Jump to content
  • 0

Να μην λεμε μονο τα στραβα του συστηματος Μου ηρθε e-mail απο τo ταχις οτι ο ταδε φορολογουμενος μπορει να παρει επιδοτηση πετρελαιου ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ

Question

Προχθες μου ηρθε το πρωτο e-mail

Αγαπητέ/η κύριε/κυρία,

Μετά από διασταύρωση στοιχείων με τα τιμολόγια αγοράς πετρελαίου θέρμανσης διαπιστώθηκε
ότι ενώ έχετε προμηθεύτεί πετρέλαιο, δεν έχετε υποβάλλει αίτηση χορήγησης του σχετικού επιδόματος.
Σας ενημερώνουμε ότι, σε περίπτωση υποβολής, με βάση τα μέχρι τώρα στοιχεία της ΓΓΠΣ,
η αίτηση σας θα είναι αποδεκτή! Μάθετε το ύψος του επιδόματος, αλλά και κάντε αίτηση ώστε να πιστωθούν
στον λογαριασμό τραπέζης σας τα χρήματα που δικαιούστε, στην ηλεκτρονική διεύθυνση 
https://www1.gsis.gr/gsisapps/oilbft/login/login.htm 
ή αλλιώς επισκεφθείτε κάποιο ΚΕΠ.

καπως ετσι πιστευω οτι θελουμε το ταχις οχι μονο προστιμα και προθεσμιες

Μπραβο τους

20 answers to this question

Recommended Posts

• 0

και εγώ "βομβαρδίζομαι" καθημερινά από τέτοια μηνύματα στο "ταχυδρομείο μου" και ενημερώνω φυσικά τους πελάτες μου. ναι είναι καλή κίνηση εκ μέρους του Υπουργείου αλλά επειδή έχουμε μάθει ότι τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται εγώ πιστεύω ότι το κάνουν για να ανεβάσουν την κατανάλωση του πετρελαίου θέρμανσης. πάντως όπως και να έχει, καλό είναι.

• 0

πράγματα που μας φαίνονται αυτονόητα φτάσαμε σε σημείο να τα εκθειάζουμε. Ένα μπράβο όμως στο Θεοχάρη, η ΓΓΠΣ έχει κάνει βήματα μπροστά με αυτόν.

• 0

Καλημέρα,

έλαβα και εγώ ένα όμοιο e-mail, μόνο που...  τα mail απο τη γενική γραμματεία στο κάτω μέρος γράφουν αυτό:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο. 

έμενα δεν έγραφε όνομα χρήστη,

και η διεύθυνση αποστολής έιναι [email protected]​gps.gr και όχι [email protected]​is.gr

το νού μας

• 0

Καλημέρα,

έλαβα και εγώ ένα όμοιο e-mail, μόνο που...  τα mail απο τη γενική γραμματεία στο κάτω μέρος γράφουν αυτό:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο. 

έμενα δεν έγραφε όνομα χρήστη,

και η διεύθυνση αποστολής έιναι [email protected]​gps.gr και όχι [email protected]​is.gr

το νού μας

Κι εμένα μου ήρθε 1 τέτοιο μήνυμα αλλά χωρίς το κειμενάκι που λες(σημειωση).

Τι συμβαίνει δηλαδή? Τα στέλνει κάποιος άλλος και είναι μούφα?

Άσε που εγώ το πήρα αλλιώς...Μήπως τα στέλνουν αυτά τα μηνύματα σε περίπτωση που έχει γίνει αίτηση απο τον ένα συζυγο αλλά το πετρέλαιο αγοράζεται από τον άλλο?

Αλλαλούμ..

• 0

... Α

• 0

Μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα από τη συγκίνηση που ένοιωσα διαβάζοντας το μήνυμα.

Τόσο ενδιαφέρον πια για τον φτωχό, που από τη διασταύρωση προέκυψε ότι δικαιούται επίδομα για το πετρέλαιο που ήδη αγόρασε με αύξηση 40% σε σχέση με πέρυσι και δεν ζήτησε την επιδότηση των 0,28€  με την οποία θα μπορούσε να βάλει επιπλέον 0,2λτ πετρέλαιο ανά λίτρο που ήδη έβαλε και μέχρι 190λίτρα αν μιλάμε για την Αθήνα.

Δηλαδή 10 μέρες θέρμανση ακόμη.

