Εντύπου στα αρμόδια όργανα ουδεμία αιτιολογία μπορεί να αντιτάξει ο εργοδότης."

 

Έχει βγει και η ΣτΕ 1050/2008 που μιλάει για τυπικές παραβάσεις, άσχετα αν αποδεικνύεται από άλλα έγγραφα η ακριβής ημερομηνία πρόσληψης, οπότε γμστ..........

 

Η μόνη περίπτωση να τη γλίτωνε, αν είχε περάσει παλιότερα έλεγχος και είχε πάρει αντίγραφα των κρίσιμων σελίδων για τους εργαζόμενους που βρήκε μέσα.... Από ότι καταλαβαίνω όμως, μάλλον όχι.....

 

Εσύ πάντως μπορείς να το παλέψεις...... Αν έχεις Νιάρχο, σελίδες 95-96-97 της 7ης έκδοσης 2011.

 

 

Καποιοι απο αυτους ,οντως ηταν σε σελιδες που ειχε παρει παλαιοτερα το ΙΚΑ.να δουμε μην γλυτωσουμε τουλαχιστον αυτους.

Παντως  μην ψαχνεις....ξερω οτι δεν βρισκεις δικιο και ο τελευταιοσ νομος του 2011 το λεει οτι η μη επιδειξη επισυρει προστιμο 500 ευρω για καθε εργαζομενο που θα βρουν.ξερω οτι δεν θα κανω τιποτα...αλλα εγω τυπικα, θα κανω ενσταση τωρα τι θα επικαλεστω .....θα δουμε...

Στεφανακο ευχαριστω πολυυυυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί να πληρώσουν προκαταβολή; Σε παρόμοιες περιπτώσεις πάντα περίμενα να εκδικαστεί η προσφυγή πρώτα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Και για να απαντήσω και στο Νίκο (αν και μάλλον το ξέρει) δυστυχώς δεν κερδίζει με τίποτα. Έχουν απορίψει ένσταση ενώ για τα άτομα που είχαν γράψει (με απουσία του εργοδότη και ενώ ο έλεγχος δεν περίμενε καν να του τηλεφωνήσουν να τους πει πού είναι το βιβλίο) προσκομίσαμε προσλήψεις με αναγγελία στον ΟΑΕΔ προγενέστερη του ελέγχου.

 

Θα κανω το ιδιο ....μονο κανονισε....να σε κυνηγαω .... :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καποιοι απο αυτους ,οντως ηταν σε σελιδες που ειχε παρει παλαιοτερα το ΙΚΑ.να δουμε μην γλυτωσουμε τουλαχιστον αυτους.

Παντως  μην ψαχνεις....ξερω οτι δεν βρισκεις δικιο και ο τελευταιοσ νομος του 2011 το λεει οτι η μη επιδειξη επισυρει προστιμο 500 ευρω για καθε εργαζομενο που θα βρουν.ξερω οτι δεν θα κανω τιποτα...αλλα εγω τυπικα, θα κανω ενσταση τωρα τι θα επικαλεστω .....θα δουμε...

Στεφανακο ευχαριστω πολυυυυ

Νίκο, δυστυχώς έτσι είναι. Το έχω περάσει και - όχι από παράλειψη του πελάτη, το βιβλίο έιχε παραπέσει, σε ένα συρτάρι από μια υπάλληλό του, το ΙΚΑ τον έγραψε για 10 εργαζόμενους μέσα και μάλιστα στο στιλ "μείνετε όλοι στις θέσεις σας", κλέινοντας και τις δύο εισόδους! Πέντε λεπτά αφού έφυγαν, βρέθηκε το βιβλίο, τους έψαξε έξω και του είπαν "Είναι αργά , φίλε"!!

  Δεν έχεις ακούσει ότι έιναι καλύτερα να μπλέξεις με την Εφορία παρά με το ΙΚΑ;;

Οσο για την ένσταση, σε άλλη όμοια περίπτωση άλλου πελάτη μου, εκδικάσθηκε μετά από 3 χρόνια, έχασε την δίκη και χρεώθηκε τα πρόστιμα συν τις προασαυξήσεις και έξοδα δίκης...Καλή δύναμη στον πελάτη σου και εκτός από βαζελίνη , δώστου και χάπια για πίεση και εγκεφαλικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κανω το ιδιο ....μονο κανονισε....να σε κυνηγαω .... :wub:

Δεν έρχεσαι και μια επικοινωνία και με το ΙΚΑ; Όχι τίποτε άλλο αλλά με πονάει και το γόνατό μου και δεν μπορώ να τρέχω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η πληρωμη του 50% του προστιμου γινεται μονο εφοσον υποβληθει ενσταση και τοτε το υπολοιπο μεχρι να τελεσιδικησει η ενσταση δεν θεωρειται οφειλη και ο ενισταμενος μπορει να παιρνει καθαρη ενημεροτητα.

