Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΡΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΠΟ 01/01/2013


spytout

Ερώτηση

Με την εγκύκλιο Αριθ. πρωτ.: Φ.80000/ οικ.27047/ 1800/21.11.2012 το υπουργείο κοινοποίησε τις αλλαγές ορίων

καθώς και την εξομοίωση των ορίων νέων και παλαιών ασφαλισμένων.

 

Επειδή ο καιρός πλησιάζει, και το ΙΚΑ μας έχει συνηθίσει σε διάφορα κουλά....

οι μισθοδοσίες Ιανουαρίου 2013 θα τρέξουν κανονικά  με  €5.546,80 για παλιούς και νέους.

 

 

Ή θα έχουμε κανένα σήριαλ πάλι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα τρεξει με 5543,55/25 για παλιους και 5543,25/μηνα για νεους

Για τη διαφορα δεν μπορω να σου απαντησω

 

 

Πάει, θα κουζουλαθούμε επαέ μέσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα τρεξει με 5543,55/25 για παλιους και 5543,25/μηνα για νεους

Για τη διαφορα δεν μπορω να σου απαντησω

 

 

Γιατί όχι 5.546,80??? Γκοτζάμ εγκύκλιο δώσανε......!

 

υ.γ. Καλά, όχι ότι θα τρέξω κάποιον με 5.546,80 μικτά.... :D :D :D , αυτά δεν υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί όχι 5.546,80??? Γκοτζάμ εγκύκλιο δώσανε......!

 

υ.γ. Καλά, όχι ότι θα τρέξω κάποιον με 5.546,80 μικτά.... :D :D :D , αυτά δεν υπάρχουν

 

Καλημέρα,

 

Κι εγώ που έχω με μικτά ( κρατηθείτε ) 10.000, τι θα κάνω ?.

Όπως λέει η Ισιδώρα, ή όπως λέι ο Κιμούλης στη Λούφα και Παραλλαγή ( Το πουλί ή το βασιλιά ).

Πέραν της πλάκας θα εκτιμούσα ιδέες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα !!

 

 

Τελικά ισχύει ήδη το μέτρο? Τα υποκαταστήματα δεν έχουν λάβει ερμηνευτική εγκύκλιο και η ελέγκτριά μου στο ΙΚΑ μου πρότεινε να μην το εφαρμόσω ακόμα....!

 

Πως τρέχουμε μισθοδοσίες του Ιανουαρίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα !!

 

 

Τελικά ισχύει ήδη το μέτρο? Τα υποκαταστήματα δεν έχουν λάβει ερμηνευτική εγκύκλιο και η ελέγκτριά μου στο ΙΚΑ μου πρότεινε να μην το εφαρμόσω ακόμα....!

 

Πως τρέχουμε μισθοδοσίες του Ιανουαρίου?

 

Το ΤΣΜΕΔΕ εφαρμόζει το 5.546,80 , το ΤΕΑΙΤ επίσης το εφαρμόζει. Το υπουργείο εργασίας έβγαλε εγκύκλιο και δε βρίσκω λόγο να μην την εφαρμόσω.

 

Καλό θα ήταν να βγάλει ένα δελτίο τύπου το ΙΚΑ, αλλά δε το βγαλε.

 

Καλό Βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΤΣΜΕΔΕ εφαρμόζει το 5.546,80 , το ΤΕΑΙΤ επίσης το εφαρμόζει. Το υπουργείο εργασίας έβγαλε εγκύκλιο και δε βρίσκω λόγο να μην την εφαρμόσω.

 

Καλό θα ήταν να βγάλει ένα δελτίο τύπου το ΙΚΑ, αλλά δε το βγαλε.

 

Καλό Βράδυ

 

Βάλτε ρε παιδιά το 5546,80. Φοβάστε μήπως ...επιβαρύνετε τα golden boys με μισό ευρώ εισφορές;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επικοινώνησα χθες με τα κεντρικά του ΙΚΑ, τη διεύθυνση απασχολούμενων, και μου είπαν ότι ισχύει κανονικά, και τις συντάξεις έτσι τις έχουν τρέξει.

