Προς το περιεχόμενο

ΕΚΔΟΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ACADEMIA ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη νέα δυνατότητα που δίνεται απο τον ΚΦΑΣ για την εκτύπωση τιμολογίου μηχανογραφικά χωρίς να απαιτείται η χρήση ΕΑΦΔΣΣ, θέλω να ρωτήσω ποιές ενέργειες πρέπει να κάνω για να εκτυπώσω παραστατικό απο το πρόγραμμα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που κάλεσα τον τεχνικό να μου το κάνει και τον παρακολούθησα....δε θα μπορούσα να το κάνω με τίποτα μόνος μου.

Η δημιουργία παραστατικού με λογότυπα κτλ. είναι πολύ πολύπλοκη, τουλάχιστον για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ δεν απαιτείται η σήμανση των τιμολογίων παροχής υπηρεσιών που εκδίδονται από ελ.επαγγελματίες.Χωρίς σήμανση το πρόγραμμα δεν αποθηκεύει τα εκδοθέντα στοιχεία προκειμένου να εκδίδονται αντίγραφα σε περίπτωση εμπλοκής εκτυπωτή κ.λ.π..Είναι σύννομη η έκδοση των στοιχείων αυτών από το πρόγραμμα της DATA εφόσον δεν τηρούνται αντίγραφα σε ηλεκτρονική μορφή και δεν υπάρχει η δυνατότητα επανεκτύπωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ δεν απαιτείται η σήμανση των τιμολογίων παροχής υπηρεσιών που εκδίδονται από ελ.επαγγελματίες.Χωρίς σήμανση το πρόγραμμα δεν αποθηκεύει τα εκδοθέντα στοιχεία προκειμένου να εκδίδονται αντίγραφα σε περίπτωση εμπλοκής εκτυπωτή κ.λ.π..Είναι σύννομη η έκδοση των στοιχείων αυτών από το πρόγραμμα της DATA εφόσον δεν τηρούνται αντίγραφα σε ηλεκτρονική μορφή και δεν υπάρχει η δυνατότητα επανεκτύπωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

έχετε μηχανισμό τύπου Α ή τύπου Β;

Δεν έχω μηχανισμό. Με τον ΚΦΑΣ δεν χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

έχετε μηχανισμό τύπου Α ή τύπου Β;

 

 

Αγαπητοί Συνεργάτες

 

Προφανώς με το ερώτημα σας για ύπαρξη μηχανισμού τύπου Α ή τύπου Β δεν κατανοήσατε το ερώτημα του χρήστη ΑΚΗΣ για

εκτύπωση παραστατικού απο το πρόγραμμα ACADEMIA.

 

Ο χρήστης Rage ανέφερε τις δυσκολίες παραμετροποίησης που παρακολούθησε τον τεχνικό σας.

 

Δεδομένου ότι με τον ΚΦΑΣ δεν απαιτείται σήμανση απο 1-1-13 των τιμολογίων που εμείς οι λογιστές θα εκδίδουμε προς

τους πελάτες μας επαγγελματίες(ΥΑΣ) μηχανογραφικά,παρακαλούμε γνωρίστε μας εαν το πρόγραμμα σας ACADEMIA,θα έχει την δυνατότητα άμεσα να το κάνει με την έκδοση νέας version,χωρίς επι πλέον κόστος για εμάς τους πελάτες σας.

 

Ελπίζουμε να μη χρειασθεί να μας υποχρεώσετε να αγοράσουμε απο εσάς Εμπορική Εφαρμογή,γιατί θα χρησιμοποιούμε

αποκλειστικά την έκδοση παραστατικών του γραφείου μας προς τους πελάτες μας(ΥΑΣ) και όχι να τιμολογούμε τους πελάτες των πελατών μας.

Περιμένουμε απάντηση στο ερώτημα.

Ευχαριστούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μηχανισμό. Με τον ΚΦΑΣ δεν χρειάζεται

Aγαπητέ συνεργάτη,

εάν ήδη είχατε φορολογικό μηχανισμό θα έπρεπε να σας απαντήσουμε πως θα τον αποσυνδέσετε απο την εφαρμογή, για αυτό το λόγο και σας απευθύναμε την ερώτηση. 

