Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΦΑΣΗ 199/31-12-2012 ΤΟΥ ΔΙΟΙΚ.ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ


Samiamos

Ερώτηση

Συνάδελφοι το παραπάνω έγγραφο μας καλεί απο 01/01/2013 λόγω μείωσεων των κατώτων μισθών να κατατάξουμε όλους αυτούς που έχουμε με τεκμαρτα σε τρεις (3) κλάσεις μικρότερες πχ οδηγος ταξι απο 10η θα πάει στην 7η!!! Εκτος απο τους Καπετάνιος,Αρχηγός,Τεχνιτης,Δύτης που πρεπει να παραμεινουν στην 8η!!!

 

Το ΙΚΑ μου απάντησε οτι δεν εχει βγει εγκυκλιος!!!

 

Η epsilonet το θεωρεί δεδομένο να αλλάξουμε κατηγορία...

 

Τι κάνουμε συνάδελφοι?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι το παραπάνω έγγραφο μας καλεί απο 01/01/2013 λόγω μείωσεων των κατώτων μισθών να κατατάξουμε όλους αυτούς που έχουμε με τεκμαρτα σε τρεις (3) κλάσεις μικρότερες πχ οδηγος ταξι απο 10η θα πάει στην 7η!!! Εκτος απο τους Καπετάνιος,Αρχηγός,Τεχνιτης,Δύτης που πρεπει να παραμεινουν στην 8η!!!

 

Το ΙΚΑ μου απάντησε οτι δεν εχει βγει εγκυκλιος!!!

 

Η epsilonet το θεωρεί δεδομένο να αλλάξουμε κατηγορία...

 

Τι κάνουμε συνάδελφοι?????

 

Πάμε στον ΙΚΑτζή που δεν έχει εγκύκλιο και του δείχνουμε το ΦΕΚ 3575/31.12.2012, τεύχος Δεύτερο. Αν δεν το έχουμε, ψάχνουμε να το βρούμε στην ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάμε στον ΙΚΑτζή που δεν έχει εγκύκλιο και του δείχνουμε το ΦΕΚ 3575/31.12.2012, τεύχος Δεύτερο. Αν δεν το έχουμε, ψάχνουμε να το βρούμε στην ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου.

 

Ψιλά γράμματα Αχιλλέα........

 

Κι εγώ του έδειξα το (ΦΕΚ με το)  νόμο που άλλαζε την ασφάλιση συγγενικών προσώπων κι εκείνος μου διόρθωσε τις ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τι είναι βρε ο Ικατζής?

Σιγά μην διαβάζει Νόμους και ΦΕΚ.. 

Αν δεν του πει η διοίκηση να κάνει κάτι.. γιατί να το κάνει?

Στο κάτω κάτω.. πως να υπολογίσει το Χ-3 .. κι αν κάνει λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψιλά γράμματα Αχιλλέα........

 

Κι εγώ του έδειξα το (ΦΕΚ με το)  νόμο που άλλαζε την ασφάλιση συγγενικών προσώπων κι εκείνος μου διόρθωσε τις ΑΠΔ

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με τι αιτιολογία; Αν ήταν νόμος της Βουλής να πω εντάξει, ο άνθρωπος είναι απλώς ένας ακόμα ηλίθιος δημόσιος υπάλληλος που διορίστηκε με γλείψιμο και περιμένει διαταγή από το ΙΚΑ. Αλλά είναι απόφαση του ΔΣ του ΙΚΑ! και έγινε νόμος του κράτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με τι αιτιολογία; Αν ήταν νόμος της Βουλής να πω εντάξει, ο άνθρωπος είναι απλώςένας ακόμα ηλίθιος δημόσιος υπάλληλος που διορίστηκε με γλείψιμο και περιμένει διαταγή από το ΙΚΑ. Αλλά είναι απόφαση του ΔΣ του ΙΚΑ! και έγινε νόμος του κράτους.

 

 

και αν έγινε και αν δεν έγινε. Αμα πέσεις πάνω στον  ΙΚΑΤΖΗ του SOULI , η κατάσταση δεν διορθώνεται :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλάξτε τα τεκμαρτά ΤΩΡΑ χωρίς καμία απολύτως επικοινωνία με το ΙΚΑ. Φταίμε κι εμείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλάξτε τα τεκμαρτά ΤΩΡΑ χωρίς καμία απολύτως επικοινωνία με το ΙΚΑ. Φταίμε κι εμείς...

ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.... ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλάξτε τα τεκμαρτά ΤΩΡΑ χωρίς καμία απολύτως επικοινωνία με το ΙΚΑ. Φταίμε κι εμείς...

 

 

Γενικά συμφωνώ μαζί σου.

Κι εγώ αποφεύγω να τους ρωτώ και συχνά εκτίθεμαι γιατί μου αλλάζουν τα δεδομένα.

 

Έτσι στην περίπτωση της επιχείρησης που μου άλλαξε την ΑΠΔ "συνεμορφώθην προς τας υποδείξεις"

Σε όλες τις υπόλοιπες ασφαλίζω τα συγγενικά πρόσωπα όπως λέει ο νόμος (χωρίς μείωση) μέχρι ....."νεωτέρας επιπλήξεως"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλάξτε τα τεκμαρτά ΤΩΡΑ χωρίς καμία απολύτως επικοινωνία με το ΙΚΑ. Φταίμε κι εμείς...

http://www.youtube.com/watch?v=XfkdwEz384c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ για τα συγγενικά βάζω πλήρη από 01/05/12... Τα 5θήμερα 4ωρα 25 το μήνα κτλπ...

 

Τεκμαρτά από 01/01 - τώρα αρχίζουν οι πρώτοι υπολογισμοί μισθοδοσιών...

 

Μην ρωτάτε τους ΙΚΑτζήδες για τίποτα, χάνετε το χρόνο σας.

Αν θέλουν να σας πειράξουν τις ΑΠΔ ας το κάνουν, θα το κάνουν επίσημα και εν τέλει θα εκτεθούν...

Το θέμα είναι να ξέρει ο κάθε πελάτης τι κάνουμε και βάσει ποιου νόμου το κάνουμε για να μην εκτεθούμε εμείς χωρίς να φταίμε... Εγώ είμαι υπόλογος στον πελάτη μου, ο πελάτης μου στο ΙΚΑ, ο ΙΚΑτζης υπόλογος σε κανέναν... Καιρός να σταματήσει αυτό...  Ας κάνουν ότι αλλαγές θέλουν και όταν θα τσαντιστεί ένας πελάτης θα τους τραβήξει καμιά μήνυση για παράβαση καθήκοντος και θα τρέχουν αυτοί... Εγώ πάντως δεν θα τρέχω. :rolleyes:

Όπως τα λέει ο doctor είναι, έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι χωρίς να ασχολούμαστε με τον κάθε άσχετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με βάσει τη απόφαση του ΙΚΑ για μείωση κατά 3 κατηγορίες της ασφαλιστικής κλάσης (σε σύγκριση με την αντίστοιχη κλάση του 2012) σε όλους τους μισθωτούς που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, θα ήθελα την επιβεβαίωση πιο έμπειρων συναδέλφων στην πιο κάτω περίπτωση :

 

Bοηθός κομμωτή που ασφαλιζόταν κατά την διάρκεια του 2012 στην 10η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 34,69)  με βάσει τα πιο πάνω, θα πάει στην 7η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 26,76) στην οποία αντιστοιχεί τεκμαρτός μισθός € 698,25.

Ο εν λόγω υπάλληλος εργάζεται 31 ώρες εβδομαδιαία και έχει συμφωνήσει μικτό μισθό € 719.36 (ήτοι 35.70 χ 26 χ 31/40).

Αντιλαμβάνομαι ότι οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογισθούν με βάσει τις πραγματικές αποδοχές (€ 719,36 ) οι οποίες είναι ανώτερες από τις αντίστοιχες τεκμαρτές αποδοχές (€ 698.25). Είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός ???

Ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με βάσει τη απόφαση του ΙΚΑ για μείωση κατά 3 κατηγορίες της ασφαλιστικής κλάσης (σε σύγκριση με την αντίστοιχη κλάση του 2012) σε όλους τους μισθωτούς που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, θα ήθελα την επιβεβαίωση πιο έμπειρων συναδέλφων στην πιο κάτω περίπτωση :

 

Bοηθός κομμωτή που ασφαλιζόταν κατά την διάρκεια του 2012 στην 10η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 34,69)  με βάσει τα πιο πάνω, θα πάει στην 7η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 26,76) στην οποία αντιστοιχεί τεκμαρτός μισθός € 698,25.