Αν δεν του ειναι απαραιτητη η ενημεροτητα μπορει να μην πληρωσει τιποτα μεχρι να τελεσιδικησει η ενσταση.

Μπορουν ομως να ληφθουν μετρα σε βαρος του οπως κατασχεση κλπ

Το προστιμο δεν εχει προσαυξησεις ή αλλα προσθετα τελη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κράτος γραφειοκρατών κάφρων. 

 

Αν οι παριστάμενοι εργαζόμενοι κατά τον έλεγχο του ΙΚΑ έχουν αναγγελία πρόσληψης, πίνακα προσωπικού, υποβληθείσες ΑΠΔ κ.λπ. αποδεικνύεται ότι ο εργοδότης δεν είχε δόλο να επιδείξει το βιβλίο του ΙΚΑ.

Ένα σοβαρό γαμωδικαστήριο δεν μπορεί να βρεθεί και να αποκαταστήσει την κοινή λογική, τον κοινό νου;

Όμως, αυτό το άθλιο χάρβαλο που λέγεται ελληνικό κράτος έχει επινοήσει ότι πιο παρανοϊκό και άθλιο για να χαρατσώνει τους νομοταγείς μαλάκες.

Και να αφήνει τα λαμόγια να θησαυρίζουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ. ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ,ΕΙΔΑΝ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ , ΑΛΛΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗς ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ.. Κ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ. ΤΙ ΚΑΜΠΑΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ. ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ,ΕΙΔΑΝ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ , ΑΛΛΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗς ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ.. Κ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ. ΤΙ ΚΑΜΠΑΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ???

 

Τίποτα. 

Αφού έχει στείλει τον ετήσιο πίνακα τον Οκτ. του 2014 και μετά έχει στείλει το Ε3 στην Εργάνη για όσους νέους πήρε, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ισχυριστεί το ΙΚΑ ότι δεν επέδειξε το βιβλίο από δόλο ή επειδή είχε ανασφάλιστο προσωπικό. 

Το ΕΒΚΝΠ κανονικά έπρεπε να πούνε στους εργοδότες να το ανακυκλώσουν. Σε λίγο θα αρχίσουν και θα τα χάνουν αυτά τα βιβλία οι εργοδότες, όπως άρχισαν να χάνουν τα βιβλιάρια αγοράς ενσήμων μετά την καθιέρωση της ΑΠΔ το 2002. Ας τα πάνε οι εργοδότες στους ελεγκτές του ΙΚΑ να τα κάνουν συλλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τίποτα. 

Αφού έχει στείλει τον ετήσιο πίνακα τον Οκτ. του 2014 και μετά έχει στείλει το Ε3 στην Εργάνη για όσους νέους πήρε, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ισχυριστεί το ΙΚΑ ότι δεν επέδειξε το βιβλίο από δόλο ή επειδή είχε ανασφάλιστο προσωπικό. 

Το ΕΒΚΝΠ κανονικά έπρεπε να πούνε στους εργοδότες να το ανακυκλώσουν. Σε λίγο θα αρχίσουν και θα τα χάνουν αυτά τα βιβλία οι εργοδότες, όπως άρχισαν να χάνουν τα βιβλιάρια αγοράς ενσήμων μετά την καθιέρωση της ΑΠΔ το 2002. Ας τα πάνε οι εργοδότες στους ελεγκτές του ΙΚΑ να τα κάνουν συλλογή.

1000,00 € πρόστιμο σε επιχειρηση πριν 10 ημερες για ΕΒΚΝΠ .Το ένα γιατι  αφορούσε  μεταφορά από υποκ/μα ο υπάλληλος έκανε λαθος και ανέγραψε και τις δύο ημερομηνίες(πρόσληψης και μεταφοράς ) στο ίδιο κουτακι του βιβλίου και οχι στην αμέσως απο κάτω σειρά,και το δεύτερο για blanco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1000,00 € πρόστιμο σε επιχειρηση πριν 10 ημερες για ΕΒΚΝΠ .Το ένα γιατι  αφορούσε  μεταφορά από υποκ/μα ο υπάλληλος έκανε λαθος και ανέγραψε και τις δύο ημερομηνίες(πρόσληψης και μεταφοράς ) στο ίδιο κουτακι του βιβλίου και οχι στην αμέσως απο κάτω σειρά,και το δεύτερο για blanco.

