Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ


NIKOLAOS80

Ερώτηση

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ :

Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΟΨΕΩΣ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ "ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΜΗΝΟΣ...." ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτική η μισθοδσία μέσω τράπεζας. Άρα μπορείς να ακολουθήσεις ότι θέλεις. Υποτίθεται ότι περιμένουμε οδηγίες για πληρωμή μέσω τράπεζας ταυτόχρονα μισθοδοσίας, εισφορών και ΦΜΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

adel δε ρωτησε αυτο Νικολαος.

Νικο ειτε με μεταφορα ειτε με καταθεση ειναι το ιδιο πραγμα. απλα με καταθεση να αναφερεις μισθοδοσια μηνος  ταδε

και το ονομα του εργοδοτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

adel δε ρωτησε αυτο Νικολαος.

Νικο ειτε με μεταφορα ειτε με καταθεση ειναι το ιδιο πραγμα. απλα με καταθεση να αναφερεις μισθοδοσια μηνος  ταδε

και το ονομα του εργοδοτη.

 

Εγώ πάντως μια χαρά τη βλέπω την απάντηση του adel..........

 

Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτική η μισθοδσία μέσω τράπεζας. Άρα μπορείς να ακολουθήσεις ότι θέλεις. Υποτίθεται ότι περιμένουμε οδηγίες για πληρωμή μέσω τράπεζας ταυτόχρονα μισθοδοσίας, εισφορών και ΦΜΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μολις πηγε ο μισθωτος στην τραπεζα να ανοιξει λογαριασμο για να του βαλει ο εργοδοτης την μισθοδοσια του ιανουαριου. μου ειπε η τραπεζα του ζητησε αποδεικτικο μισθοδοσιασ. τι νοημα εχει? μηπως θα ηθελε η τραπεζα αναγγελια προσληψης? εσεις πως ενεργησατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μολις πηγε ο μισθωτος στην τραπεζα να ανοιξει λογαριασμο για να του βαλει ο εργοδοτης την μισθοδοσια του ιανουαριου. μου ειπε η τραπεζα του ζητησε αποδεικτικο μισθοδοσιασ. τι νοημα εχει? μηπως θα ηθελε η τραπεζα αναγγελια προσληψης? εσεις πως ενεργησατε?

πηρα τηλεφωνο την τραπεζα και μου ειπε οτι θελουν εκκαθαριστικο-ταυτοτητα και λογαριασμο δεη η οτε. αντε βγαλε ακρη............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πηρα τηλεφωνο την τραπεζα και μου ειπε οτι θελουν εκκαθαριστικο-ταυτοτητα και λογαριασμο δεη η οτε. αντε βγαλε ακρη............

 

Θέλουν στοιχεία για να ανοίξουν το λογαριασμό. Αποδεικτικό κατοικίας, ΑΦΜ, ταυτότητα...

 

Πέρα από αυτά, πιθανόν να τυγχάνει ευνοϊκής αντιμετώπισης (υπερανάληψη, καλύτερο επιτόκιο κτλ) επειδή θα είναι μισθοδοτικός λογαριασμός. Για αυτό το λόγο μπορεί να του ζητάνε αποδεικτικό μισθοδοσίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πηρα τηλεφωνο την τραπεζα και μου ειπε οτι θελουν εκκαθαριστικο-ταυτοτητα και λογαριασμο δεη η οτε. αντε βγαλε ακρη............

 

 

Αυτά τα ζητάνε έτσι κι αλλιώς όποτε πας ν'ανοίξεις νέο λογ/σμό τραπέζης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με μία βεβαίωση προϋπηρεσίας που να αναφέρεται ότι το παρόν εκδίδεται για άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας δε θα έχει πρόβλημα ο υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το ν 4110/13 στο σχετικό εδάφιο του άρθρου 31 του ΚΦΕ διέγραψαν τη φράση σταδιακή . Επομένως η εφαρμογή , για την κατάθεση σε λογαριασμό είναι με άμεση όσο άμεση θα είναι η σχετική υπουργική απόφαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΟΨΕΩΣ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ "ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΜΗΝΟΣ...." ?

 

 

Υποτίθεται ότι περιμένουμε οδηγίες για πληρωμή μέσω τράπεζας ταυτόχρονα μισθοδοσίας, εισφορών και ΦΜΥ.

 

Επιχείρηση, με απλογραφικά βιβλία, πληρώνει τους εργαζόμενους μέσω τράπεζας από λογαριασμό όψεως.

Θέλει να προσλάβει έναν υπάλληλο ο οποίος χρωστάει στο τραπεζικό σύστημα ένα μεγάλο ποσό από πιστωτικές κάρτες και καταναλωτικά δάνεια. 

Λόγω αδυναμίας έχει σταματήσει να πληρώνει εδώ και χρόνια.

Αν η επιχείρηση του καταθέσει χρήματα στην τράπεζα με την οποία συνεργάζεται θα του κατασχέσει  το ποσό, όπως έκανε παλαιότερα και με επίδομα ανεργίας.

Μόνο σε μια τράπεζα θα μπορούσε να καταθέσει χρήματα χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος κατάσχεσης.

Θα μπορούσε άραγε η επιχείρηση να καταβάλει μισθοδοσία σε δύο τράπεζες ενόψει μάλιστα και της επικείμενης ταυτόχρονης πληρωμής μισθοδοσίας, εισφορών και ΦΜΥ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μπορούσε άραγε η επιχείρηση να καταβάλει μισθοδοσία σε δύο τράπεζες ενόψει μάλιστα και της επικείμενης ταυτόχρονης πληρωμής μισθοδοσίας, εισφορών και ΦΜΥ; 

 

Επικείμενης;

 

Το άκρον άωτον της αισιοδοξίας.