Ο εν λόγω υπάλληλος εργάζεται 31 ώρες εβδομαδιαία και έχει συμφωνήσει μικτό μισθό € 719.36 (ήτοι 35.70 χ 26 χ 31/40).

Αντιλαμβάνομαι ότι οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογισθούν με βάσει τις πραγματικές αποδοχές (€ 719,36 ) οι οποίες είναι ανώτερες από τις αντίστοιχες τεκμαρτές αποδοχές (€ 698.25). Είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός ???

Ευχαριστώ θερμά.

 

Που είσαι ρε Δημήτρη;

Χρόνια και ζαμάνια!

Μέχρι να ενημερώσει το ΙΚΑ το σύστημά του και να εκδώσει σχετική εφαρμοστική εγκύκλιο νομίζω ότι είσαι μια χαρά:

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/pososta.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.... Χαθήκαμε πράγματι  :rolleyes: αλλά σας παρακολουθώ ανελλιπώς και σας καμαρώνω!

Πολλές ευχές & φιλιά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Bοηθός κομμωτή που ασφαλιζόταν κατά την διάρκεια του 2012 στην 10η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 34,69)  με βάσει τα πιο πάνω, θα πάει στην 7η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 26,76) στην οποία αντιστοιχεί τεκμαρτός μισθός € 698,25.

 

698,25 / 26,76 = 26,09 !!!!!

 

Τι αγνοώ και μου φαίνεται παράξενο να προκύπτει δεκαδικός αριθμός στις ημέρες;

 

Ο εν λόγω υπάλληλος εργάζεται 31 ώρες εβδομαδιαία και έχει συμφωνήσει μικτό μισθό € 719.36 (ήτοι 35.70 χ 26 χ 31/40). Αντιλαμβάνομαι ότι οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογισθούν με βάσει τις πραγματικές αποδοχές (€ 719,36 ) οι οποίες είναι ανώτερες από τις αντίστοιχες τεκμαρτές αποδοχές (€ 698.25). Είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός ???

 

Η κατάταξη είναι ανεξάρτητη από την διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και άρα - κατ΄επέκταση - από την εβδομαδιαία διάρκεια που αναγράφεις.

Συνεπώς μας ενδιαφέρουν οι ημέρες απασχόλησης για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα στην ερώτησή σου.

Επιπλέον, στο ενδεχόμενο που οι αποδοχές είναι ανώτερες των τεκμαρτών τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν αυτές οι αποδοχές. Δηλαδή τα τεκμαρτά δεν τα γλιτώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

698,25 / 26,76 = 26,09 !!!!!

 

Τι αγνοώ και μου φαίνεται παράξενο να προκύπτει δεκαδικός αριθμός στις ημέρες;

 

Εχεις δίκιο.Εur  26,76 x 26 = Eur 695,76

 

Η κατάταξη είναι ανεξάρτητη από την διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και άρα - κατ΄επέκταση - από την εβδομαδιαία διάρκεια που αναγράφεις.

Συνεπώς μας ενδιαφέρουν οι ημέρες απασχόλησης για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα στην ερώτησή σου.

Επιπλέον, στο ενδεχόμενο που οι αποδοχές είναι ανώτερες των τεκμαρτών τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν αυτές οι αποδοχές. Δηλαδή τα τεκμαρτά δεν τα γλιτώνεις.

  

  Aυτό σημαίνει ότι με βάση το 5θήμερο που εργάζεται κ πραγματικές αποδοχές Εur 719,36 θα πάει στην 8η ασφαλιτική κλάση (ΤΗ € 29,39) ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω την εξής ερώτηση γιατί πραγματικά έχω ζαλιστεί και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ασφαλισμένοι βοηθοί σερβιτόροι με τεκμαρτό μέχρι 31/12/2012   44,06 ευρώ λόγω 13ης κλάσης ήταν δηλωμένοι και στην επιθεώρηση εργασίας με αυτό το ημερομίσθιο. Κατεβαίνοντας 3 κλάσεις βάσει της νέας απόφασης πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες ενέργειες στην επιθεώρηση εργασίας για μείωση ημερομισθίου;;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα άλλο ο μισθός και άλλο τα τεκμαρτά.αμοίβονται με ποσοστά και όχι κάτω από την εγσσε και ασφαλίζονται με τεκμαρτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω την εξής ερώτηση γιατί πραγματικά έχω ζαλιστεί και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ασφαλισμένοι βοηθοί σερβιτόροι με τεκμαρτό μέχρι 31/12/2012   44,06 ευρώ λόγω 13ης κλάσης ήταν δηλωμένοι και στην επιθεώρηση εργασίας με αυτό το ημερομίσθιο. Κατεβαίνοντας 3 κλάσεις βάσει της νέας απόφασης πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες ενέργειες στην επιθεώρηση εργασίας για μείωση ημερομισθίου;;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Κακώς είχαν δηλωθεί έτσι στον ΣΕΠΕ. Το τ.η. αφορά την ασφάλισή τους.

