Jump to content
  • 0

πρωτη προσληψη μισθωτων σε νεοσυστατη

olga30
 Share

Question

Καλημερα , θα ηθελα να ρωτησω παρακαλω τα εξης 

Σε πρωτη προσληψη εργαζομενων σε νεοσυστατη , η καλυτερη σειρα να γινουν οι απαραιτητες διαδικασιες προσληψης ποια ειναι ?απογραφη ικα  και επειτα οαεδ και σεπε ?

Recommended Posts

• 0

Πρωτα η προσληψη στον ΟΑΕΔ γιατι ειναι απαραιτητη για εκδοση ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ στο ΙΚΑ ή και αριθμο ΙΚΑ αν δεν ο εργαζομενος. Μετα ΙΚΑ για απογραφη εργοδοτη, μετα ΣΕΠΕ για πινακα ή και συμβαση μερικης απασχολησης. Και τελος κανε και αιτηση για χορηγηση PIN, PUK για site του ΙΚΑ.

• 0

Πρωτα η προσληψη στον ΟΑΕΔ γιατι ειναι απαραιτητη για εκδοση ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ στο ΙΚΑ ή και αριθμο ΙΚΑ αν δεν ο εργαζομενος. Μετα ΙΚΑ για απογραφη εργοδοτη, μετα ΣΕΠΕ για πινακα ή και συμβαση μερικης απασχολησης. Και τελος κανε και αιτηση για χορηγηση PIN, PUK για site του ΙΚΑ.

όλα την ίδια μέρα για την αποφυγή προστίμων.

• 0

ισως να έχεις δίκιο

Β. Στοιχεία Απασχολούμενων

• Φωτοαντίγραφα των συμβάσεων εργασίας, κατά το Π.Δ. αριθ. 156/94, των απασχολουμένων και του θεωρημένου από το Σ.ΕΠ.Ε. πίνακα προσωπικού (άρθρο 16 του Ν. 2874/00).
  • Φωτοαντίγραφα των συμβάσεων εργασίας μειωμένης ή εκ περιτροπής απασχόλησης, για όσους εργαζόμενους απασχολούνται με καθεστώς μειωμένης ή εκ περιτροπής απασχόλησης, (Ν. 2639/98).
  • Φωτοαντίγραφα των καρτών πρόσληψης του προσωπικού.

Τ' ανωτέρω δικαιολογητικά, που αφορούν τα στοιχεία των απασχολουμένων, εάν δεν είναι διαθέσιμα κατά την απογραφή, προσκομίζονται αργότερα, ενώ η απογραφή γίνεται κανονικά.

• 0

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/fysika.cfm

το γράφει προς το τέλος με κόκκινα γράμματα 

Τ' ανωτέρω δικαιολογητικά, που αφορούν τα στοιχεία των απασχολουμένων, εάν δεν είναι διαθέσιμα κατά την απογραφή, προσκομίζονται αργότερα, ενώ η απογραφή γίνεται κανονικά.

• 0

Δεν είναι απαραίτητο να προσκομισθεί η πρόσληψη κατά την απογραφή στο ΙΚΑ, αλλά μια και θα ξεκινήσει αξημέρωτα για να προλάβει τα υπόλοιπα , ας το κάνει και αυτό για να τελειώνει  <_<

• 0

Αν το κάνεις έτσι τότε πως καταχωρείς στο βιβλίο τον εργαζόμενο πριν αναλάβει εργασία; Με την μέθοδο αυτή τυπικά ξεκινάς με ένα πρόστιμο από τα αποδυτήρια!!! Απλά το πρόστιμο δεν σου επιβάλλεται επειδή αποδεικνύεται το προγενέστερο της προσλήψεως, ένα κενό που ήρθε τυπικά να καλύψει η ύπαρξη του βιβλίου. Επειδή συμπληρώνεις στο έντυπο της απογραφής εργοδότη μια ημερομηνία πρόσληψης δεν σημαίνει πως πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε την σημερινή. Επίσης το βιβλίο το παίρνεις επειδή ΘΑ προσλάβεις προσωπικό και όχι επειδή προσέλαβες πριν μισή ώρα που ήσουν στον ΟΑΕΔ. Αυτά είναι δικαιολογίες των υπαλλήλων που θέλουν να διαμορφώσουν κάτι όπως τους βολεύει.