 

Έχει περάσει ο καιρός που ήταν επικείμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το άκρον άωτον της αισιοδοξίας.

...απαισιοδοξίας μάλλον καθώς αυτό είναι το απευκταίο σενάριο.

Το θέμα εν προκειμένω είναι πως μπορείς να πληρώσεις κατεστραμμένους οικονομικά (λόγω χρεών προς τράπεζες) εργαζόμενους χωρίς να δημιουργήσεις πρόβλημα στην επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση, με απλογραφικά βιβλία, πληρώνει τους εργαζόμενους μέσω τράπεζας από λογαριασμό όψεως.

Θέλει να προσλάβει έναν υπάλληλο ο οποίος χρωστάει στο τραπεζικό σύστημα ένα μεγάλο ποσό από πιστωτικές κάρτες και καταναλωτικά δάνεια. 

Λόγω αδυναμίας έχει σταματήσει να πληρώνει εδώ και χρόνια.

Αν η επιχείρηση του καταθέσει χρήματα στην τράπεζα με την οποία συνεργάζεται θα του κατασχέσει  το ποσό, όπως έκανε παλαιότερα και με επίδομα ανεργίας.

Μόνο σε μια τράπεζα θα μπορούσε να καταθέσει χρήματα χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος κατάσχεσης.

Θα μπορούσε άραγε η επιχείρηση να καταβάλει μισθοδοσία σε δύο τράπεζες ενόψει μάλιστα και της επικείμενης ταυτόχρονης πληρωμής μισθοδοσίας, εισφορών και ΦΜΥ; 

 

Δώστε του μία επιταγούλα να κάνει τη δουλειά του.

 

Επικείμενη, Λούκυ, έχε υπομονή νέε μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση, με απλογραφικά βιβλία, πληρώνει τους εργαζόμενους μέσω τράπεζας από λογαριασμό όψεως.

Θέλει να προσλάβει έναν υπάλληλο ο οποίος χρωστάει στο τραπεζικό σύστημα ένα μεγάλο ποσό από πιστωτικές κάρτες και καταναλωτικά δάνεια. 

Λόγω αδυναμίας έχει σταματήσει να πληρώνει εδώ και χρόνια.

Αν η επιχείρηση του καταθέσει χρήματα στην τράπεζα με την οποία συνεργάζεται θα του κατασχέσει  το ποσό, όπως έκανε παλαιότερα και με επίδομα ανεργίας.

Μόνο σε μια τράπεζα θα μπορούσε να καταθέσει χρήματα χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος κατάσχεσης.

Θα μπορούσε άραγε η επιχείρηση να καταβάλει μισθοδοσία σε δύο τράπεζες ενόψει μάλιστα και της επικείμενης ταυτόχρονης πληρωμής μισθοδοσίας, εισφορών και ΦΜΥ; 

http://lawblog.gr/2011/01/16/%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά η πληρωμή μισθοδοσίας μέσω τράπεζας είναι υποχρεωτική?

Μπορεί να γίνεται και απλή κατάθεση χρημάτων από τον εργοδότη στον εργαζόμενο με αιτιολογία ''Πληρωμή μισθοδοσίας μηνός Μαιου'' ή πρέπει ο εργοδότης να έχει υποχρεωτικά λογ/σμό όψεως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά η πληρωμή μισθοδοσίας μέσω τράπεζας είναι υποχρεωτική?ΟΧΙ

Μπορεί να γίνεται και απλή κατάθεση χρημάτων από τον εργοδότη στον εργαζόμενο με αιτιολογία ''Πληρωμή μισθοδοσίας μηνός Μαιου'' ή πρέπει ο εργοδότης να έχει υποχρεωτικά λογ/σμό όψεως? Καταθεση χρηματων με αιτιολογια "πληρωμη μισθοδοσιας μηνος Μαιου 2013 ", ΑΦΜ εργοδοτη σε λογαριασμο του υπαλληλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 ΟΧΙ κατά την γνώμη μου αλλά σύντομα θα εφαρμοσθεί .

 Πρακτικά οι επιχειρήσεις θα έπρεπε να το εφαρμόζουν για δικό τους καλό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άρθρο 23

"..β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής,"

 

κατά την ταπεινή μου άποψη μάλλον συμπεριλαμβάνει τα πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλουμε διευκρίνηση,εδώ πρόκειται για πάταξη της φοροδιαφυγής,στην μισθοδοσία τι διάολο να γίνει?αν είναι ζαβή

τότε παίρνει αμπάριζα τα πάντα ικα επικουρικά φμυ αλληλεγγύη.......και αν κάποιος παίρνει παραπάνω,που σήμερα 

χλωμό το κόβω,την διαφορά δεν μπορεί να την πάρει αλλιώς?βέβαια το ίδιο μπορεί να γίνει και στα άλλα,αλλά πιστεύω 

οτι έτσι πάνε να μας δέσουν απο παντού,το χρήμα όμως έτσι μπορεί και να κινείται εκτός των τραπεζών,οπότε χρηματοδοτήσεις

με σκοπό την ανάπτυξη πούντες?αφού το χρήμα θάνε στα σεντούκια?βέβαια θα κινείται απο τους κλέφτες,αλλά πάλι θάνε εκτός

τραπεζών..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...