Προς το περιεχόμενο

Είναι αλήθεια! ότι έχουν τό δικαίωμα ,νά σταματάνε τυχαία ,τούς πολίτες στό δρόμο και νά τσεκάρουν άν χρωστάνε?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη χειροτερα !!! παιδια, δεν ξερω, αν ισχυει αυτο που ακουσα ,εγω παντως....αν ισχυει,δεν...το ηξερα και οπως και ναχει , εχω < βγη απο τα ρουχα μου>.

Καποιος   απο την δουλεια που δουλευω(Ελληνας), μου ειπε, οτι , τον σταματησαν στο δρομο, του ζητησαν τα στοιχεια του και τηλεφωνησαν καπου....που?... να μαθουν αν χρωσταει στο Δημοσιο !!!!!  δεν χρωστουσε και του ειπαν <ενταξει μπορεις να πηγαινης>  ειναι δυνατον αυτο   να ειναι ,νομιμο>!!! και να συμβαινει στην Ελλαδα? να σταματανε  τυχαια ,καθε πολιτη,   καθην ωρα  π.χ  παει στην δουλεια του,στο σπιτι του ,να φαει με την παρεα του ή ...ακομη και στο Νοσοκομειο διοτι ισως ειναι αρρωστος ή να δη καποιον δικο του ή δεν ξερω που ...στις Παναγιας τα ματια...παει,να τον σταματανε στο δρομο για ,< φορολογικη εξακριβωση> λες και εγινε κατι εκει κοντα  και θεωρειται υποπτος?!!! στο τελος βλεπω να φοβομαστε να βγαινουμε απο το σπιτι μας!!! μηπως εχουμε χουντα και δεν το εχω παρει εγω  χαμπαρι!!??

Παιδια αν... συμβαινει αυτο,εχουμε τελειωσει και σαν  χωρα και σαν ανθρωποι !! το μονο που μας ειχε απομεινει ηταν λιγη...αξιοπρεπεια την οποια μας την πατανε και αυτη?!!! για αυτο ,αν...λεω, αν...τυχει αυτο και σε μενα , οχι μονο δεν θα τους δωσω στοιχεια, αλλα θα  τους τιναξω στον αερα με την μολοτωφ που θα προμηθευτω,και  που απο δω και περα για καλο...και για κακο, θα κουβαλαω παντα μαζι μου!!!! :angry: :angry: ορε γλεντια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το έχουνε κάνει, θεωρείται διαρκές αυτόφωρο έγκλημα αυτές οι οφειλές...

 

Το νου σου Νικολή, ανέ χρωστάς, να χώνεσαι......

 

Υγ: υπάρχουν άλλες περιπτώσεις όπου χρωστάγανε στον τεβε, μήνυση, τον στείσανε τυχαία στο δρόμο, αυτόφωρο, πρόστιμο 2-3 χιλιάρικα και παρέμενε αυτούσια η οφειλή στον τεβε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το έχουνε κάνει, θεωρείται διαρκές αυτόφωρο έγκλημα αυτές οι οφειλές...

 

Το νου σου Νικολή, ανέ χρωστάς, να χώνεσαι......

 

Υγ: υπάρχουν άλλες περιπτώσεις όπου χρωστάγανε στον τεβε, μήνυση, τον στείσανε τυχαία στο δρόμο, αυτόφωρο, πρόστιμο 2-3 χιλιάρικα και παρέμενε αυτούσια η οφειλή στον τεβε....

Δηλαδη ...δεν καταλαβα ..ισχυει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη....π.χ εγω ετοιμαζομαι .αποψε να παω προς τα εξω..για κανενα.... καλαμαρακι? να  παρω <τα μετρα μου>?

εγω βρε να χρωσταω?αυτοι μου χρωστανε το ΤΕΒΕ που διπλωπληρωσα εδω και 6 μηνες. αληθεια σε αυτη την περιπτωση που ειναι η αντιθετη, μπορω να του βαλω τιμωρια  στα ....τεσσερα?εεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη....π.χ εγω ετοιμαζομαι .αποψε να παω προς τα εξω..για κανενα.... καλαμαρακι? να  παρω <τα μετρα μου>?

εγω βρε να χρωσταω?αυτοι μου χρωστανε το ΤΕΒΕ που διπλωπληρωσα εδω και 6 μηνες. αληθεια σε αυτη την περιπτωση που ειναι η αντιθετη, μπορω να του βαλω τιμωρια  στα ....τεσσερα?εεε

 

Θα βγεις έξω, ε....???

 

Να προτείνω κουστουμάκι εξόδου...????

