Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εναρξη και παύση ΗΦΤΜ μέσω taxis χωρίς να πάμε ΔΟΥ


GEORGEPAP

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

...και επειδή δεν υπάρχουν τελικές απαντήσεις (από την στιγμή που κάθε απάντηση δημιουργεί μια νέα ερώτηση).

Τι γίνεται στην περίπτωση της δήλωσης αυτοπαραλαβής; Δηλαδή όταν ατομική προβαίνει σε αυτοπαράδοση της ΦΤΜ και εν συνεχεία έχει την υποχρέωση να δηλώσει ο ιδιώτης πλέον την διαφύλαξη αυτής στην αρμόδια ΔΟΥ κατοικίας του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Εμένα πάντως, δεν μου βγάζει αντίστοιχη "εικόνα", σε μια διακοπή και μια έναρξη δύο μηχανισμών, που έκανα στις 22/1/2013, ενώ δείχνει ότι έχουν καταχωρηθεί κανονικά, όπως φαίνεται από την "προσωποποιημένη" πληροφόρηση.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η 1005/2013  αναφερει και με οδηγια που υπαρχει απο τον κβς ολες οι ταμειακες

και οι μηχανισμοι εναρξη και παυση θα γινονται μεσω ταχις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,θέλω να κάνω γνωστοποίηση της δήλωσησ-κατάστασης    για την έκδοση στοιχείων που θα σημαίνονται απο τον φορολογικό μηχανισμό , διάβασα στο ταχισνετ ανακοίνωση ότι για την αγορά ΕΑΦΔΣΣ (ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ) δεν χρειάζεται  από 1/1/2013 να υποβληθεί πλέον η κατάσταση των φορολογικών στοιχείων που θα σημαίνονται , ούτε στην ΔΟΥ ούτε στο ΤΑΧΙΣΝΕΤ (έντυπο Δ10),κατάλαβα καλά αυτό που διάβασα ή πρέπει να πάω να ξεκουραστώ. Ο πελάτης μου πήγε κανονικά στην ΔΟΥ του και θεώρησε το βιβλίο συντήρησης.Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι γιαυτό.Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛ.1005 . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗ Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛ.1005 . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗ Δ.Ο.Υ.

σωστοςςςςςςςςςςςςςςς

 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15439

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη δεν σας ανέφερα για την έναρξη ΕΑΦΔΣΣ , ΤΗΝ πολ 1005/4-1-2013 την έχω διαβάσει αλλά δεν βλέπω κάτι για την υποβολή κατάστασης των φορολογικών στοιχείων , και σας αναφέρω ότι το ταχισνετ έχει ανακοίνωση για την υποβολή του εντύπου Δ10 ,μπήτε στην εφαρμογή του ταχισνετ και μην βιάζεστε να μου απαντήσετε να διαβάσω την πολ 1005  #36 και #37.Γιαυτή την ανακοίνωση σας γράφω. Μάλλον δεν έχει πέσει στην αντίληψή σας.Σας ανάφερα ότι την έναρξη την έκανε ο πελάτης μου Β2 στην ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η πολ 1005 λέει για Φ.Η.Μ. Δεν έχω καταλάβει βρε παιδία το Φ.Η.Μ περιλαμβάνει και τις ταμειακές Φ.Τ.Μ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ηλεκτρονικά μέσω taxis γίνονται πλέον τόσο οι μεταβολές-παύσεις, όσο και οι ενάρξεις Φ.Η.Μ. Το βιβλίο επισκευής και συντήρησης ούτε θεωρείται σε περίπτωση έναρξης ΦΤΜ, ούτε ακυρώνεται βέβαια σε περίπτωση παύσης. Γίνεται μόνο ανάγνωση μνήμης και περνάς τα στοιχεία (ΦΠΑ, ΕΣΟΔΑ, Ζ κ.τ.λ) που έχει αναγνώσει ο τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ηλεκτρονικά μέσω taxis γίνονται πλέον τόσο οι μεταβολές-παύσεις, όσο και οι ενάρξεις Φ.Η.Μ. Το βιβλίο επισκευής και συντήρησης ούτε θεωρείται σε περίπτωση έναρξης ΦΤΜ, ούτε ακυρώνεται βέβαια σε περίπτωση παύσης. Γίνεται μόνο ανάγνωση μνήμης και περνάς τα στοιχεία (ΦΠΑ, ΕΣΟΔΑ, Ζ κ.τ.λ) που έχει αναγνώσει ο τεχνικός.