• 0

Μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα από τη συγκίνηση που ένοιωσα διαβάζοντας το μήνυμα.

Τόσο ενδιαφέρον πια για τον φτωχό, που από τη διασταύρωση προέκυψε ότι δικαιούται επίδομα για το πετρέλαιο που ήδη αγόρασε με αύξηση 40% σε σχέση με πέρυσι και δεν ζήτησε την επιδότηση των 0,28€  με την οποία θα μπορούσε να βάλει επιπλέον 0,2λτ πετρέλαιο ανά λίτρο που ήδη έβαλε και μέχρι 190λίτρα αν μιλάμε για την Αθήνα.

Δηλαδή 10 μέρες θέρμανση ακόμη.

Αγαπητέ Ype ,

Σας παρακαλώ μπορείτε εκ μέρους μου να προσθέσετε εκείνο το Emotion που κοπανιέται από τα γέλια......

Πηγαίνεις να κανείς αίτηση και πρέπει να μασάς τις δάφνες με τα τετραγωνικά……Αλλά η ΔΕΗ (γιατί βλέπετε το κλειστό υπόγειο παρκινγκ φωτίζετε 3 φορές είναι πεφωτισμένο ).

Δλδ Το φωτίζει ο ΔΗΜΟΣ-ΤΟ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ-ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ τέτοιο φως μας τύφλωσε πια) Άλλα η εφορία. και κλπ……………

ΑΛΛΑ ΤΑ 0,28 θα τα πάρεις πίσω θες δεν θες ΤΣΑΜΠΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ θα πάρεις 0,28 ανά λίτρο και θα πουλήσεις το τρίτο παιδί σου ,όλα κι όλα και θέρμανση και παιδιά δεν γίνονται αυτά .

Με Εκτίμηση,

Ελένη

• 0

Όσο ο κόσμος δεν αγοράζει πετρέλαιο - εξαιτίας της αφαίμαξης που έχει υποστεί- και τα έσοδα του κράτους από φόρους πετρελαίου μειώνονται ραγδαία, τόσο θα αυξάνεται η ενημέρωση για το επίδομα θέρμανσης, είτε με e-mail, είτε με διαφημίσεις στο ραδιόφωνο κ.λπ.. Τα άλλα με την αιθαλομίχλη τα γνωρίζετε (μας έχουν ζαλίσει) οπότε δεν τα αναφέρω. 

• 0

οσο ο κοσμος απολυεται , μειωνονται εως εξαφανισης οι μισθοι, τα μαγαζια κλεινουν, οι φοροι δεν πεφτουν, και ντελιβερι στο σπιτι να το φερουν το επιδομα , τα εσοδα απο το πετρελαιο δεν προκειται να τα δουν να αυξανονται και η αιθαλομιχλη θα πυκνωνει και ο κοσμος θα παγωνει....

Τι διαολο αιθαλομιχλη πνιγει το μυαλο τους και δεν βλεπουν που μας πανε δεν καταλαβαινω ....

Οταν παραδεχεσαι το λαθος , ζητας συγγνωμη και επανορθωνεις...

δεν καταλαβαινω , σε λεω, δεν καταλαβαινω !!!!!!!!!!!

• 0

οσο ο κοσμος απολυεται , μειωνονται εως εξαφανισης οι μισθοι, τα μαγαζια κλεινουν, οι φοροι δεν πεφτουν, και ντελιβερι στο σπιτι να το φερουν το επιδομα , τα εσοδα απο το πετρελαιο δεν προκειται να τα δουν να αυξανονται και η αιθαλομιχλη θα πυκνωνει και ο κοσμος θα παγωνει....

Τι διαλολο αιθαλομιχλη πνιγει το μυαλο τους και δεν βλεπουν που μας πανε δεν καταλαβαινω ....

Οταν παραδεχεσαι το λαθος , ζητας συγγνωμη και επανορθωνεις...

δεν καταλαβαινω , σε λεω, δεν καταλαβαινω !!!!!!!!!!!

Ομαδικό και προμελετημένο έγκλημα συντελείται!

(Για να μην πω γενοκτονία και με πεις υπερβολική!)

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Τι ΔΕΝ καταΛαβαίνεις?

;)

Υ.Γ. Θα κατέβεις σήμερα?

• 0

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Τι ΔΕΝ καταΛαβαίνεις?