Η αμοιβή τους γίνεται με ποσοστά βάσει του άρθρου 54 του Ν.2224/1994. 

Άρα στον πίνακα προσωπικού στη στήλη των αποδοχών πρέπει να αναγράφεται: "με ποσοστά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ Δημήτρη μου . Με ποσοστά. 

 

Μήπως μπορούμε να βρούμε κάπου τα νεα τεκμαρτά? 

 

Thanks. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ Δημήτρη μου . Με ποσοστά. 

 

Μήπως μπορούμε να βρούμε κάπου τα νεα τεκμαρτά? 

 

Thanks. 

 

Είναι τα παλιά μείον τρία συνάδελφε!  :P

Περίμενε να βγάλει νέα λίστα ο Σπυρόπουλος πάντως! Όπου να'ναι έρχεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πότε θα την βγάλει? Προλαβαίνω να πάω κομμωτήριο???  :D

 

Δηλ. οτι ισχυει μέχρι 31/12/12 θα πάω 3 κλασεις πισω? 

Αφού δεν τα εχουν ξεκάθαρα.... θα βαλω τον μέσο όρο? 

 

Ενα παραδειγμα μπορεις να δωσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κακώς είχαν δηλωθεί έτσι στον ΣΕΠΕ. Το τ.η. αφορά την ασφάλισή τους.

Η αμοιβή τους γίνεται με ποσοστά βάσει του άρθρου 54 του Ν.2224/1994. 

Άρα στον πίνακα προσωπικού στη στήλη των αποδοχών πρέπει να αναγράφεται: "με ποσοστά".

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Επειδή δεν πρόκειται ποτέ να περνούσαν το 44,06 με τα ποσοστά, έβαλα αυτό. Προτείνεις να αλλάξω τώρα ημερομίσθιο γιατί σε επιθεώρηση που ρώτησα σήμερα δεν γνώριζαν τίποτε επι του θέματος και δεν πήρα απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα με ενδιέφερε και μένα αυτό.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Επειδή δεν πρόκειται ποτέ να περνούσαν το 44,06 με τα ποσοστά, έβαλα αυτό. Προτείνεις να αλλάξω τώρα ημερομίσθιο γιατί σε επιθεώρηση που ρώτησα σήμερα δεν γνώριζαν τίποτε επι του θέματος και δεν πήρα απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  

  Aυτό σημαίνει ότι με βάση το 5θήμερο που εργάζεται κ πραγματικές αποδοχές Εur 719,36 θα πάει στην 8η ασφαλιτική κλάση (ΤΗ € 29,39) ??? 

 

Συνεχίζω την σκέψη μου από το #15 για τον βοηθό κομμωτή που ενώ γνωρίζει τόσα πολλά ώστε να κάνει συμφωνία για μικτό μισθό παραμένει ένας απλός και ταπεινός βοηθός κομμωτή:

Πολλές φορές δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις σε διάφορα πράγματα παρ΄όλο που η Νομοθεσία τα περιγράφει με σχετική σαφήνεια.

Έτσι λοιπόν η συμφωνία για σταθερό μηνιαίο μικτό μισθό σε εργατοτεχνίτη νομίζω πως μόνο προβλήματα θα μου πρόσθετε και δεν θα την επέτρεπα.