Τις έτρεξα με το 5546,8, αφού αυτό αναφέρει και η οδηγία από το υπουργείο.

 

Και δηλαδή αν δεν έπαιρνα στα κεντρικά και άκουγα τα δύο υποκαταστήματα (κερατσινίου & χαλανδρίου) που επικοινώνησα θα έβαζα τα παλαιά ποσοστά και φυσικά μετά κανείς δε θα έπαιρνε ευθύνη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, σήμερα ανέβασε το ΙΚΑ την εγκύκλιο αρ.13 και αναφέρει το μηνιαίο πλαφόν στα 5543,55, παρακάτω επισυνάπτει την εγκύκλιο του υπουργείου που το μηνιαίο πλαφόν είναι στα 5546,80. εμείς τι κάνουμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, σήμερα ανέβασε το ΙΚΑ την εγκύκλιο αρ.13 και αναφέρει το μηνιαίο πλαφόν στα 5543,55, παρακάτω επισυνάπτει την εγκύκλιο του υπουργείου που το μηνιαίο πλαφόν είναι στα 5546,80. εμείς τι κάνουμε ? 

 

Ναι, έχετε δίκιο, στο τέλος (σελίδες 10-12) το ΙΚΑ επισυνάπτει την εγκύκλιο του Υπ.Εργασίας που αναφέρει διαφορετικό πλαφόν!!!!!!

 

Ορίστε:

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_13_2013.pdf

 

Δεν το είχα προσέξει και σας ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει αυτό που ζούμε.... κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Θεός... 

 

Τι άλλο θα ζήσουμε Θεέ μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχουν υπολογιστει οι εισφορες του ΙΚΑ με οριο 5.546,80 για τον Ιανουάριο σε 10 μηχναικούς

με αποδοχές μεγαλύτερες από το προαναφερθεν οριο.

Ενω διαβασα οτι υπαρχει προβλημα και βγαζει μηνυμα λαθους οι ΑΠΔ, εμενε μου βγαζει οτι

ειναι εντάξει η ΑΠΔ και μπορώ να την υποβαλλω .

Πιθανολογω οτι επειδη το ποσοστο ασφαλισης ειναι 11,51% δεν βγαζει διαφορες

(0,37 ανα εργαζόμενο) που να χτυπανε στον ελεγχο.

 

Να την στειλω ετσι οπως ειναι ή να προσπαθησω να κανω πατεντες για να την στειλω αλλα

και για να τα συμφωνησω με τα βιβλία μου;

Σε καθε περιπτωση εχω δηλωσει και πληρωσει παραπανω από οτι επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχουν υπολογιστει οι εισφορες του ΙΚΑ με οριο 5.546,80 για τον Ιανουάριο σε 10 μηχναικούς

με αποδοχές μεγαλύτερες από το προαναφερθεν οριο.

Ενω διαβασα οτι υπαρχει προβλημα και βγαζει μηνυμα λαθους οι ΑΠΔ, εμενε μου βγαζει οτι

ειναι εντάξει η ΑΠΔ και μπορώ να την υποβαλλω .

Πιθανολογω οτι επειδη το ποσοστο ασφαλισης ειναι 11,51% δεν βγαζει διαφορες

(0,37 ανα εργαζόμενο) που να χτυπανε στον ελεγχο.

 

Να την στειλω ετσι οπως ειναι ή να προσπαθησω να κανω πατεντες για να την στειλω αλλα

και για να τα συμφωνησω με τα βιβλία μου;

Σε καθε περιπτωση εχω δηλωσει και πληρωσει παραπανω από οτι επρεπε.