 

240px-Batman_the_Animated_Series_logo.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς ισχύει! το άκουσα και εγώ χθες (για την περιοχή μου) και έφριξα!!!!!!!!

 

Αρα ειναι αληθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγεις έξω, ε....???

 

Να προτείνω κουστουμάκι εξόδου...????

 

240px-Batman_the_Animated_Series_logo.jp

:D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, αν ενδιαφέρεσαι, ρίξε μια ματιά στον 3943 (άρθρο 3)...

 

Συνοπτικά,

 

 

 

 Ποινικά μέτρα και κυρώσεις

· Θεσπίζεται ως διαρκές αδίκημα και επομένως, ως συνεχές αυτόφωρο, το αδίκημα της μη καταβολής των βεβαιωμένων στις Δ.Ο.Υ. και τα τελωνεία χρεών προς το Δημόσιο, αλλά με χρόνο τέλεσης του αδικήματος το χρονικό διάστημα από την παρέλευση των τεσσάρων μηνών από τότε που έγιναν ληξιπρόθεσμα μέχρι τη συμπλήρωση χρόνου ίσου με το 1/3 της προθεσμίας παραγραφής (χρονικό διάστημα 20 μηνών).

Οι ποινές διαμορφώνονται ως εξής:

-       Για βεβαιωμένα χρέη μέχρι 5.000 ευρώ δεν υπάρχει ποινικό αδίκημα.
-       Για βεβαιωμένα χρέη από 5.001 – 10.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση έως 1 έτος.
-       Για βεβαιωμένα χρέη από 10.001 – 50.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση 6 τουλάχιστον μήνες.
-       Για βεβαιωμένα χρέη από 50.001 έως 150.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση 1 τουλάχιστον έτος.
-       Για βεβαιωμένα χρέη από 150.001 ευρώ και άνω, επιβάλλεται φυλάκιση 3 τουλάχιστον έτη.

Εάν το ποσό που οφείλεται στο Δημόσιο εξοφληθεί μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης σε οποιονδήποτε βαθμό, η πράξη μπορεί να κριθεί ατιμώρητη.

· Θεσπίζεται ως διαρκές αδίκημα και επομένως ως συνεχές αυτόφωρο, το αδίκημα της φοροδιαφυγής που τελείται με την παράλειψη υποβολής ή την υποβολή ανακριβούς δήλωσης στη φορολογία εισοδήματος, εφόσον από την παράλειψη ή των ανακρίβεια της δήλωσης δεν αποδόθηκε ο οφειλόμενος φόρος:

-       Για ποσό φόρου μέχρι 15.000 ευρώ δεν υπάρχει ποινικό αδίκημα.
-       Για ποσό φόρου από 15.001 – 150.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον 1 έτους.
-       Για ποσό φόρου από 150.001 ευρώ και άνω, επιβάλλεται κάθειρξη από 5 ως 20 έτη.

Χρόνος τέλεσης του αδικήματος αυτού είναι το χρονικό διάστημα από την ημέρα κατά την οποία για πρώτη φορά όφειλε να ενεργήσει ο υπαίτιος μέχρι τη συμπλήρωση χρόνου αντίστοιχου με το 1/3 της κατά περίπτωση προβλεπόμενης προθεσμίας παραγραφής, δηλαδή στα πλημμελήματα 20 μήνες και στα κακουργήματα 5 έτη από τότε που παρέλειψε να υποβάλει ή υπέβαλε ανακριβή δήλωση.

·  Θεσπίζεται ως διαρκές και επομένως ως συνεχές αυτόφωρο, το αδίκημα της φοροδιαφυγής για μη απόδοση ή ανακριβή απόδοση Φ.Π.Α., Φ.Μ.Υ. και λοιπών παρακρατούμενων φόρων, τελών ή εισφορών:

-       Για ποσό φόρου από 1 - 3.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον 10 ημερών.
-       Για ποσό φόρου από 3.001 – 75.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον 1 έτους.
-       Για ποσό φόρου από 75.001 ευρώ και άνω, επιβάλλεται κάθειρξη από 5 ως 20 έτη.

Χρόνος τέλεσης του αδικήματος είναι το χρονικό διάστημα από την ημέρα κατά την οποία για πρώτη φορά όφειλε να ενεργήσει ο υπαίτιος μέχρι τη συμπλήρωση χρόνου αντίστοιχου με το 1/3 της κατά περίπτωση προβλεπόμενης προθεσμίας παραγραφής, δηλαδή στα πλημμελήματα 20 μήνες και στα κακουργήματα 5 έτη από τότε που δεν απέδωσε ή απέδωσε ανακριβώς Φ.Π.Α., Φ.Μ.Υ. κ.λπ.