Αντ' αυτού θα τους εξηγούσα ότι σε ένα πλήρες έτος θα είχαν ακριβώς το ίδιο επιθυμητό αποτέλεσμα απλώς ο κάθε μήνας θα έβγαζε διαφορετικές αποδοχές αναλόγως των ημερών εργασίας. Με αυτόν τον τρόπο θα επιτύγχανα σωστή απεικόνιση των δεδουλευμένων στην απόδειξη μισθοδοσίας, σωστή σύνταξη της ΑΠΔ και γενικότερα όλων των εγγράφων μην αφήνοντας έτσι περιθώριο διαφορετικού χειρισμού ή ερμηνείας στον ελεγκτή ενός μελλοντικού ελέγχου. Ασφαλώς μέσα σε όλα αυτά που σου γράφω μεγάλο ρόλο παίζουν και οι δυνατότητες που σου παρέχει το λογισμικό που χρησιμοποιείς.

Δηλαδή:

719,36€ / 21,75 μ.ο. ημερών εργασίας = 33,07€ αυτό το ημερομίσθιο θα υιοθετούσα ως βάση της συμφωνίας με τον Φεβρουάριο επί παραδείγματι να έχει:

Για εργασία Δευτέρα έως Παρασκευή, 20 εργάσιμες * 33,07€ = 661,40€

 

Η απόφαση Δ.Σ. Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. αριθμ. απόφ. 199 σου επιτρέπει να κατέβεις 3 κλάσεις δηλαδή να ασφαλιστείς στην έβδομη κλάση με τεκμαρτό ημερομίσθιο 26,76€ και η εγκύκλιος Ι.Κ.Α. 32-2008 ορίζει πως στην έβδομη κλάση με Τ.Η. 26,76€ χωρεί αυτόματη κατάταξη όταν ο ημερήσιος μισθός είναι από 25,24€ έως 27,93€, ωστόσο η συμφωνία του εργοδότη και του εργαζόμενου βρίσκεται έξω από το εύρος της έβδομης κλάσης. Συγκεκριμένα βρίσκεται μέσα στην 9η κλάση. Συνεπώς θα ασφάλιζα αυτόν τον εργαζόμενο στο τεκμαρτό 32,12€ εκτός αν μας προκύψει στην συνέχεια ότι ο συγκεκριμένος εργαζόμενος πρέπει να αμείβεται εξαιτίας της ΕΓΣΣΕ με μεγαλύτερο ημερομίσθιο.

 

32,12€ T.H. * 25άπλιο αναγκαστικά εξαιτίας των τεκμαρτών = 803,00€

803,00€ * 16,5% = 132,50€ κρατήσεις ΙΚΑ εργαζόμενου

 

661,40€ – 132,50 = 528,90€ καθαρές αποδοχές

 

528,90€ – κλίμακα μισθωτών – μνημόνιο 1 – μνημόνιο 2 – μνημόνιο 3 = 1 κουλούρι με σουσάμι ημερησίως.

 

Υ.Γ. 1 Τα παραπάνω ισχύουν επειδή έτσι θέλει το ΙΚΑ και επειδή πρόκειται για έναν μόνο εργαζόμενο οπότε δεν συμφέρει να μπλέξεις νομικά. Αν υπήρχαν πολλοί εργαζόμενοι τότε θα άξιζε τον κόπο να γράψεις τα τεκμαρτά στα παλαιότερα των υποδημάτων σου.

Υ.Γ. 2 Στα παραπάνω υπάρχει το γράμμα και το πνεύμα του Νόμου. Ωστόσο μπορείς να βαπτίσεις το ψάρι - κρέας και να πείς ότι δεν συμφώνησαν 719,36€ / 21,75 μ.ο. ημερών εργασίας = 33,07€ ημερομίσθιο αλλά συμφώνησαν ... 28,77 ημερομίσθιο * 25 = 719,25€ !!!! Οπότε πας στην 8η κλάση έχοντας κατά νού πάλι την ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Επειδή δεν πρόκειται ποτέ να περνούσαν το 44,06 με τα ποσοστά, έβαλα αυτό. Προτείνεις να αλλάξω τώρα ημερομίσθιο γιατί σε επιθεώρηση που ρώτησα σήμερα δεν γνώριζαν τίποτε επι του θέματος και δεν πήρα απάντηση

 Μπορεί το 44,06 να θεωρηθεί ευνοικότερος όρος κ να ζητάει επιπλέον αμοιβή ο εργαζόμενος . Προτείνω να το διορθώσετε κ αν δεν υπάρχει σύμβαση να γίνει έστω και τώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...