Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εναρξη και παύση ΗΦΤΜ μέσω taxis χωρίς να πάμε ΔΟΥ


GEORGEPAP

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ TAXISNET! ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ,Μ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΤΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ! ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΟ TAXISNET ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ Η ΛΑΘΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Προθεσμία για την ηλεκτρονική έναρξη καινούριας ταμειακής είναι 15 μέρες από την ημέρα παραλαβής από την εταιρεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

θέλω να κάνω διακοπή ταμειακής Ε.Ε και στο Δ13 με ΚΩΔ.10 ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ βάζω το ΑΦΜ του ενός μέλους και δεν μου εμφανίζει το ονοματεπωνυμο  και δου , ούτε μπορώ να πληκτρολογήσω κατι.Να συνεχίσω ή κάνω κατι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

θέλω να κάνω διακοπή ταμειακής Ε.Ε και στο Δ13 με ΚΩΔ.10 ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ βάζω το ΑΦΜ του ενός μέλους και δεν μου εμφανίζει το ονοματεπωνυμο  και δου , ούτε μπορώ να πληκτρολογήσω κατι.Να συνεχίσω ή κάνω κατι λάθος?

μήπως το κάνετε μέσα από το λογισμικό σας ? δοκιμάστε απευθείας από την εφαρμογή του gsis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από επικοινωνία που είχα με ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να καταχωρηθεί η αυτοπαράδοση παρά μόνο να συμπληρωθεί το έντυπο και να παραμείνει στην επιχείρηση.Επίσης το βιβλιαράκι στις περιπτώσεις έναρξης ΦΤΜ ή μηχανισμού δεν θεωρείται στην εφορία,αρκεί μόνο η ηλεκτρονική του έναρξη.

νά η απάντηση στο συνάδελφο που ρώτησε για την αυτοπαράδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση κρίσεως....είναι εφικτό σε κατάστημα λιανικής πώλησης με καθημερινή συναλλαγή να μείνει ανοικτό όταν αλλάζει "χέρια" η επιχείρηση και να μην κλείσει για μιά μέρα ? μιλάω για διακοπή και έναρξη στον ίδιο χώρο ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση κρίσεως....είναι εφικτό σε κατάστημα λιανικής πώλησης με καθημερινή συναλλαγή να μείνει ανοικτό όταν αλλάζει "χέρια" η επιχείρηση και να μην κλείσει για μιά μέρα ? μιλάω για διακοπή και έναρξη στον ίδιο χώρο ταυτόχρονα

είναι εφικτό? λογικά ναί αφού η ταμειακή στον νέο ιδιοκτήτη θα είναι καινούρια και έχει 15 μέρες περιθώριο να δηλωθεί στο σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους φορολογικούς μηχανισμούς.

ΟΕ πήρε φορολογικό μηχανισμο και μαζι με αυτό πήρε και πρόγμραμμα Prisma.

 

Ξέρετε αν πέρα από τον φορολογικό μηχανισμό που πρέπει να δηλωθεί στο taxis θα πρέπει να δηλωθεί και το Prisma?

Επίσης όταν καταγράφουμε τις σελίδες του βιβλίου συντήρησης από ....έως.... καταγράφουμε όλες τις σελίδες ή μόνο αυτές που αναφέρονται στα στοιχεία καταγραφής βλαβών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και έχει την ευχέρεια να μου απαντήσει αν είναι σωστός ο χειρισμός (ηλεκτρονική δήλωση εντός 15 ημερολογιακών ημερών)

 

-Παύση 2 φορολογικών μηχανισμών σε έδρα & υποκατάστημα λόγω αλλαγής τους εξαιτίας νέου λογιστικού προγράμματος -

(κωδικός 34 − Αναστολή λειτουργίας ΦΗΜ λόγω μη χρησιμοποίησης της, για οποιοδήποτε αιτία πλην οριστικής διακοπής εργασιών)

 

-Εγκατάσταση 2 νέων φορολογικών μηχανισμών 1 σε έδρα & 1 σε υποκατάστημα (κωδικός 1 - Αγορά νέας ΦΗΜ)

είναι σωστή η χρονική ακολουθία των ηλεκτρονικών γνωστοποιήσεων?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και έχει την ευχέρεια να μου απαντήσει αν είναι σωστός ο χειρισμός (ηλεκτρονική δήλωση εντός 15 ημερολογιακών ημερών)

 

-Παύση 2 φορολογικών μηχανισμών σε έδρα & υποκατάστημα λόγω αλλαγής τους εξαιτίας νέου λογιστικού προγράμματος -