Ο καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που σου επιτρέπει ή διαμορφώνει η νομοθεσία. Συνάμα σπάνια υπάρχει η δυνατότητα και έχουμε τέτοιο περιθώριο ώστε μια εργάσιμη ημέρα να

αφοσιωνώμαστε σε ένα και μόνο πελάτη. Συνήθως υπάρχουν 3-4-5-6-10 υποθέσεις που τρέχουν καθημερινά.

Ενέργεια 1η:

α) Απογραφή στο ΙΚΑ. Το ΙΚΑ αν θέλει ( μόνο στο υποκ/μα Νίκαιας το είδα να συμβαίνει ) μπορεί επάνω στην βεβαίωση απόδοσης αριθμού μητρώου να σε ενημερώσει πως πρέπει να προσκομίσεις την πρόσληψη, τον πίνακα και την σύμβαση ( αν υπάρχει μερική απασχόληση ). Για να "ξεχρεωθώ" από την επισήμανση υποχρέωσα τον υπάλληλο να γράψει ότι "Παρελήφθησαν στις 27/01/2013". Ειδάλλως τα στέλνω με φάξ όπως γράφω παρακάτω. 

β) Αίτηση αυθημερόν για κωδικούς ηλεκτρονικών συναλλαγών.

Ενέργεια 2η ( την επόμενη ημέρα ):

α) Παραλαβή των κωδικών. Συνεπώς είναι εφικτή η ηλεκτρονική αποστολή της πρόσληψης και του πίνακα ( μέσα στο 3ήμερο που επιτρέπεται για την πρώτη πρόσληψη μετά την απογραφή ).

Ενέργεια 3η ( αυτή η ενέργεια μπορεί να γίνει μέσα σε 8 ημέρες από την ημερομηνία πρόσληψης ):

α) Κατάθεση σύμβασης ( σε περίπτωση μερικής απασχόλησης ).

Τελευταία ενέργεια:

α) Αποστολή με φάξ στο ΙΚΑ της πρόσληψης, του πίνακα και της σύμβασης αν έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο.

• 0

Το πριν αναλαβει εργασια εχει ενα νομικο κενο οσο αφορα την προσληψη.

Δεν μου εχει τυχει να γινει μετα προσληψη αλλα οπως αναφερεται στο site γινεται να το προσκομισεις και μετα τοτε.

• 0

Από πρόσφατη πρόσληψη εργαζομένου χωρίς απογραφή από το ΙΚΑ ,οι ενέργειες πρέπει να γίνουν την ίδια ημέρα.Εμένα το ΙΚΑ δεν μου έκανε αφογραφή αν δεν πήγαινα την πρόσληψη από ΟΑΕΔ. Οπότε α)ΟΑΕΔ για πρόσληψη,β) ΙΚΑ για απογραφή γ) για κατάθεση ΣΕΠΕ.Σας το λέω έγκυρα.Οι οκτώ μέρες ισχύουν στον ΟΑΕΔ εφόσον η επιχείρηση έχει απογραφεί στο ΙΚΑ.

• 0

Από πρόσφατη πρόσληψη εργαζομένου χωρίς απογραφή από το ΙΚΑ ,οι ενέργειες πρέπει να γίνουν την ίδια ημέρα.Εμένα το ΙΚΑ δεν μου έκανε αφογραφή αν δεν πήγαινα την πρόσληψη από ΟΑΕΔ. Οπότε α)ΟΑΕΔ για πρόσληψη,β) ΙΚΑ για απογραφή γ) για κατάθεση ΣΕΠΕ.Σας το λέω έγκυρα.Οι οκτώ μέρες ισχύουν στον ΟΑΕΔ εφόσον η επιχείρηση έχει απογραφεί στο ΙΚΑ.