·  Ο χαρακτήρας του αδικήματος της φοροδιαφυγής λόγω έκδοσης πλαστών, έκδοσης ή λήψης εικονικών ή νοθευμένων φορολογικών στοιχείων παραμένει στιγμιαίος, ενώ οι ποινές διαμορφώνονται ως εξής:

-       Για συναλλαγή συνολικής αξίας από 1 - 3.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον 3 μηνών.
-       Για συναλλαγή συνολικής αξίας από 3.001 – 150.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον 1 έτους.
-       Για συναλλαγή συνολικής αξίας από 150.001 ευρώ και άνω, επιβάλλεται από 5 ως 20 έτη κάθειρξη.

Ειδικές ποινικές διατάξεις

· Στα αδικήματα των παρακρατούμενων (Φ.Π.Α., Φ.Μ.Υ. κ.λπ.), αν η μη απόδοση των οφειλόμενων φόρων δεν υπερβαίνει το ένα έτος και καταβληθούν οι οφειλόμενοι φόροι, ο κατηγορούμενος  απαλλάσσεται. Επίσης, αν αυτός καταβάλει μετά τη συμπλήρωση έτους, αλλά προτού λήξει η διαδικασία του ποινικού δικαστηρίου στον πρώτο βαθμό, του επιβάλλεται ποινή μειωμένη.

· Στα αδικήματα του εισοδήματος και των παρακρατούμενων (Φ.Π.Α., Φ.Μ.Υ. κ.λπ.) λαμβάνεται υπόψη για την επιμέτρηση της ποινής ως επιβαρυντικός παράγοντας, η διάρκεια της απόκρυψης ή της μη απόδοσης.

· Στα πλημμελήματα χωρεί μετατροπή ή αναστολή της ποινής, εφόσον διαπράττονται για πρώτη φορά. Δεν χωρεί μετατροπή ή αναστολή εκτέλεσης της ποινής σε περίπτωση δεύτερης και κάθε περαιτέρω υποτροπής. Η μετατροπή της ποινής, στις περιπτώσεις που αυτό επιτρέπεται, γίνεται με ελάχιστο ποσό ανά ημέρα εξαγοράς τα 20 ευρώ και ανώτατο τα 100 ευρώ (αντί 3 ως 100 ευρώ που ισχύει σήμερα).

· Η διαδικασία για την άσκηση ποινικής δίωξης δεν αρχίζει, αν αυτός κατά του οποίου πρόκειται να ασκηθεί η ποινική δίωξη έχει κατά του Δημοσίου ή των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Ο.Τ.Α.) βέβαιη και εκκαθαρισμένη απαίτηση, ποσού ίσου ή μεγαλύτερου του ποσού των φόρων, τελών και εισφορών για το οποίο επρόκειτο να ασκηθεί η ποινική δίωξη.

· Στα κακουργήματα λαμβάνεται υπόψη για τον ανασταλτικό χαρακτήρα της έφεσης, η καταβολή από τον κατηγορούμενο των οφειλομένων φόρων, τελών ή εισφορών με τις κάθε είδους προβλεπόμενες προσαυξήσεις, τέλη και πρόστιμα επί αυτών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως παιδιά είναι κάτι που θα πρέπει να συνηθήσουμε από εδώ και στο εξής

Ε, όχι ! Δεν μπορώ να το συνηθίσω ρε παιδια. Εζησα τον εμφύλιο όταν σε πιάνανε στον δρόμο και σε χώνανε μέσα σε σκοτεινά κελιά, αν δεν σε εκτελούσαν επί τόπου, έζησα την εφτάχρονη διχτατορία , όταν σε βουτάγανε οι εσατζήδες και σε σάπιζαν στο ξύλο στην Μπουμπουλίνας, όχι δεν γίνεται να το ζούμε αυτό σήμερα, είνα αδιανόητο !! Δεν μιλάει κανένας; Δεν ξεσηκωνόμαστε; Φτάνει πια κύριοι που  μας κυβερνάτε και εννοώ όχι τους περιδεείς πολιτικούς μας, αλλά τους Τροϊκανούς. Αλλά ποιός με ακούει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα θα επρεπε να λεγαμε ευτυχως που μπορει να συμβει αυτο. Εφοσον ειναι ποινικα αδικηματα μπορει ενα απλο γνησιο υπογραφης να σε στειλει πισω απ τα καγκελα.