Με το  Academia FInancials έχετε τη δυνατότητα να εκτυπώνετε μηχανογραφημένα παραστατικά απο το μενου Office Management. Mπορούμε να σας στείλουμε οδηγίες παραμετροποίσης. Στείλτε μας το αίτημα σας μέσα απο την εφαρμογή απο το μενού "Βοήθεια\Αποστολή Προτάσεων" και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

εάν ήδη είχατε φορολογικό μηχανισμό θα έπρεπε να σας απαντήσουμε πως θα τον αποσυνδέσετε απο την εφαρμογή, για αυτό το λόγο και σας απευθύναμε την ερώτηση. 

Με το  Academia FInancials έχετε τη δυνατότητα να εκτυπώνετε μηχανογραφημένα παραστατικά απο το μενου Office Management. Mπορούμε να σας στείλουμε οδηγίες παραμετροποίσης. Στείλτε μας το αίτημα σας μέσα απο την εφαρμογή απο το μενού "Βοήθεια\Αποστολή Προτάσεων" και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.

Γιατί να αποσυνδέσουμε τον μηχανισμό;

Δηλαδή εγώ που εκδίδω με μηχανισμό ΑΠΥ όταν θέλω να εκδόσω ΤΠΥ θα πρέπει να τον αποσυνδέω κάθε φορά;Παράλογο μου φαίνεται.

Δε νομίζω να είναι παράβαση το να έχει σήμανση παραστατικό που εκδίδεται αθεώρητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αποσυνδέσουμε τον μηχανισμό;

Δηλαδή εγώ που εκδίδω με μηχανισμό ΑΠΥ όταν θέλω να εκδόσω ΤΠΥ θα πρέπει να τον αποσυνδέω κάθε φορά;Παράλογο μου φαίνεται.

Δε νομίζω να είναι παράβαση το να έχει σήμανση παραστατικό που εκδίδεται αθεώρητο.

Προφανώς δεν είναι παράβαση!

Το θέμα είναι εμείς που δεν έχουμε ΕΑΦΔΣΣ,μπορούμε να εκδίδουμε κανονικά ΤΠΥ?

Θα τηρούνται τα αντίγραφα σε ηλ.μορφή?Μας καλύπτει το πρόγραμμα?

Κάποια απάντηση από τη DATA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση και η αποσύνδεση του φορολογικού μηχανισμού πραγματοποιείται μέσω του παραστατικού. Επομένως οι χρήστες της εφαρμογής ορίζουν ποιά παραστατικά θα έχουν φορολογική σήμανση και ποιά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση και η αποσύνδεση του φορολογικού μηχανισμού πραγματοποιείται μέσω του παραστατικού. Επομένως οι χρήστες της εφαρμογής ορίζουν ποιά παραστατικά θα έχουν φορολογική σήμανση και ποιά όχι.

Στη δική μου περίπτωση πάντως όλα τα παραστατικά που εκτυπώνονται από το πρόγραμμα παίρνουν σήμανση και ας είναι επιλεγμένο το ΟΧΙ από τις επιλογές.

Ίσως να είναι λάθος του τεχνικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν είναι παράβαση!

Το θέμα είναι εμείς που δεν έχουμε ΕΑΦΔΣΣ,μπορούμε να εκδίδουμε κανονικά ΤΠΥ?

Θα τηρούνται τα αντίγραφα σε ηλ.μορφή?Μας καλύπτει το πρόγραμμα?

Κάποια απάντηση από τη DATA?

Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα ποιά θα είναι η μορφή του ηλεκτρονικού αρχείου. Οταν θα κυκλοφορήσει διευκρινιστική εγκύκλιος θα προσαρμοστούν ανάλογα και οι εφαρμογές της Data Communication.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλή εβδομαδα

 

θα ήθελα να μάθω σε περιπτωση λάθουσ πωσ ακυρωνεται το τιμολογιο και που φαινονται αυτα που εχουμε κοψει εως τωρα...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπτητέ συνεργάτη, εάν το παραστατικό που θέλετε να ακυρώσετε έχει φορολογική σήμανση θα πρέπει να εκδώσετε Ειδικό Ακυρωτικό Σημείωμα. Δηλαδή δημιουργείτε νέο παραστατικό με τα χαρακτηριστικά του αρχικού παραστατικου.

Σε περίπτωση που δεν παρεμβάλεται φορολογική σήμανση, διαγράφετε το λάθος στοιχείο και γυρίζετε πίσω την αρίθμηση του παραστατικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Αγαπητοί Συνεργάτες

 

Προφανώς με το ερώτημα σας για ύπαρξη μηχανισμού τύπου Α ή τύπου Β δεν κατανοήσατε το ερώτημα του χρήστη ΑΚΗΣ για

εκτύπωση παραστατικού απο το πρόγραμμα ACADEMIA.

 

Ο χρήστης Rage ανέφερε τις δυσκολίες παραμετροποίησης που παρακολούθησε τον τεχνικό σας.

 

Δεδομένου ότι με τον ΚΦΑΣ δεν απαιτείται σήμανση απο 1-1-13 των τιμολογίων που εμείς οι λογιστές θα εκδίδουμε προς

τους πελάτες μας επαγγελματίες(ΥΑΣ) μηχανογραφικά,παρακαλούμε γνωρίστε μας εαν το πρόγραμμα σας ACADEMIA,θα έχει την δυνατότητα άμεσα να το κάνει με την έκδοση νέας version,χωρίς επι πλέον κόστος για εμάς τους πελάτες σας.

 

Ελπίζουμε να μη χρειασθεί να μας υποχρεώσετε να αγοράσουμε απο εσάς Εμπορική Εφαρμογή,γιατί θα χρησιμοποιούμε

αποκλειστικά την έκδοση παραστατικών του γραφείου μας προς τους πελάτες μας(ΥΑΣ) και όχι να τιμολογούμε τους πελάτες των πελατών μας.

Περιμένουμε απάντηση στο ερώτημα.

Ευχαριστούμε

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

 

σε ένα mail που πήρα γράφει: ΜΟΝΟ 100 ευρω χωρίς ΦΠΑ :blink:

 

ελεος

για μια έτοιμη εφαρμογή που υπάρχει ήδη στο πρόγραμμα και δεν χρειάζετε να γίνει ούτε αναβάθμιση???

 

λυπαμαι.

νομίζω ότι η DATA θα έπρεπε να ήταν πιό γενεόδωρη στους πελάτες της οι οποίοι αν μη τι άλλο πληρώνουν συμβόλαιο συντήρησης από τα ακριβότερα που υπάρχουν στην αγορά. 

Στις δύσκολες εποχές που περνάμε όλοι μας πρέπει να υπάρχει αμοιβαία κατανόηση από όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

το e-mail που λάβατε αφορά προτεινόμενη υπηρεσία για το στήσιμο του κυκλώματος της τιμολογησης απο εξειδικευμένο σύμβουλο. Ανεξάρτητα με αυτό, έχετε τη δυνατότητα να καλέσετε στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης για να ζητήσετε οδηγίες παραμετροποίησης έτσι ώστε να προβείτε στις απαιτούμενες ενέργειες χωρίς την δική μας παρέμβαση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

το e-mail που λάβατε αφορά προτεινόμενη υπηρεσία για το στήσιμο του κυκλώματος της τιμολογησης απο εξειδικευμένο σύμβουλο. Ανεξάρτητα με αυτό, έχετε τη δυνατότητα να καλέσετε στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης για να ζητήσετε οδηγίες παραμετροποίησης έτσι ώστε να προβείτε στις απαιτούμενες ενέργειες χωρίς την δική μας παρέμβαση .

