Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εναρξη και παύση ΗΦΤΜ μέσω taxis χωρίς να πάμε ΔΟΥ


GEORGEPAP

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

sorry για τις ισως λιγο ασχετες με το νημα ερωτησεις

 

τι γινεται με τα προσθετα βιβλια που ληγουν 31/12/13

πρεπει γηροκομειο που ειναι υποχρεο εως 31/12/13 να βαλει μηχανισμο

και να εκδιδει απυ απο αυτον?

 

οι απυ ειναι θεωρημενες απο 1/1/14

εδω καταργουν τη θεωρηση του ΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

η ερώτηση μου είναι η εξής...έκανα παύση ταμειακής με κωδικό 23 και τώρα που πάω να προσθέσω τη νέα ταμειακή μηχανή με κωδικό 1 αγορά (μιας κ είναι καινούρια) μου βγάζει το εξής μήνυμα ''Η ΦΗΜ βρίσκεται σε λειτουργία ( δεν έχει γίνει πάυση της) ''

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? το σύστημα έχει ''πάρει''την παύση λόγω πλήρωσης της μνήμης και παρ όλα αυτά δεν μπορώ να συνεχίσω στην αγορά της νέας.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

η ερώτηση μου είναι η εξής...έκανα παύση ταμειακής με κωδικό 23 και τώρα που πάω να προσθέσω τη νέα ταμειακή μηχανή με κωδικό 1 αγορά (μιας κ είναι καινούρια) μου βγάζει το εξής μήνυμα ''Η ΦΗΜ βρίσκεται σε λειτουργία ( δεν έχει γίνει πάυση της) ''

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? το σύστημα έχει ''πάρει''την παύση λόγω πλήρωσης της μνήμης και παρ όλα αυτά δεν μπορώ να συνεχίσω στην αγορά της νέας.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Για να στο βγάζει σημαίνει ότι έχει γίνει έναρξη στον αριθμό μητρώου που βάζεις στην αγορά.

Καινούργια είναι? Είναι σωστός ο ΑΜ? Μήπως ήθελες να κάνεις

9 - Αντικατάσταση μνημης χωρίς μεταβίβαση ΦΗΜ λόγω πληρωσης

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν με απατά η μνήμη μου (έχω και καιρό να κάνω έναρξη) όταν συμπληρώνεις τον Αριθμό Μητρώου βγαίνει και ο τύπος αυτόματα από κάτω.

ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωση παύσης φτμ λόγω διακοπής απαιτείται η επέμβαση από τεχνικό και υπογραφή του στο βιβλίο συντήρησης ή αρκεί η αναγραφή των στοιχείων από τον επιτηδευματία και η δική του σφραγίδα-υπογραφή;

Το βιβλία πάει στη ΔΟΥ για θεώρηση ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωση παύσης φτμ λόγω διακοπής απαιτείται η επέμβαση από τεχνικό και υπογραφή του στο βιβλίο συντήρησης ή αρκεί η αναγραφή των στοιχείων από τον επιτηδευματία και η δική του σφραγίδα-υπογραφή;

Το βιβλία πάει στη ΔΟΥ για θεώρηση ή όχι; ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωση παύσης φτμ λόγω διακοπής απαιτείται η επέμβαση από τεχνικό και υπογραφή του στο βιβλίο συντήρησης ή αρκεί η αναγραφή των στοιχείων από τον επιτηδευματία και η δική του σφραγίδα-υπογραφή;

Το βιβλία πάει στη ΔΟΥ για θεώρηση ή όχι; ΟΧΙ

Ευχαριστώ πολύ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ...

ΠΟΛ.1005/4.1.2013

........

3. Η θεώρηση του Βιβλιαρίου Συντήρησης και Επισκευών (ΒΣΕ), πραγματοποιείται με την ηλεκτρονική αναγραφή του πλήθους των σελίδων του ΒΣΕ στο ανωτέρω έντυπο Δ13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.Πρώτη φορα μου έτυχε πλήρωση μνημης φορολογικού μηχανισμου έκανα πάυση (εντυπο δ 13 μεσω ταχις)μου έβγαλε οτι υποβλήθηκε οριστικα αλλά δεν μπορω να τη δώ πουθενα και το 2 προβλημα είναι το ότι κάνω δ13 για αγορα ΦΗΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΊΡΝΕΙ ΤΟ ΤΎΠΟ εντομεταξυ το μητρωο αποτελείται απο 3 γραμματα και 8 νουμερα και μου βγάζει μυνημα οτι πρέπει να είναι 2 γραμματα και 8 νουμερα στην εφαρμογη και πέρα απο αυτά πρεπει να κάνω κάτι άλλο?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έκανα και την έναρξη αλλα δεν μπο΄ρω να βρώ την αίτηση και δεν το τύπωσα 

πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα να φανούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έπρεπε να περάσει κάποια ώρα τελικά.Από τη στιγμή που είναι συνέχεια δεν κάνω Δ10 ετσι? χρειάζεται να κάνω κάτι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω κανει μεγαλη γκαφα; εκανα διακοπη ταμειακης οε με στοιχειο αυτοπαραδοσης στο διαχειριστη, ο οποιος ειναι επιτηδευματιας! :( τωρα μπηκα στο ταξις οριστικοποιηθηκε στο ταξις. τι μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω κανει μεγαλη γκαφα; εκανα διακοπη ταμειακης οε με στοιχειο αυτοπαραδοσης στο διαχειριστη, ο οποιος ειναι επιτηδευματιας! :( τωρα μπηκα στο ταξις οριστικοποιηθηκε στο ταξις. τι μπορω να κανω;

Νομίζω ότι το πρόστιμο από 1/1/2014 είναι 1000 βουρδουλιές .Υπάρχε και ο συμβιβασμός για αυτομαστίγωμα και κατεβαίνει στο 1/3 δλδ 333,3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει έναρξη εργασιών γραφείου που έχει και σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα υπηρεσίες παραγωγής φωτοτυπιών και φωτοαντιγράφων δεν έχω ταμειακή μηχανή και πρέπει να αγοράσω,  από την ΔΟΥ μου είπανε ότι πρέπει να συμπληρώσω μέσω του συστήματος την έναρξη ΦΤΜ  αλλά εγώ δεν είμαι έτοιμος να λειτουργήσω ακόμα το γραφείο. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Θα πρέπει να πάρω ταμειακή και να βγάζω μηδενικά ζήτα μέχρι να λειτουργήσει το γραφείο; Το γραφείο θα είναι έτοιμο σε καμιά 20αρια ημερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει έναρξη εργασιών γραφείου που έχει και σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα υπηρεσίες παραγωγής φωτοτυπιών και φωτοαντιγράφων δεν έχω ταμειακή μηχανή και πρέπει να αγοράσω,  από την ΔΟΥ μου είπανε ότι πρέπει να συμπληρώσω μέσω του συστήματος την έναρξη ΦΤΜ  αλλά εγώ δεν είμαι έτοιμος να λειτουργήσω ακόμα το γραφείο. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Θα πρέπει να πάρω ταμειακή και να βγάζω μηδενικά ζήτα μέχρι να λειτουργήσει το γραφείο; Το γραφείο θα είναι έτοιμο σε καμιά 20αρια ημερες.

Η κύρια δραστηριότητα ποιά είναι???  δεν μας είπατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα υπηρεσίες παραγωγής φωτοτυπιών και φωτοαντιγράφων Είναι υποχρεωτικό να έχεις  ταμειακή?

 

 

Θα πρέπει να πάρω ταμειακή και να βγάζω μηδενικά ζήτα μέχρι να λειτουργήσει το γραφείο; οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα υπηρεσίες παραγωγής φωτοτυπιών και φωτοαντιγράφων Είναι υποχρεωτικό να έχεις  ταμειακή?

 

η ΠΟΛ.1001/2.1.2014 νομίζω πως θα σας καλύψει.

 

Καλημέρα. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογιστικές υπηρεσίες με επαγγελματική εγκατάσταση

Συγνώμη, ποιά ΚΑΔ είναι αυτή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα υπηρεσίες παραγωγής φωτοτυπιών και φωτοαντιγράφων Είναι υποχρεωτικό να έχεις  ταμειακή?

 

 

Θα πρέπει να πάρω ταμειακή και να βγάζω μηδενικά ζήτα μέχρι να λειτουργήσει το γραφείο

 

Πάρτε πρώτα το φωτοτυπικό και μετά βλέπετε για την ταμειακή... :P

Καλησπέρα :)

Στην Ελλάδα ζεις πρέπει να τα σκέφτεσαι όλα πρωτου κάνεις κάτι. :) Καλημέρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα υπηρεσίες παραγωγής φωτοτυπιών και φωτοαντιγράφων Είναι υποχρεωτικό να έχεις  ταμειακή?

 

 

Θα πρέπει να πάρω ταμειακή και να βγάζω μηδενικά ζήτα μέχρι να λειτουργήσει το γραφείο

 

Πάρτε πρώτα το φωτοτυπικό και μετά βλέπετε για την ταμειακή... :P

Καλησπέρα :)

Στην Ελλάδα ζεις πρέπει να τα σκέφτεσαι όλα πρωτου κάνεις κάτι. :) Καλημέρα

 

 

 

Έχετε δίκιο.

Ας ακολουθήσουμε το "παράδειγμα" της φορολογικής διοίκησης... :ph34r:

Καλημέρα, καλή εβδομάδα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...