έγκυρα ? (!!!!!!) 

δηλαδή περισσότερο έγκυρα απ ότι τα λέει το ίδιο το ΙΚΑ στο site του που παρέθεσα πάρα πάνω ? 

απλά νομίζω ότι πολλοί συνάδελφοι έχουμε μάθει να κάνουμε τα χατίρια του κάθε γραφειοκράτη (ίσως για να κάνουμε γρήγορα την δουλειά μας)  συμβάλλοντας και εμείς στην αύξηση της γραφειοκρατίας 

• 0

απλά νομίζω ότι πολλοί συνάδελφοι έχουμε μάθει να κάνουμε τα χατίρια του κάθε γραφειοκράτη (ίσως για να κάνουμε γρήγορα την δουλειά μας)  συμβάλλοντας και εμείς στην αύξηση της γραφειοκρατίας 

Σωστή η παρατήρηση-διαπίστωση Γιάννη . Καιρός είναι να αλλάξουμε ρότα. 

• 0

η πρόσληψη στον ΟΑΕΔ μπορεί να γίνει σε 8 μέρες (αν κάτι δεν έχει αλλάξει πολύ πρόσφατα) 

... να προσθέσω ότι αυτό ισχύει μόνο για τη μεταβατική περίοδο έως 28/02/2013

έγκυρα ? (!!!!!!) 

δηλαδή περισσότερο έγκυρα απ ότι τα λέει το ίδιο το ΙΚΑ στο site του που παρέθεσα πάρα πάνω ? Λυπάμαι που θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς την εγκυρότητα των αναγραφόμενων στο site του ΙΚΑ, αλλά δες λίγο τους πίνακες επιδότησης εργατικής εισφοράς, σε σχέση με τους πίνακες του 

Γενικό έγγραφο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ: Α41/1/3.4.2012

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/pososta.cfm#i

2,24 στο site 1,75 στο Γεν.έγγραφο (ήδη έχω πρόβλημα με αυτό, γι'αυτό και το αναφέρω).

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_A41_1_3-4-2012.pdf

• 0

να ξεκαθαρίσω κάτι 

δεν είναι γιατί το αναφέρει το site του ΙΚΑ 

είτε το ανέφερε, είτε όχι το ίδιο μου κάνει 

ο ΟΑΕΔ λέει οκτώ (8) μέρες για την αναγγελία πρόσληψης 

καμία υπηρεσία δεν μπορεί να πει πότε θα καταθέσεις οποιοδήποτε κωλόχαρτο που αφορά άλλη υπηρεσία 

όλα τα άλλα έχουν να κάνουν με την λογική να μην τσακωθούμε με τον υπάλληλο, να κάνουμε γρήγορα την δουλειά μας και ακόμα χειρότερο , επειδή ¨΄ετσι μας το είπαν¨   

και η γραφειοκρατία καλά κρατεί 

(για το θέμα της επιδότησης εργοδοτικών εισφορών, δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί, οπότε .......) 

• 0

να ξεκαθαρίσω κάτι 

δεν είναι γιατί το αναφέρει το site του ΙΚΑ 

είτε το ανέφερε, είτε όχι το ίδιο μου κάνει 

ο ΟΑΕΔ λέει οκτώ (8) μέρες για την αναγγελία πρόσληψης 

καμία υπηρεσία δεν μπορεί να πει πότε θα καταθέσεις οποιοδήποτε κωλόχαρτο που αφορά άλλη υπηρεσία 

όλα τα άλλα έχουν να κάνουν με την λογική να μην τσακωθούμε με τον υπάλληλο, να κάνουμε γρήγορα την δουλειά μας και ακόμα χειρότερο , επειδή ¨΄ετσι μας το είπαν¨   

και η γραφειοκρατία καλά κρατεί 

(για το θέμα της επιδότησης εργοδοτικών εισφορών, δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί, οπότε .......) 

