Προς το περιεχόμενο
  • 0

απόρριψη κατώτερης κλάσης ΟΑΕΕ λόγω εκπρόθεσμης πληρωμής εισφορών


lami

Ερώτηση

καθυστέρησα να πληρώσω τις εισφορές 4 ο λ ό κ λ η ρ ε ς μέρες και επέστρεψαν οι εισφορές στην ανώτερη κλάση που είχα. ο λόγος της καθυστέρησης ήταν ότι για λόγους υγείας (εγχείρηση) δεν μπορούσα τις πρώτες ημέρες που επέστρεψα στο σπίτι ούτε καν να μιλήσω καλά καλά από τους πόνους, πόσο μάλιστα να εργαστώ και να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου. γνωρίζω ότι σωστά έγινε ότι έγινε αλλά υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δυστυχως η παραγρ.5 του αρθρου 31 του Ν.4075/12 μεταξυ αλλων για αυτο το θεμα αναφαιρει το πιο κατω.

 

 

5. Ασφαλισμένοι του ΟΑΕΕ μπορούν με αίτησή τους να
επιλέξουν την κατάταξή τους στην αμέσως κατώτερη ή
στη δεύτερη κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία κλάδου
σύνταξης του π.δ. 5/2007 και να παραμείνουν σε αυτήν
έως 31.12.2014 εφόσον, κατά την υποβολή της αίτησης: α)
δεν έχουν ληξιπρόθεσμη οφειλή ή β) έχουν υπαχθεί σε
ρύθμιση και είναι ενήμεροι. Η κατάταξη στην κατώτερη
κατηγορία αρχίζει από το αμέσως επόμενο προς έκδοση
και μετά την αίτηση δίμηνο και ισχύει για όσο διάστημα
είναι ενήμεροι στην καταβολή των τρεχουσών εισφορών
και στις δόσεις της τυχόν ρύθμισης. Αν ο ασφαλισμέ−
νος δεν είναι ενήμερος, επανέρχεται αυτοδικαίως στην
κατηγορία στην οποία βρισκόταν πριν την αίτηση του

πρώτου εδαφίου, στην οποία επανέρχονται υποχρε−
ωτικά από την 1.1.2015 και όλοι οι ασφαλισμένοι που
έχουν κάνει χρήση της διάταξης αυτής. Με απόφαση του
Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, μετά
από γνώμη του Δ.Σ. του Οργανισμού, καθορίζονται η
διαδικασία, ο τρόπος, τα όργανα και κάθε άλλο σχετικό
θέμα για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης.
 

Για πηγαινε τον ΟΑΕΕ  επειδη ηταν μονο λιγες μερες μηπως... και στο τακτοποιησουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σίγουρα μπορεί να γίνει κάτι , αν πας στον προϊστάμενο και του εξηγησεις κάτι θα κάνει.

Έχω καταλάβει γενικά ότι το ΤΕΒΕ είναι υποκειμενικό και πιστεύω πως κάτι τέτοια τα διευκολύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τον ΟΑΕΕ (δεν μπορώ να δημιουργήσω new topic και το βάζω εδώ).

Έχω ΟΑΕΕ καθ'ότι διαθέτω χώρο στάθμευσης. Μπορώ να ανοίξω στο όνομά μου e-shop ή όχι. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο, θα έχω κάποια άλλη επιβάρυνση;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τον ΟΑΕΕ (δεν μπορώ να δημιουργήσω new topic και το βάζω εδώ).

Έχω ΟΑΕΕ καθ'ότι διαθέτω χώρο στάθμευσης. Μπορώ να ανοίξω στο όνομά μου e-shop ή όχι. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο, θα έχω κάποια άλλη επιβάρυνση;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συννενοησου με το λογιστη σου... Προσθετη επιβαρυνση στον οαεε δεν υπαρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορώ όμως να το ανοίξω στο όνομά μου e-shop ή όχι.

 

 

 

Συννενοησου με το λογιστη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σίγουρα μπορεί να γίνει κάτι , αν πας στον προϊστάμενο και του εξηγησεις κάτι θα κάνει.

Έχω καταλάβει γενικά ότι το ΤΕΒΕ είναι υποκειμενικό και πιστεύω πως κάτι τέτοια τα διευκολύνουν.

Ο προϊστάμενος δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το συγκεκριμένο δεν είναι κάτι υποκειμενικό.

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι αιτηση ανακτάταξης-ένσταση προς τη ΤΔΕ και ο Θεός βοηθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κι εγώ το ίδιο προβλημα με τη συνάδελφο lami αλλα μου προέκυψει δι άλλης οδου...