Για να υπαρχει ποικιλια να προτεινω και αυτο: http://iguru.gr/2012/12/14/quantum-stealth-invisibility-cloak/

Ο Στεφανος καποτε ειχε τονισει το δικαιωμα του Σεπε να ζητει τη συνδρομη του στρατου. Αλλα χουντα δεν εχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα θα επρεπε να λεγαμε ευτυχως που μπορει να συμβει αυτο. Εφοσον ειναι ποινικα αδικηματα μπορει ενα απλο γνησιο υπογραφης να σε στειλει πισω απ τα καγκελα.

Για να υπαρχει ποικιλια να προτεινω και αυτο: http://iguru.gr/2012/12/14/quantum-stealth-invisibility-cloak/

Ο Στεφανος καποτε ειχε τονισει το δικαιωμα του Σεπε να ζητει τη συνδρομη του στρατου. Αλλα χουντα δεν εχουμε...

Καλύτερα θα ήταν με το ραβδάκι του Χάρυ Πόττερ να λέγαμε στον μπάτσο "εξαφανίσιους!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τραγικό ....

ΚΑι ακόμη πιο θλιβερό ότι ΚΑΙ αυτό το δεχόμαστε ως φυσικό επακόλουθο .... Πόσο μας έχουν βάλει να σκύψουμε το κεφάλι ....

Αλλά βέβαια αυτό θα περάσει σαν κυνήγι φοροφυγάδων και ότι η Κυβέρνηση κάνει έργο ..... Πραγματικά δεν ξέρεις τι να σκεφτείς πλέον ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 

 

Μη χειροτερα !!! παιδια, δεν ξερω, αν ισχυει αυτο που ακουσα ,εγω παντως....αν ισχυει,δεν...το ηξερα και οπως και ναχει , εχω < βγη απο τα ρουχα μου>.

Καποιος   απο την δουλεια που δουλευω(Ελληνας), μου ειπε, οτι , τον σταματησαν στο δρομο, του ζητησαν τα στοιχεια του και τηλεφωνησαν καπου....που?... να μαθουν αν χρωσταει στο Δημοσιο !!!!!  δεν χρωστουσε και του ειπαν <ενταξει μπορεις να πηγαινης>  ειναι δυνατον αυτο   να ειναι ,νομιμο>!!! και να συμβαινει στην Ελλαδα? να σταματανε  τυχαια ,καθε πολιτη,   καθην ωρα  π.χ  παει στην δουλεια του,στο σπιτι του ,να φαει με την παρεα του ή ...ακομη και στο Νοσοκομειο διοτι ισως ειναι αρρωστος ή να δη καποιον δικο του ή δεν ξερω που ...στις Παναγιας τα ματια...παει,να τον σταματανε στο δρομο για ,< φορολογικη εξακριβωση> λες και εγινε κατι εκει κοντα  και θεωρειται υποπτος?!!! στο τελος βλεπω να φοβομαστε να βγαινουμε απο το σπιτι μας!!! μηπως εχουμε χουντα και δεν το εχω παρει εγω  χαμπαρι!!??

Παιδια αν... συμβαινει αυτο,εχουμε τελειωσει και σαν  χωρα και σαν ανθρωποι !! το μονο που μας ειχε απομεινει ηταν λιγη...αξιοπρεπεια την οποια μας την πατανε και αυτη?!!! για αυτο ,αν...λεω, αν...τυχει αυτο και σε μενα , οχι μονο δεν θα τους δωσω στοιχεια, αλλα θα  τους τιναξω στον αερα με την μολοτωφ που θα προμηθευτω,και  που απο δω και περα για καλο...και για κακο, θα κουβαλαω παντα μαζι μου!!!! :angry: :angry: ορε γλεντια!!!

 

Μηπως λεω εγω, τωρα, να μην δινουμε και τοση σημασια στα λεγομενα του καθενος????

 

Δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστη ειναι η μαρτυρια, αλλα κι εγω εχω ακουσει για καποιους απατεωνες που κυκλοφορουν 

και δουλευουν κατι γεροντακια...

 

Κατ εμε ειναι μια μπαρουφα , και οσοι τσιμπησατε κακο του κεφαλιου σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου μπαρουφα , αυτο γινεται τουλαχιστον εδω και δυο χρονια και απορω που τωρα το εχετε ακουσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωστός μου μπήκε κρατητήριο μια βραδιά για χρέη προς τον Δήμο (το φοβερό ποσό των 600 ευρώ παρακαλώ), βγήκε αφού προσκομίσαμε το αποδεικτικό της πληρωμής, στο Ιraklion city  όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χριστέ μου!

Τον καταδόσανε για 30 ασημένια, για πάρει αυτός που τον έδωσε, φορολογική ασυλία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...