(κωδικός 34 − Αναστολή λειτουργίας ΦΗΜ λόγω μη χρησιμοποίησης της, για οποιοδήποτε αιτία πλην οριστικής διακοπής εργασιών)

 

-Εγκατάσταση 2 νέων φορολογικών μηχανισμών 1 σε έδρα & 1 σε υποκατάστημα (κωδικός 1 - Αγορά νέας ΦΗΜ)

είναι σωστή η χρονική ακολουθία των ηλεκτρονικών γνωστοποιήσεων?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

δεν νομίζω ότι έχει σημασία ποιό θα κάνεις πρώτο , αρκεί να το κάνεις εντός των προθεσμιών. Σε ότι αφορά τον κωδικό 34 ναί σωστά τον βάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και έχει την ευχέρεια να μου απαντήσει αν είναι σωστός ο χειρισμός (ηλεκτρονική δήλωση εντός 15 ημερολογιακών ημερών)

 

-Παύση 2 φορολογικών μηχανισμών σε έδρα & υποκατάστημα λόγω αλλαγής τους εξαιτίας νέου λογιστικού προγράμματος -

(κωδικός 34 − Αναστολή λειτουργίας ΦΗΜ λόγω μη χρησιμοποίησης της, για οποιοδήποτε αιτία πλην οριστικής διακοπής εργασιών)

 

-Εγκατάσταση 2 νέων φορολογικών μηχανισμών 1 σε έδρα & 1 σε υποκατάστημα (κωδικός 1 - Αγορά νέας ΦΗΜ)

είναι σωστή η χρονική ακολουθία των ηλεκτρονικών γνωστοποιήσεων?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Προσοχή από 01/01 η προθεσμία θα είναι 10 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι σε δήλωση ΦΗΜ δηλώθηκε λανθαμένος αριθμός σελίδων του ΒΣΕ (αντι για 1-40 δηλώθηκε 1-20) ...

Τι κάνουμε τώρα;

Την κάτσαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσοχή από 01/01 η προθεσμία θα είναι 10 ημέρες.

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Αυτό από ποιά εγκύκλιο συνεπάγεται φίλτατε Ponzi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι σε δήλωση ΦΗΜ δηλώθηκε λανθαμένος αριθμός σελίδων του ΒΣΕ (αντι για 1-40 δηλώθηκε 1-20) ...

Τι κάνουμε τώρα;

Την κάτσαμε;

 

Το έχω κάνει και εγώ το παραπάνω λάθος. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Διορθώνεται ή το αφήνουμε ως έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχω κάνει και εγώ το παραπάνω λάθος. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Διορθώνεται ή το αφήνουμε ως έχει?

 

στην εφορια, διορθωνεται , δεν ειναι αναγκη να πας αμεσα, οποτε σε βγαλει ο δρομος,

 

εγω ειχα κανει λαθος αριθμο μητρώου και πηγα εφορια μετα απο 3 μηνες και το διόρθωσα , με ενα Ζ και το βιβλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχουμε το εξης περιστατικο:

Αυριο θα γινει εναρξη ατομικης επιχειρησης (με ημερομηνια 14-1-2015).

Ο πελατης μου πηγε προχθες να παραγγειλει φτμ. Σημερα που πηγε να δει αν ηρθε, ο υπαλληλος ειχε βγαλει το πρωτο Ζ μηδενικο, εκοψε το τιμολογιο και ενημερωσε το ΒΣΕ με ημερομηνια 12-1-2015 πριν γινει η εναρξη δηλαδη!!!Λεγοντας στον πελατη μου θα σου χρειαστουν στην ΔΟΥ για την εναρξη...

Σε αυτη την περιπτωση τι μπορουμε να κανουμε???

Να ακυρωσει το τιμολογιο και αφου γινει η εναρξη αυριο, να εκδοσει καινουργιο τιμολογιο με αυριανη ημερομηνια και να ενημερωσει σωστα και το ΒΣΕ(Για να δηλωθει και στο ταξις σωστα με την αυριανη ημερομηνια, αφου γινει εναρξη δηλαδη)???

Για το Ζ που εκδοθηκε, πως θα δικαιολογηθει σε τυχον ελεγχο???Λογω αγνοιας του υπαλληλου και χωρις δολο και υπαιτιοτητα του πελατη μου;;;;Να κανει και μια υπευθυνη δηλωση ο πωλητης οτι λογο αγνοιας του υπαλληλου εκδοθηκε εκ παραδρομης το Ζ???

Θα ειμαστε καλυμμενοι ετσι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...