Η πληρωμή των ασφαλιστικών εισφορών μου από το 2001 που άρχισε η ασφάλιση μου στο ΤΕΒΕ (και πλέον ΟΑΕΕ) μέχρι και το Ε δίμηνο του 2012 γινόταν ΠΑΝΤΑ με αυτόματη ανάληψη του εκάστοτε οφειλόμενου ποσού από τον τραπεζικό μου λογαριασμό στη ΑΛΦΑ ΤΡΑΠΕΖΑ (και πρώην τράπεζα Πίστεως) μέσω της πάγιας εντολής που είχα δώσει εξ αρχής. Με το πέρασμα των χρόνων αν και η ασφαλιστική εισφορά άλλαζε λόγο μετάπτωσης σε άλλη ασφαλιστική κλάση ή από άλλο λόγο,η πληρωμή ΣΥΝΕΧΙΣΕ να γίνεται με την ΙΔΙΑ πάγια τραπεζική εντολή και ΠΑΝΤΑ με αυτόματη χρέωση του ιδίου τραπεζικού μου λογαριασμού, ΠΑΝΤΑ εμπρόθεσμα και με το οφειλόμενο κάθε φορά ποσό.

Προσερχόμενος –για άλλο λόγο-  στο κατάστημα του ΟΑΕΕ με πληροφόρησαν -προς έκπληξη μου- ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ το ΣΤ Διμήνου 2012. Ανατρέχοντας στην απόδειξη καταβολής εισφορών διαπίστωσα ότι  ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ το συνηθισμένο μήνυμα «Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΟΦΕΙΛΗ ΘΑ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ALPHA BANK» παρόλο που εγώ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΣΑ ΤΗΝ ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ μου προς την τράπεζα. Τα χρήματα πράγματι δεν είχαν αναληφθεί από τον ΟΑΕΕ παρόλο που το υπόλοιπο του λογαριασμού ήταν υπέρ-αρκετό για αυτή την πληρωμή. Ζητώντας εξηγήσεις από την τράπεζα με ενημέρωσαν ότι απλά ακολούθησαν εντολή του ΟΑΕΕ να ΜΗΝ γίνονται πλέον οι πληρωμές από «απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου» αλλά από «επαγγελματικούς λογαριασμούς» και ότι ήταν ευθύνη του ΟΑΕΕ να ενημερώσει τα μέλη του!  

Όμως την απόδειξη εισφορών για το ΣΤ Δίμηνο 2012 ΟΑΕΕ (αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί  «ενημέρωση») μου την έφερε ο ταχυδρόμος ΜΕΤΑ την 31-1-2013 που ήταν η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής.

Εγώ λοιπών ο ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΕΠΗΣ ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ, για ένα λάθος που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, βρίσκομαι στη θέση να μου λένε «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ (είχα ζητησει και είχα πάρει μείωση εισφορών 2 ασφαλιστικών κλάσεων), ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ  850,00-1000,00 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ»!!!

ΓΙΑΤΙ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχήν e-shop μπορείς να ανοίξεις στο όνομα σου χωρίς επιπλέον επιβάρυνση από τον Ο.Α.Ε.Ε ως παράλληλη δραστηριότητα.

Οι πάγιες εντολές καταργήθηκαν, οπότε αν προσκομμίσεις βεβαίωση από την τράπεζα περί της κατάργησ'ης τους, μπορείς να την καταθέσεις στον Ο.Α.Ε.Ε και να ζητήσεις την επιστροφή σου στη χαμηλότερη ασφαλιστική κλάση. Αυτό τουλάχιστον μας ενημέρωσαν οι υπάλληλοι του Ο.Α.Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειμαι ελευθερος επαγγελματιας .πρωτοασφαλιζομενη μετα το 1993 ,εδω και μια 15ετια περιπου εχω τεβε .Εαν παω την εδρα σε περιοχη με λιγους κατοικους   σε ορεινη περιοχη ,και δηλωσω υποκαταστημα στην πολη μου απαλασομαι απο το τεβε βαζοντας ογα η οχι?δλδ ειμαι υποχρεωμενη ακομη να εχω το τεβε ?λογου του υποκαταστηματος που θα ειναι στην πολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειμαι ελευθερος επαγγελματιας .πρωτοασφαλιζομενη μετα το 1993 ,εδω και μια 15ετια περιπου εχω τεβε .Εαν παω την εδρα σε περιοχη με λιγους κατοικους   σε ορεινη περιοχη ,και δηλωσω υποκαταστημα στην πολη μου απαλασομαι απο το τεβε βαζοντας ογα η οχι?δλδ ειμαι υποχρεωμενη ακομη να εχω το τεβε ?λογου του υποκαταστηματος που θα ειναι στην πολη?

Οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ευχαριστω

δλδ δεν απαλασετε καποιος συνεχιζει να εχει τεβε εαν καταλαβα καλα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια απ τις μεγαλυτερες ληστειες των ελευθ επαγγελματιων. το τεβε.και σε χωριό 500 κατοικων μαγαζι πληρώνει το ιδιο οσο στη Βουκουρεστιου.Δεν πιστευω να το αμφισβητει κανεις αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια απ τις μεγαλυτερες ληστειες των ελευθ επαγγελματιων. το τεβε.και σε χωριό 500 κατοικων μαγαζι πληρώνει το ιδιο οσο στη Βουκουρεστιου.Δεν πιστευω να το αμφισβητει κανεις αυτό?

