adel

Καταχώρηση δαπανών στους αμοιβόμενους με μπλοκάκι

153 posts in this topic

Αρα απο τη στιγμή που θα επιλέξει κάποιος να φορολογηθεί με τη κλίμακα των μισθωτών...οι δαπάνες που μπορέι να έχει καταχωρήσει κατά τη διάρκεια της χρονιάς θεωρούντε μη εκπιπτόμενες..

Στα βιβλία τις παιρνάει κανονικά και στο τέλος στο Ε3 γίνεται αναμόρφωση, ή πρέπει να τις περάσει από την αρχή σαν δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης;

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Μπλοκάκια τρίτης γενεάς -σμαρτ μπλοκ πληροφορίες στο www.mplokakias.blogspot.com και στην εκπομπή good Morning avec  george autias + magda tsegkou

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημέρα αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ μπορεί να επιλέξει η είναι υποχρεωτικό ?

Αυτή είναι η κρίσιμη ερώτηση πιστεύω !!!!!

Βέβαια μια εύκολη απάντηση είναι ότι στις 31/12/ του έτους που θα βλέπεις τι θα συμφέρει ,ανάλογα φυσικά με τις δαπάνες που θα έχεις κατά τη διάρκεια του έτους , είναι να μην << εχεις >> σύμβαση .

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Μπλοκάκια τρίτης γενεάς -σμαρτ μπλοκ πληροφορίες στο www.mplokakias.blogspot.com και στην εκπομπή good Morning avec  george autias + magda tsegkou

 

http://mplokakides.blogspot.gr/

 

 

Δεν είμαστε ούτε επιχειρηματίες ούτε εργοδότες  
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ

Επόμενη συνάντηση:

Παρασκευή 15/2/2013, 8 μ.μ.

Λόντου 6 (Εξάρχεια), 2ος όροφος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μισθωτός με σύμβαση αορίστου χρόνου σε λογιστικό γραφείο,  ο οποίος παράλληλα έχει κάνει έναρξη ατομικής επιχείρησης Π.Υ. και παρέχει υπηρεσίες σε νομικό πρόσωπο (με σύμβαση). Το εισόδημα από την μισθωτή εργασία είναι 40% και το εισόδημα από την παροχή υπηρεσιών είναι 60%,  τελικά θα φορολογηθεί ως μισθωτός ή βάσει του μεγαλύτερου εισοδήματος του;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πρόσωπα του προτελευταίου εδαφίου της παρ.1 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε. (το προτελευταίο εδάφιο, όπως προστέθηκε με το Ν. 4110, αφορά τις περιπτώσεις των "μπλοκάκηδων" που συζητάμε) δεν δικαιούνται την έκπτωση των δαπανών του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε..

ΣΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

ΑΡΑ ΟΣΟΙ ΚΟΒΟΥΝ ΤΠΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΤΛ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΜΟΝΟ >300 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ??????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΠΥ ????

ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ  (ΠΧ ΓΡΑΦΙΚΑ -ΚΙΝΗΤΑ ΚΤΛ ) ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

ΑΡΑ ΟΣΟΙ ΚΟΒΟΥΝ ΤΠΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΤΛ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΜΟΝΟ >300 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ??????????

 

Ο ΦΠΑ δεν έχει σχέση με τη Φορολογία Εισοδήματος. Όσον αφορά στη λογιστική και φορολογική αντιμετώπιση, αναμένεται διευκρινιστική από το Υπουργείο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ΦΠΑ δεν έχει σχέση με τη Φορολογία Εισοδήματος. Όσον αφορά στη λογιστική και φορολογική αντιμετώπιση, αναμένεται διευκρινιστική από το Υπουργείο

ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ΜΙΑΣ ΔΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΗΛ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ....ΤΑΔΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΘΕΙΣ ΤΟΥ ΦΠΑ ΔΗΛ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΤΠΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΝ ΕΧΕΙ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΗΛ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ....ΤΑΔΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΘΕΙΣ ΤΟΥ ΦΠΑ ΔΗΛ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΤΠΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΝ ΕΧΕΙ

 

 

What ????

 

Επικίνδυνο..