;)

Υ.Γ. Θα κατέβεις σήμερα?

ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΥΗΤΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ????

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΑΝΙΑ ΑΥΤΟ -ΠΑΝΕ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΜΑ ΕΞΟΝΤΩΣΟΥΝ!!!!

• 0

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Τι ΔΕΝ καταΛαβαίνεις?

;)

Υ.Γ. Θα κατέβεις σήμερα?

τι γινεται το βλεπω, δεν σε βρισκω καθολου υπερβολικη ....το γιατι δεν το καταλαβαινω , δεν το χωραει το μυαλο μου .......

ΥΓ ... θελω πολυ να σας δω ολους, σας πεθυμησα, αλλα δεν θα κατεβω .....

• 0

ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΥΗΤΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ????

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΑΝΙΑ ΑΥΤΟ -ΠΑΝΕ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΜΑ ΕΞΟΝΤΩΣΟΥΝ!!!!

Αγαπητή καλησπέρα,

Ελπίζω να μην την δούμε την αντίδραση μας κατά τις αρχές Απριλίου που θα ανακοινώσουν μείωση της τιμής στο 1,00 η στο 0,98(ακούγεται καλύτερο )

Και τρέξουμε όλοι μαζί να γεμίσουμε δεξαμενές για να τους πιάσουμε κορόιδα…..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ,

Ελένη

• 0

καλο μεν αλλα......αφου ι διασταυρωση γινεται ετσι κι αλλιως )οπως αποδεικνυεται, τοτε γιατι να υπαρχει ηλεκτρονικη αιτηση και να μην λαμβανουν το επιδομα αυτοματα ? μηπως ξεφυγει κανεις που το δικαιουταν ? προσωπικα απο περιπου 10 email οι 7 δεν υπεβαλλαν αιτηση αρα αναγκαστικα τους πηρα τηλ (μην πεσει και το φταιξιμο στο λογιστη ως συνηθως) και μου ειπαν "α δεν το ξερα οτι δικαιουμαι.....κατσε να σε πο τηλεφωνικα αρ. παροχης και ΙΒΑΝ να το κανεις"......

ΕΛΕΟΣ !!!

• 0

καλο μεν αλλα......αφου ι διασταυρωση γινεται ετσι κι αλλιως )οπως αποδεικνυεται, τοτε γιατι να υπαρχει ηλεκτρονικη αιτηση και να μην λαμβανουν το επιδομα αυτοματα ? μηπως ξεφυγει κανεις που το δικαιουταν ? προσωπικα απο περιπου 10 email οι 7 δεν υπεβαλλαν αιτηση αρα αναγκαστικα τους πηρα τηλ (μην πεσει και το φταιξιμο στο λογιστη ως συνηθως) και μου ειπαν "α δεν το ξερα οτι δικαιουμαι.....κατσε να σε πο τηλεφωνικα αρ. παροχης και ΙΒΑΝ να το κανεις"......

ΕΛΕΟΣ !!!

σιγά να μην τους πάρω και τηλ. για την επιδότηση...!

Μην τους καλομαθαίνεται...... :)

• 0

Στην πλώρη ακουμπισμένος, ένας διάφανος
τα κόκκαλα μετράει, μένει άφωνος
τρώει την πέτρα σαν ψωμί, ο Καίσαρας Βαλιέχο
άλλο αδερφό δεν έχω,
άλλο αδερφό δεν έχω..

Σε εσενα καλό μου υπουργείο ........

που το ψέμα δεν το βλέπεις .........

• 0

Γνωρίζει κανείς που έκανε ήδη αίτηση για επιδότηση πετρελαίου θέρμανσης αν παίζει ρόλο ποιος είναι ιδιοκτήτης της εν λόγω οικίας που θα επιδοτηθεί?Εξηγώ πως έχω περίπτωση ζευγαριού που παντρεύτηκε πέρισυ (οπότε φέτος θα κάνουν κοινή δήλωση) και μένουν σε διαμέρισμα που είναι στο όνομα της συζύγου,σύμφωνα με το σύστημα την αίτηση θα πρέπει να κάνει ο σύζυγος.Εν τω μεταξύ αποκτήσαν και τέκνο εντός του 2012 το οποίο φυσικά δεν έχει ενημερωθεί η εφορία για να αλλάξουν οι κλίμακες,Τί κάνουμε?