 

Μα πλέον ο μόνος λόγος ύπαρξης του ΕΒΚΝΠ είναι καθαρά εισπρακτικός: να κάνουν δηλαδή οι ελεγκτές φιλολογικό έλεγχο και να ρίχνουν 500άρικα για μουτζούρες, μπλάνκο και δυσανάγνωστα γράμματα. Γάματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ.... ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΓΑΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΒΙΒΛΙΟΥ????? ΕΓΩ ΑΝΟΙΞΑ ΜΗΤΡΩΟ ΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ.... ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΓΑΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΒΙΒΛΙΟΥ????? ΕΓΩ ΑΝΟΙΞΑ ΜΗΤΡΩΟ ΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ....

 

Μιλάμε για επιχειρήσεις που υπήρχαν την 31/5/2014.

 

Για το ΕΒΚΝΠ ισχύουν τα εξής:

 

Γ. ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΝΤΟΣ Ε.Β.Κ.Ν.Π. - ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ - ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ.

Όπως ορίζεται στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 20 Ν.4255/2014, τα Ειδικά Βιβλία Καταχώρισης Νεοπροσλαμβανόμενου Προσωπικού, τηρούνται ως 31/5/2014, φυλάσσονται από τον εργοδότη κατά τα προβλεπόμενα, στους χώρους απασχόλησης, για δέκα (10) έτη από τη νόμιμη θεώρηση τους και επιδεικνύονται κατά τους επιτόπιους ελέγχους που πραγματοποιούν τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα της Ε.ΥΠ.Ε.Α. και των Υποκαταστημάτων ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Διευκρινίζεται ότι, ειδικά για την εφαρμογή της διάταξης αυτής ως νόμιμη θεώρηση εκλαμβάνεται η αναγραφή σχετικής επισημειωματικής πράξης του αρμοδίου ελεγκτικού οργάνου, επί του δεύτερου φύλλου του βιβλίου, που παραμένει ως στέλεχος, μετά την αποκοπή του πρώτου φύλλου από το αρμόδιο ελεγκτικό όργανο, κατά την διενέργεια του ελέγχου, σύμφωνα με τα οριζόμενα τις ισχύουσες οδηγίες μας.

Παράβαση της υποχρέωσης αυτής ή οποιαδήποτε άλλη παράβαση, όπως αυτές προσδιορίζονται στην περ. στ. της παρ. 9 του άρθρου 26 του Α.Ν.1846/1951 (Σχετ. Εγκ. 38/98 κ.α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), όπως η παράγραφος αυτή ίσχυε, μέχρι την προηγούμενη ημέρα από την ισχύ, του παρόντος άρθρου, δηλαδή μέχρι 31/5/2014, επιφέρουν την επιβολή της ίδιας διοικητικής κύρωσης (ΠΕΠΑΕ) και του αντίστοιχου ύψους προστίμου που ίσχυαν την προαναφερόμενη ημερομηνία, οι δε Καταλογιστικές Πράξεις, βεβαιώνονται και εισπράττονται σύμφωνα με την ισχύουσα για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ νομοθεσία, ενώ τυχόν αμφισβητήσεις κατ' αυτών, επιλύονται, κατά τις διατάξεις του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, (άρθρο 120).

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19086

 

Υ.Γ. Δηλαδή αν μετά από π.χ. 8 χρόνια δεν επηδήξεις (sexy sic!) το ΕΒΚΝΠ στον ελεγκτή θα φας πρόστιμο 500* αριθμό εργαζομένων...  Τι ωραία....!  Το νου σας ρεμάλια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιλάμε για επιχειρήσεις που υπήρχαν την 31/5/2014.

 

Για το ΕΒΚΝΠ ισχύουν τα εξής:

 

Γ. ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΝΤΟΣ Ε.Β.Κ.Ν.Π. - ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ - ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ.