 

Αν δεν βγάζει κωδικό λάθους και δεν σε μπλοκάρει, στείλτην να πάει στο διάολο ρε ψηλέ και άσε τις ...πατέντες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε έλεγχο του ΙΚΑ σε επιχείρηση που έχει παλιό σφαλισμένο πριν το 2013 ο ελεγκτής υποστηρίζει ότι στο επίδομα αδείας και το δώρο πάσχα έπρεπε να καταβληθούν εισφορές σε όλο το πλαφόν που ίσχυε τότε (κάπου 2432,50 ήτανε δεν θυμάμε ακριβώς).Το πρόγραμα μισθοδοσίας έχει κρατήσει στο  μισό του πλαφόν.Υπάρχει κάποια εγκύκλιος του ικα για τη συγκεκριμένη περίπτωση? Γιατί έχει καλέσει την επιχείρηση να υποβάλει τις απόψεις της.Οποιος συνάδελφος έχει κάτι σχετικό θα βοηθούσε ιδιαίτερα.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δες το παρακάτω  απόσπασμα από τον κανονισμό ΙΚΑ:

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το πλαφόν αφορά το όριο του τεκμαρτού ημερομισθίου και όχι του μισθού  που προκύπτει από τον υπολογισμό τεκμαρτο ημερομίσθιο χ 25 ημέρες .Αρα για το δωρο πάσχα και το επίδομα αδείας τεκμ.ημερομ χ μερες δώρου/επιδόματος αδείας.Πάντως σε ελέγχους που μου έγιναν ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα αρκεί οι μέρες δώρου να ήταν σωστές.Αντίθετα εκεί που "ψείριζαν" πολύ ήταν τα επιδόματα Ισολογισμού και τα μπόνους για τα οποία πρέπει να είναι ξεκάθαρο σε ποιές περιόδους ανάγονται  

 

Αναγκαστικός Νόµος 1846/1951 «Περί Κοινωνικών Ασφαλίσεων» (ΦΕΚ Α΄ 179/14- 21.6.1951) 

Άρθρο 25

Παρ.4 Ως ηµερήσιος µισθός εφ ου υπολογίζεται αι εισφοραί νοούνται αι πάσης φύσεως αποδοχαί τούτων αποτιµεµένων εις χρήµα δι 'αποφάσεως του ∆.Σ. του Ι.Κ.Α.. [Οι λέξεις «εφ ου υπολογίζεται αι εισφοραί» τίθεται όπως αντικαταστάθηκε µε την παρ. 3 του αρ. 1 του Ν. 825/1978 (ΦΕΚ Α΄ 189)] Ως αποδοχαί νοούνται αι πάσης φύσεως παροχαί του εργοδότου προς τον ησφαλισµένον, πλήν ωρισµένων εκτάκτων παροχών κοινωνικού χαρακτήρος, ορισθησοµένων δια Κανονισµού». Τα δώρα λόγω εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα ως και το επίδοµα αδείας υπόκεινται εις εισφοράν αυτοτελώς µέχρι του ποσού πάντως του τεκµαρτού ηµεροµίσθιου της ανωτάτης κατά την παρ. 2 του παρόντος άρθρου µισθολογικής κλάσεως. [Η παράγραφος 4 τίθεται όπως αντικαταστάθηκε µε το άρθρο 4 του Ν. 4476/1965 (ΦΕΚ Α΄ 103) 5. Κανονισµός θέλει ορίσει τα του τρόπου εξευρέσεως του ηµερησίου µισθού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δείτε και την παρακάτω εγκύκλιο μήπως σας βοηθήσει:
 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΔΙΟΙΚΗΣΗ
ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΓΕΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Αθήνα, 19/4/2004
Αριθμ. πρωτ.: Α40/28
Εγκύκλιος αρ.: 50

Θέμα: ΘΕΣΠΙΣΗ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΟΡΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΩΝ ΜΗΝΙΑΙΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ Ν. 2084/92.

Σας κοινοποιούμε τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 13 του Ν. 3232/04 (ΦΕΚ 48/Α/12.12.04) «Θέματα κοινωνικής ασφάλισης και άλλες διατάξεις» και σας γνωρίζουμε τα εξής:

 

Όπως είναι γνωστό, οι εισφορές υπέρ ΙΚΑ για τους νεοασφαλιζόμενους από 1/1/93 και εφεξής υπολογίζονταν επί του συνόλου των αποδοχών τους χωρίς κανένα περιορισμό (εγκ. 73/93).