 

 

ναι 2 ταβέρνες μια ΟΓΑ μια ΤΕΒΕ, ποιος είναι πιο μάγκας κι χτυπάει τιμές πουλάει φτηνότερα , άστο μην το ψάχνεις δεν έπρεπε να υπάρχει καν αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο προϊστάμενος δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το συγκεκριμένο δεν είναι κάτι υποκειμενικό.

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι αιτηση ανακτάταξης-ένσταση προς τη ΤΔΕ και ο Θεός βοηθός.

Και σε μένα η απάντηση ήταν απορριπτική, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΩ βρίσκομαι από 1/1/13 να πληρώνω όπως παλιά!

Εκανα ενασταση στην ΤΔΕ και όπως λές συνάδελφε GerasismosR.... Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κι εγώ το ίδιο προβλημα με τη συνάδελφο lami αλλα μου προέκυψει δι άλλης οδου...

Η πληρωμή των ασφαλιστικών εισφορών μου από το 2001 που άρχισε η ασφάλιση μου στο ΤΕΒΕ (και πλέον ΟΑΕΕ) μέχρι και το Ε δίμηνο του 2012 γινόταν ΠΑΝΤΑ με αυτόματη ανάληψη του εκάστοτε οφειλόμενου ποσού από τον τραπεζικό μου λογαριασμό στη ΑΛΦΑ ΤΡΑΠΕΖΑ (και πρώην τράπεζα Πίστεως) μέσω της πάγιας εντολής που είχα δώσει εξ αρχής. Με το πέρασμα των χρόνων αν και η ασφαλιστική εισφορά άλλαζε λόγο μετάπτωσης σε άλλη ασφαλιστική κλάση ή από άλλο λόγο,η πληρωμή ΣΥΝΕΧΙΣΕ να γίνεται με την ΙΔΙΑ πάγια τραπεζική εντολή και ΠΑΝΤΑ με αυτόματη χρέωση του ιδίου τραπεζικού μου λογαριασμού, ΠΑΝΤΑ εμπρόθεσμα και με το οφειλόμενο κάθε φορά ποσό.

Προσερχόμενος –για άλλο λόγο-  στο κατάστημα του ΟΑΕΕ με πληροφόρησαν -προς έκπληξη μου- ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ το ΣΤ Διμήνου 2012. Ανατρέχοντας στην απόδειξη καταβολής εισφορών διαπίστωσα ότι  ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ το συνηθισμένο μήνυμα «Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΟΦΕΙΛΗ ΘΑ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ALPHA BANK» παρόλο που εγώ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΣΑ ΤΗΝ ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ μου προς την τράπεζα. Τα χρήματα πράγματι δεν είχαν αναληφθεί από τον ΟΑΕΕ παρόλο που το υπόλοιπο του λογαριασμού ήταν υπέρ-αρκετό για αυτή την πληρωμή. Ζητώντας εξηγήσεις από την τράπεζα με ενημέρωσαν ότι απλά ακοσειςλούθησαν εντολή του ΟΑΕΕ να ΜΗΝ γίνονται πλέον οι πληρωμές από «απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου» αλλά από «επαγγελματικούς λογαριασμούς» και ότι ήταν ευθύνη του ΟΑΕΕ να ενημερώσει τα μέλη του!  

Όμως την απόδειξη εισφορών για το ΣΤ Δίμηνο 2012 ΟΑΕΕ (αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί  «ενημέρωση») μου την έφερε ο ταχυδρόμος ΜΕΤΑ την 31-1-2013 που ήταν η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής.

Εγώ λοιπών ο ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΕΠΗΣ ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ, για ένα λάθος που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, βρίσκομαι στη θέση να μου λένε «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ (είχα ζητησει και είχα πάρει μείωση εισφορών 2 ασφαλιστικών κλάσεων), ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ  850,00-1000,00 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ»!!!

ΓΙΑΤΙ ??

 

Επειδή έχει δημιουργηθεί σοβαρό θέμα σχετικά με την μετάπτωση στο νέο σύστημα πληρωμών, όσοι πλήρωσαν καθυστερημένα το 6οΔΙΜ/2012 ή δεν το πλήρωσαν και το κάνουν αυτό έως 31/3/13 δεν θα έχουν θέμα με τις ρυθμίσεις τους και την κατάταξη σε κατώτερη κατηγορία!

Απευθυνθήτε στα Περιφερειακά Τμήματα που ανήκετε για περισσότερες πληροφορίες.

ΟΑΕΕemp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα αυτή τη στιγμή που μιλάμε νομίζω ισχύει το ίδιο, ότι δηλαδή εάν δεν είσαι ενήμερος(με ρύθμιση ή χωρίς) δεν μπορείς να ζητήσεις να "κατέβεις" 2 κλάσσεις πιό κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...