 

Τις οδηγίες παραμετροποίησης μπορείτε να μας τις στείλετε με e-mail για να στήσουμε εμείς,χωρίς την δική σας παρέμβαση

από "εξειδικευμένο σύμβουλο", το κύκλωμα της τιμολόγησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

μπορουμε να σας στείλουμε οδηγίες παραμετροποίησης. Παρακαλώ καλέστε στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το έκανα με οδηγίες που μου έστειλε η τεχνική υποστήριξη και λειτουργεί μια χαρά. Πάντως για κάτι που δεν είναι τόσο δύσκολο (αφού το έκανα μόνος μου) 100 € είναι πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το έκανα με οδηγίες που μου έστειλε η τεχνική υποστήριξη και λειτουργεί μια χαρά. Πάντως για κάτι που δεν είναι τόσο δύσκολο (αφού το έκανα μόνος μου) 100 € είναι πολλά. 

Ακη,με mail σου τα έστειλε?Εάν ναι,είναι εύκολο να μου το προωθήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι εμείς που δεν έχουμε ΕΑΦΔΣΣ,μπορούμε να εκδίδουμε κανονικά ΤΠΥ?

Θα τηρούνται τα αντίγραφα σε ηλ.μορφή?Μας καλύπτει το πρόγραμμα?

Δεν νομίζω οτι υποχρεούμαστε να κρατάμε αντίγραφα σε ηλεκτρονική μορφή...

κάνω λάθος???

τελικά η επανεκτύπωση λειτουργεί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί Συνεργάτες,

 

Θα θέλαμε να διευκρινίσουμε ότι στο βασικό κορμό της εφαρμογής Academia Financials Έσοδα – Έξοδα περιλαμβάνεται η δυνατότητα έκδοσης παραστατικών για τους πελάτες του λογιστικού γραφείου και δεν απαιτείται σε καμία περίπτωση η αγορά κανενός επιπλέον module. Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας επισυνάπτουμε τις οδηγίες της τεχνικής υποστήριξης για τη βασική παραμετροποίηση – ενεργοποίηση της συγκεκριμένης δυνατότητας. Το e-mail που αναφέρει παραπάνω ο επισκέπτης του forum αφορά στην εναλλακτική πρόταση της εταιρίας μας για την παροχή των υπηρεσιών παραμετροποίησης καθώς επίσης της εκπαίδευσης των χρηστών στις δυνατότητες τιμολόγησης από σύμβουλο της τεχνικής υποστήριξης.

Eπιπλέον θα θέλαμε να διευκρινίσουμε τα εξής:

Σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ, δεν υπάρχει υποχρέωση σήμανσης με χρήση Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ  στην έκδοση μηχανογραφημένων Τιμολογίων Παροχής Υπηρεσιών. Για την έκδοση Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε ιδιώτες απαιτείται φορολογική σήμανση. Επομένως, θα πρέπει να δηλώσετε στο παραστατικό και συγκεκριμένα στο πεδίο «Σήμανση» την ένδειξη «Ναι», με την προϋπόθεση ότι ο φορολογικός μηχανισμός είναι «Τύπου Β». Σε περίπτωση που έχετε  φορολογικό μηχανισμό «Τύπου Α», θα πρέπει να κάνετε τις απαιτούμενες τροποποιήσεις στο λειτουργικό πρόγραμμα του φορολογικού μηχανισμού.

Όσον αφορά τη δυνατότητα επανεκτύπωσης Τιμολογίου Παροχής Υπηρεσιών, σας ενημερώνουμε ότι αυτή θα είναι εφικτή σε επόμενο update.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ 2013.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη δυνατότητα επανεκτύπωσης Τιμολογίου Παροχής Υπηρεσιών, σας ενημερώνουμε ότι αυτή θα είναι εφικτή σε επόμενο update.

 

 

Υπάρχει κι άλλη λύση. Εγώ τα εκτυπώνω πρώτα σε pdf και μετά εκτυπώνω το pdf μια φορά και κρατάω το αρχείο στον δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟ 2ο ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η DATA ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΤΑΙ Η ΥΠΟ-ΟΘΟΝΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ.ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΤΟ0ΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...