Όπως ορίζεται στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 20 Ν.4255/2014, τα Ειδικά Βιβλία Καταχώρισης Νεοπροσλαμβανόμενου Προσωπικού, τηρούνται ως 31/5/2014, φυλάσσονται από τον εργοδότη κατά τα προβλεπόμενα, στους χώρους απασχόλησης, για δέκα (10) έτη από τη νόμιμη θεώρηση τους και επιδεικνύονται κατά τους επιτόπιους ελέγχους που πραγματοποιούν τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα της Ε.ΥΠ.Ε.Α. και των Υποκαταστημάτων ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Διευκρινίζεται ότι, ειδικά για την εφαρμογή της διάταξης αυτής ως νόμιμη θεώρηση εκλαμβάνεται η αναγραφή σχετικής επισημειωματικής πράξης του αρμοδίου ελεγκτικού οργάνου, επί του δεύτερου φύλλου του βιβλίου, που παραμένει ως στέλεχος, μετά την αποκοπή του πρώτου φύλλου από το αρμόδιο ελεγκτικό όργανο, κατά την διενέργεια του ελέγχου, σύμφωνα με τα οριζόμενα τις ισχύουσες οδηγίες μας.

Παράβαση της υποχρέωσης αυτής ή οποιαδήποτε άλλη παράβαση, όπως αυτές προσδιορίζονται στην περ. στ. της παρ. 9 του άρθρου 26 του Α.Ν.1846/1951 (Σχετ. Εγκ. 38/98 κ.α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), όπως η παράγραφος αυτή ίσχυε, μέχρι την προηγούμενη ημέρα από την ισχύ, του παρόντος άρθρου, δηλαδή μέχρι 31/5/2014, επιφέρουν την επιβολή της ίδιας διοικητικής κύρωσης (ΠΕΠΑΕ) και του αντίστοιχου ύψους προστίμου που ίσχυαν την προαναφερόμενη ημερομηνία, οι δε Καταλογιστικές Πράξεις, βεβαιώνονται και εισπράττονται σύμφωνα με την ισχύουσα για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ νομοθεσία, ενώ τυχόν αμφισβητήσεις κατ' αυτών, επιλύονται, κατά τις διατάξεις του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, (άρθρο 120).

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19086

 

Υ.Γ. Δηλαδή αν μετά από π.χ. 8 χρόνια δεν επηδήξεις (sexy sic!) το ΕΒΚΝΠ στον ελεγκτή θα φας πρόστιμο 500* αριθμό εργαζομένων...  Τι ωραία....!  Το νου σας ρεμάλια. :)

ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΗΛ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΗΛ???

 

Δυστυχώς ναι. Βέβαια η κάθε παράβαση υπόκειται σε δεκαετή παραγραφή. Π.χ. μια μουτζούρα στο ΕΒΚΝΠ που έγινε σε καταχώριση νεοπροσλαμβανόμενου  στις 15/5/2004 έχει παραγραφεί την 31/12/2014. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς ναι. Βέβαια η κάθε παράβαση υπόκειται σε δεκαετή παραγραφή. Π.χ. μια μουτζούρα στο ΕΒΚΝΠ που έγινε σε καταχώριση νεοπροσλαμβανόμενου  στις 15/5/2004 έχει παραγραφεί την 31/12/2014. 

 

Ικατζής έγινες κι εσύ...????

 

Ο επιτόπιος έλεγχος ως προαπαιτούμενο για τα προστίματα του γαμωβιβλίου που πήγε...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 για δέκα (10) έτη από τη νόμιμη θεώρηση τους και επιδεικνύονται κατά τους επιτόπιους ελέγχους που πραγματοποιούν τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα της Ε.ΥΠ.Ε.Α. και των Υποκαταστημάτων ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

 

εκεί τρως και το πρόστιμο της μουντζούρας επί τόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 για δέκα (10) έτη από τη νόμιμη θεώρηση τους και επιδεικνύονται κατά τους επιτόπιους ελέγχους που πραγματοποιούν τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα της Ε.ΥΠ.Ε.Α. και των Υποκαταστημάτων ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

 

εκεί τρως και το πρόστιμο της μουντζούρας επί τόπου.

 

Το ότι θα ρίξουν πρόστιμο βάσει μιας παραγράφου στ που πλέον δεν ισχύει, έχει καταργηθεί, το έχουμε λύσει δλδ...???

 

 

 

Σημ: για να μην παρεξηγηθώ, η προηγούμενη ανάρτησή μου έγινε γιατί είχα στο μυαλό την πάγια τακτική του ικα να ρίχνει τα πρόστιμα του εβκνπ κατά τον τακτικό έλεγχο, από τα γραφεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...