Θα γίνει καταγραφή των "μπλοκάκιδων" και το ΙΚΑ τι θα κάνει μετά ???????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρθρο 3 του νόμου 2859/200 (ΦΠΑ)

 

1. Στο φόρο υπόκειται:
α) κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, ημεδαπό ή αλλοδαπό ή ένωση προσώπων, εφόσον ασκεί κατά τρόπο ανεξάρτητο οικονομική δραστηριότητα, ανεξάρτητα από τον τόπο εγκατάστασης, τον επιδιωκόμενο σκοπό ή το αποτέλεσμα της δραστηριότητας αυτής,
β) κάθε πρόσωπο, το οποίο πραγματοποιεί περιστασιακά παράδοση ενός καινούργιου μεταφορικού μέσου, το οποίο αποστέλλεται ή μεταφέρεται προς άλλο κράτος - μέλος.
Δε θεωρείται ότι ασκούν οικονομική δραστηριότητα κατά τρόπο ανεξάρτητο οι μισθωτοί και λοιπά φυσικά πρόσωπα, τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη.
γ) κάθε πρόσωπο, το οποίο πραγματοποιεί ευκαιριακά πράξεις του άρθρου 6, εφόσον με δήλωσή του ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α.
δ) η κοινοπραξία που κατασκευάζει ακίνητο με το σύστημα της αντιπαροχής, καθώς και η κοινωνία που κατασκευάζει ακίνητο σε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο που ανήκει στα μέλη της, για τις παραδόσεις και αυτοπαραδόσεις που διενεργούνται από τα μέλη τους, σύμφωνα με τα άρθρα 6 και 7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρθρο 3 του νόμου 2859/200 (ΦΠΑ)

 

1. Στο φόρο υπόκειται:

α) κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, ημεδαπό ή αλλοδαπό ή ένωση προσώπων, εφόσον ασκεί κατά τρόπο ανεξάρτητο οικονομική δραστηριότητα, ανεξάρτητα από τον τόπο εγκατάστασης, τον επιδιωκόμενο σκοπό ή το αποτέλεσμα της δραστηριότητας αυτής,

β) κάθε πρόσωπο, το οποίο πραγματοποιεί περιστασιακά παράδοση ενός καινούργιου μεταφορικού μέσου, το οποίο αποστέλλεται ή μεταφέρεται προς άλλο κράτος - μέλος.

Δε θεωρείται ότι ασκούν οικονομική δραστηριότητα κατά τρόπο ανεξάρτητο οι μισθωτοί και λοιπά φυσικά πρόσωπα, τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη.

γ) κάθε πρόσωπο, το οποίο πραγματοποιεί ευκαιριακά πράξεις του άρθρου 6, εφόσον με δήλωσή του ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α.

δ) η κοινοπραξία που κατασκευάζει ακίνητο με το σύστημα της αντιπαροχής, καθώς και η κοινωνία που κατασκευάζει ακίνητο σε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο που ανήκει στα μέλη της, για τις παραδόσεις και αυτοπαραδόσεις που διενεργούνται από τα μέλη τους, σύμφωνα με τα άρθρα 6 και 7.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ , ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΑ ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΕΚΟΨΕ ΣΤΟ ΤΠΥ  ΤΟ ΠΟΣΟ  ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ  ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΒΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα χρειάζεται περαιτέρω διευκρινίσεις . Δεν είναι απλό.

Καλλίτερα να περιμένουμε την ερμηνευτική .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα βιβλία τις περνάει κανονικά και στο τέλος στο Ε3 γίνεται αναμόρφωση, ή πρέπει να τις περάσει από την αρχή σαν δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης;

 

Εκτιμώ πως σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς τηρείς τα βιβλία σου κανονικά (έσοδα έξοδα ΦΠΑ κτλ) απλά στο τέλος με την υποβολή της δήλωσης κάνεις φορολογική αναμόρφωση των εξόδων.

Το ΦΠΑ των εξόδων το εκπίπτεις κανονικά δεν υπάρχει καμιά διάταξη περί του αντιθέτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://mplokakides.blogspot.gr/

 

 

Δεν είμαστε ούτε επιχειρηματίες ούτε εργοδότες
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ

Επόμενη συνάντηση:

Παρασκευή 15/2/2013, 8 μ.μ.