Γιατί είσαι επιθετικός ????

Εσύ μίλησες για εγκυρότητα του κωλο-site του ρημαδο-ΙΚΑ, όχι εγώ.

... κατά τα άλλα συμφωνώ κι εγώ μαζί σου: Πρέπει να επιμένουμε να κάνουμε αυτό που λένε οι νόμοι και όχι ο κάθε ανίδεος υπάλληλος των ανοργάνωτων υπηρεσιών τους.-

• 0

Γιατί είσαι επιθετικός ????

Εσύ μίλησες για εγκυρότητα του κωλο-site του ρημαδο-ΙΚΑ, όχι εγώ.

... κατά τα άλλα συμφωνώ κι εγώ μαζί σου: Πρέπει να επιμένουμε να κάνουμε αυτό που λένε οι νόμοι και όχι ο κάθε ανίδεος υπάλληλος των ανοργάνωτων υπηρεσιών τους.-

ζητώ συγνώμη αν φάνηκα επιθετικός 

και (το ξέρω ότι θα στεναχωρήσω αρκετούς, αλλά) θα πρέπει νομίζω να προσθέσεις στους ανίδεους υπαλλήλους και τους (δυστυχώς)  ανίδεους συναδέλφους 

• 0

Εχει κάνει κανείς συνάδελφος πρ'ωτη πρόσληψη μετά τη 1/3/2013.

Τι γίνεται που δεν έχουμε κωδικούς στο ΙΚΑ....

Κάνετε απογραφή στο ΙΚΑ και έχετε 3 ημέρες προθεσμία υποβολής της πρόσληψης  λόγω πρώτης πρόσληψης. Μόλις κάνετε απογραφή κάνετε αίτηση και για κωδικούς και την ίδια ημέρα το ΙΚΑ τους αποστέλει.

• 0

Κάνετε απογραφή στο ΙΚΑ και έχετε 3 ημέρες προθεσμία υποβολής της πρόσληψης  λόγω πρώτης πρόσληψης. Μόλις κάνετε απογραφή κάνετε αίτηση και για κωδικούς και την ίδια ημέρα το ΙΚΑ τους αποστέλει.

Σε ευχαριστώ γι ατην άμεση απάντηση.

Αφορά το πινακα προσωπικού;

Που αναφέρεται το 3ημερο...

• 0

Εvri σ'ευχαριστώ, αλλά παραθέτω:

Άρθρο 4
Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης), υποβάλλεται ηλεκτρονικά το αργότερο έως και την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 εντός τριών εργασίμων (3) ημερών από την πρόσληψη, αφού προηγουμένως έχουν απογραφεί στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ−ΕΤΑΜ.

Αναφέρει μόνο το έντυπο Ε3 για το Ε4.

Αφορά το πινακα προσωπικού;

Που αναφέρεται το 3ημερο...;;;

Το ξεχάσανε....

• 0

http://ergatika.gr/2013/03/nea_ypoyrgikh_apofash_pinakes_prosvpikoy_proslhceis_apolyseis_programmata_ergasias/

Άρθρο 4
Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής
α) Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων του άρθ. 2 της παρούσας, ισχύουν οι καθοριζόμενες από τις κείμενες διατάξεις προθεσμίες, με εξαίρεση το υποστοιχείο α΄ του άρθ. 2 για τις περιπτώσεις της παραγράφου α) του άρθρου 8 του παρόντος.
β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης) και το Ε4 (πίνακας προσωπικού) που υποβάλλεται συμπληρωματικά ως προς τις νέες προσλήψεις, υποβάλλονται ηλεκτρονικά το αργότερο την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 και Ε4, εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από την πρόσληψη, αφού προηγουμένως έχουν απογραφεί στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.