 

Με τις κοινοποιούμενες διατάξεις απαλλάσσονται εισφορών μηνιαίες αποδοχές που υπερβαίνουν το οκταπλάσιο του κατά το έτος 1991 μέσου μηνιαίου κατά κεφαλήν ΑΕΠ, αναπροσαρμοζόμενου με το εκάστοτε ποσοστό αύξησης των συντάξεων των δημοσίων υπαλλήλων.

 

Το ανωτέρω ποσό για το έτος 2004 ανέρχεται στα 586,69 Ευρώ και επομένως το ανώτατο όριο ασφαλιστέων μηνιαίων αποδοχών (ανεξαρτήτως ημερών ασφάλισης) επί του οποίου υπολογίζονται εισφορές για τους νεοασφαλιζόμενους από 1/1/93 και εφεξής, ανέρχεται στα 4.693,52 Ευρώ (8Χ586,69 Ευρώ).

 

Συνεπώς, τίθεται, από 12/2/2004 και για λόγους πρακτικής εφαρμογής από 1/2/2004, ανώτατο όριο αποδοχών επί των οποίων υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές για τους νεοασφαλιζόμενους.

 

Τα ως άνω ισχύουν και για τον υπολογισμό των εισφορών για τα δώρα εορτών (Χριστουγέννων & Πάσχα) και το επίδομα αδείας, τα οποία, ως γνωστόν, υπόκεινται αυτοτελώς σε εισφορές υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και μπορεί να ανέρχονται μέχρι 4.693,52 Ευρώ.

 

Τέλος, εάν έχουν καταβληθεί εισφορές επί αποδοχών που υπερβαίνουν το ανωτέρω ποσό, επιστρέφονται ως αχρεωστήτως καταβληθείσες. Για τις περιπτώσεις της πολλαπλής ασφάλισης ισχύουν οι οδηγίες της εγκυκλίου 162/65.

ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
Η ΤΜΗΜ/ΧΗΣ ΔΙΕΚ/ΣΗΣ & ΠΡΩΤ/ΛΟΥ
Κ. ΑΞΙΩΤΑΚΗ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΧΡ. ΚΑΛΛΙΑΝΤΕΡΗΣ

 

Υ.Γ.

Η παραπάνω αφορά νέους ασφαλισμένους (από 1/1/93 και μετά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δείτε και την παρακάτω εγκύκλιο μήπως σας βοηθήσει:

 

Εννοείς ότι αφού για τούς νεοασφαλισμένους ισχύει το 4.693,52 για τούς παλιούς ισχύει ο τρόπος που αναφέρεται στον νόμο 1846/51 με βάση το τεκμαρτό ημερομήσθιο επί των ημερών του δωρου και του επιδόματος?Για να γίνω πιο σαφής σε δώρο πάσχα σε εργαζόμενο με πλαφόν 2432,50 έκανε τον εξής υπολογισμό:2432,50/25=97,30 χ 12,5=1216,25 και εκεί κρατησε εισφορές.Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν γνωρίζω να σας απαντήσω με σιγουριά.

Ωστόσο θεωρώ ότι αυτά που ισχύουν, με βάση τα οριζόμενα στην παραπάνω εγκύκλιο για τους νέους ασφαλιζόμενους (και σε σχέση και με την εναρμόνιση πλέον του ανώτατου ορίου ασφαλιστέων αποδοχών παλιών και νέων ασφαλισμένων), θα ισχύουν και στους παλιούς ασφαλισμένους.

Ας πει όμως και άλλος συνάδελφος την άποψή του ή αν γνωρίζει κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε έλεγχο του ΙΚΑ σε επιχείρηση που έχει παλιό σφαλισμένο πριν το 2013 ο ελεγκτής υποστηρίζει ότι στο επίδομα αδείας και το δώρο πάσχα έπρεπε να καταβληθούν εισφορές σε όλο το πλαφόν που ίσχυε τότε (κάπου 2432,50 ήτανε δεν θυμάμε ακριβώς).Το πρόγραμα μισθοδοσίας έχει κρατήσει στο  μισό του πλαφόν.Υπάρχει κάποια εγκύκλιος του ικα για τη συγκεκριμένη περίπτωση? Γιατί έχει καλέσει την επιχείρηση να υποβάλει τις απόψεις της.Οποιος συνάδελφος έχει κάτι σχετικό θα βοηθούσε ιδιαίτερα.Ευχαριστώ.