Λόντου 6 (Εξάρχεια), 2ος όροφος

Εγω το γραψα για πλάκα αλλά υπάρχει ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ΜΙΑΣ ΔΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ

 Χωρίς ΦΠΑ μπορείς να κόβεις απλά πρέπει να γράφεις γιατί δεν έχει ΦΠΑ . Αν πχ είναι στο άρθρο 3 μπορείς να το γράψεις . Γνωστές είναι  οι περιπτώσεις με συμβάσεις έργων στα πανεπιστήμια και σε ερευνητικά προγράμματα και έχουν αναλυθεί στο φορουμ . Για τα ερευνητικά προγραμματα που χρηματοδοτουνται από την ΕΕ νομιζω υπάρχει πρόσφατο έγγραφο στην αρχική σελίδα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι καταχωρεί στα βιβλία;

Ό,τι καταχωρούσε μέχρι σήμερα. Η διαφοροποίηση της φορολόγησης είτε με την κλίμακα των μισθωτών είτε με την κλίμακα των μη μισθωτών, δεν αλλάζει τον τρόπο καταχώρισης των δαπανών στα βιβλία, ούτε τους απαλλάσσει από την υποχρέωση να υποβάλουν ΦΠΑ, να υποβάλλουν καταστάσεις πελατών – προμηθευτών και να εκπληρώνουν κάθε άλλη υποχρέωση που έχουν από τον ΚΦΑΣ, τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος ή κάθε άλλο φορολογικό αντικείμενο.

Να υπενθυμίσουμε ότι από 1.1.2013, δαπάνη θεωρείται και η ασφαλιστική εισφορά που πληρώνει ο αυτοαπασχολούμενος στον ΟΑΕΕ ή σε όποιο ταμείο είναι υποχρεωμένος να είναι ασφαλισμένος, καθώς και κάθε ασφαλιστική εισφορά που καταβάλει σε ασφαλιστικό ταμείο που έχει ιδρυθεί με νόμο (π.χ. το ΕΤΑΟ για τους οικονομολόγους).

 

 

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ απο 1/1/2013 ?

Δυστυχώς δεν έχω καταχωρήσει τις ασφαλιστικές εισφορές στο Βιβλίο Εσ-Εξ (Β΄) για το 2013 και φυσικά έχω υποβάλλει εκκαθαριστική χωρίς να έχουν συνυπολιστεί οι εισφορές στις δαπάνες.

Γίνεται να κάνω εγγραφή με 31/12 στο βιβλίο, να υποβάλλω ξανά την εκκαθαρισρική (τροποποιητική) ώστε να μπορέσω να αυξήσω τις δαπάνες μου?

Επιπλέον τις ασφαλιστικές εισφορές πέραν του βιβλίου τις γράφω και στο Ε1 στον 053 για την ωφέλεια του 10%. Συνεπώς επωφελούμε με διπλό τρόπο απο τις ασφαλιστικές εισφορές??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η καταχώρηση των ασφαλιστικών εισφορών στα έξοδα ισχύει από 1/1/2013!!!

Για την χρήση 2012 αναγράφεται στον κωδ.053 !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καταχωρήσει τις ασφαλιστικές εισφορές στο Βιβλίο Εσ-Εξ (Β΄) για το 2013 2012? και φυσικά έχω υποβάλλει εκκαθαριστική χωρίς να έχουν συνυπολιστεί οι εισφορές στις δαπάνες.Καλά κάνατε.

Γίνεται να κάνω εγγραφή με 31/12 στο βιβλίο, να υποβάλλω ξανά την εκκαθαρισρική (τροποποιητική) ώστε να μπορέσω να αυξήσω τις δαπάνες μου?Δεν χρειάζεται

Επιπλέον τις ασφαλιστικές εισφορές πέραν του βιβλίου τις γράφω και στο Ε1 στον 053 για την ωφέλεια του 10%. Συνεπώς επωφελούμε με διπλό τρόπο απο τις ασφαλιστικές εισφορές??Για την χρήση 2012 μόνο στην φορολογική δήλωση.

Kαλησπέρα.

 

Όλα τα παραπάνω αναιρούνται αν εννοείται ότι έχετε κάνει διακοπή μέσα στο 2013.Απλά θεωρώ ότι τότε δεν θα μιλούσατε για φορολογική δήλωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η φορολόγηση με μπλοκάκι σαν μισθωτός, ισχύει και στην περίπτωση που ελεύθερος επαγγελματίας έχει σύμβαση με εταιρία του εξωτερικού (Αγγλία) και αποκτά τουλάχιστον το 75% του εισοδήματός του επό εκει?

 

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλησπέρα.

 

Όλα τα παραπάνω αναιρούνται αν εννοείται ότι έχετε κάνει διακοπή μέσα στο 2013.Απλά θεωρώ ότι τότε δεν θα μιλούσατε για φορολογική δήλωση.

 Ευχαριστώ πολύ μπερδευτηκα με τις χρήσεις!!!

Ευτυχώς ολά καλά,...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.