 

Εκτός αν η παύση γίνεται λόγω διακοπής εργασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκτός αν η παύση γίνεται λόγω διακοπής εργασιών.

 

Γιατί τους αφήνεις εκτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί τους αφήνεις εκτός?

ΠΟΛ 1005, άρθρο 1, περ. 23 & 25 λόγω της διευκρίνισης "αλλά όχι της επιχείρησης" που δίνει.

Αλλά τώρα που το βλέπω ήρεμα υπάρχει και η περίπτωση 10 "Αυτοπαράδοση της ΦΗΜ λόγω οριστικής διακοπής επιχείρησης"

Άρα πάνε ηλεκτρονικά και σε περίπτωση παύσης εργασιών; Με παρέσυρε ο ελεγκτής και την πάτησα σαν αρχάριος σε παύση εργασιών που έκανα. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

#41 μήπως κάνεις λάθος και μεταφέρεις λάθος την γνώμη σου.Σε φορ.μηχανισμό το βιβλίο συντήρησης το θέωρησα στην ΔΟΥ, αγορά μηχανισμού 30/01/2013.Πως αναφέρεις το αντίθετο ότι δεν θεωρείται..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

#41 μήπως κάνεις λάθος και μεταφέρεις λάθος την γνώμη σου.Σε φορ.μηχανισμό το βιβλίο συντήρησης το θέωρησα στην ΔΟΥ, αγορά μηχανισμού 30/01/2013.Πως αναφέρεις το αντίθετο ότι δεν θεωρείται..........

ΠΟΛ.1005/4.1.2013

 

3. Η θεώρηση του Βιβλιαρίου Συντήρησης και Επισκευών (ΒΣΕ), πραγματοποιείται με την ηλεκτρονική αναγραφή του πλήθους των σελίδων του ΒΣΕ στο ανωτέρω έντυπο Δ13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα..

 

Εκανα την εναρξη - θεωρηση του μηχανισμου...

 

Αυτη μετα απο δυο μερες φαινεται στο taxis , αλλα οπως ειναι η φορμα δεν εκτυπωνεται ολοκληρη...

 

Πρεπει να κανω καποια επεξεργασια??Πως θα την εκτυπωσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ για βοήθεια εάν φυσικά έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο. 

 

Κάνω μέσω taxis αυτοπαράδοση ταμειακής μηχανής λόγω παύσης. και περνάω τα συνολικά στοιχεία της ανάγνωσης μνήμης. Όλα καλά στην πρώτη υποβολή. Μετά όμως πριν την τελική υποβολή, δεν βλέπω να μου ανοίγει τα πεδία να περάσω τα στοιχεία της απόδειξης αυτοπαράδοσης, αριθμός, ημερομηνία κ.λ.π. Δεν χρειάζονται αυτά, μήπως ξέρει κάποιος? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πήγαινε προς τα δεξιά την μπάρα...!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοείται ότι το έψαξα το θέμα και πήγα σε όλα τα πεδία δεξιότερα της σελίδας, αλλά δεν με αφήνει να καταχωρήσω τίποτε μέσα στα κελιά της αυτοπαράδοσης. 

Σε ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες, εάν είχες κάποια άλλη ιδέα ή κάποιος άλλος που έτυχε να υποβάλλει την κατάσταση θα ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...