 

Πέτρο τι εννοείς πριν από το 2013; Μήπως ήθελες να γράψει πριν από την 1/1/1993;

Νομίζω ότι το ΙΚΑ λέει ότι ο εργαζόμενος είναι νέος ασφαλισμένος όπου όντως το πλαφόν δεν είναι ημερήσιο.

Γράψε αναλυτικά την εγγραφή του ΔΠ για να το δούμε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

doc ο ασφαλισμένος είναι όντως πριν το 93.Για το 2013 ενοούσα ότι το ικα κάνει έλεγχο για χρονιά πριν το 2013 που έγινε η αύξηση του πλαφόν για τούς παλιούς. Όσο αφορά την εγγραφη του δπ ενοείς προφανώς απο την μισθοδοτικη κατάσταση αλλά δεν είμαι στο γραφείο όταν έχω τα στοιχεία  θα τα παραθέσω.Ευχαριστώ για το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

doc ο ασφαλισμένος είναι όντως πριν το 93.Για το 2013 ενοούσα ότι το ικα κάνει έλεγχο για χρονιά πριν το 2013 που έγινε η αύξηση του πλαφόν για τούς παλιούς. Όσο αφορά την εγγραφη του δπ ενοείς προφανώς απο την μισθοδοτικη κατάσταση αλλά δεν είμαι στο γραφείο όταν έχω τα στοιχεία  θα τα παραθέσω.Ευχαριστώ για το χρόνο.

 

Αν είναι παλαιός ασφαλισμένος τότε ο ελεγκτής κάνει λάθος υπολογισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος του ικα θα βοηθούσε ιδιαίτερα,εγώ τον ρώτησα που βασίζεται αλλά απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα,μου είπε να το ψάξω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού είναι έτσι λοιπόν...

Ο ελεγκτής ρίχνει το μπαλάκι σ' εσάς... Ωραία...

 

Δείτε τι προβλέπει μεταξύ άλλων η εγκύκλιος 13/2013 του ΙΚΑ που αναφέρεται στην εναρμόνιση των ανώτατων ορίων νέων - παλιών:

 

...

Επισημαίνουμε ότι, με τις διατάξεις του Ν.4093/2012 προβλέπεται μεν αύξηση του ανώτατου ορίου ασφαλιστέων αποδοχών «παλαιών» ασφαλισμένων έτσι ώστε να εναρμονιστεί με αυτό των «νέων» , δεν επέρχεται όμως καμία άλλη τροποποίηση όσον αφορά τη βάση και τον τρόπο υπολογισμού των εισφορών, τόσο για τους «παλαιούς» όσο και για τους «νέους» οι οποίες εξακολουθούν να ισχύουν.
Συνεπώς, σύμφωνα με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παρ. 2 του άρθρου 25 του Ν. 1846/1951, οι οποίες παραμένουν σε ισχύ (δεδομένου ότι με τις διατάξεις του Ν.4093/2012 επήλθε τροποποίηση μόνο στο στ' εδάφιο της παρ. 2 του εν λόγω άρθρου), για μεν τους «παλαιούς» ασφαλισμένους εξακολουθεί ο υπολογισμός των εισφορών να γίνεται με βάση την ημέρα και τον ημερήσιο μισθό, για δε τους «νέους» ασφαλισμένους, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 13 του Ν.3232/2004, ο υπολογισμός των εισφορών γίνεται βάσει των αποδοχών του μήνα.

...

 

Για τους παλιούς ασφαλισμένους ο τρόπος υπολογισμού ήταν και είναι βάσει ημερών και ημερομισθίου.

Προφανώς κάνει λάθος.

Περιμένετε όμως και την άποψη του Δημήτρη.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...