Προς το περιεχόμενο

το ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ θεωρείται επιχ.ΠΑΡΟΧΗΣ ή ΕΜΠΟΡΙΑΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ερωτημα μου ειναι αν επιχειρηση ΚΑΦΕ ΜΠΑΡ ανηκει στην κατηγορια παροχης υπηρεσιων...οσο και να το ψαχνω καταληγω μπερδεμενη...

 

εφοσον ο "καδ 56.30.10.04- Υπηρεσίες που παρεχονται απο καφε μπαρ.. "αναφερεται στην παροχη , αλλά έχουμε αγορά εμπορευματων ( ποτα ,αναψυκτικα,καφε ζαχαρη κλπ) στο Ε3 πως μεταφερουμε τα ποσα?

 

κάποιο υποστηριζουν οτι αναλογα με το τμημα των εσοδων μεταφερουμε στο Ε3 τα αποτελεσματα κανοντας επιμερισμο σε εμπορια και παροχη...

 

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ?

ΚΑΝΟΝΤΑς ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΑ Κ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ?

 

ποιος θα μπορουσε να με βοηθησει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΦΠΑ θεωρείται παροχής υπηρεσιών .

Για το Εισόδημα θεωρείται εμπορίας .

Για τον ΚΒΣ νυν ΚΦΑΣ ότι έχει μεγαλύτερο πρόστιμο .

 

Νομολογία δεν έχω πρόχειρη ......... (που σημαίνει ότι ψιλοβαριέμαι να ψάξω ..... :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΦΠΑ θεωρείται παροχής υπηρεσιών .

Για το Εισόδημα θεωρείται εμπορίας .

Για τον ΚΒΣ νυν ΚΦΑΣ ότι έχει μεγαλύτερο πρόστιμο .

 

Νομολογία δεν έχω πρόχειρη ......... (που σημαίνει ότι ψιλοβαριέμαι να ψάξω ..... :D )

αυτο σημαινει οτι στο Ε3  Ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟς ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ -ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΕΠΕΙΤΑ Ο ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟς- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ?

 

ΔΗΛ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ?

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΩΣΤΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σημαινει οτι στο Ε3  Ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟς ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ -ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΕΠΕΙΤΑ Ο ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟς- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ?

 

ΔΗΛ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ?

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΩΣΤΑ....

ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.....ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.....ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ?

 

Στην εμπορία. Αν ψάξεις στο φορουμ θα βρεις πολλά παρόμοια θέματα που παραπέμπουν σε σχετικές διατάξεις.

Καλό Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εμπορία. Αν ψάξεις στο φορουμ θα βρεις πολλά παρόμοια θέματα που παραπέμπουν σε σχετικές διατάξεις.

Καλό Σαββατοκύριακο.

το χω ψαξει αρκετα αλλα για μην μπορω να καταληξω καπου, καπου μπερδευομαι!!!

 

Να εισαι καλά,σευχαριστω πολυ και ναχεις ενα ομορφο σβ/κυρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σημαινει οτι στο Ε3  Ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟς ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ -ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΕΠΕΙΤΑ Ο ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟς- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ?

 

ΔΗΛ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ?

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΩΣΤΑ....  Θα την θεωρήσεις εμπορική επιχείρηση, για να μην έχεις συνέπειες. Δεν είναι μικτή επιχείρηση, όπως π.χ. Ξενοδοχείο με Εστιατόριο (Παροχή + Εμπορία). Ωστόσο δες τις περαιώσεις που έχεις κάνει στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτο σημαινει οτι στο Ε3  Ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟς ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ -ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΕΠΕΙΤΑ Ο ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟς- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ?

 

ΔΗΛ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ?

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΩΣΤΑ....  Θα την θεωρήσεις εμπορική επιχείρηση, για να μην έχεις συνέπειες. Δεν είναι μικτή επιχείρηση, όπως π.χ. Ξενοδοχείο με Εστιατόριο (Παροχή + Εμπορία). Ωστόσο δες τις περαιώσεις που έχεις κάνει στο παρελθόν.

 

σας ευχαριστω πολυ...ειναι καινουργια η επιχειρηση,οποτε δεν μπορω να ανατρεξω στο παρελθον...μικτη δεν ειναι σιγουρα,για αυτο δεν μου αρκουσε οταν μου ελεγαν για επιμερισμο...

ωστοσο,στον καδ αναφερεται "ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ" αλλά  εσοδα εχει μονο απο ΜΠΑΡ ,αρα ολα τα αποτελεσματα τα μεταφερω στο ε3 χωρις να κανω διαχωρισμο στην εμπορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

επιχειρηση που εχει κανει εναρξη με τους εξης καδ: 56.30.10.14 (υπηρεσιες που παρεχονται απο παραδοσιακο καφενειο) και 56.10.11.09 (υπηρεσιες παροχης γευματων απο ψητοπωλεια-σουβλατζιδικα με παροχη σερβιρισματος) θεωρειται εμπορικη? παροχης υπηρεσιων? ή μικτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΦΠΑ θεωρείται παροχής υπηρεσιών .

Για το Εισόδημα θεωρείται εμπορίας .

Για τον ΚΒΣ νυν ΚΦΑΣ ότι έχει μεγαλύτερο πρόστιμο .

 

Νομολογία δεν έχω πρόχειρη ......... (που σημαίνει ότι ψιλοβαριέμαι να ψάξω ..... :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...